REGIO Dichten voor dombo's, knutselen voor kneuzen 'Ik heb er geen behoefte aan om andermans uitlaatgassen te inhalerer r beschouwen, gaat me te ver' 'Om mensen die roken als een ziekte te NAVRAAG Kinderen van arme ouders kunnen steeds vaker niet mee op school reisje. Door het teruglopen van de koopkracht kunnen hun ouders de ouderbijdrage niet meer opbrengen, blijkt uit een onderzoek van Kinderen Pacelli-school altijd mee op schoolreisje Navraag bij TON LOMMERS, al 35 jaar directeur van de katholieke Pacelli Basisschool aan de Damlaan in de Mors. Een school met 230 leerlingen, uit alle sociale lagen van de bevolking. Maar die extra zaken gaan dan wel gewoon door? „Jazeker. Als minder ouders meebetalen, ga je minder extra dingen doen. Dan ga je de tering naar de nering zetten. Nu gaan we met de groepen 7 en 8 vijf dagen op schoolkamp. Daarvoor vragen we nu een bijdrage van 70 procent van de ouders en de school betaalt de rest. Maar die verhouding kun je aanpassen en je kunt ook drie in plaats van vijf dagen gaan. En als niemand betaalt, ga je een dagje naar Duinrell." Er zijn dus wel mensen die de bijdrage voorzo'n schoolreisje niet kunnen betalen? „Ja, maar dat aantal groeit ook niet. Het zijn er elk jaar een paar en daar gaan we heel coulant mee om. Als er mensen zijn die bijvoor beeld voor twee kinderen moeten betalen, wat dan wel erg duur wordt, zeggen we, betaal dan voor één. In die sfeer." Zo schrijnend als wordt voorgesteld zijn de gevolgen op uw school dus niet? „Nee. Als er al kinderen niet meegaan, dan komt dat doordat ze zelf niet van huis weg willen, of doordat hun ouders redenen heb ben om ze thuis te houden. Religieuze factoren bijvoorbeeld en misschien ook wel financieel, maar dat weet ik niet. De kinderen die wel willen en mogen, kunnen altijd mee." Tekst: Paul de Tombe Archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.Id@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax: 071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep: 075- 681 3636, bag@hdc.nl. Business tot Business: 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl. Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep: 075-6813677, pag@hdc.nl. Woon Accountgroep: 072-519 6554, wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. COLOFON WOENSDAG 3 DECEMBER 2OO3 Lj Rc ANNO 1978, zaterdag 2 december DEN HAAG - Volgend jaar zal de provincie Zuid-Holland beginnen met het ontwateren en droogleggen van de Hofpolder, het aan Leiden gren zende gedeelte van Vlietland, het toekomstige recreatiegebied tussen Leiden en Leidschendam, ingeklemd tussen de Vliet en Rijksweg 4. Daarbij wordt gedacht aan campings, jachthavens en speelterreinen. Hoewel de indeling van Vlietland nog niet vaststaat, is het in ieder ge val zeker dat de recreant zijn vertier straks vooral zal kunnen zoeken in het Leidse gedeelte en dat de Leidschendamse Meeslouwpolder aan de andere kant zoveel mogelijk natuurgebied zal blijven. Het karwei dat de provincie in de Hofpolder zal uitvoeren, is te vergelij ken met het ontginningsproces van de na inpoldering drooggevallen gronden van de IJsselmeerpolders. De Hofpolder is al zover opgespo ten, dat de ontwateringswerkzaamheden kunnen beginnen. Verwacht wordt dat de Hofpolder in 1980 of 1981 ingericht zal worden. Ten provinciehuize is ook een idee ontwikkeld voor een toegangsweg voor auto's van Leiden naar Vlietland. Gedacht wordt aan een weg die aftakt van de Europaweg, en parallel lopend langs Rijksweg 4 (daarbij de toekomstige Rijksweg 11 kruisend), naar Vlietland voert. ANNO 1978, maandag 4 december WARMOND - De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk, is vandaag in de gemeente Warmond geweest voor een werkbezoek. Burgemeester De Vreeze (links), wethouder Van Scha- gen (midden) en mr. Vrolijk in gesprek. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de oalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. i het idioot grote aantal auto's op de weg. Alsof dat gezond is." J. van Ulden, Roermond: „Hoewel zelf allang geen roker meer, vind ik de maatregelen - in het bij zonder die in de cafés ge nomen gaan worden - belachelijk. Laat de kas teleins zelf uitmaken of hun café wel of niet rookvrij wordt. Kan het publiek zelf uitzoeken waar het het liefst naar toe gaat." Aad Langelaan, Voor hout: „Wat is te ver gaan? Als rokers meer re kening zouden houden met niet-rokers, waren er geen maatregelen nodig, toch? Zolang dat niet zo is, zal er corrigerend op getreden moeten wor den. Ik ben tenslotte niet voor niets gestopt, vijf jaar geleden." Rianne, Leiderdorp: „Roken is aangeleerd ge drag waar andere men sen bijzonder door wor den gehinderd. Je kunt in gezelschap niet roken zonder dat anderen daar last van hebben. Ik heb er geen enkele behoefte aan om waar dan ook an dermans uitlaatgassen te inhaleren." G. van den Hoogen, Rijnsburg: „De horeca moet niet zo bang zijn. In Toscane in Italië geldt een rookverbod in elk restaurant. Ondanks dat de Italianen notoire ro kers zijn, zitten de res taurants zowel met de lunch als met het diner afgeladen vol. Wie het echt niet volhoudt, gaat even naar buiten voor een sigaret. De prijzen liggen daar echter wel een stuk lager, dus mis schien moet de horeca eens de hand in eigen boezem steken en niet het anti-rookbeleid alvast de schuld geven van te genvallende omzetten?" F. Stikkelorum, Oegst- geest: „Er vanuit gaande dat de waarschuwingen 'Roken is dodelijk' en an dere kreten die op de pakjes staan, zijn geno men na zorgvuldig on derzoek, is het mij een raadsel dat ouders hun kinderen niet van deze kankerverwekkende mid delen kunnen weerhou den. Bijvoorbeeld daN een beloning in het i uitzicht te stellen. Ti bezoek eens een afd<" longziekten in een zi kenhuis en neem je vrienden die het zo 1 ker vinden mee." Roy van der Zwan, derdorp: „De maatr len kunnen mij niet genoeg gaan. Ik heb veel voorbeelden vair gevolgen van (mee)r gezien in mijn omge ving." De nieuwe stelling g< over de discussies ov het koopkrachtbehoi het eigenlijk niet een beetje raar om in zo'i land moeilijk te doen een paar procentjes krachtverlies. De steil waarop u tot en met maandag kunt reage luidt: rS De meeste Nederlan> kunnen best met wat der koopkracht toe Reageren kan via w .leidschdagblad.nl of postbus 54,2300 AB den. do< r \d de 193 Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „De maatrege len tegen roken gaan mijns inziens nog niet ver genoeg. Als nu blijkt dat je in het verleden als niet-roker altijd hebt mee 'mogen' roken met ande ren en de schadelijke gevolgen op termijn aanzienlijk zijn, is helder heid op het gebied van regelgeving op zijn plaats. Hart- en vaatziekten, longkanker, etcetera, zijn volksziek ten die ik als 'meeroker' niet wil op doen. Iemand in zijn gezicht hoes ten is toch ook smerig en onbe schoft? Roken in de buurt van men sen is hier gelijk aan, je kan er letter lijk (dood)ziekvan worden." Karin Castelein (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Ja, ik vind de maatre gelen tegen roken veel te ver gaan. En dan bedoel ik vooral de zogehe ten rookhokjes, waar je in kan gaan staan om te roken. We slaan in Ne derland met regelgeving zoals ge woonlijk weer veel te ver door. Ik ben zelf geen roker en zal niet zeg gen dat ik het altijd prettig vind om onder de rooklucht thuis te komen, maar om nu de mensen die roken als een soort ziekte te gaan beschou wen, gaat me te ver. We moeten ten slotte ergens aan dood gaan. Meero ken, auto-ongelukken, overmatig drank- en/of drugsge bruik: het zijn alle maal luxeproble men. Ik wil gewoon leven en me niet een of ander probleem aan laten praten door de media." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Ik ben het met de stelling helemaal eens, hoewel dat uit de mond van een niet-roker en astma patiënt misschien wat vreemd klinkt. De trend is nü om roken asociaal te vinden. In de jaren zeventig hoorde je er niet bij als je niet rookte. Tegen woordig mag niets meer en wordt el ke verantwoordelijkheid bij het indi vidu weggehaald. Ik ben nog altijd van mening dat mensen bijvoor beeld op de werkplek over roken on derling afspraken kunnen maken. Daar hebben we geen overheid voor nodig. En als we met het openbaar ver voer gaan, pakken we toch gewoon de niet-rokerscoupé. Kortom: wie kan er nou last van roken hebben als we ons gewoon vol wassen op- k stellen?" Sinterklaasstress. Als het woord nog niet in Van Dale is opgenomen, zal dat binnenkort wel gebeuren. Met pakjesavond in het vooruitzicht neemt de spanning bij velen merk baar toe: hoe komen al die gedichten en surprises op tijd af? Je zal maar twee linker handen hebben en geen enkel taalgevoel. Hier een paar tips om met een minimum aan inspan ning toch met een leuk rijmpje of een grappig knutselwerkje voor de dag te komen. Top 5: Dichten voor dombo's 1. Rijmredacteuren Het allermakkelijkst en het aller snelst: bezoek op donderdag 4 de cember de V&D in Leiden tussen 15.30 en 20.30 uur. Redacteuren van het Leidsch Dagblad fabriceren op bestelling gedichten. Vergeet niet onhebbelijkheden, aparte karakter trekjes of vreemde gewoontes van de desbetreffende vrienden of familie leden te vermelden, ter inspiratie van de dichters. 2. Kant-en-klare gedichten Wie niet bang is om door de mand te vallen of voor onorigineel versleten te worden, komt een heel eind met het boekje 'Kant-en-klare sinter klaasgedichten' van Ron en Wim Schroder. Hierin staan ruim 450 complete gedichten voor jong en oud over tal van onderwerpen. Ook het internet biedt uitkomst: 'www.mariannebusser-ronschroder- .info/sint/index.htm'. Op deze site zijn tal van rijmpjes te vinden, zoals: „Als je dol bent op geheimen hier een goede tip van mij: maak dit pakje zo niet open en je hebt er ééntje bij. 3. Gedichtengenerator Ook op het internet te vinden: de ge dichtengenerator. Vul het cadeau in, de naam van de ontvanger, druk op de knop en er rollen zo een paar rijmregels uit. Het programmaatje op de site 'www.dotsphinx.com/ sinterklaas/gedichten/' kan maar liefst 4.294.967.296 verschillende ge dichten maken. Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster, voet- baltrainster: „Ik ben het, als niet-ro ker, met de stelling eens. Je kunt maatregelen ook overdrijven. We pakken weer met z'n allen één groep mensen aan. Zij worden 'gestraft' voor hun verslaving. Er zijn al zoveel gebouwen en gelegenheden waéir niet mag worden gerookt. Ik zie geen reden om dit uit te breiden. Omdat anderen 'meeroken', die kunnen na tuurlijk ook ruimtes opzoeken waar op dat moment niet wordt gerookt, of waar het verbod al voor geldt. En als de maatregelen worden doorge voerd, wat wordt dan het beleid? Want we zijn er natuurlijk nog niet. Krijgen we boetes of bekeurin gen als we iemand op het roken betrappen? Kan nog een leuke zaak worden." daarvoor geknokt moet borden. De roker moet zijn gedrag