Oost-Europa kinderporno-Mekk; GESPREK VAN DE DAG Nederlanders hebben nu al medelijden met koningskint Sint pakt moordenaar aan y - w 6AUAM MSAWT-Wm i\r-XU;»LAxs, RAtXADE (lAlEAtiS mSMAT-,\ii:tit,AS. - p., •rfi'Kt/0tc:'- U, Op internet circuleert steeds meer nieuwe kinderporno. De produ centen zitten vooral in Midden- en Oost-Europa. Dat zijn ook po pulaire bestemmingen voor seks- reisjes. Een georganiseerd tripje naar Praag inclusief seks met een min derjarige jongen, een filmpje of foto van naakt poserende kinde ren of van seks met tieners die daar nog veel te jong voor zijn. Wie weet waar hij het zoeken moet, vindt het op internet. De uitbreiding van het internet heeft de verspreiding van kinder porno een stevige impuls gege ven. En doordat video-opname en -montageapparatuur tegenwoor dig voor iedereen te betalen en te bedienen is, komt ook steeds meer nieuw materiaal beschik baar, zegt een woordvoerder van het landelijk parket van het open baar ministerie (OM). Hij kan geen aantallen noemen, maar heeft wel het sterke vermoeden dat de vondsten duiden op een hogere productie van kinderpor no. Het aantal kinderpornozaken dat het OM behandelt groeit snel: van 95 in 1998 tot 166 in 2002. Al leen al in de eerste acht maanden van 2003 had justitie 164 gevallen van kinderporno in behandeling. „Vijf jaar geleden was het vooral het rondpompen van foto's uit de jaren zeventig, nu zit daar ook steeds meer recent materiaal bij uit het voormalige Oostblok," zegt Theo Noten, campagnemanager van Ecpat-NL, de beweging die internationaal strijdt tegen seksu ele uitbuiting van kinderen. Ecpat pleit voor uitbreiding van de be voegdheden van de politie, omdat het in Nederland nu niet is toege staan je als iemand anders voor te doen om kinderporno op te spo ren. Noten: „De politie zou meer in nieuwsgroepen moeten infiltre ren. Daar komen mensen met de zelfde liefhebberij samen om in formatie uit te wisselen. Het zijn gesloten clubjes waar je vaak ook materiaal moet inbrengen om mee te mogen praten. Bij de website Meldpunt Kinder misbruik komen regelmatig mel dingen van kinderporno op inter net binnen. 'Beangstigend' noemt de woordvoerder van de site de en Oost-Europa. Foto: GPD De verspreiding van kinderporno lijkt toe te nemen, vooral via internet. Veel nieuw 'materiaal' komt uit Midden- werkwijze van de mensen die voor de verse aanvoer zorgen. „Zo'n man probeert een band op te bouwen met gezinnen met veel kinderen. Dat kost hem jaren. Na veel praten en manipuleren heeft hij op een slechte dag een of meerdere kinderen zo ver dat ze poseren. Hij slaat dan zijn slag zonder dat de ouders ervan we ten." Dat geduld kunnen de meeste makers van kinderporno wel opbrengen. „Iemand die met nieuw materiaal komt is de held in de kringen van kindermisbrui kers. Zijn status stijgt enorm." Het meldpunt speelde in mei dit jaar een aantal meldingen over kinderporno door aan de politie. Het onderzoek dat daarop volgde leidde deze week tot de aanhou ding van twee mannen en huis zoekingen in zestien woningen. De verdachten maakten gebruik van het uitwisselingsprogramma 1 Kazaa op internet. Een paar dagen eerder werd met de aanhouding van zeven mannen en huiszoekin gen op achttien adressen een an der kinderporno-netwerk opge rold. Het openbaar ministerie ver moedt dat dit netwerk ook seks- reizen naar Tunesië, Roemenië en Tsjechië organiseerde. Achter de reizen zitten geen pro fessionele reisbureaus, denkt No ten. „Particulieren ontmoeten el kaar op internet voor het uitwis selen van adressen en dan roept er één: 'Ik organiseer dat wel voor ons allemaal'." Volgens Noten is Praag