Donorcodicil in rijbewijs of paspoort I BINNENLAND 2 'Ouders schrappen liever vakantie dan schoolreisje' Vuilnismannen protesteren 'Verdachten hadden contact met terroristen' Onrast over aardbevingen in Groningen -r Ireigers rechter voor rechter ildpunten voor iselijk geweld achttien jaar :ens moord Verloren trouwring duikt na kwart eeuw weer op Kamer wil af van wachtlijsten sbaas vast slechte geiser ervaller in u naar politie f verhoogt straf n straatrover ien schade aan iter door lozing liming bommen ider probleem Steeds meer 1 kinderen sporten via jeugdfonds Niet meer nodig 'Plan De Graaf leidt tot tweederangs Kamerleden' erdam - Twee mannen die ;r dit jaar de Amsterdamse [er F. Bauduin bedreigden, i hiervoor volgende week de politierechter in de ilstad. Bauduin was voor- van de rechtbank die Vol- iran der G. in april veroor- le tot achttien jaar gevan- istraf voor de moord op Fortuyn. De zitting vindt s in Amsterdam, de rech- bmt uit Utrecht. 4AAG - Het kabinet wil dat br 2007 in het hele land !- en adviespunten voor de ak van huiselijk geweld ko- In die meldpunten moe- iolitie, het openbaar minis- de vrouwenopvang, re eling en andere hulpverle- sinstanties samenwerken, itaat in een notitie die mi- t De Geus van sociale za- risteren naar de Tweede er heeft gestuurd. woensdag 3 december 2003 - Voor de rechtbank in a is tegen een 36-jarige uit Klundert achttien jaar figenisstraf geëist. Hij zou maart vorig jaar zijn 23- buurvrouw met een mes en neergestoken en daar- et een audiosnoer hebben rgd. Vervolgens zou hij ekl 2-jarige dochtertje met oform hebben bedwelmd lar met een panty hebben irgd. De rechtbank doet op cember uitspraak. groningen/anp - Een gouden trouwring is na een zwerftocht van een kwart eeuw op won derbaarlijke wijze teruggevon den. Het kleinood prijkt na 25 jaar weer aan de vinger van de Groningse rechercheur, die het tijdens een vistochtje ver loor. Hij gooide de ring des tijds per ongeluk mee met een bal visvoer in het water van een Overijssels kanaal. Het kostte de man die de ring in 1978 terugvond bijna drie decennia om de eigenaar op te sporen. Het gouden sieraad bleef tijdens een zwempartij hangen aan de grote teen van de toen 12-jarige knul. De po litie, de media en alle juwe liers in de omgeving werden ingeschakeld om de eigenaar terug te vinden, maar de speurtocht leidde tot niets. Een tip van vrienden van de inmiddels 37-jarige vinder om een advertentie in het dames weekblad Libelle te plaatsen, bracht het balletje na 25 jaar toch nog aan het rollen. em - Een Arnhemse man ouw zijn aangehouden tiet slecht functioneren en geiser in een door hen lurde woning. Als gevolg ran is op 29 oktober een rige man aan koolmonoxi- giftiging overleden. De e verdenkt de 63-jarige en 64-jarige vrouw van fslag. Een onderzoek moet ijzen of het stel nalatig is lest of Zelfs bewust risico's [genomen door de geiser schoon te laten maken. Sezand - Een 41-jarige taxi- iffeur uit Sappemeer heeft 17-jarige overvaller over- Sterd en hem overgeleverd 3e politie van Hoogezand. jngeman had een taxi be- bij het NS-station. Plotse- [rok de jongen een flink en dreigde de taxirijder te steken als hij geen geld g. De chauffeur stapte uit wagen, schopte het mes uit anden van de overvaller en zijn belager in de kofferbak appen. Daarna leverde hij af op het politiebureau. Iiingen - Een 20-jarige Gro- jse straatrover is in hoger ep veroordeeld tot zes jaar n tbs met dwangverple- De man pleegde vorig jaar jn woonplaats vier geweld- ge overvallen op bejaarde pen. Een van hen was I, een andere was gehandi- Omdat het