KUNST CULTUUR 'Het was heel vet om Kees te spelen' St. Nicolaas komt tot leven in Leiderdorpse Dorpskerk Glazen dildo en andere erotica onder de hamer Shinkichi Tajiri in Nijmegen Roken in de Kunsthal Arabische Nacht: een charmant miniatuurtje Een Leidse première zonder tierlantijnen Timberlak<p| laat veel ta weinig horq; f' Bruisende Vogelhandler van Operettegezelschap Crescendo Zonnestraal gerenoveerd MAANDAG 1 DECEMBER 2003 assen/gpd - Het is maar een simpel blikken doosje,, ietsjes aangetast door de last der eeu wen. Zwart is het kleine trom meltje, met een geschilderde af beelding van een dame met pruik. Moet ergens in de 18de eeuw zijn gemaakt. Binnenin valt er al helemaal niets bijzon ders aan het doosje te ontdek ken. Totdat het oog valt op een klein haakje waarmee de bin nenkant van het deksel ge opend kan worden. En daar zien we dezelfde dame nog eens. Ook geopend, zullen we maar zeggen. Waarbij een even eens 18e-eeuwse heer dankbaar gebruik maakt van deze gele genheid. Het doosje maakt deel uit van de grofweg 600 erotische objec ten, die veilinghuis Geert Post- ma uit Groningen op 17 decem ber in het Drents Museum in Assen-onder de hamer brengt. Wat opvalt bij een gang langs de erotische curiosa is dat ook onze verre voorouders niets menselijks vreemd was. Al was het dan vaak, gedwongen door de tijdgeest, in het verborgene. Neem zo'n fraai ingebonden boek uit de 19de eeuw. Lede ren, rode omslag, de eerste pa gina's kleurrijk gemarmerd. Aan de buitenzijde ontbreken titel en auteur. Het zou een kas boek kunnen zijn. Maar een aantal zeer gedetailleerde teke ningen binnenin helpt de nieuwsgierige kijker al ras uit de droom. 'Julie avec un athlete' meldt het onderschrift in het Frans. Het moet gezegd, ge noemde atleet doet zijn profes sie alle eer aan. Duurste stuk is een ets van Da vid Hockney, voorstellende twee heren in één ledikant. Postma schat de waarde tussen de 1000 en 2000 euro. Dan is zo'n Pirelli-kalender een koop je. Er liggen er vier uit de jaren negentig en ze worden ingezet op 20 euro per stuk, maar deze collectors items gaan ongetwij feld voor meer de deur uit. En wat de blauwe, glazen dildo gaat opbrengen is helemaal gissen. Het werkstukje op ware grootte is in elk geval wel met afstand het oudste voorwerp uit de collectie. 'Grannys Knots'. Foto: ANP nijmegen - Het sculptuur 'Grannys Knots' uit 1968, van polyester en fiberglas, is een van de objecten die te zien zal zijn op een overzichtstentoon stelling van Shinkichi Tajiri in museum Het Valkhof in Nijme gen. De expositie van de 80-ja- rige in Noord-Limburg wonen de kunstenaar wordt op 7 de cember geopend en duurt tot en met 4 april volgend jaar. Rotterdam - In de Kunsthal Rotterdam is van 13 december tot en met 14 maart de tentoon stelling Vier eeuwen roken in de kunst' te zien. De expositie toont het veranderende beeld van het roken in de kunst- en cultuurgeschiedenis van de 17de eeuw tot heden. Aan de hand van zo'n 120 kunstwerken wordt duidelijk dat veel kunste naars gebruik maakten van het roken, van Vincent van Gogh tot Jan Steen. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Arabische nacht' van Roland Schimmelpfennig door Productiehuis Brabant Vertaling: Carel Alphenaar. Regie: Matthijs Rümke. Decor: Sanne Danz. Met Steve Hooi, Kees Hulst, José Kuijpers, Joep Onderdelinden en Wimie Wilhelm. Gezien: 29/11Leidse Schouwburg. De nacht is zo heet dat de flat bewoners alleen daar al hun handen aan vol hebben. En dan gaat alles nog mis: er is geen water op de hoogste verdiepin gen, de lift komt vast te zitten, een vrouw vergeet haar sleutel en sluit zich buiten. In de flat aan de overkant ziet een man een vrouw door het raam en raakt totaal van de kook: die móet hij ontmoeten, en hij gaat meteen op zoek. De hartstocht verandert de warme werkelijkheid van de nacht in een broeierig sprookje: achter elke deur die opengaat zit een ander exotisch verhaal, geïnspireerd op 1001 nacht. De conciërge vindt het verdwenen water in de woestijn, de man van de andere flat vindt zijn ge liefde, maar eindigt als een geest in een fles cognac, zij is de geliefde van de sjeik, maar zijn jaloerse vrouw staat haar naar het leven, een man veran dert in een parende weerwolf, zijn Marokkaanse geliefde ach tervolgt hem met een mes tot de magische sfeer ook vat op haar krijgt. 'Arabische nacht' is een nieuw stuk van de succesvolle Duitse theatermaker Roland Schim melpfennig. Zijn vijf persona ges leven in een eigen wereld, waar signalen van buiten maar mpeizaam in doordringen. De meeste tekst bestaat uit uitge sproken gedachten, die ook prompt uitgevoerd worden: „Ik sla een handdoek om. Ik sta in de lift en druk op het knopje." Het is even wennen, maar uit eindelijk werkt het principe. Ook in het decor gaat het niet om realisme: tafeltjes en kruk jes verbeelden niveauverschil len, de lift of een bed. Rijden op een brommer en een douche nemen worden gemimed. Uit gevouwen woestijnzandkleuri- ge kartonnen dozen vormen de vloer van het speelvlak. Aardig dat de theatrale verbeelding zo veel ruimte krijgt, jammer dat het decor ondanks de chique achterwand er zo goedkoop uit ziet. Of het de bedoeling was, weet ik niet, maar de stemmen zijn mooi gecast: de bronzen alt van Wimie Wilhelm, het smachten de oostelijke geluid van Joep Onderdelinden, de dromerige meisjesstem van José Kuijpers contrasteren mooi en werken zo mee aan dit uitgespeelde hoorspel. Met de humor van de tekst, de verrassende sfeer en aanpak en de acteerprestaties is 'Arabische nacht' een charmant miniatuurtje. door Ad van Kaam leiden - Geen rode loper, geen koetsen en ook geen koningin. Op deze fronten kon de Trianon de vergelijking met het Amster damse Tuschinsky-theater niet aan. Daar was de première van de film 'Kees de Jongen' vorige week wél omhangen met feest versiering en tierlantijnen. Maar bijzonder was de 'eerste' voor stelling in Leiden gisteren zeker wel. Met hoofdrolspeler Ruud Feitkamp die het 'heel vet' had gevonden om Kees te spelen, re gisseur André van Duren die uit leg gaf over het hoe en waarom en Bob in 't Hout die in de foyer gewoon lekker glom van trots. Het was voor de scenarioschrij ver dan ook een thuiswedstrijd. De Leidenaar, die twaalf jaar had gesleuteld aan het legenda rische boek van Theo Thijssen, zag zijn naam nog eens in kapi talen terug op aftiteling van de jongste Nederlandse filmpro ductie van Matthijs van Heij- ningen. Hij had het ook voor el kaar gekregen om een deel van de cast mee naar zijn stad te tronen. En hij had de bekende en bebaarde tv-criticus Jac. Go- derie bereid gevonden om na afloop van de voorstelling een praatje met de mensen achter 'Kees de Jongen' te maken. Al leen, waar blijft Hannah - die in de rolprent Lisa speelt - nou? Ze haalde Leiden niet (mis schien blijven steken in de koopzondag) maar voor de na zit maakte dat niet uit. Ze schijnt nogal verlegen te