'Betalen van donor onder voorwaarden' BINNENLAND1 'Vooral geen paniek over jongste cijfers CPB' F KLM blijft afslanken ondanks broze tekenen van herstel Robin-Hood- rekening voor hulp minima Sint in actie Valse getuige bedreigt Peter R. de Vries Van Aartsen wil kleinere Kamer Weinig bijval voor plan ethicus Griepprik biedt geen volledige garantie WU KUMWW 705 AIL6&N) M0(=) X op wiwre^spoWKAMriE. als we. wDffeK) /yiÊTALPlE gpoeiMSé)ASSeM' ppowc&gewe activitbitew pit pt cs; AAPPE OpWAPMEM z0a(?- 7 - WiNltpsröWMKlTiÉ.5 rw/wo, 7"/X Of \NIMTEPSfOPrVA|CAMn&? pÉfZ. O VL'eóTulè) Of tptIM 6M BOS-.-y den haag/anp - Weldoe ners kunnen zich binnen kort bij het ministerie van sociale zaken melden om de door de bezuinigingen getroffen minima een zakcentje toe te stoppen. Groenlinks opent hier voor met hulp van minis ter De Geus een speciale Robin-Hood-rekening. „Waar de overheid niet meer kan helpen, is het goed dat mensen voor el kaar opkomen. Ik geef ze de mogelijkheid solidari teit te tonen", zei de CDA- bewindsman gisteren na het begrotingsdebat. De Robin-Hood-rekening is een vinding van Groen links. Kamerlid Van Gent wilde alle mensen die 100.000 euro of meer ver dienen 500 euro extra be lasting laten betalen om 700.000 huishoudens die rond moeten komen van het minimum uit de brand te helpen. Die be lastingheffing komt er niet, maar het Kamerlid is in haar nopjes met de hulp van De Geus. Hij zal op zijn ministerie een telefoonteam forme ren. Gulle gevers kunnen daar het rekeneningnum - mer opvragen. De Geus zorgt ervoor dat het geld in de pot voor de bijzon dere bijstand, waar het kabinet 170 miljoen euro op bezuinigt, bij de ge meenten komt. Van Gent heeft de eerste donatie al binnen. Ze is gebeld door een 'bejaarde dame uit Nijmegen' die 500 euro wilde overmaken. den haag - Sinterklaas en zijn pieten hebben gisteren actie gevoerd in Den Haag. Zij overhandigden een petitie uit naam van Recron, Hiswa en Koninklijk Horeca Nederland. Deze organisaties willen dat de toeristenbelasting wordt afgeschaft. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - Misdaadver slaggever Peter R. de Vries is bedreigd. De misdaadverslag gever ontmaskerde gisteren in zijn programma op SBS6 de 39- jarige man Cees van Z. als leu genaar. Van Z. legde in meerde re strafzaken belastende verkla ringen af tegen verdachten. „Als mijn naam op televisie komt, komen daar gevolgen van", liet de man telefonisch vanuit de gevangenis weten. Daar zit hij een straf van 2,5 jaar uit. ,,Ik weet waar je woont en waar jij je hond uitlaat", ver volgde hij. De Vries liet gisteren bandopnamen van de bedrei gingen horen. Het weerhield hem niet de uitzending door te zetten. Van Z. legde belastende verkla ringen af tegen verdachten in de Wijkerzaak. Hij zou op de luchtplaats van het huis van be waring hebben gehoord dat de verdachten restauranthouder Wijker hadden doodgeschoten. De rechtbank in Alkmaar ge bruikte de verklaring niet voor het bewijs. Dat deed wel het gerechtshof in Amsterdam in de zaak tegen een man die verdacht werd van de moord op zijn vtouw. Vol gens Van Z. zou de man op de luchtplaats van de gevangenis de moord hebben bekend. De man werd uiteindelijk veroor deeld tot zestien jaar wegens moord, onder meer op basis van de verklaring van Van Z. Hilversum/ANP - WD-fractie- voorzitter Van Aartsen zou het liefst het aantal Tweede-Kamer leden verminderen om ervoor te zorgen dat de volksvertegen woordigers zich meer met hoofdzaken gaan bezighouden. In het tv-programma Zembla van de Vara zei Van Aartsen, dat 'we naar een vorm van een districtenstelsel toe moeten met minder Kamerleden'. Om dat mogelijk te maken, is een wijziging van de grondwet no dig. Van Aartsen zei zich te be seffen dat