f Elke dag is cadeautje GESPREK VAN DE DAG 3'Madiba zelf grootste ster op aidsconcert J J Verzekeraars"' Avondmerrie Aids-patiënt Edwin probeert wat van zijn leven te maken HDC152 DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Het ministerie van financiën overweegt de Koninklijke Nederlandse Munt een speciale 10-EUROMUNT te laten slaan voor de geboorte of anders de doop van de BABY van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. De definitieve beslui ten zullen waarschijnlijk pas na de jaarwisseling vallen. Het ministerie is de enige instantie die kan besluiten tot de uitgifte van een wettig betaalmiddel. Het geld moet immers ook gegarandeerd zijn. Bij koninklijke munten wordt er steevast voor een 10-eurostuk gekozen. Dit bedrag is ook uitsluitend voorbe houden aan 'koninklijke' munten. Verder lopen diverse gemeenten rond met ideeën voor penningen ter gelegenheid van de komst van het koningskind. De gemeente Waddinxveen gaat de aanstaande geboorte van het kind van kroon: prins Willem Alexander en prinses Méxima vieren met de uitgave van een ge boortepenning, die plaatselijk ook als een bedrag van 5 euro kan worden be steed. Volgens de Munt kan een dergelijke penning niet echt als betaalmiddel worden gezien. In totaal worden voor Waddinxveen 15.000 'Oranje Vijfjes' ge slagen. Speciaal voor de verzamelaars komen er ook nog eens duizend nikkelen en honderd zilveren geboortepenningen. Het ALBUM dat JOHN LENNON signeerde voor Mark David Chapman, enkele uren voordat Chapman de muzikant doodschoot, wordt op een internetveiling te koop aangeboden voor 525.000 dollar (437.000 euro). De el pee Double Fantasy wordt verkocht door de man die het album in 1980 vond op de stoep voor het flatgebouw bij Central Park in New York waar Lennon met zijn vrouw Yoko Ono op dat moment woonde. Volgens Gary Zimet, be heerder van de website Moments In Time, pie kerde de anonieme eige naar -een Beatles-fan voor het leven- achttien jaar lang over de beslis sing om het album te verkopen. Op het album zijn vingerafdrukken van Chapman te zien die door het forensisch on derzoek zichtbaar wer den. Foto: EPA AtoLwnon Ckiui Tortor UoO» r PvdA-voorman WOUTER BOS wil minder gaan werken als hij begin volgend jaar vader wordt. ,,Hij probeert maandag thuis te werken en zijn KIND te VERZORGEN", zei een woordvoerder zaterdag. Als de Tweede Kamer vergadert op dinsdag, woensdag en donderdag zal Bos ge woon van de partij zijn. Vrijdags gaat de frac tieleider meestal op werkbezoek het land in. „Maandag komt dan het meest in aanmer king", aldus de woordvoerder. De NOORSE KONING Ha- rald V is afgelopen nacht voor de tweede keer in een week in een ZIEKENHUIS in Oslo opgenomen, omdat zijn urine bloedsporen ver toonde. Artsen zeiden vori ge week dat er niets zorg wekkends bij de 66-jarige vorst was aangetroffen. Ongeveer 250 KERSTMANNEN en ENGELTJES zijn gisteren in Berlijn bij el kaar geweest voor een CONFERENTIE om hun technische vaardigheden te ver beteren. Het evenement richtte zich vooral op studenten en andere beginnelin gen. Al decennialang bieden studenten in Berlijn met kerst hun diensten aan als kerstman. Een gezin moet voor een kerstman op kerstavond dit jaar 28 euro neertellen. Wat de studenten daarvoor moeten presteren, komt neer op topsport, aldus de studentenvereniging Kleine Dwergen, die de kerstmannenconferentie heeft georganiseerd. Kerstmannen en engeltjes die zich meerdere keren per kerstavond verhuren, leggen daarbij geregeld meer dan 8 kilometer af en over bruggen een hoogteverschil van meer dan 70 verdiepingen. Foto: AFP en Met een sprankelend, vijf uur du rend concert van tientallen we reldsterren heeft Nelson Mandela zich definitief gepositioneerd als de belangrijkste aids-activist van Zuid-Afrika. Dat de 85-jarige ex- president en Nobelprijswinnaar zijn zoveelste jeugd in dienst stelt van het bestrijden van de ziekte waar 5 miljoen landgenoten aan lijden, is een zegen voor zijn land. Maar uit pr-oogpunt is het een ramp voor zijn opvolger, Thabo Mbeki. Ook tussen wereldsterren als Bo no, Peter Gabriel, Queen, Beyoncé