rE Bijval Kamer voor weren van minima 'Aaaaa, daar heb je zwarteklaas' IETS verl kopc m? Bondgenoten van VS doelwit aanslagen Irak EK-loting ongunstig voor reisorganisaties Leidsch Dagblad ww Rotterdam op slot voor kansarmen Amerikanen doden 54 Irakezen Terug in de Bospolder Te weinig betaalbare hotelbedden in Noord-Portugal Metaalbedrijven willen een eigen centrale bouwen Sinterklaasactie Rotaryclub Noordwijk voor kinderen in Guatemala I Leidsch Dagblad u agi anzen blijven deren ghouden Vveede deel orlogsdagboek p herhaling ds gezegde Is met Kerstmis de luggen zwermen, loet ge met Pasen uw at wermen Bewolkt MMENTAAR luiten zijn schuld werkloos t, heeft gedurende maxi- vijf jaar recht op een WW- ring. Het is een verzekering werknemers verplicht afslui- rodra ze in loondienst tre- inet zoals vrijwel iedereen i heeft verzekerd tegen het anden van het huis. Als het de WD ligt, wordt het recht Ie verzekering flink beperkt WW is wereldwijd redelijk Mc in Duitsland vervalt al na trhalf jaar het recht op een Üoosheidsuitkering. De WW Ril eert werklozen niet om nieuwe baan te zoeken, me lde liberalen. Vijf jaar lang uitkering, dat klinkt redelijk U en lijkt uit te nodigen tot durig achterover leunen. De lelijkheid is anders, tonden en linkse oppositie n ongetwijfeld het plan van VD neersabelen met het ar- ent dat er geen banen zijn de vele mensen die zich nu Werkloze melden. Juist op moment dat het sociale pet nodig is, wordt het weg- okken. Dat argument klopt, if zegt vooral iets over het dat politiek Den Haag te heeft geaarzeld met het re- ren van het stelsel van soci- fekerheid. Zo'n aanpassing aodemisering zijn immers gemakkelijker door te voe- in een tijd van hoogconjunc- Een interessante vraag bij modernisering is of werkne- R zelf mogen uitmaken hoe fch verzekeren tegen het ver- ran een baan. mtiëler echter is dat de WD- *aren tegen de langdurige (uitkering niet helemaal fpen. De duur van de WVV- ftring is namelijk gekoppeld Ihet aantal jaren dat iemand ift gewerkt Vijf jaar recht op I heeft alleen degene die tig jaar of meer heeft ge rit. Dat haalt tegenwoordig H niemand meer. De gemid- <ie WW-uitkering beliep, vol te de laatste cijfers van het S, in 2001 zo'n 22 maanden, langere WW-duur is zo een kherming van de werknemer 1 op oudere leeftijd aan de Wordt gezet. Over de kansen die groep op de arbeids tek hoeft niemand zich illu- ■te maken. Maar aan hun ar- Idsmoraal hoeft doorgaans kniet te worden getwijfeld. de Vries Leidsch OPGERICHT 1 AAAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43401 LOS maandag 1 december 2003 SPRINTERS 1 77TTTT NR. 43401 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 den haag/gpd - Een Kamer meerderheid van CDA, WD en LPF steunt het plan van Rotter dam om arme nieuwkomers te weren. De twee grootste rege ringspartijen en oppositiepartij LPF willen er vaart achter zetten om de groeiende problemen (verpaupering en criminaliteit) in de grote steden snel een halt toe te roepen. Om dit bereiken moe ten de Huisvestingswet en ande re wetten worden aangepast. Rotterdam wil alle werklozen en mensen met een minimum uitkering uit de stad weren. Dat staat in het actieprogram 'Rot terdam zet door. Op weg naar een stad in balans' dat vanoch tend is gepresenteerd. Rotter dam vindt dat aspirant-bewo ners 'een minimumniveau aan sociaal-economische draag kracht' moeten hebben. In de praktijk houdt dat in dat men sen tenminste 120 procent van het wettelijk minimumloon moeten verdienen om een wo ning te bemachtigen. Om een halt toe te roepen aan de vrije vestiging moet de Huis vestingswet worden gewijzigd. Onafhankelijk van zo'n wetswij ziging, die jaren kan duren, zal de gemeente ondertussen al op eigen houtje proberen de in stroom van kansarmen in pro bleemwijken te beperken. Daartoe toetsen corporaties en verhuurders aspirant-bewoners bijvoorbeeld op inkomen, leef tijd en grootte van het gezin. 