Onveilige scholen strenger aangepakt BINNENLAND 2 Bij de rookzuil op het perron staat nog niemand Remkes heeft meer blauw Rotterdam met lege handen na bezoek minister Verdachte in zaak-Joos vrij Burgemeestersreferendum in Zoetermeer onder kiesdrempel &r Zeven procent leerlingen vmbo draagt wapen Publiek knort van genoegen op straat dan politiebond Ben Bot aan de slag Haal meer uit uw VAIO notebook Advocaat met dood bedreigd ja opvang liinele tieners idam - Amsterdam wil id jaar drie extra opvang- realiseren voor tieners ir de eerste keer met de in aanraking zijn ge- Momenteel heeft de itad één zogeheten Jon- lOpvangTeam (JOT), de opening van dit JOT iri 101 zijn daar al 688 pu- angemeld, aldus de ge- te woensdag. Na opvang JOT worden ze doorver- naar zorg- en strafin- •s. De gemiddelde leeftijd i tieners is veertien jaar. ibyboeren en onderzoek kAG - Hobbyboeren zeg- it ze het menselijke offer zijn geworden van 'elpest. Zij willen een par tair onderzoek naar de ir waarop de ziekte is be- i. Dat stellen zij in hun loek Vogelpest, het ver- Nederland'. De hob- :en vinden dat ambtena- het ministerie bij de be- ig van de ziekte dieren jn mishandeld. Zij verwij- overheid dat hun kleine iel ten onrechte dezelfde ideling heeft ondergaan lotschalige veehouderij- n na ruzie in adcht geschoten iserdam - Een nog onbe- man uit Dordrecht is gis- Idag in Alblasserdam 'ewond naar het zieken- R jebracht nadat hij in zijn it was geschoten. Het iffer had ruzie met een 'enoot. Die man is even- laar het ziekenhuis ge- l Hij had een steekwond f llies. De oorzaak van het U tussen de twee Dordte- iis niet bekend. Iven en dingo's jiuis Lexmond - De politie heeft gis- fidag drie wolven aange- ji bij een vrijstaande wo- |i Lexmond. De beesten n hokken, net als twee Is, twee wasberen en twee leren. De dieren zijn in genomen. De 55-jarige per wilde een opvang- ivoor roofdieren creëren, erenarts constateerde dat de omstandigheden pokken zo slecht waren -1 dieren niet op deze plek li leven. invertraging i air bromfiets echt - Een bromfiets die (gelaten was op een over- issen Dordrecht en Lage we heeft gisteravond voor Jst gezorgd. Een goede- n raakte de bromfiets J0 kilometer per uur. opvliegende brokstukken elden twee voorruiten. De |ty Vlissingen-Amsterdam I het wrak ook, maar werd kschadigd. Het treinver- ig een uur stil. S-campagne en valse euro's ic - De Nederlandsche >NB) begint een nieuwe igne om de kennis bij Is over de echtheidsken- ;n van eurobiljetten op te V Uit onderzoek is geble- pt de Nederlander vorig ïmiddeld genomen meer ^s0<ferken van de biljetten kon én dan nu het geval is. ter Zalm (financiën) kon- Igisteren bovendien aan ekejDNB de detailhandel 3^'%gen aanbiedt om valse ISen beter te herkennen, ad.n donderdag 4 december 2003 in langere aatjen op Eelde e as -,njjNGEN - Vliegveld Eelde pl|jn start- en landingsba- :hte>et verlengen. Dat heeft de d v^an State gisteren be- jemaakt. De Raad vernie- prmee een eerder besluit p staatssecretarissen van iagfcr waterstaat en VROM. !n- jiomemen van het vlieg- fas om de banen te ver- van 1800 naar 2500 me- Raad oordeelt dat voor VIJ Tekening van de toekom- ;rtgeluidsbelasting niet meer rrekenmethode kan wor- pbruikt. Die is volgens de verouderd. te brand bij ^rijvencomplex id. oorne - In een bedrijven- lex in Oostvoome heeft Ipen nacht een zeer grote me| gewoed. In het complex 1 e.if ondernemingen geves- reivie bedrijven liepen aan- °9'ike schade op, meldde een weerwoordvoerder. De (vveer gaf na twee uur het (tand meester. Volgens de fan zijn de brandweerlie- og wel enige tijd bezig jablussen. Over de oor- In het schadebedrag is Jets bekend. heusden - Vijftig varkens op een biologische varkenshouderij in Heusden genoten gisteren van het klassieke concert The Perfect Concert part III- Het uitvoerend trio Stenzei, Kivits Huibers wilde met het concert duidelijkheid krijgen of varkens behoefte hebben aan muziek. Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/gpd - Zeven procent van de leerlingen in het vmbo, overwegend vrouwen, voelt zich zo onveilig op school dat ze een wapen hebben aangeschaft. Ruim de helft draagt dat dage lijks. Het meest meegenomen wapen is pepperspray. De Twee de Kamer vindt dat onaanvaard baar en eist maatregelen. Zowel ter bevordering van de veiligheid op scholen als ter beteugeling van het wapenbezit. De verantwoordelijke bewinds heden van onderwijs, minister Van der Hoeven en staatssecre taris Nijs, vinden het wapenbe zit op scholen ook onaanvaard baar, maakten zij gisteren in de Tweede Kamer duidelijk. Maar tegelijkertijd vinden zij dat de incidenten in de media worden uitvergroot en dat de scholen waar het wel goed gaat onder belicht büjven. „Er is echt te veel focus op wat er allemaal mis gaat", zei Nijs. De indruk dat de onveiligheid op scholen groot is, is daarom niet terecht, aldus de staatsse cretaris. „Het gaat veel vaker om een gevoel dan om daad werkelijke onveiligheid." De aanpak van het probleem laat Van der Hoeven vooral aan de opleidingen over. „Daarvoor geven we de scholen juist auto nomie." Meer bemoeienis van het ministerie leidt alleen maar tot meer regels en daar wil het kabinet van af. LPF, PvdA en D66 willen scho len in het voortgezet onderwijs verplichten een paragraaf over de veiligheid te zetten. Scholen geven op die manier de ouders een garantie voor de veiligheid. Als het toch fout gaat, dan kun nen de ouders de school ver antwoordelijk houden. Van der Hoeven heeft zo haar twijfels: „Ik vraag me af of alles maar per wet geregeld moet worden." Bovendien wil ze de autonomie van de scholen niet aantasten. Dat argument geldt ook voor de verplichting voor scholen om een zogenaamd 'pestprotocol' op te stellen waarin staat wat er gedaan wordt tegen geestelijk en fysiek geweld op school. Dertig pro cent van de scholen heeft nog niet zo'n protocol. Een Kamermeerderheid van PvdA, WD, LPF en D66 wil ook dat het ministerie heldere doe len stelt om de onveiligheid op scholen aan te pakken. Die ont breken momenteel. De minister beloofde in de toe komst niet alleen het veilig heidsgevoel van de leerlingen in de gaten te houden, maar ook dat van de leerkrachten. Ook zal ze de registratie van in cidenten verbeteren. door Carel Grol Amersfoort - „Rookzuil? Die had ik nog niet gezien", zegt een treinreiziger op station Amers foort. Vanwege de nieuwe Ta bakswet gaat de NS voor i janua ri alle overdekte stations rookvrij maken. Inmiddels staan er op zo'n twintig stations rookzuilen. Maar vooralsnog wordt de peuk toch vooral tussen de rails of op het perron gegooid. Vanaf volgend jaar is het gebied rond de rookzuil de enige plek op een station waar nog ge rookt mag worden. De zuil stelt niets voor. Het is een twee me ter hoge, dunne metalen buis die een sigaret moet voorstel len. Midden in de buis zijn drie gaten aangebracht waarin de roker zijn sigaret kan doven en weggooien. Stapsgewijs krijgen 110 overdekte stations in Ne derland deze rookzuilen. Op de overige 285 stations, die on overdekt zijn, blijft roken ge woon toegestaan. Station Amersfoort kreeg vorige week als eerste de zuilen. Bij spoor één staat Yves Lode- wijks op zijn trein te wachten. Sigaret nonchalant tussen de lippen, petje op het hoofd. Da gelijks reist hij met de trein. „Dat ze de treinen rookvrij ma ken kan ik me voorstellen. Maar de perrons? Dit is de buiten lucht! Rook verdwijnt snel." De rookzuil werkt volgens hem averechts. „Straks gaan alle ro kers op een grote kluit staan. Als mensen dan door de rook moeten, is dat veel schadelijker dan dat ze hier en daar op het perron de rook van een enke ling tegenkomen." Hij denkt niet dat hij