en zijn lievelingsgroep The Corrs, was 'Madiba' de absolute ster van de avond. Zijn immense morele gewicht, gekoppeld aan dito een voud en innemendheid, reduceer de de grote namen uit de muziek tot kleine, bescheiden wezens. Maar ze genoten ervan, want ook voor hen is Mandela, wiens gelaat in metershoog brons het podium sierde, de goede vader in een boze wereld. Bescheidenheid dringt zich vanzelf op als de man die 18 jaar op Rob beneiland vertoefde als gevangene '46664' dat nummer plakt op een door hem gewild concert, om geld in te zamelen en begrip te kweken voor miljoenen aidslijders in de wereld. „Ik was veroordeeld tot le venslang en een nummer. Ik wil niet dat mensen die levenslang ziek zijn, ook worden gereduceerd tot een nummer", aldus Mandela. Hij noemde de strijd tegen aids een kwestie van respect voor men senrechten. Eerder had hij de ziek te een grotere vijand dan apartheid genoemd, wat in Zuid-Afrika onge veer vloeken in de kerk is. Het is niet denkbeeldig dat de hui dige president van Zuid-Afrika Thabo Mbeki bij dit soort gelegen heden met een kussen over het hoofd onder een bureau in zijn re sidentie gaat liggen. De koele tech nocraat heeft namelijk niets van de flair van Mandela. Bovendien geldt In Nederland zijn naar schatting 20.000 mensen besmet met h^n HlV-virus. Vroegtijdige medisqer verzorging kan voorkomen daj) 1 aids ontwikkelt. Medicijnen ktiar nen aids onderdrukken, maar fei besmetting met HIV blijft. De dicatie van patiënten met HlVn aids is moeilijk, doordat de intf nisten een cocktail van de drit te medicijnen moeten zoeken." is.voor iedereen anders en da^| door kan het jaren duren voor goede combinatie is gevonderf61 De kosten van medicijnen teg^11 aids zijn dfe laatste jaren flink ruggelopen. In 2000 kostten rs camenten 10.000 euro per jaa|e nog 165 euro. Verzekeraars overwegen HIV-(ali tiënten in aanmerking te laterjir men voor een levensverzekerijei Het Verbond van Verzekeraar^2 klaarde vandaag in de loop va In volgend jaar hierover een besl| sing te willen nemen. „We prapl al enige jaren met organisatieLJj het Aids Fonds, de Aids-verenii Aids-monitoring en het ministM/ van volksgezondheid over eenbg vensverzekering voor deze grqm mensen. Succesvolle nieuwe tpa pieën hebben deze gesprekker^ een stroomversnelling gebracE stelde een woordvoerder van L. Verbond. Voor de verzekeraar^ er volgens de zegsman „nog vjz heel veel mitsen en maren" vcp£ dat zij een levensverzekering \id< HlV-patiënten in de markt brein gen. „Het kan heel goed zijn, q we volgend jaar moeten cons^f ren dat het er niet in zit." 0 Nachtmerrie is eigenlijk een verkeerd woord. Als onze zoon eng gedroomd heeft, gebeurt dat meestal rond een uur of tien. De avondmerrie dient zich aan met een klaaglijk gehuil, dat de stem van de Journaallezer aanvankelijk niet overstemt. Hoe lang het duurt voor dat hij het volume zodanig heeft opengedraaid dat wij het beneden horen, is niet precies bekend. Maar neem van mij aan dat het op een bepaald moment hard ge noeg is. Boven tref je hem dan meestal zeiknat van het zweet (uit angst kruipt hij altijd diep onder zijn dek bed) en in een kennelijke staat van hysterie CWaarom komen jullie dan ook niet meteen!') in zijn hoogslaper aan. Een minuut of tien, duurt het meestal, voordatje eruit krijgt waarvdn hij gedroomd heeft. Dit keer van een vrouw die met messteken gruwelijk om het leven is gebracht. En, met gierende uithalen, lapt hij ook maar meteen de verantwoordelijke opvoeder erbij: „Ik moest van oma naar Commissaris Rex kijken!" Wij behoren tot de 63 procent -het NIPO heeft daar voor het eerst officieel onderzoek naar gedaan- van de werkende ouders die voor de opvang van de nazaten geregeld gebruik maken van de diensten van opa en oma. Mijn schoonouders kwamen een dag per week oppassen toen onze oudste werd geboren en hielden dat lichamelijk vol tot onze jongste naar de basis school ging. Mijn eigen ouders waren en zijn nog steeds de vaste invallers. Zij draaiden de afgelopen ja ren hun dagdiensten bij de kinderen van mijn zussen. Opa en oma zijn goedkoop, ze komen