Ijdelijke Lorentzschool blijft omstreden LEIDEN REGIO NZH tussen tram en bus Woede over ongefundeerde kritiek WD op Vierzicht Kasten, kabels en j muizen voor foorschotense clubs Brinkhorst: We zijn te bang voor biotech R3 Raad wil zoveel mogelijk rust voor wijk Holtlant nwonenden willen noodgebouwen in Roomburgerpark HDC972 woensdag 3 december 2003 PvdA en Groenlinks getergd door Leiderdorpse liberalen dat volgde op de openbare zit ting. Het was om die reden dat zijn politieke opponenten in toom ontstaken. „Ik heb hier buitengewoon veel problemen mee", tierde wet houder Molkenboer. „Er wor den beweringen gedaan waar tegen ik me in het openbaar niet kan verdedigen. Daarmee heeft u buitengewoon veel schade gebracht aan W4. U zou dit in het besloten deel moeten bespreken. Als u niet tevreden bent met de beantwoording, dan kunt u het in de raad in de openbaarheid brengen." De ge meenteraad vergadert hierover op 15 december. Molkenboer kreeg bijval van zijn partijgenoot McDaniel en van Groenlinkser Honnef. „U heeft kritiek op een situatie waarmee we met zijn allen heb ben ingestemd. U zegt nogal wat", zei McDaniel. De ge meente heeft namelijk steeds aangegeven dat 25.000 vierkan te meter het minimum was, en dat dat afhankelijk van de inte resse van bedrijven nog kon groeien. Ook Honnef reageerde geïrriteerd. „Moeten we het he le W4-project dan maar afbla zen?" PvdA'er en commissie voorzitter Thunnissen liet enigszins spottend weten dat hij het 'buitengewoon boeiend' vindt dat in de optiek van de WD meer bedrijfsgrond min der geld oplevert. Desondanks bleef Van de Ven bij zijn mening. „Beter ten hal ve gekeerd dan ten hele ge dwaald." Hij ziet nog meer pro blemen. „Contractueel moet 65 procent zijn verhuurd als de bouw begint. De bouw moet in 2005 beginnen. Wat gaat de wethouder doen als dit niet lukt? Het zijn oprechte zorgen." Volgens Molkenboer is de WD onnodig bang. Er zijn meer dan voldoende bedrijven die een plekje op Vierzicht willen be machtigen, aldus de wethou der. „U schetst een zwart sce nario waarvoor helemaal geen grond is." Na afloop zei Molkenboer dat hij het bizar vindt dat de verga dering over de financiële aspec ten van Vierzicht achter geslo ten deuren plaatsvindt, terwijl er wel een projectontwikkelaar mee vergadert. „Als je een ge vaar voor Vierzicht wilt zien, dan weet ik er nog wel een. Van de Ven is zelf ontwikkelaar. Hij kan alle grondprijzen inzien." door Janneke Dijke leiderdorp - De bewoners van de Leiderdorpse wijk Holtlant worden de dupe van de bouw van het bedrijventerrein Vier zicht. De politiek is daarvan doordrongen. Alle maatregelen moeten uit de kast om het voor de bewoners zo draaglijk moge lijk te maken, meldden de poli tieke partijen en wethouder Molkenboer gisteravond. De bewonersvereniging Holtlant is blij met de erkenning van de overlast, maar wil niet dat het daarbij blijft. Stuk voor stuk gaven de raadspartijen gisteravond in een vergadering toe dat het er voor Holtlant niet rustiger op wordt. De villawijk ligt inge klemd tussen verpleeghuis Ley- thenrode, het Rijnland Zieken huis en de A4. Ook de drukke Persant Snoepweg en Simon Smitweg houden de wijk in hun greep. Straks komen daar alle auto's die op weg zijn naar Vierzicht nog eens bij. Diverse politici deden Molken boer daarom suggesties aan de hand om de hoeveelheid ver keer te verminderen die langs Holtlant moet. PvdA'er Van Aemsbergen en CDA'er Van Leenen vroegen zich af of de nieuwe weg die wordt aange legd over het bedrijventerrein misschien kan worden doorge trokken naar het nieuwe bedrij venterrein Bospoort, dat bij de entree van het dorp wordt aan gelegd. D66'er Karssing sugge reerde om snel voor een goede busverbinding te zorgen, zodat de mensen die in Vierzicht gaan werken, zo min mogelijk met de auto komen. Die laatste tip vond Molken boer een goede, maar het door trekken van de weg naar Bo spoort gaat niet lukken. De weg zou moeten worden aangelegd over grond die de gemeente niet in handen kan krijgen, en bovendien zou hij Bospoort in twee onhandige delen splijten. De bewoners en de gemeente verschillen met elkaar van me ning over hoeveel verkeer er uiteindelijk