dove slachtof- Drt na het vonnis van de linger rechtbank (vijf jaar bs) overleed, ging het open- ministerie in hoger beroep iet gerechtshof. - De kwaliteit van het kwater uit de Maas is afge- _jn zomer niet geschaad ge- st door de lozing van een (nische stof door DSM. Vol- 1 toxicologen, die hiernaar erzoek hebben gedaan, kan ®|lijke blootstelling aan klei- Iioeveelheden van de stof II geen schade aan de ge- iheid opleveren. De Water- >Éngmaatschappij Limburg lekte de stof op 8 augustus rdat dë waterstand in de Is laag was als gevolg van de i zomer. Daardoor was de fcentratie van M431 hoger normaal. door Frouke Houtman den haag - Iedere Nederlander moet in paspoort of rijbewijs kunnen aangeven of hij na over lijden zijn organen al dan niet wil afstaan. Dat wil een Kamer meerderheid van PvdA, WD, D66 en LPF. De verwachting is dat met codi cillen in de identiteitsbewijzen meer mensen zich als orgaan donor opgeven en de wachtlijs ten voor orgaantransplantaties korter worden. Patiënten moe ten nu vaak te lang op een transplantatie wachten, waar door ze voortijdig overlijden. De gemiddelde wachttijd voor een niertransplantatie is 4,5 jaar. Dat in Nederland relatief weinig organen voor transplantatie be schikbaar zijn, komt onder meer doordat nabestaanden meestal de knoop doorhakken. Het komt vaak voor dat naasten de wens van de overledene om organen af te staan, naast zich neerleggen. Het idee om het legitimatiebe wijs te gebruiken als donorco dicil komt van D66. De coalitie partij wil zo ook voorkomen dat levende, gezonde donoren on der druk worden gezet om bij voorbeeld een nier af te staan. Begin volgend jaar formuleert het kabinet een standpunt over donorregistratie. De huidige Wet op de Orgaan donatie is vijf jaar oud. Mogelijk wordt besloten over te gaan op het meer dwingende systeem van donorregistratie, zoals Bel gië kent. Daar is iedereen auto matisch donor tenzij bezwaar wordt aangetekend, met het ge volg dat de wachtlijsten er fors korter zijn dan in Nederland. Recent onderzoek van het Ra- thenau-instituut wijst uit dat ruim zestig procent van de Ne derlandse bevolking vóór zo'n systeem van automatische or gaandonatie is. Ook belangen verenigingen als de Nederland se Nierpatiëntenvereniging zijn voor invoering. Uit het onderzoek blijkt verder dat 22 procent van de Neder landers vindt dat mensen die bereid zijn organen af te staan, voorrang moeten krijgen als zij zelf een transplantatie moeten ondergaan. Zij krijgen de steun van D66. „Wie nee aankruist, wat ieders goed recht is, moet achteraan sluiten in de rij van wachtenden wanneer hij of zij zelf een transplantatie nodig heeft", vindt kamerlid Lam- brechts. den haag - In Den Haag demonstreerden 'ideebaners' tegen de voor genomen bezuiniging van 68o miljoen op deze gesubsidieerde ba nen. De straatvegers stortten hun vuilnis voor het gebouw van de Tweede Kamer als protest. Foto: GPD/Phil Nljhuis Donner geeft opening van zaken over aanhoudingen den haag/anp - De vijf mannen die in oktober in Nederland werden aangehouden op ver denking van het beramen van een terroristische aanslag, had den banden met een man die betrokken was bij de aanslagen op 16 mei in de Marokkaanse stad Casablanca. Bij die aansla gen kwamen 45 mensen om het leven. Dat heeft justitieminister Don ner gisteren aan de Tweede Ka mer geschreven, in antwoord op vragen van WD'er Wilders. De mannen uit Amsterdam (2), Amersfoort, Den Haag en Schiedam werden op 17 okto ber aangehouden. Eén werd kort daarop alweer vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs, de andere vier