VS stoppen met staalhefïïngen ECONOMIE van callcenters naar India Exodus Steeds jongere kinderen bezitten mobieltje Sinterklaas is dit jaar erg populair Bellen naar mobieltje wordt fors goedkoper 'Vangstvoorstel Brussel voor 2004 is desastreus' EU: één tolkastje voor heel Europa Arbeidsinspectie dreigt met actie tegen autovergoeding Enkelwandige tanker uit de vaart Protest tegen uitbuiting &ihC*ARHAWSS> enfonds: niet overstappers vrijdag 5 december 20o3 amsterdjmm/anp - Het sinter klaasfeest lijdt dit jaar amper onder de recessie. Drie op de vijf Nederlanders viert het, zo blijkt uit onderzoek van TNS NIPO. Het onderzoeksbureau voert sinds 1995 ieder jaar een sinterklaasonderzoek uit. Het percentage overschrijdt het vo rige record van 1996, toen 58 procent van plan was het kin derfeest te vieren. Vooral bij ge zinnen met kinderen onder de 12 jaar is het op sinterklaas avond feest. Ruim 80 procent viert het met cadeautjes. Het bedrag per huishouden dat wordt uitgegeven voor 'het heerlijk avondje' is naar schat ting gemiddeld 120 euro tegen 135 euro in 2002.Uit onderzoek van het Nibud komen iets an dere bestedingscijfers. Daaruit blijkt dat gezinnen gemiddeld 25 euro minder uitgeven dan andere jaren en ligt de geschat te besteding met 185 euro iets hoger. Sint geeft het meest uit aan speelgoed. De chocoladeletter is het meest populaire snoepgoed, gevolgd door de banketstaaf en de pe per- en kruidnoot. Overigens laat ruim de helft van de onder vraagden weten regelmatig moeite te hebben met het vin den van de juiste chocoladelet ter. Vooral de M, J en R ontbre ken nog al eens in de schappen. Volgens het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel valt de snoepverkoop vermoedelijk nog hoger uit dan in 2002. Het CBL schat dat Nederlanders in november en december 9,4 miljoen kilo zoetigheid verorbe ren. Vorig jaar was dat bijna 9 miljoen kilo. - Hoewel ruim een jfan de ziekenfondsverze- in de afgelopen vijfjaar is heeft overwogen van e wisselen, heeft nog pij procent dat ook echt ge- Jegenen die alles bij het eten, vonden de admini- -e rompslomp te groot jinden dat zij bij een an- ds toch niet veel beter af zijn. Dat blijkt uit een *jt van onderzoeksinsti- vel. De keuze voor een onds blijkt nauwelijks erd op een rationele af- van prijs en product. FNV over haffen WAZ Circa 20.000 zelfstan- onder personeel (zz- 3ö| mdervinden problemen 48, afsluiten van een aanvul- larticuliere verzekering 28i' rbeidsongeschiktheid. 674, idigen met een risico te maken met fors hoge- 174'yiies worden uitgesloten. 1^3. jkt uit onderzoek dat rbeid verrichtte voor de 98J[u geeft de WAZ zzp'ers jaar ziekte recht op een umuitkering. Zij kunnen 36i,i rticulier bijverzekeren. 33 )inet wil de collectieve i29i|p 1 juli afschaffen. C handhaaft uctieniveau De Organisatie van urterende Landen (OP- ft gisteren besloten om |i.4iidige productieniveau 290j5 miljoen vaten voorlo- i28iaandhaven. De huidige 3f i'|s stemt tot tevredenheid, is$n verscheidene oliemi- soiweten. Gisteren daalde i van een vat Noordzee- iRift 1,8 procent tot 28,6 62,jjOPEC-olie kostte vorige 52o'(jemiddeld 28,47 dollar. 93 J positief genmaïs Genetisch aangepaste het type NK603 is net ?53 ?g a^s gewone maïs. Het Ï47|arden gebruikt voor 'of diervoeding. Ook als veilig worden be- ië! tod voor het milieu, zo jgHet Europese voedsel- iöo'qchap EFSA gisteren gead- aan de Europese Com- 6s!<jentschap begon onder- g!'