Kamer eist reparatie koopkracht BINNENLAND 1 ..«Situ Niet-rokers: Horecaplan slecht onderbouwd De Hoop Scheffer met weemoed weg Man bedolven ondervallende bouwkraan Minister De Geus niet langer linksbuiten kabinet 1= iraf voor le-informant |nnen maken ^poorten kapot uw vermoord d kinderporno ts na ruim aar terug olijke Oogjes' gevaarlijk iaam duiker 41 meter diepte lickers afgeleid >r eigen bedrijf tel AWBZ-zorg lar gemeenten 'Belastingplan openbreken' ,AL35J VAN NUMMER NEDERLAND IN Inzet van raketwerper bij overval komt zelden voor woensdag 3 december 2003 isCH - De rechtbank in losch heeft gisteren de in- it in de Eindhovense on- lak, een 39-jarige man :ert, veroordeeld tot tien 3elden cel. Volgens de rech- >eft hij zich schuldig ge- aan ontucht met min- fiigen in het Anne Frank- !e&oen. De Weertenaar gaf litie jarenlang informatie it zich in het plantsoen Ide. Justitie beschuldigde ^fer ook van dat hij Tsjechi- 0Jjonge mannen naar Ne- 2 Jid had gehaald voor pros- maar dat achtte de lank niet bewezen. Veruit de meeste paspoorten die worden jebracht omdat ze kapot itaan op naam van een IVan.de 285 passen die tot iktober terugkwamen bij meente, waren er slechts ran ;een vrouw. Dat heeft ter De Graaf (bestuurlijke juwing) geantwoord op n van CDA-Kamerlid Ie. Hij geeft er ook een ver- ig bij: mannen dragen hun iort nog wel eens in hun ak en daar kan het docu- niet tegen. ;ht - De ontdekking van irporno op de computer j^iaar man is een 28-jarige :htse fataal geworden. 38-jarige echtgenoot ver- dde haar in maart in een sch vakantiepark. Gisteren de hij voor de Utrechtse bank acht jaar cel en tbs 1 zich eisen. De vrouw tussen de honderden - tfoto's ook afbeeldingen laar jonge dochters. Vol- justitie besloot de man touw te vermoorden, toen im dreigde te verlaten. HTÏen gestolen fiets van rouw uit het Zuid-Hol- Lekkerkerk is na ruim n jaar in Gouda terugge- :n. Een medewerker van meente meldde de vondst politie. De politie wist e hand van de ingegra- le postcode de eigenares te rhalen. Hoewel de vrouw nder de indruk was dat fiets na zo'n lange tijd was gevonden, deed ze er toch ndvan. riJK - Drogisterijketen •leister heeft de serie Bad- es Vrolijke Oogjes uit de opgehaald. De boekjes en gevaar opleveren, om- e ogen die erop zijn beves- kunnen loslaten. De boe ggen sinds 25 november winkels. Trekpleister ver- de consument de gekoch- anplaren terug te brengen, iperkrijgt zijn aankoopbe- retour. ^tVoorne - Sportduikers 8ben gistermiddag in het n voornse Meer het stoffelijk "schot gevonden van een er. Zij troffen het lichaam %p een diepte van 41 meter. ens de politie gaat het P schijnlijk om een 34-jarige a snaar die sinds 13 juni na "solo-duik wordt vermist. rdaag proberen marinedui- 1 uit Den Helder het stoffe- "jverschot van de man bo- iwater te halen. giiEVEEN - Vrachtwagen- "leurs worden steeds vaker leid door de vele appara- in hun cabines. Daardoor !t aantal eenzijdige onge- :n en kantelongelukken i vrachtwagens de afgelopen jaar toegenomen, zo blijkt Cijfers van TVM, de grootste [htwagenverzekeraar van (erland. TVM concludeert phauffeurs vooral worden leid door de afdeling plan- g van hun eigen bedrijf, die |om de haverklap belt, mailt ps'jesrs tuurt. haag - Ongeveer 20 pro van de AWBZ-zorg kan :n overgeheveld naar de leenten. Die zijn beter dan ikeraars in staat te zorgen •uderen en gehandicapten itschappelijk actief blijven, blijkt uit een advies van de voor de Volksgezondheid >rg (RVZ) aan staatssecre- s Ross van volksgezondheid. de AWBZ worden de oude- porg, de thuiszorg en de ®teUjke gezondheidszorg be ll) rotterdam/gpd-anp - Hulpdiensten heb ben