anderhalve week la ter. In de brief geeft minister Don ner opening van zaken over de informatie van de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) die aanleiding gaf tot de aanhoudingen. Uit deze gege vens blijkt onder meer dat de leden van de groep, 'in zeer specifieke verhullende termen' over een naderende actie sprak. Uit ervaring wist de inlichtin gendienst dat deze termen wer den gebruikt voor terroristische acties. Ook wist de dienst dat twee leden van de groep on langs in Pakistan waren ge weest. Daar had een van hen in een trainingskamp gezeten. Verder stond de groep in con tact met iemand in Spanje die opdracht gaf een paspoort te regelen. Deze persoon werd in Marokko gezocht wegens be trokkenheid bij de aanslagen in Casablanca. Na de aanhouding liet het openbaar ministerie (OM) huis zoeking doen bij de vijf ver dachten. Hierbij werd onder meer een testament gevonden. Zo'n testament is gebruikelijk bij radicale moslims die deelne men aan de gewapende strijd tegen tegenstanders van de is lam, de zogeheten jihad. De rechter-commissaris oor deelde op 20 oktober dat de in verzekeringstelling van de vijf terecht was. Zij werden ver- dacht van het voorbereiden van een ontploffing, deelneming aan een criminele organisatie en vervalsing van reisdocumen ten. Ruim een week later waren ze allemaal weer op vrije voe ten, omdat er 'onvoldoende ernstige bezwaren' waren om ze nog langer vast te houden, aldus Donner in de brief. amsterdam/anp - Het aantal kinderen dat in Amsterdam via het Jeugdsportfonds sport, is dit jaar met 50 procént ge: groeid. Het fonds betaalt con tributie en sportkleding voor kinderen van wie de ouders dat niet kunnen betalen. Vorig jaar honoreerde het Jeugdsport fonds ongeveer zeshonderd aanvragen. Dit jaar zijn al Luim negenhonderd aanvragen goedgekeurd. H. Postma, initiatiefnemer van het Jeugdsportfonds, hëëft de afgelopen zes jaar de noodzaak van zijn fonds alleen maar zien groeien. „De overheid bezui nigt. Steeds meer mensen voe len dat en zeker ook hun kinde ren", zegt Postma. In veel gezinnen is geen geld om kinderen te laten sporten. „Gebrek aan geld maakt de be levingswereld van deze kinde ren beperkt. Door ze te laten sporten komen ze uit dat kleine wereldje en doen ervaring op voor de rest van hun leven: om gaan met regels, winnen en ver liezen, ontspanning door licha melijke inspanning." Een hulpverlener of leerkracht die het gezin kent, kan bij het Jeugdsportfonds aanldoppen. „De aanvraag moet aan twee eisen voldoen: een kind dat wil sporten en ouders die daarvoor geen financiële draagkracht hebben", aldus Postma. Het Jeugdsportfonds maakt de con tributie rechtstreeks ovër aan de sportclub. Het geld voor kleding en andere benodigdheden (maximaal 225 euro) gaat naar de aanvrager, dus de leerkracht of hulpverle ner. „We geven het geld niet aan de ouders, omdat zij gè- makkelijk in de verleiding ko men dit aan andere noodzake lijke dingen te besteden. Op de ze manier weten we zeker dat het geld op de juiste -plek te rechtkomt." Grote kracht van het- Jeugd sportfonds is dat met betrekke lijk weinig geld, gemiddeld 185 euro per kind, direct resultaat wordt geboekt. De procedure is bovendien snel. „Enkele weken na de aanvraag kan het kind sporten", zegt Postma. Het succes van het Amsterdam-- se fonds moet volgend jaar ook gestalte krijgen in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Arnhem en nog vijf nader te be palen steden. hendrik ido ambacht - Een hoogspanningsmast in Hendrik Ido Ambacht werd gisteren omver ge- trokkken. De mast van 25 meter hoog is de