Bot: 'Navo niet klaar voor Irak' BUITENLAND Kissinger steunde Argentijnse generaals in 'vuile oorlog' Palestijns vredesoverleg over staakt-het-vuren Burgemeester weert homo's om dorp te beschermen Bush serveerde nepkalkoen Duizenden kinderslaven in Griekenland en Italië Nieuwe minister trotseert VS Reagan is een kasplantje Elizabeth II pal voor Gemenebest 'Paus Pius XII wist niet van razzia's' Amnesty richt aandacht op geweld tegen vrouw oostien voeren straf weer in De Filipijnen voeren gpnrl jaar de doodstraf in. Dat heeft president ikendgemaakt. Op de i is sinds maart 2000 neer geëxecuteerd. orium werd destijds onder druk van de tholieke kerk. Arroyo j] t de terugkeer van de de golf van geweld te lgen. sche wegens i onthoofd PP n Saudische vrouw ïan had vermoord, is oor haar misdaad Dat heeft het minis- linnenlandse zaken -Arabië bekeridge- k imzah bint Hussein li werd in de Zuid regio Assir publieke- >n zwaard onthoofd, jn in Saudi-Arabië 52 «rechtgesteld; vorig dat er 49. Volgens de he wetgeving staat de op drugshandel, ge- oofovervallen, verkrachting. vrijdag 5 DECEMBER 2003 Christodoulos. Foto: AP "ïider noemt in 'barbaren' Kra ee^et hoofd van de or- iarkerk in Griekenland, :h dvatieve aartsbisschop ïerrjulos, heeft Turken in 3 ari omschreven als 'bar- niet moeten worden ofdli tot de Europese SPBens Christodoulos ndehristenen niet samen- PS, 1 Turken. De Griekse eet ieeft zich gedistanti- de iie opmerkingen van aarfsschop. ijstv arlijk drankje nej geesten roce voo' het Congolese 5t 53be zijn 64 mensen ten1 na een drankje te edronken dat hen zou van kwade geesten, ra-ifje was hun verstrekt us- priester, die het dorp 3 inS is ontvlucht, lae mae premier ?va- estft rug ïgei Is nji - De Poolse premier ;g giller is gisteren in het e stls opgenomen met raafoken rugwervels, na- oeifikopter waarin hij zat landing moest maken s. Millers woordvoer- it de premier EU-top 12 december wordt a in Brussel waar- wel zal bijwonen. De ir was terug op weg schau, nadat Miller en Ischap een kopermijn idwesten van Polen iezocht. ■n:; >oo xtc-pillen mitse truck we ïrijite douane in het Fran- al eErken heeft ruim lesetc-pillen onderschept, rod bestemd voor Groot- De pillen zaten ver- rmjet chassis van een Jachtwagen. De chauf- zijit zijn betrokkenheid rockgsmokkel bekend en je. Mragen aan de politie, udtijk is niet eerder zo'n en tvondst gedaan, afg' ifiis over iod||oze kerst ïadltON - In de Ameri- k, slaat Virginia mag dit ervj echte kerstboom waflats en appartemen- ellellexen en in publieke ïebWaar geen sprinklerin- s. Volgens The Was- n e 3ost is massaal gepro- ie (Amerikanen vinden kerstfeest nu verpest is. idesuggereren velen dat s koken in huis dan ook ge\!boden moet worden. ;er.' Parlement wil ■erkeer lijken islt Het Europees Parle- vlaidat overledenen mak- Ie g|e Europese binnen- kunnen passeren. Het nt stoort zich aan „bui- s zie kosten en admini- edqformaliteiten" als een t keen ander land moet totbegraven of gecre- Df do is in sommige geval- n bijzondere kist vereist spiuode te vervoeren. 