Russen boycotten verkiezingen BUITENLAND 107 Miljoen kiezers Ruim twintig partijen 'Iraakse kerngeleerden logen tegen Saddam' Ghadafi komt tot inkeer Zelfs de communistische partij heeft moeite de achterban te mobiliseren vrijdag 5 december 2oo3i door onze correspondent Frank Hendrickx Ivanovo - Rusland kiest zondag een nieuw parlement (de Doema), maar onder de bevol king overheerst de apathie. Ana listen verwachten een lagere op komst dan ooit. Zelfs de commu nistische partij heeft moeite de trouwe aanhang te mobiliseren. In de regio Ivanovo, van oudsher een rode burcht, heeft een heel dorp besloten de verkiezingen te boycotten. 'Ze moeten eerst maar eens iets voor ons doen'. Een spekglad laagje ijs bedekt de straten van het dorpje Zje- leznodorozjny (Spoorweg). Op de hoofdweg is wat zand ge strooid, maar verder moeten bejaarden als Tatjana Koejtina voorzichtig schuifelen. Iemand die valt, zal lang moeten wach ten op hulp. „Een ambulance kunnen we niet bellen", zegt Koejtina, een gepensioneerde lerares. „Sinds de conservenfa- briek is gesloten, werkt het tele foonnetwerk niet meer." Het dorpje van achthonderd zielen vlakbij de industriestad Ivanovo, vertoont wel meer ge breken. Er is geen warm water, de centrale verwarming blijft steken op het standje lauw en de elektriciteitsrekening is door de recente verhogingen amper nog te betalen. Het collectieve badhuis, de banja, werkt ook al niet meer. Uit onvrede zal het dorpje de parlementsverkiezingen van aanstaande zondag boycotten. De actie heeft de landelijke me dia gehaald. Op de zender NTV gingen prominente politici het afgelopen weekeinde in debat met de dorpsbewoners, maar ze slaagden er niet in hen op andere gedachten te brengen. „Ze moeten eerst maar eens iets voor ons doen", zegt Tatja na Kojstina. „Op dit moment heb ik geen idee op wie ik moet stemmen." Veel Russen kampen met het zelfde probleem, zo blijkt uit peilingen. De opkomst bij de verkiezingen zal naar verwach ting lager zijn dan ooit. Nog pijnlijker is dat veel Russen overwegen een stem 'tegen ie- rijswijk/anp-afp - Enkele feiten rond de Russische volksvertegen woordiging, de Doema, ofwel de Russische Tweede Kamer. KIEZERS: Van de 145,2 miljoen inwoners mogen er ongeveer 107 miljoen hun stem uitbren gen. De kiesgerechtigde leeftijd is 18 jaar. Het gaat om de vierde parlementsverkiezingen sinds het ineenstorten van de Sovjet unie in 1991. De eerste Doema werd bijeengeroepen door tsaar Nicolaas II in 1906. PARLEMENT: De Doema is de Russische Tweede Kamer. In de Senaat, de Federatieraad ge naamd, zijn de parlementen en regering van de deelrepublie ken en regio's vertegenwoor digd. Kandidaten die zich ver kiesbaar stellen voor de Doema, moeten minstens 21 jaar oud zijn. De Doema heeft 450 afge vaardigden, van wie de helft via partijlijsten en de andere helft rechtstreeks in kiesdistricten worden gekozen. Kandidaten in de kiesdistricten kunnen geli eerd zijn aan politieke partijen of zijn onafhankelijk. Er zijn 23 partij- en coalitielijsten inge schreven. Er geldt een kies drempel van 5 procent. Er wordt dit jaar ook gestemd in Tsjetsjenië. Daar werden in 1999 door de oorlog geen ver kiezingen gehouden. dereen' uit te brengen. „De mensen hebben genoeg van de huidige generatie politici", beaamt Valeri Nevolin, een kandidaat voor de liberale par tij Jabloko in Ivanovo. „De meeste partijen worden al tien jaar door dezelfde personen ge leid. Dat gaat vervelen." Bovendien heeft de Doema sinds het aantreden van Poetin aan status verloren. Alle plan nen lijken tegenwoordig uit het Kremlin te stammen. Het parle ment is op z'n best een verza meling ja-knikkers en op z'n slechtst een blok aan het been van de president. De Kremlin- partij, Eén Rusland, stimuleert die beeldvorming. Wat valt er te kiezen, vraagt een vrouw zich af in een verkiezingsspotje van de partij. „Ik ben voor de presi dent, dus ik ben voor Eén Rus land." Die strategie heeft succes. De kapitaalkrachtige partij van president Poetin krijgt in pei lingen 33 procent van de stem men, bijna drie