Centrumbewoners maken verkeersplan Leidse ziekenhuizen niet in gevarenzone 'Het zijn altijd de klagers die gelijk krijgen lessing neemt boek in ontvangst REGIO Meer borden en dertig kilometer in Pieterswijk Rijmservice Leidsch Dagblad Verlies Leidse rechtenfaculteit valt dit jaar mee itie onderzoekt od van Leidse n verdacht mishandeling Jmingen doelwit inbrekers Verenigde Naties aan de Fruinlaan Ganzen Coebel blijven de gemoederen bezig houden >uten rond monumentenvergunning jamerlingh Onnes Laboratorium LEIDEN Zonneveldstraat, op de hoek van de Langebrug en de Pie terskerkgracht en op de hoek van de Langebrug en de Papen gracht. De Pieterswijk wordt al jaren geplaagd door zwaar verkeer, auto's die te hard rijden en chauffeurs die inrijverboden negeren. Tot slot willen de wijk bewoners graag de paaltjes, de Leidenaartjes, op de Langebrug terug, omdat na de herinrich ting van die straat auto's veel vuldig op de stoep rijden en parkeren. De politie heeft de bewoners al laten weten dat controle van het eenrichtingsverkeer in de Pieterswijk een lage prioriteit heeft omdat uit de registratie van verkeersongevallen is ge bleken dat het negeren van het eenrichtingsverkeer niet heeft geleid tot meer ongevallen. De gemeente laat weten dat het een interessant voorstel is dat wordt bestudeerd. „Uiteraard moet er wel worden gekeken naar de gevolgen van het plan voor de verkeersafwikkeling in de omgeving van de Pieters wijk. Maar wij gaan zeker pra ten met de makers van het plan", aldus een woordvoerder. Ook dit jaar biedt het Leidsch Dagblad weer zijn rijmdien- sten aan. Morgen zitten re dacteuren van deze krant in het Huis van Sinterklaas aan de Koombrugsteeg 2 om gra tis uw gedicht te maken, donderdag 4 december zit ten ze in het restaurant van V D. Op dinsdag kunt u te recht tussen 15.00 en 18.00 uur, donderdag tussen 15.30 en 20.30 uur. leiden - Het gaat beter met de faculteit der rechten van de Universiteit Leiden. Weliswaar stevent zij aan het einde van het boekjaar nog altijd af op een verlies van anderhalf mil joen euro, maar dat is vier eu- roton minder dan vooraf werd verwacht. Dit blijkt uit de derde Bestuurlijke Financiële Rappor tage die de rechtenfaculteit dit jaar openbaar heeft gemaakt. Het lagere verlies is vooral te danken aan extra inkomsten uit de 'derde geldstroom', het geld dat de universiteit krijgt om on derzoek te doen voor instellin gen en bedrijven. De rechtenfaculteit is sinds 2001 gewikkeld in een ingrij pende reorganisatie. Het aantal docenten en aio's moest om laag en worden vervangen door goedkopere 'PhD fellows', pro movendi die onderwijs geven en onderzoek doen. Tegenover die meevaller staat ook een te genvaller. De faculteit trok dit jaar 800 eerstejaars studenten, zó veel dat zij genoodzaakt was om extra docenten aan te trek ken. In totaal betekende dit dat de salariskosten met 130.000 euro toenamen. In het universitaire weekblad Mare van deze week zegt de caan Hans Blok daflhij geen studentenstop wil om het aan tal eerstejaars te verminderen. Meer studenten betekent im mers ook meer geld voor de veelgeplaagde rechtenfaculteit. Blok vreest met de instelling van een numerus fixus een ne gatief signaal af te geven, zodat het maximale aantal misschien niet eens wordt gehaald. Liever wil hij de eerstejaars verplich ten om meer studiepunten te halen, van dertig punten nu naar veertig of 45. Dan vallen de problematische studenten die het tempo niet kunnen bij benen, vanzelf door de mand. Verzwaring van de studielast is een oplossing die veel populai re opleidingen van de universi teit voorstellen om de instroom van eerstejaars te temperen. Bijzondere uinen in '/Mooi liderdorp' Een Leidse remière zonder iertantijnen n - De politie stelt een on- pek in naar de omstandig- rond het overlijden van !7-jarige Leidse. Vanoch- kort na zes uur kwam er politie een telefoontje en uit een woning in Lei- Noord dat de vrouw daar el was