'Onze basishouding is dat we jullie willen zien slagen, maar wel snel graag' washington/anp-afp - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft er in oktober 1976 bij de militaire junta van Argentinië op aange drongen de „vuile oorlog" tegen links denkende Argentijnen snel af te ronden vöör het Amerikaanse Congres de hulp kon stopzetten. Dat blijkt uit donderdag in Washington vrijgegeven regeringsdo cumenten van de National Security Ar chive, een non-gouvernementele orga nisatie. „Kijk, onze basishouding is dat we graag zien dat jullie slagen. Ik huldig de ouder wetse opvatting dat vrienden moeten worden gesteund. Wat in de Verenigde Staten niet begrepen wordt,|is dat jullie een burgeroorlog hebben. Wij lezen over problemen met de mensenrechten, maar niets over de context. Hoe sneller jullie slagen, des te beter", zei Kissinger tegen de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken admiraal Augusto Guz- zetti volgens een memorandum van hun ontmoeting op 7 oktober 1976. Het Congres stond toen op het punt een aantal sancties tegen Argentinië goed te keuren. Daartoe was besloten naar aanleiding van rapporten over mensenrechten schendingen door het militaire bewind van het Zuid-Amerikaanse land. „Het mensenrechtenprobleem wordt steeds groter. Jullie ambassadeur kan jullie op de hoogte stellen. Wij willen een stabiele situatie. We willen jullie niet onnodig in moeilijkheden brengen. Het zou het beste zijn als jullie klaar zouden zijn voor het Congres weer bij elkaar komt", aldus minister Kissinger. „Elke vorm van vrijheid die jullie herstellen, helpt mee." Na het einde van de militaire dictatuur in 1983 stelde de nieuwe burgerregering een waarheidscommissie in. Die meldde dat de militairen verantwoordelijk wa ren voor de ontvoering en vermoedelijke dood van zeker 10.000 mensen tijdens hun „vuile oorlog" tegen „subversie" en terrorisme. Volgens mensenrechtengroepen ligt dat cijfer rond de 30.000. athene/anp-afp - In Griekenland worden ongeveer 5000 kinde ren gedwongen om op straat te bedelen of zich te prostitueren. De helft van de slachtoffers komt uit het buitenland, voorname lijk Albanië. Dit heeft de VN-kinderorganisatie Unicef gisteren gemeld. De cijfers van Unicef hebben betrekking op kinderen onder de achttien. Daarin worden niet de minderjarigen mee gerekend die met hun ouders meewerken in restaurants of op het land. De VN-organisatie heeft Griekenland gevraagd om de opvang van de kinderen te verbeteren en de organisatoren van de kinderdwangarbeid aan te pakken. Volgens Unicef zijn in to taal zeker 3000 Albanese kindereren slachtoffer van mensen handel. Zij moeten niet alleen in Griekenland werken, maar worden ook in Italië misbruikt. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Navo staat niet klaar om over een halfjaar de rol van de Amerikanen in Irak over te nemen. Minister van buiten landse zaken Ben Bot vindt dat idee van zijn Amerikaanse colle ga Colin Powell 'voorbarig'. „De Amerikanen willen daar volgend jaar graag weg. Maar dat bete kent niet dat wij over een half jaar gereed staan", zei Bot giste ren bij zijn eerste publieke optre den als bewindsman. Tijdens een bijeenkomst giste ren van de Navo-ministers van buitenlandse zaken in Brussel riep Powell de Navo op om een grotere rol in Irak te spelen. Dat is een nieuw geluid; de manier waarop de VS hun bondgeno ten passeerden in de strijd te gen het terrorisme heeft in het verleden veel kwaad bloed ge zet. Powell benadrukte dat 'alle Navo-landen', inclusief de grote tegenstanders van de VS, Frankrijk en Duitsland, het be lang zien van een grotere Navo- betrokkenheid in Irak inzien. Maar er is tussen de Europese landen nog absoluut geen over eenstemming. De Franse presi dent Chirac bijvoorbeeld ziet voorlopig geen einde komen aan het geweld tegen coalitie troepen in Irak omdat de over dracht van de macht aan de Irakezen te lang duurt. Boven dien vindt hij