een kleinere Tweede Kamer daarom nog enige tijd op zich zal laten wachten. In de Zembla-documentaire 'Haagse herrie' uitten Tweede- Kamerleden hun ongerustheid over de steeds grotere invloed van de media op het parlement. Ook vinden de volksvertegen woordigers dat ze zelf meer af stand tot de dagelijkse actuali teit in de media moeten ne men. 9 vangt klas j leraar op AM - Wetenschapsmu- mo in Amsterdam jjssen op van zieke lera- is vooralsnog al- tJMkbaar op vrijdag, II museum hoopt dat in Épist uit te breiden. De i van groep 7 en 8 krij- emo een educatief pro- voorgeschoteld waarin Smaken met weten- jchniek en ICT. Een t de kinderen op, de loet wel een begeleider en. De gemeente Am- betaalt de opvang. tatie in dzaak isj De politie heeft een -man uit Waalwijk aan- n die verdacht wordt ^ïwelddadige dood van fjw in Tilburg. Dat heeft gistermiddag meege- et 45-jarige slachtoffer 13 november dood ge- zpp een volkstuinen- min Tilburg. De vrouw inin Breda, jaar cel s noord Hoorn ;ui qAM - Het openbaar mi- la!ieeft gisteren voor het hof in Amsterdam 15 cfteëist tegen een 39-jari- iefiit Hoorn. Volgens ad- kaeneraal Groos is de aan de moord op Jerdammer. Verdachte dpan op 30 april vorig .r pen doodgeschoten in mse café De Volen- e. Eerder werd hij door ocpank in Alkmaar ver- i. (1 tot tien jaar cel we- m^dslag. Groos echter 3rd bewezen. Het hof lecember uitspraak. htcamper' het land in en - De baptistenpre- _^n der Veen uit het se Mussel trekt binnen- ^een zogenoemde mper door het land om onder de bevolking te Er is onder alle lagen evolking veel eenzaam st Van der Veen, die it jaar een bedrijf voor begeleiding opzette. Als nt kan hij geen biecht na\, maar wel een luiste- )nc bieden, ei k°!enaar vindt buskruit uit n.v De politie heeft giste- t ism woning in Emmen man aangehou- garage bij het huis Chemicaliën, tien kilo kokers, hulzen en lon- Wetroffen. Tegenover de Cklaarde de man als maken van vuurwerk n. Hij maakte het bus- 10vf aan de hand van 're- vaiie hij via internet had omn. Om alle stoffen zon- S1ar te verwijderen, werd 2te|ngeroepen van mede- e cvan het Explosieven Commando. pen botsen prier de Waal l)p de Waal bij het Gel- zijn gisteravond nenvaartschepen met i botsing gekomen. Een chepen, geladen met zend ton gasolie, maak- aldus het Korps Lan- olitie Diensten (KLPD). 3de schip dat bij de bot- betrokken, had geen )e oorzaak is nog on- es voor last omhoog g - De boetes voor iingen die overlast en heid veroorzaken gaan luari met ongeveer 10 omhoog. Dat meldde ïbaar ministerie giste- nken de straat onveilig gaat bijvoorbeeld 55 iten (was 50 euro). Ook ak van overlast in bus- tations wordt ver- De boete voor zwartlij st van 50 naar 65 euro. Even van een valse )st 95 euro. uf Club niet in België De Tuf-tuf Club, die zet tegen onnodige Iscontroles, heft haar ie afdeling op. De club vandaag op zijn websi- i afdeling een te slechte heeft gekregen, media omschreven 'flitspaalvandalen' en ^terroristen'. Afdelings- er Laurens zit in voorar- 'erdenking van het in [eken van flitspalen. De dse afdeling ligt nu |er vuur van de Belgi- idaard Uitgeverij. Die (t de actiegroep onte- naam gebruikt van een an de stripfiguren Sus- ïske. den haag/gpd - Betalen voor een donororgaan - een praktijk die in andere landen wel voor komt - zou onder bepaalde zeer strikte voorwaarden ook in Ne derland mogelijk moeten zijn. Dat zei medisch ethicus Hilhorst van het Rotterdamse Erasmus Medisch Centrum gisteravond tijdens een debat over orgaan donatie in Den Haag. Om te voorkomen dat mensen een nier in bijvoorbeeld India gaan kopen, zou er een fatsoen lijk systeem kunnen worden bedacht, aldus de ethicus. „We hebben studenten die zich te gen betaling beschikbaar stel len voor