vanaf 1 januari voortaan bij de metalen paal zal gaan staan. „Ik sta liever tussen mijn vrienden, en die gaan niet met zijn allen bij die paal staan. Maar het ligt eraan hoe ze con troleren. Want als je beboet wordt, is er weinig aan." De controle op het rookverbod ligt in eerste instantie in de handen van het serviceperso- neel, de mensen met de rode hoedjes. Zij moeten de reizigers die op perrons roken daarop aanspreken. Ze hebben nu al kaartjes ter grootte van een pin pas, waarop de belangrijkste consequenties van de Tabaks wet staan. Die kan het service- personeel aan de reizigers uit delen. Als rokers weigeren hun sigaret op het perron te doven, kan in het uiterste geval de spoorweg politie erbij worden gehaald. Het servicepersoneel mag geen boetes uitschrijven, de spoor wegpolitie wel. De roker krijgt een proces-verbaal en het openbaar ministerie bepaalt vervolgens de hoogte van de boete. Toch voorziet de stationsop zichter in Amersfoort niet dat het zo ver zal komen. „Mis schien krijg ik enkele vragen." Ook de NS voorspelt weinig problemen. „Er zijn ook nog geen boetes uitgeschreven voor overtreding van het rookverbod in treinen," aldus woordvoer ster Ingeborg Faber. De rookzuilen zijn opgezet naar Duits model. Faber: „Daar zijn de spoorwegen al jaren rookvrij en werkt het systeem uitste kend." Toch zijn de regels niet helemaal duidelijk. Volgens haar moeten de rokers 'in de buurt van de paal' hun sigaret opsteken. „Binnen een arm lengte, of misschien op één pas afstand." Op de perrons komt geen verdere markering. „Wel is het de bedoeling dat rokers hun sigaretten aftikken en weggooi en in de zuil." Op perron zeven rolt Bas Mel- sen op de trein naar Amster- dam-Zuid/WTC een shagje „Het rookverbod op perrons is ver gezocht. Het waait hier toch?" De zuil had hij nog niet gezien. „Daar loop je straal voorbij. Volgens mij is die ook veel te klein om met zijn tienen om heen te staan." Bas denkt dat hij ook na 1 januari nog wel eens op de rand het perron zal staan roken. En hoewel hij op armafstand van de rookzuil staat, gooit hij zijn peuk ge woon op de grond. den haag/anp - Van de 53.598 voltijds arbeidsplaatsen die de politie halverwege dit jaar had, werden 37.606 plaatsen ingeno men door uitvoerend perso neel. Dat heeft minister Remkes gisteren aan de Tweede Kamer geschreven, in reactie op bewe ringen van de Nederlandse Po litiebond. Die zei anderhalve week geleden dat er slechts 13.100 agenten op straat zou den lopen. Remkes betwist de cijfers van de NPB. In de brief laat hij we ten dit aantal op geen enkele manier te kunnen onderschrij ven of reconstrueren. De NPB telt de rechercheurs en aspiran ten volgens Remkes ten on rechte niet mee. Dat scheelt alleen al dik 10.000 volledige arbeidsplaatsen. Ook gaat de bond uit van te weinig politiemensen met een vuurwa penbevoegdheid. De Raad van Hoofdcommissarissen reageer de ingenomen op het verhaal van Remkes. „Wij zijn blij dat de minister duidelijkheid heeft geschapen," aldus woordvoer der Den Bakker. „Het is alleen teleurstellend dat de Neder landse Politiebond onnodig het imago van de politie heeft ge schaad", voegde hij daar aan toe. De Nederlandse Politie bond reageert geïrriteerd op Remkes stelling. Volgens de bond kloppen de cijfers van de politiebond wel en 'draait Rem kes om de hete brij heen'. De bond noemt het kwalijk dat de minister probeert de kampioen te zijn van alle werknemers bij de politie. Verdonk gaat niet verder dan samenwerkingsovereenkomst den haag - Jaap de Hoop Scheffer heeft gisteren het ministerschap van buitenlandse zaken overgedragen aan zijn opvolger Ben Bot. Die was juist daarvoor beëdigd door koningin Beatrix. De Hoop Scheffer ontving Bot op zijn werkkamer op het ministerie voor de overdracht van de portefeuille. Bot dankte De Hoop Scheffer voor het vele