In de schaduw van de muur Statussymbool van de macht, nachtmerrie voor de burger Het hekwerk dat Israël om Palestijns gebied bouwt, leidt in de hele wereld tot verontwaardigde reacties. Israël zegt de omstreden afscheiding te bouwen om terroristen buiten de deur te houden. Maar is de prijs die de Palestijnse bevolking hiervoor betaalt, niet veel te hoog? „Voor alle voorzieningen zijn we aangewezen op de stad Jeruzalem. En die kunnen we straks alleen met veel moeite bereiken." door Ad Bloemendaal Een muur van acht meter is hoog. Al leen als ze hun hoofd in de nek leg gen, kunnen Jamal Saidi (32) en Ah Za'atra (30) de bovenrand zien. De lange schaduw van de betonkolos bedekt een groot deel van de rotsige bodem, waar arbei ders met pneumatische hamers en bulldo zers druk in de weer zijn met het bouwrijp maken van een volgend stuk grond. Israël zegt de omstreden afscheiding te bou wen om terroristen buiten de deur te hou den, maar dat zal Saidi en Za'atra een zorg zijn. Het is nog maar een kwestie van dagen voor de muur hoog zal oprijzen tussen hun naast elkaar gelegen huizen. Saidi's kinde ren, aan de Israëlische kant, zullen dan al leen nog via een lange omweg hun school in Palestijns gebied kunnen bereiken. Za'atra, aan de Palestijnse zijde, kan straks iedere kans op werk in Israël wel vergeten. In feite zijn voor Saidi de moeilijkheden al een paar weken geleden begonnen. Op een kwade dag werd hij bij het verlaten van zijn huis door de Israëlische politie aangehou den en in de cel gezet. „Ze vertelden me dat ik me illegaal in Israël bevond, omdat ik geen Israëlische identiteitskaart heb. Maar is het mijn schuld dat ze die muur op Pales tijns gebied bouwen en dat mijn huis bin nenkort aan de Israëlische kant staat? Nu moet ik proberen een speciale vergunning te krijgen om in mijn eigen huis te mogen wo nen. Maar als houder van een Palestijnse identiteitskaart ben ik strafbaar zodra ik een voet buiten de deur zet." Duizenden inwoners van de Palestijnse ge bieden hebben al te maken met dat soort problemen. Ze wonen in delen van de Wes telijke Jordaanoever die Israël door de bouw van de afscheiding inlijft, niet officieel welis waar maar wel in de praktijk. Het hek staat immers niet op de bestandslijn van 1967 (de 'groene lijn'), maar in zijn volle lengte van vele honderden kilometers op de bezette Westelijke Jordaanoever. Leidraad bij de bouw is dat zoveel mogelijk Israëliërs bin nen het hekwerk moeten wonen, en zo veel mogelijk Palestijnen er buiten. Op een paar plaatsen - vijf procent van het totale traject - is de afscheiding geen elektro nisch bewaakt hek, maar een acht meter ho ge muur. Zo'n muur staat bijvoorbeeld om de stad Kalkiliya, die onmiddellijk grenst aan Israël. Maar de problemen daar zinken in het niet vergeleken bij die van Oost-Jeruza lem. „De muur in Kalkiliya is verschrikkelijk om te zien, maar de inwoners beschikken er in ieder geval over voorzieningen als zieken huizen en scholen. Hier aan de oostrand van Jeruzalem is niets. We zijn voor alles aange wezen op de stad", zegt Salah Bader (34) in zijn kantoor in Abu-Dis, net ten oosten van de muur. Hij is lid van de Commissie voor Civiele Zaken van het Palestijnse Bestuur, die is opgericht om de ontwikkelingen in en rondom Jeruzalem met Israël te coördine ren. In de praktijk betekent dat het verlenen van juridische bijstand aan getroffen Pales tijnen en het bemiddelen tussen hen en de