Parkeerproblemen in de De Genestetstraat Uitbreiding Rijnlands Lyceum LEIDEN REGIO Restauratie Joodse begraafplaats nog niet van de baan Seen hoop op doorstart voor Padox R3 1 Oegstgeester wethouder wil jongerenontmoetingsplek Vier miljoen voor nieuwe lokalen Tentoonstelling Space Expo over astronaut Kuipers ER 2} HDC 972 vrijdag 5 DECEMBER 2003 tatenlid Freeke: provincie doet wél haar best voor monumenten iden/katwijk - De Joodse be- I aafplaats in Katwijk aan den ^jn is nog niet verloren, want provincie Zuid-Holland doet ïl degelijk haar best om dit bnument en andere bouw- ?rken te behouden. Dat zegt Freeke, die namens SGP aristenUnie in Provinciale aten zit. Volgens hem ziet de odse Gemeente uit Leiden de ovincie ten onrechte als een ir ,ele nare hobbel'. peke reageert hiermee op een Imerking vorige week van het istuur van de Joodse Ge- feente. Dat zet zich al jaren- ng in voor de restauratie van verpauperende begraaf- lats. Bij het bestuur groeit igzamerhand de frustratie idat er nog steeds geen pro- iciale subsidie beschikbaar is aan het werk te kunnen Maar dat ligt niet aan de ivincie, zo verdedigt staten- Freeke het beleid van Zuid- illand. :egendeel, Provinciale Staten bben dit najaar twee miljoen ro extra uitgetrokken om ngend noodzakelijke restau- ies van monumenten uit te eren. Hoewel daarvoor eigen- :3,5 miljoen euro nodig is, ïakt de Joodse Begraafplaats 1 kans, volgens Freeke. „De itenleden staan sympathiek ;enover dit project. Mede ïdat het een educatieve func- heeft. Katwijkse scholen opteren dit monument." De jvincie zal echter moeten be ken welke andere monumen- 1 er op de knelpuntenlijst an en hoe belangrijk die zijn. Joodse Begraafplaats zou g positiever naar voren ko- >n als die educatiefunctie or de hele regio zou gelden, akt Freeke. En als de ge- ;ente Katwijk zich van haar ste kant laat zien door óók ISterld voor restauratie be- hikbaar te stellen. „Dit pro- |t is echt niet kansloos." provincie heeft het verzoek rwp| tbal) De Joodse begraafplaats aan de Katwijkse Rijnstraat is al jaren in afwachting van een broodnodige restauratie. Archieffoto: Frans Roomer van de Joodse Gemeente niet tegengewerkt, zegt Freeke. Het rijk had lang tijd nodig om te beoordelen of de restauratie voor subsidie in aanmerking kwam. Daardoor kon de Joodse Gemeente niet op tijd alle be nodigde gegevens overleggen, zegt Freeke. Daar kwam bij dat door een procedurefout de Joodse Gemeente heeft nagela ten om na verwerping van een eerder bezwaar opnieuw een bezwaarschrift in te dienen. „En een belangrijke reden is dat het rijk structureel te weinig geld voor monumenten be schikbaar stelt." De suggestie van de Joodse Gemeente dat de provincie de restauratie van de arer] ildo^ veli ilina in nior Judy Nihof supi ^roikRMOND - De werknemers RCp Padox hoeven niet te reke- °it Un op een doorstart voor één )e ve meer onderdelen van het londjjiete Warmondse timmerbe- j' erijf. De belangstelling voor n wtername is minimaal. Wel :renjeft een fabrikant uit Hel- mgsbnd de werkmaatschappij ofetselprofielen BV gekocht. De fdpijf medewerkers van dit onder- editjel hebben echter het nakij- 1 er !n: de fabrikant heeft alleen de t steachines en de goodwill over- De Atomen. omphons Eversteijn, tot voor ?rpllrt bedrijfsleider van Metsel- itva| ante profielen BV, was één van de kandidaten voor overname van 'zijn' fabriekje. Tot zijn teleur stelling viste hij achter het net. „De fabrikant bood meer dan ik kon bieden." Eversteijn zag het helemaal zitten om met vier, vijf medewerkers verder te gaan. „Ik had een goed plan ge maakt, vond ik. De huisbaas wilde ook meewerken. We kon den tot de zomer blijven zitten op de huidige plek. Daarna zouden we verhuizen naar een kleinere locatie. Het grijpt je aan. Nu ben ik zelf ook werk zoekende. Dat is me nog nooit overkomen." Padox, dat in de Warmondse Veerpolder onder meer casco's voor daken, metselprofielen en kozijnen maakte, bestond uit verschillende bv"s. Vorige maand werd bekend dat Padox in financiële