de rol van de Ver enigde Naties nog steeds te be perkt. Chirac zei dit gisteren in het Noord-Afrikaanse Tunesië waar hij op bezoek is. De VS wUlen de soevereiniteit in Irak in juni overdragen aan Aanslag in Bagdad Op een drukke markt in de Iraakse hoofdstad Bagdad is' vanmorgen een bom ont ploft. Daardoor zijn volgens een politiecommandant ze ker drie Irakezen en een Amerikaanse soldaat ge dood. Volgens de eerste be richten zijn er zestien ge wonden. Ooggetuigen zeg gen dat een bom ontplofte toen een Amerikaans militair konvooi passeerde. de Irakezen en zich dan willen terugtrekken. Amerikaanse en Britse troepen zouden mogelijk nog wel onder Navo-bevel kun nen deelnemen aan een vredes operatie in Irak. De twee Navo- landen kunnen dan wel minder troepen daarvoor gebruiken. Zestien Europese Navo-lidsta- ten hebben al troepen in Irak, waaronder Nederland met ruim 1100 man. Het kabinet heeft in principe besloten tot verlenging van die missie; minister Bot praat daar volgende week met de Tweede Kamer over. Bot legde gisteren de nadruk op het tijdelijke karakter van de Navo-aanwezigheid in Irak. „Het is de taak van het bondge nootschap om in dit soort over gangssituaties een rol te spelen, maar niet om een permanente aanwezigheid te vormen. De Irakezen moeten zo snel moge lijk hun eigen land besturen." De nieuwe bewindsman ziet het liefst zo snel mogelijk de Iraakse politie „of een soort van 'guardia civil'" de taken van de buitenlandse troepen overne men. los angeles/anp-rtr - De Ame rikaanse oud-president Ronald Reagan, die lijdt aan de ziekte van Alzheimer in een vergevor derd stadium, is bedlegerig, nog zelden wakker en niet in staat te lopen of te praten. Dat heeft het tijdschrift People ge schreven in zijn gisteren ver schenen editie. In het blad zegt Reagans doch ter Patti Davis dat mensen mis schien denken dat haar 92-jari ge vader nog enigszins mobiel en actief is, omdat zijn familie zijn privacy zo goed heeft be schermd. „Maar het zou een slechte dienst bewijzen aan alle families met een Alzheimer-pa tiënt in hun midden om te zeg gen dat daar iets van waar is", zei zijn dochter. Volgens het tijdschrift brengt Reagan zijn dagen door in bed en zit hij een enkele keer in een rolstoel in een kleine kamer in zijn huis in Los Angeles. Alleen zijn naasten en verplegers zou den hem nog zien. Reagans gezondheid kwam in het nieuws door de plannen Ronald Reagan. Foto: AP van omroep CBS om een mini serie over zijn presidentschap uit te zenden. Conservatieven vonden dat de serie een be vooroordeeld beeld gaf en een oneerlijke aanval was op ie mand die zich niet meer kan verweren. CBS zag er uiteinde lijk vanaf, waarop de zender Showtime de serie als één film uitzond. abuja - Koningin Elizabeth II van Groot-Brit- tannië vermaakt zich met de voorzitter van de Nigeriaanse beurs, dr. Noidi Okereke Ony- wke. Ze is op staatsbezoek in het grootste land van Arika, het eerste bezoek van het Britse staatshoofd aan het land sinds 1956, vier jaar voordat Nigeria onafhankelijk werd. Haar bezoek valt samen met de bijeenkomst in Nigeria van het Gemenebest, het verbond van 52 staten die ooit kolonies waren van Groot-Brittannië. De Britse premier Tony Blair heeft gisteren gezegd dat de schorsing van Zimbabwe als lid van het Gemenebest moet worden gehandhaafd. Zimbabwe werd vorig jaar geschorst omdat president Robert Mugabe zich bij zijn herverkiezing op grote schaal schuldig zou hebben gemaakt aan fraude, geweldpleging en intimidatie. Blair- vindt