naar Vierzicht rijdt. Op het bedrijventerrein komen kantoren, woonwinkels en be drijven in de zorgsector. Mol kenboer rekent met de hoeveel heid verkeer die het terrein zou aantrekken als er uitsluitend kantoren worden gebouwd. Volgens hem is dat een 'worst- case-scenario'Holtlantvoorzit- ter Ton van der Wekken is het daar niet mee eens. „Een kan toor zorgt vijf dagen per week, twee keer per dag voor ver keersstromen, namelijk in de spits. Een woonboulevard trekt de hele dag auto's aan, ook op zaterdag en vaak op zondag. De bewonersvereniging pleit er verder voor om de weg die het bedrijventerrein toegankelijk maakt, tussen de rijksweg en de bedrijfspanden aan te leggen, om geluidshinder te voorko men. Molkenboer wil dit niet Volgens hem moeten de gebou wen zo dicht mogelijk op de rijksweg staan, omdat rijkswa terstaat ze anders niet goed keurt als alternatief voor ge luidsschermen. Leiden wil Bio Science Park optuigen door Silvan Schoonhoven den haag/leiden - Nederland reageert veel te angstig op de nieuwe mogelijkheden van de biotechnologie. Europa moet genetisch gemodificeerde land bouwproducten uit de Verenig de Staten niet langer weren. Dat zei minister Brinkhorst van economische zaken vanmiddag bij de uitreiking van een pros pectus over de toekomst van het Leidse Bio Science Park. Overwint Nederland zijn koud watervrees niet, dan „vrees ik dat Amerika zijn voorsprong verder uitbouwt en dat Neder land en Europa links worden ingehaald door opkomende landen als Australië, Brazilië, China, India en Singapore", zei Brinkhorst. „Het maakt een te genstrijdige indruk om aan de ene kant de biotechnologie te willen stimuleren, en aan de andere kant de invoer van bio- techproducten uit Amerika te verbieden. In de prospectus van het Bio Science Park ontvouwt het zo genoemde 'kenniscluster' (on der meer de betrokken bedrij ven, de gemeente, Kamer van Koophandel en de universiteit) de plannen om het Bio Science Park verder op te tuigen. Bedoeling is om het gebied aan te kleden met een congresge bouw, een glasvezelnet, een centraal gebouw met octrooi- bureaus en financiële dienst verleners en een ontmoetings plaats voor studenten en mede werkers van de bedrijven. De gemeente en de universiteit willen het Bio Science Park ver der uitbreiden ornde concur rentiestrijd met arifcere kennis centra aan te kunnen. Leiden heeft een traditie hoog te houden op het terrein van de 'levenswetenschappen', zei de minister. Hij verwees naar het fenomeen 'academisch zieken huis', Linnaeus' systeem van plantenclassificatie, het elektro cardiogram en de genetisch ge modificeerde stier Herman - al lemaal Leidse vindingen. Toch is Europa 'sowieso niet erg innovatief, aldus Brink horst. „Onze universiteiten le veren eersteklas kennis. Maar het lukt ons onvoldoende daar commerciële munt uit te slaan. Wetenschappers en onderne mers leven in gescheiden we relden. De kracht van een initi atief als het Bio Science Park is dat deze kloof wordt over brugd." Rody van der Pols De locatie voor het gebouw van de Lorentz- )l staat nog steeds ter dis- e. Dat bleek gisteravond tïj- 11 de raadsvergadering. ^college van burgemeester ethouders heeft het terrein korfbalclub Sporting Trigon le Zoeterwoudsesingel op )og. De ChristenUnie en |)aar Leiden willen weten )m de noodlokalen niet in het Roomburgerpark kunnen worden geplaatst. Wethouder Hessing (onderwijs) zegde toe het collegebesluit opnieuw te bespreken. Het Roomburgerpark heeft ook de voorkeur van de direct om wonenden van het korfbalter rein. Zij vrezen dat uit de aan wezigheid van 36 noodlokalen veel verkeersoverlast voort vloeit. In het noodgebouw moeten voor een periode van drie jaar zo'n 850 leerlingen worden ondergebracht. Onder tussen moet op de kavel aan de Asserstraat en de Van Vollenho- venkade een nieuw schoolge bouw verrijzen, dat een eind moet maken aan de huisves tingsproblemen van de basis school. In een brief aan de gemeente raad wijzen de omwonenden ook op de beperkte omvang van het Trigon-veld. Voor de leerlingen van de school is er straks nauwelijks plek om te spelen. Bovendien zitten ze als 'ratten in de val' als er brand uitbreekt, omdat