aanpassen, gezien de bewezen slech te invloed op de gezond heid, ook van meerokers. Daar moeten rokers niet meer over morren. Dus: roken in de privésfeer of afkicken. De praktijk ge biedt dat rokers in de ho reca niet geweerd kun nen worden, maar aparte ruimtes en afzuiging kunnen ook de niet-ro- kende uitgaanders bin nenhalen." Roosmarijn van de Wer ken, Noordwijkerhout: „Nee, ze gaan zeker niet te ver. Alle rokers moeten gaan inzien dat het zó dom is en dat je er zielig uitziet als je een sigaret in je hand hebt." Wim Hoogerdijk, Hein- kenszand: „Je kan je in Nederland klem zuipen, je suf blowen, gokken tot dat je geen eurocent meer hebt te makken en zoveel geld lenen dat je tot je nek in de schulden zit. Maar als je een siga ret opsteekt word je be handeld als een crimi neel." H. Pelt, Leiden: „Ik vind dat iedereen recht heeft op een rookvrije omge ving, maar rokers hebben ook recht om te roken. En niet alleen in hun ei gen woning." W. Veenstra, Leiden: „De maatregelen van de regering gaan veel rokers te ver, maar zij klagen ten onrechte. Door te roken brengen zij ook de ge zondheid van anderen schade toe, en het is niet meer dan logisch dat dit zoveel mogelijk wordt beperkt. De roker moet zoveel mogelijk rekening houden met anderen, want de roker is de ver oorzaker van deze lucht vervuiling. Gelukkig zijn trein en werkplek inmid dels rookvrij, zodat je niet ongewenst in allerlei nare ziekteverwekkende rook hoeft te zitten. Ho pelijk volgt de horeca snel. Ik gun alle rokers van harte hun dosis nico tine, maar liefst niet ten koste van mijn gezond heid." A. van den Oever, Kat wijk: „Neem eerst maar eens maatregelen tegen KLANKBORD Gaan de maatregelen te gen roken nu wel of niet veel te ver? De lezers ko men er ook niet echt uit, want de meningen over deze stelling zijn erg ver deeld. Een greep uit de re acties. De maatregelen tegen roken gaan veel te ver. Berend Stolk (48) uit Leiderdor intensive care-specialistist, acti WD'er: „Het basisprincipe van i ders vrijheid om te roken gaat er M vanuit dat men de ander niet schaadt. Met zogenaamde nieuv S onderzoeken is men een beetje hol geslagen. Die onderzoeken z namelijk helemaal niet zo nieuw de oorzaken voor het krijgen van hart- en vaatziekten of longkanki zijn beduidend multifactorieel. M Voorts is er vaak ook nog een j netische predispositie. Het wach is nu op een aanklacht voor dooi door schuld tegen een roker van ge allerlei medische droefenis van een niet roker. Waar gaan wij in het nieuwe jaar naar toe?" Gerrit Pieter Straus, Den Haag: „Ik kan wel begrij pen dat er mensen zijn die tegen roken zijn, maar het lijkt wel of zij nergens anders meer over kunnen praten. De ene aanslag na de andere treft de wereld, en wij maar doorzeiken over het roken. Nog even en we gaan allemaal discus siëren of de ijsberen wel veilig vrijen. Lekker be langrijk." C. Kleijwegt, Hillegom: „Het roken moet totaal verboden worden. Het is een utopie, maar het streven moet er wel zijn." Lisan van der Sluis, Lei den: „Het feit dat rokers hun eigen lichaam blijk baar niets waard vinden, betekent niet dat ze de li chamen van anderen ook mogen vergiftigen." Marieke, Leiden: „Ik ben het eens met de stelling. Ze willen het nu zelfs gaan verbieden om te ro ken in de coffeeshop. Waar is die coffeeshop voor bedoeld dan?!" W. van Rooy-Hopman, Noordwijk: „Meeroken? Wat dacht u van het on gewild mee-parfiim luch ten mee naar huis nemen en het mee-meningen opgedrongen krijgen via radio en tv?" R. Witteman, Zoeter- woude: Ik ben het met de stelling oneens. Beschik baarheid van frisse lucht om te ademen zou de ge woonste zaak