dat het Gemenebest „een krachtig sig naal van afkeuring moet geven over wat er in Zimbabwe gebeurt". Mugabe beschuldigt de Britse regering op zijn beurt van neokolo nialisme en dreigt helemaal uit het Gemene best te stappen. Hij heeft binnen het Geme nebest steun gekregen van verscheidene Afrikaanse landen. Malawi en Zambia heb ben aangekondigd dat zij op de top, die van daag is begonnen, om opheffing van de schorsing zullen vragen. Groot-Brittannië, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en enkele lidstaten in de Stille Oceaan hadden met een boycot van de top gedreigd als Mugabe werd uitgenodigd. Het Gemenebest beschikt over weinig andere middelen dan schorsing om lidstaten onder druk te zetten. Ook Pa kistan is geschorst, omdat de huidige presi dent Pervez Musharraf vier jaar geleden een gekozen regering afzette. De koningin vliegt vandaag weer naar huis. Foto: EPA caïro/ap-gpd - Afgevaardigden van tal van Palestijnse organisa ties, waaronder radicale groe peringen als de Harnas en de Islamitische Jihad, zijn in Caïro besprekingen begonnen over een bestand. De gesprekken worden geleid door de Egypti sche generaal Omar Suleiman. De Palestijnse premier Achmed Qurei (Abu-Ala) is optimistisch over het overleg met verschil lende radicale facties in Caïro. Hij heeft zich vanmorgen bij de Palestijnse regeringsdelegatie De Harnas en de Islamitische Ji had zijn openlijk tegen het sta ken van aanslagen op Israëli sche doelen, maar zij staan on der grote druk van Egypte en de Fatah-beweging van de Pales tijnse leider Yasser Arafat. Ara fat gaf gisteren publiekelijk zijn steun aan het beraad in Caïro door voor het Arabische tv-sta- tion Al-Jazeera te verklaren dat het nu van het grootste belang is overeenstemming te bereiken over de uitvoering van de 'rou tekaart naar vrede', die de steun heeft van de Verenigde Staten en de internationale gemeen schap. De Palestijnen overwegen twee mogelijkheden: een gedeeltelijk bestand waarbij aanslagen op Israëlische burgers op Israë lisch grondgebied worden ge staakt en een breder bestand, waarvoor van Israël echter meer concessies worden ver langd. De Israëlische onderminister van defensie Zeev Boim gaf gis teren aan dat Israël bereid is het onderlinge klimaat te verbe teren. Hij zei dat het „zeker niet onmogelijk" is dat Israël zijn militaire operaties op de Weste lijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook zal verminderen als de Palestijnen tot een staakt-het- vuren bereid zijn. Boim bena drukte dat een Palestijns be stand pas een eerste stap is, die gevolgd moet worden door de ontmanteling van de extremis tische Palestijnse groepen. Rusland kiest op 14 maart nieuwe president moskou/anp-dpa - In Rusland worden op 14 maart 2004 presi dentsverkiezingen gehouden. Dit heeft de voorzitter van de Federatieraad, de Russische Se naat, bekendgemaakt. Dat de Russen in maart naar de stem bus zouden gaan, was al be kend, maar de precieze dag moest nog worden vastgesteld. De meest kansrijke kandidaat is de huidige president Poetin, die zijn kandidatuur overigens nog officieel moet bevestigen. Bij de voorgaande presidentsverkie zingen schoof de Communisti sche partij haar leider Gennadi Zjoeganov naar voren, die dan steevast met een relatief klein verschil het onderspit delfde. De Russen gaan deze zondag naar de stembus voor de parle mentsverkiezingen. Waarschuwing voor aanslagen in Indonesië jakarta/anp-afp - De Verenig de Staten hebben Amerikaanse