het terrein is omgeven door hekken en slo ten. Daarnaast levert de school veel geluidsoverlast op voor de bejaarde bewoners van verzor gingshuis Lorentzhof, vindt er vlakbij methadonverstrekking plaats en vormt het container bouwwerk in drie lagen een in breuk op het stadsbeeld. Het merendeel van deze be zwaren geldt niet voor het Roomburgerpark, betogen de briefschrijvers. Zo is dit terrein stukken groter: 7500 vierkante meter, tegen de 3500 vierkante meter van het Trigon-terrein. Dit maakt het Roomburgerpark in de ogen van de buurtbewo ners een reëlere optie. Daan Sloos van Leefbaar Lei den voerde gisteravond tijdens de raadsvergadering zo zijn ei gen bezwaren tegen noodloka len op het Trigon-terrein aan. „Daarmee is straks alweer de zoveelste homo-ontmoetings plek in Leiden naar de knop pen", verzuchtte de fractielei der. Ook vroeg hij zich af of er wel voldoende was overlegd met de buurtbewoners. Bij dat laatste plaatste ook Filip van As van de ChristenUnie vraagtekens. Net als de omwo nenden vond hij de keuze van het gemeentebestuur voor het Trigon-veld niet duidelijk ge motiveerd. „Ik heb begrepen dat het hoofdargument tegen Roomburg de recente opknap beurt aldaar is. Dat vind ik niet overtuigend. Ook bij Trigon zijn de sportvelden opgeknapt. Ik wil een beter verhaal horen." Van As drong er daarom op aan het collegebesluit opnieuw in bespreking brengen. Wethou der Ruud Hessing stemde hier door Janneke Dijke leiderdorp - De WD in Leider dorp heeft zich gisteravond de woede van andere gemeente- raadsfracties op de hals gehaald door ongefundeerde kritiek te uiten op het aantal vierkante meters bedrijfspanden dat Lei derdorp wil bouwen langs rijks weg A4. PvdA en Groenlinks lieten weten dat ze de bewerin gen van WD'er Van de Ven schandalig vinden. Ook wet houder Molkenboer reageerde getergd. De WD heeft zware kritiek op de financiële haalbaarheid van het bedrijventerrein Vierzicht, dat verrijst in een smalle strook tussen de Pannenkoekenboer derij en de brandweerkazerne, parallel aan de A4. Vierzicht, dat bestaat uit geluidwerende bebouwing, vormt samen met een stel andere bouwplannen in Leiderdorp, Leiden en Zoe- terwoude het project W4. Dit project moet geld opbrengen waarmee de verbrede rijksweg verdiept kan worden aangelegd. Leiderdorp moet rijkswaterstaat hiervoor 18 miljoen euro beta len. WD'er Van de Ven uitte de be denkingen gisteravond in een openbare vergadering van de commissie ruimtelijke ordening in Leiderdorp. De liberalen voe len zich overvallen door de am bitie van de gemeente. In plaats van de aanvankelijk geplande 25.000 vierkante meter bedrijfs- oppervlak, wil die nu 45.000 vierkante meter bouwen. Vol gens Van de Ven levert dit min der geld op. „Ik denk dat we te rug moeten naar 25.000 vier kante meter. Ik denk dat de kans op opbrengst dan hoger is." Hij staafde zijn beweringen niet met financiële gegevens, omdat hij die pas in het beslo ten gedeelte mocht noemen, Gemeente deelt uit Eind oktober 1961 komen een tram op de lijn Den Haag-Wassenaar-Leiden en een NZH-bus elkaar tegen in Wassenaar. Kort daarop werd de tramlijn opgeheven en reden er alleen nog maar bussen. Foto: Collectie NZH Ven/oer Museum Haarlem de aan een 118-jarige vervoer- straditie die begon in 1881 met de eerste stoomtramlijn tussen Haarlem en Leiden. Naast fo to's van trams en bussen zijn er veel oude foto's uit stad en streek van het voormalige ver voersgebied van de NZH te zien. Het boek is voor 19,95 euro verkrijgbaar bij de boekhandel of te bestellen bij Ad van Kamp: 06-53377184. Eric-Jan Berendsen ruim en met leder bekleed en staan geschaard langs den wand als in een balzaal. De lampen in het helder wit ge schilderde plafond werpen een overvloedig licht omlaag, het geen door de reizigers, die hun reis met lectuur willen bekor ten, ten zeerste wordt gewaar deerd." Na de Tweede Wereldoorlog versnelde dit proces zich. Trammaterieel en infrastruc tuur waren verouderd, zodat de NZH zich geheel ging rich ten op de autobus. Die werd toen gezien als hét vervoermid del van de toekomst. Op 9 no vember 1961 reed tussen Lei den en Den Haag de laatste tram van de NZH. Daarmee