'Positieve ballotage' heet dat. Het college houdt vast aan de veelbesproken stop op de toe stroom van asielzoekers. Den Haag moet er, als het aan het Rotterdamse college ligt, voor zorgen dat mensen in een asiel procedure pas mogen verhui zen als ze goed ingeburgerd zijn. Daarnaast moet de leef- tijds- en inkomenseis voor mensen die een bruid uit het buitenland halen, worden uit gebreid met de voorwaarde dat er 'adequate huisvesting' is. Een opvallend onderdeel van het program is de roep om een Rotterdamse proef met een ho gere leerplicht. Jongeren die niet over een diploma beschik ken, moeten voortaan verplicht doorleren tot 23 jaar. Voor werkloze jongeren onder de 23 jaar zou moeten gelden dat ze, in ruil voor hun uitkering, 'maatschappelijk nuttige taken' verrichten. PvdA en Groenlinks wijzen het plan van Rotterdam af. De frac ties zijn bang dat die mensen andere, illegale wegen zoeken om toch in de grote steden on derdak te vinden. Zo zouden ze slachtoffer kunnen worden van huisjesmelkers. bagdad/anp-rtr-ap - Novem ber was met 98 doden de bloe digste maand voor de geallieer de bezettingsmacht in Irak tot nu toe. Het Iraakse verzet heeft het bovendien in toenemende mate gemunt op de bondgeno ten van de Amerikanen en de Britten. Dit weekeinde werden zeven Spanjaarden, twee Ja panners, twee Zuid-Koreanen en een Colombiaan vermoord. Amerikaanse militairen hebben in Samarra in het noorden van Irak twee gelijktijdige aanvallen op bevoorradingskonvooien door Iraakse guerrillastrijders afgeslagen en daarbij 54 Irake zen gedood. De Amerikaanse soldaten schoten terug met kleine vuurwapens, maar ook met zwaar geschut van tanks. Drie gebouwen van waaruit de Irakezen schoten, werden door de Amerikanen met de grond gelijk gemaakt. Volgens de opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Irak, luitenant-generaal Ricardo Sanchez, zullen de Amerikanen hun strijdkrachten hervormen om het verzet beter het hoofd te kunnen bieden. Sanchez zei te streven naar een „zeer mo biele, zeer flexibele, dodelijke macht". De zeven Spanjaarden die za terdagavond bij een aanval op hun konvooi ten zuiden van Bagdad om het leven kwamen waren agenten van de Spaanse nationale inlichtingendienst CNI. Zij waren op de terugweg van een missie, toen ze werden bestookt met vuurwapens en raketgranaten. De Spaanse pre mier Aznar verzekerde de Ame rikaanse president Bush dat de Amerikanen op de steun van Spanje kunnen blijven rekenen in de strijd tegen het terroris me. Spanje was een van de grootste voorstanders van de oorlog tegen Irak en heeft er 1300 militairen ingezet. De Japanse diplomaten werden vermoord toen ze bij Tikrit in het noorden van Irak stopten bij een eettentje langs de weg. Ook hun Iraakse chauffeur werd gedood. De Japanners wilden in Tikrit een conferentie over de wederopbouw van Irak bijwonen. Japan heeft na de aanslag laten weten niet van zijn voornemen af te stappen een bijdrage aan de wederop bouw van Irak te leveren. Ook de Zuid-Koreaanse president Roh Moo-hyun houdt vast aan het plan om 3000 militairen naar Irak te sturen. leiderdorp - De oud-bewoners van de Bospolder in Leiderdorp waren zaterdagoch tend weer even terug op hun oude stek. Twee jaar geleden vertrok de laatste van zes families die moesten wijken voor de aanleg van de HSL en de verbreding van de rijksweg A4. De tijd vol zorgen ligt achter hen. Ze hebben hun draai elders weer gevonden. Bij na iedereen gaf dan ook graag gehoor aan de uitnodiging van het HSL-bureau om te ko men kijken wat er van hun polder is terecht gekomen. Op de foto luisteren ze bij de in gang van de HSL-tunnel geboeid naar de uit leg van projectleider Hans van der Sluijs. Achter hen staat het busje dat de bewoners even later 6,8 kilometer