burgers in Indonesië vandaag gewaarschuwd voor eventuele terroristische aanslagen in de periode tussen Kerstmis en de jaarwisseling. In Indonesië opereert de Ja- maah Islamiyah, die banden met al-Qaeda zou hebben. De organisatie wordt beschuldigd van een bloedige aanslag in ok tober 2002 op Bali en een aan slag in Jakarta op 5 augustus van dit jaar, waarbij respectie velijk 202 en twaalf doden vie len. Beide aanslagen waren te gen buitenlanders gericht. Er wonen ongeveer 10.000 Ameri kanen in Indonesië. Teller in Shanghai op 20 miljoen shanghai/ap - De bevolking van Shanghai is in het afgelo pen jaar met drie miljoen men sen gegroeid tot meer dan twin tig miljoen. Shanghai is de commerciële hoofdstad van China. De stad heeft het hoog ste gemiddelde inkomen van de hele Volksrepubliek en oefent een enorme aantrekkingskracht uit op het door de economische hervormingen groeiende leger van werklozen. Daar komt bij dat de regels om te mogen ver huizen zijn versoepeld; tot voor kort was het voor bewoners van het platteland onmogelijk om naar de stad te verhuizen. vaticaanstad/ap - Oorlogspaus Pius XII was niet op de hoogte van het oppakken van Romein se joden in oktober 1943 door de nazi's en heeft zich later in gezet om verdere razzia's te voorkomen. Dat heeft de in vloedrijke jezuietenkrant Civilta Cattolica gisteren geschreven op basis van documenten die het Vaticaan beschikbaar heeft gesteld. Pius XII, paus van 1939 tot 1958, is vaak bekritiseerd omdat hij zich tijdens de oorlog niet verzet heeft tegen de holo caust, waar hij yolgens een aan tal deskundigen eerder van op de hoogte was dan hij na de oorlog beweerde. De auteur van het artikel in de Civilta Cattoli ca, de geestelijke Giovanni Sale, stelt dat Pius XII pas op 16 ok tober 1943 hoorde van de grootschalige acties van de na zi's tegen Romeinse joden. Bij razzia's en invallen werden op 15 en 16 oktober in Rome meer dan 1.000 joden opgepakt en naar Auschwitz gestuurd. Vol gens Sale heeft Pius zich met succes ingezet om te voorko men dat de nazi's nieuwe raz zia's zouden houden in Rome en heeft hij geijverd voor de vrijlating van een groot aantal andere Romeinse joden. Ande re auteurs betwisten echter dat Pius hierbij een belangrijke rol heeft gespeeld. Op andere be schuldigingen aan het adres van Pius Xn gaat Sale niet in. Het Vaticaan heeft de afgelopen jaren herhaaldelijk gesteld dat de reputatie van Pius XII als 'foute' paus onterecht is. De ernstigste beschuldigingen aan zijn adres staan in het boek 'Hitler's Pope' (Hitiers Paus) van John Comwell. Het Vati caan is bezig met de samenstel ling van een verslag over leven en werken van Pius XII, een eerste stap richting een moge lijke zaligverklaring. den haag/gpd - De gTOOtSte schending van mensenrechten van deze eeuw is geweld tegen vrouwen. En dat niet alleen in Azië en Afrika, maar ook in Eu ropa en Amerika. Dat zei Irene Kahn, secretaris-generaal van Amnesty International, gisteren in Den Haag. Volgens haar ont breekt het wereldwijd aan poli tieke wil en aan ondersteuning uit de samenleving om daar iets aan te veranderen. De grootste oorzaak van overlij den of invaliditeit in Europa bij vrouwen tussen de zestien en 44 jaar is huiselijk geweld, zegt Khan. „Een hoger cijfer dan het aantal doden door kanker of verkeersongevallen. In de VS wordt een op de drie vrouwen bedreigd met seksueel geweld en in Rusland worden jaarlijks veertienduizend vrouwen ver moord door hun partners." De mensenrechtenorganisatie