Tekort 2004 strijdig met EU-limiet Kaasmarktschool gesloopt, aantal kunstenaars naar Haagweg Nieuwe woonwijk in Hazerswoude-Rijndijk Roddel kostte Maja het leven Zandhagedis wint weer van bungalowcomplex ACTIEPRIJS Tegenvaller door krimp economie Aftellen naar geboorte koningskind Monument voor Stephan Hendriksen KLM opnieuw hoofdsponsor Dutch Open Golf Tekort aan honderden stewardessen Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch mi internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43404 los donderdag 4 december 2003 In 2004 bestaan wij 12.5 jaar RED ERM, SCHILDERSBEDRIJF Bel voor een vrijblijvende offerte: 071-4081148 06-53773891 nr. 43404 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 >rklaas pakt emoordenaar lard aan tijsbaan itenmarkt is i klaar voor Hubbard K linke verkoudheid Thee! wat minder r lijk zijn zonder de J gevingen van ónze iden lederland een nier nodig :t daar ruim vier jaar iten. Dat is een gevolg tog altijd schrikbarende donornieren. Ook idere organen staan pa- letterlijk in de rij. De ten zijn zo lang dat zie- isen al duimendraaiend len. Deze situatie is onac- in een land dat jaarlijks £n miljarden euro's in ymdheidszorg pompt ii wordt nagedacht over f nier om het aantal dono- _te schroeven. Het huidige pt van vrijwillige donoren Lu domweg onvoldoende iten op. Slechts twintig van de Nederlanders Ich na een uitgebreide tpagne als orgaan- leld. En daarom wor- verschillende kanten ;ens geplaatst bij de 'leid' of anders gezegd tdheid' van het huidi- [ië bijvoorbeeld is ieder- lor tenzij hij of zij aan- iders te willen. Hoewel itlijsten in België als ge- lervan korter zijn, bete systeem een feitelijke ig van het onschend- Idsprincipe van het eigen Dat is evenmin accep- loe hoog de nood ook is, nooit zo zijn dat de een actieve handeling ichten om te verhinde- hem iets ongewild over- ipathie valt op te bren- ir het idee om mensen de theid te bieden zich in ispoort als orgaandonor 1 te maken. Maar ook de- Issing biedt onvoldoende l| zolang nabestaanden njht behouden hun veto uit ken over de bewuste keus familielid om orgaando zijn. Dat gebeurt begrij- bviji druk onder '^s en stress. 1 blijkt in dit soort gevoe- testies nimmer een goed L De beste manier om ^mensen warm te maken et donorschap is toch ac- rving. Via huisarts of Het idee om geregi- orgaandonoren, die zelf "iten op een transplan- :t voorrang op de wacht- »<te zetten, kan een extra k&ns zijn. yer Hooglandse Kerkgracht wordt in visie Leidse college 'parkachtig wandelgebied' door Janet van Dijk leiden - De Kaasmarktschool wordt ge sloopt. Het college van B en W heeft een sloopvergunning aangevraagd voor het gebouw, dat onder meer wordt gebruikt door kunstenaars. Kunstenaars die aan bepaalde voorwaarden voldoen verhui zen naar het ateliergebouw aan de Haagweg. Op de plek van de Kaasmarkt- schooi wil de gemeente voorlopig par keerplaatsen aanleggen, bedoeld voor bewoners van de Hooglandse Kerk gracht. Die straat wordt anders inge richt, met in het midden een parkachtig wandelgebied. Dat heeft wethouder Hil- lebrand van ruimtelijke ordening giste ren meegedeeld. In de toekomst moet ook de Kaasmarkt er anders uit gaan zien, maar plannen daarvoor schuift de gemeente voorlopig nog voor zich uit. Er komt in elk geval een parkeergarage op het terrein achter de Hooigracht. Dat het college de voormalige school wil slopen, is een gevolg van het enkele ja ren oude Atelierbeleid, waarin is vastge legd dat kunstenaars worden gehuisvest op één locatie, namelijk Haagweg 4. Burgemeester en wethouders willen niet dat de Kaasmarktschool leeg komt te staan, uit angst dat krakers er gaan wo nen. Daarnaast komt het goed uit dat er door de sloop ruimte vrij komt voor par keerplaatsen voor bewoners van de Hooglandse Kerkgracht. „Een ideale op lossing", aldus Hülebrand. De Hooglandse Kerkgracht wordt een autovrij gebied, met ldnderkopjes en in het midden een 'wandel- en verblijfsge- bied', zoals de wethouder het noemt „De straat is een belangrijk onderdeel van de looproute en krijgt hierdoor een heel ander aanzicht. Het wordt prettig om daar te wandelen en te verblijven." Pagina Ri: 'Kaasmarktschool geen monument' den haag/gpd - Het begrotings tekort van het kabinet-Balke- nende-2 komt volgend jaar uit boven de door de Europese Unie in het Stabiliteitspact gestelde eis van 3 procent, namelijk 3,25 procent. Dat heeft het Centraal Planbureau (CPB) vanochtend bekendgemaakt. Volgens de berekeningen van de rekenmeesters van de over heid zijn de tegenvallende cij fers vooral te wijten aan de eco nomische krimp voor 2003 van 0,75 procent. Eerder werd nog gerekend op een percentage van nul. Dit is het op twee na laagste groeicijfer voor Neder land na de Tweede Wereldoor log. Alleen in 1958 en 1982 was er sprake van een nog grotere economische teruggang. Door de krimp loopt ook de werkloosheid in ons land har der op dan gepland. Voor dit jaar rekent het CPB op een ver lies van 50.000 banen, waar door de werkloosheid op 5,25 procent komt. Volgend jaar stijgt de werkloosheid zelfs ver der naar 7 procent. Die tegenvallers laten het be grotingstekort verder oplopen. De overheid is meer kwijt aan uitkeringen en krijgt minder be lasting binnen. De verwachte groei van de economie met één procent in 2004 is niet voldoen de om de overheidsinkomsten weer in het gareel te krijgen. Het tekort loopt dan ook verder op tot 3,25 procent. Morgen vergadert het kabinet over de nieuwe cijfers. Wat re geringspartij WD betreft zal dit hoe dan ook moeten leiden tot extra bezuinigingen. „Los van wat Europa van ons eist, is in het regeerakkoord afgesproken dat het tekort nooit boven de 3 procent mag uitkomen," aldus Kamerlid De Grave. Coalitiegenoten CDA en D66 zijn nog niet zo ver. De chris ten-democraten willen niet op de discussie in het kabinet vooruit lopen. „Mogelijk vallen de cijfers komend voorjaar nog mee," aldus een woordvoerder. Ook D66 vindt dat de WD te hard van stapel loopt. Pagina Economie: Kabinet wacht met extra bezuinigingen Op plek bedrijventerrein Groenendijk door Marita Kroft rijnwoude/zoeterwoude - Een nieuwe woonwijk met maxi maal 2600 huizen verrijst mo gelijk ten westen van Hazers woude-Rijndijk. Het nieuwe dorp met de werknaam 'Nieuw- Rijndijk' komt in de plaats van het bedrijventerrein Groenen dijk. Dat blijkt uit een discussie stuk van de provincie Zuid-Hol land. Niet alleen in Hazerswoude- Rijndijk moeten veel huizen worden gebouwd. Langs het hele tracé van de Rijn Gouwe Lijn, tussen Gouda en Leiden, zouden in totaal 23.000 wonin gen extra moeten komen. Dat zijn er 10.000 meer dan waar mee eerder rekening is gehou den. Met de opbrengst van de nieuwbouw kunnen de ge meenten langs de lightrail hun deel van de kosten van dit pro ject financieren. De nota van de provincie gaat binnenkort ter beoordeling naar de gemeente raden. De wethouders Uljee van Rijn- woude en Ates van Zoeterwou- de zijn in een eerste reactie po sitief. Uljee kent het plan nog niet, maar volgens hem past het goed in de toekomstvisie van de gemeente Rijnwoude. „Wij wil len groeien van 19.000 inwo ners naar ruim 22.000. Om dat te bereiken moeten we meer huizen bouwen." Uljee hecht wel aan een goede inpassing. „Voor 2600 huizen heb je al gauw zeventig tot tachtig hecta re grond nodig. Ik weet niet of er wel zoveel ruimte is." Huizenbouw betekent volgens Uljee definitief het einde van het bedrijventerrein Groenen dijk. „Ik vind dat niet erg, maar dan moet er wel een alternatief voor de bedrijven zijn." Volgens het plan van de provincie kun nen de bedrijven zich vestigen in de Gnephoek - tussen Kou dekerk en Alphen - of bij de nog aan te leggen containerterminal in Alphen. Uljee vindt dat best, maar dan moet de Méximabrug er wel komen. Ook wethouder Ates is er niet rouwig om als het spraakma kende bedrijventerrein Groe nendijk er toch niet komt. Pagina R4: 'Beperkte bedrijvigheid naast Heineken' (advertentie) den haag - De Nederlandse jeugd kan de komende week via internet kiezen uit vijf ontwerpen voor een koninklij ke geboortevlag. De winnende vlag wordt aangeboden aan prinses Maxima en prins Willem-Alexander. De ont werpen werden gisteren getoond in het EO-jeugdpro- gramma Mir@akel. De keuze bestaat uit 'Ik ben er* van Lisa Woudergem (basisschool Lea Dasberg uit Zutphen), 'Baby met gouden kroon' van Maayke Thompson (De Bolster uit Amersfoort), 'Ooievaar met kroon' van