TOERISME Warm worden met Wiener Melange U Nieuw leven voor La Coupole Autoslaaptreinen keren in juni terug op de rails 2* as Vliegtoerist richt zich op Afrika en Amerika's Nieuwe naam Vacanceselect Om het boeken via internet te benadrukken heet VacanceSe- lect nu VacanceSelect.nl. In Alkmaar hebben ze voor de buitenmensen een aparte Kam- peerbrochure 2004 uitgebracht. Dat is voor het eerst. Volgens directeur Van de Loo zijn kam peerders niet meer de last mi- nuteboekers van weleer. Daar om komt zijn bedrijf zo vroeg met de brochure. De capaciteit in bungalowtenten en stacara vans is met ruim 20 procent uitgebreid. Via www.vacancese- lect.nl en 072 5183 183 kan di rect worden geboekt. Berlin is in trek Berlijn is verreweg de populair ste vakantiestad bij NS Travel, dat arrangementen per trein, vliegtuig of auto aanbiedt naar 47 steden in Europa en de groei zet maar door. Berlin ist heiss! De nieuwe zomerarrangemen- ten 2004 bieden een keuze uit 24 hotel in alle delen van deze stad. Berlijngangers kunnen a la carte winkelen bij NS Travel; per Trabant door de stad tuffen, bier proeven of een musical pakken. Met 3-daagse muse- umpassen en de Berlin Welco- meCard - 72 uur gratis open baar vervoer, grote kortingen - kan de toerist voordeel halen. Informatie bij de ANVR-reisbu- reaus en via tel. 030 2977 291 of www.nstravel.nl. Vuurwerk op zee Holland International viert, net als vorig jaar, de jaarwisseling op zee. In samenwerking met P &0 Ferries wordt een Oud &Nieuw-feest gehouden aan boord van de cruiseferry Pride of Rotterdam. In Europoort wordt ingescheept, daarna volgt een brede keuze aan di ners, drankjes en veel muziek. Voor de jongeren draaien er speciale films. Als het weer meezit kan men tussen het knallen van de champagnekur- ken door om middernacht kij ken naar het grote vuurwerk boven Scheveningen en Den Haag. Reserveren voor dit feest je aan boord kan vanaf 159 euro bij elk ANVR reisbureau. VRIJDAG S DECEMBER 2003 Skiberg gekocht Erik Daleweij uit Brabant heeft een berg in Zweden gekocht, die Varmulls&sen heet, 426 me ter hoog is en 71 hectare groot. Genoeg voor drie skiliften, ne gen afdalingen, een restaurant, een kantoor, bergruimte voor materieel, voor stuga's, van die Zweedse buitenbuisjes. Voor snowboarders is er op de berg een funpark, terwijl aan een 70 meter lange halfpipe en een park met rails, jumps en boxes wordt gewerkt. De Nederlandse onderneming ligt in VSrmland. Meer informatie via 06 5323 6699 of 073 5038 162 bellen, internet: www.var- mullsasen.com of e-mail: dale- wey@home.nl Vroegboeken is lonend Het heet met een germanisme vroegboeken, maar het loont. In een aparte brochure maakt P &0 Ferries duidelijk dat wie naar Engeland wil en voor 7 ja nuari een overtocht boekt of voor 15 januari een complete reis tot 45 procent van de regu liere prijs kan verdienen. Arke heeft een naam opgebouwd met vroegboeken. Ook nu weer is er een gids 2004 voor de vroe ge vogels. De eerste 50 euro zijn al verdiend bij boeking en in het brede aanbod kunnen prij zen worden gekort met zeven procent. ANWB Golfvakanties Marokko en Portugal zijn de landen die de ANWB heeft uit gekozen voor een aantal golfcli- nics onder de winterzon. Deze maand kunnen beginnende en gevorderde golfers nog terecht in Marokko (Agadir), in januari, februari en maart in Portugal (Algarve). Nederlandstalige PGA-professionals verzorgen de clinic. Informatie: tel. 070 3141 480 of www.anwb.nl. Samen op pad met Dolfijn Lekker dichtbij naar Han, een sportieve vakantie in de Ardè- che, wandelen in Tsjechië, naar Florida of Maleisië, het zijn alle maal nieuwe bestemmingen van Dolfijn Vakanties. Deze club organiseert begeleide va kanties voor licht