keer zoveel als de communisten. Zelfs in het rode bolwerk Ivanovo dreigt de communistische partij van lijst trekker Zjoeganov de slag te verliezen. Dat was tot voor kort ondenkbaar. De bakermat van de Russische textielindustrie speelde een hoofdrol in de re voluties van 1905 en 1917. Sindsdien geldt de arbeiders stad als een communistische burcht. De communistische gouver neur Vladimir Tichonov weet dat zijn partij desondanks zwa re tijden tegemoet gaat. In zijn kantoor heeft het portret van Lenin een prominentere plaats dan een schilderij van presi dent Poetin, maar het Kremlin neemt daar geen genoegen mee. De partij Eén Rusland voert agressief campagne tegen de communisten, de laatste grote oppositiebeweging in het land. Ook Tichonov heeft de nodige modder over zich heen gekregen. De gezworen com munist zou zichzelf voor een spotprijsje een nieuwe, grote woning hebben toegeëigend. .Absolute laster", aldus de woedende gouverneur. Het beleid van de communist ligt eveneens onder vuur. Ti chonov is al drie jaar president, maar Ivanovo is nog steeds een van de armste gebieden van het land. Volgens de gouverneur is dat vooral de schuld van Mos kou. „De energieprijzen zijn te hoog en onze textielindustrie krijgt te weinig bescherming." Kiezers nemen met die uitleg geen genoegen, weet de lokale lijsttrekker van de partij Galina Koezjmina. „De mensen zijn ontevreden met het werk van de gouverneur", zegt de ingeni eur. „En dus zijn ze ontevreden met de partij." Medewerkers van de gouver neur menen dat het probleem dieper zit. Partijleider Zjoe ganov overtuigt niet. „President Poetin heeft het sovjetvolkslied en de rode vlag weer ingevoerd, hij heeft de oligarchen aange pakt en de pensioenen ver hoogd", constateert adviseur Jevgeni Sjelkopljas. „De men sen waarderen dat. Zjoeganov heeft de afgelopen tien jaar heel weinig bereikt. De mensen hebben meer vertrouwen in Poetin." GESCHIEDENIS: Het reusach tige Rusland (1,8 keer zo groot als de VS) heeft veel moeilijkhe den gekend. Van de overheer sing van de Mongolen van de 13e tot de 15e eeuw, via de tsa ristische regimes tot aan de communistische overheersing van 1917 tot 1991. De commu nistische leider Gorbatsjov (1985-91) probeerde het com munisme te hervormen en menselijker te maken. Zijn po gingen mislukten en leidden uiteindelijk tot de ineenstorting van het communistisch sys teem en het uiteenvallen van de Sovjetunie in vijftien republie ken, waarvan Rusland de groot ste is. Sindsdien wordt in Rus land gepoogd een democra tisch politiek stelsel met markt economie van de grond te til len. Het aantreden van Vladimir Poetin als premier in 1999 en in 2000 als president bracht stabi liteit, maar ook kwam er veel kritiek op de methodes waar mee het Kremlin oppositionele geluiden en kritische media de das om deed. BEVOLKING: Het moeilijke le ven dat het gevolg is van het harde klimaat, veel milieuver vuiling, alcoholisme en de be roerde economische situatie van de afgelopen jaren hebben geleid tot een krimpend bevol kingsaantal met een groot ver schil in levensverwachting tus- Vladimir Poetin. Foto: AP sen mannen en vrouwen. Sinds 1989 is de bevolking met onge veer 1,8 miljoen gekrompen. De gemiddelde levensverwachting is 65,1 jaar. RELIGIE: De meeste Russen zijn Russisch Orthodox. Daar- Gennadi Zjoeganov. Foto: EPA naast zijn er islamitische deel republieken en boeddhisten. Een aanzienlijk deel van de be volking is atheïstisch. ECONOMIE: De Russische eco nomie is sinds 1999 sterk ge groeid. In 2000 steeg het bruto nationaal product met 10 pro cent, en in 2001 en 2002 met gemiddeld bijna 5 procent. De inflatie, die voor 1999 jaarlijks enkele tientallen procenten be droeg, is ingedamd. De groeit is mede te danken aan de goede olieprijs en de grote olie-export. Een verkiezingsbord van Verenigd Rusland, de regeringspartij. De verkiezingen laten veel Russen koud. Het vertrouwen in politici is tot een dieptepunt gedaald. Foto: AFP Rijswijk/ANP - Bij de parle mentsverkiezingen zullen de Russische kiezers een keuze kun nen maken uit