AIVD mag terroristen niet opsporen SLIPS BINNENLAND Z GRATIS Steeds meer parttimers in Tweede Kamer na babyboom Dierenarts steunt 'wolvenman Ronselen voor gewapende strijd wordt strafbaar Minister stroomlijnt tweede fase Rechter buigt zich over couperen paardenstaart Huisbaas aangeklaagd na dood door koolmonoxide Lubbers vraagt kabinet meer geld voor Unhcr Met Balkenende op de foto Ruzie kleine luchtvaart en luchtinspectie bijna opgelost fdachte moord i in Londen iecht - Een 26-jarige man lopen zondag opnieuw touden in Londen, om- Ij verdacht wordt van de jd op Cindy Overdijk (28) indrik-Ido-Ambacht. Dat iet openbaar ministerie :n laten weten. Overdijk in januari dood aangetrof- haar woning. Uit onder- ileek dat zij enkele weken ;r om het leven was ge it door de verdachte. Die in augustus in Londen IJ ehouden maar niet uitge- 1, omdat het verzoek daar- Plaat kwam. Dat leidde tot n in de Tweede Kamer. I centen vinden i denten irritant ecen - Meer dan de helft le docenten op universitei- rgert zich aan de schoolse y ing van studenten. Dat udeert Vox, het blad van itholieke Universiteit Nij- - én (KUN), na een enquête •r docenten en studenten, imisch denken is volgens icenten ver te zoeken bij identen. Zo stellen ze al- ragen als ze zeker weten stof terugkomt in een ien en willen ze van tevo- intamenvragen maken als ig 'alsof het een Cito- betreft'. dwarslaesie er aan de slag ingen - Van de mensen ;en dwarslaesie die een hadden voordat zij hun cap opliepen, blijkt twee- na revalidatie weer aan rk te kunnen. Dit blijkt iderzoek aan de Rijksuni- teit Groningen (RUG). Dat Si meer dan de 25 tot 40 :nt waar tot dusverre van I uitgegaan. De herintre- konden vaak terug naar oude baas, meestal met langepaste werkplek en ;epaste werktijden. ten maakt ;itale stad N - Inwoners van Assen en middels een spelletje op meentelijke website mee- cen over de toekomst van stad. Door te schuiven met :urde blokjes kan iedere lemer aangeven waar nwijken en bedrijventerrei- bossen en parken moeten en in het nu nog lege wes- deel van de stad. Het spel baseerd op het populaire puterspel SIM City. Hier- hoopt de gemeente vooral ingeren te bereiken. vrijdag 5 december 2003 and in trein iigestoken bergen - De brand die vrij- bvond 21 november uitbrak en rijdende passagierstrein 1 Breda en Gilze-Rijen is (gestoken. Op het moment [de trein uit Gilze-Rijen ver- [werd er aan de noodrem rokken. In het tweede ge ste van de trein woedde toen band. Personeel evacueerde eizigers naar het eerste ge- jlte en probeerde de brand te psen. De schade aan het pstel bedroeg 250.000 euro. jietal duwde to's voor trein bosch - De politie heeft tannen uit Den Bosch .'houden voor een serie liefstallen en het achterla- ran gestolen auto's op een egovergang in Vught. De kwam aan het licht toen november een trein op een eg in Vught tegen een au- ;te. Deze was gestolen in Bosch. Na de aanrijding eg de politie tips binnen die ir de drie, onder wie een mi- ir, leidde. Twee keer par- rden zij een gestolen wagen het spoor. Uit onderzoek kt dat de mannen ook ver- lingen pleegden door met tolen auto's verkeersborden lekken omver te rijden. den haag/anp - Agenten van de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) kunnen niet worden ingezet bij de op sporing van terroristen. De wet verbiedt dat, aldus minister Don- ner (justitie) gisteren in de Twee de Kamer bij de behandeling van de Wet terroristische misdrijven. Donner wil strikt vasthouden aan de scheiding van het inwin nen van informatie, wat de den haag/anp - Alle vier profie len in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs moe ten even zwaar worden. De profielen moeten bovendien duidelijker van elkaar worden onderscheiden dan nu het ge val is. Dat is het uitgangspunt van een wijziging die minister Van der Hoeven (onderwijs) wil doorvoeren in de tweede fase. Met het plan reageert de minis ter op de opvatting van