Israëlische overheid. De Palestijnse invloed op het traject van de afscheiding is mini maal. Het weinige dat de commissie kan doen, is proberen Israël ertoe over te halen tijnse staat naast Israël zo goed als onmoge lijk wordt. Het Arabische oostelijke deel van Jeruzalem plus de delen van de Westelijke Jordaanoe ver die Israël na de oorlog van 1967 binnen de stadsgrenzen heeft gebracht, komen aan de Israëlische kant van de afscheiding te lig gen. Binnen dat gebied ligt een veelheid aan Palestijnse dorpen. Andere grote Palestijnse gemeenschappen in het oosten, zoals Abu- Dis en Azariyeh, bevinden zich net buiten de afzetting. Daarentegen omsluit het hek straks via een grote lus naar het oosten de grote Israëlische nederzetting Ma'aleh Adu- mim. Palestijnse inwoners van het door Israël be zette Oost-Jeruzalem kunnen Israëlische identiteitskaarten aanvragen. Zo'n kaart geeft een reeks voordelen, zoals vrij reizen en werken in Israël. Inwoners van Abu-Dis, Azariyeh en andere dorpen aan de periferie vallen onder het bestuur van Jasser Arafat en hebben dus Palestijnse identiteitskaarten. Zonder een speciale vergunning mogen ze Israël en Oost-Jeruzalem niet binnen. Laat staan dat ze er mogen werken. Vorig jaar al heeft Israël op een aantal plaat sen aan de oostgrens van Jeruzalem beton nen barrières geplaatst, voornamelijk om ongecontroleerd autoverkeer tussen de Wes telijke Jordaanoever en de stad onmogelijk te maken. Buurtbewoners noemen die bar rière 'de tijdelijke muur'. De meeste Palestij nen in de omgeving slagen erin via spleten in die muur naar de andere kant te klaute ren, al vereist het enige lenigheid. Azariyeh is de Arabische naam voor Betha- nie, de plaats waar Jezus zijn intocht in Jeru zalem begon, kort voor zijn kruisiging. „Je zus heeft hier gelopen, hier in deze zelfde straat!" roept de 73-jarige Ibrahim Farun, een gepensioneerde winkelier uit Azariya. „Dat was tweeduizend jaar geleden, maar toen was deze weg naar Jeruzalem voor ie dereen. En kijk nu eens!" Hij wijst op de be tonnen muur en op de nauwe opening, waardoor hij net met veel moeite zijn woon plaats heeft bereikt. Als de tijdelijke muur straks plaats heeft gemaakt voor de acht me ter hoge betonkolos is dat definitief afgelo pen. Voor zijn dagelijkse bezoek aan zijn zuster in het Mukassat-ziekenhuis in Oost- Jeruzalem zal hij dan via een Israëlische doorlaatpost moeten reizen. En hoe moeten kinderen als Shirouk (7), Mohammed (5) en Hamsah (10) naar school als ze niet meer door de muur kunnen klim men? „Ik ga bij grootvader logeren en vader en moeder blijven thuis", zegt Shirouk vast beraden. Ze zit in de tweede klas van de Majdi-school in Oost-Jeruzalem, waar haar grootouders wonen. „Naar een andere school ga ik niet, want ik vind het daar fijn", voegt ze er aan toe. Pal aan de tijdelijke muur bewoont Omran el-Khatib (72) een kapitale villa. Als vast goed-handelaar stelt hij vast dat de prijzen van huizen en kantoren in de buurt flink aan het zakken zijn. Hoe kan het ook anders. Met hulp van een advocaat hebben hij en vijftien welgestelde buren van Israël gedaan gekregen dat er hekken in de muur zijn ge maakt waarvan zij zelf de sleutels beheren. Maar als straks de definitieve afscheiding er staat, kunnen ze die sleutels wel weggooien. Advocaten kunnen niets meer doen. Ietwat geamuseerd vertelt Khatib over de absurditeit van het leven, hier op de grens van Oost-Jeruzalem en de