Broeikasgas toegenomen in Europa BUITENLAND Hoogbejaarde Mugabe strijdlustig tot het eind Italiaanse zwarthemden zoeken nieuwe leider Duitse kannibaal: 'Het was euthanasie' Rusland lapt Kyoto aan zijn laars Nicolic krijgt 27 jaar cel Noodweer in Zuid-Frankrijk Postbodes voor rechter na doodpesten collega ida maakt ^vaccin 'ic - Canadese weten- irs verwachten over een vaccin tegen de long- irs te kunnen testen op De ontwikkeling van in gaat volgens weten- ■lijke begrippen in een waart. „Meestal duurt tien jaar om een vaccin e hebben. Ons plan is ehele ontwikkeling in r af te ronden", aldus ilay, een van de betrok- erzoekers. Door de •te SARS vielen in To- 1 omgeving eerder dit :r dan veertig doden, omische schade, mede jatieve reisadviezen, e vele honderden mil- Canada was het hardst li land buiten Azië. bardenienten dan tij bombardementen )en in het westen van ijn maandag 47 burgers en 37 gewond geraakt, len zegslieden van re- ■steren in Cairo ver- p het uiterste westen i bestrijdt de regering i al vele jaren met Ipstandige stammen, Tl het zuiden van het ikte land. De Bevrij- Jve^ing van Sudan en ■ng hebben naar ver- [eptember in Tsjaad nd gesloten, maar de fchten houden zich laan. afdrukken lino met jong Op een afgelegen het eiland Skye, ten Schoüand, hebben indigen de pootaf- gevonden van een vol- linosaurus en een tien- De afdrukken op een steen zijn heel bijzon- it er tot dusver weinig -f r' hgen zijn dat dinosau- het uitkomen van de 0 een of andere manier Je ki jongen zorgden. De jn zijn 170 miljoen jaar gens paleontoloog Neil 1 de universiteit van zijn de afdrukken het iwijs dat dinosaurussen "•-^verband leefden. collegeld imhoog Het Britse collegegeld oorlomk°0£>' 1S een il van de Labour-partij vond"er B^r ^aar te~ 1 m^ens Blair is de verho- g'ntgig om de kwaliteit van le identiteiten te waar- iijn tegenstanders zeg- ondc°g0r onderwiïs voor lonrP met rrdnder "jke ou- nerkltaa^Baar dre'St te js j^De wet voorziet in een f Jige verhoging van het Jld tot 3.000 pond «et H PerJaar- rson ft al koopt dekschip - India koopt een vliegdekschip met zeel iadrons Mig-29 ge- oia£^envoo,:de C/1, benfj PrlJs van 1111111 ^47 pro. Het vliegdekschip rals nog de Admiraal Het wordt in Rusland qq ,ii. De marine van In- 'momenteel een vlieg- rin dienst, een uit 1959 v .jd Brits vaartuig dat in is m'^ aangesc'iaft en her" i k is opgelapt. De admi- jkov is kleiner en 1988 gereed. Schutter F in VS Ti - In de Amerikaanse o is volgens de politie schutter actief. Op een rstate 270 van acht ki- engte ten zuiden van iolombus is sinds mei |>p een auto geschoten. I geleden viel de eerste I politie heeft al hon- jps ontvangen, maar Ier resultaat. Vorig jaar s de VS in de ban van bschutters die in de J; van de hoofdstad |on 10 mensen dood- rdelingen |ns genocide ji Rwanda zijn achttien |Ot gevangenisstraffen tot 25 jaar veroor- ir hun aandeel in de 20.000 mannen, fen kinderen. Die had- 14 hun toevlucht ge- sn kerk. Daar werden iïd met speren, ma- üppels, granaten en totaal vermoordden itie, Hutu-milities en :gers in 1994 in hon en tijd meer dan Altsi's en politiek ge- nnerHütu's. In Rwanda zit- nogd20.000 verdachten ge- firanti afwachting van hun door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Oud en afgeschreven? Het te gendeel, moet de bijna 80-jarige presi dent Robert Mugabe hebben gedacht toen hij gisteren strijdvaardig de jaarlijk se 'State of the Nation' uitsprak in het Zimbabwaanse parlement. Zijn omstre den landhervorming noemde hij een succes en de economische ramp die het land voor een belangrijk deel door die hervorming treft, zal onder zijn bezie lende leiding worden overwonnen. December is een belangrijke maand in Zimbabwe, want de president geeft zijn visie op de gezondheid van de natie en kort erna vindt het jaarlijkse congres plaats van zijn partij, de Zanu PF. Al drie jaar wordt gespeculeerd over het aftre den van Mugabe of het