medisch onderzoek. Gebonden aan zeer strenge re gels, uiteraard. Als mensen vrij willig een nier geven, bespaard dat de samenleving veel geld aan behandelkosten. Je zou zo'n vrijwilliger geldelijk kun nen belonen." Hilhorst kreeg in het debat, ge organiseerd door het Rathenau- instituut en het Instituut voor Verborgen Kennis, weinig steun van zijn collega's. Ethicus Kom- pagne, eveneens van het Eras mus Medisch Centrum, is er voorstander van dat mensen in him eigen familiekring op zoek gaan naar een donor. Een nieuw registratiesysteem voor donors, waar de regering vol gend jaar over beslist, kost veel geld. „Invoering van het vorige sys teem kostte tachtig miljoen gul den. Dat geld kun je beter be steden aan meer voorlichting. En aan uitbreiding van perso neel en operatiekamers en on derzoek om nieuwe technieken te kunnen toepassen. Je hebt bijvoorbeeld een groep mensen die overlijden aan een hartstil stand, waar nu nog weinig transplantaties bij worden ver richt. Maar het kan wél." Het tekort aan orgaandonoren is enorm. Voor een nier bijvoor beeld is een wachttijd van 4,5 jaar. Veel mensen overlijden voordat ze aan de beurt zijn voor een transplantatie. De hui dige wet op de orgaandonatie is in 1998 ingevoerd. Slechts een kwart van de bevolking staat nu geregistreerd als donor. In de meeste gevallen beslissen dus de nabestaanden, en zij zeggen meestal 'nee'. Uit onderzoek van het Rathe- nau-instituut bleek deze week dat 63 procent van de Neder landers voorstander is van een automatische donatie, tenzij ie mand bij leven heeft laten we ten daar bezwaar tegen te heb ben. Ethicus Den Hartogh, auteur van de Rathenau-studie, bepleit een voorrangssysteem: mensen krijgen voorrang voor bijvoor beeld een lever als ze zelf ook donor zijn. „Mensen moeten beseffen: er is een tekort en als je geen donor bent, draag je daaraan bij en kun je dus min der aanspraak laten gelden op een schaars goed." Orgaanhandel opgerold In Zuid-Afrika en Brazilië zijn zeker dertien mensen gearresteerd die worden be schuldigd van internationale orgaanhandel. Zij worden ervan verdacht dat zij arme Brazilianen voor veel geld als orgaandonor naar Zuid-Afri ka hebben gelokt. Een woordvoerster van de Zuid-Afrikaanse politie zei gisteren dat het om een zeer groots opgezet netwerk gaat. De politiekorpsen Brazilië en Zuid-Afrika willen onderzoe ken in welke klinieken de il legale operaties worden uit gevoerd, wie daar verant woordelijken voor zijn en hoe de internationale ver binding tot stand is geko men. door Theo Haerkens den haag - Mensen die een griepprik hebben gekregen, hebben geen garantie dat ze geen griep krijgen. De cocktail die hen is toegediend biedt mo gelijk geen bescherming tegen het A-virus dat bekend staat als de Fujian of H3N2-variant. „Het is mogelijk dat de griep prik niet helemaal aansluit op de Fujian-variant", aldus viro- loog Osterhaus van het Natio nale Influenza Centrum in Rot terdam. „We weten niet goed of dat betekent dat mensen min der goed zijn beschermd." Een vaccin tegen deze griepstam was niet opgenomen in de griepprik die dit najaar is toege diend. Er zijn overigens geen aanwij zingen dat Nederland een griepepidemie te wachten staat. In België heeft drie procent van de mensen die nu de huisarts consulteren griep. Maar vol gens Osterhaus betekent dat niet automatisch dat een even tuele griepgolf Nederland via België zou bereiken. Ook coördinator Bartelds van het Nederlands instituut voor onderzoek in de gezondheids zorg (Nivel) ziet 'geen aanwij zingen dat een epidemie aan staande is, al doen zich al wel griepgevallen voor'. Hij tekent daar wel bij aan dat zoiets in een week kan veranderen. De aandacht is nu vqpral ge richt op de afwijkende stam van het