REGIO loeren Wijk en Vouden zoeken igen afzetkanaal Hoongelach om folder Leiderdorp Strandbeeld gestolen Voormalige Bospolderbewoners voor één keer terug R3 Sluipverkeer weren uit Wassenaar mag niet van provincie derzoek naar toekomst van gebied Marieta Kroft pwoude/zoeterwoude - Boe- ein het Land van Wijk en liden overwegen eigen afzet ten te zoeken voor hun pro- ien. De streekeigen produc- zouden het label 'veilig en ind' moeten krijgen. De WL- n de Vereniging Agrarisch lur- en Landschapsbeheer en Wouden onderzoeken in rerre burgers bereid zijn ex- oor deze producten te beta- Soeren zetten hun zuivel- ucten nu nog af op de we- narkt. „Die prijzen kelderen natisch", motiveert J. Beu- dijk van de WLTO het motief :n andere koers te gaan va- tudie naar een regionale af- ïarkt vormt een onderdeel een groot onderzoek naar jekomst van het landbouw- ed dat ligt ingeklemd tus- Leiden, Zoetermeer en Al- De onderzoekers willen antwoord op de vragen hoe gebied open kan blijven en de circa 140 boeren hun in- sten kunnen verhogen, it als boeren nauwelijks r iets verdienen, vertrekken Zonder boeren, is er geen bouw mogelijk. Het land- ip zal dan aanzienlijk ver eren. alve het onderzoek naar regionale afzetmarkt, wordt bekeken of de omschake- naar biologische landbouw edding is voor het groene ed in Hazerswoude, Zoeter- de en Stompwijk. Voelen boeren zich het beste bij doen of willen ze juist vol de ruimte hebben om te lien, zijn ook vragen waarop antwoord moet komen, de toekomst in beeld te en, interviewen de onder iers twintig boeren over toekomstplannen. De alge- le uitkomsten van de inter es worden gebruikt voor het .en van een enquête die be- volgend jaar aan alle agrari- worden voorgelegd. Verder dt de gemeente Zoetermeer enquête onder 2000 inwo- I. Zij moeten antwoord ge- op de vraag hoe ze het ge zien, hoe vaak ze er ge- ik van maken en of ze meer waarden zien in de producten uit het Land van Wijk en Wou den. De resultaten van deze en quête worden gebruikt voor een uitgebreider consumentenon derzoek. Het onderzoek moet in mei zijn afgerond. WLTO'er Beugelsdijk oppert het idee om een gebiedscoöpe- ratie op te richten Vanuit de co- operatieve gedachte zouden producten op de markt moeten worden gebracht. Met die pro ducten doelt hij niet alleen op zuivel, maar ook op bijvoor beeld verkoop aan huis, kinder opvang, natuurbeheer. Hij is zich ervan bewust dat de idee- en best een grote omslag in het denken en werken van de boer kan zijn. „Ze zijn positief-wan trouwend, zo bleek woensdag avond tijdens een bijeen komst." Inmiddels is het Land van Wijk en Wouden door de provincie Zuid-Holland aangewezen als pilotgebied om burgers te laten betalen voor groene diensten die boeren kunnen aanbieden. Voorbeelden van die diensten zijn het agrarisch natuur- en landschapsbeheer, het organi seren van excursies en het hou den van een open huis. Beugelsdijk verwacht dat de boeren pas over drie jaar geld krijgen voor de extra activitei ten. Tot die tijd heeft er onder zoek plaats naar de uitvoering van deze nieuwe inkomsten bron. Vorige week presenteerde het jeugdpanel van de provin cie Zuid-Holland nog allerlei initiatieven om de polders in Wijk en Wouden aantrekkelijk te houden voor de jeugd. Zo zou er een kanoroute moeten komen en een grote recreatie- plas. Beugelsdijk vindt het terecht dat er zoveel initiatieven wor den ondernomen voor het Land van Wijk en Wouden, in tegenstelling tot bijvoorbeeld andere groene gebieden in de Randstad. „Wijk en Wouden ligt zo ingeklemd tussen de ste den. De druk op het open ge bied is hier verschrikkelijk groot. Het is een beetje verge lijkbaar met de Bollenstreek. Hoe meer draagvlak er onder de stedelingen is om het gebied open te houden, hoe groter de kans dat de landbouw er blijft." maandag 1 december 200j wassenaar - De gemeente Wassenaar ziet af van maat regelen tegen sluipverkeer uit de