Vakbond hekelt 'aanval' op arbeidstijden ECONOMIE Philips maakt veldtocht naar groeimarkt China Consumenten zeggen minder te besteden Minister De Geus wil eind maken aan 'betuttelende wetgeving' Wessanen schrapt 95 banen Japan nationaliseert weer grote commerciële bank Geen nationalisatie Yukos 'VS heffen nog deze week extra staalheffingen op' Blik op de toekomst Topman bij Getronics stapt op Itus sluit fabriek in glacékoeken Ibeke/brussel - Het Belgi- ie bedrijf Lotus gaat zijn jkjesfabriek in Amsterdam, -—flr glacékoeken worden ge- jakt, sluiten. De vestiging in puizen neemt de productie jr. De directie heeft zaterdag jield dat er een akkoord is t de vakbonden over het -^rappen van in totaal 35 ba- Een deel van het banen- ties wordt opgevangen door rioegd pensioen vanaf 57 De verhuizing van de pro- rtie gebeurt begin volgend Lotus maakt in Nederland jodenkoeken en mergpijp- »lvo roept S4o's 1 V4o's terug ckholm - De Zweedse auto- pikant Volvo wil 71.000 au- j van het model S40 en V40 itroleren op mogelijke lekka- ?an brandstof. Dat heeft een prdvoerder van de Ford- jhter dit weekeinde bekend maakt. Het gaat om wagens 2dit jaar zijn verkocht. Er is j klein risico op lekkage bij Jnotor. Volgens Volvo gaat vooral om een preventieve Ie. Er zijn wat klachten ge- Bst van eigenaars die start- blemen hadden. Volgens heeft de lekkage in geen lel geval brand veroorzaakt. iina hoog op >rlanglijst TPG 9fddorp - Het post- en logis- jbedrijf TPG moet zo snel gelijk zijn activiteiten in Chi- Uitbreiden. De markt in dit arische land groeit enorm, us topman P. Bakker. De on- ^eming bevindt zich vol- ss de bestuursvoorzitter in i goede positie om in China te breiden. TPG heeft al een lenwerkingsovereenkomst t de Chineese staatsposterij- jZe worden partners in ex- ss, post en logistiek. TNT, ^hter van TPG, gaat de logis- I doen van de Chinese fa ken van de Duitse autofa- lant Volkswagen. Daarbij Ikt TNT samen met het Chi le bedrijf Anji. ternetapotheker 'il ook kortingen nkfurt - Internetapotheker Morris gaat een serie far- :ieconcems voor de rechter en. Hij wil dat die bedrijven korting geven op produc- die DocMorris aan afne- s in Nederland levert. In tsland geven de grote far- :ieconcerns de firma al 6 cent korting. DocMorris- s R. Dainghaus zei gisteren en Duitse krant dat hij des- ids bij de rechter de kortin- wil bevechten. Een klacht :n fabrikant Procter Gam- ligt al bij de rechtbank. Er jen er nog 39 tegen bedrij- als Bayer, Merck, Aventis Jovartis. De kortingen lopen s bij elkaar op tot miljoenen o's. DocMorris verrekent de tingen weer in de prijs voor afnemers. atste telg uit stuur Disney angeles - De vice-voorzitter het Amerikaanse Disney- cem, Roy E. Disney, is giste- afgetreden als lid van de i van bestuur. Disney, een fvan de overleden stripte- aar Walt Disney, was de ste telg van de familie die actief was in het bedrijf, dat itgegroeid tot een amuse- ïts- en mediareus. Roy ley (73) trad af omdat de i hem niet opnieuw wil rdragen voor een zetel in de 1, aangezien hij de maxima- leftijdsgrens van 72 is gepas- rd. In een afscheidsbrief riep ney topman Michael Eisner self op te stappen. ell-directeur lodgestoken de ianeiro - De Amerikaan ld Staheli, directeur gas en rgie van Shell Brazilië, is gis- in dood aangetroffen in zijn s in Rio de Janeiro. Volgens ichten in de Braziliaanse dia is de 39-jarige Staheli rgestoken. Zijn vrouw ligt lar gewond in een zieken- s. Het stel heeft kinderen 3, 5, 8 en 13 jaar. In het s zou niets zijn gestolen. IV: Stop met ijzenoorlog indam - CNV-bestuurder R. dux heeft supermarktketen ert Heijn gevraagd een punt etten achter de prijzenoor- Er komt te veel druk op het soneel in de supermarkten. 