de Ka mer dat de exacte profielen (na tuur en gezondheid en natuur en techniek) te veel verschillen. Beide profielen zullen voortaan drie verplichte vakken tellen. Dat geldt ook voor de twee an dere profielen: cultuur en maatschappij en economie en maatschappij. De verplichte vakken in het profiel natuur en techniek zijn wiskunde, natuurkunde en scheikunde. In het profiel na tuur en gezondheid zijn dat wiskunde, biologie en schei kunde. Daarnaast zijn er keuze vakken die verbreding aan het gekozen profiel geven. In eerste instantie had Van der Hoeven het profiel natuur en gezond heid zwaarder gemaakte door er het vak natuurkunde aan toe te voegen. Volgens de minister zijn de nieuwe profielen niet meer dan een begin. In het onderwijs in de bètavakken is ook een ver nieuwing nodig, vindt ze. Daar bij denkt ze aan inhoud en di dactiek. De bewindsvrouw wil daarmee niet wachten tot de invoering van de nieuwe profie len op 1 augustus 2007. De grootste onderwijsvakbond, de AOb, is niet tevreden over het plan van Van der Hoeven. Leraren en leerlingen zouden nu slechter af zijn. Volgens de bond bieden de exacte profie len nu onvoldoende basis voor een studie in de natuurweten schappen. De bond geeft de voorkeur aan het eerste plan van de minister, dat door de Kamer werd afgewezen. AIVD doet, en de opsporing door de politie. De bewinds man wil wel kijken naar moge lijkheden om de overdracht van informatie door de AIVD aan politie en justitie soepeler te la ten verlopen. WD-Kamerlid Wilders had hierom gevraagd. Wilders vindt dat er nu te veel informatie verloren gaat. Dit is volgens hem te voorkomen door AIVD-ambtenaren, op het moment dat zij voldoende in formatie hebben, ook opspo ringsbevoegdheid te geven. Donner toonde zich ongelukkig met de gang van zaken rond de aanhouding van vijf verdachten van terrorisme in oktober. Het openbaar ministerie liet toen weten dat een aanslag was ver ijdeld. Niet lang daama werden vier verdachten vrijgelaten we gens gebrek aan bewijs. De vijf de ging in vreemdelingenbewa ring omdat hij illegaal was. Volgens de bewindsman heeft het OM niet helemaal kunnen waarmaken wat ze toen be weerde, en is er ten onrechte onrust gezaaid. De suggestie dat de aanhouding wel goed uitkwam aan de vooravond van het debat rond Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Jo- han Friso, wierp Donner ver van zich. Tijdens dit debat kwam ook de AIVD onder vuur tel Donner staat nog steeds achter de aanhouding. Terrorismebe strijding is volgens hem name lijk vooral aanslagen voorko men. Dat zo'n aanhouding niet altijd leidt tot een veroordeling, neemt hij voor lief. Een deel van de Kamer is onge rust over het begrip samen spanning, dat ook strafbaar wordt. PvdA, SP, Groenlinks en D66 vragen zich af hoe kan worden aangetoond dat men sen een afspraak met elkaar hebben om een aanslag te ple gen. Volgens Donner is de rechtsbescherming echter vol doende. „Het gaat erom dat de betrokkenen serieus afspraken maken met elkaar om mensen te gaan doden. We moeten niet wachten tot die plannen uitge voerd zijn." Ook het ronselen voor de gewa pende strijd wordt onder de nieuwe wet strafbaar. 'Dierenactivist kan terrorist zijn' In bepaalde omstandighe den kunnen dierenactivisten worden beschouwd als ter roristen. Dat heeft minister Donner (justitie) gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Een meerderheid van CDA, WD en LPF had dat bepleit Dierenactivisten kunnen het stempel 'terroristen' krijgen als zij misdrijven plegen om angst aan te jagen, de sa menleving te ontwrichten of de overheid te dwingen be leid te wijzigen. „Maar die renactivisten zijn niet per definitie terroristen", aldus Donner. middelburg/anp - De kanton rechter in Middelburg behan delt op 3 maart voor het eerst in Nederland een zaak rond eige naren van trekpaarden die de staart van hun dier in Frankrijk hebben laten couperen. Het gaat om