zijn. Bovendien bleek Ruud Feit kamp alias Kees net als in de film mans genoeg om voor een honderdtal genodigden en be langstellenden ook in het echt de show te stelen. Het lefgozer- tje uit Broek op Waterland nam geen blad voor de mond toen hij een vergelijking moest ma ken met 'Kruimeltje' waarin hij ook al een hoofdrol voor zich opeiste. „Dat was", zo hield hij zijn gehoor in de foyer van Tri- Ruud Feitkamp alias Kees de Jongen met scenario-schrijver Bob in 't Hout in de foyer van de Trianon waar gisteren de Leidse première van de film plaatshad. Foto: Taco van der Eb anon voor, „eigenlijk gewoon tekst opzeggen. Hier heb ik echt in gespeeld. Zoals Kees was. Volgens mij dan. Maar ik had daarvoor het boek nooit gele zen, hoor." Zijn stunts had hij deels zelf ge daan, deels door een stand-in laten doen, bekende hij open hartig. „Je ziet me schermen, maar dat ben ik niet. Alleen aan het eind. En die op holgeslagen paarden grijp ik ook niet zelf, al spring ik daama weer op de bok. Maar het biljarten, die ene stoot maken, dat was ik wél hoor." De film is door de pers redelijk tot goed ontvangen. De mooie sepia-beelden van het oude Amsterdam, de sterke rolbezet ting en natuurlijk het verhaal en scenario Bob in 't Hout, kregen lovende kritieken. Té belangrijk en zelfs zwaar overdreven von den vrijwel alle recensenten de rol van de verteller, in casu schoolmeester Hans Kesting. Vanzelfsprekend verdedigde re gisseur André van Duren die 'keuze met de volharding die je iemand die de beslissingen neemt ook mag verwachten. „Kees is een brave jongen, maar in zijn hoofd is hij dat niet. Zonder voice-over maak je dat nooit goed duidelijk. Thijs sen doet trouwens in zijn boek hetzelfde. Die scheidt die twee werelden op dezelfde manier. Wij hebben daarin het boek ge volgd." Bob in 't Hout maakte, net als Kees aan zijn zijde, van zijn hart geen moordkuil. Hij vond de verteller te vaak en te veel aan het woord. En Kees de Jongen zelf? Die werd daarover niet naar zijn mening gevraagd. Maar op de vraag van een dame uit het publiek of hij een na tuurtalent was, dan wel acteer les nam, had hij nog wel een mooie uitsmijter. Ja, hij had les in drama, in acteren en in mi me. „En ook in dansen en in zingen. Dat hoort er bij. Dat zingen vind ik verschrikkelijk. Maar dat dansen is eigenlijk nóg veel erger." muziek recensie Tom Ruijfrok Concert: Justin Timberlake in het kal van de Justified-tour. Gezien: 28/1pC Gelredome, Arnhem. Gelredome heeft de afgelo jaren al heel wat popconcei in huis gehad. Maar zelden een artiest zoveel muzikaal visueel geweld over het staq- hebben uitgestort als tiei idool Justin Timberlake. spektakel pakte het allen prima uit, muzikaal aanzier minder. Het voormalige gez: van de jongensband *NS'"; trekt in zijn eerste solotour alle registers open. Dat be al bij de imposante opkoi daama zoekt hij voortdur de overtreffende trap met dingen vuurwerk, laserstra vuurfonteinen en als climax zanger in een hoogwerker ven het publiek. Alle effecten misten hun werking op de verzamelde bepaald niet. En zo had I concert van de 22-jarige Ami kaan een belevenis van jewe| kunnen worden. Maar het luid hielp niet mee. De techi van Timberlake kregen rq. geen grip op de Arnhet akoestiek. Op de momenten! de ster van de avond door L headset zong, klonk het a£i hij drie straten verderop dk een megafoon zong, en met P gewone microfoon was hes- niet veel beter. Om het overt moddervette en