Mark Philippoussis weef de held van Australië I Hockeysters weer terug in realiteit SPORT4 Tafeltennisser Keen grijpt mis Belgen drijven Groenendaal tot wanhooj' Beslissende zege in finale Davis Cup Rentree 67-jarige in hoofdklasse worstelenfc Zware val Morgenstern kuusamo - De wereld van de schansspringers is zaterdag op geschrikt door een zware val van de Oostenrijker Thomas Morgenstern. Het 17-jarige ta lent verloor zaterdag bij de we reldbekerwedstrijd in de Finse plaats Kuusamo volledig de controle over zijn ski's en kwam zwaar ten val. De wedstrijd is na het ongeval afgebroken en gistermorgen hervat. Primeur bobduo Jurg/Karenbeld calcary - Bobsleesters Eline Jurg en Nannet Karenbeld heb ben in Calgary voor een Neder landse primeur gezorgd. Het tweetal eindigde in de tweede wereldbekerwedstrijd op het podium. Achter de heersende Duitse combinaties van Sandra Prokoff/Janine Tischer en Susi Erdmann/Nicole Herschmann eindigde het Nederlandse duo als derde. Kibet wint cross tilburg - De Kenyaanse hardlo per Luke Kibet heeft gisteren gezegevierd in de Warande cross in Tilburg. Hij liep de 10 kilometer lange veldloop een minuut sneller dan zijn landge noot Valentine Orare. Andrew Limo, eveneens uit Kenya, fi nishte als derde. Eindhovenaar Luc Krotwaar kwam als vijfde Over de meet. Hij liep de Wa randecross als laatste voorbe reiding op de marathon van Fu- kuoka in Japan op 7 december. Dubbele cijfers Gadzuric en Elson new york - De twee Neder landse spelers in de Noord- Amerikaanse basketbalcompe titie (NBA) hebben vrijdag in hun wedstrijden de dubbele cij fers gehaald. Francisco Elson maakte 10 punten in het ge wonnen thuisduel van zijn ploeg Denver Nuggets tegen Dallas Mavericks (113-103). Hij kreeg 19 speelminuten waarin hij 7 rebounds op zijn naam bracht. Dan Gadzuric scoorde in de verloren uitwedstrijd van zijn ploeg Milwaukee Bucks te gen Boston Celtics (106-96) 12 punten. Hij kreeg 26 speelmi nuten waarin hij 8 rebounds liet aantekenen. Lippits weer de beste in Hel Groningen - Dirk Lippits van Theta heeft gisteren opnieuw de Hel van het Noorden ge wonnen. De skiffeur roeide de wedstrijd over zes kilometer op het Groningse Eemskanaal in een tijd van 23.23,75. Jurrien Rom Colthoff (Triton) werd tweede en Gerritjan Eggen- kamp (Proteus) derde. Twee nederlagen in Champions Trophy Nog maar heel kleine kans op Olympische Spelen door Koen de Vries Luxemburg - De weg naar de Olympische Spelen in Athene is voor Trinko Keen sinds gisteren bijzonder smal, een stuk langer en bezaaid met obstakels. De tafeltennisser uit Arnhem zag als nummer twee op de plaat singslijst van 74 spelers tijdens het olympisch kwalificatietoer nooi in Luxemburg geen kans één van de elf tickets te be machtigen. Hem rest nu nog één kans, die hij met velen moet delen. De 32-jarige tafeltennisser heeft nog één kansje op een plaat- singsbewijs. In mei zijn in Inns bruck (Oostenrijk) tijdens een monstertoernooi nog twee plaatsen te vergeven. Daarnaast moet hij zich na de mislukking in Luxemburg ook nog kwalifi ceren voor het dubbelspel, sa men met Danny Heister, die op basis van zijn plaats op de we reldranglijst na het WK in Parijs al naar Athene mag. Dat toer nooi is begin april in Lud- wigshafen (Duitsland). Tenslotte moet hij zich ook nog eens bewijzen aan het NOC *NSF. Dat kan tijdens de toptwaalf in februari in Frank furt of begin maart tijdens het WK voor teams in Doha (Qua- tar). Het NOC*NSF eist vorm behoud, terwijl die vorm in de verste verten niet aanwezig is. En dat allemaal terwijl Keen in mei op de wereldranglijst één plaats te laag stond om zich rechtstreeks voor Athene te kwalificeren. Keen: „Ik heb een zware strijd met mezelf moeten voeren. Ik moest het evenwicht vinden tussen fysiek sterk spelen en ontspannen zijn. Daar ben ik al drie maanden naar op zoek. Als je slecht speelt, is dat bijna niet te vinden. Ik heb hier iets on grijpbaars proberen te grijpen. Het was