'Elke muziekschool heeft publieke gelden nodig' 'Warmond failliet als we niets doen' REGIO Regio's bundelen sociale recherches Ter Aars bedrijf legt ijsbaan op Hofvijver Aanpassing ING-plan kost veel geld Personeel Rijnakkoord op de bres voor verzelfstandiging ifSte Alphen niet verder met secretaris Konijnen en hoenders nieuwe wetering - De Leidse Pluimvee en Konijnensport Vereniging heeft zaterdag 13 en zondag 14 december haar grote wintershow. Die is te bezoeken in de kwekerij van de firma Bosdijk aan de Achterweg 5 in Nieuwe Wetering. Een paar honderd dieren staan tentoon gesteld: konijnen, grote hoen ders, krielhoenders, duiven, ca via's en dit keer ook een collec tie kleurmuizen. Openingstij den: zaterdag van 9.30 tot 16.00 en van 19.30 tot 22.00 uur, zon dag van 10.00 tot 16.00 uur. voorhout - De bouw van min der huizen en winkels op de ING-locatiekost Voorhout zo'n 139.000 euro. Dat blijkt uit de nieuwe samenwerkingsover eenkomst tussen Voorhout en ING Vastgoed Ontwikkeling bv, de eigenaar van het braaldig- gende terrein tussen de spoor wegovergang en het raadhuis. Voorhout moet voorts nog on derhandelen over de kosten die niét rechtstreeks aan het bouw plan zijn toe te schrijven. Het college wil niet meer dan een derde van deze kosten voor haar rekening nemen. De plannen voor het ING-ter- rein zijn de laatste maanden flink aangepast omdat het oor spronkelijk plan op grote weer stand onder omwonenden, winkeliers en lokale politici stuitte. Omwonenden zagen het in hun ogen kolossale bouwplan niet zitten. Inmiddels ligt er nieuw bouw plan van bescheidener omvang. Op het braakliggende terrein langs de spoorweg komen nu 22 appartementen, 2500 vier kante meter winkelruimte, twee extra huizen aan Kerkzicht en blijft de bibliotheek gehand haafd. Er komt een boven gronds parkeerterrein tussen de bibliotheek en de nieuwe win kels met honderd parkeerplek ken. Door deze wijzigingen krijgt Voorhout echter niet meer de eerder afgesproken 453.780 euro van de eigenaar ING maar 315.000 euro. Vol gende week wordt de nieuwe overeenkomst besproken. vrijdag 5 december 2003 regio - De sociale rechercheurs in de Leidse regio, de Bollen streek en de Rijnstreek gaan binnen twee jaar gezamenlijk de uitkeringsfraude te lijf. De drie organisaties beginnen op 1 januari een samenwerking die in de tweede helft van 2005 moet uitmonden in een volledi ge fusie. De samengevoegde so ciale recherches moeten dan ook onder één dak worden ge huisvest. De verwachting is dat de re chercheurs in een grotere orga nisatie efficiënter kunnen wer ken en dus meer gevallen van fraude boven tafel kunnen krij gen. Onder de nieuwe Wet Werk en Inkomen is dat voor de gemeenten aantrekkelijk, om dat de opbrengsten van fraude opsporing onder de nieuwe wet direct ten goede komen aan de gemeente. Fraudebestrijding kan daardoor voor de gemeen ten een nieuwe inkomstenbron worden. De fraudebestrijding kan al op korte termijn effectiever wor den door kennis over nieuwe opsporingstactieken en instru menten uit te wisselen. Bij de moderne fraudebestrijding wordt ondermeer gebruik ge maakt van risicoprofielen en van een 'fraudekompas'. Risi coprofielen zijn omschrijvingen van klanten waarbij een ver hoogd risico op fraude wordt verondersteld. Uitkeringsge rechtigden die aan zo'n profiel voldoen, worden door de soci aal rechercheurs extra in de ga ten gehouden. Een 'fraudekom pas' is een beknopt overzicht van fraudesignalen dat recher cheurs kunnen gebruiken on sneller een geval van fraude c het spoor te komen. De gezj menlijke sociale recherche voel de Leidse regio, de Bollenstreel en de Rijnstreek krijgt de bef schikking over zeker tien mede! werkers en wordt daarmee ietf groter