tegenwoordig 'het nieuwe Mekka' van de jonge jongenspros- titutie en gaat een groot deel van de reizen daarheen. Tunesië en Roemenië stonden al langer be kend als populaire bestemmingen voor seksreizen. De woordvoerder van het Meld punt Kindermisbruik ziet de aan houdingen als een druppel op een gloeiende plaat. Het misbruik van programma's als Kazaa en andere zogenaamde peer-to-peer pro gramma's is volgens haar veel groter dan met een aantal arresta ties kan worden blootgelegd. „Het probleem is dat je mensen op he terdaad moet betrappen. Ze moe ten online zijn en op het moment dat je ze oppakt porno versturen.- Dat is niet makkelijk." Sinds kort heeft de afdeling digita le recherche van de KLPD d« speciale software om de ven ten te traceren en te volgen, lijk ontwikkelen de verspreic en gebruikers van kinderpoi volgens het meldpunt echtei)(J steeds nieuwe manieren om handen van de politie te blijli Zo wordt pornografisch mat steeds vaker verstopt, bijvooj" beeld in filmpjes van K3 of F K Potter. „Je moet als politie n w_ net weten met welke zoektei je dit materiaal te voorschijn halen. Maar een kind dat Ha Potter zoekt kan het wel on< ogen krijgen." Alex Bogers Marloes de Koning DE BALLADE VAN SINT-NlCOLAAS Drie kinderen dicnalden door hei woud. Ze hadden hanger. :r kregen hel koud. Ze pinkten wal hier en tonden ml daar. "Wcmoeien ergens sla/ten, maar mar?" DE BALLADE VAN SINT-NICOLAAS Zr kwamen loen hij ren slager aan. "Heeft li misschien een bed rvnr oru staan?" Dn slager sprak hen vriendelijk Ine: "Jazeker, ikzie hel wel, jullie zijn nine". DE BALLADE VAN SINT-NICOLAAS Maar de slagcricas zo'n beste niet. Hij vermoordde hen. zoals je hier ziel. Sneed hen in stukken, niet al te groot. In de pekel gingen ze, hurtslikke dood! DE BALLADE K4.-V S1NT-N1C0LAAS Zcien jaar later kwam Sinl-Nicalaas voorbij. Hij klopte bg de slager aan. en zei: "Hebt li misschien roos mij vannacht Een hal om in te slapen, lekker zacht?" DE BALLADE VAN SINT-NICOLAAS^ "Hum binnen, kom binnen, mijn beste Sint, Mijn bedden zijn zo zacht als V nergens vindtt Muur wilt II vera niet even iels eten A'tilt, dat wat Mcnlaas hens niet vergeten. ld( ]P cei df DONDERDAG 4 DECEMBER^ DAGELIJKS LEVEN Het kind van Maxima en Willem-Alexander is niet te benijden. De Oranjetelg zal in zijn of haar jeugd veel moeten missen omdat hij of zij om veiligheidsredenen van de bui tenwereld wordt afgeschermd. Dat vindt ruim de helft van de Nederlan ders, blijkt uit een enquête van het maand blad Vorsten. In totaal 835 mensen vulden de vragenlijst van Vorsten via internetsites van verschillende tijdschriften in. Van hen vindt 87 procent dat de privacy van de toekomstige prins of prinses zo veel mogelijk beschermd moet worden. De on dervraagden zeggen geen behoefte te heb ben aan privé-foto's van het kind, kiekjes op bijvoorbeeld Koninginnedag zijn vol doende. Aan de ouders van Méxima moe ten geen beperkingen worden opgelegd om hun kleinkind te zien, meent 81 procent van de deelnemers aan het onderzoek. Dertien procent vindt dat Willem-Alexan- der en Maxima hun kind maar naar Argen tinië moeten meenemen voor bezoek aan opa en oma. Het voornemen van prinses Méxima haar kind ook Spaans te leren, wordt door 83 procent van de Nederlan ders ondersteund. Een meerderheid (58 procent) wil ook dat de prinselijke ouders de toekomstige troonopvolger zelf zo veel mogelijk opvoeden en dit niet overlaten aan bijvoorbeeld een kindermeisje. Het kan bijna niemand wat schelen in welk geloof het prinsenkind groot wordt gebracht: 88 procent zegt dat het kind dat later zelf maar moet uitmaken. Ook aan de toekomstige