Killzone snelt faam vooruit MULTIMEDIA De boekenplank Music Maker: bijna perfect I JE'Hi Space Colony knipoog naar De Sims ederlands als tweede taal ictuur Basic: uurtje factuurtje Lekker knallen met Crimson Skies HOC 975 MAANDAG 1 DECEMBER 2003 ever A.W. Bruna heeft een naam hoog te houden als het [educatieve software gaat en dan vooral voor het begin het leerproces. In dat kader verschenen er twee cd- s voor 'nieuwe' landgenoten, voor wie het Nederlands iweede taal is. Het gaat om spelling en dictee op diverse pus. De schijfjes (12,50 euro per stuk) zijn geschikt voor lel kinderen, jongeren als volwassenen. 'Nederlands als ede taal' is gemaakt door Eric Jan van Dorp, die de be- pde Edurom-serie voor Bruna maakte, en Anneke on, docente Nederlands als tweede taal. lestaan nogal wat verschillende boekhoudprogramma's. ineeste zijn echter gemaakt voor grote bedrijven en ver in specialistische kennis van zaken. Davilex richt zich i het nieuwe Factuur Basic op starters, kleine onderne mingen en freelancers. Juist voor deze groepen is het van belang dat snel een factuur kan worden gemaakt, er automatisch op een bepaalde termijn herinneringen worden gemaakt en dat je aan de slag kunt zonder specifie ke boekhoudkennis. Fac tuur Basic is in feite het kleine broertje van Davi lex Factuur, maar dat heb je pas nodig als het be drijf groter groeit. Fac tuur Basic kost 149,00 eu- 1 ro (ex-btw). Meer info op: www.davi- lexbusiness.nl er nog steeds van droomt om met één grote hit (de rest it daarna vanzelf wel... of niet natuurlijk) de hitladders estijgen maar niet gehinderd wordt door enig muzikaal nt, moet nu toch echt zijn toevlucht zoeken tot Music ;er van Magix. De 2004-versie van dit programma is uit- :eider en beter dan ooit en heeft bijzonder veel moge- ïeden aan boord om bij familie en vrienden de indruk te ken dat je een muzikaal ie bent. t één muisklik perfecte Igs maken, heet het op de pakking van Music Maker 4, maar zo simpel werkt [natuurlijk niet. Als we de idleiding volgen en een eer- rnuziekarrangement met song Maker willen maken, jcent dat programma op de alleen Autorun als muziek- I, maar dat heeft alles te ken met het opstarten van td-rom en niets met mu il maar zelf aan de slag. Wel leuk eigenlijk en inderdaad gemakkelijk, is de ervaring t vorige versies van Music ker weten. Bij een bepaalde stijl worden in de muziekbi- itheek diverse instrumenten getoond die je allemaal it beluisteren met een muisklik. Bevalt-ie, dan sleep je loop eenvoudig in de arranger. ;unt vervolgens effecten toevoegen, het geluid van he mde synthesizers erin verwerken, video's maken en toe gen en zodoende een heuse clip maken. Overigens kun lok bestaande muziek inladen en daar een remix van ken, zoals de echte doen. Dj's kunnen hun hart toch al ïalen met de nieuwe Remix Agent, zodat Music Maker wat betreft het live mixen van muziek steeds dichter bij professionele, veel duurdere muziekprogramma's komt. t nieuw in Music Maker 2004 is de Vocalizer, waar je - als in een echte studio - onzuivere zang kunt corrigeren, s ook een onderdeel om een compleet koor toe te voe- i in verwerkt. Andere nieuwe optie is dat niet langer al- a mp3 en WMA worden ondersteund, maar ook het jlitatief betere OGG Vorbis-muziekformaat. Music Maker 2004 zitten twee cd's verpakt met onder Br hiphop, nu-metal, trance en house loops. Heb je daar t genoeg aan, dan kun je lekker graaien in Magix Sound ll Collection 2004, een dvd met liefst 7 Gigabyte aan aples. In dat geval ben je voorlopig wel even zoet in je ei- l studiootje. systeemeisen: pc 400 MHz, 64 Mb ram, 350 Mb vrije- ijfruimte,16 bit geluidskaart met 3D-sound. Prijs: 99 euro. Magix Soundpool