dat hij heeft betekend voor het land. Hij zei dat hij niet te veel wil veran deren aan het buitenlands beleid. Je hebt het voortreffelijk gedaan. Ik zal in jouw lijn verder werken." De Hoop Scheffer gaat zich de ko mende drie weken voorbereiden op zijn baan als nieuwe secretaris generaal van de NAVO. Foto: ANP/Juan Vrijdag rotterdam/gpd - WD-minister Verdonk van vreemdelingenbe leid en integratie heeft Rotter dam gisteren tijdens een werk bezoek aan de stad geen toe zeggingen gedaan over een 'asielzoekersstop'. De komst van de minister vlak na de pre sentatie van het actieprogram 'Rotterdam zet door' over het weren van allochtonen had ho ge verwachtingen gewekt. Maar Verdonk besloot slechts een samenwerkingsovereenkomst te tekenen. Voor Rotterdam gelden dezelf de regels als alle andere steden, zei Verdonk. „Ik geloof niet dat de problemen van Rotterdam groter zijn dan die van andere steden. Maar Rotterdam is wel de eerste stad, die zelf met een actieprogram komt. Daar wil ik met zo'n overeenkomst op rea geren." De minister herhaalde dat ze geen stop op asielzoekers wil toestaan. Wel wees ze erop dat de provincie binnenkort meer mogelijkheden krijgt zelf de verdeling van asielzoekers te re gelen. Rotterdam zou dan een appèl op het provinciebestuur kunnen doen. Verdonk wil Rotterdam even min een toezegging doen, waar het om extra budget voor in burgeringcursussen gaat. Ze is er nog steeds van overtuigd dat gemeenten eerst maar eens uit hun algemene reserve moeten putten. Gemeenten zouden ge noeg geld opgepot hebben. Volgens wethouder Van der Tak (sociale zaken, integratie) komt Rotterdam, met gebruik van 2 miljoen euro uit de reserve, vol gend jaar nog steeds 4,7 mil joen tekort voor inburgering cursussen. De wethouder hoopt daarom dat de minister bijdraait. „Misschien kan ze toch eens kijken of het geld wel goed over de gemeenten wordt verdeeld." Verdonk wil niks weten van het collegevoorstel om illegaliteit voortaan strafbaar te stellen. „Ik geloof in de aanpak van op pakken en uitzetten. Daar wil ik mee door." De minister presen teerde twee geleden plannen voor een strikter terugkeerbe leid. Voor het collegepleidooi het verhuisrecht van kansarme nieuwkomers te beperken ('vrije vestiging') heeft Verdonk, zoals eerder al duidelijk werd, meer begrip. Ze zegt toe zelf 'met onorthodoxe, nieuwe maatregelen' te komen om de grote steden te helpen. Welke maatregelen wilde ze niet zeg gen. In de samenwerkingsover- 'Weren kansarmen juridisch onhaalbaar' Rotterdam afsluiten voor mensen met een inkomen la ger dan 120 procent van het minimumloon is juridisch niet haalbaar. Het voornemen van het Rotterdamse stadsbestuur om kansarmen te weren is in strijd met de Grondwet en Eu ropese verdragen, aldus hoog leraar staatsrecht Elzinga van de Rijksuniversiteit Gronin gen. Het Rotterdamse plan druist in tegen artikel 1 van de Grondwet, dat discriminatie verbiedt. „Het categoraal uit sluiten van een groep mensen eenkomst die Verdonk met het stadsbestuur tekent, komen drie thema's: inburgering, im migratie en de aanpak van ille- (advertentie) amsterdam/anp - Het gerechts hof in Amsterdam heeft giste ren een 18-jarige verdachte in de zaak-Joos op vrije voeten ge steld. Dit maalde zijn advocaat P. Plasman bekend. De jongen was in beroep gegaan tegen de verlenging van zijn voorlopige hechtenis. Anja Joos kwam op 6 oktober om het leven bij een Dirk van den Broeksupermarkt in de Amsterdamse Pijp. Winkelper soneel meende haar te betrap pen op het stelen van een blikje bier, maar Joos bleek niets te hebben gestolen. De situatie liep desondanks uit de hand. Het groepje jongeren, winkelpersoneel en andere jon geren, gebruikten dusdanig ge weld dat Joos aan de gevolgen overleed. De politie pakte in verband met de zaak negen ver dachten op. Eerder werd ook een minderjarige