verstandelijke handicapten die lekker weg wil len, maar dat niet helemaal op eigen houtje kunnen. Onlangs verscheen het programma van Dolfijn voor 2004. Hierin behal ve de nieuwe bestemmingen ook een keur aan andere vakan tiedoelen. Informatie via 0900- 2353653 of www.dolfijnvakan- ties.nl. Wenen probeert zich een iets hipper imago aan te meten, maar de gemiddelde toerist maalt daar niet om. Die komt vooral voor klassieke concerten, koffiehuizen en kerstmarkten. door Alice Plekkenpol Het kost de kleine Japanse toe- riste enige moeite op de hoge stoel te klimmen, maar dan zit ze toch echt in het café Sacher. Achter een warme kop Wiener Melange en een stuk befaamde Sachertorte. Het chocoladege bak valt als een baksteen in de maag. „Geen wonder", fluistert een Weense dame. „Dat moet je hier ook niet eten, veel te duur en ook veel te droog. Wij zeggen dat het je uit de oren stuift. Het gebak wordt hier speciaal voor toeristen gemaakt cüe de taarten in houten kistjes meenemen." Welke Sachertorte dan wel de lekkerste is? Die van concurrent Demel misschien? „Nee, die uit de diepvries van de supermarkt." Voor de doorsnee bezoeker aan Wenen maakt het allemaal niet uit. Die komt vooral om sfeer te proeven, en daar ontbreekt het in de Oostenrijkse hoofdstad bepaald niet aan. Vooral de ad ventstijd is stemmig en, bij sneeuwval, sprookjesachtig. Horden mensen boemelen door het autovrije winkelgebied om kerstinkopen te doen, fees telijke kleding te passen of een concert te bezoeken. Dikwijls diep weggedoken in hun jassen, want in centraal Europa weten ze nog wat echte winters zijn. De Kamtnerstrasse en Graben die elkaar ontmoeten op het plein voor de beroemde goti sche Stephansdom, zijn de be kendste winkelstraten. Direct naast de Stephansdom staat het nogal omstreden Huis Haas, een modem glazen pakhuis met vooral ongezellige en dure restaurants. Wel leuk om door heen te lopen is warenhuis St effi, pakweg de Nederlandse Bijenkorf. Aan het einde van de Kamtner strasse, waar zich ook café Sa cher bevindt, begint de Ring- strassen Galerien. Een meerde re straten beslaand overdekt centrum met zeventig winkels en restaurants, dat nog niet zo lang bestaat. Het is ontworpen door Wilhelm Holzbauer, die ook meeschetste aan de Stope ra in Amsterdam. Omdat het stadshart van We nen vrij beperkt is, is er weinig ruimte voor nieuwbouw. Echte winkelfanaten moeten dan ook naar de rafelranden van de stad om daar aan hun trekken te ko men. Zo is een voormalige gasfabriek in het zuidoosten van de stad, wederom door Wilhelm Holz bauer, omgebouwd tot winkel centrum Gasometer. Er komen overigens meer mensen die ge- <ev ab an Kerstinkopen doe je vooral in de Kartnerstrasse en Graben. Foto: Österreich Werbung interesseerd zijn in architectuur dan in shopping. Het complex ShoppingCitySud, ook al aan de zuidrand van dé stad, trekt wel veel geld uitge vend publiek. Geen wonder, met zo'n keur aan winkels, bio scopen en andere uitgaansmo gelijkheden en een groot aantal appartementen is het een stad op zich. Altstadt De meeste toeristen prefereren de Altstadt, het oude stadshart. Veel van de belangrijkste be zienswaardigheden in Wenen liggen vlak bij elkaar. Daaron der het in september heropen de Albertina Museum (veel gra fiek), de Hofburg (het vroegere winterpaleis van de koninklijke familie met onder meer de Spaanse Rijschool, nationale bibliotheek en kunsthistorisch museum), de gotische Stephansdom en de Karlskir- che. Rondom de oude binnenstad loopt de Ringstrasse, in de volksmond de Ring genoemd. Deze 6,5 kilometer lange, brede weg werd in de negentiende eeuw aangelegd, en is nog steeds de belangrijkste ver keersader. Veel grote gebouwen liggen aan de