'Plan kabinet veroorzaakt tweedeling' BINNENLAND 1 Koopkracht chronisch zieken gered, of toch niet? Nederlander wil directe toegang tot specialist Man achter seksreizen werkte op basisschool NOG 1 DAG! 'Psychiatrische stoornis bij meeste criminele jongeren' AH-medewerkers weer opgepakt na rake klappen Computers politie in 2005 niet op orde Sticker waarschuwt jongeren voor lenen 'Trollen' houden Leeuwarden schoon Weinig hulp kwetsbare groepen Baantje trekken op de kerstmarkt 9,6 MILJOEN IN UW SCHOEN? RECORD JACKPOT 9,6 MILJOEN Staatsloterij - BEL DE FLEUROP BLOEMEIMLIJIM: 0900-1501 ,151 Als zij voortmvi 00k de Bob kcivi worden-. door Peet Vogels den haao - Het was CDA-ffactievoorzitter Verhagen die de koopkracht voor chronisch zieken en gehandicapten op de politieke agenda zette. Bij de algemene beschouwin gen na Prinsjesdag vroeg Verhagen koop- krachtbehoud voor deze groep, die zwaar ge troffen leek te worden door de bezuinigingen. De toezegging was vlot gedaan, maar de uit werking bleek een stuk taaier. Wie is chro nisch ziek of gehandicapt en hoe weten we wie door welke maatregel wordt getroffen? Want een gehandicapte met een eigen huis heeft geen last van de verlaging van de huur subsidie en een chronisch zieke met een par ticuliere verzekering heeft geen last van het uitkleden van het ziekenfondspakket. Effect reparatie pas in najaar 2004 zichtbaar De fiscaal specialisten in de Kamer bedachten een regeling bij de behandeling van het Be lastingplan. Staatssecretaris Wijn (financiën) waarschuwde toen al dat sommige chronisch zieken er van zouden profiteren, maar ande ren er juist op achteruit zouden gaan. De waarheid van die voorspelling bleek deze week bij de behandeling van de begroting volksgezondheid, toen de koopkrachtplaatjes bekend werden. Alle partijen in de Kamer schrokken zich een ongeluk toen bleek dat mensen met een minimuminkomen er tot acht procent op achteruit gaan. De PvdA be cijferde dat zeker 200.000 chronisch zieken en gehandicapten zwaar door de kabinetsmaat regelen zouden worden getroffen. Partijen struikelden over elkaar heen met voorstellen om alles te repareren. „Hoe verhoudt zich dat tot de uitspraak van premier Balkenende dat niemand meer dan één procent aan koopkracht in hoeft te leve ren?", wilde fractievoorzitter Rouvoet van de Christenunie weten. Nou, dat kon minister De Geus van sociale zaken wel uitleggen. „De premier sprak over koopkracht in algemene zin", antwoordde De Geus. „Uit de koop krachtplaatjes blijkt dat in het algemeen nie mand meer dan één procent inlevert. Omdat we nu heel veel maatregelen nemen die be paalde mensen wel treffen en anderen niet, kan het zijn dat in individuele gevallen de koopkracht verder terugloopt." De minister wees er op dat alle minima recht hebben op bijzondere bijstand als hun inko men door alle extra kosten te hard wordt aan getast. Hij relativeerde verder de alarmerende cijfers van de PvdA. „In totaal gaan 33.000 chronisch zieken met een minimuminkomen er meer dan één procent op achteruit. Daar naast gaan nog 29.000 minima er meer dan één procent op achteruit" Die uitleg was echter niet voldoende voor op positie en coalitie. De regeringsfracties, onder leiding van het CDA, drongen aan op extra maatregelen om de koopkracht van de mini ma te beschermen. De Geus en Hoogervorst gaven daar gehoor aan. De bijzondere bijstand wordt daarom met 50 miljoen euro verhoogd. Daarnaast kunnen de chronisch zieken en gehandicap ten een groter deel van hun kosten aftrekken van de belasting. Voor degenen die niet ge noeg belasting betalen om alles af te trekken is een speciale verzilveringsregeling ingesteld. Zij krijgen een negatieve belastingaanslag zo dat ze toch de aftrek krijgen voor alle gemaak te kosten. Dat stemde de