benoemen van een opvolger, die Zimbabwe uit het moeras moet trekken. Maar ook dit jaar ontbreken hiervoor aanwijzingen. Het thema staat zeker niet op de agenda van het Zanu-congres, dat morgen begint. De president lijkt vast besloten om zijn vijanden in eigen land en daarbuiten te blijven bevechten. De oppositiepartij MDC, wier leider Morgan Tsvangirai gis teren in een rechtszaal zat op beschuldi ging van hoogverraad, zit sufgebeukt in een hoek. De Zanu PF heeft nu 96 van de 150 parlementszetels in handen en het is geen geheim dat Zanu graag bij 100 wil uitkomen, omdat een twee derde meerderheid de vrije hand zou geven bij het veranderen van de grondwet. De MDC klaagde erover dat Zanu had gewonnen dankzij geweld en intimidatie - sympathisanten zouden met geweer vuur bij de stemlokalen zijn weggehou den - maar Mugabe's partij viert de zege als een bewijs voor toenemende steun aan het regime. De in 2000 gehouden parlementsverkiezingen markeerden het begin van de Zimbabwaanse crisis van wege het succes van de MDC, die maar net (57-62) verloor. Zanu PF kreeg toch een ruime meerderheid omdat de presi dent 30 leden aanwijst. Mugabe signaleerde gisteren 'een onhei lige Angelsaksische alliantie' van Groot- Brittannië, Australië en Nieuw-Zeeland tegen Zimbabwe. Hij doelde op het Gemenebest, dat bleef bij de schorsing van Zimbabwe en het land niet uitnodigde op de jaarlijkse conferentie, vrijdag in Nigeria. Mugabe is hier woedend over. Hij vergeleek zijn land met Irak, dat ook slachtoffer werd van 'het recht van de paar sterksten in deze wereld'. Mugabe gelooft in het bestaan van een racistisch complot van blanke regerings leiders, omdat hij 4000 van de 5000 blanke boeren hun land en boerderijen heeft afgenomen. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De landen van de Euro pese Unie moeten meer doen om de uitstoot van broeikasgas sen te verminderen. Sterker nog, de uitstoot van broeikasgassen is zelfs toegenomen. Zonder har de maatregelen zullen de mees te lidstaten de doelstelling van het Kyoto-protocol niet te halen, waarschuwt eurocommissaris Margit Wallström van Milieu. Wallström vraagt de lidstaten per brief meer politieke daad kracht te tonen en extra maat regelen te nemen. Als die de ko mende twee jaar niet worden doorgevoerd, wordt het volgens haar vrijwel onmogelijk om de doelstelling van het Kyoto-pro tocol te halen. Broeikasgassen zoals C02 (kooldioxide) dragen bij aan de veranderingen van het globale klimaat. In het Japanse Kyoto legden de vijftien lidstaten van de EU zich in 1997 vast op een vermindering van de uitstoot van broeikasgassen met zo'n acht procent rond 2010 ten op zichte van 1990. De afgelopen twee jaar is de uitstoot van broeikasgassen in plaats van gedaald juist gestegen. Vooral de toename van C02, dat goed is voor 82 procent van alle broeikasgassen, baart Wall ström zorgen. De C02-uitstoot groeide sinds 1990 met zo'n twintig procent en zal zonder ingrijpen tot 2010 zelfs met 34 procent toenemen. Vooral de transportsector is verantwoor delijk voor die groei. Wallström wil daarom met de transport sector gaan praten over extra inspanningen om de uitstoot van C02 tegen te gaan. Van de vijftien EU-lidstaten zit ten er op dit moment slechts twee op schema: Groot-Brittan- nië en Zweden. Alle andere lan den moeten aanvullende maat regelen nemen. Nederland zit volgens de cijfers van Wall ström in de middenmoot. Ne derland zal de doelstelling vrij wel halen mits aanvullend be leid wordt uitgevoerd. Als Span je niet snel drastische maatre gelen neemt, dreigt het in 2010 dertig procent meer broeikas gas te produceren dan is afge sproken. Ook België dreigt twintig procent meer broeikas gas uit te stoten dan was be loofd. Het Kyoto-protocol lijkt sowie so onhaalbaar. President Bush trekt zich niets van het protocol aan en ook Moskou ligt dwars. Een adviseur van president Po- etin zei gisteren dat Moskou het verdrag