bollenstreek en Lei den. De provincie wil niet meewerken aan het 'selectief toelatingssysteem' dat Was senaar in gedachten had. Andere wegen ziet de ge meente niet, en dus legt Wassenaar zich maar neer bij de situatie. Wassenaar kampt al lange tijd met sluipverkeer, met name uit de bollenstreek, in de ochtendspits. Veel auto's kiezen voor de Katwijkseweg, omdat ze op die manier een stuk van de bomvolle A44 richting Den Haag kunnen mijden. Gezien de overlast en drukte die hierdoor wordt veroorzaakt, overwoog de gemeente Wassenaar om dit sluipverkeer te weren met slagbomen of via cameratoe zicht De provincie Zuid-Holland bleek echter tegen dergelijke plannen, omdat ze de door stroming van het verkeer be perken. „Helaas heeft de provincie geen medewerking ver leend", zegt een woordvoer der van de gemeente Wasse naar. „Voor ons is dat een fikse tegenvaller. Maar we accepteren de beslissing." Wassenaar neemt nu geen andere maatregelen tegen het sluipverkeer. Een aan passing van het wegenstel sel, om het ochtendverkeer in betere banen te leiden, is voor de gemeente te duur. Verkeershindemissen ziet de gemeente evenmin zitten. „Meer opties hebben we niet", aldus de woordvoer der. „We hebben het sluip verkeer nu maar te accepte ren. Met pijn in het hart, dat wel." Een woordvoerder van de provincie vindt de teleurstel ling van Wassenaar mis plaatst. „Natuurlijk hebben wij het verzoek afgewezen. Deze weg is een provinciale weg, die is juist bestemd voor doorgaand verkeer. Het is vervelend dat de weg zorgt voor drukte in Wassenaar, maar wij gaan op een pro vinciale weg natuurlijk geen slagbomen plaatsen." door Janneke Dijke warmond - De folder die Lei derdorp de Boterhuispolder in stuurt om het groene imago van de gemeente op te vijzelen, wordt met hoongelach ontvan gen. „Dat is toch zottigheid? Ie dereen weet dat Leiderdorp de afgelopen dertig jaar alleen maar gebouwd heeft. Dan moe ten we ze nu geloven als ze zeg gen dat ze daarmee stoppen. Dat is net als een dief die dertig jaar gestolen heeft, en zegt 'waarom noemen jullie me nog steeds een dief, ik steel niet meer'", zegt Piet van der Geest, bewoner van de Warmondse Zijldijk. Met de folder, die binnenkort wordt verspreid, wil Leidérdorp duidelijk maken dat de ge meente niet alle polders wil be bouwen. De Boterhuispolder, nu nog Warmonds grondge bied, is in veilige handen bij de gemeente, aldus wethouder Molkenboer. Leiderdorp wil de ze polder in bezit krijgen na de Warmondse herindeling. Er zijn meer kapers op de kust, want Alkemade wil dat ook, zo heeft burgemeester Meerburg be kend gemaakt. Van der Geest, die onlangs een enquête hield waaruit blijkt dat veel van zijn buren het liefst aan de gemeente Alkemade worden toegewezen, vindt dat Leiderdorp niet goed omgaat met de belangen van boeren. „Ze wilden dê Nieuweweg slui ten voor landbouwvoertuigen. Ook de melkwagen kon er dan niet meer doorheen. Verder willen ze een landschapspark in de Boterhuispolder aanleggen. Ik kan je voorspellen, als ik een enquête houd met de vraag of mensen hier een landschaps park willen, dan is honderd procent tegen. De bewoners willen een open landschap, en in een landschapspark staan denk ik bomen." Toch ziet hij wel uit naar de folder. „Dan zie ik wat ze van plan zijn." Van der Geest vindt een metge zel in Kurt van der Heden, voorzitter van de agrarische na- tuurvereniging Vanade, waar van de meeste boeren in het ge bied lid zijn. „Ik zie die folder met een glimlach tegemoet. Dat Leiderdorp de polders open wil houden, is tot nu toe aan ieder een ontgaan." katwijk/wassenaar - De hou ten voet met zes tenen op het strand tussen Katwijk en Was senaar is dit weekeinde gesto len. De diefstal werd gisteren door een van de kunstenaars van het Leidse collectief Uit schot zelf ontdekt. Ze hebben inmiddels aangifte van diefstal gedaan. Volgens kunstenaar Merijn moet het beeld door een parti culier