LEIDE Grootschalige bebouwing bij tramhaltes Een mooi project, maar wel in de achtertuin REGIO Protest Eurodusnie tegen 'fouilleershow5 Wond na etg Zijlsingel Knobbelzwanen hebben plek in Leidse grachten veroverd ;na 'itgekeken op uw collega's VERRASSEND, www.autoheemskerk.com l~ p 40-jarige Leide- ermiddag met een 1 naar het LUMC ge- at hij op het zebra- en bestelbus was L Het ongeluk ge- ihalf vijf op de krui- fkerstraat - Zijlsingel. li hoop voor iratie Joodse afplaats vrijdag 5 december 2003 R1 Ook halsbandparkieten steeds vertrouwder verschijnsel in de stad lij scooter 'aije Rijndijk n ree scooterrijdsters Drp zijn gisteravond raakt op de Lage 120-jarige bestuur- il-jnet het voorwiel een >n Ze werd met een i. I naar het Rijnland g overgebracht. Haar in [ssagier brak een en- 4 tie rook een alcohol bestuurster, maar It van de bloedproef bekend. (gebruik [i 43-jarige Alphe- lravond in Leiden n voor rijden onder veroorzaken van I en het doorrijden :val. De bestelbus- |reed over de Willem Bij een inhaal- hij zowel zijn voor- ^dvertentie) Jv Morgen vindt u de baan die bij u past in door Jan-Willem Korpelshoek leiden - Dat de Canadese gans, nijlgans en Indische gans niet thuishoren in Leiden, doen hun namen al vermoeden. Het zijn ontsnapte huisdieren die een plek in de Leidse grachten heb ben veroverd. Een andere 'vreemde vogel' in de stad is de halsbandparkiet. Deze gifgroe ne tropische vogel is eind jaren '60 voor het eerst gesignaleerd in een park in Den Haag en fladdert nu met ten minste veertig vriendjes door de Leidse regio. Frits van der Sluis is chef van de gemeentelijke afdeling Natuur- en Milieueducatie en weet alles van (water)vogels. „Veel men sen weten niet dat knobbelzwa nen niet thuishoren in de Leid se vijvers en grachten. Zwanen doen ons land van oorsprong alleen aan om te overwinteren wanneer het in Scandinavië te koud is. Verreweg de meeste knobbelzwanen zijn ooit geïm porteerd." Vogelaars tellen nu ruim 6.500 broedparen in heel Nederland. Dat er zoveel zwanen in de Leidse grachten rondzwem men, is geen toeval. Zij zijn na zaten van exemplaren die in de elfde eeuw al in de Leidse regio zijn ingevoerd. In die tijd eigen de de graaf van Holland zich het recht toe om als enige zwa nen te houden. Om steun te krijgen van rijke burgers kon de vorst aan hen het privilege ver lenen om zwanen te houden. Rijke landgoederen zoals 'Kas teel Duivenvoorde' en 'Huis te (advertentie) Warmont' hadden het zoge naamde 'zwaansrecht'," legt de Leidenaar uit. Omdat de zwa nen weg konden vliegen, knip ten de eigenaars een paar vin gerkootjes uit de vleugel weg, het zogenaamde 'leewieken'. Vanaf 1700 mochten boeren zwanen houden om hun dons, eieren en vlees te verkopen. In Leiden besloot het gemeente bestuur in 1863 om twee zwa nen te gaan houden. Er werd met hekken een bassin gemaakt in de singel bij de Plantage. Na nieuwe aankopen en succesvol broeden had de stad ruim twin tig jaar later elf zwanen en was er een tweede bassin bij de Kraaierstraat gemaakt. „De zwanen namen in aantal explo sief toe toen de zwanen moch ten scharrelen in de stad. Hier door broedden de dieren veel beter. De boeren leewiekten de jonge zwanen niet meer toen eieren en dons niets meer ople verden. Zo is de huidige popu latie ontstaan", aldus Van der Sluis. Er zijn twee kleurvarianten van de knobbelzwaan in Nederland: witte en grauwe knobbelzwa nen. De witte zwanen zijn her kenbaar aan de witte donsjon gen en aan de vleeskleurige po ten. De grauwe zwanen, die voornamelijk uit Scandinavië komen, krijgen grauwe jongen en hebben donkere poten. Als de twee soorten zich voortplan ten, krijgen ze zowel grauwe als witte jongen. Als de jongen groot zijn, is alleen aan de po ten te zien wie hun voorouders waren. In Cronesteyn en Lammenschanspark Frits van der Sluis weet alles van (water)vogels. „Veel mensen weten niet dat knobbelzwanen van oor sprong niet thuishoren in de Leidse vijvers en grachten." Foto: Hielco Kuipers LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur Actiegroep vreest discriminatie door politie door Eric-Jan Berendsen leiden - De linkse actiegroep Eurodusnie protesteert