verschrikkelijk ver moeiend." sydney/anp - De Nederlandse hockeysters zijn terug in de rea liteit. Na de indrukwekkende triomf twee maanden geleden bij het Europees kampioen schap in Barcelona, verkeerde Oranje even in hogere sferen. Het openingsweekeinde bij de Champions Trophy in Sydney werkte echter flink ontnuchte rend. Met twee nederlagen, 0-1 tegen titelhouder China en 1-2 tegen Australië, was titelkandidaat Nederland letterlijk en figuurlijk de grote verliezer. „De finale kunnen we al vergeten", erken de bohdscoach Mare Lammers. „Het wordt nu een kwestie van zoveel mogelijk ervaring op doen in de komende wedstrij den. Het halen van negen pun ten is de nieuwe doelstelling." Na het succesvolle EK wees niets op verslapping bij Oranje. Oefenwedstrijden tegen China (twee keer), Japan en wereld kampioen Argentinië eindigden in soepele overwinningen. „Misschien ging het allemaal wel iets te gemakkelijk", blikte lemmers in Sydney terug. De Brabander schrok zaterdag van zijn hockeyteam. Het was lang geleden dat hij zijn speelsters zo slecht had gezien. Vrijwel al les ging fout tegen het stugge China. „Het was Oranje on waardig", foeterde de coach. „Zo mag je niet spelen in een Oranje-shirt", vulde aanvoerder Mijntje Donners ontgoocheld aan. Vooral in de eerste helft was het Nederlands team onherken baar. „Geen inspiratie, geen tempo, geen concentratie", concludeerde Lammers. „De instelling deugde gewoon niet. Ik had mijn speelsters nog zo voor onderschatting gewaar schuwd." Het defensief sterke China kwam in de dertiende minuut op voorsprong dankzij aanval ler Gao, die doelvrouw Clarinda Sinnige passeerde met een han dige wippertje, 0-1. Oranje speelde na de pauze minder slecht. De gelijkmaker zat er echter niet in. Pas in de slotfase dwong Nederland een aantal strafcorners af. De uitvoering van de vier korte hoekslagen, waarvan twee in de extra tijd, liet echter ook veel te wensen over. „Je mag best een keer verliezen bij een Champions Trophy, maar niet op deze manier", ver zuchtte recordintemational Donners, die het verschil even min kon maken. „We hebben van onszelf verloren. Het is heel irritant om met een onnodige nederlaag te beginnen aan een toernooi dat je eigenlijk wil winnen. Maar die wil om te winnen straalden we absoluut niet uit." Na een pittig gesprek en een goede nachtrust toonde Oranje tegen Australië tekenen van herstel. Het gebrek aan scherp te brak Nederland echter op nieuw op. In de eerste minuut ging het defensief al mis. Na een zeldzame blunder van Schopman kreeg Australië met een al een strafcorner waaruit Bakurski scoorde (1-0). Zeven minuten na de rust profiteerde Powell van een dekkingsfout in de Nederlandse afweer (2-0). Uit een strafbal, nadat Kim Lammers op onreglementaire wijze van scoren was afgehou den, verkleinde Schopman nog wel de achterstand. „Maar de verdiende gelijkmaker viel niet", treurde coach Lammers, die zijn ploeg opnieuw een handvol strafcorners zag ver prutsen. „We hebben veel beter ge speeld dan tegen China. In de afwerking van de kansen waren we echter te gehaast. Dat is ook een gebrek aan ervaring. De tijd die je in de Nederlandse com petitie krijgt om te schieten, krijg je in de Champions Tro phy niet. Speelsters als Muidér en Karres moeten daaraan nog wennen." Na een rustdag speelt Oranje morgen tegen Zuid-Korea. Ver dedigster Maartje Scheepstra is mogelijk voor de rest van het toernooi uitgeschakeld door een handblessure. Sylvia Karres omspeelt de Australische opponent Angie Skirving. Foto: EPA/Mick Tsikas Het Australische team balt de vuisten na het winnen van de Davis Cup. Foto: AFP/Christophe Simon door Gertjan van Geen den haag/melbourne Aan het rijtje Australische helden was tennisser Mark Philippoussis vier jaar terug al toegevoegd, toen Australië in Frankrijk de Davis Cup won. Dit weekeinde forceer de hij tijdens de finale van het landentoernooi tegen Spanje wéér de beslissing. Australië won met 3-1. Een golf