ondoorzichj® totaalgeluid maar niet te itë ben. Jammer allemaal, vL muzikaal heeft Timberlake Jee best wat te melden. Als wek, anderen weet hij op smaakvL f wijze zwarte en witte muziek combineren, zonder dat jol grijs en dus saai comproP!' ontstaat. Maar de finesses dat zo eigen idioom gingeftp Gelredome compleet verlorene Wat ook niet meehielp, is feit dat Timberlakes werL faam als soloartiest is gak seerd op slechts één album[ kaskraker 'Justified'. En c stonden niet alleen ttt, *NSync-nummers op de seti/ maar werd het programma p t op alle mogelijke manieren^ rekt. Timberlake kletste er 2 sen twee nummers minut22 lang op los - 'You guys are c®r zy!' -, deed schoolse voor-j0 nazingspelletjes met zijn slafef volgelingen en liet een aan\C F kelijk best vermakelijk scraf^ en human beatbox-intermq} E veel te lang duren. Zodat je- ruim anderhalf uur (inclu één toegift) «nauwelijks het voel had meer dan drie kwa muziek gehoord te hebben. Hilversum - Het voormalige verpleeghuis Zonnestraal, op de hei ten zuiden van Hilversum, is gerenoveerd. In 1991 verhuisden de patiën ten naar een nieuw ziekenhuis. Daarmee begon het verval van het uit 1928 daterende gebouw dat geldt als een monument van het 'Nieuwe Bouwen'. Zonnestraal werd ontworpen door de architecten Duiker, Bijvoet en Wiebenga. Het is door de architecten Hubert Jan Henket en Wessel de Jonge gerenoveerd. Foto: Ton Kastermans theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Der Vogelhandler' door Operettegezelschap Crescendo. Gezien: 29/11, Stadsgehoorzaal, Leiden. Alle zwijnen zijn door overbeja- ging uitgeroeid. Het zou een deprimerend nieuwsbericht uit 2003 kunnen zijn. De gedachte dat zoiets zou kunnen gebeu ren kwam al rond 1890 op bij de makers van 'Der Vogelhand- Ier', Carl Zeiler en zijn librettis ten. Deprimerend is deze ope rette echter allerminst, zeker niet in de uitvoering van Cres cendo. Het ontbreken van de zwijnen is aanleiding tot tal van intriges aan het hof en onder de boeren. In een bruisende sfeer, met kleurrijke kostuums en een uitstekende typering van de personages laat Crescendo de hilarische gebeurtenissen aan het oog voorbijtrekken. De boe ren, boerinnen en hofleden worden niet alleen goed en met zichtbaar plezier gespeeld, er wordt ook vaardig gezongen. De groep vormt een eenheid, zonder de rommelige spontani teit die zo kenmerkend is voor een boerengezelschap verloren te laten gaan. Te midden van deze groep ko men de hoofdrollen prachtig tot hun recht. Mare Freen als de vogelkoopman overtuigt met zijn heldere, krachtige stem. Hij is een charmeur die moeiteloos het stralende middelpunt van het gezelschap vormt. Des te komischer is het als zo iemand aan het eind moet knielen om de gunst van zijn geliefde Christel, de postbode, terug te winnen. Tineke van Geuns zet deze vrouw mét pit, humor en superioriteit neer. Haar lichte, energieke stem past precies bij een vrouw die met de post door het landschap van Tirol gaat. Een indrukwekkende vertolking krijgt de keurvorstin, die zich als boerin verkleedt om haar man op avontuurtjes te kunnen betrappen. Wendy Gunden heeft met haar nu eens wai dan weer stralende stem all< zich om deze veelzijdige r< vertalen in een wijs, mensi zachtaardig personage met} lativeringsvermogen. Wat humor betreft springei professoren en de hystei trouwlustige hofdame Adel; eruit. Kostelijk zijn de werj vreemde geleerde typetjes, tolkt door Erwin van Welbei en John Holm. Dicky Osl maakt Adelaide zeer koi met haar gekwetste deftig tussen het boerenvolk en e; sche liefdesuitingen voor man die wel met haar wil wen (omdat ze zo rijk is). G| van Welbergen als jachtmei en Edwin van Grasstek als si-keurvorst vormen met licht komische onhandig de motor achter de intriges. Crescendo toont veel ge' voor de vrolijke en lieflijke sl van de Oostenrijkse open cultuur en heeft daarmee publiek weer een fantastk avond bezorgd. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Saint Nicolas Cantate door Chr.Oratorium Ver. Excelsior o.l.v. Wolfgang Lange, m.m.v. Sebastian Brouwer, tenor, de Zangschool Zuid-Holland o.l.v. Daniëlle van Laar en het Helios Ensemble, concertmeester Helbertien Hielkema. Gehoord 29/11Dorpskerk, Leiderdorp. Het maandblad Vocaal' heeft het afgelopen jaar een serie artikelen verzorgd onder de titel 'Zingen Plus', waarin koren aan het woord komen in combinatie met andere kunstdisci plines. Zo stond van de zomer de 'Carmina Burana' o.l.v. Wim de Ru met zijn projectkoor Leiden, kinderkoor en dansgroep in de schijnwerpers. De Chr. Oratoriumvereniging 'Excelsior' zou ook naadloos in deze serie passen: met tienerzanggroep, knapentrio, bisschop van Myra in vol ornaat, met een ver teller en beelden op het projectiescherm in de Saint Nicolas Cantate van Benjamin Brit ten. Een perfect voorbeeld van 'zingen plus'. Rond vijf december is het gedenken van de Sint functioneel. Klaas gaf al zijn bezit aan de armen en omhelsde de kinderen, verneder den en vertrapten. Een mooi initiatief van de Rotary-Leiderdorp om in samenwerking met Excelsior juist deze Nicolas cantate te gebrui ken voor een project ten bate van de straat kinderen in Minsk, Wit-Rusland. De oproep is dan ook: koop koffie met speculaas, koop zakken muzikantentaaitaai en koop zo veel mogelijk loten, uw bedrag wordt verdriedub beld! Het koor, bisschoppelijk in goud en zwart, zingt onder leiding van Wolfgang Lange vitaal en overtuigend. Zacht en teder in zoete en zielige teksten, frank en vrolijk in verhalen over het wonderkind klaasje, opzwepend wanneer drie gepekelde jongetjes in gesloten ton door de heilige man weer tot leven wor den geroepen. Transparant, dynamisch, en meestal homogeen is de gezamenlijke koor klank. Tijdens de hele cantate blijft de span ning er optimaal in. Ook het Gouds Jeugd koor onder enthousiaste leiding van Daniëlle van Laar zingt de sterretjes van de hemel. Met een haarzuivere koorklank wordt er 'beheerst' naar hartelust gezongen. En dan die drie knaapjes met prachtige glimmende cummer- bands om, die vlinderlicht het Allelujah zin gen van achter uit de zaal en als cherubijntjes naar voren schrijden, onbetaalbaar! Als stralend middelpunt vertolkt de tenor Se bastian Brouwer de rol van Nicolaas. Zijn stem houdt het midden tussen schallend ko per en een klinkend cimbaal. Als hij door in donkerrood geklede meisjes de goul mijter en tabberd, de staf, het kruis, en ring met zuurtjesroze steen krijgt aangera staat hij daar zonder een zweem van gêr ironie. Daar is de sfeer ook niet naar. steeds wisselende ikonen op het schei rustige stem van de verteller, de 'drie' fra koren, de lang niet makkelijke maar schij rende muziek vol onverwachte interva' dramatisch expressief vertolkt door het H< Ensemble - alles is gericht op ernst en li op eerbied en enthousiasme. Na zo'n hartverwarmend concert wil de kelen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14