Ring, zoals het raadhuis. Op het plein voor het raadhuis aan de Karl Lueger Ring wordt elke winter in januari en febru ari een kunstijsbaan ingericht. Het zijn vooral inwoners van Wenen die er komen schaatsen, zoals generaties voor hen dat ook al deden. En na de ijspret FEITEN CIJFERS Wenen is het hele jaar door aantrekkelijk. In de zomer zijn er veel festivals, in de winter concerten en kerstmarkten. Informatie over allerhande kerstactiviteiten staat op de website www.christkindl- markt.at; Hoewel het stadscentrum compact is, kan het zeker in de winter prettig zijn gebruik te maken van het openbaar vervoer. De Vienna Card van 16,90 euro geeft drie etmalen recht op gebruik van open baar vervoer en kortingen in bezienswaardigheden, winkels en res taurants; Kaarten bestellen voor toptheaters zoals de Staatsoper en het Burgtheater, kan onder meer aan het loket Bundestheaterverband, Goethegasse 1,1010 Wenen, tel. 00 43 1514 440, www.bundesthea- ter.at ofwww.oeticket.com, kaarten bestellen voor de Spaanse Rij school aan de Michaelerplatz kan ter plekke of via www.srs.at en www.oeticket.com Slot Schönbrunn is het gehele jaar en alle dagen geopend, in de wintermaanden van 8.30-16.30 uur, vanaf april tot 17.00 uur. De entree varieert van 8 euro voor een kleine rondleiding tot 18 euro voor een uitgebreid bezoek. De tuinen zijn gratis toegankelijk: www.schoenbrunn.at Het in 2000 geopende Haus der Musik aan de Seilerstatte is dage lijks te bezoeken van 10.00-22.00 uur, entree 10 euro. Tel. 00 43 151 648, www.hdm.at Meer algemene informatie: Wien Tou- rismus, tel. 00 43 124 555, www.wien.info Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285,1090 GG Amsterdam, tel. 020 4684 793 (10.00-15.00 uur), www.austria-tourism.at gaan ze naar café Landtmann aan de overzijde van de straat, voor koffie of warme chocola demelk. Dit koffiehuis bestaat al 125 jaar, en valt tegenwoordig een beetje in de categorie 'vergane glorie'. Ooit kwamen er be roemde artiesten over de vloer, onder wie Mariene Dietrich, Romy Schneider, Burt Lancas ter, Gary Cooper en uiteraard Sigmund Freud, die op tien mi nuten loopafstand woonde. Freud is in feite net zo met We nen verbonden als het reuzen rad met het Prater. Hij was in zijn tijd een wereldberoemd psychiater, die vele vooraan staande patiënten ontving. Dik wijls gebeurde dat anoniem. Zo kwam op een dag de koningin van Roemenië incognito op be zoek. Toen de hoogheid Freud vertelde dat ze de koningin van Roemenië was, vroeg hij met een 'en mevrouw, hoe lang lijdt u al aan dat waanbeeld?' Wenen is en blijft klassiek. Hoe zeer de stad ook probeert een jonger imago te creëren met trendy winkels en cafés, het zijn vooral de statige gebouwen, grote concertzalen en opera huizen die het beeld bepalen. Zelfs in het in 2000 geopende interactieve museum Haus der Musik, waar je een audiorond- leiding volgt en zelf mag dirige ren en musiceren, voert klassie ke muziek de boventoon. Schönbrunn Geen wonder dat de meest be zochte attractie van heel Oos tenrijk slot Schönbrunn is en blijft. Schönbrunn, met de klemtoon op 'brunn', is het gele paleis net buiten de stad, dat ooit de zomerresidentie van de keizerlijke familie was. 