Nederland houdt eigen commissaris BUITENLAND Den Haag speelt hoog spel met EU- grondwet Akkoord van Genève is een vingeroefening voor echte vrede Alles draait in Irak om 'human intelligence', om tips Toch grote Europese Commissie Blair wil hoofdrol in troonrede De Slag van de Drie Keizers Syrië wijst verdachten van aanslagen uit L ucifix-verbod jlië ingetrokken - Een rechtbank in Italië irige maand landelijk be- ig veroorzaakte door een 10I op te dragen kruisbeel- Ivan de muur te verwijde- heeft die beslissing zater- ingetrokken en de zaak n/erwezen naar een hogere itbank. Een radicale moslim g van de rechter in L'Aquila k toen hij protesteerde te- de aanwezigheid van kruis- pen in de kleuterschool van van zijn kinderen. De uit- iak leidde tot een storm van est bij politici, religieuze irs en gematigde moslims alië. Paus Johannes Paulus 1 dat het ondemocratisch jevaarlijk was 's lands religi- symbolen te verwijderen. rel in Italië kerk en staat teiden zijn, geldt er for- nog een wet uit 1923 die ibeelden in alle klaslokalen ichtzalen verplicht stelt. zelen gestolen Antwerpen 'erpen - Uit het diamant- urn in Antwerpen zijn gis- juwelen ter waarde van itens een miljoen euro ge in. De juwelen maakten n luit van de tentoonstelling }4peco'. De dieven sloegen itrinekasten kapot en gris- le juwelen weg. Het muse- an het Koningin Astrid- had sinds twee maanden ixpositie over uitbundige (ïantjuwelen uit de Art De- (eriode van 1920 tot 1939. n9deel van de exemplaren 5 tn uit privé-verzamelingen terd voor het eerst aan het Jiek getoond. ncering van tellieten mislukt - De lancering van twee ise spionagesatellieten die yd-Korea zouden moeten irveren is zaterdag mislukt, aagraket en de twee satel- werden tien minuten na tcering opgeblazen omdat iet lukte om ze in een baan Ie aarde te krijgen. Japan icht spionagesatellieten op d-Korea richten in ver met de mogelijke ontwik- jig van massavemietigings- iens door dat land. Doden bij sgramp Congo Ihasa - In Congo is zaterdag 'liegtuig neergestort, kort zijn opgestegen van het eld van Boende, in het >f jden van het land. Alle 22 in laden zijn om het leven ge ien. De oorzaak van het on- was niet direct bekend. >uw vertrapt bij )-uitverkoop nce city - Een 41-jarige ïrikaanse vrouw is zaterdag ZOtns een uitverkoop van p-spelers in een Amerikaans ,'nhuis onder de voet gelo- Patricia VanLester wilde g een DVD-speler bemach- voor nog geen 25 euro. een sirene de start van de top aankondigde, dender - rij achter haar „als een Ie olifanten" over haar aldus haar zus Linda, lulancepersoneel vond de bewusteloos op de be- le DVD-speler, tussen gre- anten die haar kennelijk :agen liggen. erist bang van likje tempel ffikok - Een miniscuul stuk- is van een Thaise tempel is jestuurd door een Duitse ;t die het als souvenir mee huis had genomen. Het lent zou hem ongeluk be ien. De man vond het stukje bij de boeddhatempel Wat Kaew. „Of het een vloek weet ik niet, maar er is lovennatuurlijks gebeurd. :b alleen nog maar ongeluk :nd, zowel in mijn privéle- ,als zakelijk", schreef de 1 volgens een Thaise krant. ui r ussolini richt luwe partij op e - Alessandra Mussolini, ndochter van de Italiaanse ator Benito Mussolini richt nieuwe partij op, nu ze uit echtse Nationale Alliantie is htapt. Mussolini stapte uit de onale Alliantie uit woede -(j partijleider en plaats ver- ^end premier Gianfranco die tijdens een bezoek aan él het fascistische verleden zijn land veroordeelde. maandag 1 december 2003 dper jackpot 2 Hongarije dapest - De grootste jackpot [e geschiedenis van de Hon- tse lotto is zaterdag geval- f De winnaar kan 5,82 mil- fforint (22 miljoen euro) op en. Omdat sinds maart van jaar de hoofdprijs steeds ter werd, deden veel toeris- uit de buurlanden, vooral itenrijk en Slowakije, aan de omee. napels/gpd - In de toekomstige Europese Unie houdt Neder land vrijwel zeker een eigen commissaris met stemrecht. Tussen de lidstaten tekent zich een duidelijke meerderheid af tegen het plan voor een kleine Europese Commissie, waarbij ieder land op toerbeurt het zonder eigen vertegenwoordi ger moet stellen. De Tweede Kamer heeft in een