Kamer tevreden. Of die tevre denheid terecht is zal echter pas met Prinsjes dag in 2004 blijken. „Dan kan ik u de gevol gen van alle maatregelen pas laten zien", waarschuwde Wijn. Hoe dat kan wist De Geus weer te melden. „We kunnen wel laten zien hoe nat iemand wordt als het regent, maar niet hoeveel regen de paraplu van de bijzon dere bijstand tegenhoudt" lo - Het Waterschap Peel en 'jsvallei in Venlo heeft extra tregelen genomen tegen de achte hoge waterstanden üe Maas. Om overstromin- jte voorkomen heeft het |p 800.000 euro uitgegeven erbeteringen van de wa rringen. Het aantal kade- nten is verhoogd van tien 1240 mensen. Het schap t extra pompen aange- "t en 160 met zand gevulde e zakken permanent droog jmmando's 'lel naar Irak haag - De zeventig com- ido's die defensieminister ip naar Irak wil sturen, ver ken waarschijnlijk voor ko lde maandag. Ze moeten pristen opsporen in Zuid- Iwaar 1100 Nederlandse kairen zijn gelegerd. Vol- Kamp is de situatie te ge lijk om nog langer te wach- sinig draagvlak »r imamschool fhaag - Moslims in Neder- |i zijn geen voorstander van srkende opleiding voor is waaraan de overheid aagt. De stromingen van •lam kunnen volgens de jste moslimorganisaties niet Ki opleiding aan bod ko- Dat staat in een rapport -£en adviescommissie aan ^tssecretaris Nijs (onderwijs) thandigde. Een woordvoer- ,(Van het ministerie zegt dat |i principe geen belemme- |en zijn voor een opleiding k imams en dat Nijs een ntueel initiatief verwelkomt. den haag/gpd - Negentig pro cent van de criminele jongens die zijn veroordeeld tot de jeugdgevangenis of jeugdin richting, heeft een of meerdere psychiatrische stoornissen. Dat stelt de kinder- en jeugdpsychi- ater Coby Vreugdenhil van het VU Medisch Centrum in Am sterdam in haar promotieon derzoek. Het is voor het eerst in Nederland dat criminele jonge ren zijn onderzocht op psychia trische stoornissen. De stoornissen kunnen varië ren van een antisociale ge dragsstoornis en hyperactiviteit -ADHD- tot psychotische ver schijnselen. Volgens jeugdpsychiater Th. Doreleijers kunnen jongeren met angststoornis makkelijk vervallen in zwaar geweld. De genen met ADHD zijn vaak der mate hyperactief, dat ze er niet over nadenken waarmee ze be zig zijn. In de jeugdgevangenis sen wordt nog onvoldoende re kening gehouden met psychia trische stoornissen die vaak goed behandelbaar zijn. Strenger straffen is bij deze jon geren weinig effectief. Zonder behandeling zullen dergelijke storingen alleen maar ernstiger worden. Bovendien bestaat het gevaar dat zij telkens opnieuw zullen recidiveren. In zes gesloten jeugdinrichtin gen ondervroeg Vreugdenhil 204 jongens tussen de twaalf en achttien jaar. Bijna driekwart van de jongens was veroordeeld voor een gewelds- of zedende lict. Een derde was al eens eer der veroordeeld tot jeugddeten tie of een strafrechtelijke be handeling. amsterdam/anp - Twee mede werkers van de Albert Heijnsu- permarkt in Amsterdam zijn opnieuw opgepakt na een con flict met een ldant waarbij rake klappen vielen. Persofficier van justitie Kruimel bevestigde de arrestatie. Deze had vorige week vrijdag plaats. De twee AH'ers zijn zaterdag weer vrij gelaten. Het is nog niet bekend of de medewerkers ook nu ver volgd zullen worden. Volgens advocaat Plasman van een van de slachtoffers kwam zijn cliënt met een andere man vrijdag bij de Albert Heijn. De mannen werd verzocht de win kel te verlaten. Een van hen werd agressief. Gevolg was dat zij enkele klappen van de Albert Heijnmedewerkers moesten in casseren. Een van de AH'ers is eerder ver oordeeld voor het mishandelen van een winkeldief. Hij kreeg hiervoor een boete van 600 eu ro, waarvan 300 voorwaardelijk. Die werd destijds betaald door prins Bernhard, die veront waardigd was over de vervol