1! gens hem krijgen werkne- rs met een tijdelijk contract rekening gepresenteerd van prijzenoorlog. Leloux krijgt 'ral de afgelopen twee weken ïalen, dat in arbeidsuren 'tijdelijk personeel ge rapt wordt of dat contracten t verlengd worden. Albert ijn ontkent dat de prijzen- log leidt tot schrappen van 'tracten. den haag/gpd - De vakbonden CNV en FNV zien in de voorstellen van minister De Geus om de Arbeidstijdenwet aan de kaak te stellen een nieuwe aanval op het sociale beleid. Volgens De Geus zijn de geldende arbeids- en rusttijden niet meer van deze tijd. De werkgevers jui chen zijn plannen toe. Werknemers moeten in de toekomst zelf met hun baas bespreken wanneer ze pauze hebben en hoe lang. Ten minste als minister De Geus zijn zin krijgt. De minister wil een eind maken aan de 'betuttelende' wetgeving over arbeidstijden. Ook zouden werkne mers in goed overleg met de baas lan ger moeten kunnen werken als ze dat willen. Nu mogen werknemers wette lijk maximaal negen uur per dag wer ken en hebben ze recht op drie kwar tier pauze. De huidige regels stammen volgens de minister uit een tijd dat werknemers nog beschermd moesten worden. De vakbonden CNV en FNV reageren verbaasd op het voorstel van de minis ter. Volgens de bonden zitten er in de huidige wet genoeg mogelijkheden om flexibel met de arbeidstijden om te gaan. Het voorstel is volgens hen de zoveelste aanval op het sociale beleid in Nederland. Doelde Terpstra, voor zitter van het CNV: „Nog niet zo lang geleden hebben we de wet nog geëva lueerd in de SER (Sociaal Economi sche Raad). Toen waren er geen aan passingen nodig." Volgens de bonden is het geen rigide wet. Naast de standaardnormen zijn er genoeg mogelijkheden om flexibel om te gaan met de werk- en rusttijden. „Dat gebeurt voortdurend. Een ver pleegster in een ziekenhuis legt echt niet om klokslag tien uur het werk neer om pauze te nemen als ze met een patiënt bezig is." Werkgeversorganisatie VNO-NCW juicht de voorstellen van de minister toe. Volgens directeur sociale zaken Jan Willem van de Braak, dringen werkgevers al langer aan op deregule ring van de arbeidstijdenwet. „Waar om zou de wetgever de werktijden moeten bepalen. Die afspraken moe ten gewoon aan de CAO-tafel worden gemaakt of met de ondernemingsraad. Dat gebeurt nu ook, maar binnen een wettelijke kader. Die grens moeten so ciale partners zelf bepalen." De fracties van regeringspartijen CDA, WD en D66 kunnen zich vinden in de voorstellen van De Geus. De christen democraten willen ook af van de regel dat de laatst aangenomen werknemers er als eerste uitvliegen. WD en D66 willen vooral dat de minister (onge schreven) regels schrapt. De Arbore- gels mogen wat D66 betreft minder star worden. Dat geldt ook voor de Flexwet en de combinatie van arbeid en zorg. „Wettelijk moeten welzijn, ge zondheid en de combinatie arbeid en zorg wel beschermd blijven", zegt D66-Kamerlid Bakker. „Maar nu wer ken de regels vaak contraproductief. Veel werkgevers willen hun werkne mers wel helpen, maar kunnen in be paalde gevallen niet helemaal aan de wet voldoen. Dan blijft de werknemer met lege handen achter. Veel werklo zen willen wel aan de slag op bijvoor beeld onaangename tijden, maar wor den eveneens belemmerd door de re- gelgeving." amsterdam/anp - Het VOe- dingsconcem Wessanen schrapt in Nederland 40 banen. Bij bedrijfsonderdelen in België