Duitsers bevreesd voor Oranje 'Als je tegen Duitsland nog niet scherp bent...' LOTING EK VOETBAL Letland is al lang blij dat het mee mag doen in Portugal Portugezen treffe; aartsrivaal Spanje êurozoof Tsjechen bang voor de wraak van Oranje maandag 1 DECEMBER 2(2 01 PORTUGAL Oranje speelt vijf oefeninterlands Het Nederlands elftal speelt in de aanloop van het Euro pees kampioenschap voetbal volgend jaar zomer in Portu gal nog vijf oefeninterlands. Oranje treft voor eigen pu bliek Duitsland (18 februari), Frankrijk (31 maart), België (29 mei) en Zuid-Afrika (6 ju ni). In april speelt de ploeg van bondscoach Dick Advo caat een thuisduel tegen een nog nader te bepalen tegen stander. Vlak voor het EK belegt Oranje een trainingskamp in het Zwitserse Lausanne. Oranje wil daar tegen een plaatselijke vereniging oefe nen. Als het aan de bonds coach ligt, reist het Neder lands elftal vervolgens direct door naar de Algarve, de thuisbasis van Oranje op het EK. De Nederlandse compe titie is op 16 mei afgelopen, de bekerfinale staat een week later op het program- 'i ma. Advocaat vindt het geen pro bleem dat Oranje een oefen wedstrijd tegen Duitsland speelt. Mocht Duitsland af zeggen, dan oefent Neder land op 18 februari tegen een andere tegenstander. Geen zorgen over veiligheid EK lissabon/anp - De organisato ren van het EK voetbal 2004 in Portugal maken zich na de lo ting geen extra zorgen over de veiligheid in en rond de stadi ons. De UEFA besloot gisteren tot verplaatsing van vier duels vanwege de grootte van de sta dions. De kraker tussen Nederland en Duitsland verhuisde van Aveiro naar Porto waar een stadion staat met een capaciteit van ruim 50.000 toeschouwers. In Aveiro, waar nu Tsjechië-Let- land wordt gespeeld, is plaats voor 30.000 toeschouwers. Ook Kroatië-Engeland kreeg om dezelfde reden een andere locatie: Lissabon in plaats van Coimbra, waar nu Zwitserland- Frankrijk wordt gespeeld. Fransen ook na loting favoriet Ook na de loting voor het EK voetbal van volgend jaar in Portugal is Frankrijk favoriet bij de bookmakers. Winst van de Fransen levert bij een inzet van 30 euro 100 euro op. Een zege van het Neder lands elftal heeft een quote van 13-2. Na Frankrijk staat Italië genoteerd met een quote van 4-1. Nederland volgt samen met Portugal: 13-2. Het meest onwaar schijnlijk wordt een Europe se titel voor Letland geacht: 500-1. lissabon/gpd - Angst in Duits land. Met de twee 'titelkandida ten' (Bild) Nederland en Tsjechië in dezelfde groep als de Mann- schaft bij het Europees kampi oenschap voetbal in Portugal, bestaat de mogelijkheid dat de Duitsers na de voorronde alweer naar huis kunnen. Een 'Hammer Gruppe', reageerde een bezorg de teamchef Rudi Voller. En ook 'Kapitan Kahn' sprak over een 'zeer moeilijke groep'. Kort na het bekend worden van de loting begon de psychologi sche oorlogvoering in massa blad Bild. Oranje wordt daar af geschilderd als 'onze berenster- ke lievelingsvijand, die kan put ten uit een schier eindeloos ar senaal aan wereldsterren'. Maar, zo weten de Duitsers, die ruziënde Nederlanders liggen altijd met elkaar in de clinch. Bild: 'Bekend is dat superspit- sen Ruud van Nistelrooy en Pa trick Kluivert eikaars bloed wel kunnen drinken. Nistelrooy zou telkens weer proberen om de Barcelona-ster uit het team te smijten'. De traditionele rivaliteit tussen Duitsland en Nederland werd tijdens het laatste WK met grote gedrevenheid in stand gehou den door de bedenkers van de website www.ihrseidnichtdabei.de Daar maakte men zich vrolijk over het fiasco van Oranje, en vanzelfsprekend over de onver wachte successen van de be perkte Duitse ploeg in Japen en Korea. Maar echte kenners als ex-voetballer Günter Netzer, te genwoordig commentator, ver bazen zich erover dat een land als Nederland met zoveel talent in de gelederen in haar voetbal geschiedenis niet meer prijzen heeft gewonnen. Met name het overtuigend door Nederland gewonnen beslis singsduel met Schotland, dat ook op de Duitse tv rechstreeks werd uitgezonden, heeft indruk gemaakt. „Als de Nederlanders weer zo goed spelen, moet ie dereen zich warm aankleden", grapte Gerhard Mayer-Vorfel- der, voorzitter van de Duitse voetbalbond. International