wil blokkeren omdat het de economische groei in Rusland bedreigt. Poetin liet zich onlangs ontvallen dat het opwarmen yan de aarde voor het koude Rusland misschien helemaal zo slecht nog niet is. „Ik hoop dat hij dat als grap be doelde", zo riposteerde Wall ström gisteren. „Als het globale klimaat een paar graden war mer wordt, dreigt een enorme ecologische en economisch ramp, ook in Rusland." den haag/anp - Het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Bosnisch-Ser- vische officier Nomir Nikolic, die in 1995 betrokken was bij de massaslachting van Srebrenica, gisteren veroordeeld tot 27 jaar cel. De straf was onverwacht hoog, omdat de aanklagers slechts 15 a 20 jaar gevangenisstraf hadden geëist. Nicolic beloofde mee te werken met de aanklagers en schuld te bekennen in ruil voor een lagere straf. Inderdaad lieten de aankla gers het zwaartse punt, genocide, vallen, maar daar trokken de rechters zich niets van aan. Zij vonden de misdaden dermate zwaar, dat ze Nicolic, tot diens ontzetting, tot 27 jaar veroordeel den. Nikolic was in 1995 betrokken bij de planning en organisatie van de massamoord op duizenden moslims. De rechters herin nerden er aan dat Nikolic erbij was toen de mannen van Srebreni ca werden gescheiden van de vrouwen en kinderen. Nikolic hoor de het huilen van de kinderen en zag de angst van de vrouwen, al dus de Chinese VN-rechter Liu Daqun die de uitspraak voorlas. Marseille - Brandweerlieden evacueren in Marseille een man en zijn honden na hevig noodweer. In het zuiden van Franrkijk regent het al twee dagen hevig. Vijf men sen zijn omgekomen en twee anderen worden vermist. Zeker 3600 mensen in de getroffen regio moesten uit voorzorg evacueren. Het verkeer in het zuidoosten van Frankrijk ligt op veel plaatsen stil. De autoriteiten advi seren iedereen niet de weg op te gaan. Zij hebben ou ders aangeraden hun kinderen niet naar school te sturen. Twee kernreactoren aan de oever van de Rhöne zijn gis teren 'uitgeschakeld' omdat het gevaar bestond dat de koelwatervoorziening als gevolg van ronddrijvende tak ken, boomstammen en andere voorwerpen verstoord zou kunnen worden. De stroomvoorziening komt niet in gevaar. Zeker 15.000 telefoonlijnen zijn geknapt. De au toriteiten vrezen dat door de snelle stijging van het peil van de Rhöne dijkdoorbraken zullen optreden. De stad Avignon wordt door het wassende water bedreigd. In Marseille zijn circa duizend mensen geëvacueerd. De vrees bestaat dat in de stad meer mensen hun huizen zullen moeten verlaten als gevolg van de regens. De weersvoorspellingen zijn slecht. Tot morgen blijft het re genen, zeggen de meteorologen. In de departementen Bouches-du-Rhöne, Vaucluse, Gard en de Hérault geldt een advies om niet de weg op te gaan. Veel wegen, waaronder de autosnelwegen A50 en A51 bij Marseille, zijn door waterstromen afgesneden. In de Ardèche is de drinkwatervoorziening van zes gemeenten onderbroken. Foto: EPA door onze correspondent Hans Geleijnse rome - De ex-fascistische Italiaanse vi- ce-premier Fini heeft het nog eens be vestigd: het fascisme moet tot de abso lute kwaden worden gerekend. Voor mensen met heimwee naar het tijdperk van Mussolini is in zijn Alleanza Nazio- nale geen plaats meer. Zal zijn partij de ze afrekening met het verleden overle ven? Of zoekt een fors deel van de aan hang toevlucht bij Libert d'Azione, de nieuwe partij van Mussolini's klein dochter Alessandra? Bij de graftombe van dictator Benito Mussolini in het Noord-Italiaanse Pre- dappio staan twee in het zwart geklede kaalgeschoren jongeren stram in de houding. De particuliere Erewacht in het bedevaartsoord voor Mussolini-nos- talgisten houdt stand, ook al heeft de ex- fascistische vice-premier Gianfranco Fi ni, in Israël notabene, schuld bekend voor de mede-verantwoordelijkheid die het Italiaanse fascisme draagt voor de j odenvervolging. Voor Rainoldo Graziani, de 43-jarige op richter van