Collection kost 29,95 euro. er info: www.magix.nl t Meijer Nieuwe of vernieuwde programma's leveren steevast een stroom aan boe ken op. Zeker als het om een popu lair programma gaat, zoals Paint Shop Pro. Rond het uitbrengen van de achtste versie verscheen een drie tal boekjes. De Visuele Leermethode van A.W. Bruna is een van de duide lijkste reeksen, die er op het gebied van computerboeken worden gemaakt. De naam zegt eigenlijk alles al: afbeeldingen vormen de hoofdschotel van de boeken, waardoor de stof gemakkelijk onder de knie te krijgen is. Nieuwste boek in de se rie is dus Paint Shop Pro 8, een populair fotobe werkingsprogramma. Populair vanwege de prijs in vergelijking met het 'grote' Photoshop. Vooral de amateur zal volop plezier ondervin den van het zeker aan de hand van dit boek eenvoudig te door gronden programma. Prijs 22,95 eu ro. Ook in de populaire 'In 10 minuten'- reeks van Pearson Education ver scheen een boekje over Paint Shop Eerste grote Nederlandse spel voor PlayStation 2 De game komt pas medio vol gend jaar op PlayStation uit, maar nu al wordt op internet de potentie geroemd. De vrijgege ven screenshots zijn dan ook in drukwekkend. En nu al gaan de kenners ervan uit dat het spel een miljoenenklapper wordt. De naam van het spel? Killzone. De makers van het spel? Guerrilla. Land van herkomst? Nederland! Killzone is het eerste grote spel voor de PlayStation 2, dat vol ledig in Nederland wordt ge maakt. Ons land heeft geen traditie op het gebied van game-ontwikkeling. Het grote publiek moest zich tot dusver re behelpen met A2 Racer en alle afgeleide pogingen, die maker Davilex overigens geen windeieren hebben gelegd. Toch lijkt er een kentering op komst. Nederlandse gameont- wikkelaars en designers, die veelal in het buitenland werk ervaring opdeden, keren terug naar eigen land om de krach ten te bundelen. PlayLogic is daar een voorbeeld van, Guer rilla evenzeer. De laatste be gon ooit onder de vleugels van multimediabedrijf Lost Boys, maar is inmiddels overgegaan in handen van productiebe drijf Media Republic. In een spookachtig, want gro tendeels leeg, kantoorpand aan de Herengracht in Amster dam werken de zeventig men sen van Guerrilla momenteel aan twee topgames. Over de ene wil commercieel directeur Martin de Ronde (29) helemaal niets vertellen, over de andere des te meer. Killzone dus. Mede door toe doen van een paar buitenland se journalisten, die enige tijd geleden kennis mochten ma ken met het spel, werd een hy pe gecreëerd die inmiddels z'n weerga niet kent. Martin de Ronde ontkent dat er opzet in het spel is. „Sommige games maken het mogelijk datje ruim voor de release langzaam maar zeker wat dingen vrij geeft, ook om te zien of er in de resterende tijd nog wat ver beterd moet worden." Ook al blijft de visuele aan- gj JA Killzone is een zogenaamde tactische first person shooter. Publiciteitsfoto dacht op internet beperkt tot een handjevol screenshots - de liefhebbers van shooters (en die zijn er nogal wat) zijn al helemaal over hun toeren. Ze spreken al van een nieuwe Halo. Dat dit niet helemaal ten onrechte is, bleek tijdens een presentatie ten burele van Gu errilla. De graphics lijken zo op het eerste oog fenomenaal, de meer dan twintig wapens per fect nagebootst, het geluid al even fantastisch. Killzone is een zogenaamde tactische first person shooter. De game speelt zich af in de nabije toekomst, waarin je ten tijde van de kolonisatie van het universum met nog drie colle ga's een squad vomit van het beschermingsleger ISA. Je moet opereren tegen de afval lige kolonisten van Helghast en dat gaat met veel geweld en bloed gepaard. Van dat bloed was tijdens de