Kerstgratificatie voor de sportclul REGIO Steeds meer verenigingen houden een veiling om de kas te spekken Rrolpale NAVRAAG Rokende voetbaltrainers gaan zware tijden tegemoet. Op het hoog ste internationale niveau is een rookverbod in de maak, dat wellicht y al op i januari ingaat. Als het spannend is Vo|gens de Europese 7 *7 voetbalbond doet goed TOOK. Ik eX een extva voorbeeld goed volgen. Navraag bij ARIE LAGEN DIJK, trainer van hoofdklasser Ter Leede uit Sassenheim. Hoe ivijs vindt u het besluit van de voetbalbond? Laat ik vooropstellen dat die internationale regels niet gelden voor Ter Leede, want wij spelen geen Europa Cup. Maar als ieder een vindt dat voetbaltrainers niet mogen roken, wie ben ik dan om dat aan te vechten?" Over hoeveel rokertjes hebben wij het in uw geval? „Dat verschilt per wedstrijd. Houd het maar op drie kleine si garen tijdens de eerste helft en vier tijdens de tweede. Meestal neemt de spanning na rust toe en steek ik er nog één extra op. Voor mij wordt het dus moeilijk om te stoppen met roken als een meerderheid vindt dat dat moet." Wat is uw rookbeleid in de kleedkamers? „In de kleedkamer rookt nie mand. In de bus op de heenweg ook niet. Maar op de terugweg, na de wedstrijd, heb ik geen moeite met roken in de bus, als niemand zich eraan stoort. In mijn eigen werkvertrek is roken ook toegestaan. En wat ik in de open lucht doe moet ik zelf weten. In mijn ogen doe ik er niemand kwaad mee. Tenzij iedereen daar door maatschappelijke ontwik kelingen anders over gaat denken." Maar heeft u als voetbaltrainer van een hoofdklasser geen voor beeldfunctie? „Ik vind dat je moet leven en laten leven. Een ander slaat mis schien veertig pilsjes achterover. Mijn sigaartjes tijdens de wed strijd zijn een gewoonte geworden. Het heeft met spanning te ma ken en zorgt voor afleiding. Maar tijdens mijn werk bijvoorbeeld rook ik niet." Wanneer geniet u het meest van uw sigaartje? „In een ontspannen sfeer, na een gewonnen wedstrijd in de kanti ne. Maar dat wordt ook al steeds moeilijker, want roken in een sportkantine is vandaag de dag ook niet meer zo vanzelfspre kend." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: archief UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 5 December ANNO 1978, dins dag 5 december VALKENBURG - Ge kleed in een dikke winterjas om zich de koude van het lijf te houden houdt 'opa' Dirk Dolder- sum (77) een paar zéér vroege lentebo den in zijn handen: twee jonge geitjes, geboren op de vee houderij van zijn kleinzoon Dick. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. LEIDEN - Vanavond brandt de verlichting, welke in de afgelopen da gen een groot deel van de binnenstad in zulk een feestelijke gloed plaatste, voor het laatst. Is het afgelopen met het kijken naar de licht jes en krijgt de Sleutelstad 's avonds haar normale aanzien weer terug. Keert in het Van der Werffpark, dat met zijn gasboompjes een zeer bij zondere aanblik opleverde, de stille rust van de winteravond terug. Want druk, zeer druk, is het in deze dagen overal geweest. Zonder ons aan overdrijving schuldig te maken kan worden vastgesteld, dat het aantal vreemdelingen, dat voornamelijk uit de Rijn- en Bollenstreek en Katwijk, Noordwijk en Voorschoten in de avonduren de Sleutelstad binnenstroomde, in de duizenden loopt. Over het algemeen zijn er ook goede zaken gemaakt, zodat de Lichtweek in tweeërlei opzicht volko men is geslaagd. Het Actie-comité 'Leiden Leeft', dat het initiatief tot deze Lichtweek nam, komt hiervoor een woord van hulde toe. Doch ook het Gemeente bestuur, dat aan vele grachten en bruggen en op het water een wel zeer geslaagde verlichting aan bracht. Gezien dit succes is bij enkele straatco- mité's de gedachte gerijpt om deze ver lichting in de Kers tweek wederom te ontsteken. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdcnl. Bureau Accountgroep: 075- 6813636, bag@hdc.nl. Business tot Business.- 072-519 6540, lag.btb@hdcnl. Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep: 075-6813677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep: 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Ik weet niet of u ooit de film 'Les enfants du pa radis' hebt gezien. Ik hoop van wel. Het is een van de mooiste films die ik ken. Ruim 4 uur puur kijkgenot. Mocht u in de gelegenheid zijn de film te bekijken, dan moet u dat onverwijld doen. Eén raad geef ik u: goede films moetje in het thea ter zien, op een groot scherm. Nooit op de tv! Alle effecten gaan dan verloren. Negen keer heb ik hem nu in de bioscoop mogen aanschouwen en ik heb van geen seconde spijt gehad. De gebeurtenis sen spelen zich af op een groot kermisterrein. Daar staat ook een theatertje en in dat theatertje wordt toneelgespeeld, uiter aard, maar op een heer lijk schmierige manier. Soms een beetje te ge zwollen of juist niet ge zwollen genoeg en dan komt een deel van het publiek in opstand. Het gaat joelen en fluiten om zijn ongenoegen kenbaar te maken. Het is geko men voor de heroïek, het wil ingepakt en meege sleurd worden. Dat publiek zit op de slechtste rangen, boven aan op het balkon, onder het schuine afdakje, op het zogenaamde schel- linkie. Ook wel de enge lenbak genoemd. In het Frans heet dat le paradis. Dat luidruchtige volkje behoort niet bepaald tot het meest verheven deel van de bevolking. Een beetje tuig van de richel, kun je wel stellen. En wat wil het geval? In Leiden heet de engelenbak van de schouwburg richel. Misschien is het niet ty pisch Leids, maar meer toneeltaai, want Henk Suèr beschrijft in zijn boek 'Het dagelijkse Le ven van de 19de eeuw1 over de richel het volgen de: 'Men zat voor zijn ze ventig centen op het schellinkje ook nog lang niet mstig. Vooreerst was er het 'tuig van de richel', het volkje dat voor bijna niets onder het schuine afdak mocht zitten. Maar vanaf de richel had men geen zicht op het toneel.' Geen wonder dus dat dat tuig begon te joelen als het geluid hen niet be viel. Ze zagen niets en moesten het alleen van het horen hebben. Buik. In Leiden is het taalgebruik vaak niet al te zachtzinnig. De zaken worden onverbloemd bij de naam genoemd en meestal is dat krenkend. Een vrouw die heel wat keren achter elkaar in verwachting raakt heet een maandbrroeierr of ook wel een kuikenbuik. En een vrouw die regel matig een miskraam heeft moeten meemaken, gaat hier door het leven als een krruimelbuik. Het is allemaal wel heel beel dend natuurlijk, maar ook heel denigrerend en beledigend. Rrolpale. Vroeger waren er weinig officiële zwem baden. Je moest genoe gen nemen met het open water, bijvoorbeeld het Kanaal. Of je ging naar de rrolpale. Als je vanaf de Schrijversbrug, langs de Zijl, richting Kaag ging, over de Zijldijk, dan splitste de Zijl zich op een gegeven moment bij een eilandje. Aan de rechterkant van dat ei landje stonden de zoge heten rrolpale. Rolpalen stonden op plaatsen waar kanalen, vaarten en sloten een bocht maakten. Schepen werden vaak getrokken, soms door mensen, soms door