motie uitdrukkelijk gevraagd om het behoud van de eigen Nederlandse commissaris. Het kabinet daarentegen pleit in de onderhandelingen over de EU- grondwet voor een slagvaardige en sterke, kleine commissie van 15 leden, zoals de grote landen willen. Maar met veel kleine landen, en met de tien nieuwe toetreders, valt niet te praten over een Europese Commissie waarin zij geen eigen volwaar dige vertegenwoordiger heb ben. In Napels werd het afgelopen weekeinde duidelijk dat zij hun zin gaan krijgen. Staatssecreta ris Nicolaï (Europese zaken) zei dat hij die 'nationale sentimen ten' heel goed begrijpt. „Het zijn nieuwe EU-landen. Ze heb ben hard gewerkt om zover te komen. Het is voor hen heel be langrijk dat ze een volwaardige stem krijgen in het bestuur." Omdat de Tweede Kamer nu haar zin gaat krijgen, be schouwt Nicolaï de keuze voor een grote Europese Commissie toch als een 'zege voor Neder land'. Overigens is het laatste woord in de kwestie nog niet gezegd. Als alle landen een ei gen Europese Commissaris krij gen, eisen de grote landen er twee. Het besluit over de toekomstige vorm van de Europese Com missie valt over twee weken in Brussel wanneer de regerings leiders en staatshoofden beslis sen over de tekst van de nieuwe EU-grondwet. De ministers van buitenlandse zaken probeerden het afgelopen weekeinde in Na pels zoveel mogelijk voorberei dend werk te doen. Staatssecre taris Nicolaï was na afloop zeer tevreden. „Ik durf geen voor spellingen te doen hoe het over twee weken gaat, maar we heb ben voor Nederland goede za ken gedaan", zei hij. Volgens een diplomaat wordt er beter naar Nederland geluisterd, na dat Nicolaï in Napels had ge dreigd met vertraging van de besluitvorming. Frankrijk, Duitsland en Italië bereikten vrijdagavond laat een informeel akkoord over het Eu ropese leger, dat de basis moet vormen voor de tekst in de grondwet. Volgens Straw zal de Europese defensiesamenwer- king op geen enkele manier de Navo ondermijnen. door onze correspondent Hetty van Rooij napels - De diepste wijsheid kwam zaterdag in Napels van de Britse minister van buiten landse zaken Jack Straw;Als je regels opstelt die in strijd zijn met de realiteit, dan wint de realiteit meestal." Het zou een cynische waarschuwing kun nen zijn aan het adres van het Nederlandse kabinet, dat fron taal de strijd heeft ingezet tegen de manier waarop EU-landen met hun eigen spelregels om gaan. Want Balkenende speelt hoog spel, met als resultaat dat hij over twee weken met lege handen kan staan. De frustratie binnen het kabi net over de manier waarop Frankrijk en Duitsland de regels rond de euro aan hun laars mo gen lappen, is groot. Opmerke lijk is dat daarbij het afgelopen weekeinde een argument uit de kast is gehaald dat volkomen terecht is, maar in eurokringen niet erg populair: het onbegrip bij de burger, die niet inziet waarom het ene land meer mag dan het andere. „Wij kunnen daar onderling wel over van mening verschillen, maar voor de burger staat het vertrouwen in de Europese Unie op het spel", aldus staatssecretaris At- zo Nicolaï van Europese zaken het afgelopen weekeinde in Na pels, waar de minister van bui tenlandse zaken onderhandel den over de nieuwe grondwet. Nicolaï stortte zich in Napels in een ongewis avontuur. Namens het kabinet moest hij zijn colle ga's ervan overtuigen dat in de grondwet 'garanties' moeten komen waardoor de lidstaten niet zo makkelijk meer de regels kunnen overtreden. En het zit Nederland hoog; „Na wat er ge beurd is, kan het geen 'business as usual' zijn", werd Nicolaï's motto. Het treurige is dat het vervol gens wel 'business as usual' werd. Nicolaï werd beleefd aan gehoord. Hij kreeg vooral in de wandelgangen gelijk, in de trant van 'het is goed en belangrijk dat Nederland dit aan de orde stelt'. Maar aan de vergadertafel ging het gezelschap vervolgens over tot de orde van de dag. En dus staat Nederland tamelijk al leen met het verkapte dreige ment dat voor een akkoord over de grondwet desnoods maar wat meer tijd genomen moet worden, als er geen goede ga ranties zijn ingebouwd. Het is een gevaarlijke koers. Als alles goed gaat, sluiten