SPORT C Gouden klomp Bondsbijdrage? maandag 1 december 2oo3 H si 1 UIT GESPROKE! Mischa Rook (TC| éOss) in Goal!: „Ik word vast een§j goede vader. Zo e tje die door de baË foon roept: 'Houdf kop, papa kijkt nu voetbal% hahaha. De zwaar geblesseerde F( noorder Leonardo in NR< Handelsblad: „Leo voelt van binnen veel verdriet. Ik denk er wel eet aan van de flat te springen. Het geloof in God houdt mi tegen. Hij heeft me geleerd tijd positief te blijven den ken. Opnieuw Leonardo: „Mijn moeder is mijn vade en moeder tegelijk. Dat zou een vader nooit kunnen zij) Ook al heb je iemand ver moord, een moeder zal noo zeggen dat je het gedaan he Een vader zou je straffen." Ronaldo polste de Brazili: nen van AC Milan, vertelt landgenoot Serginho in Jo ban: „Ronaldo heeft ons de af gel pen tijd allemaal gevraagd we alsjeblieft bij Real Madr komen spelen. Hij verveelt zich daar. Maar iedereen zt nee. Dus nu wil hij terug n< Milaan. Ja, wéér bij Inter, maar dat maakt niet uit. j* Ruud Krol, assistent-coacl M van Ajax, in de Volkskrant „Ik heb zelf ondervonden d het helpt als je je onbevangtp en open opstelt in een andej cultuur. Probeer in elkgeva te luisteren, zeg ik wel eens gen onze jonge buitenlands I Mensen hebben niet voor 5 niets twee oren en maar éét mond gekregen." nc Ton Boot, coach van basta balploeg MPC Capitals uit p Groningen, in de Telegraa Geluk is voor mij onafhan icelijkheid. En dat is nooit eenzaam. Ik zou heel geluk kig kunnen leven op een on bewoond eilandje. Met de p drie of vier mensen die mij E dierbaar zijn, dat wel. Barcelona's assistent-coad Henk ten Cate in Nieuwe Revu: „Ik denk primair aan meze Eigenbelang. Hoe kan ik he 4 elftal laten functioneren zo dat ik niet ontslagen word Het is een oerinstinct dat je als eerste aan jezelf denkt. Overlevingsdrang." j Pierre van Hooijdonk (Fe- nerbahce) over de aansla gen in Istanbul, in Sport week: „Eén van de bommen bleekhot vlakbij de school van mijn zoontje te zijn afgegaan. Hzjege kwam thuis met de mededelest ling: 'Pappa, ik heb een bon\et gehoord'. Ik hoefje niet uit fdei leggen wat er dan door je ads heengaat." fda eer Hans Meyer, de Duitse ex-ooi coach van FC Twente, oveflkt het verschil tussen Neder-1 landers en Duitsers, in Jo-rda han: nel „Het is grappig als een jochvol van tien op Ruud Gullit af- jvai stapt en zegt: 'Hé Ruud, doejn me eens een handtekening".s In Duitsland stottert de ge- i to leerde professor tegen de i/o^Uc bailer van net twintig ofdefte, alstublieft met hem op de fijasti wil." fdei ;va Peter Niemeyer, Duitse middenvelder in dienst val FC Twente, in Voetbal Inttf* national: hte Veel Duitsers doen bood- ï3® schappen op de markt in Erfda schede. De meesten verwaelp sfc ten vervolgens dat de Nederldz landers Duits tegen hen prcMt ten. Dat vind ik zó belache ka lijk. Ik schaam me echt.'e v rs Scheidsrechter Erik BraanPd haar over de tumultueuze {feil PSV-Ajax, in ELF: >jn „Enter is een klein dorp. Alsin^ mijn vrouw boodschappen Sn ging doen, spraken de men-Woi sen op straat haar erop oa/iMic Ik zeg het eerlijk: het heeft echt lang geduurd voordatw>1' die wedstrijd was vergeten.!1 h' en, De Franse marathonschaaP'ei ser Cédric Michaud, in Trouw: de „Goed, ik heb vrienden die k weten dat ik in de winter Hi sport, maar wat precies, daf^ ontgaat ze. Heb je het in ^)T Frankrijk over schaatsen ddp 1 praat je over kunstrijden.en teg Tweevoudig international w< Jos Jonker, middenvelder P3tr het kampioensteam van KM J '67 in 1981, in Sportweek: Pwij „Ik heb de kansen om hogeif3 s' op te komen niet aangepaktj3311 Nu sta ik elke morgen om ke halfzeven in de metaalfa- briek. Maar ik klaag niet, hoor, van hard werken wordt geen mens slechter. alfa- 'wo T 7at voor de filmindustrie de Oscar is en voor X X betekenisvolle vaderlanders een Witje, is voor de voetbalwereld de Gouden Klomp. Ik wist dit zelf ook niet, daarom herhaal ik het nog even zodat ook u het rustig tot u kunt laten doordringen. Gouden Klomp. Dit is namelijk een belangwekkende onderschei ding van het tijdschrift Nieuwe Revu. Aan het einde van elk kalenderjaar worden drie gouden