Oorlogsdagboek op herhaling REGIO We zijn allemaal marionetten in een oorlogsspel 'We schrijven elkaar nog niet af Wat de Irakezen zelf willen, interesseert de Amerikanen niet door alleen een leider te verjage1 fe kunt geen probleem oplossen NAVRAAG Minister Zalm (financiën) en staatssecretaris Van Gennip (economi sche zaken) willen de export naar Irak bevorderen, om de wederop bouw van het Bedrijven nog niet in de land te 5timule- J 0 - ren. Ze bieden be- rij voor export naar Irak drijven een ex- portkredietverze- kering aan. Het rijk staat daarmee garant als klanten niet betalen. Volgens NICO VAN PARIDON, consulent internationale handel van de Kamer van Koophandel van Rijnland, is de regionale belangstelling voor export naar Irak nog vrij gering. Krijgt u veel vragen over de mogelijkheden om in Irak zaken te doen? „Ik moet zeggen dat ik sinds het uitbreken van de ooflog één vraag heb gekregen. Dat was iemand die wilde weten of de boycot met Irak was opgeheven." Wat kunt u betekenen voor bedrijven die graag naar Irak willen? „Dat is heel divers. Van één telefoontje plegen tot een bedrijf echt begeleiden. Ik kan een exportsubsidie regelen. Bedrijven kunnen via het 'programma starters buitenlandse markten' een bijdrage krijgen als ze een nieuwe markt gaan bewerken." Bent u verbaasd over de geringe belangstelling voor Irak? „Weet u wat het is mevrouw: de wereld is zó groot. Voor bedrijven zich wagen aan een afzetmarkt in een risicoland gaan ze eerder naar nieuwe Europese staten, zoals Polen. Dat is trouwens ook het advies van de staatssecretaris aan beginnende bedrijven. Dat ze eerst in Europa blijven. En ik kan het alleen maar met haar eens zijn. Van de zestien bedrijven die ik dit jaar aan een exportsubsidie heb geholpen, gaan er maar vier buiten Europa: naar Taiwan, de VS, Rusland en Japan." Denkt u dat een exportkredietverzekering bedrijven over de drempel zal helpen? „Nou, dat kan wel helpen. Dan loop je toch minder risico. Als een Iraakse bank in problemen raakt of het lossen van goederen in ha venstad Basra niet mogelijk is, krijg je 85 90 procent terug als de klant niet betaalt." Hoeveel bedrijven in het Rijnland-gebied doen zaken met Irak? „Dat zijn er toch nog twaalf, die uit ons systeem rollen. Ik heb een paar grote bedrijven gebeld en de meeste doen zaken via andere landen, zoals Jordanië. Indirect dus. En als ze het direct doen, doen ze het alleen bij vooruitbetaling. Dan heb je dus niets aan zo'n exportkredietverzekering." Die indirecte handel was er waarschijnlijk al tijdens de boycot? „Dat zou best eens kunnen." tekst: Erna Straatsma UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES Lokale Accountgroep: 071-5 356 300, fax:,071-5 356 325, e-mail: lag.ld@hdc.nl. Brancheverkoop: Auto Accountgroep: 075-681 3663, aag@hdc.nl. Bureau Accountgroep: 075- 6813636, bag@hdc.nl. Business tot Business: 072-519 6540, lag.btb@hdc.nl. Makelaars Accountgroep: 023-515 0543, mag@hdc.nl. Personeel Accountgroep- 075-6813677 pag@hdc.nl. Woon Accountgroep: 072-519 6554. wag@hdc.nl. ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za.-10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. COLOFON MAANDAG 1 DECEMBER 2OO3 ANNO 1978, vrijdag 1 december LEIDEN - 'Lei den in herstel' is het motto van het huidi ge gemeente bestuur. De Vismarkt, on derdeel van de marktenroute, is straks een promenade. Foto: archief Leidsch Dag blad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Ik sta absoluut niet achter de oor log of de Amerikaanse troepen, maar toch zit er een lichtpuntje aan deze situatie. Hoe droevig de situatie ook is, dit is de kans voor de wereld om van Bush af te komen. Als er twee of meer Amerikanen per dag