Overleven met het filemonster 'Mensen gunnen elkaar niets meer op de weg' a 2003 De files zijn als mythische monsters. Hoe je ze ook bestrijdt, uitroeien lukt niet. Voor automobilisten en vrachtwagenchauffeurs rest maar één vraag: hoe overleef ik dat monster? Het nut van polderweggetjes, slimme distributie, de motor en een privé-chauffeur. door Carel Grol en Petra Huijser p de weg zie ik niet dat het slecht gaat met de economie", moppert Eric Schenk terwijl hij gas terug neemt, remt en aanschuift in de rij auto's richting A4. Alle ontslagron des en sluitingen van fabrieken ten spijt, hij merkt niet dat het aantal fi les afneemt. Schenk is chauffeur bij het Centraal Boekhuis. Vanuit het overslagcen trum in Rijswijk wurmt hij dagelijks zijn witgele vrachtwagen gevuld met boeken en kantoorartikelen door het verkeer. Net na het Prins Clausplein is het deze dag weer raak, overal flik keren rode remlichten op en nerveus wisselen bestuurders van baan. „Daar komt het door. Ieder voor zich, steeds maar van baan verande ren. Het zal ze een rotzorg zijn dat die file daardoor langer duurt. Men sen gunnen elkaar niets meer op de weg." Omrijden om deze file te vermijden heeft geen zin, weet Schenk. Er is geen andere route richting Voor schoten, zijn eerste stop. En vroeger op pad gaan? Hij lacht schamper om de suggestie. „De winkels waar we aan leveren zijn dan nog niet open. Trouwens, je moet wel heel vroeg gaan rijden om geen files tegen te komen. Helemaal als het regent, zo als vandaag, dan is het altijd en overal raak." Schenk zag zijn stelling onlangs weer bewezen. Buien veroorzaakten toen rond half negen 's ochtends 67 files met een totale lengte van 466 kilo meter. De dag belandde daarmee op de vierde plaats van de drukste spit sen aller tijden. Op de A2 richting Utrecht stond tussen knooppunt Hintham en Everdingen een file van 27 kilometer. Maar ook op de A16 van Rotterdam naar Breda was het raak. Tussen knooppunt Terbregse- plein en Hendrik-Ido-Ambacht wer den de automobilisten met een file van 15 kilometer geconfronteerd. Koploper in de fileranglijst blijft 8 fe bruari 1999. Door sneeuw en glad heid stond er die dag in totaal 975 kilometer file. Profetisch Schenk overleeft zijn dagelijks strijd met het fileleed redelijk simpel. Ge middeld zit hij maar een half uur per dag vast. Met dank aan de profeti sche blik van zijn werkgever. Het Centraal Boekhuis zag de bui in 1996 al hangen. Het opende in Amster dam een overslagcentrum dat 's nachts vanuit het hoofddistributie centrum in Culemborg wordt be voorraad. Met succes. In 1998 volgde een dependance in Rijswijk, in 2002 kwam er een vestiging in Meppel en begin volgend jaar is Weert aan de beurt. „Het drama is niet meer beperkt tot de randstad", schetst vervoersmana- ger Gijs van der Heiden van Centraal Boekhuis de strategie van het bedrijf. Dertig jaar zit hij in het vak. Natuur lijk, files waren er vroeger ook. „Maar niet zoveel. En er zijn nu nog al wat wegen waar er echt geen doorkomen meer aan is. Probeer maar eens over de A2 bij Eindhoven te rijden." Die problemen worden met de distributiecentra omzeild. Door hun ligging sluiten ze goed aan op de provinciale wegen, de ideale vluchtroute voor de file. Daarmee grijpt Centraal Boekhuis de enige kans die het heeft, zegt hoog leraar verkeersmanagement Henk van Zuylen van de Technische Uni versiteit Delft. „De enige manier om File op de Ag. Foto: Ron Pichel de file te ontwijken is om over de polderweggetjes te rijden. Verder zijn er niet zo gek veel alternatie ven." Van Zuylen, die zelf vaak met de trein reist, vreest echter dat de pro vinciale wegen niet berekend zijn op veel verkeer. „In Nederland is geen parallel wegennetwerk om op terug te vallen, zoals dat bij voorbeeld in Frankrijk wel het geval is. Hier is vaak maai- één route en ben je dus veroordeeld tot filerijden." De oorzaken van de files zijn talrijker FILE TOPTIEN eerste negen maanden van 2003 km/min* wegnr. richting koplocatie n 130935 A 2 Den