ging van de winkelmedewerker. kollum/gpd - De 33-jarige man uit het Friese Kollum die is ge arresteerd op verdenking van het organiseren van reizen voor seks met kinderen, werkte al een jaar als vrijwilliger op een basisschool. Hij hielp tot zijn aanhouding bij de ICT-lessen in de hoogste groepen van de Prins Bernhardschool. Schooldirecteur Dijkstra zegt geschokt te zijn door de aan houding van de man. „Wij had den dit niet verwacht. Hij ging altijd zeer correct om met kin deren en leerkrachten. Er be stond bij ons geen enkel ver moeden." De ouders van de leerlingen zijn per brief inge licht over de aanhouding van de vrijwilliger. De leerlingen is, zonder verdere toelichting, ver teld dat de man deze week niet meer komt. Het is volgens Dijk stra uitgesloten dat hij ooit nog op de school als vrijwilliger aan de slag gaat. Dijkstra zegt officieel niet op de hoogte te zijn gebracht van de aanklacht tegen de vrijwilliger. „Officieel weet ik van niets. Zijn vader heeft ons verteld dat hij was aangehouden en dat er computerapparatuur in beslag was genomen. Wij wachten het onderzoek af." In de buurt waar de verdachte woont, doet het verhaal de ron de dat jonge jongens bij de man thuis computerspelletjes kwa men spelen. Een andere buurt bewoner stelt dat er wel een vermoeden bestond dat er iets aan de hand was, omdat de man regelmatig jonge jongens bij zich had. den haag/gpd - Nederlanders zijn ontevreden over het 'poort- wachterssysteem', waarbij zij naar de huisarts moeten voor dat ze een afspraak met een specialist kunnen maken. Zij willen directe toegang tot speci alist en ziekenhuis. Dat conclu deert de Raad voor Volksge zondheid en Zorg (RVZ) in een vergelijking van West-Europese zorgstelsels, die vandaag is ge publiceerd. Behalve Nederland betreft het onderzoek België, Duitsland, Frankrijk en Enge land. Nederlanders zijn meer dan an dere West-Europeanen bereid extra te betalen voor verbete ringen in de zorg. Vijf euro ex tra per maand is bespreekbaar, maar dan moet wel duidelijk zijn dat dit iets oplevert. Met name jongeren willen meer uit geven aan zorg voor zichzelf. Dat heeft op termijn mogelijk negatieve gevolgen voor de 'ri- sicosolidariteit', de bereidheid van jongeren om bij te dragen aan de zorgkosten van ouderen, aldus de RVZ. Uit de studie blijkt ook dat Ne derland in vergelijking met de andere landen minder huisart sen, specialisten en ziekenhuis bedden heeft. Zo heeft Duits land meer dan twee keer zo veel specialisten en huisartsen per duizend inwoners. Frankrijk heeft meer dan drie keer zo veel huisartsen en bijna twee keer zo veel specialisten. Daar staat tegenover dat Neder land een beduidend groter aan tal verpleegkundigen heeft. De RVZ noemt dat opmerkelijk, maar heeft er geen verklaring voor. Opvallend is verder dat Nederlanders eerder bereid zijn zich in het buitenland te laten behandelen dan andere West- Europeanen. Met name jonge ren blijken bereid om ver te rei zen. De studie schetst een toe komstbeeld van Europese ken niscentra voor hoog gespeciali seerde zorg. Academische cen tra, aldus de studie, moeten zich niet alleen landelijk profi leren, maar ook internationaal. den haag/gpd - Bij reclame in kranten en op televisie voor goedkope leningen moet voort aan een duidelijke waarschu wing in beeld komen voor de ri sico's van schulden. Dat wil re- 10 tot 12 hebben schulden. PvdA-Kamerlid Noorman waar deert het idee van het CDA. „Maar het is niet voldoende. Mensen die veel schulden ma ken worden door een sticker niet afgeschrikt. Hen moet wor den geleerd met geld om te gaan. Veel gemeenten helpen probleembetalers hier al mee." ictiepilfen in =tlag genomen Leeuwarden - Leeuwarden heeft sinds gisteren een Fries pratende prullenbak. In de Friese hoofd stad leeft