pretenties, geen frustraties Geen 9 Klein blijven is de ambitie van programmamaker Harry de Winter 'Ik ben een workaholic die zal sterven in het harnas' 'Gelukkig ben ik uit de Ouote-500 gedonderd' ZATERDAG 29 NOVEMBER 2003 Harry de Winter (54) is succesvol producent en programmamaker. Met zijn produktiebedrijf IDTV werd hij bekend door programma's als Taxi, Lingo, Pleidooi, Oud Geld en Triviant. Hij maakte muziekproducties voor onder anderen Madonna, Pink Floyd en Tina Turner en het popfestival Pinkpop. Klein blijven is zijn ambitie. 'Ik hoef geen Circustheater'. door Dick Hofland Foto: GPD/Phil Nijhuis .dgfefo, Ik lijd niet aan het Cliff Richard-syndroom. Als je het zou omrekenen heeft hij 25 jaar lang elke week een hit gehad, maar toch is 'ie nog altijd J enigszins ongelukkig. Omdat hij een oude man is wiens platen niet meer worden gedraaid. Ik denk dan: 'Wat kan jou dat nou schelen?' Of neem Joop van den Ende. Die man heeft zo'n beetje alles bereikt in zijn leven, heeft alle succes van de wereld en uit interviews blijkt altijd weer dat hij zich niet erkend voelt. Ik heb behoorlijk succes in mijn leven, maar als morgen niets meer lukt, kan ik daar echt niet mee zitten. Als dingen slagen, is dat meegenomen, maar meestal toeval. Er zit geen enkele pretentie achter. Daardoor zal ik niet snel gefrustreerd raken. Ik doe alleen wat ik leuk vind. Als ik zou willen, zou ik zelfs helemaal kunnen stoppen met werken, maar niets doen, ik kan het niet. Zodra mijn agenda leger wordt, ga ik 'm vullen met andere dingen. Ik ben niet lui, nooit ge weest. Ik ben 25 jaar lang zes keer per week naar Hilversum gere den om programma's te verkopen, heb in die tijd zestien uur per dag gewerkt. Daardoor teer je in op je gezondheid. Ik ben een workaholic die zal sterven in het harnas, maar niet door uitputting. Ik let nu beter op me zelf. Dat is wel veranderd sinds ik geld heb. Ik ga langer en vaker op vakantie, bij elkaar zo'n drie maanden per jaar, ik laat me af en toe door mijn arts onderzoeken, doe geen vergaderingen meer waar ik geen zin in heb en ik hoef niet meer vroeg op te staan. Ik werk vier maan den aan Wintertijd en daarnaast ben ik onder andere theaterproducent. Met mijn maatschappij Winterspelen wil ik helemaal niet groot worden, ik heb genoeg aan een theater met hooguit zevenhonderd stoelen. Ik hoef geen Circustheater. Klein is mijn ambitie. Succes is meegenomen, maar niet het uitgangspunt. Bij Wintertijd is dat mijn nieuwsgierig heid, ik ben oprecht geïnteresseerd in mensen. Door dat programma heb ik geleerd dat ieder mens zijn eigen ver haal heeft, dat het clichébeeld dat je vdn iemand hebt, niet klopt. Neem Rob de Nijs. Ik dacht altijd: 'Wat een flapdrol'. Hij blijkt een hele oprechte, zachte, lieve man. Een schatje. Zo wordt mijn imago vaak bepaald door het stempel 'rijk', en dat is vervelend en eenzijdig. Ik verza mel radio's, tv's en muziek, ik stem en ben maatschap- pelijk betrokken. Ik probeer de belangen te vertegen woordigen van mensen die niet voor zichzelf kunnen zorgen. Dat heb ik altijd gedaan, en waarom zou je daar mee ophouden als je veel geld verdient? Ik ben bevriend met Jan Marijnissen en geef adviezen aan zijn partij, de SP. That's it. Ik ben dit jaar eindelijk uit de Quote-500 gedonderd en daar ben ik zeer gelukkig mee. De nouveau riche kickt er op om in die lijst te staan. Ik vind het net de val van het Romeinse rijk, dat extraverte, dat te koop lopen met je rijkdom. Ik wil juist proberen een klein beetje bij te dra gen aan een rechtvaardiger samenleving. Ik heb me wel eens afgevraagd waar dat vandaan komt. Tot ik kort ge leden een interview met Wouter Bos las, waarin hij pro beerde te verklaren waarom hij zo idealis tisch is. Hij vertelt dat hij vroeger op school altijd de jongste was, omdat hij een klas had overgeslagen, vaak werd gepest en dat hij daardoor later wilde la ten zien waartoe hij in staat is en wil opkomen voor mensen die 'onder' liggen. Ik ben niet zo veel gepest, maar ik was op de middelbare school wel een klein jongetje. Vermoedelijk heb ik daar door ook geleerd voor mezelf te vechten, voor mezelf op te komen. Maar zeker zo belangrijk is volgens mij dat ik ben opgegroeid met ouders die in de Tweede Wereld oorlog vreselijke dingen hebben meegemaakt, daar op geen enkele manier verbitterd door zijn geraakt, maar juist altijd hebben gestreefd naar een menswaardige sa menleving. Mijn