Hollander koog Zweedse berg I GESPREK VAN DE DAG Overledene krijgt dwangbevel Goed gesint Chinese zorgen om Muur Richard Daleweij uit het Brabantse Berlicum heeft in Zweden een berg gekocht Hij wil daar een activiteiten gebied voor winter- en zomersporten gaan exploiteren. „Mijn vrouw zei nog: jij altijd met je gekke ideeën. Maar het was een geweldige deal." Erik Daleweij heeft zijn verhaal al in een paar radioprogramma's verteld en inmiddels heeft ook de tv de 42-ja rige Brabander ontdekt. Het gaat dan ook niet om een kleinigheid. De in woner van Berlicum is sinds kort ei genaar van een Zweedse berg. Hij is niet alleen baas van die 426 meter ho ge Varmullsasen, hij heeft er ook nog eens een restaurant, drie skiliften, een kantoor en drie sneeuwbulldo- zers bij. Volgens hem heeft het hele skigebied hem zo'n 75.000 euro ge kost. „Het was een geweldige deal. Daar koop je in Nederland niet eens een huis voor", zegt Daleweij. Nee, het was geen jongensdroom om ooit een berg op de kop te tikken. Maar hij heeft wel een zwak voor Zweden. Hij is getrouwd met een Zweedse vrouw en hij komt al zo'n veertien jaar in de Midden-Zweedse gemeente Hagfors waar de berg ligt. Daar heeft hij ook een vakantiehuisje. Een tijd geleden was hij in Zweden voor een beurs. „Er kwam iema^ zei dat er een berg te koop stone Zweedse ondernemers wilden ei af. Ze hadden niet genoeg tijd oi een zakelijk succes van te makei® ben er de volgende dag gaan kijk en het leek mij wel wat. „Nadat ik met een oom en een v een bedrijfsplan had gemaakt is,n vrij snel gegaan. Het scheelde schien dat ik het goed kon vindqe met de burgemeester. Die waarc^ de het dat ik niet met de berg wi" culeren. Mijn vrouw zei eerst 'Jij*et met je gekke ideeën'. Maar nu zLr] het wel zitten. Ach, je moet gew^t durven." ,n paleweij, eigenaar van een snovf a boardshop in Den Bosch, wil vaijj, skigebied met zo'n tachtig kilon^ langlauf-loipes niet alleen een si^ boardparadijs maken. Er moetei^ direct aan de piste enkele luxe c^a komen. Behalve 's winters moetj gebied ook zomers aantrekkelijk voor toeristen. „Vooral de merei ken het ook zomers geschikt vocp' lerlei activiteiten. Er liggen daar ..j van 465 meren. Nee, die kim je n kopen. Daar ben ik ook niet op Een eigen berg is al mooi genoeg Mare Brink ch ,nf Johan van Bruggen uit Holten is des duivels. De gemeente Rijssen- Holten stuurde zijn in juni 2002 overleden schoonvader eerst een WOZ-beschikking en vervolgens een dwangbevel. Toen de zaak tot aan de wethouder was uitgelegd volgde een ambtelijk schrijven ge richt aan de echtgenote van de overledene, maar die was al in 1991 gestorven. Wethouder Ter Schure zit met de kwestie in zijn maag. „Het is heel pijnlijk, het heeft geen zin het te ontkennen", zegt hij. „Ik kan niet anders zeggen dan dat het hartstikke mis is gelopen." vrijdag 5 DECEMBER 20(ff DAGELIJKS LEVEN MOt'T U N 1ST w [L-V-d. EEN PE-UjarjE. «/NTC/?l<lA/jS MENSELIJK De Amerikaanse gewoonte om gere geld FASTFOOD te eten, zorgt niet alleen voor overgewicht bij volwas senen, kinderen en zelfs huisdieren. Ook BEREN in de buurt van be woonde gebieden ondervinden de gevolgen van de vette, snelle hap. De dieren worden luieren dikker. De beren vinden hun eten bij vuilnis bakken en op straat. Daardoor be steden ze geen tijd meer aan de jacht, maar worden afhankelijk van de restanten die de mens achter laat. De vuilnisbakken vormen een hoorn van overvloed voor de dieren, omdat het eten telkens op dezelfde plaats te vinden is en steeds wordt aangevuld. Na een eigen reizend museum krijgt de Argentijnse voetbal legende Diego MARADONA nu ook zijn eigen MU SICAL. 