|en het Amerikaanse be- '83;|onsanto toelating aan- Nederland en Spanje za- :n risico's, maar bijvoor- )ostenrijk was negatief, jito heeft de maïs ont- ^■|d. De planten zouden se',71 bestrijdingsmiddelen 84^ jiebben en de maïs zou 3g|5erteerd worden door 74$. jifman stapt pij Vivendi De Canadese zakenman Ironfman Jr en zijn va- oo Igar zijn opgestapt als be- feden bij het Franse me- icem Vivendi Universal, irtrek hangt samen met rname van muziekuitge- rner Music door een tium geleid door Bronf- Warner is een concur- n Universal Music, dat om is van Vivendi. De nans kwamen bij Vivendi un concern Seagram in 'erd overgenomen door nsen. nair vaker af Eindhoven jven -De Ierse prijsvech- anair vliegt vanaf februa- 'lijks vanaf Eindhoven naar Barcelona in Span- rlijks vervoert Ryanair lan 150.000 passagiers via oven naar Londen. Daar op wil de prijsvechter per ïgeveer 100.000 passa- anaf Eindhoven naar ona vliegen. Ryanair sluit t dat er in de toekomst Eindhoven Airport op luropese bestemmingen gevlogen. De maatschap akte eerder bekend niet ran af Maastricht naar n te vliegen. tsenstallingen teschermen' De Fietsersbond vindt iping van de openingsu- n stationsfietsenstallin- ïacceptabel. NS willen e openingstijden bij de negentig bewaakte stallin- Nederland, omdat zij igevend zijn. De Fietsers- maakt zich zorgen over :hte kwaliteit van de stal- op de stations en hoopt minister van verkeer en itaat extra geld beschik- telt. Waarschijnlijk in fe- komt er een nieuw ver- :ontract tussen NS en de eid aan de orde. De mi- zou daarin eisen over de gen kunnen opnemen, p de drie treinreizigers op de fiets naar het sta- den haag/gpd - Bellen van een vaste telefoon naar een mobiel tje wordt per 1 januari 20 pro cent goedkoper en op 1 decem ber 2005 zullen de tarieven zelfs gehalveerd zijn. Dat heeft tele- comtoezichthouder Opta afge dwongen bij de telecombedrij- ven. Of ook de tarieven ook an dersom of van mobiel naar mo biel worden aangepast konden de grootste aanbieders vanoch tend niet zeggen. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) had de tele- combedrijven al langer op de korrel over de in haar ogen te hoge tarieven, maar stelt zich nu tevreden met de aangekon digde tariefverlagingen en staakt verder onderzoek. Voor bellers met KPN, veruit het grootste telecombedrijf van Nederland, betekent dit dat als zij van vast naar mobiel bellen 15,5 cent per minuut betalen, dat is nu nog 18,9 cent. Op 1 december komt het tarief vol gens plan uit op 11 cent. Vol gens KPN hebben de lagere ta rieven een negatieve invloed op het bedrijfsresultaat Over de jaren 2004 en 2005 zal dat res pectievelijk 66 miljoen en 110 miljoen euro schelen. Concurrent Vodafone gaf van ochtend geen nadere details over de financiële gevolgen. Het concern hoeft dat niet omdat het niet genoteerd staat aan de beurs. Voor de hele markt wordt geschat dat de telecom- bedrijven volgend jaar 200 mil joen euro mislopen. Wel spra ken woordvoerders van KPN en Vodafone de verwachting uit dat lagere tarieven deels ge compenseerd zullen worden doordat klanten nu sneller zul len bellen van vast naar mobiel. Productschap Vis laakt steun biologen den haag/brussel/anp - Het Productschap voor Vis heeft geen goed woord over voor de Europese vangstvoorstellen voor schol en tong voor 2004. Volgens een woordvoerster zijn ze fnuikend voor de Nederland se vissector. „Minister Veerman moet een vuist maken." Er is geen enkel begrip voor dat eurocommissaris Fischler de voorstellen van biologen over neemt, terwijl die nogal wat on zekerheden bevatten. Die quo tumkorting geldt ook nog eens voor aanverwante soorten als bot, schar, tongschar en schar- tong. De voorgestelde korting op de vangst van Noordzee-tong van 15 procent, is ook slecht geval len. „Dat is des te wranger