van twijfel trok niette min door de Rod Laver Arena nadat Juan Carlos Ferrero tegen Philippoussis de vierde set had gewonnen. De Australiër stond op het punt te knakken, moest een blessurebehandeling aan zijn schouder ondergaan, maar richtte zich wonderbaarlijk op. Philippoussis won de vijfde set van de vierde partij in de Davis- Cupfinale met 6-0 en schonk zijn land daardoor de trofee. Hoewel de overwinning van Australië op naam van het hele team kwam, werd Philippoussis door zijn zege opnieuw de held. In 1999 hielp hij Australië bijna in zijn eentje aan de Davis Cup door op gravel in Nice zijn twee enkelspelen te winnen. Een jaar eerder leek zijn loop baan nog voorbij in de Davis Cup. Hij kwam hard in aanva ring met de toenmalige coaches John Newcombe en Tony Ro che. Gisteren besefte de kopman van Australië meer dan ooit dat hij er destijds goed aan had ge daan om niet definitief te be danken voor de nationale ten- nisploeg. ,Dit was de belang rijkste overwinning in mijn loopbaan", zei Philippoussis. „Helemaal omdat we thuis speelden. In eigen land de Da- vis Cup winnen is mooier dan als je uit speelt. Het publiek was fantastisch. Ik heb er geen mo ment aan gedacht om op te ge ven." Vrijdag nog had hij op de speci aal aangelegde grasbaan in Melbourne Park zich de kaas van het brood laten eten door Carlos Moya. Philippoussis had stijf van de zenuwen gestaan en vlak voor de wedstrijd zelfs zijn maaginhoud eruit gebraakt.' De Spanjaarden kwamen daardoor op 1-1. Eerder won Lleyton He witt in vijf sets van Ferrero. Het Australische dubbel Todd Woodbridge /Wayne Arthurs liet een dag later Alex Corretja en Feliciano Lopez kansloos (6- 3, 6-1, 6-3). Voor Philippoussis was er ver volgens geen vuiltje aan de lucht, zo leek het. De Wimble don-finalist was in alle opzich ten in het voordeel tegen de winnaar van Roland Garros en finalist op de US Open. Zijn ser- vice-volleyspel is gemaakt voor hele snelle banen, al was het gras in Melbourne niet zo snel als in Londen. De in Melbourne geboren Philippoussis won de eerste twee sets met 7-5 en 6-3, maar zag het Spaanse knokker- tje Ferrero in een mum van tijd (1-6, 2-6) langszij komen. De blessure aan zijn schouder had hem van zijn belangrijkste wa pen, de service, beroofd. De Australiër nam een sanitaire stop, liet zijn schouder masse ren en kwam als herboren de baan weer op. In een roes speelde hij de laat ste set. „Ik weet niet wat er ge beurde in de vijfde set", stamel de hij nadat de vreugdetranen waren opgedroogd. „Ik weet al leen dat ik alles moest geven op mijn opslag en bij de return chip and charge moest spelen. Verder weet ik het niet, eerlijk waar." Het was de 28ste zege voor Au stralië. Twee jaar geleden ver loor het land op eigen grond de finale van Frankrijk en vorig jaar moest er een promotie gradatieduel aan te pas ko om in de wereldgroep te ven. Voor Hewitt was de tw keer dat hij de Davis mocht torsen. In 1999 ve: hij evenwel twee singles ii finale tegen Frankrijk. Hewitt maakte daarmee verloren jaar goed. Na t keer op rij het jaar te hebbe gesloten als nummer 1 vai wereld, haalde hij in 2003 j de afsluitende Masters niej. werd hij achter Philippoij, pas de tweede Australiër ojj wereldranglijst. In de Grand Slams was de kwartfij op de US Open (verlies te Ferrero) zijn beste resulj Vrijdag haalde hij zijn rev; op Ferrero door van eenl achterstand terug te koi Het was tevens de vereffej van een rekening die oj stond sinds de finale van 2j Ferrero won destijds op gij in Barcelona van Hewitt enf te Spanje daarmee op eenl overbrugbare 3-1 voorsprf „Ik heb niet mijn beste jaai had", zei Hewitt. „Misset dat ik een hoop heb moL opofferen om in de Davis F goed te spelen." i Bart Wellens haalt tweede overwinning op rij gieten/ANP - De Belgische overmacht drijft Richard Groenendaal zo langzamerhand tot wanhoop. Bart Wellens behaalde in Gie ten zijn tweede overwinning op rij in de Su perprestige en alweer zijn elfde