Hengelen op miljonairsbeurs f GESPREK VAN DE DAG Afscheid van de cockpittechneut Haagse burgemeester doet aangifte na naaktfoto Pikwerk DAGELIJKS LEVEN Burgemeester Deetman van Den Haag heeft gisteren aangifte gedaan van 'schen nis van de openbare eerbaarheid' en 'bele diging jegens de burgemeester'. De burge meester voelt zich gegriefd nadat een fan van ADO Den Haag zijn 'mannelijkheid zichtbaar had getoond' terwijl hij met Dee tman op de foto ging. De burgemeester heeft bovendien het over leg met de fanclub van ADO Den Haag ge staakt. Het incident deed zich voor op dins dag 4 november. De burgemeester was die dag in het Zuiderparkstadion voor een overleg met de klankbordgroep ADO. Een supporter van de voetbalclub heeft zich daarbij in de 'businesslounge' van de ver eniging op de foto laten zetten samen met Deetman. De burgemeester wist op dat moment niet dat de man zijn gulp had ge opend en zijn geslachtsdeel zichtbaar was. De foto is inmiddels op grote schaal ver spreid via internet. Te zien is hoe Deetman door de man -die in zijn ene hand een fles je bier heeft- wordt omarmd en zelf ook de armen breeduit spreidt. Televisiemaker Wim de Bie levert er bij voorbeeld op zijn website commentaar op: 'Een lezer zond deze foto in, die is geno men in het Haagse Zuiderparkstadion, voorafgaand aan de voetbalwedstrijd ADO Den Haag-Ajax. Burgemeester Deetman vermaakt zich kostelijk te midden van zijn Hagenezen', schrijft hij, dus niet helemaal correct. Het weekblad Panorama laat de fo to ook op de website zien. Het blad stelt dat deze werd opgestuurd door 'Michiel van A.'. Loco-burgemeester Engering schrijft aan de Haagse gemeenteraad dat Deetman 'ui teraard geen enkel vermoeden en/of op dat moment ook geen aanleiding had te veron derstellen dat de betrokkene zich mis droeg'. Engering: 'Het college is met de burgemeester zeer ontstemd over hetgeen is voorgevallen. De persoonlijke en functio nele integriteit van de burgemeester is betrokkene in diskrediet gebracht op eep manier die alle perken te buiten gaat. Het bestuur van ADO Den Haag heeft middels zijn excuses aangeboden. De fc club zou („helaas", aldus Engering) niei van zich hebben laten horen. Pikant detail is dat Deetman tijdens de gadering van de klankbordgroep ADO Haag, enige momenten voordat de foto] werd gemaakt, de supporters van de voi balclub nog had geprezen. Hij vertelde dat hun positieve gedrag een belangrijl reden was voor de gemeente om de boi van een nieuw stadion te steunen, gpd i-lE\]E1ZD PrtT MEISJE- I? 6~£WOOA/ AIOCS' /y NIET AAN AAI*ZOIGE, JONGEN /=)i-s DD TOE. Prins JOHAN FRISO heeft vanochtend op de Nederlandse ambassade in Peking de PRINS CLAUSPRIJS 2003 overhandigd aan de Chinese geleerde Wang Shixiang. Wang krijgt de prijs voor zijn bijdrage aan het behoud van oude Chine se ambachten. Hij stelde het geldbedrag dat aan de prijs verbonden is, 100.000-euro, beschikbaar voor de bouw van een Chinees-Nederlandse school in de provincie Fujian. De hoofdprijs van het Prins Clausfonds wordt normaal gesproken tijdens een speciaal gala in Amsterdam uitgereikt aan de winnaar. Maar de winnaar van dit jaar, Wang (89) is slecht ter been en daarom werd er dit keer voor gekozen om een deel van de uitreiking in Peking te laten plaatsvinden. Prins Johan Friso, die samen met zijn broer Constantijn erevoorzitter is van het fonds, vloog speciaal voor de gelegenheid naar China. Het officiële gala is op 10 december. Het thema van het Prins Clausfonds, dat zich inzet voor