blijven sterven, dan is het volgend jaar zomer echt afgelopen voor hem. Je zou toch denken dat de Verenigde Staten nu wel wat serieuzer om zou den gaan met de gevoeligheden van andere culturen. Maar de bevolking, de leiders en de soldaten weten bij na niets tot totaal niets over de islam en degenen die dat geloof aanhan gen. Dit feit alleen al heeft geleid tot aanslagen in Irak en tot terroristi sche acties tegen de VS en ik ver wacht dat die onverminderd zullen doorgaan. De Amerikaanse soldaten zijn bang. Ze hebben een onbekende tegenstander, die ze niet kunnen zien, en ze zijn marionetten in een oorlogsspel. Maar dat zijn we eigen lijk allemaal. Ik hoop dat deze niet te rechtvaardi gen oorlog zal leiden tot het vertrek van Bush en zijn ouderwetse rege ring. Amerika zou zichzelf te kijken zetten als een land vol robots, die al leen maar doen wat ze gezegd wordt, als ze die man herverkiezen. Hij is gewoon een internationale ter rorist. Lee Eure 12 December is voor veel regiogeno ten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het sa mengaan van drie protestantse ker ken in Nederland. Voor de één reden tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: Jan van de Plas uit Katwijk aan Zee - van de hervormde kerkvoogdij. Hij behoort tot de meer derheid van Katwijkers die tegen de fusie zijn, maar het ook niet op een scheuring willen laten aankomen. Zij gaan 'schoorvoetend' mee. „In de nieuwe kerk is te veel vrij heid om zaken te propageren waar wij afstand van nemen. Het homo huwelijk is daarvan maar een voor beeld. Het gaat ook om de belijde nis en de doop, de visie op het Schriftgezag. Daarover mogen straks verschillende opvattingen be staan in de kerk. 12 December is voor onze Katwijkse kerk een cruciale dag. Als de voorte kenen ons niet bedriegen, is er lan delijk een krappe tweederde meer derheid die met de fusie instemt. We hopen tot het laatst toe dat die niet wordt gehaald. Anders wordt het een zwarte dag. Bij een tweetal wijkgemeenten zal een breuk ont staan. Dat kan nooit de bedoeling geweest zijn. De fusie leidt tot enorme spannin gen. Wij ervaren het als een van bo ven opgelegde, gedwongen fusie. De gemeenten waar de samenwer king wél soepel loopt, zou ik geen strobreed in de weg willen leggen. Prima. Maar de fusie wordt nu ge forceerd in de héle kerk. De synode wil van drie kerken één maken. In het meest trieste geval zullen er vier zijn na de fusie: die grote PKN en de restanten van de oude kerken. Ik zeg: laten we een model vinden waar zowel voor- als tegenstanders zich wel bij voelen. De hervormde kerk heeft toch ook altijd allerlei schakeringen gehad: van uiterst vrijzinnig tot orthodox. Een eventuele scheuring werkt na tuurlijk door in allerlei verbanden rond de kerk. Mensen komen ook binnen mannenverenigingen, zang koren, scholen, families en gezin nen tot een verschillende keuze. Als een organisatie na een fusie uit eenvalt, is dat natuurlijk geen recla me. Hoe moet dat nou jonge men sen motiveren voor de kerk? Ik heb jarenlang in de politiek gezeten. Als een partij in ruzie leeft, gaat daar geen enkele wervende kracht meer vanuit. Nu praat je niet over zetels, ANNO 1903, Dinsdag 1 December VALKENBURG - In een daartoe tegen twee uren belegde Raadsverga dering had vanmiddag de installatie plaats van onzen nieuwen burge meester, den heer P. Lotsy. Nadat de oudste wethouder, de heer A. Bol Az. Jr., hem in een korte rede de belangen der gemeente had aan bevolen en ZEA. hetteeken zijner waardigheid aangeboden, nam de heer Lotsy het woord om allereerst H.M. de Koningin te bedanken voor zijn benoeming, zich dan wendende tot den Raad, wiens vergaderin gen hij zóó wenscht te leiden, dat de welwillendheid