van dit sei zoen. De Nederlands kampioen veldrijden kwam niet verder dan de zevende plaats. Wellens is dit seizoen bijna niet te kloppen. De regenboogtrui heeft de wielrenner uit Vorselaar vleugels gegeven. De Belg 'pani- keert' bij een slechte start niet langer en kan in alle rust zijn strijdplan trekken. Ook in Gieten was hij slecht weg. Maar Wellens sloeg al binnen het half uur het beslissende gat met landgenoten Tom Vannoppen en Sven Nijs. Met zijn derde zege in vier races verstevigde hij zijn leidende positie in het klassement. „Ik hoef in de wedstrijden niet langer in het rood te rijden." Groenendaal weet als geen ander hoe dat voelt. Hij heeft het veldrijden jaren gedomi neerd. „Je leeft op een wolk. Alles lukt. Het lijkt allemaal zo gemakkelijk te gaan", aldus de inwoner van Sint Michielsgestel. Groe nendaal weet ook dat zo'n periode niet eeuwig duurt. „Er komt een moment dat je een keer wordt geklopt. Ik heb nu het ge voel dat ik die wolk moet dragen. Ook voor Wellens komt er een einde aan. Het seizoen is nog lang." Op het modderige parkoers in Gieten reed Groenendaal in de beginfase nog wel mee om de podiumplaatsen. Na een botsing met de Belg Daelmans viel hij echter terug. De Brabander had ook nog last van de ge volgen van een valpartij bij de cross zater dag in Hamme, gewonnen door .Mario de Clercq. In de slotfase viel hij met zijn hoofd tussen de dranghekken. Groenendaal krijgt met gebrek aan opvol ging ook nauwelijks de kans in de luwte aan zijn vorm te werken. De andere Neder landers eindigden in Gieten wederom in de achterhoede. Wilant van Gils was de twee de 'thuisrijder' op een elfde plek. Gerben de Knegt en Thijs Verhagen (beiden rug- n h Ie klachten), Maarten Nijland en Camiel den Bergh konden zich wederom niet L de Belgen meten. „Van Gils is de enig% nog verbetert. De rest is slecht. Ik weetj daarom alle ogen op mij gericht zullen k ven. Ik geef ook zeker niet op. Je bent Ij echt een groot kampioen als je terug komen. Vele renners zijn mij hierme|Q voorgegaan", zei Groenendaal. Wellens wijt het gebrek aan Nederlan< lent aan de onderwaardering voor het rijden. België heeft een echte veldrit tuur. In Nederland doen de meeste rei het erbij. „Er is hier echt wel talent, die jongens worden over de kling gejafj omdat ze het hele jaar moeten doorfiet' Dat is doodzonde. Sommigen gaan niet professioneel genoeg met de sport I Misschien is het niet goed dat we zo dof neren, maar dat gebeurt ook in anijp sporten. Kijk maar naar Michael Schuif cher in de Formule 1." Dordrecht - Na veertien jaar heeft Bert Kops sr. dit weekein de op 67-jarige leeftijd zijn ren tree gemaakt in de nationale hoofdklasse worstelen. De zwaargewicht trad voor zijn club Body Fit Amsterdam zater dag in Dordrecht aan tegen Hercules. De oude reus nam de bijna dertig jaar jongere Bram Franken (38) in de slingerkruis- greep, legde hem met de rug op de mat en liet nooit meer los (4- 0). Senior wilde met zijn terugkeer het debuut van zijn kleinzoon Boy (19) in de hoofdklasse extra glans geven. Zijn zoon Bert en schoonzoon Kamran Bakthiari, vijftien jaar geleden uit Iran naar Nederland gekomen, maakten eveneens deel uit van de ploeg. „Uniek toch", aldus Kops sr. „Vader, zoon, schoon zoon en kleinzoon in één team." Senior verzamelde in zijn loopbaan 32 nationale titels in het worstelen (vrij, grieks-ro- meins, sambo). In 1972 was hij de eerste wor stelaar na ruim veertig jaar, die Nederland als worstelaar op de olympische spelen vertegen woordigde. In actie op de r kwam hij niet in München. f de dag van de weging begon® het gijzeldrama van de Israël sche sporters. „Ik trainde mêf die jongens uit Israël", weet Kops. „Als ik op mijn balkoir stond, zag ik die Palestijnse roristen staan. Ik had er daaPr: niet veel meer zin meer in ei ben naar huis gegaan." Bart Wellens bezig aan zijn triomftocht in Gieten. Foto: ANP/Robin Utrecht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20