MICHAEL Boekentips voor iedere sint BI Verrassende vuile spelletjes Held helpt alles naar de verdommenis m m Niets lekkerder dan een strip in je schoen Twee snaakse Victoriaanse pillen ÏG xxxxxxxx Ontroerend, aangrijpend en heftig Verhalen over eigenwijze portretten Riftvboe TUIÜDSL UD 7s HetwondeM baarlijk de hond in] de nacl Mark Haddoi THRILLERS Verrassingen zijn niet uitgesloten, maar de kans is zeer groot dat de thrillerliefhebber Verloren licht (De Boekerij, €17,25) van Michael Con nelly in de zak van Piet of onder de boom vindt. En die achtste thriller met en rond Harry Bosch is zélf al een verrassing van jewelste. Wie had durven voorspellen dat Bosch privé- detective werd? Vuile spelletjes van onvermoede kant, tegenwerking van de FBI - niets kan Bosch tegenhou- den om de vreselijke waarheid te achterhalen. Ex-vrouw Eleanor Wish zorgt voor licht in het doorgaans zo duistere leven van de detective. Zon der meer de thriller van het jaar. Dennis Lehane staat op de nomina tie die titel volgend jaar binnen te slepen. Dit jaar zat hij er al zeer dicht tegenaan met Mystic River en Duis ter als de nacht' (The House of Books, €12,50), dat ongetwijfeld de weg naar menig sintvierder en kerst kind zal vinden. Daarin moeten de privé-detectives Patrick Kenzie en Angie Gennaro het opnemen tegen een groepje sociopaten die elkaar in geweld overtreffen. Ze plegen een serie moorden in de buurt waar ook Kenzie en Gennaro opgroeiden. De titel Duister als de nacht is tegelijker tijd de vlag die de lading van Leha- nes werk perfect dekt. Geen thrillers voor beginners of mensen met een zwakke maag. Voor hen, maar ook voor mensen die hun naasten eens echt iets an ders wil schenken dan de bekende namen, is er Het uur van de wraak (Orega, €18,95) van Graham Hurley. Een policier in de beste Engelse tra ditie en gelukkig niet spelend op het platteland of een fictief boerendorp in Wales, maar in de stevige haven stad Portsmouth. Michael Connelly prijst Hurley de hemel in en gelijk heeft-ie. Het rechercheteam van Joe Faraday heeft de handen vol aan de zoektocht naar de Zuid-Afrikaanse gynaecoloog Pieter Hennessey. Sla ger is misschien een betere om schrijving van de wijze waarop deze medicus zijn werk uitoefent. Joy Fielding tot slot mag op nie- mands wensenlijstje ontbreken. De huurster (Holkema Van Waren- dorf, €15,99) heeft de beste ontkno ping van de afgelopen jaren. Arno Ruitenbeek STRIPS Met een goed gekozen boek maakt de sint elke vriend, vriendin, vader of moeder blij. Maar hoe te kiezen uit het overstelpende aanbod in de boekwinkel? De diverse boekenmedewerkers van deze krant maken het de goedheiligman een stuk eenvoudiger. Elk op hun eigen vakgebied geven zij hun voorkeur prijs. ZATERDAC 29 NOVE/Vj 2003 NEDERLANDSE LITERATUUR Th oil as Rosen boom Welke boeken, dit jaar ver schenen, zou ik zelf graag naast mijn schoen vinden? Natuurlijk De nieuwe man (Querido, €18,95) van Tho mas Rosenboom. Een histo rische roman over de opkomst en ondergang van Berend Be- pol, scheeps bouwer in Wir- dum, Oost-Gro- ningen. Een klassiek verhaal over een held die, bezield met de beste bedoe lingen, zijn scheepswerf, zijn huwelijk en de liefde van zijn enige dochter naar de verdom menis helpt. Driehonderd bladzijden lang word je mee gezogen naar, en opgeno men in een verdwenen we reld die intrigeert en be nauwt maar waaraan je niet kan en niet wil ontsnappen. Hartverscheurend en vol bi zarre geestige gevoeligheden, vond ik De asielzoeker (Nijgh Van Ditmar €24,90) van de uiterst creatieve Ar- non Grunberg. 