verdwijnen op zijn hoogst 55 arbeidsplaatsen. Dat heeft hét beursgenoteerde bedrijf van ochtend bekendgemaakt De ontslagronde is onderdeel van de Operatie Phoenix, een reor ganisatie die in augustus bij dochterbedrijf Tree of Life be gon. Wessanen wil de distributie aan supermarkten in Nederland en België uitbesteden. Dat heeft gevolgen voor de vestiging van het onderdeel Boas in Zoeter- door onze correspondent Peter van Nuijsenburg tokyo - De Japanse regering heeft zaterdag één van de grootste provinciale banken 'voorlopig' genationaliseerd. Ze besloot tot de stap over te gaan, nadat accountants de Ashikaga- bank, in grootte de tiende van het land, niet in staat achten de betalingsverplichtingen na te komen. Het is de tweede keer binnen een half jaar dat de re gering een grote bank over neemt. In mei nationaliseerde ze de Resonabank, de vijfde bank van het land. De operatie maakt opnieuw duidelijk dat de financiële sec tor ondanks het aantrekken van de conjunctuur nog altijd kwetsbaar is. De crisis van het bankwezen is een belangrijk obstakel op weg naar het her stel van de op een na grootste economie van de wereld, die al 13 jaar in het slop zit. De regering neemt alle aande len van de Ashikagabank over en zal vermoedelijk zo'n 8 mil jard euro in de bank pompen. De deposito's van spaarders worden gegarandeerd, waar door een run op de bank door verontruste spaarders en een paniekgolf die naar andere ban ken zou kunnen overslaan wor den voorkomen. De centrale bank van Japan zal de bank ook een overbrug gingskrediet verlenen. Voor waarde voor de reddingsopera tie was dat de directie en het management van de bank op stappen. FSA, de waakhond van de financiële sector, neemt de dagelijkse leiding over en sa neert de bank. Het is de bedoe ling dat de bank in afgeslankte vorm blijft voortbestaan of door een concurrent wordt overge nomen. De Ashikagabank lijdt aan het grote euvel, waarmee vrijwel al le grote banken kampen: onin bare leningen aan (bijna) faillie te klanten. De banken hebben honderden miljarden euro's uitstaan, waarvan het hoogst onzeker is of ze ooit terugbe taald zullen worden. Volgens sommige economen zijn bij strikte hantering van de inter nationale regels de meeste ban ken insolvent zijn. Met name in de provincies is de situatie pre cair. Provinciale banken zijn de spil van het economische leven in hun gebied en hun onder gang kan een hele regio ont wrichten. moskou/anp/rtr/afp - De RUS- sische premier Michaïl Kasjanov heeft zaterdag gezegd dat het uitgesloten is dat de oliemaatschappij Yukos wordt genationaliseerd. Hij zei dat te gen verslaggevers nadat vrijdag bekend was geworden dat de voorgenomen fusie tussen Yu kos en de oliemaatschappij Sibneft wordt uitgesteld. Vol gens Kasjanov heeft de regering er bij aandeelhouders van Sibneft niet aangedrongen zich terug te trekken bij een overna me door Yukos. „Het was een persoonlijke beslissing door de aandeelhouders", aldus de pre mier. Ex-Yukos- directeur Michail Chodorkovski werd in oktober gearresteerd op verdenking van fraude en belastingontduiking. Volgens kringen rond Sibneft zouden de belangrijkste aan deelhouders geen vertrouwen meer hebben in Yukos na de ar restatie van de voormalige top man. Yukos nam vorige maand 92 procent van de Sibneft-aan- delen over. Nadat Sibneft had aangekondigd dat de fusie voorlopig van de baan was, kel derden de aandelen. washington/anp-dpa - De Ver enigde Staten heffen deze week hun extra invoerrechten op staal op. Dit heeft de Ameri kaanse krant The Washington