's Win ters verbleven de Habsburgers in de Hofburg waar ze alles on der handbereik hadden. En om nog even een uitstapje naar het eerder genoemde café Sacher te maken: tijdens offici ële diners in de Hofburg moes ten de gasten gelijktijdig met het keizerlijk paar stoppen met eten. Aangezien de keizerin aan anorexia nervosa leed en de keizer ook weinig at, verliet ie dereen met honger de tafel. Om vervolgens naar het nabijgele gen Sacher te gaan voor verdere maagvulling. Schönbrunn trekt het hele jaar rond massa's toeristen, niet in het minst dankzij de uitgestrek te tuinen, die een grondopper- vlakte beslaan gelijk aan die van Monaco. Wie nu door de v< zalen schuifelt vindt nog ve terug van Elisabeth (Sisi) ei Franz Jozef I, maar ook van gt dere, minder prominente b woners van het paleis. En v musici als Mozart die er in jonge jaren optraden. In een van de bijgebouwen een restaurant ingericht, enDOl een exclusief feestje wil gev kan een deel van het paleis huren. Dat is niet goedkoof prijzen beginnen vanaf dui; euro per uur, maar dan heb wel wat. Dat vond ook OttoK. Habsburg, die een jaar gelef zijn 90ste verjaardag in het F van zijn voorouders vierde. Oude kerstgebruiken Inmiddels is Schönbrunn a le jaren in handen van de C tenrijkse staat. Ooit woond ambtenaren en waren er kaf ren gevestigd. Nu wonen er immer zo'n honderdvijftig jk soneelsleden, maar het ovei y grote deel van het complex ingericht als museum. Schönbrunn is deze winter |OC van de locaties voor een gro kerstmarkt, inclusief tiental kramen, blazersensembles kerstkoren. In enkele kamei van het slot wordt een tentc' stelling over kerstgebruiken reldwijd ingericht. Kerstmarkten in Wenen be staan al zo'n zevenhonderd jaar. In al die eeuwen is er n *ai eens zo veel veranderd: nog in J steeds worden gesuikerde vruchten, punch, gepofte ké tanjes, kaarsen, houten spet goed en andere ambachtelij producten verkocht. De grootste kerstmarkt is te den voor het raadhuis, en w van 15 november tot 24 dec ber. or Ruim honderdveertig kramt rondom een grote kerstboois J' bepalen hier het beeld. In hi mé aangrenzende raadhuispark ka; kunnen bezoekers tussen ff; jn I verlichte 'thema-bomen' wa jnt delen. Onder de bogen van 1 raadhuis is een expositie vai kerststallen ingericht. Nieuv jaar is de Dierenkerstmarkt. Ruim twintig bewegende sp goeddieren in hun eigen wii terse stad moeten vooral kir ren in vervoering brengen. Niet alleen op deze plaatsen W ook elders in de stad staan g BE te kerstbomen, kerstmarktei kerststallen. In bijna elke ke wordt wel een concert gegeï en voor de Weense society b gint het uitgaansseizoen me van concerten en theaterstu ken. Meestal worden entreebewij maanden van tevoren beste Dus wie nu nog kaartjes wil D machtigen voor het befaami nieuwjaarsconcert, of de gei rale repetitie de dag ervoor, voor een show met de witte Lippizaner paarden, kan alle maar hopen op heel veel ani leringen. Of reeds bestellen voor het volgende jaar! Na een jaar afwezigheid rijdt de autoslaaptrein volgend jaar zo mer weer. Twee elkaar becon currerende exploitanten gaan de vakantietrein naar Italië en Zuid-Frankrijk nieuw leven in blazen. Verschil is er nauwelijks. De au toslaaptreinen rijden beide naar Bologna, Toulouse, Nar- bonne, Avignon en Frejus. En allebei vertrekken ze van juni tot september elke vrijdag van dezelfde opstapplaats: station Den Bosch. Alleen de prijzen zijn nog niet bekend. De Nederlandse Spoorwegen zetten vorig jaar nog een punt achter 42 jaar autoslaaptrein. Hoewel jaarlijks 60.000 vakan tiegangers met hun auto mee reisden, was de trein volgens de NS niet meer rendabel. De twee nieuwe exploitanten uit Utrecht en Delft denken er wel geld mee te verdienen door het concept te strippen. Zo wordt het seizoen ingekrompen van juni tot september, zijn er minder bestemmingen en ver trekt de trein alleen nog op vrij dag. Aanvankelijk zou Euro-Express- Treincharter dit jaar al gaan rij den. Het bedrijf heeft al ruime ervaring met de exploitatie van de Ski-Trein en Alpen-Expres naar populaire wintersportge bieden. De doorstart werd op het laatste moment afgeblazen omdat EET de spoortarieven in Frankrijk veel te hoog vond. Daarover heeft het bedrijf