steeds den bo ventoon blijve voeren, ook bij verschil van inzicht. Hij stelt zich voor in de voetstappen te treden van zijn voorganger, die een achttal jaren de ze gemeente had bestuurd tot aller tevredenheid. Onder inroeping van Gods onmisbare zegen op den arbeid van Burge meester en Gemeenteraad beide, sloot de Voorzitter de vergadering, nadat de Raad den heer Lotsy met algemeene stemmen had benoemd tot ambtenaar van den Burge lijken Stand. Zonder eenige feestelijkheid, in allen een voud, had deze plechtigheid plaats. Alleen betoonden vele ingezetenen hun belang stelling door het uitsteken der vlag. „Het zal nog heel lang duren voordat de gevech ten voorbij zijn. Er zullen nog veel meer doden vallen." Dat voorspelt Azad Sarkisian in dit tweede deel van de serie waarin de schrijvers van het oorlogsdagboek in maart en april de si tuatie in Irak nog eenmaal onder de loep ne men. Sarkisian is geboren in Zakho in het noor den van Irak. In 1991 vluchtte hij naar Syrië. Om dat hij daar werd gedwongen om als spion in Irak te werken ging hij er opnieuw vandoor. Sinds 1997 woont hij in Noordwijk. Daar is hij een van de 28 uitgeprocedeerde vluchtelingen. „Als Nederland in een dergelijke situatie zou verkeren zou ik waarschijnlijk ook tegen de be zetters vechten", zegt Ahmed Dadou, een Al- phenaar van Marokkaanse afkomst, die interna tionaal recht studeert in Amsterdam en vaste gast is in hettv-discussieprogramma Het Lager huis. Lee Eure uit Florida, die in de Golfoorlog-] soldaat was in het Amerikaanse leger en nu i ternationale betrekkingen studeert aan de W' ster University in Leiden, ziet maar een lichtpv tje: „Dit is voor de wereld de kans om van de r ternationale terrorist Bush af te komen." In Nederland is het spreekwoord: tussen twee vuren zitten. In Irak zeggen wij: hier is het water, daar de tegenstander. Als je vecht, dan moet je tot het einde doorgaan. Als je je terugtrekt, dan verdnnkje. De Ame rikanen hebben geen keus meer. Te rugtrekken kan niet. Dan krijg je burgeroorlog. Ik hoop dat het snel echt vrede wordt in Irak, maar dat zit er niet in. Het zal nog heel lang du ren voordat de gevechten voorbij zijn. Er zullen nog veel meer doden vallen. Ik was daar al bang voor toen de Amerikanen en Britten Irak binnen vielen en helaas heb ik gelijk gekre gen. Ik heb altijd gezegd dat ze daar weg moesten blijven en daar blijf ik bij. Door jarenlange sancties was Irak moe. Binnen een jaar zou dat tot opstanden hebben geleid en dan was het gebeurd geweest met Sad dam. Maar vooral de Verenigde Sta ten wilden daar niet op wachten. Ze wilden gewoon Irak bezetten. Niet zozeer om Saddam weg te krijgen. Die was niet gevaarlijk voor Amerika. Maar om er de macht te krijgen. Nu ze zijn binnengevallen, hadden de Amerikanen het anders moeten doen. Ze hadden meteen nauw moeten samenwerken met de oppo sitie en die mensen, toen het land veroverd was, de democratie moeten leren. Een leger kan geen land bestu ren. Zeker geen vreemd leger. Mili tairen zijn gewend om te vernielen, niet om een land op te bouwen. De oppositie had naar voren moeten worden geschoven. Er zijn mensen die dat kunnen, maar die moeten dan wel worden geholpen. Het liefst door de Verenigde Naties. Irakezen hebben nooit democratie meege maakt. Het is net als wanneer je ie mand voor het eerst in een auto zet en hem of haar dan meteen de snel weg op stuurt. Het komt over alsof de Amerikanen die democratie wel degelijk willen overdragen. Maar in werkelijkheid is dat helemaal niet zo. Er wordt alleen gewerkt met mensen die honderd procent op de Amerikaanse manier denken. Wat de Irakezen zelf willen, interesseert de Amerikanen niet. Ze willen gewoon daar blijven, de olie