presentatie nog niet veel te zien, maar De Ron de bezweert dat daar nog aan gewerkt wordt. Niet voor niets gaat Killzone voor een rating van 18+. „Een goeie organisatie maar geen geld." De Ronde legt snel uit waar het probleem 'm in Nederland in zit. „In de jaren tachtig kon je met twee man in drie weken een demo maken, nu heb je daar 500.000 pond voor nodig. Bij Lost Boys waren ze een paar jaar terug echter over tuigd van de kwaliteiten die hun mensen in huis hadden en met wat externe financiers kon het project Killzone begin nen. Eerst als pc-versie, maar Sony Computer Entertainment was zo onder de indruk van de demo dat onmiddellijk ge vraagd werd om een versie voor PlayStation 2 te maken. Niet toevallig, want Sony heeft nog geen echte shooter en was op zoek naar een tegenhanger van het succesvolle, maar voor de concurrentie (lees Xbox) vervaardigde, Halo. Dat was nog niet eens zo mak kelijk, vertelt Martin de Ronde. Zijn designers en program meurs moesten leren omgaan met de tools, waarmee PS2- games ontwikkeld kunnen worden. „We beschikten al leen over een Japanse handlei ding, waarvan de Engelse ver taling er in één zinnetje onder stond. De PlayStation 2 is voor ontwerpers een moeilijke ma chine en het kostte heel wat tijd om te leren daar mee om te gaan." Aan het tussentijds resultaat te zien is het toch gelukt. „Inspi ratie haalden we uit alle oorlo gen die er zo'n beetje gevoerd zijn", vertelt De Ronde en- -thousiast. „Dus kom je aspec ten tegen van een loopgraven- strijd uit de Eerste Wereldoor log, Vietnam, Stalingrad of en de landingen in Normandië. De herkenning is er zeker. Ook al doen we bijvoorbeeld Nor mandië omgekeerd en rennen de soldaten vanuit de bunkers het strand op, tegen het inva sieleger in." Met 25 man is al ruim twee jaar aan de game gewerkt, maar als het goed is gaat zich dat vanaf volgend jaar terug betalen. De Ronde: „Een ge middelde topgame kost aan ontwikkeling zo'n drie k vier miljoen dollar, er zijn er bij die tien miljoen kosten. Maar als we erin slagen om er wereld wijd zeg anderhalf miljoen exemplaren om te zetten, keer zeventig euro, betaalt zich dat wel terug. Dan heb je een om zet die groter is dan die van de drie best bezochte Nederland se films ooit bij elkaar." Waarbij we vanzelf uitkomen op het stokpaardje van Martin de Ronde: er zou best wat meer overheidsaandacht mo gen zijn voor de gamesindu strie. „In Nederland worden nauwelijks vakmensen opge leid, zowel op de kunstacade mies als de meer technische opleidingen", constateert hij. „Het is een van de redenen dat we zoveel met buitenlanders werken, terwijl we graag Ne derlanders in dienst nemen. Via bijvoorbeeld gastcolleges zou ik graag willen proberen om het onderwijs ook 'n beetje in onze richting te sturen. Ver geet niet dat de gamesindu strie een enorme bedrijfstak is." In Nederland nog niet, maar met wat steun van Economi sche Zaken ziet De Ronde hier grote mogelijkheden. „Er zou misschien een soort fonds moeten komen om nieuwe projecten op gamesgebied te stimuleren. Maar ja, het is geen cultuur hier, dus makke lijk is dat niet. Nu ze gestopt zijn met het filmfonds zijn er wellicht mogelijkheden. Dat klinkt alsof ik voor mezelf sub sidie wil binnenhalen, maar het moet natuurlijk in samen spraak met alle gameontwik- kelaars. Het gaat erom nieuwe mensen aan de slag te helpen. En deze groeiende bedrijfstak te stimuleren." Gert Meijer Ongetwijfeld jaloers op het enorme succes van The Sims bedachten de creatievelingen van FireFly Studios Space Colo ny. Dit pc-spel verenigt het bes te van een people simulator, een maatschappij-bouwspel en een ruimtevaartgame. Het verhaaltje is niet al te inge wikkeld: in