zijn meegenomen. „We hebben Rijkswaterstaat gebeld maar die heeft het beeld niet weggehaald. Ze vonden het zelfs wel mooi en wilden het la ten staan. We hebben voor dit beeld ook geen nieuwe strand- paal vernield maar gewoon het beeld op de oude stomp vastge maakt." Het anderhalve meter hoge beeld was met schroeven aan de strandpaalstomp vastge maakt. Die schroeven zijn ver volgens afgevijld om het weg halen van het beeld extra lastig te maken. „We hoopten dat het beeld er drie of vier maanden zou staan en dan zo vastgeroest zou zitten dat het niet meer los kon worden gehaald. Het heeft er nu maar een week gestaan", vertelt Merijn. Hij baalt flink van de diefstal. „We zijn hier toch vier weken mee bezig ge weest. Niet elke dag, maar we hebben er wel veel tijd ingesto ken." HSL-gedupeerde families uit Leiderdorp enthousiast over tunnelexcursie vervolg van voorpagina door Marieta Kroft siasme lijkt grenzeloos. „Mijn hobby is niet alleen tuinieren, maar ook bloemschikken. Ik doe mee aan de kampioen schappen. Kom maar mee, dan laat ik het zien." Behalve een weelde aan vaste planten, staat de hele achter tuin vol poppen van twijgen, krullerige stukjes en zorgvuldig uitgekiende combinaties van bladeren en takjes. De Graaf: „Het kan heel eenvoudig zijn: je neemt wat snoeiafval en stopt er dennenappels en lampjes tussen." Haar man en zoon ko men net de rendieren gemaakt van berkentwijgen brengen om in de voortuin te stallen. „Ik ben de hele dag met de tuin be zig. Ook in de winter. Ik ben een landvrouw." Haar gouden tip: „Probeer tevreden te zijn met wat je er zelf van maakt. Je moet niks. Probeer jezelf erin te leggen." 'Mooiste oases' De mooie tuinen in Leider dorp verdienen meer aan dacht, vindt de commissie 'Mooi Leiderdorp'. Op initia tief van het Leiderdorpsé Mi lieuplatform gingen groen- liefhebbers het afgelopen halfjaar op zoek naar de mooiste oases in het dorp. Vereiste was wel dat de tui nen zichtbaar zijn vanaf de weg, omdat alleen die tuinen het straatbeeld verfraaien. Vrijdagavond maakte burge meester Zonnevylle de win naars bekend tijdens een feestelijke avond in theater de Muzenhof. Er zijn prijzen uitgedeeld in zes categoriën: kleine tuinen, grote tuinen, hoektuinen, watertuinen en bijzondere tuinen. Ook was er een prijs voor de mooiste straat. De commissie was gul met de prijzen: in elke cate gorie waren er eerste, tweede en derde prijzen, plus enkele eervolle vermeldingen. leiderdorp - De jaren vol zorgen liggen achter ze. De zes families van de Bospolder uit Leiderdorp die moesten wijken voor de bouw van de HSL, lijken hun draai op een andere stek weer te hebben gevonden. Zaterdagoch tend keerden ze weer eens terug naar hun oude vertrouwde plek dat nu een groot bedrijventer rein is geworden. Vol belangstel ling gaven ze gehoor aan de uit nodiging van het HSL-projectbu- reau HSL-Zuid om een kijkje in de tunnel te nemen. „In 1997 is het allemaal voor u begonnen. Ik heb u zien wor stelen", haalt projectleider Hans van der Sluijs tijdens zijn welkomstwoord in het kantoor de herinnering op. „Letterlijk en figuurlijk hebben wij de grond onder uw voeten wegge zogen. Het is een heel moeilijk proces geweest. Ik heb daarom respect voor u, hoe u allemaal een oplossing hebt kunnen vin den." Van der Sluijs kijkt naar Victor Molkenboer, wethouder van Leiderdorp. „Leiderdorp heeft zich in dit proces altijd actief opgesteld." Maar nu gaat Van der Sluijs te ver, aldus de oud- Bospolderbewoners. „Ik heb niet de indruk dat er veel ge daan is door Leiderdorp", zegt Franck van der Valk geïrriteerd. „Jacobswoude stelde zich nog actiever op." Molkenboer doet een poging om hem uit te leg gen dat hij 'achter de schermen toch erg actief is geweest', maar dat wil er bij Van der Valk ju nior niet in. Franck en zijn vader Koen van der Valk hadden tot twee jaar geleden op zes hectare een vas te plantenkwekerij. „Tot het laatste