LEIDE 'Je hebt allereerst recht op werk' Studentendorpje erbij in Oegstgeest 'Volgend jaar weer, maar dan groter' SL REGIO Toch stadsbussen tijdens kroegentocht LUMC gebruikt rijksgeld voor moeilijk behandelbare ziekten R1 Achthonderd kamers nabij Oude Rijnsburgerweg DE STELLING Preventief fouille^n in Leidse binnenstad Leiden zaterdag 6 december 2003 documenten jd aanvragen In verband met de ;en duurt het aanvragen locumenten bij de ge- Leiden langer dan de ilijke vijf werkdagen. "1 die een paspoort of dse identiteitskaart ibben, moeten hier re- lee houden. De afde- jerzaken op het stad- ^esloten op donderdag 26 december en derdag 1 en vrijdag 2 ja- D04. Informatie over het van reisdocumen- 071-5165500. debat over omst regio De CDA-afdelingen in i houden volgende week een debat over de toe an de Leidse regio. Een Kamerlid, een gedepu- itfn twee fractieleiders, al- JjCDA-huize, proberen Mvoord te geven op de toe ziet de Leidse regio 12014? Thema's die aan zijn wonen, welzijn ïrwijs; bestuurlijke sa- rking en verkeer en ver- bijeenkomst begint za- ,3 december om drie nndt plaats in restau- irkt, op de Botermarkt in Het lijkt wel of het pakhuis van de goedheiligman integraal is overgebracht naar de Breestraat. Publiciteitsfoto vervolg van voorpagina leiden - Vrijdagmiddag, vijf december. Rond drie uur komen de kinderen uit het asielzoekerscentrum aan de Rijnsburger weg, van de Jeugdzorg Leiden en regio en uit diverse Leidse gezinnen die via een aan tal Leidse basisscholen zijn bereikt, de gro te zaal van Minerva binnen. Dat het pand enigszins naar verschaald bier ruikt, valt de kinderen (allemaal tussen de vier en de acht jaar) niet op. Ze zijn net door studen ten van Minerva in busjes thuis opgehaald voor het grote avontuur: audiëntie bij sin terklaas. Maar eenmaal binnen vergeten de kinde ren onmiddellijk waarvoor ze eigenlijk ge komen zijn. Het immens grote springkus sen dat voor de gelegenheid in de zaal is neergezet, is een buitenkansje. Ze stormen er massaal op af en blijven springen tot een paar studentenmeisjes roepen dat sinter klaas in aantocht is. De kinderen rollen over elkaar van het springkussen af en ver dringen zich op het balkon aan de Bree straat. Ze willen niets missen. Sinterklaas komt stapvoets aanrijden in een grote witte limousine. Hij steekt vanaf zijn middel door het schuifdak en wuift. De au to van de sint is eigenlijk de 'bestuursbak' waarin normaal gesproken de leden van de commissie en het collegium van Minerva rijden. Geen kind zal dat beseffen. Dit is absoluut een auto, sinterklaas waardig. Naast de auto lopen zwarte pieten. Zodra de kinderen binnen 'strooibereik' van sints helpers zijn, vliegen de pepemoten in het rond. De kinderen grabbelen als muizen. Eenmaal binnen neemt sinterklaas met twee pieten plaats in grote stoelen op de leestafel. De haard brandt, langs de muren liggen de cadeaus opgestapeld. Het lijkt wel of het pakhuis van de goedheiligman inte graal is overgebracht naar de Breestraat. Terwijl sinterklaas - rechtenstudent Sjoerd de Boorder - alle kinderen twee pakjes geeft, lopen meisjes af en aan met glazen chocomel en limonade. Maar wel op de studentenmanier. Vier vingers in vier gla zen. Het mag de pret niet drukken. Alle aanwezige studenten genieten met vol le teugen. Stoere jongens die stiekem een klein ventje over zijn bol aaien. Meisjes met hese stemmen van de late avond ervoor, die op hun knieën veters van kinderen strikken. Tegen half vijf blaast sint met zijn gevolg de aftocht. Softe Govaert puft tussen twee telefoontjes door even uit. „We hebben dit feest in kor te tijd in elkaar gezet. Volgend jaar doen we het weer, maar dan voor nog meer kinde ren." Dan gaat haar telefoon weer. Ze staat permanent in verbinding met de chauf feurs die alle kinderen naar huis brengen en de volgende groep ophalen. Want om vijf uur wordt de tweede lichting verwacht: de kinderen van acht tot twaalf jaar. Ook zij zullen de sint vanaf het balkon kunnen ver welkomen. En ook voor hen liggen mooie cadeaus te wachten. Want het feest van sinterklaas is nu eenmaal het feest voor alle kinderen. gaat zeker naar uw werk?' Deze vraag staat onderaan een tekening van Peter van Straaten, die boven het bureau van Cor