wil in 2004 extra aandacht beste den aan het terugdringen van geweld tegen vrouwen, door re geringen te manen wetten aan te nemen die emancipatie en gelijkberechtiging bevorderen. WKHinir.TnN/iiiP - TTp nrarhtic sAo paulo/gpd - Het Openbaar Ministe rie mag hem gerust voor de rechter sle pen, maar burgermeester Elcio Berti van de Zuid-Braziliaanse gemeente Bocai- üva do Sul houdt voet bij stuk: homo's zijn in zijn gemeente niet welkom. Beti is er heilig van overtuigd dat hij cor rect handelt. De burgervader - regionaal bekend om zijn kruisvaart tegen het moreel verval - vaardigde gisteren per decreet een vesti gingsverbod voor homo's binnen zijn gemeentegrenzen uit. Berti stelt dat de bewoners geen homoparen in hun om geving verdragen, omdat ze niet over het mentale incasseringsvermogen daarvoor beschikken. „De bevolking bestaat uit traditionele families, die hier geboren zijn en geto gen. Het zijn stuk voor stuk fatsoenlijke mensen met kinderen die godsdienston derricht genieten en leren dat alleen man en vrouw een gezin kunnen stich ten. Hoe moet ik het aan de jeugd verko pen als twee mannen zich op straat kus sen", aldus Berti. Het begon allemaal eerder deze week met enkele volhardende telefoontjes van een jongeman van buiten, die Berti om een volkswoning smeekte. „Ik verduide lijkte dat we ook eigen bewoners moe ten teleurstellen, en toen ik hem vroeg of hij gehuwd was, bleek dat hij met zijn vriend wil gaan hokken. Dat deed voor mij de deur dicht", zegt Berti, die daar op zijn omstreden decreet uitvaardigde. Hij stelt ronduit dat homo's de gemeen te alleen maar overlast bezorgen. De maatregel heeft de plaatselijke ho mobeweging in de gordijnen gejaagd. Die protesteerde gisteren met spandoe ken voor het gemeentehuis van het 12.000 inwoners tellende stadje. Voorzit ter Toni Reis noemt de stap van een 'neo-nazistische karakter'. Reis woe dend: „Het decreet is ongrondwettelijk, omdat het openlijk aanstuurt op discri minatie. Op basis hiervan gaan we Berti aanklagen." Ook de politie heeft de burgervader in middels op grond hiervan in staat van beschuldiging gesteld. Berti kijkt er niet van op. Het is niet de eerste maal dat hij de wind van voren krijgt vanwege zijn onorthodoxe maatre gelen. Eerder vestigde hij de aandacht op zich met polemische ingrepen om het dalen de inwoneraantal op te krikken. Zo ver bood hij de verkoop van condooms en deed sigaretten in de ban, omdat roken slecht is voor de seksuele 'eetlust'. Om de paringsdrift te stimuleren verstrekte hij lange tijd gratis pinda's. Berti reageert gelaten op de storm van verontwaardiging. „Ik ben gewend aan geschreeuw, maar feit is dat onze ge meente uit gezonde mensen bestaat en weer groeit. Ik zet mij in voor het welzijn van de bevolking. Als de rechter mij hiervoor wil straffen, dan gaat hij zijn gang maar. Mijn geweten is gerust." washington/anp - De prachtig bruingebraden kalkoen die pre sident Bush kortgeleden zijn troepen serveerde in Bagdad, was helemaal niet bedoeld om te eten. Volgens The Washing ton Post van gisteren ging het om een „decoratiekalkoen", bedoeld om het buffet op te leuken. Foto's van een trotse president met zijn mooie kal koen temidden van de man schappen gingen de hele we reld over. Volgens regerings functionarissen was de decora tieve kalkoen er niet neergezet omdat Bush zou komen. Ze wisten ook dat hun baas met de oneetbare, opgedirkte kalkoen zou gaan paraderen. Nepkalkoen. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7