volgens de overlevering een trollenvolk onder de grond dat elke nacht de troep opruimt die mensen op straat smijten. Die trollen hebben wel hulp nodig. Mensen die iets in de nieuwe bak ken gooien, worden persoonlijk bedankt. „Okay, bedankt hè. Sa moat it. Ik bin Kikus. Wa bist do", klinkt het als een prop papier in trol Kikus op het Oldehoofsterkerkhof wordt gegooid. Met Gooimar en Jiskemasine moet Kikus zorgen voor een scho ner straatbeeld. Foto: GPD/Wietze Landman utrecht-den haag/gpd-anp - Het kabinet creëert een nieuwe tweedeling in de maatschappij. Binnen de groep chronisch zie ken en gehandicapten moeten mensen met een hoog inkomen inleveren ten behoeve van de la ge inkomens. De regering breekt daarmee met de regel om ge zonde mensen ter compensatie extra te belasten, zegt de Chro nisch Zieken en Gehandicapten raad. „Het solidariteitsprincipe wordt losgelaten", aldus voorzitter Troost van de raad in een reac tie op de plannen van het kabi net om het koopkrachtverlies van chronisch zieken en gehan dicapten met een laag inkomen te beperken. Hun eigen bijdra gen voor de AWBZ gaan omlaag en zelfzorggeneesmiddelen als pijnstillers en de AWBZ-zorg buiten het ziekenhuis worden fiscaal aftrekbaar. Die toezeg gingen deden de ministers De Geus (sociale zaken) en Hoo gervorst (volksgezondheid) en staatssecretaris Wijn (financi en) gisteren in de Kamer. Met een financiële injectie van 50 miljoen euro voor de bijzon dere bijstand kunnen gemeen ten bijvoorbeeld collectieve ziektekostenverzekeringen af sluiten voor de inwoners die het minst verdienen. De laagste inkomens hoeven straks min der zelf bij te dragen aan de AWBZ. In ruil daarvoor gaat de eigen bijdrage voor hogere in komens omhoog. Volgens Troost zal dit chro nisch zieken en gehandicapten niet helpen. „Verzekeraars ver zekeren geen brandende hui zen." Ook de vakbeweging heeft honend gereageerd op het optreden van het kabinet. CNV- voorzitter Terpstra sprak van een gênante vertoning. De CN- V'er hekelde 'de hooghartige houding en het dédain', waar mee gisteren bekend werd ge maakt dat ongeveer 62.000 mensen met een minimumin komen meer dan 1 procent van hun inkomen verliezen. „Dat mag je als overheid niet baga telliseren. Het gaat hier om zo veel mensen dat het grootste stadion van Nederland er niet groot genoeg voor zou zijn." Volgens Tersptra schept het ka binet een klimaat van wantrou wen. „Balkenende had beloofd dat niemand er meer dan 1 procent op achteruit zou gaan. Ik krijg het schaamrood op de kaken als ik dan zie met hoeveel tegenzin door het kabinet con cessies worden gedaan voor de meest kwetsbare groepen." Volgens FNV-bestuurder socia le zekerheid Heerts is het over zicht op het kabinetsbeleid en de inkomensgevolgen ervan zoek. „We krijgen nu wel meer helderheid in de opeenstape ling van inkomenseffecten, maar volgend jaar komen daar nog de gevolgen van ingrepen in het ziekenfonds, de WW en WAO bovenop." De FNV heeft de Eerste Kamer daarom in een brief gewezen op wetsvoorstel len over wijzigingen in de soci ale zekerheid en de zorg. Deze moeten nog door de senaat worden behandeld. den haag/gpd - Het lukt de po litie niet om in 2005 informatie over criminelen en onderzoek' soepel uit te wisselen via mo derne ICT-systemen, terwijl dat wel de afspraak was. Oude computersystemen met ernsti ge tekortkomingen blijven lan ger in gebruik. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer na een onderzoek. De Rekenkamer roept minister Remkes van binnenlandse za ken op in te grijpen en de regie van de vernieuwingsoperatie in handen te geven van 'een stevi ge partij'. „Een instantie moet knopen doorhakken en eventu ele 'dissidente' korpsen aan collectieve beslissingen kunnen houden", aldus de Rekenka mer. De Rekenkamer constateert dat niemand echt zicht heeft op de kosten en de uitgaven aan com puters en software. Ook zijn de 25 politiekorpsen en de minis ter er nog niet over uit wie wat moet betalen. De Rekenkamer vraagt zich af of er sowieso wel genoeg geld beschikbaar is. Volgens wetenschappers kan de politie met een nieuwe sustcem veel meer misdrijven oplossen. Amsterdam - Tussen de kraampjes van de kerstmarkt op de Dam In Amsterdam kunnen schaatstliefheb- bers dezer dagen weer een baantje trekken. Gisteren werd de feestelijk verlichte schaatsbaan geopend. Foto: ANP/Marcel Antonisse geringspartij CDA. Oppositiepartij PvdA staat sym pathiek tegenover het idee van CDA-Kamerlid Mosterd. Daar mee is er een meerderheid voor het plan. Mosterd maakt zich zorgen over vooral het groeiend aantal koopzieke jongeren. „Op tabak moet een sticker zitten dat het slecht is voor de ge zondheid", zei hij. „Iets soort gelijks zouden we voor dit soort reclames kunnen bedenken. Volgens de CDA'er moet in ie der geval duidelijk in de recla mes worden vermeld hoe hoog de echte rente is die over de le nigen moet worden betaald. „Daar wordt nu besmuikt over gedaan." Ook moet worden be nadrukt wat de gevolgen zijn als iemand de schulden niet kan afbetalen. „Zo kan iemand zijn huis kwijtraken." Uit een onlangs gehouden on derzoek van het Nationaal In stituut voor Budgetvoorlichting blijkt dat de meeste jongeren in Nederland een gat in hun hand hebben. Van jongeren van 21 tot 25 jaar komt zestig procent geld tekort. Zelfs kinderen van bister mijdt bat met Zalm maag - Ondanks een uitda- jvan de Tweede Kamer ziet Ister Van der Hoeven (on- njs) er van af een openlijk |t aan te gaan met haar col- jZalm. De minister van fi- [iën heeft de rotsvaste over- (ng dat islamitische scholen ttt zijn voor de integratie. dj|ril de stichting van die er(jlen bemoeilijken. De mi- ,n jr zei te zoeken naar prakti- eijmplossingen. >UI| d t ongeval 'iii'ian geborgen ïatj oojERDAM - Het lichaam van f ji-jarige man die dinsdag njivam bij een ongeval met teijrijskraan in Rotterdam is ijjrmiddag geborgen. De ber- Hajwerd bemoeilijkt doordat njand, dat werd getroffen de giek en de contrage iten van de kraan, op in- en stond. Het slachtoffer is werknemer uit het Bra ise Ulicoten. De 51-jarige mse kraanmachinist, die op =Jak van de belendende silo :ht kwam, ligt nog in het inhuis, maar zijn situatie is levensbedreigend. latregelen gen hoogwater -maag - De opsporings- FIOD-ECD heeft een dis- vjtienetwerk van illegale po- ieverhogende middelen op- ld. Bij invallen in het hele pqwerden acht mensen aan- onuden. Er werden 50.000 on^i en 52.000 euro in contan- t déeconfisqueerd. Om de pil- opjan de man te brengen ad- dt nerde het netwerk op inter- i pan in dagbladen. De erec- laa|len zijn in Nederland al- jop recept verkrijgbaar van- >rd« mogelijk schadelijke ge- fen voor de gezondheid. mmen zoeken >t infrarood •mond - Rijkswaterstaat met een vliegtuig infra- ispecties uitgevoerd tus- 'enlo en Maasbracht, op naar explosieven. Op de zijn bepaalde gewassen dan andere, en dat kan wijzen dat in die planten ijzer zit. Het opsporen lommen is met deze me- jggj e veel goedkoper dan met etaaldetector. De bodem idden-Limburg ligt bezaaid riet-ontplofte bommen en iten, omdat daar in 1944 )45 zwaar is gevochten. idinglijn Leger i Heils succes erdam - De in november het Leger des Heils gelan- le kledinglijn 50/50 is een es. „Van de collectie is nu veer driekwart deel ver- t. Daar zijn we zeer tevre- nee", zegt een woordvoer- De kleding is te koop bij de ikorf. De collectie bestaat veedehands kleding die is ript en bewerkt tot unieke ngstukken. De opbrengst tten goede aan projecten zwerfjongeren. (advertentie) ONnrav

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3