'Shirt No.10 - Tussen hemel en hel' belooft een artistieke blik te geven op de hoogte- en dieptepun ten van het leven van de voormalige voetbalster gezien door de ogen van een terugkijkende 80-jarige Mara- dona. ,,Het gaat over de dromen en nachtmerries van het grootste voet- balidool", aldus regisseur Hector Berra. De musical gaat in januari in Buenos Aires in première. Maar voetbalfans zijn gewaarschuwd, er wordt weinig in gevoetbald, aldus Berra. Hij wil de show gaan vertalen in het Engels en daarna in theaters in Londen en New York laten opvoe ren. Foto: AP De Amerikaanse actrice GWYNETH PALTROW (31) is ZWANGER. Dat heeft haar publiciteitsagent gisteren bekendgemaakt. Paltrow heeft sinds ongeveer een jaar verkering met Chris Martin (26), zanger van de Britse band Coldplay. Het is niet bekend of het stel trouwplannen heeft. Paltrow won in 1999 een Oscar voor haar rol in de film Shakespeare in Love. Haar re centste film is Sylvia, waarin ze de dichteres Sylvia Plath speelt. Het kind van Paltrow en Martin (foto) moet be gin zomer geboren worden. De tot nu toe OUDSTE PENIS ter we reld hoort bij een 425 miljoen oude fossiel van een mosselkreeft, die re cent in het Engelse graafschap Hert fordshire is ontdekt. Volgens de onder zoekers werd het kleine zeediertje in het tijdperk Siluur begraven onder vul kanische as, waardoor ook goed zicht bare afdrukken van de zachte delen van het lijf bewaard gebleven zijn. De onderzoekers konden zodoende een zeer gedetailleerd driedimensionaal model van het diertje reconstrueren. Van de wetenschappers die het diertje hebben bestudeert, heeft de kreeft de naam Colymbosathon ecplecticos ge kregen, vrij vertaald 'de zwemmer met de grote penis'. De Amerikaanse geo loog Tom Cronin meldt in het weten schappelijk tijdschrift Science dat het onderzoek naar de geslachtsdelen van de mosselkreeft een kleine sensatie heeft opgeleverd. De edele delen van het dier uit de oertijd blijken vrijwel hetzelfde te zijn als van de moderne kreeftjes. Evolutie heeft op deze kreef tensoort dus weinig greep gehad, al dus Cronin. Een BEER in een kindercircus in Mos kou heeft zijn VERZORGER GEDOOD en twee andere mannen ernstig toege takeld. Volgens Russische media viel de beer Dodon achter de schermen van het dierentheater Doroevzijn ver zorger aan, toen die de kooi opende om het dier te voeren. Een andere ver zorger en de trainer van de kolos lie pen ernstige verwondingen op. De beer hoeft door zijn uitbarsting niet langer dagelijks kunstjes te vertonen voor publiek. Hij wordt naar de dieren tuin van Moskou gestuurd. Rolling Stones-gitarist KEITH RICHARDS is niet gecharmeerd van de koninklijke onderscheiding waarmee zanger Mick Jagger volgende week in de ADELSTAND wordt verheven. Richards (hier op de voorgrond naast Jagger in de auto) liet aan het Britse muziektijdschrift Uncut weten dat hij ,,het belachelijk vindt om een van die plakken van de gevestigde orde aan te nemen". Richards voegde daar aan toe dat hij geen zin zou hebben om met iemand op het toneel te staan ,,met een kroontje op en een hermelijnen bontje om". Jagger weet al sinds juni vorig jaar dat het de Britse koningin Elizabeth heeft behaagd om hem tot ridder te slaan, maar tot nu toe is hij nog niet bij het paleis langsgeweest