LEIDE Gemeente gaat fietsen verwijderen Paaltjes worden snel weggehaald Voorzitter krijgt dubbel honorarium voor helft van vergaderingen Leidenaar studeert af op ontwerp Meelfabriek REGIO Rl Jongeren Stevenshof willen hangplek bij station De Vink Dodelijk ongeluk Kanaalweg bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je sms'jes) Midwinter rekkertrek in (oudekerk ouw stierf in hartaanval in - De 27-jarige vrouw uit len die maandagochtend in woning in De Kooi onwel is vermoedelijk aan de ilgen van een hartaanval rieden. Haar lichaam is voor trzoek overgebracht naar .Nederlands Forensisch In- Jjiut in Rijswijk. Bij de politie im maandag kort na zes uur spoedtelefoontje binnen. Vrouw werd met een ambu- fce naar het ziekenhuis ge- cht maar overleed daar kor- jd later. inning voor jnits-Clifford Scheidend ambtenaar de burgerlijke stand R. :s-Clifford heeft gisteren de /an Houtpenning gekregen de gemeente Leiden. Dat iurde tijdens haar af- iidsreceptie in de Burger- waar de Leidse vrijdag- Idag de laatste van 4636 hu- ijken in 27 jaar sloot. Van- haar betrokkenheid vroe- aanstaande echtparen vaak jmits hun huwelijk wilde [en. Er zijn perioden ge- st dat zij dertig procent van mwelijken in Leiden vol- De Jan van Houtpenning onderscheiding voor •tenaren die zich gedurende lange reeks van jaren heb- onderscheiden door bij- dere toewijding aan hun fcussieavond in SP-jongeren '•en - Rood, de jongerenor- i ïjisatie van de SP, houdt een Sjtieke discussiebijeenkomst ^onderdag 11 december, ^er het motto WD-avond'. staat in dit geval voor Ver- jr, Vermeulen en Day, de sprekers die allen lid zijn i de SP. Cor Vergeer is oud- rtievoorzitter van de SP in den, Bart Vermeulen is lid Provinciale Staten en Paul r is de huidige Leidse fractie- rzitter. Zij behandelen vanaf 10 uur diverse onderwerpen jeantwoorden vragen vanuit publiek. Om 20.00 uur be de bijeenkomst met een itieke warm-up quiz'. woensdag 3 december 2003 Commotie over nieuwe leidster welstandscommissie is storm in glas water door Robbert Minkhorst leiden - Een verdubbeling van het honorarium voor de voorzitter van de Adviescommissie voor Ruimtelijke Kwaliteit (ARK) in Leiden heeft tot grote commotie geleid in de politiek. Een meerderheid in de gemeenteraad was aanvankelijk tegen de hogere vergoeding die Eerste Kamerlid Mar griet Meindertsma van de PvdA, bij de gemeente had bedongen. De dis cussie bleek uiteindelijk een storm in een glas water; Meindertsma krijgt de 6000 euro meer per jaar waarom zij had gevraagd. ARK was voorheen de welstandscom missie. Het adviesorgaan adviseert de gemeente over bouwplannen, kunst werken en restauraties van monu menten. Van groot belang wordt straks de rol van de commissie bij de Aalmarktplannen. Voorop in het verzet tegen de hogere vergoeding voor Meindertsma ging gisteravond oppositiepartij het CDA. De partij vindt het onbegrijpelijk dat voor één voorzitter van één commis sie zo nodig een uitzondering moest worden gemaakt in de verordening daarover. Aanvankelijk kreeg het CDA de rest van de oppositie mee, inclu sief de collegepartijen D66 en Groen links, bleek eerder in een commissieT vergadering. Dat was genoeg voor een meerderheid in de raad. Wethouder Ron Hillebrand (PvdA- ruimtelijke ordening) maakte direct duidelijk wat de consequentie zou zijn als het raadsvoorstel niet zou worden aangenomen: „Dan kan ik op zoek naar een nieuwe voorzitter." En dat terwijl de zoektocht naar Mein dertsma al zo moeizaam was. De ge meente zocht een zwaargewicht en polste aanvankelijk oud-wethouder Tjeerd van Rij van de PvdA. Gezien zijn achtergrond, de verwachte arg waan en de nauwe banden tussen Van Rij en het huidige stadsbestuur werd - vooral ook op aandringen