vader heeft in de oorlog zijn vrouw en kind verloren, mijn moeder haar verloofde Harry, naar wie ik ben vernoemd. Ik zal nooit in een BMW of Merce des rijden en als ik met mijn ouders op vakantie ging, dan reden we altijd via Frankrijk naar Zwitserland. Maar ik ben niet in haat opgevoed. Ik heb juist van ze geleerd dat je vooruit moet tijken. Ik heb net met mijn vader een reis naar Zuid-Afrika ge maakt. Hij is nu 83 jaar en ik wilde voorkomen dat als hij er straks niet meer is, ik mezelf het verwijt zou kunnen maken dat ik nooit echt met hem had gepraat. Daarom ben ik ook alleen met hem op reis gegaan. Mijn vader heeft altijd zijn intuïtie en zijn gevoel gevolgd. Hij is een vergevingsgezind mens. Ik heb hem gevraagd hoe het mogelijk is om zo positief verder te leven na alles wat hem is overkomen. Hij zei: 'Tja, dat doe je nou eenmaal'. Mijn ouders behoren tot een generatie die schijnbaar sterker is, fysiek en mentaal. Wat ik zie, is dat mensen die de concentratiekampen hebben overleefd, vaak tachtig, negentig jaar worden. Terwijl om mij heen vrienden en kennissen rond hun vijftigste sterven. Mijn vader woog 38 kilo toen hij terug kwam uit Auschwitz, maar blijkbaar heeft dat geen fysie ke gevolgen voor zijn lichaam gehad. Die man heeft een pantser opgebouwd waarop al die gebeurtenissen geen invloed hebben gehad. Ik daarentegen hoor bij de gene ratie van de watjes, wij hebben geen flikker mee gemaakt. Wij zijn opge groeid met centrale ver warming, met een huis arts, een tandarts, wij zijn goed verzorgd. Ik ben een zondagskind, mijn gene ratie bestaat uit zondags kinderen, maar bij de eer ste de beste hobbel vallen we om. Toen ik met mijn pro ductiebureau IDTV voor het eerst financieel in proble men kwam, werd ik meteen ziek. Niet dat ik wil pleiten voor een ouderwets Spartaanse opvoeding. Dat vind ik weer te puriteins-calvinistisch. Ik ken rijke mensen die tegen hun kinderen zeggen: 'Zes weken vakantie, dan ga je ook zes weken werken', omdat ze vinden dat hun kinderen het allemaal zelf moeten verdienen. Dat gaat mij te ver. Ik zou zeggen: 'Twee we ken werken, vier weken vakantie'. Ik zal mijn kinderen vast wel verwennen, maar ik probeer het evenwicht te vinden tussen jezelf leren redden en van het leven genie ten. Ik heb altijd geprobeerd mijn kinderen een eigen verantwoordelijkheidsgevoel bij te brengen: Dit betaal ik, voor de rest moet je zelf zorgen. Dat is heel moeilijk, want het is zeer verleidelijk om je kinderen alles te ge ven. Bij het gezin van Hans en Conny Breukhoven zie je water gebeurt als je je kinderen extreem verwent. Mijn dochter is nu 24, mijn zoon 19 en als ik zie hoe ze in het leven staan, zeg ik: 'Goed gedaan Harry' Verder zul je van mij niets horen over mijn privé-leven, want als het vandaag hier staat, staat het morgen in de roddelbladen. Als ik iets haat is het inbreuk op privacy. Het is me gelukt die privacy te bewaken en dat wil ik graag zo houden. Je mag wel weten dat mijn kinderen net als ik gewoon joods zijn. Daar kun je niet omheen. Maar het speelt geen grote rol in ons leven, omdat we niet religieus zijn. Ik ben eerst Nederlander, dan Amster dammer, dan jood en dan Brabander, omdat ik daar ben geboren en als kind heb gewoond. Joods zijn is voor ons hoofdzakelijk cultureel, dat wil zeggen dat Israël promi nent aanwezig is in ons leven. Ik ben heel erg betrokken bij dat land, al was het maar door mijn opvoeding. Met Anneke Mouthaan heb ik twee jaar geleden de be weging 'Een ander joods geluid' opgericht, omdat ik vind dat het helemaal de verkeerde kant opgaat met Is raël. Als iemand zich zorgen maakt over het voortbe staan van Israël, dan ben ik het, maar omdat ik me kri tisch opstel, krijg ik erg veel kritiek. Er zijn mensen die mij zelfs antisemiet vinden. Dat is wel grappig, voor een semiet. Ik kom geregeld in Israël, ik heb er familie en vrienden, en ik kan niet anders concluderen dat het on der Sharon aan zijn eigen ondergang werkt. Het land is van underdog een upperdog geworden. In plaats van daar zorgvuldig mee om te gaan, voert het een politiek van bezetting en onderdrukking, dat staat inmiddels zelfs in diverse resoluties van de Verenigde Naties. Israël lijkt slachtoffer te worden van een merkwaardig psycho logisch proces waarin het slachtoffer van de beul later zelf beul wordt. Kijk wat er gebeurt met die muur die ze nu aan het bou wen zijn. Die staat nog niet eens op