Doorbraak met kweek van paling Oppassen voor Randstadparlement ïxtra Hands: voor mensen die alles kunnen LEIDEN 8f REGIO ïlstraf geëist na steken, vechten en stelen Rijnland ziet definitief af van bouw nieuw boezemgemaal Groen licht voor vakantiepas in Leidse randgemeenten Personeel RTV West voert actie idoomactie le Kruis uitgesteld Sleutelrol Leidse universiteit zaterdag 6 december 2003 3RDWIJK - Het Rode heeft besloten om voorlo- geen voorlichtingscam- te houden in het uit- [rebied De Grent in /ijk. Er zijn nog veel te vrijwilligers die willen Öen tot de zogeheten City Dat zijn ploegjes van ngeren van 18 tot 28 jaar, eeftijdgenoten moeten /ijzen op de risico's van ;lge seks, alcohol en tfnemer Marianne Jo- Dipn lanceerde het idee be- jaar, nadat in Zweden, jen, Frankrijk en Au- al eerder was begonnen actie 'Jongeren helpen Jongelui zouden ook irdwijk condooms, flyers, nids en lolly's uitdelen om discussie op straat los te d^as de bedoeling om in iber, maar 'in elk geval git jaar' met de actie te be- \ji. Op z'n vroegst wordt ;ethter pas februari/maart i|d jaar. Johanssson: „We t Jn gedacht dat we gemak- ijljaan vrijwilligers konden ;gk, omdat we er vast van itligd waren dat jongeren d|rk wel leuk zouden vin- ijlat is ons erg tegengeval- opt nu toe hebben we nog dVier jongeren kunnen vin- uèrwijl we er zeker zestien bjhebben. 3rpd naar de oorzaken van hffinge belangstelling komt sjson tot de conclusie dat kiparschijnlijk heeft te ma rsiet de onbekendheid van rttiomeen City Team. „We rtp eersten in Nederland, loj jongeren de straat op- r kun je daarnaar verwij- tian krijgt het project van- ]k meer bekendheid." laplij ft ze in het project ge- 1 j„We gaan verder zoeken. ',]en hoeven in elk geval tpng te zijn dat ze zomaar akat op worden gestuurd." geleiding bestaat uit een cursus, informatie over atjederlandse Rode Kruis, vffllogie, voorlichting over :1 overdraagbare aan- nhgen, stages bij politie en cedienst, een zelfver- igcursus en voorlichting islcohol en drugs. Thea Fierens. Archieffoto: Dick Hogewoning Fenna Vergeer. Archieffoto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - De Kamer moet regiona len Een Leidenaar moet straks ook op een Leids Kamerlid kun nen stemmen, is het voorstel van D66-minister Thom de Graaf (ook uit Leiden). Veel parlemen tariërs heeft de regio op het mo ment niet. Aan twee van hen de vraag wat ze van het voorstel vinden. Thea Fierens (PvdA) uit Noordwijk: „Met Vergeer werk ik nog niet samen, nee, als regioge- noot in de Kamer. Het lijkt me prima dat er een be paald percentage parlementariërs een sterk regionale binding heeft, zodat je in de Kamer een mix krijgt. Maar 'landelijke' parlementariërs blijven nodig omdat je mensen met specialisaties nodig hebt. Het distric tenstelsel is ingewikkeld om vorm te geven. Er zijn nou eenmaal minder Kamerleden uit het noorden, oosten of zuiden. De meesten komen uit Zuid-Holland, daar om moeten we oppassen dat je geen Randstadparle ment krijgt. De PvdA heeft het binnen de eigen partij geregeld. Groningers, Friezen en Drenten staan op de lijst en zetten hun regionale kwesties op de agenda. 'Leids Kamerlid' zou ik me niet willen noemen. Er lig gen nogal wat gevoeligheden tussen de gemeenten hier. Vliegveld Valkenburg, om er maar eens een te noemen. Ik ben in de eerste plaats Kamerlid voor de Duin- en Bollenstreek, dan pas voor Leiden. Toen ik aantrad heb ik dat duidelijk gesteld." Fenna Vergeer (SP) uit Leiden: „Het voorstel van Thom de Graaf biedt een schijnoplossing van een wezen lijk probleem. Het parlement bestaat vooral uit Randstedelingen, met al leen oog voor het westen. Je kunt dat eenvoudig oplossen door je regionale kandidaten hoog op de lijst te zetten. Kiezers kunnen hun regionale kandi daat waarderen met voorkeurstemmen. Belangrijker nog is dat de partij zélf het land in moet om het oor te luister te leggen en verantwoording af te leg gen. Dat gebeurt al veel te weinig, vindt de SP. Het grote nadeel van het dis trictenstelsel is dat alleen grote partijen ervan profiteren. Stel je voor dat wij Jan Marijnissen in Brabant op de regionale lijst zouden zetten. We zijn een kleine partij, en lopen de kans dat hij daar de