dan de drie afzonderlijke diensten bij elkaar. In de eersti helft van 2005 is de standplaattj van de nieuwe dienst bekend, j door Janneke Dijke leiderdorp - Redden wat er te redden valt, dat is de komende maanden het adagium van het personeel van streekmuziek- school Rijnakkoord. De muziek leraren grijpen de periode tot april aan om te proberen de ge meenteraad ervan te overtuigen dat de Leiderdorpse muziek school zelfstandig moet worden, in plaats van op te gaan in de muziekschool Leiden en omstre ken. „We zien bij Voorschoten en Oegstgeest wat er gebeurt. Dan wordt er een keer per jaar een concert in Leiderdorp gege ven, en dat is het dan. Je lokale binding is weg." De leerkrachten zijn opgelucht dat de Leiderdorpse politiek woensdagavond het besluit over de toekomst van de school uitstelde tot de raadsvergade ring in april. Marian Jaspers Fayer, voorzitter van de onder nemingsraad (OR), en admini strateur Hanna Hoogendam waren samen met een stel col lega's aanwezig op de publieke tribune. Voor hen hing alles af van het debat tussen de politie ke partijen. De Leiderdorpse politiek hikt tegen de hoge kosten van Rijn akkoord aan. Als de school vol gend jaar samengaat met Lei den, betaalt Leiderdorp daar jaarlijks 350.000 euro voor. Veel raadsleden vinden dat veel te veel. Het is onduidelijk wat de kosten zijn van een zelfstandige Leiderdorpse muziekschool. Deze optie is door het bestuur niet uitgewerkt, omdat de mu ziekleraren hun arbeidsrechten willen houden. Dat is lastig bij een geprivatiseerde school. Ook is het nog onduidelijk wat er met de leerlingen uit Alkemade gebeurt. De gemeente Alkema de wil de muziekschool loslaten en moet daar formeel gezien een boete voor betalen. Een be sluit daarover is nog niet geno men. De muziekdocenten voelden zich begin november ronduit overvallen door hun eigen be stuur, dat bestaat uit de wet houders MacGillavry en Roest van Leiderdorp en Reijnders en Uit den Boogaard van Alkema de. Op de laatste vrijdag van oktober kregen ze te horen dat de OR 's maandags verwacht werd bij het bestuur. „Het zou in de krant komen en ze von den het toch leuk om ons even te laten horen wat ze hadden besloten", zo luidt de perceptie van Hoogendam. De bestuurs leden meldden dat wat hen be treft de streekmuziekschool op moet gaan in de school voor Leiden en omstreken. Het is voor de muziekleraren het zo veelste bewijs dat ze af moeten van een bestuur dat bestaat uit wethouders. Dit is het geval omdat Rijnakkoord een zoge noemde 'gemeenschappelijke regeling' is van de gemeenten Leiderdorp en Alkemade. Het personeel vindt dat de wet houders niet betrokken zijn bij het muziekonderwijs en dat ze vooral aan de kosten denken, in plaats van aan het maatschap pelijk nut. „Ze denken als wet- betaald zijn toen zij weggingei gebruikt om lopende zake mee te betalen. Dat verkla; ïere 'PI !(tose erik ;en n, L ittsi pes i 5 ried rge> Zer rise rJnny #rds rdf Jon Hanna Hoogendam (links) en Marian Jaspers Fayer: „We zijn onderdeel van een politiek schaakspel." Foto: Hielco Kuipers houders. Zelfs als ze bij ons zit ten, praten ze als wethouders", vindt Hoogendam. „We zijn onderdeel van een politiek schaakspel." Veel liever werken de muziekleraren voor een zelf standige muziekschool. „Met een bestuur met echt betrokken mensen", zegt Jaspers Fayer. Volgens Jaspers Fayer en Hoo gendam is het onmogelijk om een muziekschool te laten draaien die uitsluitend door de leerlingen wordt betaald. „Elke muziekschool heeft publieke gelden nodig. Dat is zelfs in de Europese Unie vastgesteld." Maar dat de streekmuziek school Rijnakkoord zo duur is, komt niet door de school op zich, stellen de twee. „Dat komt door het bestuur. Dat heeft