een paard. Daartoe was een lange lijn nodig van schip naar trekker. Die liep dan langs het ka naal en trok met de lijn het schip voort. De rol paal stond aan de kant van het water waar het kanaal een bocht maakte. Om te voorkomen dat de lijn over het achter de trekker liggende pad of weg zou scheren, liep de trekker achter de rolpaal om, zodat de lijn dezelf de bocht maakte als het kanaal. Een rolpaal was een stevige paal waarin aan bovenzijde en on deraan een oog was be vestigd. In deze ogen liep een (houten) rol, waar langs de lijn rolde. Van daar 'rolpaal'. Langs de Haarlemmervaart ston den diverse rolpalen, op elke hoek, hoe klein ook, die de vaart maakte. In de jaren '50 was zwem men bij de rrolpale in de Zijl zeer populair in Lei den. Melik. In de Leidse volkstaal komen, net als in heel veel andere, met name Hollandse volksta len, nogal wat Bargoense woorden voor. Een daar van is melik of melis voor 'mond'. Eigenlijk bete kent het 'zak', zoals ook blijkt uit het volgende, De veilingkavels zijn soms ab surd, de biedingen exorbitant. „Ik ben wel eens voor duizend gulden aan een step blijven hangen en die had nog een lekke band ook", zegt Gerard Heemskerk. De voorzitter van de Noordwijkerhoutse voetbal vereniging WSB doet er luch tig over. Elk jaar in december houdt zijn club een veiling en dan ben je als preses moreel verplicht om de clubkas te hel pen spekken. WSB en SJC uit Noordwijk zijn er tientallen ja ren geleden mee begonnen en ze hebben navolging gekregen. Een kerstgratificatie voor de clubs. En het mooie is: de be lastingdienst profiteert er niet van mee. Wat begon als een kerkelijke traditie in de Duin- en Bollen streek is overgewaaid naar de sportclubs. „Noordwijkerhout en De Zilk tellen 15.000 zielen en de drie kerken daar hou den jaarlijks een veiling. De Victorkerk haalt zo'n 60.000 euro op, de Jozefkerk tussen de 25 en 30 mille en de Heili ge Hartkerk ook zo'n bedrag. Wij zitten bij onze WSB-vei ling jaarlijks zo rond de 35.000 euro. Het zit een beetje in de katholieke inslag van de men sen", zegt Heemskerk over de hoge opbrengsten van de vei lingen in zijn dorp. Je kunt het zo gek niet verzin nen of het wordt wel onder de hamer gebracht. Zo weet de hoogste bieder tijdens de Ko nijnenveiling van SJC (op 20 december) zich verzekerd van de diensten van burgemeester Harry Groen. Hij 'verhuurt' zichzelf voor het goede doel als klusjesman. Bij WSB is al eens geboden op een kaartavondje met de voorzitter en bij Rijnsburgse Boys betaalde iemand ooit zo'n 1.800 euro voor een avondje uit. „Daar hebben we toen maar een weekeinde van gemaakt", zegt Cees Drieber gen, voorzitter van de hoofd klasser. Volgende week zaterdag wordt het weer gezellig druk in de kantine van WSB. „Die zit met driehonderd man dan bomvol. En daarnaast hebben we vaste opdrachtgevers die niet aanwezig kunnen zijn. Die zeggen dan: „Koop voor mij wat tussen de 50 en 75 eu ro." Zij zorgen ervoor dat er een beetje loop in de avond komt. We veilen tussen de drie- en vierhonderd kavels en elk jaar nodigen we een bekende Nederlander uit. Vol gende week komt Patrick Zwaanswijk van FC Utrecht." En is de drank eenmaal in de man, dan stijgen de prijzen zienderogen. Maar het mag niet te gek worden. „Heeft ie mand te veel op en hij biedt dan kijk ik gewoon langs hem heen", zegt Piet Broekhof, al jaren de veilingmeester bij WSB. „Je moet hem dan te gen zichzelf in bescherming nemen. Als die man beschon ken thuis komt, is zijn vrouw toch al boos en