Post vandaag gemeld onder verwijzing naar bronnen bij de regering en de staalindustrie. Er gaan al enkele weken ge ruchten dat de VS de extra hef fingen op korte termijn intrek ken. Washington besloot in maart 2002 de staalimport extra te belasten om de eigen indu strie te beschermen tegen goedkope staalproducten uit het buitenland. Een woordvoer der van het Witte Huis zei dat de regering de kwestie nog steeds aan het onderzoeken is. Wegens het besluit stapte de Europese Unie naar de Wereld handelsorganisatie WTO, die oordeelde dat de Amerikaanse maatregel niet door de beugel kan. Brussel heeft inmiddels een lijst met Amerikaanse pro ducten opgesteld die het extra wil belasten, als de VS niet van hun besluit terugkomen. Deze extra heffingen komen neer op 2,2 miljard dollar. De Amerikaanse staalheffingen zouden drie jaar van kracht blij ven. Als de regering-Bush ze voortijdig intrekt, kan dat ge volgen hebben voor de presi dentsverkiezingen van volgend jaar. De kiezers in grote stdal- staten als Ohio, Pennsylvania en West Virgina zouden Bush de rug kunnen toekeren. Volgens The Washington Post zijn de adviseurs van Bush tot de conclusie zijn gekomen dat de VS niet het risico kunnen lo pen dat de EU zwaardere in voerrechten op onder meer ci- trusfriiit, groente, landbouw machines en textiel legt. Amsterdam - In Amsterdam verrijst een bijzonder complex met de naam 'Living Tomorrow Amsterdam'. In samenwerking met bedrij ven als Unilever en CMG wordt er getoond hoe we in de toekomst zullen leven, wonen en werken. Op 11 december wordt het project of ficieel in gebruik genomen. Foto: ANP/Olaf Kraak door onze correspondent Gert-Jan Broere shanghai - Philips-topman Ge rard Kleisterlee sloot dit week einde samen met 15 topmana gers van het bedrijf een reis naar China af. Een vijfde van alle Phi- lips-producten wordt er al ge maakt en rond 2005 is dat waar schijnlijk een kwart, verwacht Kleisterlee. China vormt met zijn lage lonen en goed geschoolde arbeidskrachten niet alleen een ideale productiebasis, het is ook steeds meer een belangrijke af zetmarkt. In 2002 bedroeg de ex port uit China 4 miljard dollar, maar werd er ook voor 2,7 mil jard verkocht. China is na de VS de tweede markt voor Philips. Zeker in de afzet ziet Kleisterlee nog veel ruimte voor verbete ring en niet alleen omdat de 400 miljoen inwoners in de ste den steeds meer te verteren krijgen. Kleisterlee: „In China, maar ook in India, zijn er nog grote markten, die niet gean nexeerd zijn, zoals het platte land. Alleen hebben ze minder te spenderen, dus zal je met een kleinere prijs moeten ko men, zonder afbreuk te doen aan de kwaliteit. En dat kan. In India hebben we een radio ver kocht voor 1,5 dollar. Het is een echt Philips-product en een groot succes." Philips telt 33 bedrijven en joint ventures in China. Een samen werkingsverband voor de fabri cage voor halfgeleiders in de Noord-Chinese provincie Jilin werd deze week als laatste loot toegevoegd. Het concern is met 2,5 miljard dollar de grootste buitenlandse investeerder en verschaft aan bijna 20.000 ar beiders werk. Kleisterlee wordt dan ook met open armen ont vangen door de politiek. In sep tember mocht hij langskomen bij premier Wen Jiabao, dit keer ging hij in Peking op de thee bij vice-premier Huang Ju. Kleisterlee doet graag mee aan de poppenkast, omdat hij als oud-topman van Philips China weet hoe belangrijk de invloed is van de politiek op de econo mie. Hij merkte tegenover de Chinese media op dat de ambi- Philips hoofdsponsor WK-voetbal