als je ziet dat de commissaris de ka beljauw ongemoeid laat." De kabeljauw is de laatste jaren ge spaard om te voorkomen dat de sterk bedreigde vissoort zou uitsterven, en daarom moesten schol- en tongvissers ook inle veren. Commissaris Fischler heeft nu voorgesteld dat vissers in 2004 dezelfde hoeveelheid kabeljauw mogen vangen als in 2003. Daarmee gaat hij in tegen aan bevelingen van marinebiolo gen, die een algeheel vangstver bod voorstelden. De commissa ris vindt een vangstverbod niet realistisch. Dat zou onaan vaardbare gevolgen hebben voor de vissersvloot. Door het vangstquotum laag te houden verwacht Fischler dat de soort op den duur ook herstelt. De hoeveelheid kabeljauw is sinds 1980 sterk aan het dalen, onder meer omdat Britse en Spaanse vissers zich niet hele maal aan de regels zouden hou den. Enkele jaren geleden be sloten de lidstaten de quota te verlagen en de controles te ver scherpen. Eerste signalen dui den op een licht herstel vorig jaar. Met de haring gaat het juist bij zonder goed. De soort verme- ningvuldigt zich sterk. Het quo tum voor 2004 mag van Fischler met 20 procent omhoog. Ook horsmakreel en blauwe wijting mogen in grotere aantallen ge vangen worden. De EU-ministers van Visserij komen over twee weken bijeen in Brussel om zich over de voorstellen uit te spreken. Mi nister Veerman zal er volgens ingewijden een harde dobber aan hebben om genoeg mede standers te vinden. Steun is ei genlijk alleen te verwachten van België, dat ook veel tongvissers telt. De Nederlandse kottervloot is met 400 schepen vrijklein, maar het gaat om schepen van een flinke capaciteit. In 2002 draaiden de elf visafslagen een omzet aan 365 miljoen euro. zoetermeer/anp - Ongeveer 120 van de circa 400 arbeidsinspec teurs in de buitendienst dreigen vanaf 1 januari bij bedrijfscon- troles hun auto te laten staan. Ze gaan voortaan met het openbaar vervoer of pakken de fiets wegens het verlagen van hun kilometervergoeding „Hierdoor wordt het werk van de inspecteurs praktisch onmo gelijk", aldus een woordvoer ster van de Abvakabo FNV. Het ministerie van binnenlandse zaken wil per 1 januari de kilo metervergoeding verlagen van 28 naar 18 eurocent per kilome ter. Dat is de maximale onbe laste vergoeding die werkgevers nog mogen geven. Bestuurder Lohman van CNV Publieke Zaak wijst erop dat de discussie over de reiskostenver goeding rijksbreed speelt. De bestuurder zal woensdag tij dens overleg met binnenlandse zaken eisen op tafel leggen. Vo rige week zijn kaderleden al be gonnen met het voorbereiden van de actie. Volgens W. Aarts, werkzaam bij de Arbeidsinspec tie en kadertid van de Abvaka bo, zal volgend jaar het gemid delde aantal bedrijfsbezoeken flink afnemen. „De kilometervergoeding is al sinds 1995 bevroren op onge veer 28 eurocent. Gezien de prijsstijgingen de afgelopen ja ren zou de vergoeding eerder omhoog moeten dan omlaag." Volgens Aarts rijden inspec teurs gemiddeld zo n 15.000 ki lometer per jaar. „Vaak moeten we ook naar bedrijfsterreinen en andere locaties, zoals bouw plaatsen en havengebieden, die doorgaans moeilijk met het openbaar vervoer te bereiken zijn". londen/anp-afp - De Internationale zeevaartorganisatie IMO heeft gisteren besloten de maatregelen van de Europese Unie voor en kelwandige olietankers over te nemen. Dat betekent dat dit type tanker uiterlijk 2010 uit de vaart wordt genomen. Bepaalde sche pen mogen tot 2015 blijven varen of tot het jaar waarop een tanker 25 jaar wordt. De EU-maatregel, die in oktober van kracht werd, betrof alleen de schepen die Europese havens aandoen. Sinds 1996 zijn alle grote