mor genavond op en rond de Nieu we Beestenmarkt tegen de eer ste preventieve fouilleeractie van de Leidse politie. Die actie, tegen verboden wapenbezit en drugs, vindt in datzelfde gebied plaats. Eurodusnie vindt dat het zonder enige aanleiding (fysiek) onderzoeken van mensen in de openbare ruimte ontoelaatbaar is. Preventief fouilleren is vol gens de actievoerders een grove aantasting van de persoonlijke integriteit. De actiegroep spreekt van een publiekelijk aangekondigde fouilleershow. Volgens Eurodusnie leidt pre ventief fouilleren in het buiten land veelal tot discriminatoir politieoptreden, hetgeen juist agressie oproept. En dat is het tegenovergestelde van wat de maatregel zegt te beogen. Euro dusnie verwacht dat de politie in de praktijk, buiten het zicht van journalisten, een selectie van de mensen maakt die ze preventief gaat fouilleren. De actievoerders voorspellen dat migranten al snel het slachtof fer worden van preventief fouil leren, evenals daklozen en drugsverslaafden. De gemeenteraad heeft op 21 januari van dit jaar een pakket maatregelen goedgekeurd om overlast in Leiden terug te drin gen. Op 15 april is bepaald dat het gebied rondom de Nieuwe Beestenmarkt tijdelijk wordt aangemerkt als veiligheidsrisi cogebied. Het terugdringen van wapenbezit wordt erg belang rijk gevonden. Daarom werken gemeentebestuur, politie en justitie samen aan maatregelen om verboden wapenbezit tegen te gaan. Preventief fouilleren is daar één van. Eurodusnie vraagt zich af of er in Leiden wel een 'veiligheids probleem' is. Liever ziet de or ganisatie opvang van drugs- en alcoholverslaafden. Bovendien vraagt Eurodusnie zich af of preventief fouilleren wel nodig is. „Die noodzaak wordt ner gens met duidelijke cijfers on derbouwd. Ook voor de Nieuwe Beestenmarkt wordt niet cijfer matig onderbouwd dat de cri minaliteit is toegenomen." Het protest van Eurodusnie wordt ondersteund door De Fa bel van de Illegaal, Anti Fascis tische Actie afdeling Leiden en Stichting Marokkaanse Unie - El Moultaka. door Robbert Minkhorst leiden - Grootschalige woning bouw in het polderpark Cro nesteyn en bij Lammenschans park in Leiden, een groot kanto rencomplex bij de A4 en de Nu en extra huizen in Rijnfront zijn mogelijk en nodig door de aan leg van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram van Gouda naar Leiden en de kust. Dat staat in de - op voorhand omstreden - ontwerp- ontwikkelingsvisie over de Rijn Gouwe Lijn. In opdracht van de provincie Zuid-Holland is onderzocht welke stedelijke ontwikkelingen passen rond het oostelijke tracé van de sneltram, dat in 2007 moet zijn aangelegd. Daarover heeft zich de Stuurgroep Rijn Gouwe Lijn gebogen. Hun voorstellen voor natuur, recrea tie, wonen en werken en het bundelen van verkeersstromen zijn uitgemond in de studie 'De Lijn, de Gouwe en de Oude Rijn'. Volgens een woordvoer der op het provinciehuis heeft het rapport nu nog de status van 'discussiestuk'. Langs het tracé tot en met het transferium ten westen van Lei den is ruimte voor 23.000 wo ningen. Dat aantal is inclusief al bestaande plannen als Rijnfront in Oegstgeest, Roomburg in Leiden en de nieuwbouwwijken in Waddinxveen, Gouda en Bo skoop. Volgens de studie kan op die plaatsen ook extra wor den gebouwd, zoals nog eens 500 woningen in Rijnfront. Rondom de geplande tramhal tes in Leiden-Oost voorziet de studie grote kansen voor wonen en werken. Er is daar ruimte voor 1.100 tot 1.700 woningen, en meer dan 100.000 m2 kan toorruimte. Daarvoor moet wel een deel van het polderpark Cronesteyn worden opgeofferd. Tussen de spoorlijn en het na tuurgebied passen 'zo'n 400- 500 gestapelde luxe woningen'. Bij station Lammenschans kun nen minimaal 700 en maximaal 1.200 huizen worden gebouwd. Bouwen in Cronesteyn heeft al tijd op verzet gestuit. Voor de Leidse politiek was dat altijd onbespreekbaar. Het park valt ook buiten de bebouwingscon tour in het streekplan van de provincie. Wel is het zo dat be stuurders in de Leidse regio en de Bollenstreek in hun onder linge afspraken rekening hou den met bebouwing. Alleen is het de vraag of dat ook op de schaal is die de ontwikkelings- visie