de uittreedsommen van Ja- cobswoude en Rijnwoude, die waarom er nu opeens zovei haast is om ons te laten fusejei ren. Kijk maar naar de begrotë* ting voor dit jaar. Het bedra achter de post uittreedsomme 'f is opeens nul", meldt Hoogei dam. De tijd is er nog lang niet rij voor een besluit te nemen, daarom zijn de docenten bl met het uitstel van de politie! „Nu hebben wij als OR de tiji om ons standpunt te formule ren", zegt Jaspers Fayer opgf lucht. Ze willen de politiek dui delijk maken dat een fusie mi Leiden financieel misschie duidelijkheid biedt, maar dat praktisch nog niets geregeld ii „Er is nog niets afgesprokei |i Worden er nog lessen gegeve in Leiderdorp, wat gebeurt met deelname aan bijvoorbeeli het Houtkamp Festival en Leiderdorps Songfestival, welke leraren worden het eei ontslagen als het leerlingenaan(jf tal terugloopt? Het is aflema; Bl onduidelijk", zegt Jaspers Fay< vol onbegrip. Ook is het ondu delijk of de basisscholen zitte te wachten op lessen Algemen ,si Muzikale Vorming (AMV) PvdA heeft voorgesteld de miuj ziekdocenten hiervoor in te ten. De 550 leerlingen staa achter hen, weet het personi van Rijnakkoord. Jaspers Fayei „Ze zijn zeer verbaasd dat politiek het geen kerntaak vindt. Ouders vinden het vanc] zelfsprekend dat er muziekoi derwijs in Leiderdorp is." i h<hi neqiij iul< nze iche a. 1 jel eer it, 5 rijk. ims ekei indi hn dst< ^es' df :htl ®ëeri vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - Blirg( meester en wethouders van phen aan den Rijn hebben gei vertrouwen meer in gemeentt secretaris Marjo Adema (5C De hoogste ambtenaar won naar huis gestuurd omdat vei dere samenwerking onmogelij zou zijn geworden. Over oorzaak van het conflict burgemeester Schoof geen mi dedelingen doen. f „Het college is van mening da^ er belangrijke verschillen va n inzicht zijn over de wijze waai op de hoge ambities ten aar)St zien van de samenwerking (tus - sen college en gemeentesecre M*l taris) kunnen worden waarge maakt. Het college betreurt he1 HAi te moeten vaststellen dat er on jj°P voldoende basis is om de sa ^8 menwerking met de gemeente'*iet secretaris voort te zetten", val^en te lezen in de summiere schril telijke verklaring die het ge5' meentebestuur gistermidda uitgaf. Verder wordt aan de kwesti voorlopig geen woord vuil ge maakt. „Het gaat over perso nen. Wij vinden het niet correc om daar publiekelijk medede lingen over te doen", zeg! e woordvoerster T. Groenewe ^*81 namens burgemeester Schooi j' De ambtelijke organisatie en d®eJa fractievoorzitters in Alphen ziji^'*"' gisteren ingelicht over het aan staande ontslag van Adema. De gemeentesecretaris is no maar kort in dienst van de meente Alphen. In augusl 2002 trad de Haagse aan, al vervanger van Ger de Graafl die toen met vut ging. Daarvoo was Adema werkzaam als se cretaris van de deelgemeenti Oost/Watergraafsmeer in Am sterdam. Ondanks haar korte en mislukt carrière in Alphen aan den Riji e| heeft Adema toch een opval j' lend 'wapenfeit' op haar conto de herinvoering in Alphen vai de ambtseed, die in 1994 uit di' Gemeentewet is geschrapt it wa Adema liet bij haar aantredei maki vorig jaar zomer weten grood-str voorstander te zijn van d 'tden ambtseed. „Ik werk als ambten pij] naar met het geld dat de ge'cun meenschap ophoest. Dan wil i)er Ja ook duidelijk stellen dat ik inte lens ger te werk zal gaan. Vervolgen done mag men mij daar op aanspre Nei ken", zei ze toen. Begin oktobe chter dit jaar was de terugkeer van d tóen ambtseed een feit. Zo'n 20Dena ambtenaren legden toen in he 'nieu openbaar de eed of de beloft Nee af. n in Zij itelli eer ehij ft bi tBa Juli iv wa irstell Tekst isen. ijpers Gedeputeerde doet beroep op Voorhout door Kees