de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwen polder en twee houders van veulens. Dat zei een woord voerder van het openbaar mi nisterie gisteren. Het couperen van paarden staarten is sinds 2001 bij wet verboden, maar komt volgens de Dierenbescherming in Ne derland nog steeds veel voor. Houders van trekpaarden vin den dat de staart moet worden verwijderd. De kont en de be nen zouden dan beter tot hun recht komen. „Het is een stukje traditie. Het hoort bij bepaalde rassen", zegt N. Dorland van de Dierenbescherming. Bij het couperen wordt volgens hem vaak geen verdoving ge bruikt. „Voor de dieren is dat pijnlijk." De wond zou worden dichtgebrand. Om de Nederlandse regels te omzeilen, verkopen houders van trekpaarden hun dier tijde lijk aan iemand in Frankrijk. Die verwijdert de staart, waarna het paard weer in handen komt van de oorspronkelijke eige naar. De kantonrechter doet in maart voor het eerst uitspraak over deze zogeheten Franse connectie. De stichting Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwenpolder moet zich verantwoorden om dat het in juni gelegenheid heeft gegeven om dit soort veu lens en jaarlingen te keuren. Ruud Lubbers doet nog even zijn das recht voordat hij Kamervoorzitter Weisglas bezoekt. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - VN-Hoge com missaris voor de vluchtelingen (Unhcr) Ruud Lubbers wil dat het Nederlands kabinet zijn bij drage aan de vluchtelingenor ganisatie verhoogt. De contri butie is dit jaar 15 miljoen euro lager dan in 2002. „In een tijd dat er minder vluchtelingen naar Nederland komen, is het zuur dat er voor de Unhcr minder geld beschik baar wordt gesteld. De Unhcr is duidelijk een van de beste be stedingen van belastinggeld", zei Lubbers gisteren na afloop van een gesprek met Tweede- Kamerleden. Nederland is de vierde donor van de Unhcr. Dit jaar is de bij volgens Lubbers iets meer dan 53 miljoen euro, ter wijl het vorig jaar nog 68 mil joen euro was. De oud-premier vindt dat pijnlijk, omdat er daarom te weinig geld is voor opvangprojecten in de regio. De westerse wereld stuurt juist steeds meer aan op opvang in de regio, zo dicht mogelijk bij het land van herkomst. Volgens een woordvoerster van minister Van Ardenne (ontwik kelingssamenwerking) is de structurele bijdrage van Neder land aan de Unhcr de afgelo pen jaren stabiel geweest op ruim 40 miljoen euro. Daar bo venop wordt afhankelijk van el lende in de wereld noodhulp gegeven, mits Unhcr daar om verzoekt. Die bijdrage is dit jaar lager dan vorig jaar. Ongeveer driekwart van de twintig miljoen vluchtelingen wereldwijd leeft in een ontwik kelingsland, terwijl deze landen daar weinig geld voor krijgen. Lubbers wil meer geld voor de ze arme landen. „Als de regio nale opvang goed is, vluchten minder mensen verder." Vol gens Lubbers is er bij het Ne derlands asielbeleid sprake van een 'zekere krampachtigheid'. De oud-premier heeft dat be sproken met minister Verdonk, cfie verantwoordelijk is voor asielbeleid. Lubbers is kritisch over de ver snelde procedure waarin asiel zoekers binnen 48 uur te horen krijgen of ze toegelaten worden tot de procedure. „Dat is wel heel erg krap. Misschien moet dat iets verlengd worden", al dus Lubbers. Hij wil zo voorko men dat vluchtelingen ten on rechte worden teruggestuurd en mogelijk in handen vallen van een dictator of terechtko men in folterkamers. Ook bij de inburgeringseisen plaatst Lubbers een kantteke ning. „Ik ben er zeer voor dat mensen integreren, een beroep leren en een echte Nederlander worden. Maar we moeten de ei sen niet hanteren om mensen opzij té schuiven." arnhem/gpd - Het openbaar ministerie in Arnhem wil een 63-jarige huisbaas vervolgen voor doodslag. Op 29 oktober overleed een 25-jarige huurder aan koolmonoxidevergiftiging als gevolg van een haperende geiser. De huiseigenaar werd maandag aangehouden en moet nog zeker tien dagen in voorajrest blijven. „Naar mijn