van Van Rij zelf - van zijn kandidatuur af gezien. Meindertsma solliciteerde, maar vroeg een hogere vergoeding. Andere steden betalen het dubbele, zei ze onder meer. Verder zei ze dat ze niet bij alle vergaderingen aanwe zig kon zijn. Het college hapte toe - Meindertsma bedong een honorarium van 6.000 euro per jaar meer - tot groot onge noegen van het CDA-raadslid Jan- Jaap de Haan. „Dit is een status apar te op grond van eigenschappen die je ook andere voorzitters van advies commissies toedicht. En als blijkt dat we landelijk gezien laag zitten met onze vergoedingen, passen we het hele voorstel aan: dan moet het gel den voor iedereen. Het is toch een fors bedrag. Als ik iemand twee keer zoveel moet betalen als de andere voorzitters, terwijl zij maar de helft van de vergaderingen aanwezig is, snap ik dat niet." D66 was na de aanvankelijke stribbe- lingen tot inkeer gekomen. „D66 be stuurt op kwaliteit en hoofdlijnen. Ik had hier liever niet gestaan en ik hoop in de toekomst van dit soort vragen verschoond te blijven", zei fractieleider Paul van Meenen. De vergoeding voor Meindertsma vond D66 achteraf toch vooral een zaak van het college. „Voortschrijdend in zicht", noemde Van Meenen dat. Groenlinks aarzelde lang, maar koos uiteindelijk ook de kant van de coali tie. De kwaliteit van de kandidaat gaat boven de wijze waarop ze is aan gesteld, maakte raadslid Geraldine Pieterse duidelijk. „Maar dit verdient niet de schoonheidsprijs." Wethouder Hillebrand zei na afloop van de vergadering dat de stad haar handen mag dichtknijpen met Mein dertsma. „We hebben een hele hoge ambitie en we hadden moeite met werven. Zij heeft zelf gesolliciteerd. Ze is een autoriteit op het gebied van ruimtelijke ordening." De PvdA-politica maakte twintig jaar deel uit van de gemeenteraad van Zwolle, waarvan dertien jaar als wet houder ruimtelijke ordening, stads vernieuwing en monumentenzorg. Ze is sinds 1998 Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Twee van haar tien tallen nevenfuncties zijn het lidmaat schap van de werkgroep Ruimtelijke Kwaliteit van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening, en dat van het bestuur van de Stichting Ex perimenten Volkshuisvesting. Kastèn, kabels n muizen voor :lubs Voorschoten door Eric-Jan Berendsen leiden - Burgemeester en wet houders willen de overlast van verkeerd gestalde fietsen en bromfietsen tegengaan. Daartoe willen zij plaatsen aanwijzen waar (brom)fietsen die in de weg staan kunnen worden weg gehaald. Datzelfde geldt voor plekken waar de (brom)fietsen het straatbeeld verpesten. Een voorstel tot wijziging van de Algemene Plaatselijke Veror dening wordt volgende week dinsdag in de raadscommissie bestuur en veiligheid behan deld. Eigenaars van de wegge haalde fietsen kunnen aan de Oude Vest hun karretje tegen betaling weer terugkrijgen. De hoogte van dat bedrag moet nog worden vastgesteld. B en W hebben vooral de om geving van de nieuwe fietsen stalling voor het station op het oog, maar sluiten andere plek ken in de stad wa niet uit. De nieuwe stalling bij het station kent 2000 plekken, maar dagelijks worden er 2600 fietsen achtergelaten. Daarvan staan er zeker 200 hindëtlijk en gevaarlijk in de weg. Weliswaar is er het [project 'Fiets Fout Fiets Weg', maar dagelijks worden slechts rond de honderd fietsen verwijderd. Die worden in de klemmen aan de Dellaertweg geplaatst waar de bezitter zijn tweewieler kos teloos kan ophalen. De. volgen de dag begint het probleem weer van voor af aan. B en W noemen deze aanpak vrijblij vend, zonder juridische, onder bouwing en zonder sancties. Door de APV te wijzigen den ken zij de overlast te kunnen te gengaan. Verwijderde fietsen gaan, als de plannen