achttien partijen en vijf kiesblokken. Maar slechts vijf groeperingen zullen naar verwachting de kiesdrempel van 5 procent weten te halen. Zij sle pen dan een aantal van de 225 zetels in de Doema binnen die via partijlijsten worden gekozen. De andere 225 zetels worden ver deeld via een districtenstelsel. VERENIGD RUSLAND (Jedina- ja Rossija): De 'partij van de macht' schaart zich onvoor waardelijk achter het beleid van president Poetin. De top van de partij wordt gevormd door mi nister van binnenlandse zaken Gryzlov en minister van Nood situaties Sjoigoe. Verenigd Rus land kan als 'centrum-rechts' worden omschreven, maar heeft nooit de moeite genomen een ideologie uit te werken. De partij is voortgekomen uit een fusie van 'Eenheid' dat bij de vorige verkiezingen in 1999 als 'Poetin-partij' is opgericht en het blok Vaderland-Heel Rus land', en heeft nu 142 zetels in de Doema. Verenigd Rusland kan volgens peilingen rekenen op 25 tot 30 procent van de stemmen die op partijen wor den uitgebracht. Verscheidene nationalistische groeperingen zen erop dat Jabloko nu neg steunen de partij. kiesdrempel zal kunnen hg COMMUNISTISCHE PARTIJ (KPRF) De communisten heb ben na 1991 onder leiding van Gennadi Zjoeganov nooit de ommezwaai naar sociaal-de mocratie gemaakt, maar zijn wel in sterk nationalistisch vaarwater beland. Dit jaar bleek dat de KPRF zich ook niet zo af kerig voelt van het grootkapi taal. Op de kieslijst prijken de namen van verscheidene rijke zakenlieden. De Communisten zijn nu goed voor 86 zetels. Het electoraat van de KPRF lijkt vooralsnog redelijk stabiel, maar Verenigd Rusland denkt toch zetels van de communis ten af te snoepen. In de peilin gen staat de KPRF op circa 20 procent van de stemmen. JABLOKO: Het liberale Jabloko, geleid door econoom Grigori Javlinski, heeft zich consequent als oppositiepartij opgesteld en keerde zich niet alleen tegen veel economische plannen van de regering, maar ook tegen de oorlog in Tsjetsjenië. Jabloko presenteert zich als verdediger van de mensenrechten en be kritiseert de vaak niet zo demo cratische 'geleide democratie'- van president Poetin. De partij heeft nu zestien zetels, en kreeg in 1999 een krappe 6 procent van de stemmen. Peilingen wij- SPS (Unie van Rechtse Kra ten): De SPS streef naar eet pro-westerse liberale mark' nomie. De SPS heeft zich d1 gelopen tijd gedistantieerd" de regering, zeker na de ari tatie van oligarch Chod- orkovski, voormalig hoofd" oliegigant Yukos, die de SPB Jabloko financieel steunde!1 van de leiders van de SPS, toli Tsjoebais, de architect11 de omstreden privatisatie ï1 Rusland na 1991, heeft aarff bloko een fusie of een lijstv binding voorgesteld, maarjj blosko's leider Javlinski hei dit van de hand gewezen. 11 SPS kreeg in 1999 8,5 proce van de stemmen (goed voo" zetels), maar zou nu met 51 procent genoegen moeten1 LDPR: Partij van de ultra-ifl nalistische 'pias-politicus' T dimir Zjirinovski zorgde in5 nog voor ophef met bijna e kwart van de stemmen, mag sindsdien is de aanhang va LDPR geslonken. De geestijl doch absurde opmerkinge! Zjirinovski maken steeds nM der indruk. In 1999 kreeg partij 5,9 procent van de stf5 men. Nu zal de LDPR waai" schijnlijk slechts met moei) kiesdrempel halen. Verhalen over een eigen atoombom waren niet veel meer dan 'zandkastelen' Onvoorspelbare Libische leider neigt naar het westen;^ new york/ap - Iraakse geleerden hebben president Saddam Hussein voorgelogen over hun vorderingen bij de ontwikkeling van een kern wapen. Het kernwapenprogramma is volgens de geleerden niet meer op gang gebracht nadat het door de Amerikaanse bombarde menten in 1991 en daaropvolgende inspecties van het Internationale Atoomenergie Agentschap werd stilgelegd. De chef van het Iraakse wapen programma „overdreef schro melijk" toen hij Saddam voor de eerste Golfoorlog vertelde hoeveel materiaal voor bom men was geproduceerd, schrijft de kernfysicus Imad Khadduri in een pas verschenen boek. Andere vooraanstaande fysici verklaarden in Bagdad dat de Iraakse jacht op een atoombom van iedere