aan huis en zijn flexibeler dan reguliere instanties zoals de crèche of de- naschoolse opvang. Ook in de avonduren zijn ze inzet baar. Voor een gevulde koek of een gebakje bij de koffie passen ze hele avonden op. Ze plunderen je drank voorraad niet en trekken geen verkeerde vriendjes aan, waarmee ze op je bank gaan liggen vrijen. Wat krijgen opa en oma daarvoor terug? Af en toe een bosje bloemen. Een uitbundiger cadeautje op hun ver jaardag of met sinterklaas. Maar verder zijn de ar beidsvoorwaarden vrij karig. Het kan dan ook geen toeval zijn dat de NIPO-enquête over het inschakelen van grootouders bij de opvang van kinderen, vrijwel gelijktijdig uitkomt met het onderzoek naar het uit buiten van een andere groep die nauw betrokken is bij de zorg voor andermans kroost: de au pair. Ook het werk van grootouders is ongeregeld, zwaar (de natuur lijke ouder maakt in de regel geen bezwaar als oma tij dens het oppassen huishoudelijk werk als strijken, stofzuigen en ramen zemen verricht) en (zeker in de avond) vaak op onaangename uren. Het komt gere geld voor dat opa en oma na een avondje stappen van pa en ma op de bank wakker moeten worden gemaakt omdat ze tijdens de dienst in slaap zijn gevallen. Een beetje slaapdronken trekken ze dan hun jas aan en gaan met de auto naar huis (handig, je hoeft opa en oma ook niet weg te brengen). En de volgende keer ko men ze gewoon weer. Eelco van der Linden voor meer info: www.46664.com Mandeia's gelaat in metershoog brons sierde het podium, waarop hier zangeres Beyoncé optreedt. Foto: De enige keer dat je tot nog toe over au pairs hoorde, was als ze in de krant stonden omdat ze lastige baby's netzo lang heen en weer had den geschud totdat die er het leven bij lie ten. Bij opa en oma heb je daar geen last van. Die beweren altijd dat zij netzo met hun kleinkinderen omgaan, als destijds met hun eigen kinderen. Dat ons huis al tijd walmt van de frituur- ofpannenkoe- kenlucht als ze hebben opgepast, er altijd cadeautjes zijn meegenomen, mijn zoon schuimbekkend rondloopt van alle spek kies, winegums en dropveters die hem zijn toegestopt - dat is allemaal omdat ze dat vroeger ook met ons deden. Net als dat mijn vader altijd erg moet lachen als mijn zoon hem aanspreekt alsof hij bij hem in de klas zit. Ik ken een aantal au pairs dat zich pas in de rechtszaal mocht verantwoorden voor excessen. Maar oma heeft mijn dochter als getuige a decharge. Zij ver klaart onder ede dat mijn zoon wel vijf keer is gevraagd of Commissaris Rex voor hem niet te eng was. Reageren? column@dickvanderplas.nl hij als degene die met zijn omstre den ideeën over aids ('niet door HIV veroorzaakt') en aidsmedicij- nen (vooral giftig) kostbare tijd heeft verspeeld in de strijd tegen de ziekte. Onlangs nam zijn rege ring het besluit de medicijnen be schikbaar te stellen, maar dat ge beurde pas nadat actiegroepen, en ook Mandelahem het mes op de keel hadden gezet. Dat de Bill Clin ton-foundation Zuid-Afrika gaat helpen bij het immense project, komt vooral doordat Mandela 'zijn goede vriend Bill' op dat idee heeft gebracht. Het neemt niet weg dat Zuid-Afri ka wel degelijk behoefte heeft aan politiek leiderschap om te slagen. De Zuid-Afrikaanse zanger Johnny Clegg en Bob Geldof verwezen hier fijntjes naar tijdens het concert. „Aids is een medisch probleem, maar de oplossing is politiek", al dus Sir Bob, die in de tachtiger ja ren geschiedenis maakte met het concert Live Aid voor de hongeri- gen in Ethiopië. Mbeld hoeft niet ver te zoeken om te zien hoe het moet. In buurland Botswana koos president Festus Mogae al lang geleden voor het verstrekken van medicijnen. Hij heeft zichzelf aan het hoofd ge steld van een agressieve anti-aids- campagne en liet zich onlangs openlijk testen op HIV. Mogae riep bij die gelegenheid ministers en parlementariërs op dat voorbeeld te volgen. Iets dergelijks is niet voor te stellen in Zuid-Afrika. Maar dat land heeft wel een Nelson Mandela. Wie hem in actie wil zien moet vanavond naar MTV kijken dat dan ter gele genheid van Wereldaidsdag een 90 minuten durende samenvatting van het