A-virus die bekend staat als Fujian of H3N2. Dit is een vari ant die zich het afgelopen jaar in Australië en Nieuw Zeeland verspreidde en daar de grootste griepgolf veroorzaakte in vijf jaar. Deze variant is al wel in Nederland aangetroffen. Osterhaus verwacht dat vooral verpleeg- en verzorgingscentra te maken krijgen met mensen die ondanks de griepprik ziek worden. „Hoe ouder en kwets baarder mensen zijn, hoe meer risico ze lopen." Tehuizen doen er volgens hem goed aan niet alleen de bewoners, maar ook hun personeel extra te bescher men. Het personeel vormt im mers de belangrijkste schakel met de buitenwereld en zou de ziekte kunnen binnenbrengen. door Achille Prick den haag - Er gloort hoop voor de Nederlandse economie, maar het Centraal Planbureau gooide gisteren roet in het eten met de boodschap dat de economie krimpt en het begrotingstekort stijgt. Maar economen waarschuwen voor paniek. Vanuit hun natuurlijke reflex waren de werkge versclubs MKB en VNO-NCW er gisteren als de kippen bij. Met de jongste cijfers van het CPB in de hand werd de vakbonden nog maar eens op het hart gedrukt dat onverkort moet worden vastgehouden aan de afgesproken loonstop. Ook uit liberale hoek (WD-Kamerlid De Grave) on heilstijdingen: extra bezuinigingen, bovenop het toch al niet geringe pakket van 17 miljard euro, zijn noodzakelijk. De Nederlander mag de broek riem nog wat verder aanhalen. „Paniekvoetbal", stelt professor Eijffmger van de Universiteit van Tilburg. „Nog meer bezuinigen kan een averechts effect hebben: minder beste dingen, minder groei, minder belastinginkom sten, groter tekort enzovoort." Eijffinger is ver baasd over de voorspelde economische krimp van 0,75 procent over 2003. „Een paar maanden geleden werd nog een nulgroei voorspeld. Heb ben ze toen geblunderd, stonden ze onder poli tieke druk, of is er nu een fout gemaakt?" Verbaasd dat het minder is, is hij niet. „Je kon dit wel zien aankomen: in tijden van neergang krijgt de overheid, met vertraging, te maken met lagere belastinginkomsten. Dat zijn conjuncturele oor zaken en we weten dat de cijfers dit jaar nog niet beter zijn geworden." Collega-econoom Bovenberg vindt het ook veel te vroeg om conclusies te trekken.Als de zwak kere economie de oorzaak is, is dat niet zo inte ressant. Een economie gaat op en neer, dat hoort erbij. Het is veel interessanter om te weten of er structurele problemen zijn. Het kan bijvoorbeeld zijn dat de gezondheidszorg, vanwege de vergrij zing, structureel duurder is geworden. Zolang er geen structurele oorzaken zijn, is het niet ver standig in paniek te raken. De economie draait toch voor een belangrijk deel op vertrouwen." Professor Heertje van de Universiteit van Amster dam onderschrijft de woorden van beide Til- burgse economen. „Het CPB loopt altijd achter de feiten aan. Het is ook heel lastig voor econo men om in het heden een omslagpunt in de eco nomie te benoemen, dat zie je altijd pas achteraf. Neem de prijzenoorlog in de supermarkten. Hoe wel de lonen van veel mensen niet stijgen, neemt de koopkracht door de lagere prijzen wel toe. Dat heeft het CPB nu nog niet meegenomen in haar berekeningen. Het lijkt me dus heel verstandig als politici even wachten met conclusies te trek ken. Pas in het voorjaar moeten er besluiten wor den genomen." Heertje zelf waagt zich wel aan een vooruitblik en is ervan overtuigd dat de economie de weg naar boven weer heeft gevonden. „We zien een toene mend vertrouwen bij producenten en consu menten. Ook vanuit de Verenigde Staten berei ken ons gunstige cijfers en dat werkt altijd door naar ons. Als dat werkelijk doorzet, zal blijken dat de huidige prognose van het CPB straks meevalt. We hebben het omslagpunt bereikt." Dat neemt