realiteitszin ge speend was. „Het waren alle maal zandkastelen", zegt Abdel Mehdi Talib van de Universiteit van Bagdad. De als rechtvaardi ging voor de oorlog gedane be wering van de Amerikaanse re gering, dat Irak zijn kernwapen programma had hervat en nog maar een half jaar verwijderd was van de bouw van een atoombom, wordt zeven maan den na de Amerikaans-Britse invasie door Iraakse geleerden steeds openlijker bestreden. Op zijn best waren dat een paar jaar geweest, schrijft Khadduri, als de oorlog van 1991 en de wapeninspecties van de Ver enigde Naties daar niet tussen waren gekomen. Met zijn in ei gen beheer uitgegeven boek Iraq's Nuclear Mirage (Iraks Nucleaire Luchtspiegeling) pro beert Khadduri, die een terug getrokken bestaan leidt in Ca nada, de „enorme misleiding" in Washington over de redenen voor de oorlog te weerleggen. Evenals de VN-inspecteurs vóór de oorlog hebben honderden Amerikaanse experts geen spoor van nucleaire, chemische of biologische wapens in Irak weten te vinden. De Ameri kaanse regering blijft ernaar te verwijzen om de inval in Irak te rechtvaardigen, maar geen en kele Iraakse geleerde heeft tot nog toe willen bevestigen dat de wapenprogramma's in de af gelopen jaren weer waren op gestart. Khadduri schrijft dat hij vanaf halverwege de jaren ze ventig, toen hij toetrad tot de Iraakse commissie voor atoom energie, theoretisch werk aan kernwapens deed. Toen eind jaren tachtig het geheime bom- programma in een stroomver snelling raakte, kreeg hij daarin als coördinator van alle weten schappelijke en technische in formatie een sleutelpositie. De inspecteurs van het IAEA, die het kemwapenprogramma na de Iraakse nederlaag in de golf oorlog van 1991 ontmantelden, zagen Khadduri als een belang rijke bron en voelden hem eer der dit jaar aan de tand in To ronto, waar hij sinds 1998 woont. In zijn boek verwerpt Khadduri de Amerikaanse aan tijging dat het kernwapenpro gramma weer werd opgestart. De installaties waren door het IAEA ontmanteld, de Iraakse geleerden die aan het program ma werkten werden uit elkaar gehaald en door VN-inspec- teurs op de vingers gekeken. „Waar is de wetenschappelijke en technische staf die voor zo'n enorme inspanning nodig is? Een enorme bronzen buste van Saddam Hussein is deze week door Amerikanen gesloopt. Foto: AFP Waar zijn de gebouwen en in frastructuur?" Volgens Khaddu ri jagen de Amerikanen in hun speurtocht naar wapens in Irak op luchtspiegelingen. Een voormalig bomontwerper in Irak, Sabah Abdul Noor, wijst de Amerikaanse beschuldigin gen net zo hard van de hand. „Het had geen enkele zin om dit programma weer tot leven proberen te wekken", zegt hij. Talib was geen lid van de Baath-partij en niet betrokken bij het atoomprogramma, maar kent wel mensen die er aan werkten. Hij zegt dat ze hun prestaties voor 1991 schrome lijk overdreven. „Ze speldden Saddam Hussein leugens op de mouw. Ze troggelden hem veel geld af door te bluffen." Het kwam hun goed uit dat de in stallaties uiteindelijk door het IAEA werden vernietigd. „Toen konden ze tegen Saddam zeg gen dat er niets was overgeble ven." Khadduri zegt dat hij op de overdrijving stuitte toen hij in 1991 geheime documenten van de leider van het atoombom project, Jafar Dhia Jafar, op een optische schijf zette. Diens rap port aan Saddam over de vor deringen van het project was zo vaag geformuleerd, dat iemand er uit zou kunnen lezen dat er een paar kilogram verrijkt ura nium was geproduceerd in plaats van slechts een paar gram. Voor een atoombom is onge veer achttien kilogram hoogver rijkt uranium nodig. Het IAEA stelde in 1997 dat er geen aanwijzingen waren dat Irak ooit meer dan een paar gram verrijkt uranium had ge produceerd. Volgens het IAEA waren er ook geen aanwijzin gen dat Irak in staat was „bruik bare hoeveelheden" kemwa- penmateriaal aan te maken. door onze correspondent Bob Kroon tripoli - Libië worstelt zich langzaam uit zijn iso lement. Was kolonel Moammar Ghadafi een soort Osama bin Laden van de jaren tachtig, die met zijn oliemiljoenen alles steunde