moment hoop je dat jouw bedrijf net buiten die HSL-plannen vallen", vertelt Franck. „Maar toen kwam het moeilijkste moment: je weet dat je weg moet en je moet op zoek naar iets anders. Dat valt zo verschrikkelijk tegen." Ook financieel, maakt de jonge ondernemer duidelijk. „Ons be drijf was getaxeerd. Maar daar na sprongen de prijzen voor onroerend goed omhoog." Van der Valk junior is nu kweker in Voorhout. Zijn vader is een hobbykwekerij begonnen in Boskoop. „Maar dat loopt uit De voormalige bewoners van de Bospolder in Leiderdorp luisteren, in de loods vol segmenten ofwel betonnen tunnelwanden, naar Hans van der Sluijs van de HSL-projectorganisatie. Foto: Eric Taal de hand. Hij kan niet stil zit ten", zegt Franck. Van der Valk senior kan er weer om lachen. Hij teelt 400 verschillende pioe nen in zijn kas. Het gaat nu goed met vader en zoon, sinds ze op 2 januari 2002 uit de Bo spolder vertrokken. Geen kwaad woord hebben ze voor de HSL-projectorganisatie. „Ik ben nooit tegen die HSL ge weest", merkt Koen van der Valk op tijdens de wandeling over het bouwterrein naar de startschacht van de boortunnel Aurora. „De ontwikkelingen gaan nu eenmaal door. En Van der Sluijs is altijd goed voor ons geweest hoor. Dit organiseert hij toch ook maar weer op zijn vrije dag voor ons. Anderen hebben uren op een kaartje voor een excursie moeten wachten. Wij krijgen een VIP- behandeling." De groep staat even stil bij de opslag van segmenten ofwel betonnen tunnelwanden, van elk zo'n veertien ton. De lift brengt de voormalige Bospol derbewoners vervolgens naar beneden, naar de startschacht. Het is proppen in het busje, dat klaar staat. Tijdens de tocht naar Aurora, passeert de groep vrijwel ongemerkt de tunnel schachten Achthoven, Nil en Bent. Het enige herkenbare is de opening die door de tunnel- wand is gemaakt, naar boven. Na 6,8 kilometer circa 25 meter onder maaiveld te hebben gere den, is de boormachine bereikt. Hij is iets verder dan het West einde in Hazerswoude-Dorp. Nog 220 meter boren en de unieke miljardenklus is ge klaard. Nog voor de Kerst moet Aurora de ontvangstschacht hebben bereikt. De 120 meter lange fabriek wordt in de maanden januari en februari ontmanteld. De bezoekers worden steeds enthousiaster. Franck van der Valk zet zijn familie bij de boor machine op de foto. „Dit maak je nooit meer mee." De voor malige Bospolderbewoners lo pen via smalle trappen en brug gen naar het eindpunt van de Aurora. Het moment had niet beter kunnen zijn: er wordt juist een segment tegen de zij kant van de tunnel geplaatst. Foto- en filmcamera's leggen het beeld vast. Met voldoening laten de tun nelbezoekers zich weer naar het beginpunt vervoeren. Iedereen is het erover eens: het is de moeite waard geweest. En de pijn over de teloorgang van hun polder? Die slijt.Al blijft de heimwee naar de molen", zegt oud-molenaar van de Bosmo len, Wim Oostveen. Zijn molen staat nu in Koudekerk aan den Rijn. „Nee, ik ben niet met de molen meegegaan. Ik ben in middels weduwnaar. Ik voelde er niets voor om er alleen te wonen. Maar mijn gordijntjes hangen er nog." Oostveen woont nu in een hoekhuis in Hazerswoude-Dorp. „Ik heb het best naar mijn zin." En zo is dat eigenlijk met de meeste aanwezigen het geval. „Je moet altijd van een nadeel een voor deel zien te maken", aldus Koen van der Valck. Plan voor fietstocht door de tunnel leiderdorr/hazerswoude-dorp - Een fiets- of wandeltocht of misschien een hardloopwedstrijd door de HSL-tunnel van Lei derdorp naar Hazerswoude-Dorp en andersom. De HSL-pro jectorganisatie denkt erover om in het najaar van 2004 het pu bliek nog een keer een kans te geven de tunnel te zien, zonder daarvoor vanaf 2007 de flitstrein te hoeven nemen. Het plan staat nog in de kinderschoenen. Wat en wanneer er precies iets gaat gebeuren en wie er allemaal mee kunnen doen, is nog niet bekend. geen knop aan. Nu staat-ie hier