'Zonder ge bruik te maken van God, me ditatie of een zeldzame kruidenthee', probeert hoofdpersoon Beek zijn aan kanker lijdende vrouw geluk kig te maken door eigen ver langens en wensen te nege ren. Vol wanhoop stellen Grunbergs personages alles in het werk om nog iets van het leven en van zichzelf te maken. En ondanks al die treurigheid, stel je ook vast dat niemand in onze litera tuur zo geestig schrijft als Grunberg. Met veel bewondering las ik de dikke roman van Rascha Peper, Wie scheep gaat (Veen, €19,90). Een jonge zwangere Haagse vrouw ver drinkt als haar bootje wordt overvaren. Maar wie schrijft dan, jaren later, die brief aan haar vader en wat doet die foto van een tweejarig meisje met blonde krulletjes in die zelfde envelop? De echte hel din van deze hartstochtelijke roman waarin mensen raad sels zijn voor elkaar, is de vijftienjarige Emma die een vreemd soort heimwee voelt naar het meeslepende leven van haar tante. Een mooi boek over de noodzakelijk heid van hartstocht in ons le ven. Hafid Bouazza schreef met Paravion (Prometheus, 19,95) een wonderschone, poëtische en maatschappij kritische roman over zijn land van herkomst, Marok- ko. Over de dromen, ook erotische, die daar ge koesterd worden. Over de vrouwen die door het ver trek van hun mannen en zonen naar West-Europa plotseling erva ren wat vrijheid is. Maar vooral over de teloorgang van diezelfde mannen die er langzaam maar zeker achter komen dat zij in hun nieuwe land geen enkele zeggen schap hebben over hoe het leven daar verloopt. Hun aanwezigheid hier is niet noodzakelijk. Een confronte rende analyse van een groei ende frustratie. Wim Vogel Wat een keur van striplekkernijen dit jaar. De trend in stripboekenland om steeds vaker met mooie literai re uitgaven te ko men, levert heel wat juweeltjes op, waaraan ook de niet fervente strip liefhebber veel plezier kan bele ven. Neem bij voorbeeld De avonden (Bezige Bij, 19,95) van DickMatena. De integrale verstripping van het mees terwerk van Gerard Reve heeft al veel lof mogen oogsten en blijft een prachtig cadeau. Tot nu toe zijn twee delen verschenen. Maar ook De stem van het volk (Casterman, 19,50) is een beeldverhaal met lite raire pretenties. De auteurs Tardi en Vautrin geven in de tot nu versche nen drie delen een adembenemende interpretatie van de Franse revolu tie, die de lezer urenlang aan zijn stoel kluistert. Dit voor de snobs onder de striplief- -vkuc-vi.ucm— hebbers. Maar er zijn veel meer aar dige dingen verschenen, waaraan het hele gezin plezier kan beleven. Pa heeft natuurlijk de laatste Blake en Mortimer, De sarcofagen van het 6e continent (Blake en Morti mer, 7,50) al aangeschaft. Dus wordt hij nu heel blij van het laatste product van vader en zoon Her mann. Zhong Guo (Dupuis, 4,99) heet deze prachtig getekende sf- thriller. Spanning, een vleugje poli tiek en exotische beelden brengen pa op het randje van zijn stoel. De puberende zoon krijgt weer ver trouwen in zijn traditionele ouders, wanneer die hem verblijden met de laatste Dirkjan (Silvester, 6,99) van Mark Retera. Ook in deel 7 weer raaskallende kabouters, treffende meligheid en unieke droogkloterig- heid. Zoonlief zal genieten. Even bi zar is de humor van Kim. Zijn uitga ve over Esther Verkest. De wraak van de clown (Oogachtend, 9,50) is een zoektocht naar de grenzen van de gekte. Je moet zelf een beetje gek zijn om het te kunnen bevatten, maar sta je er voor open dan heb je ook een onbedaarlijk plezier. In zijn genre letterlijk onverbeterlijk. Mam doen we ongetwijfeld een ple- BUITENLANDSE LITERATUUR zier met de autobiografi sche schetsen van Gerrie Hondius. Het tweede deel van haar in stripvorm uit gedragen le vensverhaal heet Pindakaas (Oog en Blik, 11.95). Ook voor de jongste in huis, dochterlief, hebben we een warme aanbeveling. De avonturen van Caspar en Hobbes (Big Balloon, 6,95) zijn altijd een schot in de roos. Er komen voorlopig geen nieu we avonturen meer bij van het ADHD-jongetje met zijn goedmoe dige lobbes. Dus dat wordt kiezen uit een van de verschenen delen. Ten slotte de oude klassiekers. Altijd goed voor dat heerlijke onderbuik- gevoel bij het lezen van een ouder wetse strip. Neem bijvoorbeeld de Vlaamser dan Vlaamse verhalen van Mare Sleen en zijn avonturen van Nero. In echt dialect worden die prachtige verzinsels nog eens verteld in de serie Nero Klassiek (Stan- - daard, 4,90). Voor het hele gezin. Jan Kuys Het toeval wil, of misschien niet het toeval, dat twee van de vijf beste buitenlandse romans van het afgelopen jaar dikke pillen zijn die al lebei spelen in de Victoriaanse tijd. Het zijn ook allebei nogal stoute romans, wat literair gezien logisch is als reactie op de puriteins- heid van de samenleving in de periode van Ko ningin