olietankers die worden opgeleverd dubbelwandig. Van de grote tankers die nu nog varen is ongeveer 20 procent en kelwandig. amsterdam/anp - Ouders kopen steeds va ker een mobieltje met een beltegoedkaart voor hun kroost. Daarnaast krijgen kinde ren zo'n prepaidmobieltje op steeds jonge re leeftijd. Dat blijkt uit onderzoek van in ternetplatform Kaboem en een rondvraag onder aanbieders voor mobiele telefonie. Uit onderzoek van Kaboem onder bijna 2000 kinderen van 9 tot 15 jaar in novem ber blijkt dat 87 procent van de jongens en 88 procent van de meisjes over een mobiel tje beschikte. In dezelfde periode van 2002 was dat nog 75 en 70 procent. Kinderen krijgen ook op steeds jongere leeftijd een zaktelefoon hebben. In novem ber had 70 procent van de 9-jarige jongens een mobieltje, tegen 45 procent een jaar eerder. Bij de 9-jarige meisjes beschikte 57 procent over een zaktelefoon, tegen 43 pro cent in november vorig jaar. Driekwart van de ondervraagde kinderen belt met een prepaidtelefoon. „Logisch, want zo houden ouders grip op de belkos ten", zegt commercieel manager Peter- Paul Laumans van Kaboem. Verder is on derzocht welke cadeautjes kinderen met het sinterklaasfeest in hun schoen willen. „Bij meisjes van 9 tot 15 jaar staat de mo biele telefoon zwaar bovenaan de verlang lijst." Bij jongens staan computerspelletjes bovenaan, maar ook hier prijkt het mobiel tje tussen de wensen. De mobiele telefoon als sinterklaascadeau is dit jaar „opmerkelijk" populair, zegt di recteur Ginus Tiemessen van BelCompany, dat in Nederland 119 telecomwinkels heeft. „In vergelijking tot een jaar geleden had den we in de laatste twee weken van no vember 30 tot 40 procent meer omzet aan prepaidtelefoons en -kaarten." Ook Vodafone, Orange en Telfort signale ren een duidelijke toename van de verkoop van prepaidtelefoons en -kaarten. „De prij zen zijn gedaald. Waar ouders vroeger hun oude mobieltje aan hun kind gaven en een prepaidkaart kochten, zie je nu dat ze een nieuwe telefoon kopen", stelt een woord voerder van Vodafone. Een arbeider van de Boasteel-fabriek in de omgeving van Shanghai loopt langs de enorme rollen plaatstaal. Het is China's grootste staalproducent en vierde op de we reldranglijst. Het besluit van Bush werd er met gejuich begroet. Foto: Reuters/Claro Cortes washington/anp - De Verenig de Staten zijn met onmiddellijke ingang gestopt met hun omstre den extra importheffingen op buitenlands staal. President Bush kondigde dit gisteren aan na sterke internationale en bin nenlandse druk om te stoppen met de bescherming van de Amerikaanse staalindustrie. Politieke commentatoren in de Verenigde Staten spraken voor af van een van de moeilijkste beslissingen in de loopbaan van Bush, omdat staalproduce- rende staten als Pennsylvania, Ohio en West Virginia volgend jaar van belang kunnen zijn bij de presidentsverkiezingen. Eer der deze week was Bush in Pittsburgh, waar ooit de staalin dustrie floreerde, om geld in te zamelen voor zijn verkiezings campagne. Maar hij repte toen met geen woord over het ge voelige onderwerp en haalde 850.000 dollar op. Bush liet gisteren het woord doen door zijn handelsverte genwoordiger Robert Zoellick. Volgens Zoellick heeft de be scherming gewerkt om Ameri kaanse staalbedrijven er weer bovenop te helpen, na jaren lange malaise, en is het nu tijd om er een einde aan te maken. Het Witte Huis gaf wel aan dat het nauwgezet de staalimpor- ten zal blijven volgen via een li centiesysteem voor onderne mingen die staal uit het buiten land halen. Nog steeds is er vrees dat te veel goedkoop bui tenlands staal de Amerikaanse markt