makkelijkste. Vroege mokerslag te veel voor Feyenoord Nederland eerst tegen Duitsland, daarna Tsjechië en Letland K clubteams ert terug de kalender €ucq2OGf mm H es Kruize anager ickeyploeg Martin Jol zegt nee tegen ADO lilippoussis eer de held in Australië SPORT «maandag 1 december 2003 ild» vertrekt AC Milan in - De Braziliaan Rivaldo [kt bij AC Milan. Volgens «resident Adriano Galliani p Italiaanse club is de aan- al binnen enkele dagen ij Milan. Eerder dit sei- leek er al een breuk tussen jlo en AC Milan te zijn. In mber werd het contract je voormalige spits van FC jlona ontbonden. Zowel Ib als de speler kreeg spijt ie beslissing, waarna Ri- terugkeerde bij de Cham- i League-winnaar. Daar jij echter geen basisplaats ngen. „Hij is niet geslaagd ilan en zal in januari, als (nsfermarkt weer open- bp zoek gaan naar een Ire club", aldus Galliani. Boer g bij en Mols Rangers Iaag - Er komt een einde let tijdperk van Ronald de bn Michael Mols bij Glas- iangers. De twee Neder- Irs krijgen na het lopende In geen nieuwe verbinte- eer bij de Schotse kampi- Dat heeft voorzitter John lelland gisteren gezegd in ndageditie van de Schotse The Scottish Mail. Glas- ngers heeft bijna 100 len euro schuld en gaat i de toekomst op de jeugd ntreren. ii/anp/dpa -Het wereld- rioenschap voor club- s keert terug op de inter- nale voetbalagenda. Vol- FIFA-voorzitter Sepp Blat- rordt het WK in 2005 in iland gehouden. Een eer editie van het toernooi afgelast omdat de Europe- pclubs niet langer wilden loen aan het evenement, ins Blatter is de mening ldde Europese topclubs, ver- in de G-14, niet zaligma- ,,De spelers wilden niet wedstrijden spelen, maar aajaan de topclubs de wereld om op allerlei lucratieve glooien nog meer geld te enen." irbij is het aantal clubs in ereld veel groter dan de G- aldus Blatter. „Die organi- moet ook andere clubs in vereld hun internationale aten verdedigen. Voetbal It niet alleen in Europa ge ld; we eten allemaal van Ifde tafel." hebben de Champions ue en de South America maar voetbal wordt ook eeld in Afrika, Azië, Noord- rika en Oceanië. Daarom len we het wereldkampi- chap voor clubs geïntrodu- d. Om ook die werelddelen te kunnen laten doen." door Jaap van Essen lissabon - Oranje lootte gisteren niet bepaald de makkelijkste, maar wel de mooiste groep van het Europees kampioenschap voetbal in Portugal. De eerste wedstrijd van groep D op het EK van 2004 is ook meteen een kra ker: Nederland-Duitsland op 15 juni in het splinternieuwe stadi on Das Antas van FC Porto. Tsje chië en Letland zijn de andere te genstanders van Oranje in de poule. „Dit is een heel zware groep", gaf Dick Advocaat meteen aan, en daar was geen letter van overdreven. In groep D wordt overleven een behoorlijk kar wei. De groepen A en B kennen ie der twee ploegen die op voor hand sterker zijn dan de overige deelnemers. Dat zijn Portugal en Spanje in A en Frankrijk en Engeland in B. Groep C is met Italië, Denemarken, Bulgarije en Zweden de minst aanspre kende poule. In groep D liggen de verhou dingen heel anders. Nederland, Duitsland en Tsjechië zijn alle drie ploegen die op grote toer nooien bijna altijd meedoen. De zogenaamde FIFA-ranglijst Braga(3) Porto (1) Guima (2 stadions) Aveiro (2) Coïmbra Leiria Lissabon (2 stadions) steden waar Nederland voetbalt Portugal, Griekenland, Spanje, Rusland m za 12 juni: Portugal -Griekenland za 12 juni: Spanje - Rusland wo 16 juni: Griekenland- Spanje wo 16 juni: Rusland - Portugal zo 20 juni: Rusland - Griekenland zo 20juni:Spanje -Portugal Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Kroatië zo 13 juni: Zwitserland - Kroatië zo 13 juni: Frankrijk - Engeland do 17 juni.