de Erewacht, bestaan Fini en diens Alleanza Nazionale niet meer. „Wij betuigen hier eer aan een dode die nog steeds voortleeft. We zijn niet geïn teresseerd in een levende die reeds dood is". Dan toch maar aansluiting zoeken bij de nieuwe beweging van Alessandra Mussolini, ex-AN-parlementariër en 'kleindochter van'? Graziani, eigenaar van een kampeerboerderij in Lombar- dije, schudt het hoofd. „Ik geloof niet dat zij politiek veel gewicht in de schaal legt." Daarvoor is Alessandra gewoon te eigenzinnig. Niet voor niets noemt ze haar 'Libert d'Azione' (Vrijheid van Ac tie) geen partij maar een 'associatie', die net als zij zal opkomen voor vrouwen rechten. Daarmee maak je je in het kamp van de zwarthemden niet echt po pulair, zelfs al heb je een 'heilige' ach ternaam. Volgens opiniepeilingen van afgelopen weekeinde zal de Alleanza Nazionale de 'bekering' van de partijlei der in Jeruzalem overleven. Tachtig pro cent van de Italianen die bij de verkie zingen van 2001 op de AN stemden, zul len dat bij de komende (Europese) ver kiezingen opnieuw doen. Voor extreem rechts betekent Fini's reiniging van een zwart geweten een stijging van hooguit anderhalf procent. Nationaal weet ex treem-rechts nooit boven de 1 k 1,5 pro cent uit te komen. Dat sterkt Fini in zijn opvatting dat er voor de postfascisten 'geen weg terug is', dat het hoog tijd werd dat zijn partij zich bevrijdde van de 'haat en passies' van een halve eeuw geleden. Zijn bestuur, 'de kolonels van Fini', heef inmiddels het fiat gegeven aan de hervorming. Angst voor aanslagen in Ryad en Nairobi manama/londen/ap-afp-rtr - Amerikanen in Riyad en Nairo bi zijn gisteren door hun am bassade gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor mogelijke terreuraanslagen. Een woord voerster van de ambassade in Riyad, in Saudi-Arabië, zei 'dat terroristen het waarschijnlijk gemunt hebben op wooncom plexen voor westerlingen. Er wonen ongeveer 30.000 Ameri kanen in het koninkrijk. De Amerikaanse ambassade in Nairobi waarschuwde voor mo gelijke aanslagen op .Ameri kaanse en westerse belangen" in het centrum van de Keny- aanse hoofdstad. Volgens infor matie van de Kenyaanse autori teiten wordt een aanslag be raamd op twee hotels. De vei ligheidsdienst van de Verenigde Naties heeft VN-medewerkers afgeraden het centrum van Nai robi in te gaan. In Nairobi zijn na anonieme telefoontjes twee filialen van Barclay's Bank ont ruimd. Een van de telefoontjes kwam binnen bij een kantoor van de KLM, dat gevestigd is in hetzelfde pand als Barclay's Bank. In dat pand zat eerder de voorlichtingsafdeling van de Amerikaanse ambassade. brussel/gpd - Tegen vijf Belgi sche postbodes is drie maan den voorwaardelijke celstraf en een boete van 2.500 euro geëist voor het doodpesten van een collega. De 21-jarige David van Gysel wierp zichzelf op 16 okto ber 2000 voor de trein, volgens zijn ouders omdat hij het ge treiter op z'n werk niet meer aankon. De wanhoopsdaad van Van Gy sel deed veel stof opwaaien in België. Pesten op het werk bleek een veel groter probleem dan tot dan toe was aangeno men. Zowat tien procent van de Bel gische werknemers zou er het slachtoffer van zijn. Het proces tegen de vijf postbodes ging van start voor de rechtbank in Brussel. Alle vijf beweren ze on schuldig te zijn aan de dood van de jonge postbode. Volgens zijn collega's was Van Gysel ie mand die niets van anderen wilden aannemen; was hij ei genwijs en kon zijn werk ge woon niet aan. Dat er spannin gen waren in het postkantoor waar ze werkten gaven ze wel toe. Maar die waren te wijten aan de hoge werkdruk en het tekort aan personeel. Maar volgens de advocaat van de ouders, mr. J. Vermassen, is er wel degelijk een direct ver band tussen de zelfmoord en de situatie op het werk. Zo zou er geknoeid zijn met David's bromfiets en werd de post die hij net zijn gesorteerd had weer door elkaar gegooid als hij even naar het toilet gin&Zelfs