verdachte op vrije voeten gesteld. zoetermeer/anp - Het burge meestersreferendum van giste ren in Zoetermeer is ongeldig, omdat te weinig stemgerechtig den zijn komen opdagen. Het opkomstpercentage bleef ste ken op 26,96, terwijl de kies drempel 30 procent was. Voor alsnog heeft de 51-jarige Jan Waaijer een soort voorsprong, hij kreeg ruim 69 procent van de stemmen. Morgen volgt de definitieve uitkomst van de ver kiezing. Het referendum is officieel niet rechtsgeldig, maar de gemeen teraad zegde van tevoren al toe de uitslag zwaar te laten wegen bij de keus tussen kandidaten Waaijer en Tilburger Rene van Diessen (51). De gemeenteraad geeft zijn voorkeur door aan het ministerie van binnenlandse zaken. Van Diessen kreeg 30 procent, de rest van de stem men was blanco. Uiteindelijk beslist het kabinet wie Zoetermeers eerste burger wordt. De nieuwe burgervader be kleedt het ambt mogelijk maar twee jaar. Zoals het er nu naar uitziet, maken in 2006 de zit tende burgemeesters plaats voor gekozen equivalenten. Zo wel Waaijer als Van Diessen gaf aan dat niet als een probleem maar juist als voordeel te zien. Als de mensen je al kennen, stemmen ze eerder op jou dan op een vreemde, redeneerden beide kandidaten. Waaijer heeft al burgemeesters- ervaring opgedaan in de Zuid- Hollandse gemeenten Schiplui den en Ridderkerk. In die laat ste plaats draagt hij sinds 1994 de ambtsketen. Als hij wordt benoemd, neemt hij begin vol gend jaar de plaats in van Luigi van Leeuwen, die met pensioen gaat. Waaijer was blij met de uitslag, ook al is het referendum niet geldig. Hij stelde dat het ver trouwen van de Zoetermeer- ders in het gemeentebestuur 'mager' is. Waaijer hoopt dat te herwinnen als hij wordt uitge kozen. Hij gaf eerder al aan dat hij ook de sociale samenhang onder de 112.000 inwoners wil verbeteren. SONY Foto's nemen, overzetten, bewerken en delen met een Cyber-shot digitale fotocamera en een VAIO notebook. r~- Cyber-shot DSC-U30 t.w.v. €269,- bij een Sony VAIO notebook Deze actie loopt t/m 31 december 2003. Kijk op www.sony.nl/acties voor de actievoorwaarden en de actiecoupon www.sony.nl/connect You mok®it*3JSon' onder een bepaalde inko mensgrens valt mijns inziens zeker onder het begrip discri minatie. Ik begrijp niet dat de juristen en het stadsbestuur in Rotterdam daar geen rekening mee hebben gehouden", al dus de hoogleraar. De reacties in politiek Den Haag waren voorzichtig positief, maar El zinga denkt dat de politici zul len terugkrabbelen, als ambte naren hen over de juridische haalbaarheid van de plannen informeren. galen. Begin volgend jaar moet de overeenkomst 'verder worden ingevuld'. Amsterdam/anp - Advocaat Os kamp van het Amsterdamse kantoor Fort Advocaten is giste ren met de dood bedreigd. Hij ontving een brief met de zin 'één voor twaalf. In de envelop zaten ook drie kogels, aldus woordvoerder Kemp van het advocatenkantoor vanmorgen. Oskamp is vooral bekend in vastgoedkringen en als curator in grote en spraakmakende fail lissementen. Hij treedt onder meer op als advocaat van Imca- vastgoed, eigendom van de Amsterdamse ondgnemer Erik de Vlieger. In de zflher heeft hij beslag laten leggen op bezittin gen van Adam Curry en Patricia Paay naar aanleiding van het faillissement van Curry's heli kopterbedrijf Rotoijet. Het advocatenkantoor waar Os kamp werkt, heeft geen idee wie achter de actie zit. „Het is zorgwekkend", aldus Kemp. „Het is een opzichzelfstaand incident. We hopen dat de poli tie dit serieus neemt." De poli tie is bezig met een onderzoek naar de herkomst van de kogel brief. Fort Advocaten heeft nog nooit eerder een bedreiging met de dood ontvangen. Het kantoor heeft contact opgenomen met de Orde van Advocaten en zal contact zoeken met de hoofdof ficier van justitie in Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5