Verschoor hangt, vestigingsmanager van cl het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Leiden. Wie geen werk heeft, wendt zich in eerste instantie tot het CWI. En met de kwakkelende economie zijn dat steeds meer mensen. Toch is er geen reden om te wanhopen, meent Verschoor. „Vergeet niet: er zijn ook nog steeds heel veel mensen die wel een baan vinden." {loosheid neemt hand over hand toe. tten wel 'topdagen' zijn voor het CWI? pier ontzettend druk ja. Helaas is de ing - de slechte arbeidsmarkt - minder tyijk alleen maar naar de cijfers. Vorig ||1 oktober hadden we 4822 werkzoe- ^in Leiden. Dat zijn er nu 6194. Bijna eer dus. Je kunt je dan voorstellen .meer aanloop we hier hebben." men ontslagen en kom bij jullie bin- n. Wat kan het CWI voor mij doen? in in ieder geval niet direct over een '^g praten. We heten het Centrum voor Inkomen. In die volgorde dus: eerst het hebben over werk zoeken, pas (liet lukt, komt een uitkering aan de ;hoor mensen hier wel eens zeggen: recht op een uitkering'. Ik antwoord evast: 'Je hebt recht op werk'. En dat bok echt. Eerst naar werk zoeken. Pas een uitkering aanvragen." af kunnen jullie concreet ondernemen aan een baan te helpen? bor hebben we de zogenaamde 'beurs- Jtp de 'vacature-zuilen' en pc's kun je r jplete vacaturebestand doorlopen. Je k je cv online zetten, waarop bedrijven j reageren. Daarnaast zijn er adviseurs, je regelmatig een gesprek hebt over *ang van het zoekproces. Nieuw is dat de zomer zes adviseurs speciaal heb- emaakt om de boer op te gaan voor nten. Zij zijn er puur om bij bedrijven te venverven. Dat heejt erin geresul- het aantal vacatures bij ons CWI de haanden is gestegen. .(inks loopt het aantal werklozen nog lp. Dat is toch behoorlijk ontmoedi- 1 je zonder baan zit. ivaar. Ik kan het ook niet mooier ma- het is. Toch is het zaak niet bij de ieer te gaan zitten. Vergeet niet dat Is heel veel mensen wel een baan 'aar moet je ook van uitgaan, anders illiciteren sowieso niet. Bekijk het ileken bij vorige maand zijn er in Lei- 150 werklozen meer. Stel dat 600 •jihun baan verloren hebben - wat op |%fheel vervelend is - dan betekent dat 1450 mensen wel nieuw werk gevon- fben. Zo kun je het ook bekijken." In Leiden en omgeving nog beroeps groepen die het extra moeilijk hebben „Echt opvallende zaken kom je hier niet te gen. Er zijn geen sectoren die op springen staan, geen grote bedrijven die over de kop dreigen te gaan. De terugval in het aantal ba nen is gelijkelijk over de branches verdeeld. Dat doet vermoeden dat wanneer de econo mie weer aantrekt, de banen ook wel weer te rugkomen. Er is eigenlijk maar één groep die het in deze regio echt moeilijk heeft: onge schoolden. In het Westland of in de havens van Amsterdam of Rotterdam kunnen die wel aan de slag, maar hier is er nauwelijks iets voor ze te vinden. Dat is zorgelijk. Maar als CWI kun je daar verder niets aan doen. Wij gaan uit van de arbeidsmarkt zoals die er is. Wel hoop ik dat de politiek dit niet laat lig gen. Het beperkt aantal laaggeschoolde ba nen dat er is, mag niet verdwijnen." Er zijn in Leiden ook erg veel werkzoekenden in de zorg. Hoe zit het met hun kansen op een baan? „Na de administratieve beroepen en de transportsector komt de zorg op de derde plaats als het om werkzoekenden gaat. De va catures die wij uit de zorgsector aangemeld krijgen, sluiten daar over het algemeen niet goed bij aan. Met alle aangekondigde bezui nigingen vrees ik dat er in deze sector niet veel passende vacatures bij zullen komen." Hoe zit het met de jongeren? „Dat is gelukkig nog steeds een relatief kleine groep. Toch is dit zorgelijk. Niets is slechter voor je motivatie dan met een diploma van school komen en niet aan de slag kunnen gaan. Daarom hebben we voor jongeren een geïntensiveerd traject. Daartoe werken we bijvoorbeeld samen met het ROC, dat in ons gebouw 'Chooz' runt. 