-Engeland - Zwitserland do 17 juni: Kroatië - Frankrijk ma 21 juni:Kroatië - Engeland ma 21 juni:Zwitserland- Frankrijk Zweden, Bulgarije, Denemarken, Italië ma 14 junkDenemarken- Italië ma 14 juni:Zweden - Bulgarije vr 18 juni: Bulgarije -Denemarken vr 18 juni: Italië -Zweden di 22 juni: Italië - Bulgarije di 22 juni: Denemarken- Zweden Tsjechië, Letland, Duitsland, Nederland 15juni: Duitsland -Nederland dl 15 juni: Tsjechië -Letland za 19 Juni: Letland - Duitsland za 19 juni: Nederland - Tsjechië wo 23 juni: Nederland - Letland wo 23 juni: Duiteland - Tsjechië infographic- O De Gelderlander is nog wel eens lichtelijk om streden, maar het feit dat Ne derland (zesde), Duitsland (ne gende) en Tsjechië (tiende) al lemaal in de top-tien van die lijst staan zegt natuurlijk wel iets. Geen andere EK-groep herbergt zoveel landen uit de top van die lijst. Logisch dat Dick Advocaat niet juichend een rondje rende door her Pavihao Atlantico in Lissa bon toen de loting ten einde was. „Over Duitsland en Tsje chië weten we alles. Dat zijn heel goede elftallen. Dan heb ben we natuurlijk ook nog Let land, een gevaarlijke outsider. Het probleem is met die Letten een beetje dat iedereen er van uitgaat dat je zo'n wedstrijd wel wint. Maar Letland heeft Tur kije uitgeschakeld, de nummer drie van het laatste WK. Dan heb je dus gewoon een heel goede ploeg. We zullen dus ook voor Letland heel erg moeten uitkijken." Voorlopig zal de aandacht ech ter niet gericht zijn op het laat ste groepsduel tegen de Letten op 23 juni (Braga) en ook nog niet op de wedstrijd tegen Tsje chië van 19 juni (Aveiro). Nederland-Duitsland op 15 ju ni, dat is vooralsnog het duel telt. Een beladen wedstrijd, die mede daarom door de organi satie van EURO 2004 meteen werd verplaatst. Volgens het normale schema zou het openingsduel in groep D in het nietige provinciestadje Aveiro gespeeld worden, in het «3 enaar/gpd - Hij twijfelde Jj|j ijk lang, maar Ties Kuize uiteindelijk toch toege- I in de rol van manager bij jNederlands mannenhoc- -jarige Kruize fungeert tot et de Olympische Spelen f Ithene, augustus volgende als manager. Nederland zich in Madrid nog wel Q ficeren voor de Spelen, dan ook, Kruize blijft niet bij Oranje dan acht den. „Ik heb ook nog een 11e baan", zegt de eigenaar en verzekeringskantoor, e kijkt uit naar zijn nieuwe ,Ze weten dat ik alleen goud ga", lachte de Was- irder gisteren na afloop iet Ajax-Feyenoord van het se hockey (HGC-HCKZ, 2- Kruize is de nieuwe scoach Terry Walsh geen kende. Hij heeft nog met je tegen de Australiër ge- d. „Van 1975 tot 1986 de ik tegen hem. Een goe- ddvoor was hij. Ik ben er van overtuigd dat hij een e coach is." Ajacied Rafael van der Vaart juicht na zijn eerste doelpunt tegen Feyenoord. Foto: Hans van Weel Rotterdammers hebben na nederlaag tien punten achterstand op Ajax door Marcel van der Kraan amsterdam - De verleiding is groot om te denken dat er tus sen Ajax en Feyenoord dit sei zoen een wereld van verschil zit. Wie een blik op de ranglijst werpt kan ook bijna geen ande re conclusie trekken. Een ga pend gat van tien punten na de door de Amsterdammers met 2- 0 gewonnen klassieker is het ergste dat Feyenoord in jaren is overkomen. Ronald Koeman weet sinds gis teren dat hij deze voetbaljaar gang geen rekening meer hoeft te houden met de aartsrivaal