Christian Wöms, die recent te gen Frankrijk een totale offday had, had een pragmatischer analyse: „Met Tsjechië en Ne derland hebben we de twee ti- telfavorieten direct maar ge had." Niet bij alle Tsjechen is de sa menstelling van groep D goed gevallen. Petr Cech, keeper van het Tsjechische elftal en spe lend voor de Franse club Ren- nes vond dat de loting voor zijn land niet goed heeft uitgepakt. „We wilden vooral niet tegen Nederland spelen. En voor de loting heb ik gezegd: en als het even kan, ook niet tegen Duits land. Bij het laatste WK zeiden we ook dat de Duitsers niet in al te beste vorm verkeerden maar ze haalden mooi wel de finale". De Tsjechische aanvoerder Pa vel Nedved is ongelukkig met het resultaat van de trekking die zijn ploeg samen met Neder land in één groep bracht. Het Nederlandse team wordt door veel Tsjechen als het sterkste van Europa be schouwd. „Ik was niet erg blij toen ik de uitslag zag. Het is een ongeluk kige groep. Nederland is het enige team dat ik echt hoopte te vermijden, omdat ze onge twijfeld uit zijn op wraak na hun 3-1 nederlaag tegen ons tij dens de kwalificatiewedstrijd in Praag", aldus de sterspeler van Juventus. Juventus-speler Pavel Nedved, de grote man bij Tsjechië, had Neder land liever ontweken in poule D. Foto: AFP/Patrick Hertzog lissabon/anp - De loting voor het EK voetbal van 2004 leverde in Lissabon een aantal pikante ontmoetingen op. Nederland - Duitsland natuurlijk, de kraker in groep D, maar er is ook de burenruzie tussen Portugal en Spanje in groep A en de con frontatie tussen Engeland en Frankrijk, op 13 juni in Lissa bon. Het toernooi wordt geopend door het gastland dat op 12 juni in Porto tegen Griekenland speelt. De Portugezen sluiten de eerste ronde af met een wedstrijd tegen Spanje, dat zich ternauwernood plaatste voor het EK. „Loting is loting. We respecteren alle tegenstanders en gaan er alles aan doen om de kwartfinales te bereiken", reageerde Luis Felipe Scolari, bondscoach van Portugal. Volgens de Spaanse bonds coach Saez is zijn ploeg in de meest evenwichtige groep be land met naast Portugal ook Griekenland en Rusland. „Alle vier de landen hebben hetzelf de potentieel en even veel kans op het bereiken van de kwartfi nales", oordeelde Saez. Groep B begint op 13 juni met het duel tussen Zwitserland en rigl !-2 Kroatië, maar 's avonds ;,r de ogen van de internal]^ voetbalwereld toch vooqb; richt zijn op Lissabon wer telverdediger Frankrijk q geland stuit. „Ik kijk ety0 naar dat duel. Het is eeq r wedstrijd, zwaar maar Bovendien in het grootst j dion van Portugal", zei 1® coach Eriksson van Ena-I Beide landen treffen eik- het voledig vernieuwde da Luz. r(j( Ook de Franse verdedigen cel Desailly, in de Engelss f petitie uitkomend voor Cl^r verheugt zich op de confen tie. eL „Het is geen makkelijke,jy ook geen moeilijke loting zit ertussen in. Het is vooyn teressant omdat een aant onze spelers in EngelancL balt. Er zal in de kleedr volop over gepraat worcUj komende maanden." r Italië trof het van de topl^N wellicht het beste. Uit de,j0 kwamen Zweden, Denenye en Bulgarije. ,n „We wilden Frankrijk en r gal ontlopen. Dat is g^-j reageerde bondscoach T)e toni opgelucht. n ,tc Internationals schrikken niet van loting den haag - Beginnen tegen Duitsland heeft zo zijn voordelen, vindt Rafael van der Vaart.Als je in zo'n wedstrijd nog niet scherp bent..." Duitsland dus, en daarna Tsjechië. „Daartegen heb ben we nog wat goed te maken", aldus de international van Ajax. Nee, Letland zal niet worden onderschat, vermoedt Wesley Sneijder: „Een luizenploeg, waarvoor we moeten oppassen." De reacties van de verschillende inter nationals ontlopen elkaar niet veel. Voor een wedstrijd tegen Duitsland hoef je geen Nederlandse voetballer te motiveren, tegen Tsjechië hebben 'we' nog wat goed te maken en Letland moet er ook wel wat van kunnen, als je Turkije uitschakelt. Maar bovenal: „Ik blijf zeggen dat we tot de favorieten behoren", aldus Ra fael van der Vaart. „We hebben het ge haald, nu moeten we het laten zien ook." „Het zal moeilijk worden", beseft de Ajacied. „Twee grote voetballanden en ook Letland mogen we niet onder schatten. Maar ik denk ook