geworden. Zij werd spoed naar het ziekenhuis acht waar zij later overleed. n - Een 23-jarige man uit srwoude is zaterdagoch- vroeg in een café aan de woerd opgepakt op ver ing van mishandeling. Hij daar een Leidenaar (19) en mishandeld. Het toffer liep daarbij een ge arde lip op. !n - In een aantal Leidse ien is afgelopen weekeinde broken. Bij een huis aan de liaan bleef het bij een po- maar in de Scarlattistraat uit een woning een koffer ilen die later werd terugge len aan de Bachstraat. Bij age Morsweg zijn twee in- ers overlopen door de ikomende bewoner. Giste- werd op klaarlichte dag in- oken in een woning aan de e Noordewierlaan. Hier len een televisie en laptop 'emaakt. Een 18-jarige schotenaar en een Leide- (17) werden zaterdagnacht omgeving van het Wag- ilein opgepakt. Zij worden acht van een inbraak kort voor in een slagerij. leiden - Leerlingen van niet minder dan 21 scholen, waarvan een groot aantal uit het buitenland, deden de afgelopen drie dagen mee aan de Leiden Model United Nations 2003 (Lemun) in het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan. Lemun Is een simulatie van vergade ringen van de Verenigde Naties en de voertaal is Engels. Tijdens die vergaderingen komen allerlei onderwerpen aan de orde zoals die ook bij de echte VN-vergaderingen worden besproken. Eén van die on- derwerpen, de hervorming van de Veiligheidsraad, stond zelfs al op de agenda van Lemun voordat de VN er zelf over sprak. Leerlingen worden begeleid door een aantal hoogleraren van de Universiteit Leiden. Naast vergaderen en lobbyen was er voor de buitenlandse deelnemers de mogelijkheid twee dagen een kijkje in de keuken van het Stedelijk Gymnasium te nemen en stond er een rondleiding door historisch Leiden op het programma. Foto: Erik Taal door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Zonne veldstraat en Nieuwsteeg heb ben zelf een plan gemaakt om de verkeersoverlast in de Pieters wijk tegen te gaan. In het wijk- blad 'Hart van de stad Krant' pleiten zij voor een maximum snelheid van 30 kilometer en het plaatsen van informatieborden op de plekken waar autoverkeer de wijk in en uit kan. De Pieterswijk ligt tussen de Breestraat en het Rapenburg ligt. De wijk binnenrijden kan op twee plaatsen, namelijk via het Rapenburg en de Hout straat en via het Steenschuur en de Langebrug. De eerste route voert langs de Papengracht, het Gerecht, de Muskadelsteeg, Pieterskerkhof en Nieuwsteeg terug naar het Steenschuur. De tweede route eindigt op het Ra penburg. Op de twee 'inrijplekken' moe ten bordjes komen met de tekst. „U rijdt nu de Pieterswijk in die voor auto's slechts be perkt bereikbaar is. Maximum snelheid 30 kilometer. Alle stra ten zijn eenrichtingsverkeer of verboden in te rijden. Let op routeaanwijzingen. Obstakels in het wegdek. Zwaar verkeer niet toegestaan, bevoorrading tussen 7.00 en 11.00 uur 's mor gens. Overal wandelaars, spe lende kinderen en fietsers op de weg. Vrijwel alleen parkeren voor bewoners. Politie contro leert." Op alle plaatsen waar men de wijk uit kan moeten ook bord jes komen. Daarop staat de tekst. „U rijdt nu de Pieterswijk uit via de ...straat. Dit is de af slag richting..." Die bordjes moeten worden geplaatst op de hoek van de Langebrug en Zon neveldstraat, hoek Langebrug en Pieterskerkgracht, hoek Lan gebrug en Papengracht en hoek Pieterskerkhof en Nieuwsteeg. De voordelen van het plan zijn dat automobilisten maar één kant uit kunnen, ze weten dus waar ze heen gaan en het is makkelijk te controleren. Toch zijn een paar aanpassin gen in het wegdek gewenst. Zo zouden er bij de Houtstraat, Gerecht en Muskadelsteeg ob stakels in de weg moeten ko men. Dat zouden bijvoorbeeld plantenbakken kunnen zijn. Die moeten ook worden ge plaatst op beide hoeken van de leiden/leiderdorp - De Leidse ziekenhuizen verkeren niet in ernstige financiële problemen. Het blad Zorgvisie stelt dat een kwart van de ziekenhuizen in geldnood