BINNENLAND Dierenbescherming ontdaan door verwijt VVD wil forse ingreep in WW Zalm opent aanval op islamitische scholen 'Pleidooi voor hobbykip geen aanklacht tegen pluimveesector' Preventieve arrestaties bij Ajax-Feyenoord Boeken voor treinreizigers Een miljoen euro voor Georgië ctificatie iiiswoordpuzzel kraïnse hulp st voor moord ederbrieven Maastricht rdrijders an terug pip blijkt iderbemand irenpartij wil Europarlement oenLinks wil "drage maxima s«t valse pasjes d liter getankt ezeilers nog gevonden Tweede Kamer steunt marine-order Indonesië Sollicitatieplicht voor oudere werknemers. Ook voor u? szw 'Acties dierenbevrijders hartstikke fout' Voortbestaan De Buddy's in gevaar Verkeer in het weekeinde kost acht mensen het leven lem - Door een technische ng zijn zaterdag niet alle rs van de sleutelwoorden kruiswoordraadsel 48 in de it afgedrukt. Hiervoor onze ises. Hieronder volgen de e letters van de twee sleu- oorden: 6-56-7-57-39-44- 3-3-42-1 en 49-58-13-40- 8-26-43-14-38-9. maandag 1 december 2003 en - De Spaanse politie t een 46-jarige Oekraïner ;ehouden die wordt ver- it van de moord op de Ne- rnder Richard Wagner (62). stoffelijk overschot van de )rtugal wonende Wagner l eind september gevonden in watertank op zijn land. )ekraïner, die bij het huis Wagner in een caravan nde en klusje voor hem verdween gelijk met de malige zakenman. mond - In Maastricht zijn /eekeinde twee poederbrie- ontdekt. De eerste zater- ichtend in hotel Mercure laastricht-Aachen Airport, veede gistermiddag bij een station. De poederbrief die dagmorgen in Mercure I bezorgd bevatte niet het arlijke miltvuur. De poe- rief die werd ontdekt in het station wordt nog onder- it vouTSDiJK - In Ellewouts- in Zeeland zijn het afgelo- weekeinde vernielingen ge- gd. De politie sluit niet uit üe verband houden met Is in het dorp tegen hardrij- Bewoners deelden on- nepbekeuringen uit voor ird rijden. Bij de initiatief- lers werden dit weekeinde en en een auto met zwarte .^bespoten. 0 enisse - Door een brandje jen Nederlands binnen- ^'jtschip is de waterpolitie in t hand op een geval van on- iscjemanning gestuit. Op het lap trof de politie maar twee küanningsleden aan, terwijl 3r verplicht is. De bemanning )e .een frietpan vergeten vaii lVruur te halen. Zij gooiden ^randende pan overboord. lerfERDAM - De Partij voor de 3g^n neemt deel aan de Euro- j verkiezingen volgend jaar Dat besloten de leden 1 "lag in Amsterdam op het aate congres van de partij. Bij lamerverkiezingen in janua- ^-llalde de PvdD bijna 50.000 teamen. De hogere drempel ïril een zetel in het Europarle- ar^t ziet ze niet als onoverko- val^- istHAAG - Groenlinks wil dat enbge inkomens, vanafvier jromodaal of 100.000 euro tjaar, eenmalig 500 euro ex- ^eiielasting ('Robin-Hoodhef- 11 betalen voor de minima, it de verschillen tussen rijk n in 2004 onaanvaardbaar arjt worden. Kamerlid Van l v) zal een voorstel voor de v<pg indienen in het debat g vde begroting van Sociale >re!n en Werkgelegenheid. i, kle - Bij een pompstation in Dverijsselse Daarle is zater- |net vervalste tankpasjes tiinste 670 liter benzine ge- I. De politie heeft zes ver- jten aangehouden. Enkele anten kregen zaterdag- Id argwaan toen zij drie in- liden een aantal jerrycans n vullen. De pomphouder lekte dat voor 90 euro die- fas afgerekend met een vals pasje, en dat er eerder op ag al 580 liter benzine was 'd met valse pasjes. elder - De speurtocht twee Nederlandse zeezei - >p de Atlantische Oceaan is eekeinde zonder resultaat :ven. Hein Bart en Jan Jaap peus uit Hellevoetsluis gel- iinds 3 november, toen zij Azoren voeren, als ver- De Koninklijke Marine t met een Orion-patrouille- tuig het