nu overeenstemming met de Fran sen. Begin juni 2004 kan de eer ste Autoslaap Express vertrek ken. In de tussentijd heeft zich een concurrent uit Utrecht gemeld: The Train Company. Het be drijf exploiteert al de bedevaart- trein naar Lourdes en richt zich nu ook op vakantietreinen naar Het gat dat de NS heeft laten vallen door de autoslaaptrein te schrappen, wordt komende zomer opgevuld door twee andere Ne derlandse organisaties. Vanaf juni laten zij hun treinen rijden op Frankrijk en Italië. Archiefoto: NS Travel; PR door Karei van Delft Nazi-Duitsland kwam door de invasie van de geallieerden in Normandië een paar maanden ontwikkel tijd tekort. Anders wa ren er vanuit een groot bunkercomplex in de krijtrotsen nabij het noord-Franse Ca lais elk etmaal 50 V2-raketten op Londen afgevuurd. De raketten zouden de Engelse hoofdstad in vijf minuten bereikt hebben en dood en verderf hebben gezaaid. Opvallend genoeg is pas in 1997 een mu seum ingericht in het bunkercomplex dat Hitler in 1943 en 1944 liet bouwen om de beruchte V2-raketten te fabriceren, op te slaan en te lanceren. Het complex bevindt zich in de gemeente Helfaut, op vijf kilo meter van de stad Saint-Omer. Om La Coupole te realiseren werd een gangenstelsel van bijna zeven kilometer in de krijtrotsen gegraven. Om de lanceerin- stallatie te beschermen werd het complex afgedekt met een betonnen koepel die een doorsnede van 71 meter heeft en 5 meter dik is. De koepel bleek bestand tegen zo'n 3.000 bommen die er vanuit geallieerde vliegtuigen op gegooid zijn. Het museum La Coupole in de regio Nord - Pas-de-Calais geeft informatie over de raketten, maar ook over de oorlogsge schiedenis in Frankrijk en ontwikkelingen in de internationale ruimtevaart die zijn voortgevloeid uit de kennis die bij het ma ken van de V2 verkregen is. Bij de ingang krijgen bezoekers een hoofd telefoon waarmee ze bij diverse objecten uitleg in het Nederlands, Engels, Duits of Frans kunnen krijgen. Via panelen met fo to's en tekst wordt een helder inzicht ge geven, ook voor kinderen en jeugdigen is de expositie heel toegankelijk. De bezoe kers van het museum worden door een deel van het ondergrondse gangenstelsel geleid, dat door onder meer Russische dwangarbeiders is uitgehouwen. Behalve exemplaren op echte schaalgroot te van de VI en V2 zijn er maquettes die duidelijk maken hoe het complex was in gericht en welke route de raketten door het gangenstelsel naar buiten zouden v< gen om daar te worden afgevuurd. In een 20-minuten durende film wordt i geschiedenis van de V2 verteld. De film-,., beelden tonen hoe de geestelijk vader v« de V2, Wernher von Braun, zich net na einde van de oorlog vriendelijk onder houdt met Amerikaanse 'officieren. In te genstelling tot vele oorlogsmisdadigers werd hem en andere wetenschappers ee interessante militaire betrekking in de V r enigde Staten aangeboden. La Coupole is vanuit Calais bereikbaar v autoweg A26, afrit 3 en vanuit Lille via a towegA25, afrit Hazebrouck, richting Saint-Omer. Het museum is dagelijks va\ 10.00 tot 18.00 uur open. Volwassenen talen 8.50 euro entree, kinderen 6 euro. ook www.lacoupole.com. Voor meer info matie ook toeristisch bureau van Frankn in ons land: Maison de la France, folded 0900112233. Jj® dot 1 eer erd sia het buitenland, onder meer met zijn Autotrein. De trein is bijna een kopie van haar Delft- se concurrent. Verschil is wel dat de Autotrein een tussenstop maakt in Denderleeuw - vlakbij Brussel - om Belgische vakan tiegangers te laten opstappen. Om het pakket compleet te ma ken gaat The Train Company ook vakantietreinen naar win tersportgebieden in Oostenrijk laten rijden. De eerste Berg land-Express vertrekt 19 de cember van