dan zou ze vervolgens ook nog een reke ning krijgen. Voelen de men sen zich op enigerlei wijze be nadeeld dan verwijs ik ze door LEIDS DIALECT naar de commissietafel. Het kan niet zo zijn dat gekocht, gekocht is." Ook houdt Broekhof nauwlet tend in de gaten of de prijzen voor vergelijkbare artikelen overeenkomen. „Als een fles wijn eerst voor 40 euro weggaat, moet je het bedrag de volgende keer niet tot 80 euro laten oplopen." Broekhof, directeur van het gelijknamige bedrijf in verpakkingen, be schikt inmiddels over veel ervaring. „Het is als een geintje begonnen, maar ik doe dit al meer dan 25 jaar met ple zier." En niet alleen voor WSB. Bij de hoc- keyvereniging Noord wijk, de Lions Club, een shantykoor en de voet balverenigingen Noordwijk, Rijnsburgse Boys en Quick Boys verleidde hij met een grap en een grol de mensen om de beurs open te trekken. „Bin nenkort weer bij UVS. Ook hierbij moeten we ze al helpen", zegt hij lachend. De Leid se voetbalclub is in de strijd om het kam pioenschap in de eerste klasse zondag een van de concur renten van de Noordwijkerhouters. UVS-voorzitter Bart van Leeuwen kan de grap van Broekhof wel waarderen. Hij stelt de ervaren hulp tijdens de eerste Valentijnsveiling (14 februari) dan ook op prijs. ,,A1 zal het bij ons op kleinere schaal zijn dan bij WSB. Ste delingen geven niet van die enorme bedragen voor de verschillende kavels. Leiden is anders dan Noord wijkerhout of Noordwijk." Nico Vreeswijk, voorzitter van de Leiderdorpse volleybalver eniging Leython, kan daar over meepraten. „Onze vei ling bracht vorig jaar tweedui zend euro op. Ik denk dat dit fenomeen streekgebonden is. Bollentelers bieden een beetje wielrenster. tegen elkaar op. Ze willen la ten zien wat ze voor de club doen. Of ik daarop jaloers ben? Ik zal niet ontkennen dat ik af en toe met een schuin oog kijk. Zo van: hadden wij dat ook maar." Aan de reces sie kan het niet liggen. Broek hof: „Ik merk het wel in mijn bedrijf, maar niet tijdens de veilingen." Het geld vloeit bij WSB de clubkas in. Daaruit worden bijvoorbeeld projecten voor de jeugd gefinancierd. Rijns burgse Boys gebruikt de op brengst weer bij de realisering SJC is binnenkort al aan zijn 46ste Konijnenveiling toe. Er komt daarbij van alles onder de hamer. Ook konijnen, zoals blijkt uit deze fo to van de editie van 1992. Archieffoto: Dick Hogewoning van de nieuwbouwp) En de Leidse voetbal? ging Docos kon jarer met het batige saldo' superloterij twee veld licht voorzien. Maai waar de veiling loop der jaren hun ni zen, daar zijn de sup en als inkomstenbron noeg verdwenen. RCJ derdorp zag er ooit ii stadium vanaf. De ve bleef bij enkele hond] ten steken, terwijl er( verkocht moesten w(, ook bij voetbalveren], Lisse was de belangs] voor de verloting - o) een auto als hoofdpij vele succesvolle ecfiti, de. „We moesten er gegeven moment stefc voor verrichten. De g was ook beperkt omj de superloterij verpl^ om zestig procent va komsten in prijzen tl zegt voorzitter Rob I FC Lisse gaat daaron voorbeeld van de bu gingen volgen en eei houden. Met kaartje EK in Portugal en ee kantie als lokkertjes. De club hoeft dan ni te zijn dat de fiscus deur klopt. Heemskt hebben twee jaar gel strijd gehad met de l dienst over de inkon discussie wonnen w kig, anders hadden m tien procent moeten gen." De sportclubs houd< ook een andere slog< dan de rijksinstellinj 'Makkelijker kunnen niet maken, wel leul< Peter van der Hulst

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12