gebied af waar de rs worden vermoed, zes- lerd kilometer ten westen ingeland. utrecht - Een medewerkster van uitgeverij Lemniscaat deelde van morgen boeken uit op het Centraal Station In Utrecht. Onder het motto 'een treinreis is leuk, maar je moet er wel een goed boek bij den haag/anp - De WD wil de duur van de WW-uitkering fors bekorten. Tweede-Kamerlid De Vries zal minister De Geus van sociale zaken oproepen te on derzoeken of de maximale duur omlaag kan van vijf jaar naar achttien maanden, zoals in Duitsland. „Het is belangrijk werklozen te prikkelen snel weer aan het werk te gaan. Daar past geen ja renlange WW-uitkering bij", al dus De Vries. Eerder ai gaf WD-minister Zalm van financi en te kennen dat het kabinet in 2004 mogelijk zal besluiten de WW uit te kleden. De Geus pre senteert volgend jaar plannen voor herziening van de WW. De Vries zal de bewindsman woensdag tijdens de begro tingsbehandeling Sociale Zaken oproepen fors in te grijpen. „Dat moet nog deze kabinets periode." Het CDA is fel gekant tegen beperking van de WW- duur. Ook wil De Vries dat De Geus de ontslagbescherming gaat in perken. Mensen die gedwongen op straat worden gezet, krijgen volgens de zogenoemde kan- tonrechtersformule een aantal maandsalarissen mee gelijk aan het aantal dienstjaren. „Het is voor werkgevers nu veel te duur om van mensen af te komen", vindt De Vries. Ze wil dat in de wet een maximum van twaalf maandsalarissen wordt vastge- legd. Opmerkelijk is dat De Vries to taal niet warm loopt voor het 'kroonjuweel' van het CDA, de levensloopregeling. De regeling uit het regeerakkoord die spa ren voor allerlei vormen van verlof en deeltijdpensioen vanaf 1 januari 2004 mogelijk maakt, stelt volgens haar weinig voor. „Je moet jarenlang sparen voor een beetje prepensioen en zorgverlof. Het CDA moet niet doen of het de waarborg is voor de toekomst van de sociale ze kerheid. Het is geen oplossing, meer een aardigheidje." Toch zal de WD-fractie de levens loopregeling steunen. vlissingen/gpd - De Indonesi- sche mega-order voor de bouw van vier marineschepen lijkt op steun te kunnen rekenen van een meerderheid in de Tweéde Kamer. Voor Koninklijke Schel de Groep (KSG) in Vlissingen komt de order ter waarde van bijna één miljard dollar als ge schenk uit de hemel. Politiek is de order voor de In donesische marine omstreden, omdat het land een slechte re putatie heeft op het gebied van de mensenrechten. De Schelde- werf bouwt de eerste twee kor vetten - patrouillevaartuigen - in Vlissingen, de andere twee worden in Indonesië gebouwd. Indonesië vecht in Atjeh tegen een onafhankelijkheidsbewe ging. Dat er een meerderheid in de Tweede Kamer voor levering is, lijkt desondanks zeker. WD- 'er J. van Baaien stelt dat de korvetten niet bruikbaar zijn in Atjeh. CDA en LPF hebben zich in oktober nog voor behoud van een marine-industrie in Nederland uitgesproken. De Schelde, de Koninklijke Ma rine en Indonesië hebben alle drie baat bij de opdracht. De Vlissingse werf is in over drie jaar uitgewerkt voor de Neder landse marine. Pas in 2011 wacht de vervanging van het bevoorradingsschip Zuider kruis. Morgen praat de Tweede Ka mer over het Nederlandse wa penexportbeleid. (advertentie) .nl Dan weet u het snel Ministerie van Si eindhoven/gpd - Er moet een parlementair onderzoek komen naar de aanpak van de vo- gelpestcrisis door minister Veerman van Landbouw. Daarvoor pleit de 'Waarheids- cömmissie Vogelpest' die woensdag aan de minister en de vaste kamercommissie LNV het zwartboek Vogelpest, het verdriet van Nederland' uitreikt. Het boek geeft een ont hutsend beeld van de aanpak en de ingrijpen de gevolgen van de vogelpestcrisis in