klompen uitgereikt: aan de beste Nederlandse voetballer, aan de beste voetballer in Nederland en aan de beste Nederlandse coach. Let wel: gouden klompen, dus geen klompen goud. Dat is een niet te onderschatten verschil. Er be staan klompen goud van wel tien leesmappen zwaar! Maak daar twaalf van. Zo vergaan wij niet. Het moet wel leuk blijven. Een klomp met een vernisje van goud, noem het maar niks. Hoe ik dit allemaal weet? a Donderdag kreeg ik een telefoontje. Van Nieuwe Revu. Ik ben dit jaar be noemd in de Gouden-Klompjury. Eindelijk. JH Nadat ik mij eerst tot ontroerens toe had laten complimenteren met mijn MEgM met de dag stijgende populariteit en mij vervolgens liet overweldigen door de felicitaties met mijn uitverkiezing mg als jurylid, stelde ik tussen neus en F lippen door de in de totaliteit van dit betoog nog in het geheel niet uit zichzelf beant woorde vraag wat een gouden klomp wel niet mag zijn? Een belangrijke onderscheiding, dus. Je laat de 'Sabot d' Or' even als een zondagse bonbon over je tong glijden en nog zonder dat je de reglementen van de competitie kent, vraagje je afof pak 'em beet Zinedine Zidane zich met dit kluitje in het riet zou laten sturen. Beckham anders. Zouden David en Victoria zich - eventueel op een maandag - in het gala én in een lijntoestel laten lokken voor The Golden Wooden Shoe Award Soccer Night en nog het ri sico lopen óók dat Rio Ferdinand de winnaar is; of zou Nieuw Revu in hun geval, waar zij van Beckham erg gevoelig voor is, de kosten van een privéjet voor lief nemen? Al deze vragen pingpongden nog als een tafel- tennisballetje door mijn journalistieke geweten, terwijl ik mijzelf al hoorde bevestigen dat ik het aanzoek aanvaardde. Mijn historisch besef (ge vraagd, als jurylid van de gouden wathad het kansloos afgelegd tegen mijn vatbaarheid voor trots (gevrddgd, als jurylid van de Gouden Klomp!). Meteen aan de slag dus, op mij rust een belang rijke taak. Wie is de beste Nederlandse voetballer? Dat kan Van Nistelrooij zijn. OfSeedorf. Twee willekeurige namen. Want Nederlands beste voetballer hoeft niet perse in Nederland te voet ballen. Maar het boek over Seedorfvond ik beter dan Seedorfzelfen toen ik Van Nistelrooij on langs in Katwijk voor een, zogeheten, quootje te gemoet trad liet hij mij niet alleen staan (wat mag vind ik) maar maakte ook nog een onfat soenlijk wegwerpgebaar. Die worden het dus niet. Beste voetballer in Nederland dan? Kezman natuurlijk. Absoluut de bes- PURfc te. Alleen maakt hij minder Europese goals voor PSVdan Lucius (die er ook maar 1 heeft gemaakt) en sloeg hij laatst die ADO Den Haag-speler in zijn gezicht en bedacht daarna aller lei rotsmoesjes om er onderuit te ko men. Ben ik nog niet uit. Mijn sym pathie gaat uit tiaar Fortes Rodriguez van AZ. Die weet wat hij kan. Maar weet nog beter wat hij niet kan. Om hem dan maar meteen voor de Gouden Klomp te nomineren, zou zelfs José zelf te ver gaan. Wie dan? Geen idee, eerlijk gezegd. De coach van het jaar is gemakkelijk. Van Gaal natuurlijk, altijd Van Gaal! Maar aan Louis kleeft dit jaar één minpuntje, hij heeft nergens gecoacht. Adriaanse dan? Dacht het niet. Co zou mij op het gala betichten van ranglijstjournalistiek. Die kans krijgt hij niet. Blijft over Advocaat. (Zou een geknipte kandidaat zijn, als het om een gebroken klomp ging). Nee, het is geen geringe taak, om Gouden- Klompjurylid te zijn, kan ik u verzekeren. Be nijdt u mij vooral maar niet. Frank Snoeks SPORT IN BEELD Marcel van den Burg (37) voet balde bijna zestien jaar in de eer ste elftallen van Roodenburg, Lugdunum, RVC (Rijswijk) en weer Roodenburg. Op zijn 35ste stopte hij met voetballen. Maar echt voetbal de rug toekeren kan hij niet. Sinds twee jaar is hij as sistent-trainer van Roodenburg. „Het werd tijd om te stoppen voor mij. Het werd steeds moei lijker om te blijven trainen. Als we zondag gespeeld hadden, kon ik het bijna niet opbrengen om op dinsdag weer voor de training te verschijnen. De laat ste twee jaar stond ik laatste man. In eerste instantie om wat ervaring en rust in de verdedi ging te brengen. Uiteindelijk