van Delft voorhout - Voorhout moet niet mokken als een klein kind, maar zelf het heft in handen nemen om de herindeling met Sassenheim en Warmond tot een succes te maken. Met deze boodschap probeerde gedepu teerde Van Dijk gisteren de Voorhouters enthousiast te ma ken voor de geplande fusie per 1 januari 2006. „Ik vertel hier geen populair verhaal, maar Warmond gaat- failliet als we niets doen." De provinciaal bestuurder kwam gisteren naar café Boer- haave in Voorhout om het her- indelingontwerp voor de drie gemeenten toe te lichten. Van Dijk, in mei aangetreden in het college, kent de streek als Sas- senheimer erg goed. „Ik wil me zelf nog net geen lijdend voor werp noemen, maar ik heb er natuurlijk zelf ook mee te ma ken." Maar waar er onder de bevolking veel weerstand is te gen de plannen, gaf Van Dijk gisteren een gloedvol betoog over de noodzaak ervan. „Schaalvergroting zie je in het bedrijfsleven, de kerken, het onderwijs, de Europese Unie en ga zo maar door. Waarom zou den andere organisaties dat doen? Om er beter of om er slechter van te worden? De uit dagingen zijn zo groot, dat je het niet meer alleen aan kunt. De vraag is of we het over ons heen laten komen of dat we de touwtjes zelf in handen ne men." De bijeenkomst was georgani seerd door het CDA in Voor hout, maar onder de veertig aanwezigen waren ook politici van andere partijen. Van Dijk, zelf ook een CDA'er: „Als partij hebben we altijd het gevoel: hoe kleiner hoe beter. Het is ook waar dat Voorhout en Sas senheim op zich geen herinde ling nodig hebben. Die redden het wel. Maar we hebben een gemeente in ons midden die door het ijs zakt: Warmond. Ik dacht dat we als christen-de mocraten onze broeders niet lieten vallen. Maar het gevolg van uw negatieve houding is dat het voor Gedeputeerde Sta ten bittere noodzaak is om zelf een knoop door te hakken. Waarbij ik overigens wel een positieve houding bij de ge meente Sassenheim consta teer." Op de opmerking uit de zaal dat het probleem dan toch is opgelost, zegt Van Dijk: „Sas senheim en Warmond zijn sa men te klein. Dan kunnen we over zeven jaar weer beginnen met een herindeling." Gedeputeerde Staten hebben volgens Van Dijk ook alle ande re mogelijkheden onderzocht. Warmond en Oegstgeest leek het college geen goede combi natie vanwege de verschillende identiteit van de twee gemeen schappen. Sassenheim wenste Oegstgeest er niet bij hebben, Voorhout wilde helemaal niets en Warmond gaat het liefst met Sassenheim en Voorhout ver der, aldus Van Dijk. „Met 40.000 inwoners kunnen we tenminste vijftien jaar vooruit. Ga dan niet als een klein kind mokken over de provincie, maar ga actief aan het werk. Je kunt alles wel van 'ja, maar' voorzien, maar dat is weer die negatieve houding." In Voorhout wordt op 21 janua ri een referendum gehouden over de herindeling, terwijl er in Sassenheim een enquête en in Warmond een volksraadpleging plaatsvindt. Een van de aanwe zigen vroeg zich af hoe het met het democratisch gehalte van het CDA stond. „Als de kiezer zich tegen de herindeling uit spreekt, wat doet u dan?" Een ander riep de gedeputeerde toe: „U kunt de uitslag niet nege ren." Van Dijk was daar echter niet zeker van. „Het gaat in dit proces niet alleen om de ver antwoordelijkheid van lokale gemeenten, maar ook die van de provincie en de Tweede Ka mer. Eén gemeente kan de boel niet blokkeren. Als twee dorpen tegen de herindeling zijn, weet ik het ook nog niet. We hebben een eigen verantwoordelijk heid. Ik vertel hier geen popu lair verhaal, maar Warmond gaat failliet als we niets doen." Personeelsleden van Van Hameren uit Ter Aar bevestigen de pontons aan elkaar die de bodem vormen van de ijsbaan in de Haagse hofvijver. De 