Amsterdam Cen traal. Via Den Haag, Rotterdam en België (Berchem, Brussel Midi en Luik) gaat de reis naar skigebieden in Zeil am See en SL Anton am Arlberg. EET uit Delft heeft al gerea geerd op de nieuwe concurren tie uit Utrecht. Het bedrijf heeft site www.berglandexpress doorgelinkt naar haar eigen si te: www.alpenexpres. „Ja, ik ge loof dat een van onze mede werkers dat heeft gedaan", zegt EET-directeur H. Weeber. „Maar wij vinden het leuk dat er een concurrent bij komt. Dat houd je scherp." Volgens direc teur H. de Boer van The Train Company zijn de partijen 'een beetje gebrouilleerd' met el kaar. De Bergland-Express rijdt tot eind maart. Net als bij de Auto trein kunnen reizigers kiezen uit couchettes met vier of zes slaapplekken. Alle couchette beschikken over airconditio ning. Met de Autotrein kunnen zo'n zeventig auto's en vijfhon derd reizigers mee. Er rijdt een restauratiewagen mee. In de Bergland-Express is plek voor ongeveer zeshonderd vakantie gangers. Zij kunnen alleen naar een barrijtuig. REISBOEKEN De vliegtoerist is afgelopen zo mer veel vaker geland in een Afrikaans land of in Midden- en Zuid-Amerika. Dat ging vooral ten koste van de belangstelling voor het Verre Oosten. Dat blijkt uit cijfers van reiskoe- pel ANVR en onderzoeker NI PO. Alles bij elkaar namen in de zomermaanden, van 1 april tot 1 november, minder toeristen het vliegtuig. Zowel op verre bestemmingen als binnen Eu ropa vlogen 4 procent minder mensen dan vorig jaar naar hun vakantiebestemming. Het meest gaan mensen per au to met vakantie. Het aantal ge boekte autoreizen besloeg een marktaandeel van 48 procent, oftewel 2,5 miljoen passagiers. Het vliegtuig neemt 45 procent voor zijn rekening. Spanje staat bovenaan bij de vliegende zonzoekers, het telde 1 procent meer Nederlanders. Turkije moest het met 2 pro cent minder doen en Grieken land met 7 procent minder. On der de verre bestemmingen groeiden Midden- (+22 pro cent) en Zuid-Amerika (+32 procent), het Caribisch gebied met 6 procent en Afrika met een kwart meer toeristen. Het Verre Oosten als geheel zag ruim eenderde minder toeris ten. India en Nepal vormden echter een uitzondering. Voor die landen verdubbelde de be langstelling bijna. Zoals het er nu uitziet moeten deze winter bus en trein flink terrein prijsgeven aan auto en vliegtuig.De bus levert voorlo pig 12 procent in en de trein 14. Ergens tussen Portu gal en de Canarische eilanden, ter hoogte van Marokko, drijft het eiland Madeira, officieel Portugees be zit, maar tamelijk au tonoom. Dominicus liet tolk-vertaalster Teresa Branco Mart ins een reisgids sa menstellen waarin zij het eiland voor ons blootlegt (Madeira, uitgever Gottmer, 150 blz., 13,50 euro. ISBN 90-257-3582- 7). Naast een algemeen deel volgen beschrijvingen, waarbij veel plek is ingeruimd voor hoofdstad Funchal en omge ving. Ook het kleine 'gouden' eilandje Porto Santa krijgt een apart hoofdstuk. Vlot geschre ven en informatief. Wanneer je een kort tripje naar MAGAZINE «F uDA D wereldsteden maakt kun je je eigenlijk no genoeg documenten Handige adresgidsje j waar je kunt winkele eten, uitgaan, slapen en wat je niet mag in jL* sen, gaan mee in de handbagage. Mo' m< dia uit Breda heeft in de serie '100%' dei, lijke (wandel)gidsjes over R< (50 blz., 9,95 euro, ISBN 90- 5767-113-1) en New York (ISl 90-5767-112-3) uitgebracht. Zeer overzichtelijk per wijk rubriceerd, bieden de boekje! nuttige informatie en tips. A de hand van (zes) wandelroi komen interessante aspecten van de wijk aan de orde. Ook verkrijgbaar: Parijs, Brussel, Barcelona en Londen, begin volgend jaar Berlijn en Vanco ver. all. 'ff mn 'ApaiEWaijlS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22