vond ik het wel lekker, omdat ik wat minder hoefde te rennen dan ik voorheen in de spits deed. „Een tweede reden om te stop pen was het trainerschap. Ik had mijn oefenmeester 3 diplo ma gehaald. Ik kon beginnen als assistent van Arno Lancel. Die uitdaging wilde ik wel aan gaan. En het gaat tot nog toe heel goed. Arno en ik hebben nog samen gespeeld, dus we kennen elkaar een beetje. Daar door loopt de samenwerking ook wat vlotter. „Met de ploegen gaat het ook goed. Als assistent-trainer ben ik ook trainer van het tweede. Met die jongens staan we bo venaan en hopen we kampioen te worden. Het eerste heeft gis teren weer gewonnen. Het doel is bij de eerste drie eindigen en dan via de nacompetitie te pro moveren naar de derde klasse. „Het is voor die jongens wel heel anders dan toen ik jong was. De mentaliteit is veran derd. De spelers van nu gaan op zaterdag tot laat uit en zien wel hoe ze wakker worden. Ik zou dat nooit gedaan hebben. Of hield er in ieder geval reke ning mee dat ik de volgende dag moest voetballen. „Ook het echte talent verdwijnt uit Leiden. Ik heb nog gespeeld met jongens als Glenn Helder. Maar dat soort spelers wordt al jong naar een andere club ge haald. Is het niet naar het be taalde voetbal, dan gaan ze wel naar Quick Boys of Katwijk. Daardoor is het niveau van het Leidse voetbal wel omlaag ge gaan de afgelopen jaren. „Dat gebeurt niet alleen bij Roodenburg, maar bij alle Leid se clubs. UVS, Lugdunum, Do- cos en Roodenburg speelden vroeger allemaal op een hoog niveau. De laatste twee jaar spelen die clubs eigenlijk ook niet meer mee. Roodenburg is een paar keer achter elkaar ge degradeerd. Het probleem van deze klasse is dat je zo moeilijk weer hogerop komt. Dan blijf je dus een beetje hangen. Ook in de jeugd wordt het steeds min der. Wat dat betreft draait, ge loof ik, alleen UVS nog mee op een redelijk niveau. Ook daar worden de spelers al wegge haald door groter clubs als Kat wijk. Hopelijk wordt dat in de toekomst anders. „Over mijn eigen toekomst in de voetballerij ben ik nog niet zeker. Ik weet niet of ik als hoofdtrainer aan de slag ga. Voetbal is nog altijd mijn hob by. De reden waarom ik zelf een jaar bij Lugdunum ben gaan voetballen was Ajax. Ik had een seizoenkaart en wilde dus op zaterdag gaan voetbal len. Die seizoenkaart heb ik nog steeds. Dus wie weet heb ik dat gevoel over een paar jaar weer. Marcel van den Burg. Archieffoto: Henk Bouwman En neem ik een jaartje vrij op zondag. „Natuurlijk ligt het ook een beetje aan wat er op je pad komt. De jeugd heeft mij ook altijd getrokken. Misschien komt er ooit een club aanklop pen met een leuke jeugdafde ling. Of is er een heel leuk team waar ik trainer van kan worden. Het moet wel een uitdaging zijn voor mij." Vinnie Jones. Foto: AP Vinnie Jones schopt herrie londen - Vinnie Jones (38), de vroegere bikkelharde ver dediger van Wimbledon, is aangehouden nadat hij pro blemen had veroorzaakt in een vliegtuig onderweg van Londen naar Japan. Jones, tegenwoordige filmacteur, was dronken, vloekte en tier de, bedreigde een lid van de bemanning en viel een man nelijke medepassagier aan. Het voorval deed zich op 1 juni voor, maar is pas nu be kend geworden. Jones, die ook nog speelde voor Chel sea, Leeds United, Queens Park Rangers en als aanvoer der ophad van de nationale voetbalploeg van Wales, moet op 5 december voor de rechter verschijnen. Files blijven een probleem Groningen - Het aanvangs- tijdstip voor wedstrijden op vrijdagavond in de eerste di visie blijft ook volgend sei zoen onveranderd, namelijk 20.00 uur 's avonds. Een aantal supportersverenigin gen stelde onlangs voor de aanvangstijd te verschuiven naar 20.30 uur. Dit om de fi les in Nederland te omzei len. Na overleg met het lan delijke supportersplatform SOVS is dat plan nu van de baan. Wél is afgesproken dat thuisspelende clubs een meer supportersvriendelijk beleid gaan voeren. Als be zoekende supporters onver hoopt te laat dreigen te ko men, kan in overleg met de betrokken clubs en scheids rechter de wedstrijd maxi maal een half uur later be ginnen. Ten Kortenaar promoveert delft - Ex-topschaatser Mar- nix ten Kortenaar promo veert vandaag aan de Tech nische Universiteit Delft. Na de verdediging van zijd proefschrift op het gebied van het metalliseringsproces in de scheikunde mag Ten Kortenaar zich doctor noe men. Als een van de weinige voormalige topsporters schaart Ten Kortenaar zich ook als wetenschapper bij de beteren. Een van zijn voor gangers is Harm Kuipers, wereldkampioen schaatsen in 1975, die inmiddels hoog leraar bewegingsweten schappen is. De Oostenrijkse schansspringer Thomas Morgenstern komt ten val. Hij bleef ongedeerd. Kuusamo, Finland. 