nood verkeerde en afkoerste op een faillissement. Inmiddels heeft de rechtbank het faillissement uitgesproken. Volgens bedrijfsleider Ever steijn is Padox 'meegesleurd' in de tendens van faillissementen in de bouw. De circa veertig werknemers staan op de keien. Werknemer en FNV-kaderlid J. Anceaux heeft er geen fiducie meer in dat sommige collega's bij een doorstart weer aan de slag kun nen. „Wat er aan orders was, is al teruggebracht naar de op drachtgevers", aldus Anceaux. Omdat de banen in de timmer- industrie schaars zijn, ziet An ceaux de toekomst voor de meeste Padox-medewerkers somber in. De 49-jarige werk nemer denkt niet dat hijzelf nog in zijn eigen branche aan de slag komt. Maar ook de situatie in andere branches stemt niet vrolijk. An ceaux solliciteerde onlangs op een baan als conciërge bij een school. „Toen ik erover belde, hoorde ik dat er 125 sollicitan ten waren! De druk op de ar beidsmarkt is gigantisch." Steens denkt aan MEOB-terrein oegstgeest - Wethouder Steens (Leefbaar Oegstgeest) is in on derhandeling over een ontmoe tingsplaats voor jongeren op het voormalige MEOB-terrein aan de Haarlemmerstraatweg. Daar moet de jeugd zich dan onder begeleiding van Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Mid den-Holland kunnen gaan ver maken. Het is de bedoeling dat de gemeente op termijn het ter rein overneemt, maar Steens zou de ontmoetingsplek liefst al vóór die tijd in één van de ge bouwtjes gerealiseerd zien. Steens: „De jeugd geeft duide lijk aan een eigen plek te willen. Jongeren geven zelf aan dat ze Haaswijk niet zien zitten, om dat ze dan overlast veroorza ken. Rond het Groot Profijt wo nen veel ouderen en binnen mag je niet roken, zodat de jon geren buiten gaan staan." Be woners van Haaswijk onder vonden overlast van rondhan gende jongeren. Volgens de wethouder ziet de jeugd het MEOB-terrein wel zitten. :e Vaar moet het naar toe met de :1 tad als zelfs wijken buiten de 1 ingels al worden geplaagd oor parkeeroverlast? Zo is er de De Genestetstraat erger- over fout geparkeerde au- j's. Sinds begin vorig jaar is in le straat Koffiehuis 54 geopend n die tent loopt goed. Volgens ig; traatbewoner M. Schreiner is ij iet er dermate druk dat er da rn elijks veel auto's dubbel ge- leuk tarkeerd voor de zaak staan, in dat leidt weer tot gevaarlijke ituaties, volgens hem, want er an geen brandweer-, zieken-, f politiewagen meer door. aat staan de straatbewoners elf. „Dagelijks staan de auto's wee rijen dik, waardoor de loorgang wordt belemmerd", ivrii litr Pil 1 zo schrijft hij in een brief aan de leden van de gemeenteraad. Schreiner noemt de situatie alarmerend en is overgegaan tot het aanschrijven van de po litiek omdat de politie niet ade quaat optreedt. Volgens Schrei ner heeft hij meer dan een jaar dagelijks contact gehad met de hermandad, maar heeft dat niet geholpen. Ook de uitbater van het etablissement was daarvan op de hoogte. „Maar dit heeft tot nu toe ab soluut nog niet tot een goed re sultaat mogen leiden. De irrita tie tussen bezoekers en bewo ners is duidelijk voelbaar en groeit overigens met de dag. Mede door het luidruchtige ge drag van bezoekers in een De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Ene-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 woonwijk. Een escalatie moet te allen tijde worden verme den. Daarom deze noodkreet aan uw adres", zo schrijft Schreiner met enig gevoel voor dramatiek in zijn brief. „Ik doe nu met klem een beroep op u allen en nodig u derhalve uit de situatie ter plekke met mij te bekijken. Indien u prijs stelt op een nadere toelichting van mij ben ik natuurlijk meer dan be reid u die te komen geven." Volgens Schreiner vallen de problemen overdag nog wel mee. „Maar aan het eind van de middag en 's avonds als alle bewoners thuis zijn is het een drama. Andere bewoners kla gen er ook over. Mijn vrouw heeft een aantal keren contact gehad met de eigenaar van de zaak. Hij erkent het probleem en wil ook graag meer parkeer ruimte. Maar