cultuur en ontwikkeling in de wereld, was dit jaar 'oude ambachten'. Wang schreef bijna veertig boeken over Chinese klassieke meubels en bracht in de loop der jaren een omvangrijke collectie meubels uifde Ming-dynastie bijeen, die nu groten deels in musea staan. Foto: EPA KLM neemt klassieke jumbo uit de vloot Het is over en uit voor de boord werktuigkundigen van de KLM. De techneut in de cockpit is niet meer nodig. Met de landing van ochtend van de laatste oudere Boeing 747-300 van de KLM op Schiphol is een einde gekomen aan een tijdperk. Vlucht KL876 werd opgewacht door een ere haag van zo'n tachtig boordwerk tuigkundigen in uniform. Menig een had een brok in de keel. „Het is voor velen een emotionele dag", aldus secretaris Rob van Zanten van de Vereniging van KLM - b o or d we r ktuigkundigen Al jaren was duidelijk dat de voortschrijdende techniek de 'bwk' overbodig zou maken. In moderne toestellen, zoals de nieuwere versies van de jumbo, kunnen de twee piloten het af zonder de technicus. Velen heb ben zich al laten omscholen tot vlieger. Maar nu de KLM daad werkelijk de oudere generatie jumbo's afdankt, komt het einde hard aan bij de vergrijsde be roepsgroep. Voor een deel van de ruim honderd overgebleven bwk's dreigt werkloosheid. Een relatief kleine groep heeft binnen de KLM ander werk ge vonden, zoals purser of manager. Circa 25 personen hebben vol gens Van Zanten via een uitzend bureau de overstap gemaakt naar Martinair, die ook een van de jumbo's heeft overgenomen. De ouderen kunnen (vervroegd) met pensioen, maar de groep veerti gers die Van Zanten aanduidt als 'jongeren' komt flink in de knel. De overbodige bwk's worden nog vijftien maanden door de KLM doorbetaald, maar daarna is het voorbij als er geen ander werk wordt gevonden. „Het wordt een zware dobber gezien de moeilijke arbeidsmarkt", zo stelt Van Zan ten. Volgens hem is herplaatsing een probleem gezien het zeer spe cifieke beroep dat deze technici hun hele leven hebben uitgeoe fend. De nationale luchtvaartmaat schappij bezat ooit dertien 747- 300's, die naar de huidige maat staven veel herrie maken en kero sine slurpen. Ook moet er meer aan gesleuteld worden dan aan de nieuwste generatie vliegtuigen. Vanwege dé malaise in de lucht vaart heeft de KLM besloten de ruim twintig jaar oude luchtreu zen vervroegd af te danken. Enke le vliegtuigen zijn verkocht, maar de rest wordt waarschijnlijk in de woestijn geparkeerd. MENSELIJK Tientallen LIEFDESBRIEVEN van de Britse staatsman Winston CHURCHILL aan Pamela Plowden zijn gisteren bij Christie's in Lon den onder de hamer gekomen. Het veilinghuis wist de manuscripten voor in totaal 408.000 euro van de hand teftoen. De brieven werden ingebracht door een nakomeling van Plowden. De waardevolste brief, waarin Churchill een huwe lijksaanzoek doet, is van 19 juli 1942. Hetzeven pagina's tellend schrijven bracht 109.000 euro op. De brieven bestrijken een tijdspan ne van 63 jaar. Churchill ontmoet te Plowden toen hij begin twintig was. Zij. was een bekende schoon heid in de hogere kringen van Hy derabad in het toenmalige Brits-ln- dië. Twee jaar na hun ontmoeting trouwde-ze met de graaf van Lyt- ton, de zoon van de onderkoning van India. Rockster MICK JAGGER (60) heeft koningin Elizabeth opnieuw ge vraagd zijn verheffing in de adel stand UIT TE STELLEN. Volgens de Britse kranten Sun en The Daily Mail van. gisteren weigert de rockco- ryfee in de schaduw van rugbyspeler Jonny Wilkinson te staan. Beiden zouden op 10 december