'Chooz' bestaat onder meer uit beroepskeuzevoorlichting. Daar naast proberen we werkloze jongeren heel vaak te spreken. Bijna iedereen heeft begelei ding nodig bij het zoeken naar een baan, maar jongeren al helemaal. Vooral de jongen die hun opleiding zonder diploma verlaten. Zonder startkwalificatie kom je hijna niet aan de slag. Hun positie op de arbeidsmarkt is bijzonder zwak, want - zoals ik al zei - er is een tekort aan ongeschoold werk. Samen met Chooz proberen we ze in eerste instantie zo ver te krijgen dat ze terug naar school gaan." tekst: Rody van der Pols foto: Mark Lamers door Wilfred Simons leiden/oegstgeest - De Delftse studentenhuisvester duWo bouwt nog voor het begin van het nieuwe studiejaar achthon derd tijdelijke studentenkamers op Rijnfront. De kamers verrijzen achter de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest, even ten zuiden van de plek waar tot voor kort de beruchte barakken stonden, het studentencomplex van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS). De studentenhuisvester heeft voor het tijdelijke dorpje twee honderd asielzoekerswoningen aangekocht. Met de bouw van het dorpje levert duWo een bij drage aan het terugdringen van het tekort aan studentenkamers in de Leidse regio. De Delftse studentenhuisvester is twee jaar geleden toegelaten tot de woningmarkt in de Leid se regio. De bedoeling was dat het een concurrent zou worden voor de SLS. Inmiddels lijkt het erop dat de corporaties de stil zwijgende afspraak hebben ge maakt dat de SLS permanente woningbouw doet, terwijl duWo tijdelijke voorzieningen neerzet. In Delft heeft duWo op 16 oktober dit jaar zogeheten spaceboxen gepresenteerd, een soort containers van achttien vierkante meter. In elke space- box kan één student onderdak vinden. De woningen zijn sta- pelbaar en onderling te koppe len tot 'appartementencom plexjes'. Grotere maten zijn in voorbereiding. Ze kunnen in de open lucht staan, maar bijvoor beeld ook in leegstaande fa briekshallen. In Leiden is gekozen voor de aankoop van overbodige asiel zoekerswoningen. Volgens woordvoerder F. Dekker van de Universiteit Leiden hebben de ze 'coa-woningen' het aanzien van doodgewone rijtjeshuizen, met witte houten wanden en met een rood pannendak. De studentenkamers bevinden zich op de begane grond en op de eerste etage. De zolderetage kan niet worden betreden, maar dient vooral om ervoor te zorgen dat het klimaat ook in de zomer aangenaam blijft. De gemeente Oegstgeest is ak koord gegaan met de bouw plannen van duWo en de uni versiteit omdat de woningen maximaal vijf jaar blijven staan. Uiteindelijk moet dit gedeelte van Rijnfront worden heringe richt omdat het- deel uitmaakt van de 'knoop Leiden-West', het gebied rondom de Rijksweg A44 waar bedrijven en wonin gen verrijzen en waar ook een halte voor de Rijn Gouwe Lijn komt. In dit kader moet ook de Wassenaarseweg worden ver lengd, onder de A44 door. De gemeente onderzoekt nu of de herinrichting van de weg met een gerealiseerd kan worden met de bouw van het studen tendorpje. Behalve tweehonderd asielzoe kerswoningen krijgt het studen tendorpje ook enkele gemeen schappelijke gebouwen en tachtig parkeerplaatsen. Naar verwachting zullen de wo ningen in het studiejaar 2004- 2005 voor het eerst gebruikt worden. Met name verwacht duWo belangstelling bij eerste jaars. Om er zeker van te zijn dat de Leidse studentenge meenschap de huizen accep teert, houdt de universiteit vol gende week een excursie voor de Leidse Studentenraad. De reis gaat naar enkele asielzoe kerscentra waar deze woningen nu staan. leiden - Deelnemers aan de kroegentocht op 21 januari hoeven bijna geen stap te zet ten. Niet alleen rijdt de Stich ting Stadsparkeerplan Leiden die avond met minimaal vier gratis minibusjes, ook tourope rator Beuk uit Noordwijk zet gratis bussen in. Maar liefst vijf touringcars zul len die avond door de stad rij den om alle stappers tussen verschillende cafés te vervoe ren. Dat meldt Jan Blonk, eige naar van café Jantje van Leyden in de Hartesteeg. „Het precieze parcours is nog niet bekend, maar het is wel zeker dat er vijf touringcars tussen de verschil lende deelnemende cafés zul len rijden. De kosten voor deze service worden gedragen door de cafés die meedoen aan de kroegentocht", aldus Blonk. Blonk besloot samen met Erik Rooijakkers van De Twee Spieg- hels en Coert Duivenvoorde van de Uyl van Hoogland on langs om de traditionele kroe gentocht toch door te laten gaan. Zij kwamen tot hun initi atief nadat bekend werd dat de Leidse Blues Jazzweek, waar de kroegentocht een onderdeel van