Bosch Everdingen/knp. Everdingen 99867 A 9 Amstelveen Haarlem-Zuid Q 92887 A 20 Gouda Rotterdam-Centrum 90052 A 2 Utrecht Everdingen/knp. Everdingen B 89039 A 27 Breda Merwedebrug B 87202 A 8 Amsterdam knp. Coenplein 83938 A 10 Binnenring Coentunnel 80253 A 13 Rotterdam Berkel en Rodenrijs El 75542 A 4 Amsterdam knp. De Nieuwe Meer 03 71726 A 2 Maastricht knp. De Hogt Bron: VERKEERSINFORMATIEDIENST/GPD 'aantal kiliometers x aantal minuten dan de mogelijkheden ze te ontwij ken, zegt de hoogleraar. Het aanbod aan wegen is bij lange na niet toerei kend voor de vraag. De slechte aan sluiting van snelwegen op het we gennet in de steden en de vele op en afritten zorgen er volgens hem ook voor dat het verkeer zo vaak vastzit. Vooral de klacht over de op- en afrit ten is voor motorrijder Hans van Loozenoord een dagelijks terugke rende ergernis. Op zijn Yamaha TDM 9000 weet hij de file meestal te ontwijken. „Maar als ik stil sta, is het bij zo'n op- of afrit." De file zorgt weliswaar voor de nodi ge vertraging, maar hij ziet toch kans om binnen 45 minuten via Al en A50 van zijn huis in Schalkhaar (bij Deventer) naar Arnhem te rijden. „Een beetje automobilist doet er een half uur langer over", klinkt het vro lijk. Want lachen is het wel, rijden terwijl de rest stilstaat. De enkele bo ze blik richting zijn felgele helm neemt hij voor lief. „Met de motor door een file heen rijden, is niet ver boden. Het wordt gedoogd, zolang je je snelheid aanpast. Er zijn zelfs al automobilisten die in de file plek maken. In het verleden nam ik vaker de auto, maar dat is echt geen optie meer voor woon-werkverkeer. Dan sta je alleen maar stil." Geld Stilstaan in het verkeer kost geld, veel geld. Berekeningen van het mi nisterie van verkeer en waterstaat to nen aan dat een kilometer file per rijbaan 1800 euro per uur kost. Transporteurs hebben becijferd dat het stilstaan hen jaarlijks zo'n 1,2 miljard euro kost vanwege alle verlo ren werkuren. Hoewel iedereen ervan overtuigd is dat de files nooit helemaal zullen verdwijnen, trekt het kabinet-Balke nende tot 2010 715 miljoen euro uit om ze te bestrijden. Als wapen is ge kozen voor het plan ZSM (Zichtbaar- Slim-Meetbaar). Op de belangrijkste knelpunten moeten vóór 2006 150 kilometer extra spitsstroken komen. Daarnaast zit 330 miljoen in de knip voor speciale projecten die van be lang zijn voor de economie, zoals de aanleg van de A4 Midden-Delfland. Transport en Logistiek Nederland (TLN) vindt dat een aardig begin, stelt beleidsmedewerker infrastruc tuur Frank Steijn. „Maar daarmee loop je de achterstand niet in van ja ren niets doen." Hij ijvert op korte termijn voor een betere aansluiting van alle wegen op elkaar. Wie van de snelweg komt, moet moeiteloos via provinciale en ge meentelijke wegen het einddoel kunnen bereiken. „Klinkt logisch, maar is helaas vaak niet het geval. Er is absoluut geen bereikbaarheid van deur tot deur, waardoor chauffeurs en automobilisten steeds vaker ook in steden in de file staan. Beter overleg tussen gemeenten, provincies en Rijk is eigenlijk de eer ste stap op weg naai- een grondige aanpak van de files. Er ontstaat dan een netwerk van goede wegen waar door alle economisch belangrijke ge bieden met elkaar worden verbon den. Op termijn zou TLN willen dat automobilisten moeten betalen voor iedere kilometer die ze rijden. „Met het geld dat je daarmee verdient kun je wegen verbreden, onderhouden en knelpunten mee oplossen. Auto mobilisten en transportbedrijven willen daar best aan meedoen, als dat files oplost," is Steijns overtui ging- Bij de ANWB kijken ze nog breder naar oplossingen. Meer spitsstroken, vaker thuiswerken, later naar het werk, vaker met de fiets of het open baar vervoer. Markus van Tol van de Belangenvereniging voor Automobi listen verwacht dat al deze maatre gelen een steentje gaan bijdragen. Als maar tien procent van de auto mobilisten voor een andere ver voersvorm kiest, zijn we al een heel eind." Niet iedereen ziet de files graag ver