nu voorstaat. Bij het kruispunt met de A4 en de Nil verrijst een nieuw kan torencomplex van 100.000 m2. Bovendien komt daar een transferium. De provincie kent aan de verkeersknooppunten Leiden-Oost, Leiden-Centraal en Leiden-West een hoge prio riteit toe. Daarvoor is extra geld beschikbaar. Ontwikkelingen rondom de tramhaltes drukken de kosten van de aanleg van de Rijn Gou we Lijn. De opbrengsten van de huizen en de kantoren kunnen gemeenten gebruiken om in de sneltram te investeren. De aan leg van het eerste deel, tot aan Leiden, kost 233 miljoen euro. Van de gemeenten langs het tracé wordt een bijdrage ver langd van zo'n 35 miljoen euro. (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 Maredijkbuurt legt zich langzaamaan neer bij inmiddels bewoonde Oranjerie t Minkhorst i/as eens een groep lie bij elkaar wilde larbij zoveel als kon •ilde ontzien. Eind dit er, als het bouw- anjerie in de Mare- irdt opgeleverd. :gon als een sprook- iuw een helletocht :-kopers, tegensta n- teente en de project- woningcorporatie nd goed, al goed? iiende voor de ite nog een zaak iject. Het ongegrond in het bezwaar te lende bouwvergun- angevochten. Maar tl de tegenstanders ite uur, die de zaak Urtgenoot heeft aan- berust al bij voor- ederlaag. Wim Stik- ie k niet meer te gelo- ïet tij nog kan ke- ook niet dat de hui- moeten worden af- We willen een ge- ig hebben", zegt hij. uit, zijn vrouw en zijn ve |t wonen pal naast iche buurtje, waar- ik verwilderd wei- dierenwei moesten p d de wijk. De nieu- 7 i Jan Timmers blijft B. )p vinden dat tegen- link tussen het ver- kje natuur en de bouw zo uit heb- fin. Gebouwd werd |t stond al jaren vast. et dat de héle buurt itig jaar geleden zou geschoffeld. De ge- De achterzijde van de Oranjerie, met de gemeenschappelijke achtertuin en 'gigantische schuifpuien' op het zuiden. Foto: Henk Bouwman meente had grote plannen met woningen en kantoren." Op een steenworp afstand ligt im mers station Leiden Centraal. „En de buurt vroeg of ze hier dieren mocht houden. Ja, dat mocht. Maar, zei de gemeente, ooit gaan we daar bouwen en dan moet het dierenweitje weg." Veertien jaar na de oprichtings vergadering van de werkgroep Milieuvriendelijk Wonen Lei den lopen bouwvakkers door het modderige zand. Tussen het bouwmateriaal scharrelen een paar ganzen. In sommige woningen brandt om twee uur in de middag een lichtje in de keuken: het is een grauwe de cemberdag en een aantal hui zen wordt al bewoond. De Oranjerie is geen gewoon bouwproject. Dat heeft niet al leen te maken met de keur aan duurzame en milieubesparende voorzieningen die in de wonin gen zijn verwerkt, maar zeker ook met het fanatisme van de tegenstanders - en niet te ver geten, dat van de kopers. Meer of minder bekende Leidenaars gaan er wonen: oud-gemeente ambtenaar Sjaak van Rijn, oud raadslid Margje Vlasveld, PvdA- raadslid Mohammed Bouras en zijn vrouw en persvoorlichter Fons Delemarre. Verscholen tussen de huizenrij en aan de Maredijk en de Ma- rislaan ligt, in een gebogen lijn, het wooncomplex. Alleen vanaf de Aloëlaan is de Oranjerie goed te zien. Dat komt ook om dat voor het woonproject een 17de-eeuws huisje moest wor den gesloopt. Op die plek staat nu het tweede deel van het bouwproject, een gebouw met vijf appartementen. In totaal herbergt de Oranjerie (zo luidt ook de naam van de nieuwe straat) twaalf woningen, even zoveel appartementen en twee gemeenschappelijke ruimtes. Het voorraam van Stikkelorums woning is de etalage van het verzet tegen de Oranjerie. Er worden foto's getoond van die ren die worden weggehaald. Er hangen artikelen uit kranten. De bewoner schreef een ge dicht: Waar een mooi parkje had moeten/kunnen komen Staan nu nog slechts betonnen bomen De burger die met de gemeente de strijd aangaat/Zal al gauw ontdekken dat demo cratie niet bestaat. „We hebben genoeg tegengas gegeven", zegt Stikkelorum, „maar het heeft niks gehol pen." De jarenlange strijd heeft zijn tol geëist. „Mijn vrouw en ik hebben een te hoge bloed druk", zegt hij. Het huis is door de afvoer van vervuilde grond met zware vrachtwagens en door andere werkzaamheden beschadigd. Dat aan- en afrij den