concert van zaterdag zal uitzenden. Men verwacht 2 miljard kijkers te trekken. Besmetting met HIV en de ontwik keling van aids is in Nederland niet meer fataal, maar het leven van een patiënt is geen lolletje. Om de ziekte eronder te houden is discipli ne vereist en de bijverschijnselen laten zich niet negeren. „Het pillendoosje met de wekker heb ik uit frustratie weggegooid. Tegenwoordig hoef ik nog maar twee keer per dag pillen te slikken: om twaalf uur 's middags en om middernacht." Edwin (38) uit Haarlem is blij met zijn moderne medicijnen. In 1996 slikte hij veertig pillen per dag, nu nog maar elf.Als er toen geen nieuwe medicijnen waren gekomen was ik al overleden. Elke dag is een ca deautje." De magere man praat nuchter over zijn lot. Hij is ergens in de ja ren tachtig besmet geraakt. „Ik had net mijn coming-out gehad. Panorama schreef over een nieu we homoziekte in de VS. Ik dacht: Oh, je zal zien, dat krijg ik ook." Edwin kreeg in '95 aids: „Ik wist eigenlijk wel dat ik besmet was, maar testen was zinloos want er was nog weinig tegen te doen. Hij had zijn studie eraan gegeven en werkte als barman in Grieken land. „Ik dacht: over een paar jaar ben ik toch dood." De ziekte on dermijnde zijn gestel en hij kon alleen nog in een rolstoel weg. Zijn partner overleed. Een goede vriend trok bij hem in om hem te verzorgen en deelt nog steeds zijn huis. Edwin neemt elke twaalf uur ker te krijgen." Nu het beter gaat verandert zijn perspectief. „Ik wil sowieso stoppen met roken." Sinds augustus gaat Edwin naar de sportschool om spieren te kweken op armen en benen. Die zijn mager van het vetverlies, een gevolg van de medicijnen. „Ik krijg elke week een injectie met anabolen, mijn spieren groeien er sneller van en ik krijg energie." Om zijn 'gevangenishoofd' te maskeren heeft hij zijn ingevallen wangen in een kliniek laten op vullen. Edwin probeert wat van zijn leven te maken. „Ik ben met vrienden naar New York geweest, maar kon maar drie uur per dag rondsjou wen. Ik genoot erg, maar de rest van de tijd lag ik op bed." In januari gaat hij naar Malaga voor een cursus Spaans. „Ik heb jaren van de ene dag in de andere geleefd, maar nu heb ik toch weer een beetje een toekomstbeeld. Laatst betrapte ik me erop dat ik plannen maakte voor het najaar." Ook de liefde geeft hij niet op. „Ik heb al eens een vriendje gehad. Er zijn veel mensen HIV-positief net als ik, maar er zijn er ook die ne gatief zijn en er geen probleem mee hebben. Ik ben wel bang om het te vertellen als ik iemand leuk vind. Dat maakt het gelijk heel zwaar." Familie en vrienden we ten het. „Ik maak constant afwe gingen, de buren en de melkman hoeven het niet te weten. Ik wil niet liegen, maar je zegt niet: Hal lo, ik ben Edwin en ik heb HIV." Theo Haerkens medicijnen. „Ik drink melk, eet een boterham en dan slik ik vijf pillen plus een keer per dag ééntje tegen longontsteking. Dat luistert nauw, het mag een half uur, hoogstens een uur eerder of later. Je kunt niet lang uitslapen en als ik uitga neem ik om half twaalf 's avonds eerst mijn pillen." De medicijnen doen hem goed. „Ze nemen elke drie maanden bloed af en veertien dagen later krijg je de uitslag. Dan slaap ik niet van de spanning. Het is vier keer per jaar een confrontatie met je sterfelijkheid." Zijn pillen moet hij blijven slikken ondanks misselijkheid en hoofd pijn. „Een tot twee dagen in de week heb ik last van diarree en kan ik de deur niet uit. Vrienden houden er altijd rekening mee dat ik op het laatste moment afzeg." Hij is snel moe. „Ik doe op don derdag en vrijdag vier uur vrijwil ligerswerk bij het HIV-steunpunt. Als ik op zaterdag uit ga, moet ik tot woensdagmorgen herstellen. Door de week drink ik niet, ik wordt van een paar biertjes al dronken." De artsen maken hem het leven niet zuur. „Edwin, je moet ook leven, hield de dokter me voor." Hij steekt nog een siga ret op. „Ik zou de veertig niet ha len, dat was te kort om longkan- Aids-patiënt Edwin: „Vier keer per jaar een confrontatie met je sterfelijk heid". Foto: GPD/Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2