dwijnen. Barend Groote Schaarsberg kan er geen genoeg van krijgen. Hij is privé-chauffeur en oprichter van chauffeursdienst Easy Way in Breda. Jarenlang zat hij dagelijks op de weg, nu kruipt hij nog één keer per week achter het stuur. „We bestaan door de file. Mensen huren ons in omdat ze weten dat ze sowieso stilstaan. Hebben ze een chauffeur, dan kun nen ze blijven doorwerken." Aanpassen Easy Way werkt voornamelijk met studenten die een speciale opleiding hebben gehad waarin filerijden een belangrijk onderdeel is. „Die file is niet te vermijden, tenzij de klant zijn reisschema aangepast. Eenmaal in een file moeten onze chauffeurs zo veel mogelijk hetzelfde tempo rijden als vrachtwagenchauffeurs. Want als je de hele tijd optrekt en afremt, be moeilijk je het werken van de klant." Ook belangrijk: de auto moet in de file zodanig staan dat bestuurders van andere auto's niet op de laptop van de passagier kunnen meekijken. Omrijden doen ze niet bij Easy Way, zegt Groote Schaarsberg: „We rijden op snelwegen, want aan alternatieve routes hebben we niets. Dat zijn slingerweggetjes, waai- het moeilijk werken is voor onze klanten." EasyWay is niet het enige bedrijf dat geld verdient aan de file. Ook de Ver- keers Informatie Dienst (VID) uit Amsterdam weet er een slaatje uit te slaan. Het verkoopt file-informatie aan de commerciële radiostations en verstuurt op verzoek sms-jes. Patrick Potgraven van de VID noemt het op vallend dat de files buiten de rand stad allemaal toenemen.Al staan in onze toptien allemaal plekken uit de randstad, op nummer tien na. Dat is knooppunt De Hogt bij Eindhoven." De Verkeers Informatie Dienst no teert en archiveert alle files. Dit jaar is de situatie verslechterd ten op zichte van vorig jaar. Boosdoeners zijn het slechte weer in januari en de warme zomer, waardoor we ook massaal in de auto kropen om elders verfrissing te zoeken. Een stukje omrijden is volgens Pot graven geen goed idee als je klem staat in de file. „Automobilisten kunnen wel omrijden, maar dat duurt vaak langer. Een snelweg heeft namelijk geen verkeersplichten en is daarom de makkelijkste optie." Computer Peter Huysmans van het bedrijf Al- turion verdient zijn geld met het aanbieden van alternatieve routes. Het Belgische bedrijf ontwikkelt GPS-systemen die ook files melden. De computer verwerkt razendsnel radiogolven met verkeersinformatie. „De gewone automobilist ontvangt maar een heel klein deel van de in formatie", zegt Huysmans. „Ons systeem ontvangt veel meer. De be stuurder krijgt automatisch een al ternatieve route." Grootste voordeel is volgens hem dat de automobilist ook op hoogte wordt gebracht van 'de file om de file'.Als uitvalswegen dichtslibben, registreert het GPS- systeem dat ook." Het apparaat heeft het formaat van een zakcomputer en kost tussen 269 en 569 euro. Hoe diep het fileleed zit, blijkt uit het feit dat sinds de in troductie zo'n acht maanden gele den, Alturion er duizenden verkocht. Waterdicht is het systeem echter niet. Een kleine file die niet op de ra dio komt, wordt niet door de com puter opgepakt. Maar, zegt Huys mans tevreden, het scheelt niette min vele uren duimendraaien in de file. „Ik heb hem zelf ook en het heeft me al tientallen uren opgele verd. In heel Europa, maar vooral in Nederland." Het voordeel van dit systeem is itc'er Mathijs Sterk nog niet gegund. Al drie jaar rijdt hij met zijn donker blauwe Jaguar dagelijks vanuit Utrecht naar Amsterdam, en al drie jaar staat hij iedere dag in de file. „Het is bijna deel van mijn werk ge worden." Vervelend voor hem zijn alleen de onvoorspelbare files. „Ik erger me hoogst zelden aan vast staande verkeer, maar laatst is het toch gebeurd. Ik moest 's avond van Amstelveen naar Almere en na an derhalf uur had ik nog maar acht ki lometer gereden. Toen realiseerde ik me dat ik lopend net zo snel was ge weest." Lange rijen wachtende auto's in de avondspits. Foto: GPD/Harmen de Jong

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8