om met een zwaard op zijn schouders te worden getikt. Op 12 december zou het wel zo ver moeten zijn. Richards is niet onder de indruk. Ik heb Mick verteld dat het een waardeloos eerbewijs is. Dit is toch niet waar het bij de Stones om gaat?" Foto: AP On-line je schoen zetten. Het kan! Van een niet be staande sint valt blijkbaar te verwachten dat hij ook in een niet bestaande wereld cadeautjes kan bezor gen, maar hoe krijg ik mijn schoen op het interneten wat krijg ik terug behalve een smerig virus, een hac kerpiet die in m 'n schoenen gaat staan of iets dat net zo min bestaat als de rest? Nou, in de zak van sinter- net zit meer dan mijn platte beeldscherm doet ver moeden. Een Windows XP Professional, bijvoorbeeld, of een Xbox. De bedoeling is dan wel dat je op het juiste tijdstip ergens midden in de nacht de sint be trapt en hem als eerste aanklikt. Ben je per ongeluk in slaap gevallen, dan maak je nog kans op een web cam in je schoen. Ik kan alleen maar zeggen dat bij deze al mijn overblijfselen aan het nostalgische sinti dee zijn verwoest. Ik weet nog als de dag van gister dat ik dolgelukkig was met een leuke puntenslijper in mijn schoen bij de schoorsteen. De schoorsteen ja. Oké, dat was goedbeschouwd wel een sterk verhaal, maar dddr horen die dingen te staan. Zo hebben we dat lang geleden met hem afgesproken en ga daar nou alsjeblieft niet aan rommelen. Een beetje goeie Sint laat zich trouwens niet betrap pen, laat staan aanklikken. Dan nog die Xbox. Dat is geen supersonische puntenslijper, maar een pakket computerellende dat bijna net zoveel kost als een plastisch chirurgische operatie om sint in een jonge god te veranderen. Het is treurig dat verrijking van de maatschappij verarming van cultuur betekent. Wie eind oktober, toen de winkels weer aan hun commer ciële wurggreep begonnen, de verleiding niet kon weerstaan om zich met onbeheerst verlangen op de eerste oogst pepernoten te storten, kart op het heerlijk avondje de krengen niet meer zien en strooit ze niet met het oog op traditie, maar met verzadigde wal ging door de kamer. Creativiteit is enkel vereist bij het vinden van de juiste internetsites. Op de ene be stel je een hulpsint, op de ander een gedicht. De loot jes worden on-line voor je gehusseld en verzonden, zodat je niet langer om de beurt slap van de lach hoeft te gillen: 'Ik heb mezelluf!!!' Op een andere site kun je een bouwpakket downloa den voor een originele surprise. Er blijft niets over. Van de spanning, van het speuren naar kleine ca deautjes, het geklieder met de surprises, het gepeins boven de spaghetti, omdat op het allerlaatste mo ment de laatste regels nog geschreven moeten wor den. Het enige wat blijft zijn die verdomde pieten, die om en nabij vijf december het straatbeeld domineren. Ik krijg het Spaans benauwd als ze in mijn buurt ko men. Dat heeft niks met kleur te maken, want ook die discussie barst ieder jaar weer los. Zeurpieten die zich druk maken over songteksten als: 'ook al ben ik zwart als roet, ik meen het toch goed...Ook daar hebben ze tegenwoordig internetsites voor. Het is de kattenkwaad die ze uitstralen en mogen uithalen, waardoor ik bleek wegtrek bij een confrontatie, want onder die schoensmeer zit meestal een gefrustreerde bleekscheet die met het verliezen van z'n eigen ge zicht, meestal ook z'n gevoel voor humor en schaam te is verloren. Toch kan ik ze beter te 'vrind' houden, want ik heb een plan. Hilversum - De