een toekomstige wereld waarin de aarde allang is uitgewoond, moet de mens heid zich zien te redden door het koloniseren van planeten. Telkens met niets beginnen dus, zorgen dat er genoeg zuur stof, elektriciteit en voedsel zijn en dan maar bouwen. Als dat goed gaat, ontstaan er bloeien de steden. Gaat het mis, dan wordt de kolonie al snel onder de voet gelopen door aliens. Het leuke van Space Colony is dat je niet te maken hebt met anonieme boeren en soldaten zoals in de talloze Age of-simu laties, maar met echte persoon lijkheden. De twintig kolonisten hebben allemaal een naam, een geschiedenis en een karakter en vooral dat laatste kan de speler Een stad vol eigenzinnige persoonlijkheden in Space Colony. geweldig bezighouden. Net als echte mensen hebben ze hun nukken, worden ze agressief of verliefd, zijn ze lui of eigenwijs en bovenal onvoorspelbaar. Ook ontwikkelen ze zich, af hankelijk van welke omstandig heden je ze weet te bieden. On derling contact is essentieel en heeft invloed op het gedrag. Omdat alles zich afspeelt in een technologisch vreemde wereld, mist Space Colony het muffe van The Sims terwijl je er toch al je sociaal-psychologisch in zicht in kwijt kunt. Ook de hu mor is niet vergeten. Die uit zich niet alleen in de teksten die de personages uitspreken, maar ook in de toon waarop ze dat doen. Om er lol van te heb ben, moet je wel vlot Engels kunnen verstaan want het tem po ligt vrij hoog. Space Colony heeft een lange speelduur, want er zitten ge noeg scenario's in en als die op zijn, kun je met de ingebouwde editor nieuwe werelden en uit dagingen voor je kolonisten ontwerpen. Grafisch is het oké, zonder dat er al te gekke trucs worden uitgehaald. Een game met een knipoog, bestemd voor fijnproevers die voor de inhoud gaan en vooral voor wie eens wat anders wil. Min. systeemeisen: Pentium 800 Mhz, 64 Mb Ram, 850 Mb schijfruim te, 4 Mb-videokaart met DirectX8.1. Prijs: 44,95 euro. Rob Vermeulen Paint Shop Pro 8 Pro 8. Voor wie de serie kent is het duidelijk, dat die 'tien minuten' de tijd vormen per les en dit boekje telt in totaal zestien lessen. De opzet is tien minu ten per dag en dat moet voldoende zijn om het programma te doorgronden, althans de belangrijkste aspec ten. En dat is zeer goed te doen. Wie zich er even aan zet, kan PPP 8 binnen een week of twee voldoende be heersen. Prijs: 14,95 euro. Ook Van Duuren Me dia was er als de kip pen bij met een uitga ve in de reeks Leer jezelf SNEL>. De serie heeft veel overeenkomsten met de hierboven genoemde 'In 10 minu- ten'-reeks. Eenvoudig geschreven, dus begrijpelijk en snel te doorgron den. Een keuze maken tussen beide reeksen is niet eenvoudig. Klein voor deel voor de Van Duuren-uitgave is dat er een cd-rom bij zit en dat is voor sommige gebruikers een handi ge steun. Prijs: 16,90 euro. Er is weinig nieuws onder de zon bij de mededeling dat het almachtige Microsoft graag de complete wereld van de personal computer in eigen hand wil houden. Dat betekent ook dat er handboeken voor de belang rijkste handelingen worden geprodu ceerd. Microsoft Press heeft de Ne derlandse vertaling in de vertrouwde handen gegeven van A.W. Bruna. Voor Windows XP en het kersverse Office 2003 is er andermaal een flinke plank volgestouwd. Voor de doe-het- zelver is er een mooie reeks onder de titel Formule PC, waarvan we Digita le Fotografie en Webpagina's ontwer pen bekeken. Prettig leesbare en dui delijke boeken, die precies dat vertel len en laten zien, wat je bij deze twee onderwerpen nodig hebt. Deze boe ken beginnen helemaal aan het begin en gaan ervan uit dat de gebruiker absoluut geen enkele kennis heeft van het onderwerp. De gebruiker met iets