was de reorganisatie van tram- naar busbedrijf voltooid. In zijn boek besteedt Van Kamp kort aandacht aan het trambedrijf van de NZH om daarna het begin van het tijd perk van de bussen en de daar op volgende uitbreiding te be schrijven. Daarbij zijn veel fo to's gebruikt van vooroorlogse bussen. Maar ook de na-oor- logse bussen zoals de groene Crossley's en Scania's komen aan bod. Het boek eindigt met foto's van de bekende grijze Bolramers die de laatste NZH- trams definitief van de rails verdreven. Streekvervoerbedrijf NZH werd in 1999 opgenomen in het hui dige vervoersbedrijf Connex- xion. Daarmee kwam een ein- Nienke Ledegang schoten - Met grote, stevi- ssen meldt zich deze dins- liddag een flink aantal en bij de balie van het chotense gemeentehuis, ingang staat zelfs een karretje. De gemeente deelt voor ambtenaren niet bruikbare computers uit erenigingen in Voorscho- iefst 70 geïnteresseerden iden in op de computers, ilgens een medewerker vier jf jaar oud zijn. i irenigingen krijgen de luters 'leeg' aangeleverd, dl zeggen dat alle software iuw geïnstalleerd moet en. De beeldschermen, I in', kabels en muizen netjes opgesteld in de kel- 1 an het gemeentehuis. De i s smal, dus de gegadigden en één voor één de trap af >p. overbodige afspraak, meteen om drie uur staan g e tientallen mensen te po- Btfi om hun computer af te 1. De interesse komt uit al- eken: sportclubs, vrijwilli- verk, kerken en bewoners- %gingen. Willem Segaar is r Maris van tafeltennisvereni- >1 Reflex. Hij wil de computer uiken voor de ledenadmi- itie van de club. Daar blij- le meeste afnemers hem 'te gaan gebruiken, al zijn zonderingen, bewonersorganisatie Vliet- 1 Ivil een elektronisch ar- b aanleggen, iemand van de H Stichting Ethiopië wil de com puter naar dat land sturen en het Comité Paardenmarkt wil er zijn uitnodigingen op tikken. Veel verenigingen hebben al een computer, maar zouden een tweede goed kunnen ge bruiken. M. Zamantouti van de islamitische culturele vereni ging Assalam bijvoorbeeld. De stichting geeft vrouwen en meisjes Nederlandse compu terles. Maar daarvoor is nu slechts één computer beschik baar. Het 'cadeau' van de ge meente is dus zeer welkom. Voor iemand anders is de com puter vooral een aardigheidje: „Wij hebben al een computer, maar die is vreselijk oud. We gaan met deze erbij kijken wel ke het beste is en dan doen we één ervan weg." Waar ze hem ook voor gebrui ken, het maakt de gemeente niet uit. De kelder raakt in hoog tempo leeg, en ook déér was het om te doen. Het loopt lek ker door, vindt ook de dame van de gemeente die de afne mers registreert. Vergelijken met een eerdere keer dat de ge meente een dergelijke actie hield, zo'n drie jaar geleden, kan ze niet. „Toen werkte ik hier nog niet. Maar ik heb er toen wel zelf een opgehaald voor de Harmonie. En hoewel het volgens mij een 386 is, wordt die nog steeds gebruikt." In heel wat buurt- en clubhui zen zal het gisteravond een ka bel- en snoerenbal zijn geweest. Ongetwijfeld heeft het gros on middellijk getest of de compu ter goed werkt. Want wie hem niet aan de praat krijgt, kon vandaag de gemeente nog bel len om hem te ruilen. Tot zover gaat de garantie van de ge meente. Lange rijen met afgeschreven computers: het verenigingsleven in Voorschoten vaart er wel bij. Foto: Mark Lamers id nieuws voor tram- en ïi fanaten. Ad van Kamp uit loo heeft onlangs het boek H Tussen Tram en Bus (Van t idapester tot Bolramer) op 1 narkt gebracht. In het boek dt in woord en beeld weer- even hoe de blauwe tram viest plaatsmaken voor de au- f us. I 932 nam de NZH haar eer drie autobussen in dienst, irmee de eerste buslijn tus- Purmerend-De Rijp en Graft werd geëxploiteerd. Met de opening van deze fijn werd volgens Van Kamp in feite de basis gelegd voor de omscha keling van tram- naar busbe drijf. „Waar trams verdwijnen, gaan bussen verschijnen", zo schrijft hij letterlijk. In een berichtje over de nieuwe bussen in het Maandblad voor het NZH-personeel van de cember 1931 werd over het in terieur onder meer het volgen de vermeld. „De zittingen zijn Onder redactie van Timoteus Waareenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15