niet dat de andere landen blij zijn dat ze bij Neder land in de groep zitten." „Tsjechië is een bekend verhaal, we weten wat ons te doen staat", meent Wesley Sneijder. „Het duel met Duitsland is meteen de sleutelwedstrijd. Als we dan de punten weten te pakken, zitten we goed. Duits land en Tsjechië gaan onderling ten slotte ook nog punten verspelen. En wat mezelf betreft: ik kan alleen maar hopen dat ik er die eerste wedstrijd bij ben." PSVer Wilfred Bouma sprak van een mooie loting. „Het had slechter ge kund, ik vind het een mooie loting. Duitsland is natuurlijk altijd leuk om tegen te spelen, daarvoor hoef je nie mand te motiveren. Tsjechië was de sterkste in onze poule, een goed team dat we goed kennen. Letland is natuur lijk een onbekende ploeg. Ik heb ze twee keer zien spelen tegen Turkije en dat zag er helemaal niet slecht uit. Veel technisch vaardige spelers, veel snel heid." „We kunnen onze borst natmaken, dat zeker, maar dat kun je bij elke loting. We moeten van onszelf uitgaan. Als we spelen zoals in Amsterdam tegen Schotland, dan is er veel mogelijk." Ajacied Tomas Galasek is tevreden over de loting voor het EK voetbal. De Tsjech is met zijn land één van de te genstanders van het Nederlands elftal in de eerste ronde van het toernooi. „Ik hoop dat wij samen met Oranje verder komen op het EK." Galések is niet bang voor de revanche- gevoelens van Nederland. „We hebben altijd heel veel respect gehad voor jul lie. Natuurlijk hebben we in de kwalifi catieronde beter gespeeld dan het Ne derlands elftal, maar dat betekent niet dat het een makkie zal worden. Het gaat om één wedstrijd, op neutraal ter rein. Er is dus van alles mogelijk." Tijd om met zijn Ajax-teamgenoten Wesley Sneijder en Rafael Van der Vaart, beide international bij tegen stander Nederland, te praten over de loting had hij nog niet. „Maar dat zal heus wel komen. Als we weer wat meer tijd hebben, zullen we er geintjes over maken. Het is leuk tegen ploeggenoten te spelen." Over de twee andere landen, Duitsland en Letland, was de Tsjech duidelijk. „Twee heel goede landen. Duitsland zal tegen die tijd wel weer een goed elf tal op de been hebben en Letland scha kelt niet voor niets Turkije uit in de play-offs. Dan moet je wel een goed team hebben. Ik hoop gewoon dat we verder komen en het zou leuk zijn als dat samen met Nederland zou zijn." Galéseks landgenoten Koller en Rosic- ky, beiden uitkomend voor Borussia Dortmund, reageerden geschrokken op de loting. „De zwaarste groep, maar je moet het nemen zoals het komt", zei Koller. Ro- sicky: „Met Nederland en Duitsland hebben we drie landen van gelijk ni veau. Dit is de poule des doods." Wesley Sneijder, onlangs uitblinker tegen de Schotten: „Letland is een luizenploeg." Foto: Hans van Weel lissabon/anp/gpd - De loting voor de eindronde van het Eu ropees kampioenschap had voor de Letse bondscoach Alexanders Starkov niet zwaar der uit kunnen vallen. „Tsje chië, Nederland en Duitsland", zuchtte de oefenmeester van de debutant op een grote eindron de. „Onze tegenstanders zijn stuk voor stuk favoriet voor de eindzege." Lang wilde Starkov niet bij het resultaat van de loting stilstaan. ,Ach, volgens mij hadden we alleen maar zwaar kunnen lo ten. Alle tegenstanders zijn voor ons natuurlijk sterk. We zijn al dolblij dat we aan dit toernooi mogen deelnemen", aldus de bondscoach die met zijn ploeg Turkije in de play-offs van de EK-kwalificatie uitschakelde. ,,We zullen iedere wedstrijd ook beginnen met het gevoel dat het al mooi is dat we er bij zijn. Wanneer er echter iets te halen valt, zullen we dat hopelijk niet nalaten." Tsjechië Bondscoach Karei Brückner weigert de favorietenrol in groep D. De Tsjech begon giste ren onmiddellijk na de loting Oranje te bewieroken. „Neder land is een absoluut topteam. Nu nog vriendelijk op de foto, maar straks eikaars tegenstanders in poule D. Vlnr de coaches Starkovs (Letland), Advocaat, Brückner (Tsjechië) en Voller (Duitsland). Foto: EPA/Oliver Berg Voor mij behoren ze tot de ech te favorieten voor de toernooi zege." Natuurlijk speelt Brückner met graagte de rol van underdog. En dat terwijl de Tsjechen toch met overtuiging de kwalificatie - groep van