Neder land voor de hobbydierhouder. Maandenlang werkten leden van de Waar heidscommissie Vogelpest aan het 618 pagi na's tellende zwartboek Vogelpest, het ver driet van Nederland'. Op de kaft een foto van een haan die met zijn kop uit een krat steekt, op de achtergrond een medewerker van de AID. Het boek vormt volgens de Waarheids commissie geen aanklacht tegen de intensie ve pluimveehouderij. Het moet de veehouder er juist van overtuigen dat de hobbykip geen bedreiging vormt voor de bedrijfstak. Het zwartboek bevat ook geen nieuwe weten schappelijke bevindingen over de crisis. Des kundigen als prof. A. Stegeman, hoogleraar epidemiologie aan de Universiteit van Utrecht en dierenarts J. van Bers lieten eerder in de media al weten dat zij het ruimen van hobbypluimvee totaal zinloos vinden en dat Veerman de plank mis slaat. De kans dat een hobbyvogel een epidemie in de be- drijfspluimveehouderij veroorzaakt, is vol gens Stegeman verwaarloosbaar klein. Niet verrassend is Stegemans pleidooi in het boek: Europa moet het vaccinatiebeleid af schaffen en er moet een markertest komen om onderscheid te kunnen maken tussen ge vaccineerde en besmette dieren. De vaccina tie zou beperkt kunnen blijven tot de com merciële sector. Italië is daarvan het beste voorbeeld binnen de EU. Een voorbeeld waaraan Veerman volgens Stegeman gewoon navolging had kunnen geven tijdens de crisis, in plaats van het doden van 30,7 miljoen die ren, waarvan 16.490 stuks hobbypluimvee. hebben' werden 7000 boeken aan de reizigers meegegeven. De boe ken moeten in de trein blijven liggen, zodat iedereen ze kan lezen. Foto: ANP/Marcel Antonisse den haag/gpd - De Dierenbe scherming onderzoekt de be schuldiging dat de organisatie in het verleden radicale acties van het Dierenbevrijdingsfront heeft gefinancierd en dat medewer kers aan die acties meededen. De Dierenbescherming, die door gaat voor nogal braaf, is ont daan en vindt dat haar onrecht wordt aangedaan. Volgens Henny Velthorst, een van de oprichtsters van het Die renbevrijdingsfront (DBF), fi nancierden plaatselijke afdelin gen van de Dierenbescherming in de jaren tachtig 60 tot 70 procent van het budget van DBF. Eén keer zou zelfs een boete van 18.000 gulden zijn betaald. Velthorst doet de be schuldigingen in NRC-Handels- blad van zaterdag. Twee DBF- leden zouden zelfs in het be stuur van de Dierenbescher ming zitting hebben gehad. Velthorst was niet bereikbaar voor nader commentaar. Wijnand van de Giessen, sinds tweeënhalf jaar directeur van de Dierenbescherming, wijst fi nanciering en deelname aan acties van de dierenbevrijders af. „Hartstikke fout, daar willen we niets mee te maken heb ben." Hoewel Van de Giessen de be schuldigingen 'dun' vindt - lang geleden en er worden geen na men genoemd- wil hij uitzoe ken of er toch iets van waar is. „Dergelijke betalingen zijn nu ondenkbaar". De Dierenbe scherming werkt sinds twee jaar volgens de eisen van het Centraal Bureau Fondsenwer ving, het goede-doelenkeur- merk, dat een degelijke financi ële administratie eist. Penningmeester en aanstaand voorzitter R. Buddenberg zegt geen idee te hebben waar hij moet zoeken. „Als je zulke din gen beweert moet je met feiten komen. We hebben 128 afdelin gen en 10.000 vrijwilligers. Be stuurders uit die tijd zijn er waarschijnlijk niet meer. Bo vendien hoeven organisaties hun administratie maar vijf jaar te bewaren. Ik geloof er niet in. Maar ik vind het veel belangrij ker dat het nu niet voorkomt. Als dat het geval zou zijn, vol gen harde maatregelen." delft/gpd - Het voortbestaan van de Delftse zanggroep de Buddy's is in gevaar na de aan houding van de dirigent die er van wordt verdacht