eerste van dertien die de ko mende tijd het veld moe ten ruimen. De hoogspan ningsleiding tussen Hen drik Ido Ambacht en Zwijndrecht zit nu onder de grond. Foto: ANP/Robin Utrecht middelstum/anp - Bewoners van Groningen maken zich gro te zorgen over de aardbevingen in die provincie. Dat bleek gis teravond tijdens een bijeen komst in Middelstum waar de gemeente Loppersum inwoners informatie gaf over de recente bevingen. „Jullie halen onze rijkdom weg en laten ons met scheuren in onze boerderijen en woningen achter." Deze opmerking van een verontruste Groningse landbouwer werd met applaus onthaald. Ongeveer 350 men sen waren op de uitnodiging van de gemeente ingegaan en kregen van deskundigen tekst en uitleg over oorzaken en ge volgen van de aardschokken dit najaar. In een maand tijd werden er drie aardbevingen geregistreerd iri de provincie. Daarbij hadden de eerste twee een kracht van 3,0 'op de schaal van Richter, en de laatste, op 10 november, een kracht van 2,7. De gemeente Loppersum no digde specialisten uit van onder meer KNMI, de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), de Commissie Bodemdaling en het Staatstoezicht op de Mijnen om vragen van ongeruste be woners te beantwoorden. De deskundigen zijn het er over eens dat de drie aardbevingen het gevolg zijn van de aardgas winning in Groningen. B. Dost van het KNMI verwacht niet dat nieuwe bevingen veel krachti ger zullen worden. Volgens het KNMI is echter niet te voorspel len wanneer nieuwe bevingen zich weer voordoen. Op de bijeenkomst bleek dat veel inwoners zich ook zorgen maken over de bodemdaling in Groningen, die het gevolg is van de aardgaswinning sinds de jaren zestig. Zij vermoeden dat onverklaarbare scheuren in boerderijen en woningen het gevolg zijn van het zakken van de bodem. Maar volgens de Commissie Bodemdaling door Aardgaswinning kunnen de scheuren niet het gevolg zijn van de bodemdaling. „Daar voor verloopt de bodemdaling veel te gelijkmatig", zei L. Voge laar van deze commissie. Grotere schade Een in Noord-Nederland voorkomende kleisoort kan ervoor zorgen dat bij aardbe vingen grotere schade wordt aangericht dan tot dusverre werd vermoed. Dat meldde gisteren het geologische bu reau Groundcontrol uit Rot terdam. In de noordelijke re gio komen door bodemda ling ten gevolge van aardgas winning geregeld lichte aardbevingen voor. Zogehe ten 'zwelkleien' zouden door het opnemen van water op zwellen en daardoor de druk in de bodem verhogen. groningen/gpd - Het plan van het kabinet om de kiezer in de toekomst op zowel een landelij ke als een regionale volksverte genwoordiger te laten stem men, leidt tot tweederangs Ka merleden. Dit vreest hoogleraar staatsrecht Elzinga van de Rijksuniversiteit Groningen. Volgens hem is het voorstel van D66-minister De Graaf (be stuurlijke vernieuwing) half slachtig. Elzinga is zijdelings betrokken geweest bij het voorstel van De Graaf om het kiesstelsel aan te passen. Maar de uitkomst van de plannen zint hem niet „Als ze doorgaan, krijg je straks twee soorten Kamerleden", voor spelt hij. „De 75 die via de lan delijke lijst worden verkozen, .krijgen het voor het zeggen in Den Haag. De 75 regionaal ver- kozenen worden 'tweederangs' kamerleden; zeg maar back benchers die de belangen van Groningen of Limburg mogen behartigen, maar aan het grote politieke werk niet toekomen." }hoven - De Explosieven Uimingsdienst (EOD) heeft iren in de Eindhovense wijk irhoven zonder problemen 2 niet ontplofte bommen phadelijk gemaakt. Het kar- 3)0uurde enkele uren. Onge- ,1 vijfhonderd bewoners van 'vijk moesten al