de rege ringsleiders dat akkoord al over twee weken, al is het zeer de vraag de vraag of dat lukt. En hoe moet het verder? Het Itali aanse voorzitterschap heeft Ni colaï in Napels beloofd om met voorstellen te komen die de door Nederland verlangde 'ga ranties' in de grondwet kunnen vastnagelen. Van de kant van de grote landen valt daarbij geen hulp te verwachten. Van de bondgenoten zijn alleen Zweden en Spanje nog over, en wat him steun betreft is bij woorden gebleven. Dat maakt de kans akelig voorspelbaar dat Balkenende op de top in Brus sel op 12 en 13 december alleen staat. En dan? Moet hij daad werkelijk een veto uitspreken? Liever dankbaar gebruik maken van het feit dat er meer landen zijn die, om uiteenlopende re denen, liever uitstel willen? Of gaat Nederland op het laatste moment door de bocht, en komt er een grondwet zonder de extra garanties die Neder land wil? Staatssecretaris Nicolaï heeft namens het kabinet in Napels zeer hoog ingezet. En meer nog: hij heeft de burger aangeroepen als zijn getuige dat Europa met de euro een verkeerde koers vaart. Diezelfde burger wordt volgend jaar gevraagd om zijn Atzo Nicolaï. Foto: ANP vertrouwen in Europa uit te spreken. Alleen al dat referen dum maakt het voor het kabi net de moeite waard om haar nek uit te steken en het risico te wagen. londen/anp - De Britse premier Tony Blair vindt de troonre de van koningin Elizabeth een verouderd fenomeen en wil zelf jaarlijks de regeringsplannen ontvouwen. Volgens de Britse krant Sunday Mirror wil Blair elk najaar een 'presidentiële' toespraak houden voor het parlement om de plannen te ont hullen. De koningin zou enkel dagen later nog wel een sobere troonrede mogen houden. De troonrede is al eeuwenlang een zeer traditionele gebeurtenis. Net als in Nederland wordt daarin nu nog de toon gezet voor het komende regeringsjaar. Ministers vinden de troonrede „regelrecht middeleeuws" en een praalvertoning. De pogingen om Elizabeth haar enige openbare uiting over politiek te ontnemen, zullen Downing Street 10 volgens de krant niet in dank worden afgenomen. Buckingham Palace zou vrezen voor een afkalving van het ko ningshuis. „De troonrede is een belangrijk onderdeel van het democratische systeem. Ik weet zeker dat er sterke pogingen zouden worden gedaan om tegen te houden dat die wordt ge degradeerd", zegt een ingewijde in de Sunday Mirror. austerlitz - Franse soldaten openen het vuur op de vijand tijdens de reconstructie van de Slag van de Drie Keizers, ofwel De Slag bij Austerlitz. Daar, 200 kilometer ten oos ten van Praag, voerden op 2 december 1805 de keizers van Rusland en Oostenrijk per soonlijk hun troepen aan tegen het leger van de Franse zelfbenoemde keizer Napoleon Bonaparte. Napoieon won. Foto: AFP genève/ap/gpd - De Palestijnse onderhandelaars van het alter natieve vredesplan voor het Midden-Oosten, het 'Akkoord van Genève', hebben gisteren op het laatst moment alsnog besloten om de officiële pre sentatie van het plan, vandaag in Zwitserland, bij te wonen. De onderhandelaars wilden pas komen nadat Yasser Arafat hun zijn zegen gaf om op de cere monie aanwezig te zijn. Ze wor den vergezeld door Jibril Ra- joub, de veiligheidsadviseur van Arafat. Het akkoord, 44 pa gina's dik, is bedoeld als vinger oefening voor een definitieve Israëlisch-Palestijnse vredesre geling. De belangrijkste au teurs, de Israëlische oud-minis ter van justitie Yossi Beilin en de Palestijnse oud-minister van informatie Yasser Abed-Rabbo, hebben er twee jaar aan ge werkt. Het plan gaat uit van een soe vereine Palestijnse staat naast Israël, met de bestandslijn van 1967 als permanente grens. Wel kan er grond geruild worden, zodat Israël een paar nederzet tingen kan behouden. Er komt een corridor door Israëlisch ge bied tussen de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. De staat Palestina krijgt geen le ger. Een internationale strijd macht zal de partijen veilig heidsgaranties moeten bieden. De grensposten tussen Palesti na, Jordanië en Egypte worden bemand door Palestijnse poli tiemensen en leden van die in ternationale strijdmacht. De eerste paar jaar blijft