vanmorgen de zoekactie voortgezet naar de 24-jarige man die gisteren door een ongeval met een hijskraan in Rotter dam om het leven kwam. Hij raakte be dolven onder het puin terwijl hij aan het werk was in een gebouw naast de silo waarop de kraan neerstortte. Een collega raakte gewond, net als de kraanmachinist die uit de cabine werd geslingerd en op het dak van de silo terecht kwam. De graansilo bij de Maashaven brak de val van de 79 meter hoge kraan. Het gevaarte bleef enkele meters boven de drukke Brielselaan hangen. Maar de zware giek, de horizontale hefboom van de kraan, sloeg neer op het gebouw naast de silo, van graanverwerkingsbedrijf Quaker Oats, dat onder de druk nagenoeg instort te. Foto: ANP/Arie Kievit door Hans van Soest den haag - Toen oud-vak bondsman Aart Jan de Geus vo rig jaar aantrad als minister van sociale zaken werd hij de links buiten van het eerste kabinet- Balkenende genoemd. Inmid dels noemt niemand de CDA'er meer zo. Op geen post wordt de komende jaren zoveel bezui nigd als op de zijne: in totaal zo'n 10 miljard euro. „Hij is starrer dan Gerrit Zalm. Met hem konden we nog beter zaken doen dan met onze oud collega." Vakbondsleiders De Waal (FNV) en Terpstra (CNV) waren zuinig met complimen ten over het optreden van De Geus tijdens het najaarsoverleg. De twee hadden een medestan der in het kabinet verwacht. Maar De Geus is geen man die makkelijk compromissen sluit. De Geus wil een heel andere verzorgingsstaat. De overheid is in zijn ogen nu ten onrechte een soort schadedekker: wie werkloos of arbeidsongeschikt wordt, krijgt geld uitgekeerd. Dat principe moet worden om gekeerd: de overheid moet er voor zorgen dat burgers in staat zijn geld te sparen of zich door scholing voor te bereiden op calamiteiten. Vanuit die visie heeft hij weinig moeite met bezuinigingen op bijstand, WW en WAO. Sterker nog, de bezuinigingen gaan hem in sommige gevallen niet ver genoeg. In zijn jargon moet 'de warmte worden terugge bracht in ons sociale-zeker- heidstelsel'. Burgers moeten weten dat de premies die zij be talen terecht komen bij de mensen die het echt nodig heb ben. den haag/gpd - Met 70 miljoen euro willen de regeringsfracties van CDA, WD en D66 het koop krachtverlies voor chronisch zie ken en gehandicapten met een laag inkomen repareren. Sommi gen gaan er volgens recente be rekeningen tot acht procent op achteruit. Oppositiepartij PvdA vindt de plannen van de coalitie niet ver genoeg gaan. PvdA-woordvoer- der Noorman zei vanmorgen in het Kamerdebat dat er 300 mil joen euro nodig is om het koopkrachtverlies te beperken. „Wij kunnen niet anders con cluderen dan dat de regering de boel voor de gek heeft gehou den, door pas gisteren met de koopkrachtcijfers op de prop pen te komen", riep ze boos. De PvdA wil meer belastingaf trek voor ziektekosten en een lagere ziekenfondspremie. Premier Balkenende zei giste ren in een brief aan de Kamer dat het kabinet altijd helder heeft aangegeven dat vrijwel ie dereen er volgend jaar gemid deld 1 procent op achteruit gaat. „Daarbij is aangegeven dat er altijd gevallen zijn die naar boven en naar onder af wijken en dat er geen sprake kan zijn van koopkrachtgaran tie in individuele gevallen", schrijft hij. CDA, WD en D66 eisten van daag in het debat dat het belas tingplan wordt opengebroken, zodat chronisch zieken en ge handicapten met een laag inko men alsnog kosten van medicij nen en thuiszorg kunnen af trekken. Het voorstel kost 20 miljoen euro extra. „Als het ka binet dat bezwaarlijk 7^ vindt, dekken we die uitgave des noods door de bijtelling voor de lease-auto te verhogen Van 22 naar 23 procent. Of