een ko ninklijke onderscheiding in ont vangst nemen. Onlangs werd het Engelse rugbyteam wereldkampi oen, de eerste keer sinds 1966 dat de Engelsen een sporttitel van bete kenis in de wacht sleepten. Wilkin son was de maker van het beslissen de punt. De 24-jarige rugbyspeler geniet-dan ook een enorme popula riteit. Jagger weet al een jaar dat hij de onderscheiding krijgt, maar wilde eerder geen tijd voor de plechtig heid vrijmaken. Hij vond de Rolling Stones'-tour 'Forty Licks' belangrij ker, meldde hij vorig jaar. Jagger heeft nu opnieuw om uitstel ge vraagd en mag op 12 december bij de koningin verschijnen om Sir Mick te. worden. De Amerikaanse actrice GEENA DAVIS (48) is in verwachting van een TWEELING. Dat maakte haar woordvoerder gisteren bekend. Da- vis beviel in april vorig jaar van dochter Alizeh. De filmster won in 1988 een Oscar voor haar rol in The Accidental Tourist. Voor de film Thelma and Louise kreeg ze een Oscar-nominatie. Foto: AP In het Britse Liverpool is gisteren een TENTOONSTELLING geopend met nooit eerder vertoonde foto's van onder anderen ELVIS PRESLEY. De plaatjes werden in de jaren vijftig geschoten door een amateurfoto graaf en verdwenen daarna meer dan veertig jaar in diens kelder. De collectie van de Amerikaan Lew Al len vertoont onder meer foto's van Elvis tijdens concerten in 1956 in Cleveland, in de Amerikaanse staat Ohio. Omdat de lokale kranten staakten, was de toenmalige mid delbare schoolleerling de enige foto graaf op de shows. Op de tentoon stelling zijn ook unieke beelden te zien van andere pioniers van de rockmuziek, zoals Buddy Holly en Bobby Darin. Recessie of niet, welgesteld Neder land kan de centen laten rollen op de Miljonair Fair in Amsterdam. De beurs met het hoge Glamour land-gehalte is vijf keer groter dan vorig jaar. „Je moet blijven hengelen in de markt", zo motiveert Peter Heu velmans (61) zijn besluit weer mee te doen aan de Miljonair Fair, een soort huishoudbeurs voor welgestelden. Heuvelmans heeft een aardige reputatie opge bouwd met de bouw van neoclas sicistische landhuizen en kaste len. „Wij hebben een totaalfor mule. We nemen alles voor onze rekening, van architectuur, in richting, tuin, tot het laatste schil derijtje en de hele rompslomp er omheen. Dat vinden die rijken ge makkelijk, want die hebben geen tijd om te shoppen." Heuvelmans, gevestigd in het Bra bantse Lage Mierde, is blij met de Miljonair Fair. „Het is een kanjer van een beurs. Er loopt een select publiek rond. Dat is niet te verge lijken met de huishoudbeurs waar mensen met tassen vol naar bui ten komen. Deze bezoekers willen alleen maar je kaartje." Maar wat leverde de eerste fair vorig jaar.concreet op? „Drie nieuwe klanten uit de Quote-lijst en wat kleintjes." Maar naamsbe kendheid a la Jan des Bouvrie ont beert Heuvelmans nog. „In Gla mourland zei Gert-Jan Droge eens: hiermee vergeleken is Jan des Bouvrie sociale woning bouw." Daar moet Heuvelmans het nog even mee doen. De eerste Miljonair Fair verliep vorig jaar boven verwachting, meldt organisator Yves Gijrath (36). Met 70 standhouders en 15.000 bezoekers zat de Passen gers Terminal tjokvol. De gasten lieten het geld lekker rollen. „Er is voor tientallen miljoenen euro's besteed. Amsterdam Diamond Centre bijvoorbeeld was compleet verrast door het hoge aantal im pulsaankopen van dure horlo ges." Ditmaal melden zich liefst 200 In moderne toestellen kunnen de twee piloten het af zonder de boordj werktuigkundige. Archieffoto: ANP De 53-jarige Van