verder vervoert naar de tunnelboormachine Aurora. Nog een paar weken, dan zit het werk voor Aurora er op. Pagina R3: Voormalige Bospolderbewoners voor één keer terug. Foto: Eric Taal den haag/gpd - De bondscoach toonde zich tevreden over de loting, de fan keek meteen ver lekkerd naar de confrontatie met Duitsland. Maar reisorga nisaties zijn niet bepaald tevre den met de poule-indeling voor Euro 2004. Nu het Nederlands voetbalelftal half juni zijn groepswedstrijden in het noor den van Portugal moet afwer ken, is een verbeten strijd om hotelbedden losgebrand. „Wij zijn minder gelukkig met de lo ting", aldus Julius ter Haar van OAD. De reisorganisaties die EK-trips in hun pakket hebben, krijgen sinds de zege van Nederland op Schotland met de dag meer te lefoontjes. Nu de loting Neder land heeft gekoppeld aan Duitsland, Tsjechië en Letland is de stroom vanzelfsprekend toegenomen. Arrangementen zijn echter bij OAD, de 'hofleve rancier' van de Supportersclub Oranje, pas vanaf januari te boeken. „We hebben inmiddels een bandje ingesproken. Daar op krijgen de mensen te horen dat ze ons het beste een mailtje kunnen sturen met hun wen sen. Dat behandelen we op volgorde van binnenkomst", zegt Ter Haar. Medewerkers van OAD en an dere reisorganisaties als ATP Sports Events werken zich mo menteel wel in het zweet in Portugal. „Porto, Aveiro en Bra- ga liggen allemaal in het noor den, waar de beddencapaciteit beperkter is dan bijvoorbeeld in de Algarve. Bovendien hebben veel sponsors van het EK en de toemooi-organisatie daar al ho tels geclaimd." Het blijkt niet eenvoudig ac commodaties te vinden die aan de standaard van de Nederlan der voldoen én die nog goed betaalbaar zijn. Ter Haar: „Met een evenement als het EK heb je altijd ondernemers die dol lartekens in de ogen krijgen". Volgens OAD kan straks onmo gelijk worden voldaan aan de vraag uit Nederland. Bedden en kaartjes voor de pouleduels zul len schaars zijn. „We hebben nu al zo veel aanvragen binnen. De vraag is of er wel voldoende kaartjes zijn. Nederland-Duits- land wordt weliswaar in het grootste stadion, in Porto, ge speeld. Maar van die confronta tie zal de rest van de wereld ook graag getuige zijn." Meer over de EK-loting op de sportpagina's Huis BPRC-baas dichtgeschroefd voorschoten - Dierenactivisten hebben de afgelopen nacht het gezin van de directeur van het proefdiercentrum BPRC, Ro nald Bontrop, opgesloten in zijn woning in Voorschoten. De actievoerders, die opereren on der de naam 'Actiecampagne Koen', schroefden de deuren van Bontrops huis aan de Leidseweg dicht. Bontrop zelf was niet thuis, zijn vrouw heeft telefonisch aangifte gedaan van de actie. Volgens de actievoer ders staat de opsluiting sym bool voor 'de vele jaren van op sluiting die de dieren in het BPRC moeten ondergaan'. Acti visten voeren al jaren een cam pagne tegen het proefdiercen trum in Rijswijk. Een woord voerder van het BPRC noemt de actie 'sneu'. „Er zullen binnen kort wel meer van dit soort pes terijtjes volgen." 'Maja vermoord door neef (18)' Nijmegen - De 16-jarige Maja Bradaric uit Nijmegen is ver moord door haar 18-jarige neef, net als Maja van Bosnische af komst. Dat meldt De Telegraaf vanmorgen. Het openbaar mi nisterie wil het bericht bevesti gen noch ontkennen. De moord zou onder de categorie 'eerwraak' vallen. Het slachtof fer zou in de ogen van de da ders te verwesterd zijn. Levenslang moord Tom en Sonja aken - Tegen de twee mannen van 34 en 28 jaar die verdacht worden van de moord op de kinderen Tom en Sonja uit het Duitse Eschweiler zijn vandaag levenslange gevangenisstraffen geëist. Tom (11) en zijn zusje Sonja (9) werden 30 maart ont voerd toen zij op een afgelegen terrein bij Eschweiler aan het spelen waren. De jongen werd volgens de officier door de 28- jarige man gewurgd en de vol gende dag