Philips treedt op het WK voet bal, dat in 2006 wordt gehou den in Duitsland, als hoofd sponsor op. Het elektronica concern acht bovendien de kans groot dat het aan de twaalf stadions waar het WK wordt gespeeld, geluidsappa ratuur, lichtinstallaties en vi- deowalls kan leveren. Onder handelingen daarover zijn momenteel gaande. Omdat met zo'n contract veel geld is gemoeid - hoeveel wil Philips niet zeggen - is besloten bij het EK voetbal, dat volgend ties van Philips aansluiten bij de agenda van de politieke top in Peking, zoals bijvoorbeeld het ontwikkelen van het armere westen en het noordoosten van het land. Maar als de halfgelei- derfabriek in Jilin ter sprake komt, die in het noordoosten ligt, verzet hij zich tegen de suggestie dat de 'agenda van Peking' een rol heeft gespeeld. jaar in Portugal wordt ge speeld, niet aanwezig te zijn. Met de wereldvoetbalbond Fifa is afgesproken dat het toernooi via breedband wordt uitgezonden. Dat geeft Philips een exclusieve mogelijkheid om zijn breedbeeld- en flats- creen-tv*s onder de aandacht van een wereldwijd publiek te brengen. Philips weet uit erva ring dat consumenten het be sluit om een tv te kopen vaak laten meebepalen door zo'n groot toernooi als het WK voetbal Kleisterlee: „De joint venture in Jilin is op dezelfde manier tot stand gekomen als alle andere, namelijk op basis van de juiste zakelijke voorwaarden, zoals de partner en de vaardigheden van de werknemers." De Philips-top deed in zes da gen acht steden aan. In het zui den van China werden zelfs tien families bezocht om te zien hoe Chinezen leven en hoe ze omgaan met producten van Philips en de concurrenten. Kleisterlee: „We praten over China, maar voor veel mana gers gold dat ze zich daar maar moeilijk een beeld bij konden vormen. Daar was deze trip ook voor bedoeld." Maar ook Kleisterlee werd ver rast door de enorme snelheid waarmee sommige Chinese be drijven managementfcchnieken uit het westen 'opzuigen'. „Merken als TCL, Konka en Haier gaan op termijn de we reld veroveren. Ik heb silicon valley-achtige complexen ge zien, compleet met cafetaria's. En grote concerns die werden gerund door jongens van rond de 35." Nieuwe concurrenten voor Philips? Kleisterlee bekijkt het liever van de positieve kant. „Het zijn potentiële concurren ten, maar ook partners en afne mers." Ze maken volgens de Philips-topman deel uit van een complex netwerk van interna tionale allianties in de elektro nica. Philips heeft bijvoorbeeld een klein belang in TCL, dat on langs de tv-divisie van het Fran se Thomson overnam. meer. Daarnaast heeft het voe dingsconcern plannen om twee Belgische vestigingen samen te voegen. Een deel van het kan toorwerk bij het Nederlandse magazijn in Harderwijk wordt naar België overgeheveld. De bezuinigingsoperatie moet in 2005 100 tot 115 miljoen eu ro aan besparingen opleveren. Volgens Wessanen zal de reor ganisatie 1400 banen kosten. amsterdam/anp - GetTOIUCS verliest voor de tweede keer binnen een jaar de hoogste man. Axel Rückert werd in fe bruari binnengehaald om Ge tronics weer op de rails te krij gen, maar zijn taak is volgens het techologiebedrijf volbracht. Klaas Wagenaar volgt Rückert op. Hij kwam tegelijk met zijn voorganger als financiële top man binnen. Het duo ging aan de slag, nadat de commissaris sen topman Peter van Voorst en financieel directeur Jan Docter hadden ontslagen. Getronics had een grote schuldenlast, die volgens Van Voorst en Docter alleen kon worden afbetaald door een ongunstige ruil van schuldpapier en aandelen. Rückert