verkeert. Volgens woordvoerder Dirk Ketting speelt dit probleem niet bij het LUMC. „We hebben een gigantisch budget en als het misgaat gaat het ook meteen echt mis. Zestig procent van ons budget gaat op aan loon kosten en als die stijgen kunnen we ineens flink in de proble men komen. Maar op dit mo ment is dat niet het geval." De komende jaren moet het LUMC wel bezuinigen, vanwe ge rijkskortingen. Een speciale commissie onderzoekt momen teel hoe dat kan gebeuren. Het Rijnland Ziekenhuis zit wat krapper bij kas dan het LUMC, maar is ook geen ziekenhuis dat in ernstige geldnood verkeert. „Het wordt een zware dobber om dit jaar binnen de begroting te blijven", zegt woordvoerster J. Schrijnemaekers. „Hoe dat gaat uitpakken weten we nog niet. En voor de komende jaren is het helemaal een ander ver haal, want dan krijgen we te maken met allerlei kortingen. Maar vooralsnog kun je niet zeggen dat wij in zeer ernstige geldnood verkeren." Ook het Leidse Diaconessen- huis houdt het hoofd nog bo ven water. „We behoren niet tot het kwart, maar hebben voor 2004 wel problemen om de be groting sluitend te krijgen. Dat is niet simpel. Dat was het al niet, maar door extra rijkskor tingen wordt het moeilijker", aldus een woordvoerder. r Eric-Jan Berendsen in - De gemeente heeft fou- gemaakt bij het verlenen een monumentenvergun- ■i voor het Kamerling Onnes iratorium. De vergunning op 18 maart aangevraagd de eigenaar van het pand, Tniversiteit Leiden. Op 7 imber werd de vergunning send door de gemeente. In isenliggende periode hëb- ambtenaren die de aan- ig toetsten aan de Monu- itenwet, verzuimd hun be- igen te rapporteren aan afdeling die de aanvraag St goedkeuren. Toen er een jjaar na de aanvraag van de tunning nog geen uitsluitsel )ji was de gemeente wettelijk "Hlicht de vergunning af te 6n. Immers, als er binnen ^maanden geen beslissing is pmen, moet een vergunning i rechtswege worden ver- jd. "kdvoerster D. Rebel van de jling Bouwen en Wonen er- id dat de gemeente een 'ver ing in de termijnbewaking' ft gemaakt. „Maar het betrof een aanvraag tot wijziging van de oorspronkelijk verleende vergunning en het ging over een ondergeschikt onderdeel van het bouwplan, namelijk de wijziging van een aantal dakra men. Er zijn geen calamiteiten gebeurd, geen dingen die we la ter met een weigering hadden moeten tegenhouden." Volgens de Monumentenwet moet de gemeente binnen zes maanden na indiening van de aanvraag voor een monumen tenvergunning de aanvraag hebben beoordeeld en het be sluit kenbaar maken. In het ge val van het Kamerling Onnes lijkt het er op dat Leiden de aanvraag gewoon heeft laten liggen waardoor deze na een half jaar van rechtswege moest worden verleend. Rebel ontkent dit. „Er is in die aanvraagperio- de wel naar gekeken, maar er is niet op tijd gereageerd." Nu de monumentenvergunning is verleend, mag de gemeente na zes weken ook een bouwver gunning voor het Kamerling Onnes Laboratorium afgeven. Dat gebeurt op 19 december. Daarbij wordt de aannemer echter geconfronteerd met de bouwstop die momenteel in grote delen van het centrum geldt. Die stop is door de rech ter opgelegd omdat Leiden de nieuwe bestemmingsplannen nog niet klaar heeft. Daarom wordt de bouwvergunning voor het laboratorium voorlopig aangehouden. Om de werkzaamheden aan het Kamerlingh Onnes toch zo snel mogelijk te kunnen voortzetten denkt de gemeente met een zo geheten vooruitakkoord toch versneld een bouwvergunning te kunnen afgeven. Dit kan door voor speciale gevallen een uitzondering te maken. Met dit gedoogbeleid hoopt het ge meentebestuur de ergste scha de van de 'bouwstop' te beper ken. Overigens geldt de bouwstop maar voor een deel van de werkzaamheden. Het hele project voor de reno vatie en nieuwbouw van het Kamerlingh Onnes Laboratori um is over drie bouwvergun ningen verdeeld. De bouwstop geldt voor slechts één vergun ning. a,iin - Wethouder E. Hessing ltuur/D66) heeft vanmiddag