wat maar subversief was in de wereld, nu heeft de 61- jarige leider een radicale politieke gedaantever wisseling ondergaan. Hij betaalde 2,7 miljard dollar schadevergoeding aan de nabestaanden van de slachtoffers van de Lockerbie-aanslag in 1988, en honderden miljoe nen aan Frankrijk voor een aanslag op een UTA- jet een jaar later. Dat betekent niet dat hij zijn bedoeïnengewaad heeft ingeruild voor een boetekleed, maar de ko lonel wilde van de ruïneuze sancties af die de VN Libië in 1992 hadden opgelegd. En dus gedraagt hij zich tegenwoordig als een verloren zoon die tot inkeer is gekomen. Hij le vert wapens aan Indonesië voor de strijd tegen de opstandelingen in Atjeh, en de verguisde ko loniale bezetter Italië is weer eerste handelspart ner van de 'Socialistische Staat der Massa's', ter wijl Ghadafi 's zoon Saadi in het eerste voetbalelftal van het Italiaanse Perugia speelt. Op de top van Mediter rane landen in Tunis zal Ghadafi zich deze week naast Chirac en Berlusconi aan dienen als een nieuw toonbeeld van redelijkheid en begrip. Zelfs toeristen zijn mondjesmaat weer welkom. Met het Britse cruiseschip Discovery deed ik vo rige week eerst Benghazi en daarna Tripoli aan. Er waren nog wel wat beperkingen aan de gast vrijheid. Zo mocht zelfs mijlen uit de kust tijdens de doorvaart in de Golf van Sirte geen alcohol worden geserveerd. De zeshonderd meest Britse passagiers mochten alleen groepsgewijs aan land, onder toezicht van even minzame als waakzame gidsen. In splinter nieuwe Volvo-touringcars bezochten we de fa meuze Grieks-Romeinse ruïnes in Cyrenaica en bij Tripoli de restanten van Leptis Magna, ooit een der hoofdsteden van het Romeinse rijk. Het Nationale Museum in Tripoli herbergt een adem benemende collectie Griekse en Romeinse beeld houwkunst. Vergeleken bij de armoede van Egyptische ste den, ziet het er in dit land van 5,2 miljoen mj' sen redelijk netjes uit. In de grote steden, we verstaan, want de bermen van de goed berijóe buitenwegen zijn bezaaid met plastic afval eei lablilqes. Libiërs rijden in moderne Europeseti Japanse auto's, raison van 10 eurocent vooji liter benzine. Op elke straathoek van Tripoli staren enormie beeltenissen van Ghadafi a de bezoeker tegemoet. Gefotografeerd in zijit liefde woestijntent met zijn eigenaardige rodij; hoofddeksel - een soort fez zonder kwastje. M: waar de grote baas zich momenteel ophoudtij ook onze gids Tareq onbekend. „Dat weten i\ nooit", zegt Tareq, een aan de Sorbonne afg deerd archeoloog. „Onze leider is soms in tL li, soms in Benghazi, maar het liefst in zijn ter ergens in de woestijn. Wel met airco en mod|| communicatiemiddelen, hoor." Daar heeft de kolonel zich tijdens de Ramadlr< vooral in leven gehouden met kameelmelk, ia favoriete drank, in gezelschap van zijn overvi t gend vrouwelijke lijfwacht, zo weten ons wafl; meer mededeelzame Tripolitanen te vertellelle Want de kolonel staat bekend als een liefhefrw van vrouwelijk schoon. s. Zijn ze tevreden met de man die in 1969 in ep< bloedloze coup de 80-jarige koning Idris de cA wees? k Dat soort vragen levert meestal ontwijkendesi woorden op. ,Ach, we zijn er aan gewend", ik een Libische collega-journalist. „In ieder gevb het hier nu wel democratischer dan vroeger.) nenkort worden zelfs 300 staatsbedrijven gejj. vatiseerd, ook in de staatslandbouwsector." Die democratie heeft wel een Libisch tintje. Ijg over mensenrechten heeft de kolonel zo zijnl vattingen en oppositie wordt in dit streng islj- 1 tische land met wortel en tak uitgeroeid. Ma)d over Libië's herintrede in de internationale gle meenschap is men best te spreken. h Ghadafi rit 's concentreert zich vooral op Afrika. Hij is zte uit de Arabische Liga gestapt met de mededdft dat 'Libië een Afrikaans land is.' Hij strooit kee tig met geld in de hoop zich op te werken totbe kopstuk van het Zwarte Continent. Maar of do zal lukken staat nog te bezien, want zelfs in Aij heeft men gemengde gevoelens over zijn sprtlc woordelijke onvoorspelbaarheid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6