rest van de West oever. Door de afsluiting van de weg kan hij zijn huis niet meer gemechaniseerd berei ken. Een van zijn auto's, met Palestijnse kentekenplaten, staat geparkeerd in een straat in Azariyeh. Aan de andere kant van de muur heeft hij een auto met Israëlische nummerplaten neergezet, maar daar mag hij alleen met een Israëlische chauffeur in rij den omdat hij een Palestijnse identiteits kaart heeft. Hij moet dan niet het Israëlische visum vergeten, waarop hij als zakenman aanspraak kan maken en dat hij maandelijks moet verlengen. Zijn vrouw, die zo'n docu ment niet kan krijgen, mag Oost-Jeruzalem helemaal niet in. Vijftien meter van zijn villa, aan de overkant van de straat, laat Khatib een nieuw huis bouwen. Dat staat in Oost-Jeruzalem. Hij glimlacht gelaten. „Met een speciale vergun ning kan ik er misschien gaan wonen, maar ik kan het niet op mijn naam zetten", zegt hij. „Het is officieel van mijn broer. Ja, die heeft ook een Palestijnse identiteitskaart, maar daarnaast een Amerikaans paspoort. Logisch toch?" ZATERDAG 29 NOVEMBER 2003 straks zoveel mogelijk doorlaatposten te cre- eren. In het zuiden en noorden van Jeruzalem zijn al grote delen van de afscheiding voltooid. In het oosten is de bouw in volle gang. De Palestijnen beschouwen het project als de jongste stap van Israël om Jeruzalem erkend te krijgen als "eeuwige en ondeelbare hoofd stad van Israël en het Joodse volk", met uit sluiting van de Palestijnse aanspraken op het oostelijk deel. Bevordert het bouwwerk de veiligheid van de Israëlische bevolking? Bader kan het moeilijk ontkennen. Maar we moeten het in de juiste verhoudingen zien, zegt hij. „De prijs voor de Palestijnse bevolking als geheel is veel te hoog." Hij rekent voor: „Volgens cijfers van de Israëlische overheid plegen Palestijnen uit de bezette gebieden per jaar ongeveer vijfduizend misdaden in Israël. Er zijn misschien tien zelfmoordaanslagen. De rest zijn inbraken, autodiefstallen en andere vergrijpen. Daar staat tegenover dat alleen al hier in de buurt van Jeruzalem iedere dag vijftigduizend mensen het toekomstige tra ject van de muur overschrijden, op weg naar school of naar hun werk. In het hele grens gebied tussen Israël en de Westoever gaat het om vele miljoenen grensoverschrijdin gen per jaar. Al die mensen lijden straks on der de afsluiting." Heel veel ellende dus om 'misschien tien zelfmoordaanslagen' te voorkomen. Maar zo ziet de Israëlische bevolking het niet. Tien zelfmoordaanslagen - de afgelopen paar jaar waren het er trouwens aanzienlijk meer - zorgen voor een paar honderd onschuldige slachtoffers. En ze veroorzaken een alge meen gevoel van onveiligheid en onbehagen onder de bevolking, om nog maar te zwijgen over de economische gevolgen. En dan is er het politieke aspect. Voor de regering van premier Ariel Sharon betekent het bouwen van de afscheiding dat het bereiken van een vredesregeling met een levensvatbare Pales- Verdriet bij Palestijnen: de dochter van Karim al-Kas- sarneh huilt tijdens de begrafenis van haar vader. De Palestijn werd doodgeschoten toen hij het veiligheids hek naderde. Foto: AFP De Palestijnse boer Ismail Shaker is ten einde raad. Niets is hem zo lief als zijn land en zijn boomgaard. Hij moet ervan leven. Maar zijn toekomst is ongewis. De veiligheidsmuur die Israël bouwt zal zijn grond opslokken, al zijn bomen worden omgehakt. Shaker deelt zijn verdriet met 680.000 andere