van Ajax. Hij kan zich vanaf nu richten op de Champions Lea gue en een rechtstreeks gevecht met het PSV van zijn broer Er- win en zijn vriend Guus Hid- dink. Een paar jaar geleden nog maar stond Feyenoord onder dezelf de coach Bert van Marwijk in de winterstop zeven punten voor op Ajax. De Rotterdamse ploeg was destijds helemaal niet zo veel beter, Feyenoord werd ook geen kampioen. An dersom is het Ajax van Koe man, zo werd in de klassieker duidelijk, ondanks de tien pun ten voorsprong op dit moment ook geen drie klassen beter dan het opnieuw in de steigers ge zette Feyenoord. Ajax kende in de met 50.344 toeschouwers volgepropte Are- nA een uiterst fortuinlijke start. Binnen elf minuten prijkte er door een blunder in de Rotter damse defensie (misverstand tussen Lodewijks en Van Won deren) en een bizarre goal van Rafael van der Vaart (prikte achter zijn rug met de hak de bal langs Lodewijks) een pretti ge 2-0 voorsprong op het score bord en was de topper meteen Van Persie schiet Ono bewusteloos Shinji Ono is gisteren door ploeggenoot Robin van Persie uit de wedstrijd geschopt. De Feyenoorder raakte zijn Ja panse ploeggenoot met een hard schot vol op zijn buik, waarna Ono even het bewust zijn verloor. In het ziekenhuis bleek dat hij geen letsel heeft overgehouden aan de harde bal in zijn buik. Hij raakte vol gens de arts even bewusteloos als gevolg van de hevige pijn in milt en lever. van al zijn spanning ontdaan. Feyenoord kwam die vroege mokerslag niet meer te boven, het zag tenminste geen kans om in de resterende 80 minu ten een doelpunt te maken. Maar het elftal van Van Marwijk paste er voor om zich in de Are- nA voor schut te laten zetten. Ajax schrok zelfs een beetje van het vermogen bij de Rotter dammers om zich weer op te richten en verder aardig partij te bieden. Ronald Koeman zei na afloop dat hij het allemaal niet zo sprankelend had gevonden wat zijn ploeg in de periode na de 2-0 liet zien. „Maar ik moet jon gens als Escudé, Heitinga en Galések een groot compliment maken. We hebben vandaag fantastisch verdedigd", meende de trainer van Ajax. Die woor den zeiden alles over de strijd wijze van Ajax tegen Feyen oord. Koeman die zijn verdedi gers in een al vroeg gewonnen thuiswedstrijd aanwijst als bes te mensen. Een echt sterk Ajax zou gas hebben gegeven en on der de aanvallers zijn beste spe lers hebben gehad. Bij de kwaliteit van het Neder landse clubvoetbal mogen daarom best een paar vraagte kens worden geplaatst. Ajax worstelde niet voor niks pen week met AC Milan en Fey enoord kon geen vuist maken tegen een subtopper uit Tsje chië. Bert van Marwijk voert als ex cuus aan dat het opbouwen van een vernieuwd elftal tijd kost. De vrees bestond dat zijn nieuwe aankopen, uit de jeugd opleiding of bij Excelsior weg geplukte vervangers tekort zou den komen voor de top. Dat is ook wel gebleken, maar on danks de teleurstellende resul taten bespeurt Van Marwijk ook tekenen van herstel. De 18-jari- ge Ferne Snoyl en de Belgische jeugdintemational Gill Swerts vormden gisteren andermaal lichtpuntjes voor de coach, die niet gelooft dat zijn positie in gevaar is. Van Marwijk; „We voetballen best aardig op dit moment. Voorin missen we alleen de scherpte en dus scoren we moeilijk. Ik heb deze week nog een heel gesprek gehad met Thomas Buffel. Hij vertelde me dat er geen problemen zijn. Hij blijft net als Dirk Kuijt een jon gen met scorend vermogen. Sa men moeten ze goed zijn voor vijftien tot twintig goals, maar het is waar dat