gevonden. Het meis je werd door beide mannen misbruikt en een week later ge wurgd gevonden in een bos. door Pieter van Hove rotterdam-delfzul - Metaalbe drijven willen op de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam een eigen kolengestookte elektrici teitscentrale laten bouwen. Op die manier hoopt met name de aluminiumdivisie van staalcon cern Corus, de grootste stroom verbruiker van Nederland, min der afhankelijk te worden van de reguliere elektriciteitsprodu centen. De almaar stijgende prijs van energie is de belangrijkste re den van het initiatief. Sinds de liberalisering van de Europese stroommarlrt kunnen Neder landse bedrijven in principe goedkoop elektriciteit uit het buitenland betrekken, maar in de praktijk blijkt dat dit niet ge beurt. Dit komt omdat een deel van het Nederlandse elektrici teitsnetwerk moet worden gere serveerd voor het transport van stroom die niet voor Nederland is bestemd. (advertentie) Sinterklaas Karei Deppe in actie in Katwijk. „Als je spontane reacties krijgt, wordt het ook voor sint een feest." Foto: Hielco Kuipers door Jan Preenen katwijk-noordwijk - Originaliteit is niet aan leeftijd gebonden. Dat bewijst de pas tweejarige Ellen op het moment dat Sint Nicolaas en twee zwarte pieten zaterdagmiddag de kantine van de Katwijkse Bouwmaatschappij in 't Heen binnen stappen. „Aaa, zwarteklaas", roept de jeugdige gelovige, alsof ze het trio in één naam wil samen vatten. Het is niet zwarteklaas, maar sinterklaas, wordt haar in het oor gefluisterd. Die goedbe doelde aanwijzing zorgt echter voor nieuwe ver warring. Als Ellen naar voren wordt geroepen en sint haar vraagt hoe ze heet, antwoordt ze spon taan: sinterklaas. Even enthousiast gaan drie vin gers de lucht in als de onbewust zwartgemaakte sinterklaas haar leeftijd wil weten. Noordwijker Karei Deppe, die in de huid en de kleren van de goedheiligman is gekropen, geniet ervan. „Ik stel aan die kleintjes altijd gesloten en simpele vragen, waarop maar één antwoord mo gelijk is. Dat geven ze dan ook meestal. Daarom vind ik het leuk als je dan plotseling zulke spon tane reacties krijgt. Op zo'n moment wordt het ook voor sint een feest." De 64-jarige Deppe is een van de zeven sinten van de Rotaryclub Noordwijk en omgeving, die zich in deze periode tegen betaling van zijn gul ste kant laat zien. Voor 45 euro kan het zwart witte gezelschap twintig minuten worden inge huurd. De familie Van der Plas in Katwijk heeft met oma, opa, zes kinderen en veertien kleinkin deren voor een uur geboekt. „Het is de bedoeling dat je als rotarian ook wat voor een goed doel doet. Dat je niet alleen voor jezelf, maar ook voor minder bedeelden bezig bent. Natuurlijk kun je je portemonnee trekken en een paar honderd eu ro geven, maar dat is te simpel. Je moet er wel wat voor doen", licht organisator Frans van Loenhoud de sinterklaasactie toe. De Rotaryclub van Noordwijk, Noordwijkerhout, Katwijk en Valkenburg is daarmee zeventien jaar geleden begonnen. De afgelopen twee jaar werd geld ingezameld voor kinderen in Kroatië, vorig jaar zo'n tweeduizend euro. Dit jaar pakken de sinten uit om schoolkinderen in Guatemala te verrassen met studiemateriaal. Sint Deppe: „Daar moet ik dezer dagen ook nog heen." In werkelijkheid wordt het geld opgehaald door een oud-Noordwijkerhouter, die in het Midden-Ame rikaanse land woont en één keer per jaar op be zoek komt bij zijn dochter. Deppe: „Je hebt wat hulp nodig. Als sint kun je niet alles doen." Pagina R3: 'Soms zien kinderen in mij hun derde opa' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Postcode Telefoon (ivm. a Wq gaan zonj/Ucig an me» persoonsgegevens. In hel cotaten vari de trefl u nadere rtormabe aar. ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betatng is mqn p*-pwwn«r. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1