zal overspoelen. De Wereldhandelsorganisatie (WTO) heeft de staaltarieven, die vorig jaar zijn ingesteld en konden oplopen tot 30 procent, al twee keer veroordeeld. De Europese Unie dreigde met sancties ter waarde van meer dan 2 miljard dollar als de VS niet zouden stoppen met het bevoordelen van him staalcon cerns. Volgens WTO-regels hadden de strafmaatregelen half december kunnen ingaan. Ook in eigen land lag Bush on der vuur. Autofabrikanten wer den door de extra invoerrech ten opgezadeld met hogere kos ten. Bovendien dreigden staten als Wisconsin en Florida de tol te moeten betalen voor de nei ging van Bush om noodlijdende industrieën te hulp te schieten. De EU was onder meer van plan om de export van motor fietsen (Harley-Davidson) uit Wisconsin en citrusvruchten uit Florida te bemoeilijken. De Europese staallobby rea geerde verheugd op het Ameri kaanse besluit. „Dit betekent dat de markttoegang weer nor maal wordt", aldus brancheor ganisatie Eurofer. Aanvankelijk had de Ameri kaanse regering drie jaar lang extra invoerrechten willen hef fen op staal uit het buitenland. De snelle reactie van de EU, Ja pan, Brazilië en China maakten dit tot een hachelijke zaak. Öp hun initiatief oordeelde de WTO begin vorige maand in hoger beroep dat de tarieven in strijd zijn met de internationale handelsregels. Handelscommissaris Lamy van de Europese Unie sprak van 'goed nieuws' voor de Europese staalproducenten en staalarbei- ders. Volgens hem heeft de staalindustrie in de EU circa 300 nliljoen euro aan export naar de VS verloren door de ex tra heffingen. brussel/gpd - Als het aan de Europese Unie ligt, hebben vrij wel alle auto's straks een kastje aan boord waarmee in alle lid staten elektronisch tol kan wor den betaald. De transportmi nisters van de lidstaten gaan vandaag waarschijnlijk akkoord met het plan. Een nog op te richten Europese tolheffings- dienst moet er voor zorgen dat in 2014 alle bestaande tolsyste- men in de verschillende landen op elkaar zijn afgestemd. Bestuurders van vrachtwagens en personenauto's kunnen te gen die tijd via een en hetzelfde kastje tol betalen in alle lidsta ten. De automobilist krijgt maar één afrekening, omdat de verre kening via een tolmaatschappij in het land waar hij woont ver loopt. Die rekent vervolgens via de Europese tolheffingsdienst af met de tolmaatschappij (en) in het buitenland. Als het aan Brussel ligt is het kastje al in 2009 operationeel voor het beroepsgoederenver- voer. Met het plan wil Brussel een eind maken aan de wild groei op het gebied van elektro nische tolheffing in Europa. Nu al zijn er in de lidstaten vijf ver schillende systemen werkzaam. In diverse landen die nu nog geen tol heffen, zoals Neder land, wordt serieus nagedacht over dit soort systemen. Vooral voor vrachtwagens is de veelheid aan verschillende sys temen een probleem. Een chauffeur die overal automa tisch wil betalen, moet nu al vijf verschillende kastjes aan boord hebben. Bovendien moet het bedrijf waarvoor hij rijdt in vijf verschillende landen contrac ten afsluiten en rekeningen be talen. Op ambtelijk niveau zijn de lid staten het al eens over de nood zaak van een uniform systeem. Ook het Europees Parlement moet er nog over besluiten. Overigens wordt het systeem niet verplicht. Maar verwacht wordt dat het beroepsgoede- renvervoer massaal kiest voor de investering van naar schat ting 100 euro per kastje, omdat het veel tijdwinst kan opleve- Amsterdam - De Schone Kleren Campagne hield gisteren een actie op de stoep van een bedrijf, dat een rol speelt in een conflict bij een grote kledingfabriek in Indonesië. Werknemers