Sanne van Duren (De Beemden uit Boxtel), 'Drie gouden kro nen' van Kim en Charlotte (St. Theresia uit Bitthoven) en 'Baby* van Anne van Beurden (De Wieken uit Vught). Sanne van Duren heeft als enige in haar ontwerp ook aan Argentinië gedacht: het Nederlandse rood-wit- blauw wordt door een fraai gestileerde ooievaar geschei den van het blauw-wit-blauw van de Argentijnse vlag. Ruim duizend basisscholen namen aan de vlaggenwed- strijd deel. Bij de keuze van de jury werd gekeken naar duidelijkheid van het ontwerp, koninklijk uiterlijk, kleur gebruik en originaliteit. Stemmen kan tot en met 11 de cember op www.z@appelin.nl waar de afbeeldingen van de vlaggen ook zijn te zien. Daags daarna, wanneer de uitslag bekend is, wordt het winnende ontwerp door de Dokkumer Vlaggencentrale vervaardigd. De geboort evlag is daarna ook te koop, waarbij een deel van de op brengst bestemd is voor de stichting War Child. Foto: ANP Eerbetoon oud-klasgenoten aan doodgestoken Katwijker DE WEKKER MAKELAARDIJ O.G. Tel 071 589 61 93-www.dewekkermakelaardij.nl noordwijk - Oud-klasgenoten onthullen op dinsdag 16 de cember een monument op De Grent in Noordwijk ter nage dachtenis aan de op 22 septem ber 2001 doodgestoken Stephan Hendriksen. In het trottoir vóór de VW, de plek waar de 16-jarige Katwijker om het leven kwam, wordt een te gel met daarin een hand gelegd, die overdag licht opneemt en dat 's avonds, zodra het donker wordt, weer uitstraalt. Op het tuinmuurtje voor het VW-kantoor wordt een kope ren plaatje bevestigd. Daarop komen een gedicht over zinloos geweld, de naam van Stephan Hendriksen en de overlijdens datum te staan. Hendriksen was leerling van het Northgo College in Noordwijk. „Of het monument precies op de plek komt waar Stephan is neerge stoken, is niet helemaal duide lijk. Een aantal mensen heeft gezegd dat hij op het zebrapad is aangevallen. We zijn nu uit gegaan van de plaats waar bloe men zijn neergelegd", aldus burgemeester Groen van Noordwijk, die ook bij de ont hulling aanwezig zal zijn. Aanvankelijk zou op De Grent worden volstaan met een alge meen gedenkteken, zonder de naam van Stephan Hendriksen. De opzet van dit monument moest breder van opzet zijn dan de herinneringsboom die al op het schoolplein van het Northgo College aan de Duin wetering is neergezet. Ook daar is een gedenkplaatje bevestigd met de data waarop Stephan is geboren en overleden. In over leg met leerlingen en de ouders van Stephan is uiteindelijk toch gekozen voor een algemene op roep tegen zinloos geweld én, ter verldaring van het monu ment, de naam van de Katwij ker. Moord op 16-jarig meisje van tevoren bedacht Hilversum - KLM wordt hoofd en titelsponsor van het Dutch Open Golf. Het internationale golftoernooi dat in oktober op de bosbaan van de Hilversum- sche Golf Club door Maarten Lafeber werd gewonnen, wordt van 5 tot en met 8 augustus 2004 gehouden. Het prijzengeld bedraagt 1,2 miljoen euro. Wie het toernooi gaat organise ren en of het opnieuw in Hil versum wordt gehouden wordt, is nog niet duidelijk. „De baan wordt op een later tijdstip be kend", meldt een woordvoerder van de European Tour, die ze telt in Engeland. De luchtvaartmaatschappij, die al van 1981 tot 1990 haar naam aan het Dutch Open gaf, maak te haar sponsorschap gisteren bekend. Het contact met de KLM kwam tot stand via de ho ge bazen van de Europese Tour. door Richard Mooyman Amstelveen - Bij de KLM dreigt volgend jaar een tekort aan ca binepersoneel. De luchtvaart maatschappij wil 350 stewards en stewardessen die overtollig zijn verklaard opnieuw in dienst nemen. Het gaat daarbij om jaarcontractanten van wie een flink aantal inmiddels werkloos thuis zit. Onder het tijdelijk cabineperso neel is de vreugde groot. Vol gens L. Emmerik van de Vak bond voor Nederlands Cabine personeel wil de KLM de ko mende zomer zes procent meer gaan vliegen dan afgelopen sei zoen. De KLM houdt onvermin derd vast aan de plannen om 4.500 banen te schrappen. nijmegen/gpd - De moord op Maja Bradaric is beraamd door de 18-jarige hoofdverdachte Goran M. Deze heeft de 16-jarige scholie re uit Nijmegen twee weken ge leden in de auto, onder het rij den, gewurgd met een stuk touw. Twee andere