Nederland wonnen. In de allesbeslissende wedstrijd in Praag werd Oranje zelfs ge nadeloos over de knie gelegd (3-1) door een ontketend Tsje chië. Nederland heeft het toch al moeilijk met Tsjechië de laat ste jaren. Tijdens EURO 2000 werd het een benauwde 1-0 voor Oranje, door een zeer on terechte strafschop. In de kwa lificatie voor het EK speelde Ne derland vervolgens in eigen huis met veel pijn en moeite ge lijk: 1-1. Eigenlijk heeft Brückner bij Tsjechië datgene gedaan wat bij Oranje lang uitbleef. Ook de Tsjechen misten het laatste WK (verlies tegen de Belgen in de play-offs), maar begonnen daarna meteen met een ver bouwing van het nationale team. Een aantal ouderen werd be dankt en Brückner die tot 2001 trainer van de onder-21 ploeg was, paste met beleid jongere spelers in. Daardoor speelde Tsjechië in de kwalificatie al met een mix van routiniers (Nedved, Poborsky, Koller, Ga- lések en jongeren als Rosicky, Grygera en doelman Cech. Duitsland Volgens Rudi Voller zit Duits land in de zwaarste EK-groep. De bondscoach vreest Neder land: „Tegen Oranje beginnen, het kan niet erger. Oranje is een topteam. Het wordt heel zwaar voor ons." Nederland en Duitsland troffen elkaar tot dusverre zesmaal tij dens een eindtoernooi. In 1974 (WK) wonnen de Duitsers en vier jaar later eindigde het groepsduel in Argentinië (WK) in een gelijkspel (2-2). In 1980 verloor Nederland bij het EK in Napels met 3-2 van Duitsland. In 1988 (EK) was Ne derland sterker in de halve fina les en in 1990 (achtste finale WK) trokken de Duitsers weer aan het langste eind. Bij de laat ste twee confrontaties was Vol ler als speler actief. Sterker nog, in 1990 speelde hij een hoofdrol als ontvanger van een dikke fluim afkomstig van Frank Rijkaard. De laatste con frontatie tussen Nederland en Duitsland op titeltoemooi da teert van 1992, het EK in Zwe den. Daar won Nederland met 3-1 van de grote rivaal, maar reikte Duitsland uiteindelijk verder (tweede) Slechte herin neringen heeft Voller aan de laatste confrontatie die hij met Nederland als coach had na tuurlijk ook. In de Schalke-Are- na speelde Duitsland niet slecht, maar het vriendschap pelijke duel werd door Oranje met 1-3 gewonnen. Voller trad in 2000 aan als bondscoach en wordt sinds dien om de haverklap flink be kritiseerd. Maar de verrassende tweede plaats op het WK snoer de iedereen de mond. Pas de laatste maanden gaat het weerregelmatig mis. Vooral na het gelijke spel op en tegen IJsland barstte de kritiek weer hevig los. Voller reageerde on gekend geagiteerd. Live op tv maakte hij de ver slaggever met de grond gelijk. Niettemin kwalificeerde Duits land zich nog vrij eenvoudig voor het EK. Behalve IJsland werd alleen Litouwen en Schot land eenmaal een puntendeling toegestaan. Een spectaculair elftal heeft Duitsland nog steeds niet, maar daar kan Vol ler natuurlijk ook niet veel aan doen. Hij moet roeien met de riemen die hij heeft. En behalve Ballack en Kahn heeft hij weinig top pers. Hoe kwetsbaar Duitsland daardoor is, bewees Frankrijk onlangs in een oefenwedstrijd op Duitse bodem: 0-3. Letland Starkovs laat Letland niet be paald swingend spelen. De ploeg speelt countervoetbici het zuiverste water, wat na^ lijk geen enorme schanLf voor een land met welgetejaj miljoen inwoners. De i voetbalbond werd in 199Jer nieuw opgericht, nadat hefa, tische staatje in 1991 nap zeventig jaar eindelijk wei j afhankelijk was gewordeih. de Sovjet-Unie. jht Het jaar 2004 wordt al een bijzonder jaar, want ity wordt Letland opgenomen de Europese Unie, een rr^te later neemt het nationale j; 1 balelftal voor het eerst dei c het EK voetbal.Nedel d speelt pas in de derde en lain groepswedstrijd tegen de lig en dat kan een voordeel' Maar het is toch oppassep blazen voor een ploeg di$ punten in de kwalificatie h tegen groepswinnaar Zvj en ook Turkije uit de plajn knikkerde. De nummer drie van het U WK werd in Riga met l i klopt en in Istanboel op 2-h houden. De gevaarlijkste sf van Letland is zonder aanvaller Verpakovskis. Hij scoorde in de laatste d terlands van drie doelpul de winnende tegen Zw| Turkije en vervolgens de g maker tegen de Turken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18