door de vrijstelling van de wegenbelas ting voor old-timers :op te schuiven van 25 naar 30 jaar oude auto's", lichtte D66-Ka- merlid Bakker toe. Uit een onverwachte meevaller op de begroting van Sociale Za ken willen de regeringsfracties 50 miljoen euro storten in het gemeentefonds. Met dat geld kunnen gemeenten minima, bijstandstrekkers en WAO'ers collectief bij verzekeren voor het uitgeklede ziekenfondspak ket en een deel van de premie voor hun rekening nemen. Via de bijzondere bijstand zouden de minima dan toch weer zon der veel bijbetaling naar de fy siotherapeut kunnen. Het kabi net heeft de fysiotherapie - eer ste negen behandelingen- uit het fondspakket gehaald. Als derde maatregel willen CDA, WD en D66 dat het kabi net de eigen bijdragen voor ver- pleegzorg en thuiszorg bijstelt. Mensen met een eigen woning zouden wat minder moeten be talen, mensen in een verpleeg huis wat meer. Verder ligt er nog een voorstel van een Kamermeerderheid om de sterilisatie voor mannen en vrouwen uit het fondspakket te lichten. Het geld dat daarmee wordt uitgespaard zou kunnen worden ingezet om de bezuini ging op het ziekenvervoer per taxi van circa 60 miljoen euro te verzachten. (advertentie) 35 J Brugman installeert uw keuken en of badkamer van A tot Z. (incl. aansluiten) Persoonlijk advies Gratis opmeten KEUKENS t BADKAMERS 30 filialen door heel Nederland! den haag/gpd - De horeca wil het roken in cafés en restau rants in tien jaar geleidelijk af bouwen in plaats van het wet telijk verbod per 1 januari. De niet-rokers van Clean Air Now (CAN) vinden het een verba zend slecht onderbouwd plan, dat frontaal indruist tegen de uitgangspunten van het rege ringsbeleid. „Het zal me verba zen als de minister hiermee ge noegen neemt." Koninklijk Horeca Nederland (KHN) heeft het 'stappenplan' gisteren overlegd aan minister Hoogervorst van volksgezond- Roken in café of restaurant geleidelijk afbouwen heid. Acceptatie van het plan zou betekenen dat het beoogde rookverbod per 1 januari vol gend jaar met tien jaar wordt uitgesteld. De horeca is er erg op gebrand het rookverbod op de lange baan te schuiven. Volgens de KHN gaat de invoering van een volledig rookvrije horeca ten koste van 40.000 banen. Daarom zouden rokers de ko mende tien jaar vrijelijk moeten kunnen opsteken bij de borrel en de maaltijd. In tien jaar tijd zouden vijf stappen moeten worden genomen: de asbak staat niet meer vanzelfsprekend op de tafels, horecapersoneel wordt bijgeschoold, er komt onderzoek naar ventilatietech- nieken, er komen rookvrije werkplekken en horecagelegen heden moeten met een bordje aan de buitenkant van het café of restaurant aangegeven of er binnen wordt gerookt en of er goede ventilatie aanwezig is. ,,Als het maatschappelijk draag vlak voor roken afneemt, zal er uiteindelijk helemaal niet meer worden gerookt in de horeca", zegt directeur Claes van Horeca Nederland. Het stappenplan loopt volgens hem parallel aan wat de klanten willen. „En dat is geen rookvrije horeca. Van de cafébezoekers rookt zestig pro cent." Onlangs besloot Hoogervorst na hevig protest al om voor de horeca een uitzondering te ma ken op het rookverbod in alle Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 VOOR MEER INFORMATIE BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL amsterdam/anp - Criminelen hanteerden maandag ongebrui kelijk materieel bij een overval in Amsterdam. Onder bedrei ging van een raketwerper dwongen zij een geldloper een koffer geld af te geven. Het komt in Nederland maar zelden voor dat overvallers zulk zwaar geschut inzetten. In 1998 werd een geldauto van trans portbedrijf