na zijn dood zouden zijn collega's geen enkele compassie hebben ge toond. Integendeel. Ze zouden 'in een klein pensionnetje' heb ben gezongen en hun nood hebben geklaagd over het feit dat David voor zijn verjaardag een einde aan zijn leven had gemaakt in plaats van erna. Dan hadden ze tenminste nog vlaai van hem gekregen. Behalve de collega's van David Van Gysel hangt ook de Belgi sche Post een straf boven het hoofd voor 'het niet verlenen van hulp aan een persoon in nood'. Ondanks klachten over pesterij en greep de directie niet in Te gen de Post werd een boete van 240.000 euro geëist. De zaak wordt over twee weken voort gezet. Robert Mugabe. Foto: AP door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De 'kannibaal van Rotenburg', Ar- min Meiwes (42), die in het voorjaar van 2001 een 43-jarige man doodde en opat, acht zichzelf niet schuldig aan moord. Het proces tegen Meiwes begint vandaag in Kassei. In een interview met het Kasseier Sonntagsblatt zegt Meiwes 'een soort eu thanasie' te hebben gepleegd op de Berlijn- se ingenieur Bernd-Jürgen Brandes (43). Die meldde zich vrijwillig als slachtoffer nadat de twee elkaar in kannibalen-forums op het internet hadden leren kennen. Volgens Meiwes heeft een moord plaats 'te gen de wil van het slachtoffer'. Voor Bran des zou de dood integendeel 'de vervulling van diens grootste wens' zijn geweest. „Hij heeft mij als instrument gebruikt", aldus Meiwes. „Mijn vriend heeft van het sterven, van de dood, genoten." Meiwes zegt 'blij' te zijn voor de rechtbank 'de waarheid te kunnen zeggen, een beken tenis te kunnen afleggen'. In tegenstelling tot wat door velen wordt aangenomen heeft de daad, volgens de kannibaal, geen seksuele achtergrond. Daarmee spreekt de dader de aanklacht te gen. Daarin wordt de 'bevrediging van ge slachtsdrift' als het motief voor de bizarre slachtpartij genoemd. De schokkende kannibalen-moord, ge pleegd in een uitgestrekt vakwerkhuis in Rotenburg, hield Duitsland wekenlang in Armln Meiwes, de Kanibaal van Rotenburg. Foto: AFP zijn greep. Het publiek werd door massa bladen als Bild vergast op gruwelijke de tails. Zo sneed Meiwes eerst de penis van diens slachtoffer af en flambeerde die, waarop de twee een poging deden het ge slachtsdeel te verorberen. Nadat Brandes was gestorven, slachtte Meiwes zijn 'vriend'. Toen de kannibaal uiteindelijk door de politie werd opgepakt, had hij in middels twintig kilo mensenvlees veror berd. Meiwes zegt geen spijt te hebben van het eten van mensenvlees. „Zo is hij een deel van mij geworden." Meiwes, die een abo minabele jeugd kende en werd getiran niseerd door een gestoorde, dominante moeder, bekent een 'vriend voor het leven' te hebben gezocht. „Iemand die mij nooit meer zou verlaten." Meiwes zegt de moord wél te betreuren. „Maar het was onafwendbaar." De twee mannen zouden zich voorafgaande aan de gebeurtenis via chats in het internet weder zijds hebben opgewonden. „Tot aan het einde van de spiraal." Armin Meiwes gaf eerder een interview aan het weekblad Stern. Daaruit bleek dat Mei wes vanaf zijn jeugd rondliep met kanniba listische fantasieën. Volgens zijn behande lende psychiater ervaart Meiwes bij de ge dachte aan verorberd mensenvlees 'nabij heid, geborgenheid en zekerheid'. Tegen over Stern verklaarde Meiwes de indruk te hebben eigenschappen van zijn slachtoffer te hebben overgenomen. Zo sprak Brandes goed Engels en constateerde Meiwes bij zichzelf een frappante vooruitgang in de beheersing van die taal. De kannibaal uit Rotenburg is behalve we gens 'moord ter bevrediging van de ge slachtsdrift' ook aangeklaagd wegens lijk- schennis. In gevangenschap denkt Meiwes vaak aan Brandes. In gedachten raakt hij diens li chaam aan. Meiwes zei tegen Stern op een mild vonnis te hopen zodat hij zich over enkele jaren kan terugtrekken in het vak werkhuis van zijn overleden moeder.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7