Israël op de achtergrond als waarnemer. De status van Jeruzalem is altijd een heikel punt geweest. In 1967 bezette Israël het Arabi sche deel van de stad en intus sen heeft dat deel van de stad nu een joodse meerderheid en omvat het een lappendeken aan Israëlische en Palestijnse wijken. Als gevolg daarvan, en van de aanwezigheid van een groot aantal heilige plaatsen, zijn talloze vredestichters stuk gelopen met plannen de stad te verdelen tussen Israël en een Palestijnse staat. De auteurs presenteren nu een ingewikkeld ontwerp, waarin het Israëlische deel van Jeruza lem de hoofdstad wordt van Is raël en het Palestijnse deel de hoofdstad van Palestina. De Tempelberg, voor moslims de Har am al-Sharif, komt onder Palestijnse soevereiniteit, de westelijke muur (Klaagmuur) onder Israëlische. Israël krijgt de Joodse wijken en Palestina de Arabische. In Jeriizalems oude ommuurde binnenstad - voor jodendom, islam en christendom van grote betekenis - wordt niet alleen Is raëlische en Palestijnse politie gestationeerd, maar ook een speciale eenheid die plaatselij ke spanningen moet verminde ren en toezicht moet houden bij de Israëlische en Palestijnse toegangspoorten. Kleuren op de gevels van de huizen gaan aangeven welke van de twee staten er soevereiniteit uitoe fent. De toekomst van de Palestijnse vluchtelingen is een ander hei kel punt. Het gaat om de Pales- fijnen die in 1948 uit Israël zijn gevlucht of verdreven, en hun nazaten. Palestijnse leiders en de Arabische landen houden vast aan wat zij „het recht op terugkeer" noemen. Ze menen dat het officieel is verankerd in VN-resolutie 194, hoewel het woord 'recht' daarin niet voor komt. Israël heeft zich altijd te gen een massale terugkeer van Palestijnse vluchtelingen verzet. Het is bang dat de vloedgolf een einde zal maken aan het joodse karakter van de staat. Steeds Nederlandse militair heeft meer aan een babbeltje op de markt dan aan een Orion den haag/gpd - Nederland sta tioneert voor nog eens een half jaar mariniers in het zuiden van Irak. Om in de Nederlandse sector infiltranten op te sporen, worden ook commando's naar het land gestuurd. Apache ge vechtshelikopters of Orion pa trouillevliegtuigen zijn niet no dig, vindt minister van defensie Henk Kamp. De Britten en Amerikanen heb ben voldoende 'high tech' in de aanbieding en bovendien reali seren de generaals zich dat je met apparaten geen terreur aanslagen voorkomt. Dat doe je met 'human intelligence', in ge woon Nederlands: met tips van gewone Irakezen. De Amerikanen hebben er al vijftienhonderd zitten: com mando's van de 'special ops', Special Operations. De crème de la crème van Ame- rika's soldaten krijgt dezer da gen versterking van zeventig collega's uit Nederland. De Ne derlandse commando's zullen ver weg van de Amerikanen in het zuiden van de provincie Al- Muthana opereren en worden ingezet tegen infiltranten uit Saoedi-Arabië. Dagen rondhan gen in de woestijn, turen. Jobs voor specialisten als die van de vermaalde Britse SAS (Special Air Service), met wie onze com mando's nauw zullen samen werken. Om de commando's naar de woestijn te kunnen vervoeren en om ze weer op te pikken, stuurt minister Kamp van de fensie een vierde Chinook transporthelikopter van de Ko ninklijke Luchtmacht naar de Iraakse luchtmachtbasis Tallil (een zelfde soort helikopter van de Amerikanen werd vorige maand neergehaald met een draagbare Russische SA-7 ra ket). Minister Kamp laat de Ori on maritieme patrouillevlieg tuigen en Apache gevechtsheli kopters thuis. De Orion-lobby heeft flink zijn best gedaan om dit met ophef fing bedreigde vliegtuig naar Irak gestuurd te krijgen, maar de ministeriële beslissing is zo gek nog niet. De Orion is log en kwetsbaar en kan geen raketten afschieten. Het discutabele nut weegt niet op tegen de kwets baarheid van het viermotorige toestel. Amerika werpt boven dien al alle high tech in de strijd om grondverkeer in Irak te ob serveren. Op de basis Tallil staan met Hellfire- raketten be wapende Amerikaanse Predator onbemande spionagevliegtuig jes die worden gebruikt om Twee vrouwen kijken vanaf hun balkon naar de ravage