goedheiligman levert van avond niet alleen pakjes af in Sesamstraat. Als bijzonder extraatje brengt hij een nieuw bewonertje mee: een klein roze biggetje met babyvet, een grote luier en ondeugen de streken. Purk, zo heet het nieuwe, pittige babyzusje van Ieniemienie, Tommy en Pi no dat de boel in Sesamstraat eens flink mag opstoken. „In gezinnen waar een nieuw bab/tje komt, ontstaat een nieuwe dynamiek. Het heeft verzorging nodig, het kan niet praten, er zijn veel emoties als vreugde, liefde en vertedering, maar ook jaloezie van de broertjes en zusjes. In Sesamstraat gebeurt hetzelfde: Tommy is jaloers, meneer Aart weet niet goed wat hij aanmoet met zo'n klein kind maar vindt haar toch wel lief. Purk geeft een extra dimensie aan de Se samstraat-familie", aldus Sesamstraat-re dacteur Jeroen Pelgrom. Het roze varkentje maakt dan wel officieel op 5 december kennis met de kijkertjes, haar eigenlijke 'geboorte' vond al in maart plaats, gewoon tussen de bureaus van Pel grom en zijn collega Veronique Schomaker in Hilversum. „Er werd een grote doos van uit Amerika bezorgd. Daar zat ze in", aldus Schomaker. De bezorging was reden ge noeg voor een klein feestje, want de con ceptie kostte een paar jaar en heel wat hoofdbrekens. In Sesamstraat zijn de Amerikanen immers de baas. Sesame Workshop, de Amerikaan se producent van het internationaal uitge zonden kinderprogramma, bewaakt de for mule meer dan angstvallig. Zonder goed- keurig is het niet toegestaan wijzigingen aan te brengen in het programma, dat stee vast voor een deel uit Amerikaans materiaal bestaat. Een nieuwe pop, dat gaat dus zo maar niet. „Op de redactie bestonden al jaren plan nen voor een nieuw karakter als een soort katalysator van allerlei herkenbare gezins situaties", aldus Pelgrom. „De Amerikanen waren nooit zo in voor dit soort dingen. Dat is veranderd toen er een paar jaar gele den een nieuwe staf aantrad. In de Verenig de Staten heeft Sesamstraat hët moeilijk, ze hebben er minder zendtijd dan voorheen. Langzaamaan zijn ze het belang van de buitenlandse coproducties gaan inzien. Er valt veel beter met ze te praten dan een paar jaar terug. Dankzij die nieuwe wind kon Purk tot stand komen", aldus Pelgrom, die maar net terug is uit New York, waar hij een bezoek bracht aan het productiebe drijf. Dat Purk een varkentje moest worden, daarover was de Sesamstraat-redactie het al snel eens. Er gingen wat schetsen heen en weer tussen Hilversum en de New York- se poppenmakersstudio van Muppetshow- bedenker Jim Henson, en vervolgens kon het gesteggel beginnen. Amerika wilde een varken met handjes, Nederland wilde een Purk met hoefjes, lekker onhandig. Ameri ka wilde een keurig slanke spruit, Neder land wilde juist een lekkere dikke baby. „Dat kon daar weer niet omdat in Amerika zoveel kinderen zijn met overgewicht", al dus Schomaker. „Toch hebben we voet bij stuk gehouden." Het resultaat: een lekker rond, eigenzinnig ogend wezentje met een armbandje, een luier en een knuffelvleermuis. Pelgrom: „Purk heeft een lekker smeerpoetsgehalte. Daarbij is een varkentje een echt Neder lands dier. Het is een log maar toch elegant wezentje, lekker eigenwijs". Purk zal alleen in Nederland te zien zPP Zoals ook de andere landen die Sesan ft straat maken poppen hebben die hui#11 gen kijkertjes aanspreken. Van sommi van die poppen wordt heel wat meer wacht dan de volgepoepte luiers, boer 1 en woede-uitbarstingen die Purk ons fl< gaan