Victoria, toen tafelpoten nog verborgen werden om mogelijke gelijkenissen met het mannelijk geslachtsdeel te verhullen. Heel aanlokkelijk dus om een schunnig boek juist in die periode te situeren. De Britse auteur Michel Faber, die opgroeide in Nederland, viel met glans ten prooi aan die verlokking. Zijn knoeperdikke roman Lelie blank, scharlaken rood (Podium, €25,00) had nog wel veel dikker mogen zijn, zo boeiend is zijn verhaal. Het gaat over een prostituée in Londen, anno 1875. De slimme en begeerde hoer Sugar probeert door een list haar milieu uit te komen, en wat voor verwikkelingen en bizarre personages haar daarbij tegenwerken of helpen; het blijft bijna duizend bladzijden lang uiterst boeiend. Ook omvangrijk en ook Victoriaans met een snaakse glimlach is de ro man Vingervlug (Nijgh van Dit mar, €22,50) van de Engelse schrijfster Sarah Waters. In deze Dickensiaanse roman wentelt de lezer zich met veel leesplezier in de armoede, ellende, uitbuiting en smerigheid van Londen ruim hon derd jaar geleden. Ook bij Waters duizelt de opgeroepen wereld soms, maar evengoed moet je de hersens er goed bij houden om niets te missen van het ingenieuze spel met Victoriaanse literaire en zedelijke normen. Pikant detail is het lesbische aspect van dit boek dat zich afspeelt in een periode waarin die vorm van seksualiteit in de literatuur helemaal niet serieus werd genomen maar louter bestond als verlekkerende mannelijke fanta sie. Stout en fantasievol: de Bookerprijs- winnaar van dit jaar, DBC Pierre, een ex-boef en -verslaafde wiens initialen staan voor Dirty But Clean, schreef met Vernon God Little (Po dium, €17,50) een boek over een jonge jongen die zó hatelijk over zijn omgeving denkt, vooral zijn moe der, dat het weer komisch wordt. Heel erg boos, een soort Holden Caulfield in Salingers The Catcher in the Rye maar dan hedendaags grof gebekt, en uiteindelijk bijzonder ontroerend - een knappe prestatie. Het meest geestige boek van 2003 is beslist Het wonderbaarlijke voor val met de hond in de nacht (Fontein, €14,50) van Mark Haddon, die in een editie voor vol wassenen op de markt kwam en met een omslag voor .jeugdige lezers. Of het echt een jeugdboek is valt te betwijfelen, maar vol wassenen kunnen zeer ge nieten van daze roman die consequent werd geschre ven vanuit het gezichts punt van een briljante maar autistische jongen van 15 jaar. Er sneuvelt in dit boek een hond, er sneuvelen relaties, carri ères, reputaties, huwelijken en wat al niet, maar on danks alle tragiek overwint glansrijk de humor - merci, Haddon. Margot Engelen 1)BC IMl.KKi: NON-FICTIE Wie heeft genoten van Arthur Japins nieuw ste roman Een schitterend gebrek over de eerste liefde van Casanova, mag eigenlijk ook Een liefde in Venetië (Mouria, €18,90) van de Italiaan Andrea di Robilant niet over slaan. Dit waar gebeurde verhaal, gebaseerd op de briefwisseling tussen Di Robilants voorvader Andrea'Memmo en diens grote liefde Giustiniana Wynne, speelt zich in de zelfde tijd af en Casanova komt op een gege ven moment zelfs hoogstpersoonlijk een helpende hand bieden. Want de liefde tus sen de vooraanstaande Memmo en het meisje Giustiniana van duistere komaf, kón eenvoudigweg niet in het Venetië van het midden van de achttiende eeuw. Intriges en onverhoedse wendingen maken hun verhaal spannend tot de laatste pagina. Jorge Semprun (Madrid, 1923) schreef al eer der over zijn verblijf tijdens de Tweede We reldoorlog in het concentratiekamp Buchen- wald, maar niet eerder maakte hij gewag van het verhaal, dat hij nu heeft opgetekend in De dode met mijn naam (Meulenhoff, 18,50). Als de Gestapo in december 1944 in eens weer belangstelling voor de gevangene Semprun aan de dag legt, besluiten zijn ka meraden hem in bescherming te nemen. Er moet een (bijna) dode worden gevonden die onder zijn naam zal sterven, waarna Semp run onder de naam van de dode verder zal leven. Als 'lastige getuige met een hinderlijk geheugen' roept hij de honger in het kamp, de stank van de latrines, de mensen die zich zelf al ten dode hebben opgeschreven, de 'prominenten' die altijd iets bij elkaar weten te scharrelen, weer op. De Amerikaanse