kinderpor no te hebben verspreid. Voor zitter Van Vondelen van het koor vreest dat de huidige crisis het einde betekent van de zang groep. De ouders van de kinderen die in het koor zingen zijn het afge lopen weekeinde op de hoogte gebracht van de aanhouding van de dirigent. Hij wordt ver dacht van het in bezit hebben en verspreiden van kinderpor no. Mogelijk zou er sprake zijn van ontuchtige handelingen. De Buddy's voortzetten zonder onze dirigent is volgens Van Vondelen onmogelijk. „Hij doet zoveel voor de Buddy's. Het is allemaal liefdewerk oud papier. En dat al 35 jaar lang. Daar krijg je geen ander voor". Jody Bernal, de beroemdste Buddy, laat via zijn manage ment weten 'geschokt' te zijn. Zijn manager spreekt zelfs het vermoeden uit dat 'iemand de dirigent iets op de mouw wil spelden'. door Hans van Soest veldhoven/gpd - Vice-premier Zalm wil dat er geen nieuwe is lamitische scholen meer bij ko men. Volgens hem kan er een stop komen binnen de huidige wet, zonder de vrijheid van on derwijs aan te tasten. Zalm zei dat zaterdag op een congres van de WD. „Islamitische scholen zijn slecht voor de inte gratie", aldus Zalm. De WD wil de scholen aanpak ken, maar vindt regeringspart ner CDA op zijn weg, die zegt dat dat in strijd is met de grondwet. Volgens Zalm is dat niet nodig. Islamitische scholen hebben over het algemeen veel leerlin gen met een taalachterstand. Daarom kunnen ze binnen de wet worden aangepakt. Zalm: „De overheid moet ervoor zor gen dat er niet nog meer ach- terstandsscholen komen. Wie een bijzondere school wil op richten, moet nu al eerst aanto nen voor welke kinderen het bedoeld is. Daarbij moet wor den aangegeven wat de taalach terstand is van de beoogde leer lingen. We kunnen binnen de huidige wet eisen dat een nieu we school zich niet mag richten op louter achterstandsleerlin gen." Dergelijke eisen kunnen niet worden gesteld aan openbaar onderwijs, omdat dat wettelijk overal moet worden aangebo den. Wel aan bijzonder (of reli gieus) onderwijs zoals islamiti sche scholen. „Bestaande is- lamscholen kunnen we niet aanpakken, maar het is een be gin als er geen nieuwe meer bij komen," vindt Zalm. „Wie een nieuwe bijzondere school wil stichten, moet voortaan zorgen dat er ook andere kinderen op zitten dan louter met een cultu rele- of taalachterstand." Het CDA is niet onder de in druk van de uitlatingen van Zalm. „Het is waarschijnlijk de persoonlijke visie van een lid van het kabinet," reageert CDA- kamerlid en onderwijswoord- voerder De Vries. „Er is wat mij betreft geen verschil tussen het plan van Zalm en de opvattin gen Hirsi Ali." WD-kamerlid Hirsi Ali probeerde vorige maand strengere eisen aan scholen met een religieuze ach tergrond door te voeren. Die poging strandde op een Kamer meerderheid. door Rob Rombouts amsterdam/gpd - Langzaam rijdt het blauwe politiebusje tussen de stroom Ajax-supporters die na de wedstrijd te gen Feyenoord richting metro schuift. De chauffeur toetert, de menigte wijkt en het busje gaat iets harder rijden. Dan slaat de deur open. Drie leden van de aanhoudingseenheid stappen razend snel uit, grijpen een supporter en zetten hem in de bus. De deur slaat dicht en het busje rijdt verder. Dan pas merken supporters dat hun maat is weggegrist. „Joris, ze heb ben Joris," schreeuwt een lange jongen. Even lijkt hij zijn vrienden te mobilise ren voor een ontzettingsactie, maar die hebben daar geen trek in. Hij grijpt zijn mobiel en begint te bellen. De aanhoudingseenheden van de Am sterdamse politie hielden gistermiddag negen supporters aan. Niet vanwege rel letjes tussen aanhangers van Ajax en Feyenoord, maar voor hun aandeel in ongeregeldheden tijdens Ajax-Heeren- veen en Ajax-Brugge. Foto's van de gezochte relschoppers verschenen eerder op televisie en op de internetsite van de politie. Tot woede van de supporters uit vak 410. 