Brinks in Haarlem overvallen onder bedreiging van een bazooka. Ook in 1995 gebruikten overvallers dit ge schut om een geldwagen te be roven. Jaren geleden maakte de Amsterdamse politie een raket werper buit tijdens een huis zoeking en in 2000 werd ere eentje binnengebracht tijdens een wapeninleveractie. Raketwerpers en bazooka's dui ken vooral op in computerspel letjes en in landen als Tsjetje- nië, Afghanistan en Irak. In Eu ropa lijkt Frankrijk een reputa tie te hebben als land waar dit wapen wordt ingezet. De afge lopen jaren wisten zwaarbewa pende mannen daar enkele ma len geldwagens tot stoppen te dwingen met een raketwerper. „Het is zeer uitzonderlijk", rea geert C. den Bakker van het Ne derlands Politie Instituut. Extra bezorgdheid is er niet bij de po litie. „Iedere overval op een geldwagen baart ons zorgen." Raketwerpers zijn in Nederland niet te koop, maar sinds de val van de muur komen veel wa pens uit Oost-Europa. Het Explosieven Opruimings Commando moest er in Am sterdam aan te pas komen om de bazooka onschadelijk te ma ken. Waar het wapen vandaan komt, wil de politie 'in het be lang van het onderzoek' niet zeggen. „Als de herkomst be kend is, wordt ook de achter grond van de daders bekend", aldus een woordvoerder. (advertentie) WAARSCHUWING! Trekpleister heeft de serie Badboekjes Vrolijke Oogjes met de titels "Kleuren", "Tegenstellingen", "Vormen" en "Cijfers" uit de verkoop gehaald. De Badboekjes zijn vanaf dinsdag 25 november 2003 per stuk verkocht voor 1,99. Pc boekjes kunnen opleveren, omdat is gebleken dat de, op de boekjes bevestigde oogjes, kunnen loslaten. Dit artikel is geleverd door Boek Specials Nederland B.V. met streepjescode: 9789052953366. Wij verzoeken u deze boekjes niet aan uw kind te geven en terug te brengen naar het dichtstbijzijnde Trekpleisterfiliaal. U ontvangt dan uw aankoopbedrag retour. Voor nadere informatie kunt u bellen met de leverancier (0252)210070. Onze welgemeende excuses voor dit ongemak. maastricht/gpd - Of de top het mooiste moment was in zijn loopbaan als minister? „Nou, dat niet. Maar het was wel eervol om voor Nederland deze organi satie te mogen leiden." Jaap de Hoop Scheffer reageert in het congrescentrum in Maastricht op zijn eigen weloverwogen ma nier. Hij heeft er drie dagen van bijna fulltime vergaderen op zit ten als voorzitter van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE). Zijn laatste klus als minister van bui tenlandse zaken. Vandaag draagt De Hoop Scheffer zijn ministersporte feuille over aan partijgenoot Ben Bot. Om een eervolle re den: vanaf januari is hij de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO. „Er is wel weemoed de laatste dagen. Minister van buitenlandse zaken is een prachtbaan", geeft De Hoop Scheffer toe. Met een lachje: „Maar als je de baan van secre taris-generaal krijgt aangebo den, kun je niet weigeren." Hoe anders lagen de kaarten twee jaar geleden. Hij was afge serveerd als fractievoorzitter van het CDA en sleet zijn dagen op de achterste Kamerbankjes. Bij de vorming van het eerste kabinet Balkenende kwam zijn revanche: hij werd minister van buitenlandse zaken, een droombaan voor de oud-diplo maat. Hij mocht aanblijven in het tweede kabinet Balkenende. Halverwege dit jaar kwamen de geruchten dat hij hoge ogen gooide als hoogste NAVO-baas. Zelf zweeg hij in alle talen. Als diplomaat wist hij maar al te goed dat loslippigheid geen aanbeveling is voor internatio nale droombanen. Zijn zwijgzaamheid én de Ne derlandse opstelling in interna tionale kwesties zoals de Ameri kaanse inval in Irak werden be loond: per 1 januari gaat hij naar Brussel. Zodra