schrijfster Susan Sontag ontdekte een jaar of tien geleden een onbe kend werk van een onbekende Rus, de arts schrijver Leonid Tsypkin (1926-1982). In haar voorwoord zegt Sontag het boek Zomer in Baden-Baden (Bezige Bij, €18,50) te reke nen tot de 'mooiste, origineelste en meest verheven werken' die ze ooit heeft gelezen. Aan de hand van het dagboek van Anna Gri- gorjevna Dostojevski verhaalt Tsypkin van het roerige verblijf van het echtpaar Dosto jevski in de zomer van 1867 in het Duitse kuuroord. Dostojevski is net getrouwd met de 25 jaar jongere Anna en hevig verslaafd aan het roulettespel. Voortdurend worden bezittingen van het paar verpand om nog een laatste keer te kunnen gokken. Hun ver haal en hun liefde is ontroerend, aangrij pend en heftig. Tsaar Peter de Grote zorgde tijdens zijn re geringsperiode van 1682 tot 1725 voor zo'n radicale Europeanisering van Rusland, dat de eigen cultuur erbij in schoot. Daar kwam in 1812 ineens verandering in met de Napo leontische invasie van het land. De'intelli gentsia begon zich te bezinnen op wat het nu eigenlijk betekende een Rus te zijn. Dat proces leverde een stortvloed aan literatuur, muziek en schilderijen op, van Poesjkin tot Tolstoj, van Moessorgski tot Sjostakovitsj, van Repin tot Malevitsj. Met Natasja's dans (Het Spectrum, €44,95) heeft de Britse histo ricus Orlando Figes een boek geschreven dat de kloof dicht tussen, zeg maar, Rembrandt en de plaggenhutten. Het inspireert om de klassieke Russische schrijvers te (her)lezen, en de beeldende kunst en composities an ders te ondergaan. Aly Knol KINDERBOEKEN Stoute kinderen en andere lie verds, de titel alleen is al voldoen de reden om dit boek van Maria van Eeden te tippen voor sint (Leo pold, €12,95). De illustratie voorop het gifgroene boek geeft al een lek kere voorzet naar de inhoud. Drie roodgewangde kinderen staan er: een meisje met een gigantische ro ze strik en weerwolftandjes; een jongetje met een boosaardige blik in de ogen en een sloompie met een groene bel uit zijn neus. Dit boek staat vol verhalen over eigen wijze portretten die precies doen wat ze zelf het beste vinden. En daardoor voortdurend in grote en kleine problemen verzeild raken. Soms herkenbaar, meestal te bizar voor woorden en juist dat maakt dit boek zo leuk. Voor vlotte lezers vanaf een jaar of zeven en om voor te lezen. Eigenwijs èn bekend van televisie is Knofje (Leopold, 13,50). De verha len van de serie over deze vuurto ren-roodharige kleuter zijn ge schreven door Burny Bos. De even simpele als originele beleve nissen van Knofje behoeven waar schijnlijk geen toe lichting. Op de voorkant van dit boek staat Knofje in prinsessenkle- ding en met het zo herkenbare boze hoofdje. De illu straties van Harmen van Straaten binnenin zijn treffend, al is het even wennen aan Knofje in zwart wit getekende uitvoering. Zeker omdat felle kleuren in de serie juist zo'n prominente rol spelen. Maar natuurlijk is succes evengoed ver zekerd met dit verha lenboek in een kleu terschoen. Twee cadeautjes in één, dat is het puz zel-telboek Rimboe rumba van Axel Scheffler (Gottmer, 13,50). Lekker groot en dik is het ook, maar dat komt vooral door de uitvoering in stevig karton, be stand tegen peuter knuisten. Rimboe rumba speelt zich af in de jungle. Steeds wordt een nieuw dier opgevoerd, waarbij te gelijk het aantal dieren oploopt van 1 tot 10. Elk nieuw getal met bijbe horende dieren is uitneembaar en te verdelen in twee puzzelstukjes die later bij wijze van tel-oefening bij elkaar gezocht kunnen worden. Een goed cadeau in de categorie 'leuk en leerzaam'. Vooral heel mooi is het boek Doornroosje, de schone slaapster in het bos (Sjaloom, €16,95). Adèle Geras vertelde het overbekende verhaal na; Christian Birmingham maakte de fenomenale illustraties. Doornroosje is precies zoals een sprookjesboek hoort te zijn: een harde kaft, gebonden in een don kerrode linnen rug met tierlantij nen van goud en een droom van een tekening voorop. Geras is een rasverteller; Birmingham een kun stenaar. Voila: een boek om in te verdwijnen. Willeke Heijkoop Egvv. puzzel-telboek

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 4