Zanten zal zelf vandaag geen tranen wegpinken. Hem wacht vervroegd pensioen. Toch denkt hij nu al met wee moed terug aan zijn mooie jaren als boordwerktuigkundige. Hij heeft veel gezien van de wereld, kreeg een aantrekkelijk salaris. „We hebben een goed leven g® had. Als techneut word je vaakp? ondergewaardeerd, maar als boordwerktuigkundige bij de I KLM niet. Het was een fantastif0 sche tijd." Richard Mooyman Deze feestmaand viert pikwerk hoogtij. Sinds ik een computer heb sla ik sinterklaasgedich ten op. Elk jaar tover ik ze te voorschijn. Het doel is tweeledig. Het brengt me in de sfeer van het rijmen en helpt mijn dichtader te dotteren. Dat is één. Het voorkomt dat ik de sint elk jaar dezelfde vermaning en loftuiting in de mond leg die ik al eerder heb bedacht. Het staat na melijk vrij slordig en ongeïnteresseerd als de goedhei ligman dezelfde litanie afdraait. Sleur heet dat. Dat is tivee. Maar het blijft natuurlijk wel pikwerk, al is het bij mezelf. Alle vertrouwde rijmwoorden komen weer tot leven. Het gaat erom, ze in een iets andere volgor de te plaatsen. Zo is het gedicht geheel vernieuwd, alsof het een wasmiddel is. De creativiteit van vroeger nog maar eens mobiliseren, het is een milde vorm van pikken. De bron van scheppingsdrift stond even droog. Dat is erg genoeg. Dergelijk pikken verdient begrip. Er zijn echter grenzen. Dat ik bijvoorbeeld Fiir Elise bij mij op de piano wel eens ernstig mishandel, leidde nog niet tot ernstige spanningen met de buren. Beet hoven zelf protesteert niet. Hij is dood, daar heb ik dus geen omkijken naar. Maar nu komt het. De bu ren hebben aangekondigd om eveneens een piano aan te schaffen. Ze zijn daar heel muzikaal. Dat nu pik ik niet. Het is niet denkbeeldig dat vanachter de gezamenlijke spouwmuur Fiir Elise straks in een veel welluidender versie uit de klankkast zal klinken. Dat zal me niet gebeuren. Ik ga een klach t bij de politie deponeren. Fiir Elise is mijn eigendom. Absurd? Daar is kans op, maar als ik me bekend maak als Han Merkenbureau in plaats van met mijn eigen naam kom ik een heel eind. Hebt u op tijd de juiste noten balk laten registreren, zullen ze vragen. Zo ja, dan is uw melodie beschermd. Een kersvers vonnis van het Europese Hof van Justitie hangt, keurig opgeplakt in het politiebureau, naast portretten van een nieuwe lichting Klaas Bruinsma's. Overigens zal oom agent zeggen dat ik met mijn Fiir Elise achter het net vis. Vrije jongens zijn me al voor geweest. Wie pikken wil kan dat tegenwoordig zonder breekijzer of koevoet. Deponeerde populaire melodie van een componist die minstens een halve eeuw dood is, als je geestelijk eigendom en ga over tot de orde van de dag. Is Eine kleine Nachtmusik eigenlijk nog vrij? Leeft de compo nist van de Vogeltjesdans nog? Het is toevallig een Nederlands bedrijfje, Shield Mark geheten, dat zich aan deze grafschennis van de grote scheppende geesten mag bezondigen, gesteund door dat vonnis van koning Albedil de Europese Unie die zoetjesaan het hele continent in zijn wurggreep heeft. Tevergeefs probeerde de lijkenpikkers van Shield Mark ook het geluid van hanengekraai ex clusief te deponeren, zoals Jacobse en Van Es het exclusieve geluid claimden van scheurgras in de tuin bij goedgelovige weduwes. Maar hanen kraaien vele talen en alleen Onze-Lieve-Heer kan het scheurgras horen. Dat ging dus niet door. Intussen vreselijk treurig dat pikken allemaal, maar er is goed nieuws van de post. Ik mag dit jaar mijn kerstkaarten een per