liet stadhuis een exemplaar 1 het boek Myne beslommer- Boedel van de auteur J. irtmans in ontvangst geno- boek schetst een tijdbeeld 1 de 18de eeuw, waarin leden I de patriottenbeweging die verzet boden tegen de stadhou der en aristocratische regenten, werden vervolgd. In het boek zijn veertig brieven opgenomen van Emilie Luzac, echtgenote van Wybo Fijnje, drukker, uitgever, courantier en patriottenleider. Zij schreef de brieven aan haar familie in Lei den tijdens de vlucht van haar en haar man vanuit Delft naar verschillende steden in Duits land en België. Baartmans heeft de brieven voorzien van een in leiding en annotaties en nu in boekvorm uitgegeven. De collectie brieven van Emilie Luzac, ook wel de 'Collectie Lu zac', is aanwezig in het archief van de Universiteit Leiden. door Eric-Jan Berendsen leiden - De discussie over het weghalen, een maand geleden, van 33 ganzen door de gemeen te uit de Coebel blijft leiden tot discussies. A. van Ingen Sche- nau, bewoonster van een flat aan de Haagweg die aan de Coebel grenst, veegt in een open brief aan burgemeester Lenferink de vloer aan met de actie van de gemeente. Zij be weert dat de dieren zijn wegge haald na een handtekeningen actie die door een minderheid van de bewoners van die woon wijk is gevoerd. Van Ingen Schenau pleit voor meer open heid bij zowel gemeente als Coebel-bewoners. Het is de klaagster een doorn in het oog dat de ganzen in de Coebel van de ene op de andere dag door de gemeente zijn weg gehaald. „Waarom maken we niet met elkaar een vuist tegen de gemeente? Als er een boom wordt gekapt, moet er een ver gunning worden aangevraagd. Ganzen kunnen blijkbaar zo worden afgevoerd." Daarnaast hebben de ruim 80 handtekeningen die door de bewoners van de woonwijk zijn opgehaald voor het weghalen van de ganzen weinig indruk op haar gemaakt. „Het zijn altijd de klagers die gelijk krijgen. De ganzen zaten er al voordat de Coebel werd gebouwd. Dan gaan er mensen wonen en ver volgens wordt er geklaagd. Kla gers die daarna om ondoor zichtige redenen gelijk krijgen van de gemeente." Volgens Van Ingen Schenau zijn de klagers niet de enige be langhebbenden. „Het is een minderheid in de Coebel. Er zijn genoeg mensen die wilden dat de ganzen bleven, maar hun mond niet durven open te doen. Stel een vragenlijst op en verspreid die in de woonwijk. En als de ganzen dan toch moeten worden weggehaald, communiceer dat dan naar de bewoners." Daarbij doelt zij op het 'stie kem' weghalen van de ganzen door de gemeente. Van de ene op de andere dag waren 33 van de ongeveer 45 dieren verdwe nen. Volgens de gemeente zijn de beesten verkocht aan een veehandelaar uit Oud Ade die de dieren op zijn beurt naar Duitsland heeft verhandeld. Daar zouden ze voor bewa kingsdoeleinden zijn verkocht aan bewoners van afgelegen huizen. Van Ingen Schenau zegt 'ziek' te worden van dat verhaal. Tot slot vraagt de briefschrijf ster aan burgemeester Lenfe rink om voortaan eerst te kijken of er wel sprake is van overlast. „Ga na of en hoe ernstig de overlast is en of er in samen spraak met de wijk een oplos sing kan worden gevonden. Zo als er tot nu toe wordt gehan- Sinds de gemeente 33 ganzen uit de Coebel heeft verwijderd, zijn er nog maar weinig dieren over. Foto: Hielco Kuipers deld door de Dienst Milieu en Beheer - zonder enig inzicht over hoe een meerderheid van betrokkenen er over denkt - is volgens mij in strijd met ons democratisch grondrecht en de regels van behoorlijk bestuur. Bovendien neemt Milieu en Be heer niet eens de moeite de mensen die benadeeld zijn seri eus te nemen. Er worden aller lei smoezen verzonnen waar van de een nog onwaarschijnlij ker is dan de ander." Een woordvoerder van de afde ling Milieu en Beheer van de gemeente laat weten dat Van Ingen Schenau eerst zelf een antwoord krijgt van de burge meester alvorens hij in de krant wil reageren op de brief.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9