verdachten waren daarbij aanwezig. Tegen over de recherche heeft de ver dachte verklaard dat hij heeft gehandeld uit woede op het meisje, een goede bekende van hem. Maja zou roddels over hem hebben verspreid. Uit de verklaringen van de ver dachten blijkt de gruwelijke toedracht van de gebeurtenis sen op maandagavond 17 no vember. Justitiële bronnen dicht bij het onderzoek melden dat het plan om Maja te doden en vervolgens te verbranden door Goran M. in zijn vrienden groep van tevoren was bedacht. In het onderzoek is gebleken dat de 18-jarige jongen uit Beu- ningen, die werkt bij een bedrijf in Nijmegen, een overheersen de invloed op zijn medever dachten had. Zo zorgde de 15- jarige Nina'ervoor dat het slachtoffer haar ouderlijk huis verliet. Nina werd een week na de moord opgepakt. Maja ging op aanraden van de ze Nina naar de Nijmeegse wijk Hatert, waar een andere beken de van haar woont, de 16-jarige Goran P. Nina, dik bevriend met Maja en dolverliefd op hoofdverdachte Goran M., deelde Maja mee dat M.'s (advertentie) SCHITTERENDE LEDEREN 3 ZITSBANK 214 BREED, VOOR JARENLANG PLEZIER vriend Ferdi daar was en eerder aan Maja geleend geld, twintig euro, terug wilde hebben. Na eerst op internet te hebben ge- chat ging Maja naar Nina. Even later zag een kennis Maja bij de jongens in de auto zitten. Maja zwaaide vrolijk, terwijl Ferdi bij het wegrijden toeterde. Het plan voor de moord was op dat moment al in uitvoering. De jerrycan met benzine, waarmee Maja later in de uitwaarden bij Bemmel werd overgoten waar na ze in brand werd gestoken, lag in de auto. Zittend op de achterbank heeft Goran M. een touw gebruikt om Maja, die rechts voorin zat, te laten stik ken. De 16-jarige Goran P. uit Nijmegen zat naast zijn naam genoot. Nina wordt vandaag opnieuw voorgeleid voor de rechter commissaris. Die moet besfis sen of ze langer blijft vastzitten. De raadkamer beslist vandaag of de andere verdachten 'in be perking blijven'. Dit betekent dat zij alleen con tact met hun advocaat mogen hebben. noordwukerhout/haarlem - De Haarlemse rechtbank heeft de aanleg van het bungalow complex Dunimar bij De Rui- genhoek in Noordwijkerhout verboden. De aanwezigheid van de zeld zame zandhagedis in het duin gebied is het voornaamste struikelblok. De zandhagedis, een Europees beschermde dier soort, werd in 2000 aangetrof fen door Stichting Duinbehoud. Dat was net in de periode dat het Nieuw-Vennepse Regio- bouw op deze plek een groot schalig recreatiecomplex wilde bouwen met 120 bungalows. De aanleg werd stopgezet. Het ministerie van landbouw en visserij weigerde ontheffing te verlenen voor het bouwpro ject omdat daarmee het leefge bied van de hagedis vernietigd zou worden. De rechter bleek niet vatbaar voor de argumen ten van Regiobouw, dat stelde dat slechts een deel van het leefgebied werd aangetast. Het voortbestaan van het bedrijf zou zonder dit project verder gevaar lopen. De rechter zag dat laatste argument slechts als een particulier belang, niet zwaarwegend genoeg om ont heffing te verlenen. Duinbehoud is blij met de uit spraak, zei medewerker J. van Vliet. „Voor het eerst zegt een rechter onomwonden dat kost bare sociale en economische activiteiten niet opwegen tegen het belang van het instandhou den van een beschermde dier soort. Deze uitspraak is zo hel der dat we met vertrouwen een eventueel hoger beroep tege moet zien." Of Regiobouw inderdaad in ho ger beroep gaat bij de Raad van State, is nog onderwerp van overleg. Directeur B. de Jong: „We waren overtuigd van de goede afloop, onze argumenten zaten goed in elkaar. De rechter heeft anders geoordeeld. De Jong verklaart ten stelligste dat het voortbestaan van zijn be drijf niet in het geding is: „Het project Dunimar is inmiddels ondergebracht in een aparte vennootschap. De risico's daar van hebben geen invloed op Regiobouw." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken 5 NaamMD V Wijgaanzcxgvufcigommetpereoonsgegevens. li Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 hel cotolcm van de kranl trefl u nadere rfcxmabe aaru Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn bank-giior«Timer INI I I I I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1