soonlijk tintje geven met een door mezelf ontworpen Decemberzegel! Weg die geijkte kerstklok, dat hertengewei en die sneeuwpop. Mijn eigen boodschap met afbeelding per gegomd stelletje van tien, gevat in een ster met rode ach tergrond. Me even Hare Majes teit wanen of Robert ten Brink, al vorens met Driekoningen afgestem peld in de papierbak te verdwijnen. Laat ik om te beginnen maar eens een foto van mezelf pikken. Maarten van de Rakt Miljonair Fair, 11 tJm 14 december, An^ sterdam Rai. Kaarten (a 30 euro)~zijn bestellen via www.miljonair.nl ofte k aan de kassa toten met 14 uur, zolang! voorraad strekt. Donderdag 11 deceml alleen voor genodigden. ren. Oger ontwerpt maatpakken met de computer. Mart Visser geeft modeshows. Te zien zijn de sloepen van Jan van Gent en Breedendam en de boten van Ri- va. En te horen muziekinstallaties van Bang Olufsen en Mitra. Marbella presenteert zich als lo catie van tweede huizen. Qatar wil zich op de kaart zetten als het nieuwe Dubai. Verder zie je onder andere robotstofzuigers, scooters en wijnklimaatkasten." Dankzij de Miljonair Fair kunnen de lezers van het blad Miljonair ruiken aan en proeven van een luxueuze levensstijl. De beurs is er niet alleen voor de 80.000 miljo nairs in Nederland. „We doen echt niet aan bankafschriftcontro le. Dat zou wel erg zielig zijn. De Miljonair Fair is er voor iedereen, die houdt van de mooie dingen in het leven. De toegangsprijs is dan wel dertig euro, maar als je naar de Efteling gaat, ben je duurder uit", relativeert Gijrath. „We tonen het meest bijzondere wat de wereld te bieden heeft. Zo'n Maybach kost 6 ton. Maar daaromheen hebben we veel spul dat wel haalbaar is, zoals een mu ziekinstallatie van B&O. Er komt vooral een vermogende groep mensen op af uit de betere buur ten van Nederland en België. Dat zijn eerder mensen met 'nieuw geld' dan 'oud geld'. Niet zozeer de internetters maar onderne mers die met niks zijn begonnen en gaandeweg bijvoorbeeld een hele winkelketen hebben opge zet." Van de eerste beurs hebben Gij rath en de zijnen een hoop ge leerd. „We moeten ons meer met Op de miljonairsbeurs is altijd wel een leuke tweede auto te vinden, zoals deze Corniche van Rolls-Royce standhouders aan en zocht Gij rath onderdak in de Rai. Daar be schikt hij over een oppervlak van 4 a 5 voetbalvelden, vijf keer zo veel als bij het debuut. Hij mikt op zo'n 25.000 bezoekers. Een hoog Glamourland-niveau kenmerkt ook de tweede Miljonair Fair, die plaatsvindt van 11 tot en met 14 december. De lekkerste kaviaar, de nieuwste Maybach, gouden mobieltjes, plasma-tv's, whirlpools, het kan niet op. Orga nisator Yves Gijrath doet een greep uit het aanbod: „Op autoge bied hebben we onder meer de nieuwste Cadillac, BMW en Ben- tley in petto. Er komt een privé- vliegtuig, waarvan de vleugels in de Rai op de romp moeten wor den gezet. We hebben de meest luxueuze caravan van Gerrit Maet. Retina eye-care gaat 'life' ooglase- Foto: GPD de catering bemoeien, was eeni 4 van de uitkomsten. We zorgen iL voor wandelende oesterkoningjje) sushibars, driegangendiners enL( een kooktheater. Verder makerij we nu een plattegrond en com-L. plete catalogus voor de bezoekaL Vorig jaar wisten we eigenlijk nier) eens precies wat er allemaal opusc beurs kwam. Ook moet de orgaL satie strakker. Er werd geromm£0 met pasjes, die aan derden werL den doorgegeven", constateert Gijrath. „Ach, zoiets gebeurt inj,V( alle lagen van de bevolking.L,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2