Israëlisch gebied, maar voor 99 procent op Palestijns gebied. Het is een onacceptabele manier van landjepik, waarover niet eens democratisch is beslist, het parlement is er niet aan te pas gekomen. Ik heb net een film gezien die op het do cumentairefestival IDFA wordt vertoond, waarin je ziet hoe het er aan toe gaat bij de checkpoints. Daar word ik fysiek onpasselijk van. Jonge soldaten van zeventien, achttien jaar, die duizenden mensen uren in de bran dende zon laten wachten, moeders met kinderen. Het zijn gerichte vernederingen van een land dat de macht heeft. En dan is die film nog door de censuur gekomen. Er is nog een andere film, Arna's Children, over het vluchtelingenkamp Jenin. In 1988 leefden daar kinderen van een jaar of acht, die nu allemaal dood zijn. De film volgt het spoor van die kinderen en daarin zie je dat on derdrukking terreur creëert. Die kinderen zijn allemaal terroristen geworden, hebben zichzelf opgeblazen of zijn gesneuveld! In Israël ziet niemand die kant meer, omdat iedereen wel een dierbare heeft verloren en zo gaat de spiraal van wederzijdse haat maar door. Dat moet door broken worden. Op dit moment ben ik heel erg zwartgallig. Toen ik die film zag, dacht ik: Ik ga ook nooit meer naar dat klote- land toe. Dat duurt dan een dag. Ik kan me niet voor stellen dat ik me afzijdig zou houden. Net zoals ik niet begrijp dat mensen geen relatie met hun ou ders hebben, als er tenmin ste geen vreselijke dingen zijn gebeurd, of dat mensen die dertig jaar getrouwd zijn geweest elkaar nooit meer willen zien. Ook in mijn naam wordt er door Israël een heel volk onderdrukt, dus ik blijf me ermee bemoeien. Ik wil proberen daar iets te doen en het enige wat ik kan, is de publieke opinie proberen te bewerken voordat het te laat is. Joden die het niet met mij eens zijn, zeggen: 'In de Tweede Wereldoorlog hebben wij ons laten afslachten en dat mag geen tweede keer gebeuren'. Ja, jtiist om te voorkomen dat het nog een keer ge beurt, maak ik me zo druk. De ma- nier waarop Israël nu bezig is, leidt ertoe dat het ons een tweede keer gebeurt. Er zijn miljoenen Israëliërs en honderden miljoenen Arabieren, dus in the end verliest Israël het al tijd. Laat ik héél duidelijk zijn: Ik ben geen vriend van de Arabische staten. Negenennegentig procent van de Arabische regeringen is dic tatoriaal, stupide, fundamentalis tisch. Daar wil ik niets mee te ma ken hebben, maar de weg die Israël nu bewandelt, speelt die landen al leen maar in de kaart. Met Sharon zijn ze heel erg op weg naar ner gens. Of ik mijn leven zou willen geven voor vrede? Jeetje, eh, nou, op dit moment niet. Zolang Bush, de VS, bepaalt hoe het daar gaat, is het zin loos je leven te offeren voor de goe de zaak. Door mijn leven te geven, zou er niets wezenlijk veranderen. Maar als ik echt een reële oplossing zou zien, dan zou het denkbaar zijn. Ik kan mij wel verplaatsen in de mensen die aanslagen hebben ge pleegd op Hitier, omdat ze dachten daarmee de wereld voor een groot kwaad te behoeden. Hoewel, ik woon hier en het houdt me ook niet op een manier bezig dat ik er niet van kan slapen, dat ik er nachtmer ries van krijg. Ik slaap altijd goed, ik laat mijn leven er niet door verpes ten. Laat ik nou maar proberen op mijn manier een beetje bij te dragen aan een betere situatie. Ik ben be trokken, maar ook relativerend. Als ik in Wintertijd mijn eigen gast zou zijn, wat ik best zou willen, zou ik niet ineens andere dingen zeggen, zou je geen ander mens zien. Er is maar één Harry de Winter. Dat is de man zoals hij ook hier over komt." Biografie zeggen, Wintertijd (RTL 5), zondag 30 no vember 22.25 uur, met Cliff Richard, 1949: Geboren in Oss. 1972: Kandidaatsexamen economie aan de Universiteit van Amsterdam. 1973-1977: Radioproducer/presentator NCRV/KRO. 1977: Oprichter ID Film Video Produc tions, dat later IDTV is gaan heten. 1999-heden: Presentator Wintertijd op RTL 5. 2001-heden: Directeur theaterproductiebureau Winterspelen. 2000-heden: Adviseur Socialistische Partij. 2003 (1 december): Vertrekt als directeur buitenland en commissaris bij IDTV en beëin digt daarmee elke bemoeienis met het door hem opgerichte bedrijf. de Winter met Bennie Jolink in Wintertijd. „Door dat programma heb ik geleerd dat ieder mens zijn eigen verhaal heeft, dat het cliché datje van iemand hebt, niet klopt." Archieffoto: NOB Foto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3