doorgaan, naar een pand aan de Oude Vest en kunnen daar tegen be taling door de eigenaars weer worden opgehaald. Het is de bedoeling dat het project kos- leiden - Een deel van de jeugd in de Stevenshof wil een hang plek bij station De Vink naast het Alexandrine Tinneplein. Dat is het resultaat van een rondgang door de wijk gister avond, waaraan een tiental jon geren, leden van de wijkraad, gemeente en politie meededen. Het is de bedoeling dat er tus sen de fietsenstalling en het spoor een stalen constructie komt waar de jongeren beschut kunnen 'hangen'. Gisteravond is ook al overleg geweest met een aantal mid denstanders aan het Alexandri ne Tinneplein. Zij staan niet af wijzend tegenover de komst van een hangplek. Morgen avond volgt nader overleg met woonstichting Portaal en de be wonerscommissie van de flat aan het plein. Het is de bedoe ling dat de jongeren zelf verant woordelijk zijn voor het oprui men van eventuele troep rond de hangplek. Omdat er geen bouwvergunning hoeft te wor den aangevraagd, kan er begin volgend jaar met de 'aanleg' worden begonnen. door Timoteus Waarsenburg leiden - De plannen voor de Meelfabriek hadden eigenlijk vorig jaar al klaar moeten zijn, maar begin volgend jaar zal de Stichting Studentenhuisvesting Leiden (SSL) pas een bruikbaar ontwerp presenteren. De ont werpen die de Zwitserse archi tect Peter Zumthor aan het be gin van dit jaar inleverde, ble ken financieel niet haalbaar. En ondertussen ligt er al geruime tijd een prachtig ontwerp voor dit monumentale stukje stad klaar. Leidenaar Bas van den Broeck studeerde onlangs na melijk af aan de Technische Universiteit in Delft op een ont werp voor de Meelfabriek. In zijn studentenkamertje aan de Groenhovenstraat zit de kersverse architect klaar met zijn laptop. Met enkele drukken op het toetsenbord, verandert het grauwe en vervallen com plex aan de Zijlsingel in een le vendig, driedimensionaal woon-werkcentrum. „De Meel fabriek is een prachtig complex. Daai; heb ik altijd al iets mee willen doen. Vandaar dat ik be sloten heb om hier op af te stu deren", zegt Van den Broeck. Zijn ontwerp is even verrassend als doordacht. „Bij mijn ont werp heb ik gepoogd met alles rekening te houden: de karakte ristieke en monumentale waar de van de verschillende gebou wen, constructieve bruikbaar heid van voormalige fa briekspanden, de functionele waarde en de licht- en luchttoe voer in de gebouwen. Er moet natuurlijk wel ruimte ontstaan waar daadwerkelijk in geleefd kan worden." Het meest opmerkelijk is zijn ontwerp voor de voormalige graansilo's. Daar komen in dit ontwerp 40 woningen van 180 vierkante meter. Het aardige aan zijn woningen is dat hij werkruimte bij de woningen heeft gemaakt, die 'zelfstandig' te gebruiken is. Alle werkka mers zijn namelijk niet alleen vanuit het bijbehorende woon huis te bereiken, maar ook via een aparte ingang. „Bovendien hebben alle werkruimtes eigen sanitaire voorzieningen. Wie hier zou willen wonen en wer- Leidenaar Bas van den Broeck met zijn ontwerp voor de Meelfabriek, 'een prachtig complex'. Foto: Hielco Kuipers ken, kan klanten of personeel dus in de werkruimte ontvan gen zonder ze noodzakelijker wijs door de huis- of slaapka mer te hoeven loodsen." Om de draagkracht van het ge bouw te waarborgen, moest Van den Broeck de constructie van drie silo's intact laten. „Daarin heb ik onder meer een trappenhuis en liftschaft ge maakt." Van graansilo tot woonwerklocatie dus. Maar met behoud van het oorspron kelijke karakter. „De graansilo's zijn eigenlijk smalle, hoge schachten met aan de onder kant een trechtermond. „Op de begane grond heb ik een grote, openbare ruimte ontworpen voor bijvoorbeeld horeca. Het plafond van die ruimte bestaat