gingen er in staking en werden direct ontslagen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters 'Nieuwe centrale nodig voor 2008' den haag/gpd - Om voor de lange termijn voldoende elek triciteit te kunnen opwekken moet er in Nederland een ko lencentrale van 1000 megawatt worden gebouwd. Tussen 2007 en 2009 moet die centrale be schikbaar zijn, vindt Energie- ned, de branchevereniging van de energiebedrijven. De vraag naar stroom stijgt elk jaar met 2,5 procent. De huidige pro ductiecapaciteit is op den duur niet toereikend. Energiened vindt dat Nederland zelf moet zorgen voor voldoende produc tiecapaciteit en niet moet leu nen op importstroom. Nu komt 15 procent van de 108 miljard kilowattuur die we jaarlijks ver bruiken uit het buitenland. „Import zal blijven bestaan, maar moet minder," vindt voorzitter Verwer van de sectie productie van EnergieNed. den bosch/gpd - De Amerikaan se klant van HSBC merkt er niks van. Wie het Amerikaanse num mer van de bank belt, wordt rechtstreeks doorgeschakeld naar het callcenter in India. Daar geeft iemand in perfect Engels deskundig antwoord. Steeds meer Westerse bedrijven uit het bank- en verzekeringswezen ver plaatsen activiteiten naar Azië. Na de handarbeid wordt nu ook ander werk overgedragen aan goedkopere werknemers. „Het is een trend die steeds sterker wordt, vooral op terrei nen als dataprocessing en call centers. De techniek biedt alle mogelijkheden daartoe. Met name India is in trek. India staat bekend om kwalitatief goed personeel, en het kost daar maar een vijfde van wat in het Westen wordt betaald", weet analist Bart Horsten van F. van Lanschot Bankiers. Vooral het werk in de callcen ters komt er voor in aanmer king. De Britse vakbond Com munication Workers Union uit te deze week zorgen over de exodus. Onderzoek wees er uit dat 28 bedrijven in twee jaar tijd meer dan 50.000 banen in de service aan Engelse klanten van banken en verzekeringsbe drijven naar India hebben over geheveld. In de opsomming komt ook ABN Amro voor. „Geen 2000 zoals genoemd",_zegt woord voerder Hans van Zon, het zijn er wel een paar honderd. Mo menteel is onderzoek gaande om er een vervolg aan te geven. „De beweging is er, de zaak is in studie. Alles wat tot meer ef ficiency kan leiden, wordt aan gegrepen", zegt Van Zon. Van andere Nederlandse bedrij ven is nog niet bekend of ze van plan zijn soortgelijke activitei ten te verplaatsen. De rij bui tenlandse bedrijven is indruk wekkend. American Express zocht al bijna tien jaar geleden zijn heil in India en heeft er nu 4000 mensen aan het werk. Barclays, Citibank, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Lloyds hebben inmiddels veel van hun bulkwerk aan pc of telefoon overgeplaatst. British Airways heeft al 2400 mensen aan het werk in India, die van daaruit het passagiers- verkeer regelen voor zowel BA als andere luchtvaartmaat schappijen. Dat loopt zo soepel dat British Airways komend jaar nog eens 2200 banen in India creëert en de vakbond heeft ge meld dat er wel eens 7000 ba nen kunnen worden verscho ven. HSBC, van origine de bank van Hong Kong en Shanghai, begon drie jaar geleden met de over heveling van banen en heeft nu meer dan 2000 werknemers in Bangalore en Hyderabad. In ok tober volgde de aankondiging dat de komende twee jaar nog eens 4000 banen worden ver plaatst naar vestigingen in In dia, Maleisië en China. „HSBC heeft het voordeel be kend te zijn met de cultuur. Je ziet het hele verschijnsel nu steeds meer naar andere ban ken overwaaien", aldus analist Bart Horsten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9