die tijd uit |j?zorg h.un huis uit. De geal- rden hebben de explosieven je Tweede Wereldoorlog bo- het pal naast de wijk gele- 3 [vliegveld Welschap afge- jljpen. Het ging om een En- .Jp vijfhonderdponder en een 'Trikaanse duizendponder. Steeds meer problemen met betalen vrijwillige ouderbijdrage door Rudi Buis en Angela de Jong den haag - Normaal besteedt Wilma (40) het statiegeld aan boodschappen. Maar de komende maanden niet. Ze spaart het geld, zodat haar 11-jarige dochter Eva aan het einde van dit schooljaar op kamp kan. „Dat is haar afscheid van de basisschool. Dat kun je haar toch niet ontzeggen?" Wilma is chronisch ziek en heeft nog een zoontje van 10 jaar, Tom. Haar kinderen gaan nog mee op schoolreis omdat de christelijke school waarop ze zitten coulant is. Wel maakt ze zich ernstige zorgen over volgend jaar, wanneer Eva in het voortgezet onderwijs komt, ze zelf meer voor medicijnen en vervoer moet gaan be talen en haar jongste zoon op kamp wil. „Van mij mag dit kabinet nog vandaag op z'n kont gaan." Wilma is geen uitzondering. Basis scholen signaleren dat steeds meer ouders moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen. Zo'n tachtig pro cent daarvan merkt dat aan de eigen inkomsten: het aantal ouders dat de vrijwillige ouderbijdrage niet meer kan opbrengen is groeiende. Het ge volg is dat het schoolfonds de laatste tijd meer moet bijspringen. Ook in de klassen wordt de armoede pijnlijk duidelijk. Volgens recent on derzoek moet een toenemend aantal kinderen bij een schoolreisje ge dwongen verstek laten gaan. Volgens Saskia Sol van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) wil dat zeggen dat voor veel ouders 'de bodem is bereikt'. „Wij weten uit er varing en onderzoek dat zoiets het laatste is waar ouders op bezuinigen. Ze hebben liever dat hun kinderen goed in de kleren zitten en op school mee kunnen doen dan dat ze op zo mervakantie gaan. Ouders willen hun kinderen en ook anderen niet laten merken dat het slecht gaat. Armoede is echt nog een taboe." De gemiddelde ouderbijdrage die scholen vragen ligt rond de 25 euro. Van het geld worden 'de leuke din gen' gefinancierd: een bezoek van sinterklaas of een cadeautje in de schoen van leerlingen uit de kleuter klassen, maar ook een paas- of kerst maaltijd, een feest voor de zomerva kantie of een sportdag. Soms wordt ook de schoolreis ervan bekostigd, maar op veel scholen moeten ouders daar apart voor betalen. De meeste scholen stellen zich op het standpunt dat een kind niet mee mag als z'n ouders het schoolreisje niet kunnen betalen. Maar ze proberen er wel alles aan te doen om het kind toch mee te krijgen. Ouders kunnen het bedrag bijvoorbeeld in wekelijkse termijnen betalen. Of mensen met een bijstandsuitkering hoeven maar de helft te betalen. En in een enkel geval neemt de school zelf de totale kosten voor haar rekening. Ook komt het maar zelden voor dat kinderen worden uitgesloten van sin terklaas- en kerstvieringen als hun ouders de ouderbijdrage niet hebben betaald. Ook niet als ouders om prin cipiële redenen weigeren de bijdrage te betalen, die immers 'vrijwillig' is. Maar zo af en toe krijgt de Vereniging voor Openbaar Onderwijs een tele foontje van een vader of moeder die ten einde raad is. Dan dreigt de school een kind tijdens het sinter klaasfeest in de kamer van de direc teur te zetten als de ouderbijdrage niet snel betaald wordt. „Dat is toch verschrikkelijk", zegt woordvoerder Rein van Dijk. „Ga met de ouders in gesprek, maar laat de kinderen niet de dupe zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5