van de we reld moeten zijn. Dat 'Pieten' die moeite hebben een pen vast te houden maar toch een rijmpje moeten maken, staan er niet alleen voor. Foto: Ton Kastermans 4. Rijmwoordenboek Sinds we weten dat André Hazes zijn teksten met een rijmwoordenboek maakt, hoeft niemand zich nog voor dit hulpmiddel te schamen. De poc keteditie van dit uiterst handige boekje gaat dezer dagen opvallend vaak over de toonbank, laat een me dewerker van boekhandel Kooyker in Leiden weten. Ook de 'Cd-Rijm- rom' van Van Dale doet het goed. Tot slot biedt het internet ook hier weer uitkomst. De site 'www.sinter- klaasgedichten.com' verwijst door naar drie online-rijmwoordenboe- ken. Wegens de sinterklaasdrukte zijn de sites niet altijd bereikbaar. 5. Overschrijven Voor wie echt zijn luie stoel niet uit wil komen, hier een paar regeltjes: „Sint en piet hebben uren zitten zweten, maar zouden het echt niet weten Wat ze over jou moeten schrijven, zonder iedereen te doen verstijven Daarom zet de sint hier snel een punt, hij hoopt dat je iets met dit pakje kunt!" Top 5: Knutselen voor kneuzen 1. Sneeuwpop Geen zin om de deur uit te gaan? Dan is er altijd wel iets bruikbaars in huis. Wat te denken van een sneeuwpop? Wikkel het cadeautje in oude kranten tot een bol. Dit wordt de buik. Maak op dezelfde manier een hoofd voor de sneeuwman. Be vestig het hoofd op de buik met een paar satéprikkers. Bedek de buik en het hoofd met watten. Breng de sneeuwman tot leven met bolletjes wol als ogen. Een oude lap stof kan dienst doen als das en een tak als bezem. 2. Piepschuim Wie iets minder tijd heeft en een paar euro'tjes kan missen, moet ze ker bij de hobbywinkel langsgaan. Voor €2,60 heb je al een piepschui men bol van zo'n twintig centimeter doorsnee. Omdat de bollen van bin nen hol zijn, is het mogelijk er een cadeau in te verbergen. Bewerk de bol met een likje verf tot voetbal, tennisbal of golfbal. 3. Huis met dakpannen Voor knutselaars die goed met een schaar en lijm overweg kunnen, is een kartonnen huis een optie. Dit kun je maken van een oude schoe nendoos of kartonnen doos uit de supermarkt. De hobbywinkel ver koopt velletjes papier met opdruk van stenen en dakpannen. Voor minder dan een euro heb je al tn vellen waarmee je een prachtig L in elkaar zet. Vergeet niet het^ deautje er in te stoppen. 4. Sigaar Nog geen cadeautje gekocht? iets dat in een kartonnen koker tg Bewerk de kartonnen koker tot|R( sigaar of pen en klaar. hj] kti 5. Sinterklaas Surpriseboek Niet tevreden met de tips en l voor de vraag 'mooi hoor, maar^ is dat eigenlijk'? Zoek dan iiieV boekhandel naar het boek van Lj Kaats, 'Sinterklaas Surpriseb(a; met leuke ideeën voor een siij maar grappig verpakt cadeal Daarmee kun je de komende jL zeker vooruit. Jan-Willem Korpelshoek en Rody van der Pols Hoe kijkt u tegen dat bericht aan? „Het is goed dat er aandacht aan wordt besteed, maar het is een beetje opgeklopt. Er is misschien een lichte toename van ouders die de vrijwillige ouderbijdrage niet betalen, maar die toename is hier niet verontrustend. Kin deren gaan bij ons ook altijd mee op schoolreisje, ook als de vrijwillige bijdrage niet is afgedragen. Dan betaalt de school. Je kunt het niet ma ken ze thuis te laten." Geldt dat voor iedere school? „Ja, iedere school kan dat doen. Tot aan de derde klas van de middelbare school is het onderwijsaanbod gratis. De vrijwillige ouderbijdrage is tot die tijd de jus, waarmee de extra's worden gefinancierd. De meeste mensen betalen die bijdrage ook. Op jaarbasis zijn er bij ons misschien 15 die dat niet doen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14