hij wordt ook een beetje heen en weer geslingerd tussen de belangen van zijn buren en zijn klanten." Schreiner vindt het overigens maar vreemd dat er midden in een straat mét woonhuizen een horecagelegenheid is geves tigd. „De laatste tijd schrijft de politie, als ze tijd heeft, af en toe parkeerbonnen uit. Er wordt wel tegen ons gezegd dat we moeten blijven bellen als er overlast is. Dan komt het pro bleem op een urgentielijst. Er zijn ook contacten met de Leidse Welzijns Organisatie over het parkeren. Het pro bleem is echter dat er hier in de straat geen bewonerscom missie is, zodat we niet echt een vuist kunnen maken. Er wordt hier namelijk heel veel Als er In de De Genestetstraat auto's dubbel geparkeerde staan, leidt dat tot problemen in de straat. Foto: Hielco Kuipers verhuisd." De eigenaar van Koffiehuis 54 was niet bereikbaar voor com mentaar. Ganzen voor de Coebel? Telefoon. Meneer Comet uit de Stevenshof. Hij heeft de kran tenartikelen over het weghalen door de gemeente van de gan zen in de Coebel met belang stelling gelezen en heeft nog een paar ganzen uit de Ste venshof 'In de aanbieding'. „Die ganzen zwemmen hier in het water tussen de tennisver eniging en de Joke Smitbrug. Het zijn er negentien, geloof ik. Leuk hoor, maar ze komen ook het water uit en schijten dan de boel onder. En dat is natuurlijk minder. De mensen hier vin den een stuk of 5 ganzen meer dan genoeg, dus als de bewo ners van de Coebel nog een paar ganzen zoeken, zijn die hier te vinden. Hemelsbreed is het een paar honderd meter. Dat moet toch te zwemmen zijn voor die dieren." Eric-Jan Berendsen begraafplaats wil dwarszitten, klopt in elk geval niet. De pro vincie grijpt juist in omdat het rijk het laat afweten, aldus Freeke. door Jeroen Overduin oegstgeest - Het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest kan aan de slag met de bouw van nieuwe lokalen, zodat de leerlingen niet langer les hoeven te krijgen in de Mariaschool. Gisteren stemde de commissie leven en wonen in principe in met de kleine vier miljoen euro die de gemeente ter beschikking stelt voor de uit breiding van het Rijnlands Ly ceum. Helemaal tevreden is het Rijn lands Lyceum met die beslis sing niet. Het gestelde budget is onvoldoende voor de beoogde verbetering van de entree en vergroting van de docentenka mer. Ook loopt de school het ri sico geen tijdelijke huisvesting te kunnen aanbieden tijdens de verbouwingswerkzaamheden, omdat de gemeente daar geen apart potje voor beschikbaar stelt. Rector Eikerbout: „Uit breiding op eigen grond bete kent een aanzienlijke behoefte aan tijdelijke huisvesting. Maar we nemen het risico, omdat we de voortgang van het besluit vormingsproces niet met die discussie willen belasten." Naast een ruimtetekort zijn een inefficiënte indeling en de slechte toestand van het ge bouw belangrijke redenen om de school te verbouwen. Eiker bout: „De huidige situatie is zwaar onder de maat. Volgens de onderwijsinspectie wordt de kwaliteit van ons onderwijs ne gatief beïnvloed door de huis vesting." De verbouwde school moet straks plaats bieden aan ruim 1450 leerlingen. Een bij komende factor van de ver wachte groei van het aantal leerlingen is de verhuizing van de International School The Hague in 2006. Omdat die school van het noorden naar het zuiden van Den Haag ver huist, verwacht het Lyceum ex tra instroom op de internatio nale afdeling van leerlingen voor wie het zuiden van Den Haag straks te ver is. Het formele besluit over de vier miljoen nemen de raadsleden over twee weken op de raads vergadering. De WD komt wel licht terug op de problematiek rond de tijdelijke huisvesting en de andere beperkingen die het budget stelt. Op de vraag van de voorzitter of de burgemees ter het raadsstuk straks zonder verdere omhaal kan afhameren antwoordde Van den Brandeler (WD): „Ik behoud mij voor een voorbehoud te maken." Ook Nuna II met kerst te zien NOORDWUK - De Nederlandse astronaut André Kuipers opent op zaterdag 20 december in Space Expo in