volgens Heertje niet weg dat de werk loosheid voorlopig nog even kan toenemen. „Het klinkt paradoxaal, maar het is goed dat er nogal wat mensen worden ontslagen. Die sanering is nodig. Neem de publieke omroep, daar wordt fors bezuinigd maar de programma's hoeven niet slechter te worden. Redacties worden samenge voegd, de besten blijven over enzovoort. En dat proces is in veel sectoren aan de gang. Pijnlijk, maar niet minder noodzakelijk." door Richard Mooyman Amstelveen - De KLM schrapt duizenden banen, maar heeft onverwacht goed nieuws voor het cabinepersoneel. Volgend jaar mogen 350 overtollige ste wards en stewardessen terug komen omdat een personeels tekort dreigt. Maar dat betekent niet dat de reorganisatie met een sisser zal aflopen, zo stelt de KLM. Volgens een woord voerder blijft de doelstelling ge handhaafd dat 4500 banen voor april 2005 worden geschrapt. Daarbij vallen maximaal 700 gedwongen ontslagen. Voor een flink aantal KLM'ers wordt het daarom een sombere kerst. Honderden personeelsle den zijn overtollig verklaard, of die mededeling hangt hen bo ven het hoofd. De klappen val len met name op kantoor, waar een besparing van twintig pro cent moet worden bereikt. De afdelingen die direct met het vliegen te maken hebben, ko men er met een opgelegde be sparing van tien procent beter vanaf. Al met al moet de KLM op jaarbasis 650 miljoen euro gaan besparen. Nu de ergste malaise voorbij lijkt te zijn, heeft de KLM plan nen om na twee jaar krimp het aantal vluchten weer op te voe ren. De angst voor de longziek te SARS is verleden tijd en in de VS lijkt sprake van een econo mische opleving. De toestellen zijn beter gevuld dan vorig jaar, maar de tarieven blijven sterk onder druk staan. Volgens een woordvoerder van de KLM is het daarom nog te vroeg om te spreken van een structureel herstel. Het dreigende tekort aan cabinepersoneel is volgens hem vooral te wijten aan eerde re forse ingrepen en natuurlijk verloop. Niettemin voedt de terugkeer van de stewardessen de hoop dat er minder KLM'ers de poort uitmoeten. Volgens voorzitter Delnoij van de ondernemings raad (OR) zullen er voor 1 april 2004 naar schatting zo'n 3500 banen zijn geschrapt of op de nominatie staan om te verdwij nen. „Die 3500 halen we wel, maar als het volgend jaar zomer beter gaat, kan er wellicht nog wat af van het totale aantal. Het zóu mee kunnen vallen." Vol- gjens secretaris Ottenhof heeft de OR zich nooit vastgepind op het cijfer van 4500 arbeidsplaat sen. ,Als de productie daartoe noopt, moeten we maximaal mee kunnen ademen." e reorganisatie moet voor april 2005 zijn doorgevoerd, maar de OR wil voor april vol gend jaar exact weten hoe de zaken ervoor staan. Op die da tum moet namelijk de geplande fusie met Air France een feit zijn. De afspraak is dat het sa mengaan gedurende vijfjaar niet zal leiden tot extra banen verlies. De OR gaat volgens Del noij en Ottenhof samen met de ondernemingsraad van Air France in kaart brengen hoe veel mensen waar precies wer ken. Dit om naleving van de de ze afspraak te kunnen controle ren. „Dat wordt voor ons een belangrijke taak." De KLM verstrekt geen tussen tijdse cijfers over hoeveel banen er inmiddels zijn verdwenen. De laatste stand van zaken is dat er per 30 september 1400 arbeidsplaatsen waren ge schrapt. In veel gevallen lukte dat door het wegsturen van tij delijk personeel, natuurlijk ver loop en pensionering. Maar de laatste tijd krijgen steeds meer vaste medewerkers te horen dat zij de KLM-familie moeten ver laten. Zij krijgen nog een jaar salaris, maar belanden daarna in de WW. Volgens de KLM wordt er inmiddels voor tiental len KLM'ers naar ander werk gezocht. STEVENHAGEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3