we op dit mo ment geen echte topschutter in ons elftal hebben." Bovendien blijft de ontwikke- Estadio Municipal dat slechts 30.000 toeschouwers kan her bergen. In allerijl werd na de lo ting van stadion gewisseld met het duel Tsjechië-Letland. Daardoor wordt Nederland- Duitsland nu afgewerkt in het stadion Das Antas van FC Por to, waar 52.000 plaatsen be schikbaar zijn. Sportief bezien is Duitsland- Nederland natuurlijk een wed strijd om van te watertanden. Advocaat hield zich redelijk op de vlakte, zijn collega Voller prees Oranje meteen de hemel in. „Het wordt een geweldig duel, maar ook heel zwaar voor ons. Nederland heeft tegen Schotland laten zien wat voet bal is. Dat ze maar tweede wer den in de kwalificatiegroep zegt me niet zoveel. Ze haalden heel veel punten en hadden alleen de pech dat Tsjechië dat ook deed. Nee, Nederland is een ab solute favoriet voor de toer nooizege. Maar wij zullen onze huid duur verkopen, het wordt een geweldig duel." Aardig detail is dat Duitsland en Nederland hun vaste ver blijfplaats tijdens het EK in el- kaars nabijheid hebben geko zen. Beide teams bivakkeren straks aan de Algarve tussen Fa ro en Albufeira in. Oranje speelt weliswaar alleen maar in het noorden (Porto, Aveiro en Bra ga) op vele honderden kilome ters van het het verblijfsoord Sheraton Pine Cliff, maar houdt aan die stek vast. Advocaat: „De helft van de ploegen zit in het zuiden, we reizen steeds voor twee dagen naar de wedstrijd steden toe." den haag/gpd - Martin Jol komt volgend seizoen niet naar ADO Den Haag. De Schevenin- ger, nu nog trainer van RKC Waalwijk, heeft 'nee' gezegd te gen het aanbod om de belang rijkste technische man van ADO Den Haag te worden. „Ze kwamen te vroeg", zei Mar tin Jol gisteren. „Ik heb dins dagavond met een delegatie van ADO Den Haag een ver volggesprek gehad. De mannen klonken enthousiast, maar ze hadden zo'n haast dat ik op donderdag al tegen RKC Waal wijk moest zeggen dat ik hier aan het eind van dit seizoen weg zou gaan. Als ik mijn con tract met RKC niet wil verlen gen, dan maak ik dat in de win terstop of zelfs pas daarna be kend. En niet al eind novem ber." ling van enkele spelers achter bij de verwachtingen. Van Mar wijk wond zich gisteren weer op over Robin van Persie. „Hij is te veel met zichzelf bezig." Ook Anthony Lurling voldoet nog niet. De Brabander had in de eerste helft de 2-1 op zijn schoen, maar liet zich door Maxwell aftroeven en zocht toen maar vergeefs naar een strafschop. Het was een van de weinige ke ren dat de Ajax-defensie echt moest ingrijpen. De gevaarlijk ste pogingen kwamen via vrije trappen van Paauwe en Van Persie tot stand. Pas diep in de tweede helft, toen Zlatan Ibra- himovic Wesley Sonck had af gelost, kreeg Ajax in de gaten dat een hogere score in het ver schiet lag. Met een beetje kunst- en vliegwerk hield Lode wijks de schade evenwel be perkt. AJAX: Lobont; Grygera, Heitinga, Es cudé en Maxwell: De Jong, Galasek en Sneijdec Sonck (62. Ibrahimovic), Van der Vaart (83. Yakubu) en Mitea (69. Soetaers). FEYENOORD: Lodewijks; Swerts, Van Wonderen, Paauwe en Snoijl; Schreu- der en Ono (39. Song); Lurling (68. Ka- lou), Buffel, Kuijt en Van Persie (75. Smolarek). Sport 3: Van Persie blijft achter bij Van der Vaart IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Jan Siemerink en Henk Angenent wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de afgelopen sportweek en in het bijzonder het basketbal van zijn dochters in de herhaling. Leuk wel, elke