van een basis kan daardoor lek ker snel door de eerste hoofdstukken bladeren tot het punt, waar hij'moet zijn. Prijs: 24,95 euro. Een leuke homepage maken is niet heel erg moeilijk. Het boek Computer Idee: Homepages maken, een uitgave van Van Duuren Media, laat de gebruiker aan de hand van het ontwerp van een echte website zien hoe snel en eenvoudig een website in elkaar kan worden gezet. Au teur John Vanderaart laat zien waar de juiste gereedschappen te vinden zijn, vindt, hoe een goede stijl kan worden ge bruikt en hoe afbeeldingen, koppe lingen, frames en JavaScript omgaat kunnen worden toegepast. Ook de bezoekersteller, gastenboek en con- ®osy computing SOfilgidS Photoshop Elements tactformulier komen aan bod. Er zijn geen dure webprogramma?s nodig om een goed resultaat te bereiken, zo leert dit boek. Prijs: 13,50 euro. Omdat Adobe natuurlijk al lang door heeft dat het fameuze programma Photoshop voor de eenvoudige lief hebber veel te duur is, maar boven dien veel te uitge breid, kwam het be drijf enige tijd geleden op de markt met Pho toshop Elements, een programma met de kwaliteit van Photo shop, dus een stuk minder uitgebreid en derhalve zeer geschikt voor de amateur. Ui teraard kwamen ook de boeken. We beke ken die uit twee reek sen. Dat van Pearson Education in de reeks 'In 10 minuten' beviel ons het best. De be kende methode voert tot snelle resultaten. Qua uitvoering is echter de Snelgids van Easy Com puting de winnaar. Het is volledig in full color en bovendien erg duidelijk in de uitleg. Prijzen: 14,95 euro (10 minuten) en 9,95 euro (Snelgids). Drie jaar nadat het spel voor de pc geïntrodu ceerd werd komt Microsoft nu ook met een versie van Crimson Skies voor de Xbox. En wat voor een. Als je ooit een goede reden zocht om een Xbox aan te schaffen is het wel Crimson Skies: High Road To Revenge. Niet alleen omwille van de fenomenale vfiegerva- ring die je hier opdoet, maar ook vanwege al le online mogelijkheden. Crimson Skies: High Road To Revenge gaat zonder twijfel een favoriet worden onder de liefhebbers van actiespelen en vliegsimula ties. Dat komt voor een niet onbelangrijk deel door de heerlij ke eenvoud en onbevangen heid van het spel. Crimson is dan ook meer een shoot 'm up dan een vlieg- sim: handlei dingen zijn uit den boze, het is de bedoeling dat je echte dogfights uit voert, dus lek ker in het rond knalt en onder tussen geniet van het uitzicht en de fraaie graphics. Denk aan een spel als Wing Comman der, denk aan de sfeer van Indiana Jones, en je bent warm. Heel warm. Er zit ook nog iets van een verhaal in, want je doel is om een grote zeppelin te verdedigen tegen je vijanden. Zeppelin, ja, want we schrijven 1930. Maar doel of niet, de missies die je uitvoert zijn toch vooral op fun gerief Dus hoefje niet de hele tijd als een kinderop pas om je zeppelin te vliegen, want die kan wel een stootje verdragen. Kun jij ondertus sen mooi op zoek naar de vijand. Knal je er daar genoeg van neer, dan verdien je geld waarmee je upgrades aan je vliegtuig kunt uitvoeren of een nieuw model aanschaffen. Het leukste onderdeel van Crimson Skies: High Road To Revenge is natuurlijk de multi- player-optie, waarin je behalve thuis met je vriendjes ook via Xbox Live aan de slag kunt. Met de mogelijkheid dus om wereldwijd je scores als boordschutter op te vijzelen en nieuwe content te downloaden. Dit is natuur lijk ook waar de nieuwe Crimson Skies het meest afwijkt van zijn voorganger. Hoewel de ferm opgepoetste graphics ook niet te ver smaden zijn. Min. systeemeis: Xbox. Prijs: 59,99 euro. Web: vvww.xbox.conr/nl-nl/crimsonskies/ Gert Meijer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13