en Wagenaar dachten daar anders over. Ze verkoch ten enkele bedrijfsonderdelen en reorganiseerden dochterbe drijven. Inmiddels lijkt het erop dat Getronics weer op de rails staat. „Rückert was binnenge haald als interim-directeur", al dus de woordvoerder. Supermarkt voor minima in Zwolle zwolle/gpd - Binnen twee a drie maanden opent de eerste supermarkt voor minima zijn deuren in Zwolle. Klanten moe ten kunnen aantonen dat zij een uitkering hebben. Ze kun nen er producten tegen een vijfde van de normale winkel prijs kopen. Projectmanager Marcel Ophuis van Stad Werk: „Het is de bedoeling dat de minimawinkel zijn produc ten straks betrekt bij super markten in de nabije omgeving. Die worden voor tien procent van de prijs ingeslagen en voor het dubbele daarvan verkocht. De minimasuper verkoopt geen versproducten als groente, zui vel en brood. Er liggen straks uitsluitend (langer) houdbare producten in de schappen, par tijen die de reguliere super markten om wat voor reden dan ook niet zelf meer willen of kunnen verkopen. Een lange rij bij de kassa op de speelgoedafdeling van De Bijenkorf, zaterdag in Amsterdam. Foto: ANP/Olaf Kraak Zaterdag recordaantal pinbetalingen den haag/gpd - Sinterklaas en kerst worden dit jaar minder uitbundig gevierd dan voor gaande jaren. Een kwart van de consumenten zegt 28 procent minder te zullen besteden. De vrees om de baan te verliezen en een verwachte daling van het inkomen zorgen ervoor dat consumenten minder geld uit geven voor de feestdagen. In de winkelcentra was daar het afge lopen weekeinde overigens weinig van te merken. Interpay, dat vrijwel het hele betalingsverkeer regelt, noteer de zaterdag 5.685.517 transac ties, met een top tussen 14.30 en 15.00 uur. In dat halve uur werden gemiddeld 229 betalin gen per seconde gedaan. Op de vergelijkbare zaterdag vorig jaar waren dat er 5.325.917. „De drukste dag van het jaar moet nog komen", verwacht Inter pay. Vorig jaar was de zaterdag voor kerst de drukste dag met 5,8 miljoen transacties. Uit onderzoek van Q&A en ITM blijkt dat de meeste consumen ten pas op het laatste moment naar de winkel gaan om maxi maal te kunnen profiteren van aanbiedingen. Van de onder vraagde consumenten zegt 17 procent te vrezen voor zijn baan en 36 procent verwacht een daling van inkomen. De onderzoeksbureaus verwachten dan ook een daling van de om zet van 22 procent. Nederlan ders geven naar verwachting dit jaar zo'n 249 euro uit aan sint en 344 euro aan kerst, tegen- Rondom kasteel De Haar in Haarzuilens werd een grote Christmas Fair gehouden die het afgelopen weekeinde veel publiek trok. Foto: ANP/Olaf Kraak over respectievelijk 313 en 453 euro in 2002. Volgens woordvoerder Peter van Bakkum van Vendex/KBB (o.a. Bijenkorf, Hema, V&D) was het toch een druk weekein de. „Dat heeft iedereen kunnen zien." Maar of dat ook heeft ge leid tot veel aankopen kan de woordvoerder niet zeggen. „Die cijfers geven we niet vrij." Daar komt bij dat er volgens hem nog vijf volle winkeldagen plus extra koopavonden zijn voor het sinterklaasfeest losbarst. Volgens Van Bakkum doen mensen hun boodschappen niet meer weken van tevoren, zoals tien jaar geleden. Dat heeft volgens hem onder meer te maken met de ruimere ope ningstijden. Hij gelooft niet dat de naweeën van de euro nog een rol spelen bij de feestaan- kopen. Volgens de onderzoeks bureaus drukt de euro juist wel op de aankopen omdat consu menten de munt sinds de in voering beter op hun waarde kunnen schatten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7