uit de originele trechtermon dingen." Of zijn ontwerp ook echt aan sluit op de wensen van SSL en mede-eigenaar VOF Meelhat- tan, durft Van den Broeck niet te zeggen. „Ik heb bijvoorbeeld geen rekening gehouden met de wens om in het complex ook 200 wooneenheden voor stu denten te maken. Dat zou ove rigens wel in te passen zijn." Maar Van den Broeck zou zijn ontwerp graag eens naast het uiteindelijke plan van Zumthor leggen. En mocht de SSL dan geïnteresseerd zijn, dan kan de stichting het net opgerichte ar chitectenbureau van Van den Broeck, Studioschaeffer Archi tecten, bellen. „De Meelfabriek de eerste opdrachten zijn al zal er nog niet in zitten, maar binnen." (advertentie) door Robbert Minkhorst leiden - Nog vóór de kerst zijn de meest in de weg zittende paaltjes in Leiden voor brand weer, ambulance en politie weggehaald of voorzien van een en dezelfde sleutel. Dat beloof de wethouder Ruud Hessing (D66/Verkeer) gisteravond aan de gemeenteraad, na vragen van de WD. WD-raadslid Marijke van Dob- ben de Bruijn vroeg Hessing om opheldering na kritiek die de brandweer vorige week uitte bij een bijeenkomst over het nieuwe verkeer- en vervoers plan. De brandweer deed zijn beklag over de slechte bereik baarheid van (met name) de Leidse binnenstad, als gevolg van vastgeroeste paaltjes, paal tjes die verschillende sleutels hebben, en overbodige paaltjes, waardoor de veiligheid in ge vaar komt. Van Dobben de Bruijn wilde maatregelen zien van het colle ge. „Het is een zeer schrijnend verhaal", vindt zij. „Kan het college ervoor zorgen dat de paaltjes voor oud en nieuw op de belangrijkste routes één sleutel hebben?" De WD'er wil bovendien dat voor 31 januari volgend jaar 'alle overbodige palen zijn verwijderd, verroeste en verrotte palen zijn vervan gen en rille palen dezelfde sleu tel hebben'. Brandweer en am bulance moeten nu vaak palen omzagen. Hessing beloofde: „Met het oog op de feestdagen moet voor paaltjes die het werk belemme ren, een oplossing worden ge vonden. Daarvoor wil ik te rade gaan bij de brandweer. Die paaltjes gaan eerst, de rest van de problemen wil ik zo spoedig mogelijk verhelpen." Van Dob ben de Bruijn zei wel te willen dat dat dan ook echt snel ge beurt, en dat het niet een loze belofte zou blijven van de wet houder. Dat beloofde Hessing. De D66'er liet nog wel blijken dat hij zich in zijn hemd gezet voelde door de 'plotselinge kri tiek' van de alarmdiensten. „Het verbaast mij zeer dat de brandweer deze inspraakavond heeft gebruikt. De portefeuille houder had ook geïnformeerd kunnen worden." leiden - Een 32-jarige automobilist uit Voorschoten is gistermiddag rond half één dodelijk verongelukt op de Kanaalweg ter hoogte van de velden van hockeyvereniging Roomburg. De man reed in de richting van het Lammenschansplein toen hij waarschijnlijk onwel werd en op de andere weg helft terechtkwam. Daar botste hij frontaal tegen een vrachtwagen van een bedrijf uit Alphen aan den Rijn. De bestuurder uit Voorschoten werd door het personeel van twee ambulances behandeld. Ook een arts uit een traumahelikopter die in het Roomburgerpark landde, verleende assistentie. Ondanks de eerste hulp overleed het slachtoffer ter plaatse. Door de aanrijding ontstond er achter de vrachtwagen een kop-staartbotsing met een andere personenauto. De bestuurder van die auto bleef ongedeerd, evenals de vrachtwagenchauf feur, een 46-jarige Leiderdorper. De Kanaalweg was na het ongeval enige tijd gedeeltelijk afgeslo ten. Het verkeer werd omgeleid via de Lorentzka- de, Burggravenlaan en Hoge Rijndijk. Foto: Henk Bouwman Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange 1 j www.orange.nl orange

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13