te bloeien." De Graaf gelooft niet dat de echte sukkel in tui nieren gered is met een tip: „Het moet toch ook een beetje in je zitten. De straatprijs viel een huizenrij aan de Cor Gordijnsingel toe. Anja de Graaf (geen familie van Pieter) ruimt net haar Hallo- weenpompoenen op om ruimte te maken voor kerstkransen en rendieren. Onder het raam staan klompen met wortels voor het paard van Sinterklaas. „En als straks het prinsesje is geboren dan wordt het hier rood-wit-blauw." Haar enthou gis straks het prinsesje is geboren, dan wordt het hier rood-wit-blauw' f Jeroen Overduin dc 5 ierdorp - „Wij komen van eaandgrond. Die klei is vrese- di Toen we hier kwamen was aituin verwaarloosd en de lihd helemaal verzakt. Je n.ite zó een end omlaag." De te» van zeventigplussers Rob >rRosa Grijn ligt er amper drie ri Toch reikte de commissie joi Leiderdorp' het echtpaar -teerste prijs in de categorie oektuinen' uit én de hoofdbo- 31 aller tuinen. Rosa Grijn: „Ik lep niet hoe ze erbij komen. Je nfhet bij ons vroeger in Ben- >Hom moeten zien: dat was oltuinieren." n|n de kunstschilderes een atlr jaar geleden haar rug brak, i. bilde het echtpaar het vrij- mde huis in Bennekom en enorme tuin eromheen voor hoekhuis in Leiderdorp. Als «een penseel vasthield, had Be tuinschep in haar hand. ■nog een val, waarbij ze dit- m haar arm brak, kon ze al- i nog vanaf een krukje haar ene vingers in de aarde ste- i Met de hulp van haar man akte ze er de 'mooiste tuin Leiderdorp' mee. |a Grijn laat foto's zien van ruim duizend vierkante me- fuin in Bennekom. „Je moet 'niet op een balkon zetten, van die bloembakkies ze- Op de foto's bloemenzee- ^terrassen, bomen en maar ■t vijf vijvers. „Als kind al ik altijd buiten. Ik ben altijd Bteresseerd geweest in plan- en bomen." Net als op het t-Ik laat ze in de tuin haar cre- D^teit de vrije loop. Rob Grijn - mikt: „Waar ik nou zo'n ple- oij aan heb: dan staat een g-nt eenmaal, en dan moet-ie i-ïr tien centimeter verder- -Zijn echtgenote heeft een iden tip voor diegenen on- it wier handen iedere plant wijkt: „Je moet goed je oren luisteren leggen bij mensen er verstand van hebben. En ucen. Het merendeel van l planten stek ik." Rosa en Rob Grijn met hun hond Boris in de winnende tuin. Foto: Eric Taal Winnaars 'bijzondere tuinen', één van de vijf andere catego rieën, zijn politieagent Maurice Makkinga en Pieter de Graaf, verkoper van doe-het-zelfarti- kelen. De voortuin, aangelegd in '97, is bijzonder vanwege de opbouw in drie lagen: een ter ras met honderden potten en bakken, daaronder de muur waarlangs klimplanten groeien en daaronder de eigenlijke tuin. „Ik was heel verbaasd", zegt de Graaf, de eigenlijke tuinier van de twee, „Toen we de uitnodi ging kregen dachten we: we gaan er niet heen. We zouden mensen op de koffie krijgen." Makkinga: „Ik wist dat-ie zou winnen hoor." De twee schrijven de prijs toe aan de diervriendelijkheid van hun tuin. De Graaf: „Zo hebben we ieder jaar een merel die een nest bouwt. Er lopen ook pad den en salamandertjes." Zijn vriend vult aan: „En een heg- genmus. De tuin biedt veel be schutting." Niet lang geleden hoorden ze die mus om vijf uur 's ochtends paniekerig tjilpen. De twee sprongen meteen uit hun bed om het arme beestje te redden van de kat van de bu ren. De achtertuin, voor de commis sie onzichtbaar gebleven, is misschien nog wel specialer. De schuifdeuren komen uit op een witte veranda, waarvandaan een paadje onder een boog van rozenstruiken loopt, uitmon dend op een tegelmozaïek. Het meest markant is het lage 'doolhofje' dat De Graaf minu tieus knipte uit kleine buxus- haagjes, 's Zomers is de tuin zo begroeid en vol bloemen, dat er nauwelijks nog gebarbecued kan worden. „Ik kan niks weg gooien. Ik zie planten echt als iets levends. Toen we hier kwa men wonen lag er een appel boom op een afvalberg. Er zat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11