'Zelfs een pedofiel wordt zoiets onthouden, maar bij hooligans lijkt alles gepermitteerd'. De politie sprak gisteren van een 'gezel lige voetbalmiddag waarvan we er meer van zouden willen hebben'. De politie zette tweehonderd man in: agenten met honden, te paard, ME'ers, de vaste voet balbegeleiders van de polite (in de 'geel- blauwe jassen) en de aanhoudingseen heden. De stadionbezoeker moet door een draaihek waarna een steward hem fouil leert. Binnen het stadion ontrollen de Ajax-fans op de tribune een enorme Is raëlische vlag. Als de Feyenoorders twee keer 'Harnas, Harnas' aanheffen, wordt dat overstemd door geklap. Als Feyen- oord-speler Van Persie zijn ploeggenoot Ono zo hard omver schiet dat de Japan ner het veld moet worden afgedragen, klinkt van de tribune eerst: "Van Persie bedankt, Van Persie bedankt'. Na de wedstrijd verzamelen enkele hon derden supporters zich opnieuw bij het trainingsveld. Nu om de Feyenoorders uit te luiden. De spreekkoren zijn amper te horen doordat een politiehelikopter boven de menigte hangt. Als een hek dat de supporters van de spoorbaan scheidt, heftig heen en weer zwiept, verdrijft een agent te paard de hekduwers. En dan, als de Ajax-fans vertrekken, wordt Joris opgepakt. Maastricht - Premier Balkenende opende vanoch tend in Maastricht de bijeenkomst van de Organi satie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Minister van Buitenlandse Zaken De Hoop Scheffer zit de topconferentie voor. Aan interim-president Nino Boerdzjanadze (midden op de foto) van Geor gië zegde hij namens Nederland een miljoen euro toe voor het goed laten verlopen van nieuwe ver kiezingen in haar land. De Bulgaarse minister Solo mon Passy luistert toe. Foto: ANP Jasper Juinen rijswijk/anp - Verkeersongeval len hebben dit weekeinde aan ten minste acht personen het leven gekost. Een 16-jarig meis je uit Lunteren kwam vrijdag avond om bij een aanrijding in haar woonplaats. Het meisje kwam met haar scooter in bot sing met een auto. Een 31-jari ge man uit Harlingen overleed in de nacht van vrijdag op za terdag toen hij met zijn auto bij het Friese Pingjum tegen een boom reed. Een 63-jarige Til- burger kwam zaterdagochtend om het leven toen hij met zijn auto tegen een verkeersbord botste. Uit onderzoek van de politie bleek dat hij vlak voor het ongeval onwel was gewor den. Een 24-jarige man heeft zater dagochtend in de buurt van het Friese Hoornsterzwaag tever geefs geprobeerd zijn 18-jarige vriendin te redden, nadat het paar in een auto te water was geraakt. De man uit Oosterwol- de slaagde er niet in de vrouw op het droge te helpen omdat de oever te steil was. De vrouw overleed in het ziekenhuis. Op de N9 tussen Alkmaar en Den Helder stierf zaterdagochtend een 56-jarige vrachtwagen chauffeur uit Heerhugowaard toen hij de macht over het stuur verloor. Bij een verkeers ongeluk in Someren veronge lukte zaterdagmiddag een 20- jarige automobiliste uit die plaats. In de nacht van zaterdag op zondag kwam een 18-jarige automobilist uit Milsbeek om het leven bij het Limburgse Plasmolen. Volgens de politie verloor de man in een bocht, vermoedelijk door glad wegdek, de macht over het stuur en botste" hij tegen een boom. Een 51-jarige man uit het Belgische Poppel is gistermorgen vroeg in een Tilburgs ziekenhuis overle den aan de verwondingen die hij opliep toen hij in Tilburg werd aangereden. De Belg liep over de weg en was volgens de politie onder invloed.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3