beneden. Hun woningen in Samarra zitten vol kogelgaten nadat Amerikaanse troepen daar slaags raakten met het Irakese verzet. Foto: AFP doelen op de grond te verken nen en aan te vallen. De Preda tors worden ondersteund door Amerikaanse spionagesatellie ten, AC-130 Gun Ships, RC-135 afluistervliegtuigen, U2 spiona- gevliegtuigen en Apache ge vechtshelikopters. De Britten hebben ook zo hun verken ningstoestellen, en niet één ver zoek van de Nederlandse deta chementscommandant in Al- Muthana om luchtverkenning is tot op heden geweigerd. De Amerikaanse luchtmacht en landmacht werken in rap tem po aan een geheim programma om met onbemande vliegtuig jes en andere sensoren én in lichtingen op de grond de do delijke hinderlagen in Irak de baas te worden. Want ook met een gemoderniseerde Orion zie je niet dat een kadaver langs de weg is volgestopt met explosie ven. Je ziet ook geen valstrik ken. En je kunt al helemaal niet weten wat mensen van plan zijn. Dat kom je misschien te weten door agenten te rekrute ren, door een Iraakse geheime dienst in het leven te roepen, te infiltreren en door de taal te spreken. Minister Kamp en de zijnen zullen hebben begrepen dat in de strijd tegen terreur sa tellieten, Predators en Orions een zeer beperkt nut hebben. Met al zijn technologische heb ben en houwen kon de Ameri kaanse bevelhebber generaal Sanchez vorige week niet voor komen dat een paar Irakezen op klaarlichte dag een vracht vliegtuig bij Bagdad met een SA-7 raket raakten en de video opname trots naar een verslag gever in Bagdad stuurden. Pre dators en satellieten konden dit weekeinde niet voorkomen dat zeven Spaanse spionnen om het leven kwamen bij een hin derlaag. Het oppermachtige westerse militaire apparaat is kwetsbaar voor een tegenstan der die zich bedient van val strikken, hinderlagen, valse zie kenauto's en zwangere vrou wen als lopende bommen. Alles in de strijd tegen de terreur, zo zei Sanchez, hangt daarom af van menselijke informatie. San chez: „We hebben in deze om geving informatie nodig en niet meer troepen. Wat moet ik met die troepen als ze niet weten wat ze moeten doen? Het gaat erom dat we in staat zijn om met de Irakezen te werken en hun hulp krijgen. Het gaat om human intelligence." Tips die alleen Irakezen kunnen geven. Geen Orions, maar smoezen met de politieagent of de marktkoopman in Samawah is de beste manier om te ach terhalen of het verzet in Al- Muthana het gemunt heeft op de Nederlandse troepen in die regio. meer Palestijnse politici tonen begrip voor dat standpunt. De term 'recht op terugkeer' komt in het Akkoord van Geneve niet voor en Israël wordt niet ver antwoordelijk gesteld voor het lot van de vertrokken Palestij- nen. De Palestijnse vluchtelin gen krijgen financiële compen satie. De meesten kunnen te recht in de Palestijnse staat en in delen van Israël riie door de grondruil bij die staat worden gevoegd. Van Israël wordt ver wacht dat het een aantal vluch telingen laat terugkeren, maar geen massale stroom en het houdt zelf het laatste woord. istanbul/anp-rtr-afp - Syrië heeft 22 verdachten van de aan slagen in Istanbul overgedragen aan Turkije. Bijna zestig mensen zitten nu vast in Turkije. De politie ver denkt hen van betrokkenheid bij de vier zelfmoordaanslagen op 15 en 20 november op twee synagogen, de Britse bank HSBC en het Britse consulaat. Bij de aanslagen werden 61 mensen gedood. De door Da mascus overgedragen verdach ten zijn allemaal Turken. De Turkse autoriteiten hjfrben tot nu toe 21 mensen gearresteerd in verband met de bomaansla gen. Nog eens zestien anderen worden verhoord. Al-Qaeda en de Turkse groep IBDA-C heb ben de acties opgeëist. De uitlevering van de 22 was mogelijk door een anti-terroris- meakkoord tussen Ankara en Damascus. De relatie tussen beide landen was lang slecht omdat Syrië onderdak verleen de aan Koerdische leider Ab dullah öcalan. Nadat de Turkse regering met oorlog had ge dreigd, zette Syrië öcalan in 1998 het land uit. Twee maan den later arresteerden Turkse agenten hem in Kenia. Hij zit nu een levenslange gevangenis straf uit.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5