idee zijn er veel te weinig argumenten voor een aanklacht wegens doodslag", zegt advocaat Niemann, die de huisbaas verdedigt. „Ik heb het idee dat dit een probeersel is van het openbaar ministerie. Dat is prima voor in de rechts zaal, maar het zou niet tot uit drukking mogen komen in voorlopige hechtenis voor mijn cliënt. Dit is een verkeerd spoor. Men verlegt de grens door zaken steeds zwaarder aan te zetten." Als de huisbaas dood door lexmond/gpd - Woensdag zijn bij een huis in het Zuid-Hol landse Lexmond enkele roof dieren in beslag genomen, waaronder drie wolven. De ei genaar van de dieren, de 55-ja- rige Ton Veldkamp, wordt daar voor beboet omdat er ontsnap pingsgevaar zou zijn geweest en omdat de huisvesting niet deugde. - De dierenartsen in zijn omge ving hebben echter nooit een punt gemaakt van de huisves ting van zijn drie wolven, twee Australische dingo's en enkele was- en neusberen. Even na de inval door de Alge meen Inspectiedienst (AID), de politie en een onafhankelijke dierenarts belde Veldkamp zijn vaste artsen van de dierenkli niek in Leerdam. Een van hen, (advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS M. Sturkenboom, spoedde zich naar het huis in Lexmond maar hij mocht verder die dag geen rol spelen. Sturkenboom gaat niet in op de actie. „Het wordt juridisch uitgezocht en dan kan ik op dit moment beter niets te gen de pers zeggen." Hij vertelt dat hij en zijn collega's weinig bemoeienis hadden met de Stichting Wild Cat van Veld kamp. „Omdat die dieren ge zond waren", zegt hij. „Een col lega van mij was weieens be trokken bij het verdoven van de dieren als ze moesten worden vervoerd." Veldkamps advocaat Wilgers zegt dat de twee beschuldigin gen geen hout snijden. „Er was geen ontsnappingsgevaar en de situatie was niet onhoudbaar, ook al was de bodem van het wolvenverblijf nat door een paar zware regenbuien. Veld kamp stond op het punt om er stro in te doen." Het is al de vierde keer dat er bij Veldkamp een controle plaats vindt. „Daar zit de dierenbe scherming achter", zegt de ad vocaat. „Ze voeren een publici- teitscircus op; dat is goed voor de fondswerving. Maar de eer ste drie keer moest justitie de zaak laten lopen omdat er niks tegen Veldkamp kon worden ingebracht. Het is al jaren een oorlogje tussen hem en de die renbescherming. Woordvoerder Steens van de AID zegt dat het nog niet zeker is dat Veldkamp wordt ver volgd. „Tot nu is hij alleen een verdachte." Volgens hem heeft Veldkamp onlangs een vergun ning aangevraagd voor de op vang van roofdieren, maar het ministerie heeft dat gewei- gerd." Veldkamp zei gisteren dat hij een slag verloren heeft, maar niet de oorlog. „De dierenbe scherming had me best wat res pijt kunnen gunnen, want ik ben op zoek naar een nieuwe locatie. De wolven konden trouwens niet ontsnappen. Het zijn kooien met onder de grond door gegalvaniseerd dik gaas." utrecht - Premier Balkenende bezocht gisteren de openbare basisschool Overvecht in Utrecht. Hij nam uitgebreid de tijd om met de leerlingen op de foto te gaan. Foto: CPD/Annette Vlug schuld in plaats van doodslag ten laste was gelegd, zou hij volgens Niemann voorlopig op vrije voeten zijn gesteld. Justitie in Arnhem, dat zelf ook het bijzondere karakter van de zaak benadrukt, onderzoekt of de Arnhemse huisbaas 'welbe wust het risico heeft genomen op het dodelijke gevolg' van de haperende geiser. „Mijn cliënt ontkent in alle toonaarden dat hij zich heeft gerealiseerd dat die geiser een gevaar vormde. Hij zit er zelf heel erg mee", stelt advocaat Niemann. Jack van Geel, een voormalig huisgenoot van de omgekomen huurder vindt de tenlasteleg ging 'doodslag' volkomen te recht. „Deze huisbaas heeft moedwillig de situatie gecre- eerd dat er ongelukken konden gebeuren. We hebben hem heel vaak op de mankementen ge wezen. Hij wilde er gewoon geen geld aan uitgeven." den haag/anp - Staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer en waterstaat) heeft afspraken ge maakt met de kleine luchtvaart, die forse klachten had over de luchtvaartinspectie. Zo wordt de administratieve lastendruk verminderd. Nederland zal ook niet vooruitlopen op internatio nale regels en ruimte bieden voor zelfregulering, maakte de- minister gisteren bekend. De Dutch Helicopter Associa tion en de VNLO, die kleine luchtvaart- en helibedrijven verenigen, waren vorige maand de in hun ogen te hoge facturen en inspecties zo zat dat zij de betalingen aan de inspectie, de voormalige Rijksluchtvaart dienst, stopzetten. DHA-voor- zitter Eikelenboom is nu opti mistisch dat een oplossing is gevonden. Geldig van 1 t/m 31 december 2003 zolang de voorraad strekt. door Ap van den Berg den haag - Het parttime-Kamerlid- maatschap wint aan populariteit. Maar dat werken in deeltijd op het Binnenhof blijkt bij nader inzien zeer betrekkelijk. Er is meer dan politiek, dacht PvdA- Kamerlid Frank Heemskerk ineens. En hij besloot nooit meer op vrijdag te werken. Die dag is voortaan voor zijn twee peuters, die het ook wel eens leuk vinden om pappa thuis in levende lijve te zien, in plaats van op de televisie. Briljant idee, moet Wouter Bos hebben gedacht. Want ook hij wil over een pposje minder gaan werken. De Pvd$<- leider wordt voor de eerste keer vader. Als het zo ver is werk ik 's maandags gewoon thuis", schoof hij zichzelf een beetje naar voren als een moderne huisman. Collega-partijleider Femke Halsema (Groenlinks), net de trotse moeder ge worden van de kerngezonde tweeling Bruno en Suzy, prikt Bos' imagobal lonnetje met graagte door. „Ik maak er echt bezwaar tegen dat Wouter zijn opmerking plaatst met een soort emancipatie-elan. Hij doet werkelijk niets bijzonders. De helft van mijn fractiegenoten is 's maandags thuis, omdat er in de Kamer dan vrijwel nooit wat te doen is." Bos' fractiesecretaris Sharon Dijksma, sinds enkele weken moeder van baby Boudewijn, wil ook nog wel wat kwijt aan haar roerganger. „Werken met een kleintje is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Als hij slaapt, gaat 't wel. Maar vóórdat hij slaapt! Het zijn echte han- denbindertjes." In de schaduw van de Oranjebaby van Alexander en Méxima grijpt in de Tweede Kamer overigens een opmer kelijke babyboom om zich heen. Be halve het aanstaande kindje van Wou ter en Barbara wordt over een poosje ook D66-politica Lousewies van der Laan moeder. Net als Nicolien van Vroonhoven, de belastingspecialist van het CDA In het kabinet kunnen over enige tijd ook de beschuiten met blauwe of roze muisjes worden rondgedeeld. Staats secretaris Karien van Gennip van eco nomische zaken is namelijk ook in ver wachting. Zij heeft al te kennen gege ven dat ze na haar zwangerschapsver lof fulltime en 'fullswing' actief blijft. En eigenlijk geldt dat ook voor de Ka merleden in kwestie. Vindt tenminste GroenLinks-leider Halsema, die na het kerstreces weer terugkeert in de poli tieke arena. „Hoe ik mijn tijd indeel vind ik een eigenlijk een privé-kwestie. Als partijleider moet ik zichtbaar zijn en er staan op momenten dat men dat van mij verwacht. Dat zal straks niet veranderen", belooft ze. Tot voor haar bewailing werkte Halse ma soms 90 uur per week, beweert zij. Zoals ook PvdA-Kamerlid Dijksma, die straks - net als Bos - de maandag aan haar politieke neus voorbij laat gaan. „Minder verdienen? Nee hoor", lacht ze, „dat werkt zo niet bij ons." Voor de goede orde: Kamerleden verdienen circa 100.000 euro per jaar. Dijksma: Als ik de maandag vrij rooster, schiet ik nog zeer ruim door de gebruikelijk 40 uur per week heen. Op dinsdag, woensdag en donderdag vergadert de Kamer langdurig. In de weekeinden zijn er congressen, werkbezoeken en spreekbeurten en dan moeten we nog ergens tijd vinden om debatten voor te bereiden. Nee, dat parttime werken in de Kamer is zeer betrekkelijk."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5