maand een stukje schrijven over een opvallende sportgebeurtenis. Maar zoals met alles zijn er ook weken met alleen diepte punten: loop maar even de week met me door. Ajax-Mi- lan: 0-1, niet één kansje voor Ajax Feyenoord en FC Utrecht kansloos afgeserveerd, waardeloos. De hockeyvrou- wen in de Champions Trophy; tweemaal verlies, waardeloos. Tennis Da- vis Cup; Au- stralië- Spanje, te snel 3-1, te ver weg niks live van kunnen zien, waar deloos. De schaatsers trainen op buitenijs omdat er een 'belang rijke' wed strijd aan zit te komen, in een open ijs hal, waarde wind vrij spel heeft en er weer Ard-en-Keessie-tijden gereden worden, waardeloos. Geen volledig programma in de hoofdklasse zaterdag (op Katwijk-Lisse na, die in een bloedeloze 1-1 eindigde). Niks spectaculairs op dat gebied, waardeloos. Nou vooruit, er was toch een hoogtepunt de afgelopen week. Voor mij. Eigenlijk mag ik dit niet vermelden van Mart (Smeets), maar het eerste da mesteam van Grasshoppers (waarin mijn twee dochters spelen) won in de eredivisie, na 16 punten te hebben voor gestaan, met één puntje ver schil en kwam daardoor op de derde plek van onderen. Een wereldprestatie als je beseft dat ook in het vrouwenbasketbal het sponsorgeld zijn intrede heeft gedaan. Nagenoeg ieder topteam in de Nederlandse hoogste afdeling heeft wel een of twee Amerikaanse speelsters aangekocht, zelfs Leiderdorp of 'all places' en is dus bijna niet meer te verslaan. Als dat dan toch lukt, is het feest. Natuurlijk is de Katwijkse club niet gereformeerder dan de Paus maarzij hebben niet l/20ste van het budget van bij voorbeeld buurman Quick Boys om met twee Yankees er bij kampioen van Nederland te worden. En dan praten we wel over eredivisieniveau, u weet wel twee niveautjes hoger dan Quick Boys of moet ik zeg gen dan FC Lisse? De dames trainen gewoon vier (vier!) keer in de week en spelen soms ook gewoon twee (twee!) wedstrij den op een dag als je nog geen twintig bent. En dat betekent dan bijvoorbeeld om half drie in Breda en om acht uur in Groningen. Natuurlijk zit hier vaderlij ke trots bij, maar behalve mijn dochters zijn er nog honderden meiden die zo veel over heb ben voor hun sport. Menig journalist zou wel wat meer respect voor hen mo gen opbren gen. Geef die vrou- wensporten nou eens de aandacht die ze verdienen. Moet u ook eens doen, hoogge waardeerde lezers van dit stukje. Bezoek nou gewoon een keer een da m esbasketba lwed strijd. Het wordt nooit afgelast, u zit warm en droog er zijn geen supportersrellen, er zijn genoeg zitplaatsen, er wordt gemiddeld meer dan honderd keer gescoord, er wordt niet aan tijdrekken gedaan, er is altijd een winnaar (gelijk spe len bestaat niet), dubieuze liedjes als :"hij is een honde L worden niet gezongen (er zijn altijd twee scheidsred&r dus dat heeft geen zin) en de prijs valt mee: nul euro entree. De wedstrijden zijn meestal op zaterdagavond tussen half acht en half tien, dus dan mis je op tv ook nog niks. OK vooruit, toch nog een inter nationaal sporthoogtepuntje. De loting van het EK voetbal! Weer die Duitsers en die Tsje chen en allez, de Letten. Voor mij is niet van belang wie we tegenover ons krijgen, als wel wie het oranje shirtje mag aantrekken. De 'oudjes' of het 'mixje' van de 6-0. En o ja, Dickie, vergeet Robben en Hei tinga niet. Ruud Bröring uit Noord wijk is al ja ren trainer in de top van het ama teurvoetbal. Tegenwoordig heeft hij FC Lisse onder zijn hoede. 4

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17