Noordwijk een tentoonstelling over zijn werk en leven. Centraal tijdens de ex positie, die tot en met 2 januari duurt, staat de tiendaagse ruimtereis die Kuipers vanaf 19 april gaat maken naar het Inter national Space Station (ISS). Verder is onder meer de Nuna II te bezichtigen, de Nederland se zonnewagen die de World Solar Challenge in Australië won. Van de 45-jarige Kuipers zijn in Space Expo veel persoonlijke 'schatten' te zien, zoals een zwemdiploma, een getuig schrift van zijn artsexamen, een vliegbrevet en een Russisch kosmonautendiploma. Bezoe kers kunnen ook de sciencefic- tion-boeken en stripverhalen bekijken die Kuipers inspireer den om astronaut te worden. Het ruimtecentrum aan de Keplerlaan in Noordwijk geeft ook informatie over de weten schappelijke experimenten die Kuipers op zijn vlucht zal uit voeren. Het gaat onder andere om biologische experimenten op het gebied van botontkal- king en onderzoek naar het ef fect van zwaartekracht op de celgroei. Speciaal voor ouders en kinde ren is er de André Kuipers kos monautentest. Na het succes in de herfstvakantie heeft Space Expo het ruimteprogramma voor ouders en kinderen verbe terd en uitgebouwd. Tijdens de test worden eieren ingepakt als kostbare satellieten, wordt ge- experimenteerd met zonnecel len in een model van de 'glove- box', waarin straks ook Kuipers gaat werken en gaan de deelne mers naar het toilet als extra as tronauten. Zintuigen worden op de proef gesteld en behen digheid en vernuft worden be loond. Iedere deelnemer aan de test ontvangt een astronauten diploma met de handtekening van Kuipers. Space Expo is in de kerstvakan tie geopend van tien tot vijf uur. Op 24 en 31 december tot drie uur. Op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag is de permanen te ruimtevaarttentoonstelling gesloten. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Op de Dag van de Rechten van de Mens, woensdag 10 december, is er een stand op de markt bij de ijsbaan op de Beestenmarkt in Leiden. De op brengst van de verkopen is be stemd voor het werk van Am nesty International. In buurthuis 't Spoortje, Bem- hardkade 40 in Leiden, wordt elke woensdagavond van 20.45 tot 21.45 uur aerobics gegeven. Tien lessen voor 28 euro. Meer informatie op telefoonnummer 5241933. De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid-West ver zorgt zondag van 14.30 tot 16.30 uur voor 55-plussers in zorgcentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan 1 in Leiden een optreden van het Stevenshofkoor met kerstzang en voordrachten. De toegang is 1,50 euro, inclusief koffie of thee. Buurtcentrum Matilo is op zoek naar vrijwilligers die in ja nuari huis-aan-huis folders wil len verspreiden. Ook worden vrijwilligers gezocht voor een natuurproject voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar in de tweede week van juli. Aanmel den bij het buurtcentrum aan de Zaanstraat 126, Leiden, tele foon 5412515. Tijdens de lessen Callanetics van buurtactiviteiten Room burg aan de Van Vollenhoven- kade in Leiden wordt gewerkt aan spierconditie, houding, be- wegingssouplesse en aan be nen, buik en billen. De lessen zijn op maandag van 10.30 tot 11.30 en van 11.30 tot 12.30 uur. Na een gratis proefles zijn de kosten 33,60 euro voor twaalf lessen. Informatie 5132462. Dinsdag is er vanaf 13.30 uur in Activiteitence|Rrum De Boschbloem aan de B.S. van de Oyelaan 39 in Voorschoten weer de gelegenheid creatief bezig te zijn. Een schaartje en een snijmat meenemen. Ook zijn er plannen om op zaterdag workshops te gaan houden. Wie daarin geïnteresseerd is kan dat laten weten: telefoon 5612065. Jongeren van 12 tot en met 25 jaar kunnen zaterdag 13 de cember op de fiets mee op een vogelexcursie in Scheveningen. Verzamelen om 9.30 uur bij sta tion Leiden Centraal. Deelname is gratis. Meer informatie en aanmelding 5144462. In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den kan zondag om 12.00 uur bingo worden gespeeld.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13