hij wist dat hij benoemd werd, had hij ei genlijk moeten opstappen als minister. Maar De Hoop Schef fer wilde blijven. Speciaal om het OVSE-voorzitterschap af te maken, dat Nederland dit jaar bekleedt. De Tweede Kamer streek met de hand over het hart. En uitgerekend dat voorzitter schap liep gisteren uit op een politieke aanvaring van jewel ste. Rusland raakte slaags met alle andere 54 lidstaten van de organisatie, die er toch altijd een eer inlegt het met zijn allen eens te worden over de men senrechten in Europa. De Hoop Scheffer trachtte te redden wat er te redden viel. Tot diep in de nacht werd geprobeerd de Rus sen op andere gedachten te brengen. Tevergeefs. „We kwamen er niet uit", con stateerde De Hoop Scheffer. Driftig rondbellen met de Ame rikanen en andere Westerse Jaap de Scheffer. Foto: Reuters/Paul Vreeker landen, leerde dat de Russen al leen stonden. Tegen kwart voor vier dinsdagochtend besloot De Hoop Scheffer de knoop door te hakken. De Russen zouden (advertentie) I januari 2004: Hoe verder met de vervolguitkering WW? ma ïaIMSH lihfTli de OVSE niet naar hun hand zetten. Zij werden tijdens de of ficiële vergadering eerst door de Amerikaanse minister Powell en later door de hele OVSE aan de schandpaal genageld. De top was het aanblijven waard, constateerde De Hoop Scheffer. „De OVSE heeft aan politiek gewicht gewonnen. Lidstaten als Georgië en Molda vië zijn niet in de steek gela ten." Nu wenkt de NAVO. „Dat wordt sowieso makkelijker", grijnst de topman in spe. „Ik ga van 55 naar - straks - 26 lidsta ten." openbare ruimtes per 1 januari 2004. Cafés en restaurants kre gen een ontheffing op voor waarde dat er voor de kerst een gedegen stappenplan zou lig gen met eigen plannen om het roken te ontmoedigen. Wan neer de minister het nu voorlig gende plan afkeurt, dan krijgt de horeca alsnog een ultima tum. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezond heid is het niet zeker of Hoo gervorst voor het kerstreces, dat op 19 december ingaat, al met een antwoord komt. Dierenactivisten zijn terroristen' den haag/gpd - Dierenactivis ten moeten in het vervolg we gens 'terroristische daden' voor de rechter kunnen worden ge bracht. Dat vindt een Kamer meerderheid van CDA, WD en oppositiefractie LPF. Als die renactivisten onder de nieuwe anti-terrorismewet vallen, kun nen ze twee keer zo zwaar wor den gestraft als nu. Afhankelijk van het misdrijf tot maximaal levenslang. Donner voelt er niets voor de nieuwe wet ook voor dierenac tivisten te laten gelden. Hij wil een duidelijk onderscheid ma ken tussen actiegroepen en ter roristische organisaties. Dieren activisten die bijvoorbeeld een nertsenfokkerij in brand steken, zouden volgens hem als 'gewo ne' crimineel moeten worden aangepakt. Om dit onderscheid in de wet te maken wil Donner vastleg gen dat een misdaad pas een terroristische daad tan worden genoemd wanneer gericht is tegen de bevolking of een deel daarvan. Expliciet stelt~hij dat dat deel van de bevolking dan. wel 'substantieel' moet zijn. Be paalde beroepsgroepen, zoals nertsenfokkers, vallen daar niet onder. Donners eigen partij, het CDA, is het daar evenals WD en LPF mee oneens. Zij vinden dieren activisme net zo goed terroris me. „Boeren zijn ook een deel van de bevolking", aldus CDA- Kamerlid Van Fessem. „In En geland zijn groepen die dieren met geweld bevrijden verbo den, waarom hier niet", aldus LPF'er Eerdmans. De andere partijen in de Twee de Kamer zijn bang dat de anti terrorismewet op deze manier te makkelijk kan worden toege past op alles wat de overheid niet zint.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3