bezorgde het echtpaar sla peloze nachten. De voordeur klemt sinds een jaar. Volgens een loodgieter die het dak inspecteerde, is dat ontzet. Volgens een expertise bureau dat in opdracht van de gemeente bij Stikkelorum de schade kwam opnemen, is vooral sprake van achterstallig onderhoud. Het bureau heeft hem een vergoeding van 800 euro geboden. De groep tegenstanders was aanvankelijk vrij groot. Nu zijn er nog maar een paar buurtbe woners in verzet. „De gemeente beloofde ons ooit koeien met gouden horens. Het zou allemaal geregeld wor den. We zijn bij zoveel commis sies geweest. We konden altijd bezwaar maken, maar we zijn geen meter opgeschoten. We zijn het een beetje zat gewor den." Als ook de laatste rechts zaak is afgehandeld, wil Stik kelorum schadevergoeding van de gemeente. „Dit stukje grond is eigenlijk te klein voor zo'n groot project. De buurt is totaal naar beneden gehaald en er is niets meer aan te doen. Wij denken niet dat het nog afge broken kan worden." En de dieren? „Het waren alle maal hartstikke lieve beesten die er rondliepen. Die beesten zijn weggesleept. De geiten en varkens krijsten van de stress. Eenden werden gewoon in manden gepropt." Omstreden is misschien inder daad een understatement, geeft de gemeente schoorvoetend toe. „We zijn wel in gesprek ge gaan met de bewoners", zegt Floor van Deursen, voorlichter bij de dienst bouwen en wo nen. „We hebben geprobeerd zoveel mogelijk rekening te houden met de belangen van de buurt. Daarom heeft het al lemaal wat langer geduurd. Het uiteindelijke resultaat is er ook naar. Het is een bijzonder pro ject, omdat er optimaal duur zaam is gebouwd. Het is tot stand gekomen met zeer veel betrokkenheid van de aan staande bewoners." .Alles watje kunt meemaken aan bezwaren, hebben we mee gemaakt", zegt Bernard Spar- naaij van woningstichting Ons Doel, waarnemend projectlei der. „We hebben het eerlijk ge zegd wel een beetje gehad met het project. Het heeft enorm veel energie gekost. Zonder nou schuldigen aan te wijzen. Ieder een die erbij betrokken was, heeft het als zwaar ervaren." Toch is de woningcorporatie er niet minder trots door. „De weerstand was gigantisch. Dat het er überhaupt is neergezet... Ik denk dat menig opdrachtge ver zou zijn afgehaakt. Al met al staat er wel wat moois, nu." Auto's delen Met alle plezier geeft Jan Tim mers een korte rondleiding door zijn huis. „Ik ben er nu zo'n tien jaar bij, we moesten veel geduld hebben. Sjaak van Rijn, Bert Dijksma en Mieke Weterings moeten zeker ge noemd worden. Op de momen ten dat het verzandde, zijn zij doorgegaan. Dit is een mooi project. De buurt knapt hiervan op." De Oranjerie is een vorm van gemeenschappelijk wonen: be woners delen meerdere voor zieningen. Hij groet de kat die van de trap komt gelopen. „We hebben niet eens een kat. Deze is van de buren." Timmers zit in de tuincommissie. Er zijn ook commissies voor energie beheer, parkeren en juridische zaken. De Oranjerie krijgt nauwelijks parkeerplaatsen. Niet nodig. „Mensen gaan auto's delen." Volgens de plannen komen er vijf. De gezamenlijke fietsen stalling moet nog gebouwd worden. Er zijn ook wasmachi nes en drogers die iedereen mag gebruiken, maar veel ge beurt dat niet, zegt Timmers. „De meesten hebben hun eigen wasmachine meegenomen. Die was vaak net nieuw." De apparaten staan in de stook ruimte van de gemeenschappe lijke woning. Daar staat ook de grote machine die het grijs-wa- tercircuit regelt. Een grote be tonnen bak onder de gezamen lijke tuin vangt hemelwater op. In de Oranjerie trek je de wc door en was je de auto met re genwater. Op de daken staan zonnecellen die warm water en elektriciteit leveren. De achter kant van de huizen, op het zui den, heeft veel glas. Dat scheelt in de stookkosten. „We hebben een gigantische schuifpui die een allemachtige hoeveelheid zonlicht in huis haalt." „Ik weet dat er van begin af aan ontzettend veel oppositie is ge weest", zegt Timmers. Maar het is zoals een architect eens zei: Als iemand in je achtertuin gaat bouwen, word je een beetje boos. In Nederland bouw je al tijd in iemands achtertuin."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11