kiesdrempel niet haalt. Dat ri sico kunnen we natuurlijk niet lopen. Of ik me als Leids Kamerlid profileer? Nee, misschien moet ik dat maar eens gaan doen, haha. Nee, het zou raar en verkeerd zijn; ik hoop dat men sen stemmen op standpunten en niet op chauvinistische gevoelens. Als je je profileert als regionaal Kamerlid, zou dat ten koste kunnen gaan van de inhoud. Als Provinciale-Statenlid ben ik altijd al bezig geweest met regiona le problemen zoals de baggerstort in de Vlietlanden. Als onderwijswoord- voerder ga ik vooral bij Leidse scholen langs, maar dat betekent niet dat ik alleen voor Leidse scholen opkom." door Coen Springelkamp leiden - Onderzoekers van de Universiteit Leiden zijn er als eerste ter wereld in geslaagd le vende embryo's van palingen in een laboratorium te kweken. Dat is een grote doorbraak, want pa lingen planten zich tot nu toe al leen voort in de Sargasso Zee bij Bermuda. De Leidse onderzoe kers verwachten dat binnen en kele jaren volledig gekweekte paling te koop is. Palingen worden geboren in de Sargasso Zee, leggen als glasaal tjes zesduizend kilometer af naar Europa en zwemmen daar de rivieren in. In het zoete wa ter groeien ze uit tot volwassen palingen en keren aan het ein de van hun leven terug naar him geboorteplek. Door over- bevissing van glasaaltjes - klei ne, doorzichtige baby-palingen - in zee wordt wilde paling steeds zeldzamer. Voor de Ne derlandse kust geldt al een vangstverbod. De ontdekking kan leiden tot meer wilde palingen in de na tuur en gouden tijden voor de visboer. Tot op heden was het onmogelijk paling te kweken uit kuit (visseneitjes) en hom (zaad). Viskwekers gebruiken daarom glasaaltjes die in grote hoeveelheden voor de Europe se kust zijn gevangen. Op 'vis- boerderijen' worden de glasaal tjes in drie jaar volwassen en geschikt voor consumptie. Om dat het kweken van paling erg arbeidsintensief is, is de vis prijzig. Een kilo paling kost zo'n dertien euro. „We weten heel weinig over hoe palingen zich voortplan ten", zegt Arjan Palstra van de onderzoeksgroep Integratieve Zoölogie in Leiden. „Zoals het er nu voor staat hebben we dan ook een grote stap vooruit ge daan." Het is Palstra wel gelukt uit hom en kuit palingembryo's te kweken. „We hebben de pa lingen daarvoor ingespoten met hormonen. Daarna was het een soort kookboekrecept: hom en kuit bij elkaar, zout water erbij, mengen en klaar." De enige tegenslag is dat de embryo's vooralsnog niet zijn uitgegroeid tot glasaaltjes. „Dat kan aan de timing, gebrek aan enzymen of de samenstelling van het zoute water liggen", zegt Palstra. „Maar daar wordt aan gewerkt." In het Gorlaeus- laboratorium van de Leidse universteit is momenteel dan ook geen palingembryo te vin den. Begin december is het voor de Europese paling An- guilla anguilla namelijk niet de tijd om miljoenen eitjes in de Sargassozee uit te storten. Het wachten is op de paaitijd, fe bruari en maart. De onderzoeker is inmiddels begonnen met de voorbereidin gen voor de paaitijd komend voorjaar. Zijn experimenten richten zich nu op het zoutge halte van het water en de wa terdruk. Dat doet hij in samen werking met zes andere univer siteiten en een palingkwekerij in het EU-project Eelrep. Lei den heeft al jaren een opstelling waarin palingen tegen de stroom in kunnen zwemmen tot ze denken dat ze bij de paai- plaatsen zijn aangekomen. Pal stra doet daarmee proeven om uit te zoeken hoe het zwemmen de seksuele rijping van de pa ling beïnvloedt. Er liggen nu ongeveer dertig nieuwe paling vrouwtjes, elk in een eigen pvc- buis, te wachten op de eerste hormooninjecties en wat verder komen gaat. R Iaag/leiden - Tegen een 20-jarige paar is gisteren bij de Haagse ank een celstraf van anderhalf aarvan een half jaar voorwaarde- jëist. Volgens officier van justitie Ier Kallen heeft de man op de IJs- erlaan stekende bewegingen ge- naar een vriend. Ook heeft hij een tijarige jongen van zijn fiets be- Toen de politie de Leidenaar ter wilde aanhouden, zou de man ïrzet hebben gepleegd, iet incident gebeurde, zat de man zijn proeftijd van een eerdere ver oordeling. De officier van justitie wil dat de man het voorwaardelijk deel van zes maanden van deze veroordeling