voorschotelen, allemaal om peu laten zien hoe het is om ongevraagd cA" zadeld te worden met een jankend, laie roze wezentje in het gezin. hc Zo moet in China een rood, Elmo-ach^ monstertje kleine meisjes een positief111 beeld opleveren. Kami uit Zuid-Afrikaer waar naar schatting 2,5 miljoen kindek onder de 15 jaar besmet zijn met het Pe virus, is sero-positief. De pop toont dëa kertjes dat een HIV-besmette kleuter Pe gelukkig kan zijn. In Israël hebben de111 üsche Dafi en de Palestijnse Haneen e I nog belangrijkere levensopdracht: jocPa arabieren dichter bij elkaar brengen. <ft( maar aan staan als simpel paars mon#d Monique Brandt Sesamstraat, NPS, 18.00 uur Er is nog maar een derde over van de 2000 jaar oude Chinese Muur. Dat melden de Chinese staatsmedia. Een derde deel is nog feitelijk een muur, een derde bestaat uit hopen steen en keien en de rest is volledig verdwenen, aldus de krant Beijing Daily. Het verval is vooral veroorzaakt door generaties boeren die stenen uit de muur ge bruikten voor de bouw van hun eigen huizen of stallen. De toestand zou zo ernstig zijn, dat het Wereld Monumenten Fonds het erfgoed op de lijst van honderd gebouwen heeft geplaatst die het ernstigst in gevaar zijn. De internationale stich ting Vrienden van de Grote Muur uitte vorig jaar al zijn bezorgdheid over de toestand van het bouwwerk, dat ook bedreigd zou worden door graffiti en afval. De Chinese Muur strekt zich uit van Jiayuguan in het noorden tot Shanhaiguan in het oosten en heeft een lengte van 6000 kilome ter. Tot grote teleurstelling van de Chinezen zei de Chinese astronaut Yang Liwei in oktober dat het bouwwerk vanuit de ruimte helemaal niet te zien is, hoewel zij dat altijd hebben gedacht. Foto: AFP Aangezien het bestaan van en het respect voor deze legende, dit feestje en de goede oude man toch niet meer zijn wat het geweest is, kan ik net zo goed ook zijn heilige huisje omver schoppen, of liever gezegd, betrekken. De tijd dringt, hij gaat alweer bijna. Ik moet vannacht een ontmoeting bewerkstelligen en nu blijkt het internet zo gek nog niet. Betrappen, strategisch aanklikken en verleiden. Sinterklaas als de ideale minnaar. In deze economisch onpasse lijke tijden, is die zak van hem nog steeds goed gevuld, plus een huis in het zuiden, een eigen boot en een gouden staf. Ik zie het helemaal zitten. Een kwestie van heel dicht tegen hem aan gaan staan en zeggen dat ik stout, heel stout ben geweest. Hij zal me straffen, men naar Spanje. Een beetje kinky, maar niet voor een stokoude man in een jurk met lang krullend haar en een gouden ring. Bo vendien denk ik dat de schat liever met een ge lukzalige glimlach om z'n lippen uitgeput z'n laatste adem zucht met mij bij zich in bed, waarna ik er ook nog iets leuks aan overhoud, dan dat de stakker elk jaar weer braaf naar ons landje afreist. Vol goede hoop, maar steeds meer beseffend dat hier tradities en volksritue len op het internet verdwijnen of in het com merciële slagveld vergaan, terwijl hij, doelloos en doodongelukkig met z'n schimmel op de daken, een langzame dood sterft. Reageren? reacties_op_ column@hotmail.com De eerste twee Amerikaanse tekeningen wer den afgekeurd door de Nederlandse redactie van Sesamstraat. Uiteindelijk heeft Hakim van Sesamstraat tekening drie gemaakt, waarna de Amerikanen door hadden wat de bedoeling was. De foto toont het uiteindelijke resultaat. Foto's: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2