is, niet doorgaat wegens ziekte van organisator Dick Wansink. Zo'n vijftig cafés in de binnenstad zullen meedoen aan de Kroegentocht. In alle deelnemende cafés spelen die avond bandjes. Tot nu toe zette vervoersbedrijf Connexxion elk jaar 'borrelbus sen' in om het publiek die avond gratis te vervoeren. Het vervoersbedrijf zou echter vorig jaar til hebben besloten daar mee te stoppen. (advertentie) De meeste Nederlanders kunnen best met wat minder koopkracht toe. door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - Met het geld uit de aardgasbaten hopen medische onderzoekers verder te komen bij de behandeling en genezing van ziekten waarvoor nauwe lijks oplossingen voorhanden zijn en die toch veel mensen treffen. Vooral de behandeling van zenuwpijn is notoir moei lijk. Pijnstillers als aspirine en morfine helpen deze patiënten niet. Het gaat om een aandoe ning die ontstaat na een ontste king. Soms is een eenvoudige enkelverzwikking al genoeg om langdurige pijn aan over te houden. Verwante aandoenin gen zijn rsi, whiplash en fibro myalgia. Jaarlijks tellen artsen zo'n 8000 nieuwe patiënten met dit Com plex Regionaal Pijn Syndroom. Het exacte aantal is echter verre van bekend, onder meer door dat huisartsen het ziektebeeld niet goed kennen en dus ver keerde diagnoses stellen. Neu roloog Bob van Bob van Hilten gaat met de toegekende 11,7 miljoen euro daarom eerst een objectieve meetmethode voor CRPS vaststellen. Daarna wil hij therapieën ontwikkelen om acute patiënten te genezen en chronische patiënten een draaglijker leven te bieden. Een tweede ziekte waarover weinig bekend is, maar waar aan zeker 10.000 Nederlanders lijden, is coeliakie. Deze darm ziekte is een gevolg van overge voeligheid voor het eiwit glu ten. Het komt voor in granen zoals tarwe, maar ook de voe dingsindustrie gebruikt gluten, bijvoorbeeld om paprikapoeder aan chips te laten plakken. Het zit ook in sauzen en cosmetica. Omdat niet altijd duidelijk is welke producten wel en welke geen gluten bevatten, kunnen coeliakie-patiënten het eiwit zonder het te weten toch bin nenkrijgen. Het gevolg is een darmontsteking. Op lange ter mijn ontstaat vaak ook botont- kalking als nevenaandoening. Coeliakie wordt vaak niet on derkend. Huisartsen hebben zo'n 10.000 patiënten correct gediagnosticeerd. Het LUMC wil een deel van de toegekende 7,7 miljoen euro gebruiken om artsen te attenderen op de aan doening, waardoor meer pa tiënten een juiste behandeling voor hun klachten krijgen. Daarnaast wil het LUMC een therapie ontwikkelen die cellen in het afweersysteem van de coeliakiepatiënten ongevoelig maakt voor gluten. Een bijdrage van tien miljoen euro is bestemd voor de behan deling van ziekten die samen hangen met een gestoorde stof wisseling. Overgewicht (obesi- tas), hoge bloeddruk en diabe tes zijn ziektes die in de wester se wereld haast epidemische vormen aannemen. De onder zoekers proberen te ontrafelen hoe de voedingsopname in het menselijk lichaam op molecu lair niveau verloopt en welke diëten het beste bij de patiën ten aanslaan. Verder is er 21,9 miljoen euro voor het ontslui ten en verbinden van allerlei medische gegevens per compu ter en 25 miljoen euro voor on derzoek naar grootschalige weefselkweek. (advertentie) Op zaterdagavond 6 december 2003 wordt in de late avond en de vroege nacht door de politie preventief gefouilleerd op verboden wapenbezit in het gebied rond om de Nieuwe Beestenmarkt. Het gebied waarin het fouil leren plaatsvindt, wordt door borden gemarkeerd. Tijdens de actie lopen politieambtenaren in het gebied rond. Zij vragen bezoekers mee te werken aan deze actie. Met deze actie wordt een aanzet gegeven om verboden wapenbezit en uitgaansgeweld tegen te gaan. De gemeenteraad heeft op 21 januari van dit jaar een pakket maat regelen goedgekeurd om overlast in Leiden terug te dringen. Op 15 april 2003 is door de burgermeester, in overleg met de commissie Bestuur Veiligheid, bepaald dat het gebied rondom de Nieuwe Beestenmarkt tijdelijk wordt aangemerkt als veiligheidsrisicogebied. Gemeentebestuur, politie en justitie werken samen aan maatregelen om verboden wapenbezit tegen te gaan. Milieu en Beheer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13