29 November. Foto: Reuters/Martti Kainulaine De sportbonden worden door de bezuinigings operaties van het kabinet gekort op hun subsi dies. De bondsbijdrage per individuele sporter moet daardoor omhoog. Merken de clubs iets van deze maatregelen of gaat eenieder zonder morren akkoord? Sebastiaan Veijgen, bestuurslid bij tafelten nisvereniging Docos: „De bondsafdracht ging sowieso landelijk met 12,5 procent omhoog, want de NTTB heeft een slecht jaar achter de rug. Het vorige bondsbe- stuur had tweeënhalve ton te veel uitgegeven en is weggestuurd. De uitgaven van de bond zijn minder geworden, dus het valt wel mee met wat onze leden meer moeten betalen. Het gaat geloof ik om drie euro per jaar." Jaap van der Zwan, penningmeester van Lei den Atletiek: „We weten nog niet precies wat de consequen ties zijn. De KNAU gaat ons wel zwaarder be- lasten. Wij gaan uit van een contributieverho ging van vijf procent in 2004 en nog eens vijf procent in 2005. Bij ons bestaat de angst dat er daardoor leden afhaken. Sommige leden ma ken al bezwaar tegen het feit dat we door top- trainers aan te trekken een kwaliteitsimpuls willen, maar dat daarvoor de contributie om hoog gaat. Het terugdraaien van de subsidies heeft gevolgen voor de Gouden Spike. Wij wil len dat naar een hoger niveau tillen, maar we ten nog niet waar we het geld vandaan halen. En als een team van ons wordt aangewezen voor het EK, kan het zijn dat de bijdrage van NOC*NSF daarvoor minder wordt. Dan zullen we ons moeten bezinnen op deelname. Want de opvoeding van de jeugd geniet de voorkeur. Daar geven we in eerste instantie geld aan uit." Leo van Hagen, penningmeester van tennis club Roomburg: „Het merkwaardige is dat een bepaalde bonds afdracht omlaag gaat. Dat werd op de laatste districtsvergadering vol trots gemeld, maar het gaat om twee cent. Wij doen een voorstel om de contributie te verhogen, maar dat komt meer omdat we een flink deel van het eigen vermogen aan het opsnoepen zijn. Als de ten- nisbond de bijdrage van de leden verhoogt, le vert een euro per persoon gelijk een miljoen op en ons zou dat 1100 euro kosten. Dat hoeven we niet direct bij de leden terug te halen. En als het plan van de KNLTB lukt om de grijze leden - dat zijn leden die wel tennissen maar geen lid zijn van de bond - erbij te krijgen door het goedkoper voor hen te maken, levert het de bond zo veel op, dat het de verminderde in komsten wel dekt." Dirk Kloos, penningmeester van LZ 1886: „We merken nog niets, maar de KNZB moet UIT HET OOG 800.000 euro inleveren en dat wordt natuurlijk getrapt afgewenteld op de leden. Het moet op een of andere manier bij de clubs teruggehaald worden en zwemmen is al zo duur. Er wordt al een hoop gemopperd door onze leden, maar de meesten blijven gewoon lid. En als er men sen zijn die door persoonlijke omstandigheden financieel in de problemen komen, lossen we dat wel op." Dicky Adegeest, quaestrix van MSV handbal in Noordwijk: „De bondsafdracht is al abnormaal hoog en als die hoger wordt, kost dat ons de kop. We zijn een kleine vereniging met 70 spelende leden. De laatste jaren zijn we door de gemeente op een redelijke manier geholpen en konden we het hoofd boven water houden. Maar er gaan mensen afhaken als we hogere contributie moeten gaan vragen. Als je nog verder boven de hockey-, voetbal- en tennisclubs gaat zitten, houdt het voor ouders van jeugdleden gewoon op. En dan is MSV handbal gedoemd om ten onder te gaan." W*

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26