alsnog uitzit. Ook eist de officier dat de Leide naar een agent een schadevergoeding van 140 euro betaalt omdat hij in de vin ger van de man heeft gebeten. Zelf ontkent de man het merendeel van de beschuldigingen. Wel geeft hij toe al een tijdje problemen te hebben met het slachtoffer omdat deze 'onzin' over hem tegen zijn schoonouders heeft verteld. Toen hij het slachtoffer op 3 juni op de IJsselmeerlaan tegenkwam, liep het uit de hand. Volgens het slachtoffer kwam de Leidenaar op hem af terwijl hij ste kende bewegingen maakte. Toen de jongen op de vlucht sloeg ging de Leidenaar achter hem aan. „Ik scheur je open", hoorde het slachtoffer roepen. De Leidenaar kon zich gisteren echter niet meer herinneren deze taal te heb ben uitgeslagen. Als het geheugen de man al niet in de steek liet, had hij een andere versie van het gebeuren dan de slachtoffers. Een 13-jarige jongen zei dat hij onder dreiging zijn fiets moest af staan. De Leidenaar zei beleefd te heb ben gevraagd om de fiets even te mogen lenen. Aan de toestanden aan de IJsselmeer laan kwam een einde toen de politie in greep om de Leidenaar aan te houden. Volgens de politie verzette de man zich hevig en beet hij een agent in de vinger. Zelf zei de Leidenaar dat hij bereid was mee te gaan met de politie maar dat de ze hem meteen in de handboeien sloeg en buitensporig veel geweld tegen hem gebruikte. De uitspraak van de rechtbank volgt over twee weken. Hoogheemraadschap kiest voor renovatie edrijven vallen doorlo- 1 ontslagen, in kranten en laden staan iedere week Ier vacatures en uitzend- aus schrijven niet eens jsen meer in. De economi- malaise is alom voelbaar, el i zijn er nog steeds bedrijf- ie prima draaien. Zoals Ex- ands in Leiden. Onder het o 'collega's te huur' levert organisatie timmerlieden, zetter, elektriciens - kort- z technisch vakpersoneel - in vie dat maar wil. ergelijking met een uit bureau ligt voor de hand. r dat is Extra Hands dus stelt Zorik Ebrahimi, di- ju :ur van de Leidse vestiging, egenstelling tot een uit bureau hebben wij een aantal mensen in vaste dienst, met hun eigen gereedschap en hun eigen vervoer. Vaak wer ken ze een langere tijd voor hetzelfde bedrijf. Opdrachtge vers stellen dat erg op prijs, omdat ze zo bekend raken met de cultuur en specifieke werk wijze van een bedrijf. Zo hoe ven ze niet telkens opnieuw in gewerkt te worden." De opdrachtgevers variëren van grote instellingen als Natu- ralis of het Museum van Oud heden tot kleine, zelfstandige ondernemingen. „Drie jaar ge leden hadden we veel begin nende bedrijfjes als klanten. Dat is nu wel stukken minder geworden. Daaraan merken we wel dat er een recessie is", al dus de directeur. „Maar verder De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 4J« loopt het prima." Het succes van de Extra Hands-formule heeft geresul teerd in ruim zestig vestigingen door het hele land. De filialen, waarvan het aantal nog steeds groeit, zijn zelfstandig, maar werken nauw met elkaar sa men. Dit vergroot de flexibili teit, stelt Ebrahimi. Zoekt een bedrijfje een type specialist dat toevallig niet in het Leidse be stand voorkomt, dan gaat hij met zijn collega's bellen. Het zelfde doet hij bij grote klus sen, die niet door de werkne mers van één vestiging ge klaard kunnen worden. „Zo juist nog: een opdrachtgever vroeg me of wij het onderhoud van hun liften kunnen doen. Door het hele land. Dat kun je niet in je eentje af. Op zo'n mo ment moet je wel samenwer ken. Maar daarmee ben je al leen maar flexibeler." Overigens valt het vinden van vakmensen niet mee, vindt Ebrahimi. „Iedereen wil naar de universiteit tegenwoordig. Daardoor zijn er nog maar wei nig echte vakmensen. Boven dien zijn dat allemaal specialis ten. Ze kunnen goed schilde ren, timmeren of voegen, maar iets dat buiten hun vakgebied valt, wordt lastig. Wij hebben nog een aantal mensen van de oude stempel in dienst. Die kunnen echt alles. Jonge werk nemers sturen we vaak met ze op pad. Zo leren ze alle facet ten van het vak." Voor meer informatie: www.extrahands.nl Rody van der Pols door Rob Onderwater katwijk/leiden - Het Hoogheemraadschap van Rijnland ziet definitief af van de bouw van een nieuw boezemgemaal in Katwijk. Het bestaande gemaal aan de Binnensluis wordt gerenoveerd en uitgebreid met een pomp met nieuwe motor. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat het Hoog heemraadschap van Rijnland door een adviesbu reau heeft laten uitvoeren. De plannen gaan 46,3 miljoen euro kosten. Rijnland koos twee jaar geleden nog voor een ge heel nieuw gemaal naast het bestaande gemaal. Op het gemeentehuis in Katwijk werd een infor matieavond gehouden, waar het Hoogheemraad schap de plannen toelichtte en omwonenden hun zegje konden doen. Uiteindelijk bleek het plan te duur. Eerste berekeningen wezen uit dat het gemaal 42 miljoen euro zou kosten, maar na dere bestudering van de kosten leerde dat nieuw bouw dertig miljoen euro hoger zou uitvallen. Het algemeen bestuur van Rijnland blies de nieuwbouw af en liet daarop de mogelijkheden onderzoeken om het bestaande gemaal te reno veren of uit te breiden. Rijnland heeft nu gekozen voor renovatie met uitbreiding van een pomp met nieuwe motor. Die maatregelen moeten ertoe leiden dat het ge maal extreme waterstanden kan weerstaan. Van wege de stijging van de zeespiegel en de ver wachte toename van regen moet de capaciteit van het gemaal vergroot worden. De renovatie- en uitbreidingplannen van het ge maal maken onderdeel uit van een serie aanpas singen. Zo worden in Zwaanshoek (tussen Lisse en Hillegom) en de Driemanspolder (bij Leid- schendam) grote waterbergingen aangelegd om ervoor te zorgen dat iedereen droge voeten houdt. De totale kosten bedragen ongeveer 70 miljoen euro. Het algemeen bestuur beslist op 17 december over het gemaal. leiden/regio - Er is groen licht voor de vakantiepas in de Leid se randgemeenten. Ondanks dat slechts één op de tien kin deren er gebruik van heeft ge maakt, noemen de organisato ren de eerste jaargang van de pas voor Leidse scholieren een succes. Hoewel de financiering door de gemeente nog niet rond is, staat vast dat de pas er volgend jaar opnieuw komt. Be doeling is om de pas in 2005 ook in de Duin- en Bollenstreek te introduceren. De vakantiepas is een boekje waarmee basisschoolleerlingen tijdens de zomervakantie op al lerlei activiteiten korting kun nen krijgen. De Leidse welzijns organisatie verstrekt de passen gratis via de basisscholen. De pas geeft bij een zestigtal be drijven en instellingen korting op activiteiten. Zo kunnen kin deren voor een gereduceerd ta rief musea bezichtigen, boot tripjes maken en naar pretpar ken. Ondanks de hete zomer heeft de vakantiepas deze zomer 'vol ledig aan de doelstelling, streef cijfers en verwachtingen vol daan', schrijven de initiatiefne mers in hun eindrapportage. In Leiden is de pas naar 11.475 kinderen gegaan, die er naar schatting vijfduizend keer ge bruik van hebben genuÉIct. Het eerste jaar is het project ge subsidieerd door Fonds 1818. De gemeente, die volgend jaar het project moet betalen, is nog op zoek naar manieren om het geld bij elkaar te brengen. Zorik Ebrahimi: .ledereen wil naar de universiteit tegenwoordig. Daardoor zijn er nog maar weinig echte vakmensen." Foto: Hielco Kuipers den haag/leiden - Het personeel van het in fi nanciële problemen verkerende RTV West voert komende maandag een publieksactie. Vanaf 's morgens zes uur gaat de radiomicrofoon open om aan het publiek en een groot aantal promi nenten te vragen wat het belang is van de regio nale omroep. Vanaf acht uur kan er ook worden gebeld. RTV West maakt vanaf zeven uur ook kijk-radio. Op de tv-zender kan worden gekeken naar het programma dat in de radiostudio wordt gemaakt en naar mensen die hun steun komen betuigen, of juist kritiek op de omroep willen spuien. „Want we steken niet onder stoelen of banken dat er in onze bedrijfsvoering ook fouten zijn ge maakt". aldus een woordvoerster van RTV West. De actie van het personeel van de omroep is vol gens haar 'geen smeekbede om geld, geen huil- actie, maar we willen wel graag laten horen dat de regionale radio leeft'. Begin volgende week beslissen Provinciale Staten over financiële steun aan de regionale omroep in de provincie Zuid-Holland. Behalve RTV West is ook RTV Rijnmond zo goed als failliet.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15