250 pontons meten elk twee bij vier meter en zijn per stuk veertienhonderd kilo zwaar. Foto: Hielco Kuipers 'Dit is voor ons het hoogtepunt van het jaar' door Peter Groenendijk den haag - Voor de derde maal op rij legt het familiebedrijf Van Hameren uit Ter Aar de basis voor de ijsbaan op de Haagse Hofvijver, vlakbij het Binnen hof. Een droomklus, zeggen de mannen van Van Hameren. „Alleen vriendelijk gedag zeg gen is er hier niet bij." Elk jaar verandert een fors deel van de Hofvijver in een oer- Hollandse schaatsbaan. Het ijs is natuurlijk het belangrijkste onderdeel, maar dat blijft slechts liggen dankzij 250 reus achtige pontons. En die blijven weer liggen dankzij Van Hame ren BV. „Dit is voor ons het hoogtepunt van het jaar", zegt Freddy van Hameren (23), één van de vier zoons van oprichter Fred van Hameren die tezamen het transport- en verhuurbe drijf leiden. „We kijken telkens uit naar 1 december. Het is veel stress en lange dagen maken, maar dan ligt er ook wat." De voorbereidingen duren elk jaar een paar weken, het leggen van de ondergrond moet in drie dagen gebeuren. En dus was het aanpoten voor het perso neel. Freddy van Hameren: „Twee vrachtwagens reden de afgelopen dagen permanent tussen Ter Aar en Den Haag om de pontons aan te voeren. Dat zijn beesten, hoor: twee bij vier meter, 1.400 kilo zwaar." Ande re werknemers legden de pont ons vervolgens op hun plaats. „De ene vaart dan, de andere koppelt de ponton aan de an dere. Zo ging dat drie dagen lang. En dan is er nog een uit voerder, die overzicht houdt op de hele operatie." Gisteren was de klus geklaard. Naar volle te vredenheid van de opdrachtge ver, de gemeente Den Haag. Denk niet dat Van Hameren dankzij het leggen van de on dergrond de rest van het jaar niets hoeft te doen. „We verdie nen er niet veel mee", zegt Freddy van Hameren, die het exacte bedrag voor zich wil houden. „We hebben een vriendelijk prijsje gerekend, omdat hoofdsponsor Aegon zich dit jaar terugtrok, en het hele ijsbaan-verhaal bijna niet was doorgegaan. Dat hadden wij ook doodzonde gevonden, want het is een feest om te doen en mooie reclame voor ons. En het is natuurlijk mooi voor al die mensen die van schaatsen houden, want na tuurijs hebben we al een tijdje niet gezien." Een feest is het, maar voor de mannen van het platteland be tekent het ook vaak verwonde ring. Freddy van Hameren, op gegroeid in het kleine kerkdorp Langeraar, is na drie jaar nog altijd niet gewend aan Den Haag. „Ik kijk er mijn ogen uit. Je ziet in zo'n stad de raarste fi guren rondlopen. Zwervers bij voorbeeld, die had ik nog nooit gezien. En andere mafkezen. Dan denk ik: hoe krijgen ze ze gemaakt? Maar ja, ik ben maar een boertje uit Langeraar, hè." Dat 'boertje' vergeet ook elk jaar weer dat Hagenaars niet al te vriendelijk zijn. „Bij ons in het dorp zeggen we iedereen gedag. Dus dat doe ik hier ook elke keer. Maar dan kijken ze me aan alsof ik gek ben." Daarentegen trekken de werk nemers van Van Hameren meer aandacht met hun werk. Pas santen blijven rustig een half uur staan om naar het leggen van de pontons te kijken. „Vooral Japanners weten niet wat ze zien. Buitenlanders kun nen niet geloven dat wij Neder landers zo vrij en gemakkelijk met water omgaan. Mooi hoor, die blikken. Dan weten we weer dat we met iets bijzonders bezig zijn." En nu, na veel voorbereiding en drie dagen hard werken, weer terug naar het normale werk: verhuur en transport van pont ons, de eigen houthandel, de benzinepomp en de verhuur van vastgoed. „Dat wordt weer even wennen. Dit was de derde keer en na afloop moet je tel kens even afkicken." Over 361 dagen is het weer 1 december.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14