huwelijkspartner stelt 59 procent van de ondervraagden geen bijzondere eisen, als de kroonprins (of prinses) maar gelukkig wordt. De monarchie ten slotte kan bij 84 priv van de geënquêteerden nog steeds ooi stemming rekenen. Het hoort bij 'orup tuur', zo meent men, meer dan dat d»e narchie een gunstige invloed heeft opia landsbestuur. Aan afschaffing wordt ne gedacht: 79 procent denkt dat over par veertig jaar nog steeds een troon klaajjl voor een Oranje-nazaat. jo De volledige enquêteresultaten word® gin volgend jaar gepubliceerd. k Hans Jacobs O, \a«t zaUo' ik. vs/oecc orzoHKEcr MENSELIJK Morgen is het zover. Dan kletteren de pepemoten weer op het parket, dan wordt er door een schim aangebeld en een teil met cadeau's de gang in geschoven, dan klinken de lander- stemmen weer voor de open haard of voor de armzalige ribbetjes van de centrale verwarming. Zelfs de spotter- tjes onder ons kroost, die daags daar voor nog zongen: 'Sinterklaas is jarig, zet hem op de pot. 'k Hoop dat hij hem voldoet met de deur op slot' krij gen nu iets angstigs in hun blik. Je weet maar nooit. Ze sidderen 's nachts in hun bedjes. Straks komt die enge vent met die baard door de schoorsteen naar binnen. Waarom heeft sinterklaas zo'n rare hoed op, papa? Dat is geen hoed, jongen, dat is een mijter, een soort opengesperde vo gelbek. Als je stout bent, vreet sinter klaas je daarmee in één klap op. Tja, de bangmakerij hoort net zo bij het sinterklaasfeest als de speculazen- mannetjes. Ouders die hun kinderen zoet houden door hen de straffen van de grijsbebaarde wreker in het voor uitzicht te stellen. In de zak mee naar Spanje,'dat vinden de kinderen te genwoordig niet erg meer. Ze liggen toch elk jaar al met hun ouders op het strand in Benidorm. Nee, ze mogen straks een heel jaar niet meer inter netten. Zouden al die kindertjes nu zo dol zijn op sinterkloas?, zoals zwarte piet zijn naam uitspreekt. Wijlen Toon Hermans had een bloedhekel aan die Heilige van de Handel. Kreeg- ie van die Friese doorlopers waarvan de voorste krul zo halverwege de zool zat. Wat moest een jongen daarmee? Tja, het sinterklaasfeest kent zo zijn wrede aspecten. Kinderen die in een juten zak worden gestopt omdat ze ongehoorzaam zijn geweest, peuters die met de roede, een ongeregeld bosje takken, wat striemende bilsla gen krijgen omdat ze hun moeder een keer een trut hebben genoemd. Maar wat momenteel te zien is in Museum Amstelkring Ons' Lieve Heer op Solder op de tentoonsteling Nicolaas Won derdoener slaat alles. Op deze exposi tie, die is samengesteld door de Haar lemse gast-conservator Jan Rijster- borgh, zien we Sint Nicolaas in veler lei gedaanten terug. Op een van de iconen die daar zijn te zien staat de oude baas (zonder baard!) naast een kuip waarin zich drie jongetjes bevin den. Hij zegent het drietal met wijs- en middelvinger, al lijkt het wel alsof hij gewoon een onzichtbaar sigaretje vasthoudt. De voorstelling verwijst naar een oude Franse legende, die door het museum nu als leporello, als vouwboekje, onder de titel De Balla de van Sint-Nicolaas is uitgegeven. Kort samengevat verhaalt de legende van een van de gruwelijkste serie- moorden uit de geschiedenis. Drie zwerfkindertjes dwalen door het woud. De nacht valt en hun oogjes beginnen te steken van de slaap. Ze komen aan bij een slager, die hen wel onderdak wil verschaffen. Maar hup, de kinderen zijn nog niet in dromen land of hij pakt zijn vleeschmes, snijdt hen in stukken en legt hen in de pekel. Totdat sinterklaas zeven jaar later langskomt. De slager vraagt de goedheiligman of hij misschien trek heeft in een vers saucijsje of