bronnen controleren en vanuit Irak de hele regio onder controle hou den. Met die houding bereikt Amerika niets. De angst onder de bevolking wordt alleen maar groter. Voor aan hangers van Saddam, maar nu ook voor de VS. De mensen zijn bang dat niet alleen extremisten plotseling binnenvallen, maar ook Amerika nen. Op zoek naar wapens en naar vermeende tegenstanders." Azad Sarkisian Een Apache helikopter patrouilleert in de omgeving van Tikrit, de geboorteplaats van Saddam Hussein. Foto: AP/Efrem Lukatsky maar wel over betrokkenheid. Over verdeling van de kerkelijke goederen en de banksaldi hebben we met nog geen woord gerept en daar ben ik blij om. We wachten eerst het besluit af, en we blijven zoeken naar wegen om de conse quenties zo beperkt mogelijk te houden. We schrijven elkaar nog niet af, zeker nu nog niet. Het heeft geen zin naar de rechter te stappen of elkaar kerkgebouwen te ontzeg gen. Het zou me Zwaar van hen te genvallen als de bezwaarden met- k een naar de rechter zouden stapprft na het fusiebesluit. Dat soort din- it gen moeten we zo ver mogelijk votf ons uit schuiven - wat niet wil zegfll gen dat zo'n moment niet zou ko-it men. Het is net als een echtschei- ding. Als twee partijen voor de 'd rechter staan, dan is de breuk écht 1 definitief." to iu tekst: Silvan Schoonhoven e foto: Hielco Kuipers II nen, is des te schrijnender. Ik pro beerde me onlangs te bedenken hoe ik tegen de situatie aan zou kijken als ik in Irak zou wonen. Je ziet de chaos in je land. Onderwijs en ge zondheidszorg functioneren niet of nauwelijks. De Irakezen die mee mogen doen aan de onderhandelin gen over een nieuwe regering zijn geselecteerd door de bezettende machten. De oude machtsstructuren stellen ineens niets meer voor. Tien duizenden gefrustreerde soldaten zitten werkloos thuis. De 'ongelovige westerlingen' houden je op straat aan voor vernederende routinecon troles. De bezetter bepaalt de in houd van de nieuwe democratie zonder rekening te houden met de ideeën in het land zelf... ik zou best gefrustreerd zijn. Als Nederland in een dergelijke situ atie zou verkeren, zou ik waarschijn lijk, zoals onze eigen verzetsheld^ tijdens de Tweede Wereldoorlog ie hebben gedaan, ook tegen de be2a ters vechten. Het gevecht tegen dn bezetters, zoals een groot deel vait de Irakezen de buitenlandse milihi ren ziet, zal nog lang voortduren.lt dere vorm van verzet proberen tei diskwalificeren door het terrorist te noemen is weglopen voor de re. liteit. 0 De nieuwe doctrine van regime-vei seling is een zeer beperkte ideoloél gebleken; gebaseerd op de korte 1 i mijn. Het weghalen van een leidei) als oplossing van alle problemen! 1 heb ik altijd te simplistisch gevonp den. Daarom was ik tegen deze ojt log. Ik vraag me af of de voorstanjn ders van .deze oorlog nog altijd o^jr tuigd zijn van de juistheid ervan, rt ir Ahmed Dadou Bi In Nederland is men weer druk aan het debatteren over de veiligheid van onze soldaten in Irak. Is het wel verantwoord om hen er heen te stu ren zolang er bijna iedere dag gealli eerde soldaten sneuvelen, vraagt men zich af. Wat ik mis is de discus sie over wat ze daar eigenlijk doen. Zijn ze echt onmisbaar of is hun bij drage niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat? Gaat het werke lijk om het helpen van de Irakese be volking of is de symboliek (dat wij als klein land meedoen aan grote wereldprojecten) de hoofdreden voor deelname? En hoe verstandig en wenselijk is het eigenlijk om deel uit te maken van een bezettings macht? Dat Saddam Hussein weg is, vindt niemand erg. Dat met hem ook de stabiliteit en handhaving van de openbare orde in Irak zijn verdwe-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10