een lekker stuk gerookte ham. Maar nee, sint wil iets proeven van het vlees in het pekelvat. En ja, dan komt de aap uit de mouw. Als klap op de vuurpijl springen de kindertjes er springle vend uit. De slager gaat op de knieën en bidt om vergiffenis, die hem door de sint vanzelfsprekend wordt gege ven. Tja, als het er echt toe doet, durft die ouwe natuurlijk niet in te grijpen. De geschiedenis is door de samen stellers van de tentoonstelling in he dendaags Nederlands vertaald en uit gegeven door Art Unlimited. De op namen voor dit beeldverhaaltje zijn gemaakt in een Franse studio, zodat de slager een echt Frans tintje heeft meegekregen. Het geestige is dat het de kinderen op de prentbriefkaarten niet echt is gelukt om angstig te kij ken. Zo leveren ze fijntjes commen taar op al die onzin die volwassenen voor hen bedenken. Ze zijn niet an ders dan de kinderen van nu. Je denkt wel dat je ze bang kunt maken, maar wat jij bedenkt zijn zij allang vergeten. Ze spelen het spel mee. Om ons niet teleur te stellen. Cees van Hoore Nooit geweten, maar het Britse BIR MINGHAM ligt aan de SEINE. De stad in de Midlands huisvest bovendien de Eif- feltoren en de Are de Triomphe. Dat is althans de indruk die bezoekers van de nieuwste toeristische attractie van Bir mingham krijgen. Het uit hartje Parijs overgebrachte reuzenrad voorziet de ge bruikers namelijk nog altijd van het Franstalige gesproken commentaar over het uitzicht vanuit de cabines. Het Fran se bandje zou door een 'technisch pro bleem' niet vervangen zijn door informa tie over Birmingham. Verreweg de mees te Britten vinden het wel lachwekkend om zich op grote hoogte even een Parij- zenaar te wanen. De audioband zal dan ook niet worden vervangen. De NOORSE KONING Harald heeft BLAASKANKER. De 66-jarige zal op 8 december worden geopereerd. Zijn blaas wordt dan verwijderd. Volgens artsen zal de vorst waarschijnlijk weer volledig her stellen. De koning werd maandag voor de tweede keer in een week in een zie kenhuis in Oslo opgenomen, omdat zijn urine bloedsporen vertoonde. Artsen zei den vorige week dat er niets zorgwek kends bij de vorst was aangetroffen. Kroonprins Haakon neemt de taken van zijn zieke vader vooralsnog over. De Amerikaanse zanger-pianist RAY CHARLES heeft vorige week een kunstheup gekregen. Dat is gisteren bekendgemaakt. Acute problemen met zijn lin kerheup dwongen de 73-jarige Charles er in augustus toe zijn optredens voor de rest van het jaar af te zeggen. Volgens zijn woordvoerder Jerry Digney be gint hij in maart een nieuwe tournee door de Verenigde Sta ten. Hij heeft de afgelopen tijd wel opnamen gemaakt voor een album met duetten. Foto: EPA DE BAIJADE VAN S/NT-NICOIAAS l)e slager verbleekte, hij begreep meteen Dat i guedfout zal, en vlucht te heen. Maar Niralaas greep hem hij zijn mouw. "In i hemelsnaam, slager; toon berouw!" DE BALIADE VAN SINT-NICOIAAS "Schiet op, man, breng me naar bennel Hij trok de slager met zich mee. Daar Mond het val. Sint had lat God, En haalde het deksel van hel slot. DE BALIADE VAN SINT-NICOLAAS "Will V een goed slid; ham proberen? "Nee, dat kan ik maar slecht verteren''. "Last V dan een lekker sluit sjiek?" "Nee. daarin heb ik helemddlgeen trek!" wiWM %TrFir"-- DE BALLADE VAN SINT-NICO LIAS "Nee, slager, snijd eerst de mor raad aan Die U al zeven jaar hebt slauii, In lie.1 iiekelvat, in de kelder hier: DE BALLADE VAN SINT-NICOIAA De kinderen stonden eerst Jlink te. gapen. "Ik heb, geloof ik, h&Ilang geslapen!" "Het paradijs, ddir rlmimde ik fin.'" T IT "Dink, Sint-Nicolaas, Goedheiligmanltl tl]

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2