Palestijnen die direct of indirect worden getroffen door de aanleg van de muur. Het lint van beton en scheer mesdraad splijt landerijen en dorpen, sluit wegen af rich ting scholen en ziekenhuizen en maakt broers, zussen, om a's en kleinkinderen bijna onbereikbaar voor elkaar. De muur langs de Westelijke Jordaanoever moet negenhon derd kilometer lang worden. Zo'n 125 kilometer is inmid dels gereed. Het verzet tegen de bouw is groot omdat Israël Palestijns grondgebied zou annexeren. De Verenigde Na ties becijferen dat Israël 14,5 procent van de Westoever in pikt. Of het nu gaat om stadsmuren, de Chinese of Berlijnse Muur, de Muur van de Romeinse keizer Hadrianus in En geland of de muur tussen de Verenigde Staten en Mexico, stuk voor stuk maakten zij slachtoffers. De Chinese Muur en de Muur van Hadrianus moesten veroveraars ontmoe digen. Dat is wat anders dan terroristen weren, waar het Is raël om te doen is. China wilde zich de Hunnen van het lijf houden, keizer Hadrianus schermde zijn immense Ro meinse rijk in het noorden van Engeland af tegen vijanden als de Pieten. De Verenigde Staten hebben van veroveraars niets te duch ten. Het IJzeren Gordijn dat zij neerlieten langs hun zuid grens moet een halt toeroepen aan de arme, illegale Mexi caanse immigranten die het zouden hebben voorzien op de Amerikaanse rijkdom. En de Duitse Democratische Re publiek (DDR) bouwde de Berlijnse Muur vooral om de ei gen inwoners binnen te houden. Angst gaf ook de aanzet tot de bouw van de Israëlische muur. De regering zou zijn gezwicht voor hun door stress uitgeputte burgers. Of het helpt, de bouw van een muur? Op korte termijn vaak wel, zo lijkt het. De Israëlische on derminister van defensie Zeef Boim beweerde onlangs dat de nog onvoltooide muur nu al zijn nut bewijst. .Aansla gen vanuit het noordelijk deel van de Westoever zijn afge nomen. Precies het gebied waar de muur al staat." Als poging bepaalde situaties voor de eeuwigheid te bevrie zen is het optrekken van muren echter gedoemd te misluk ken. Het is dat wij dankzij de overlevering weten waarvoor zij dienden, anders zouden de restanten van de Chinese Muur en de Muur van Hadrianus ons voor raadsels stellen. De overblijfselen dienen slechts nog als symbolen van menselijke hoogmoed. Alleen als toeristische trekpleister hebben ze nog waarde. Muren kun je afbreken, maar de scheiding die zij bewerk stelligen, laat zich niet eenvoudig wegpoetsen. Dat bleek wel na de val van de Berlijnse Muur in november 1989. Het beton mag dan zijn verdwenen, in het hoofd van de Duit sers bestaat de deling nog steeds. Hoe een muur een ooit eendrachtig volk kan splijten. Ossies vinden de Wessies zelfingenomen en arrogant. Wessies vinden Ossies klageri ge zeurpieten. Menig West-Berlijner heeft nog steeds geen kijkje genomen in het oostelijk deel. Sterker nog: hij piekert er niet over ook maar één voet over de oude delingslijn te zetten. Palestijnse boeren als Ismail Shaker zullen zich niet her kennen in het beeld van een gespleten volk. Israëliërs en Palestijnen rekenen zichzelf immers niet tot één en dezelf de stam. Het is de vraag of het ooit nog goed kan komen tussen de kemphanen als de Israëlische muur eenmaal is voltooid. Wie zijn vijand niet meer spreekt of ziet, zal hem in zijn fantasie opblazen tot monsterlijke proporties. Het is een probleem van alle tijden getuige de verzuchting van de zeventiende-eeuwse natuurkundige Isaak Newton. „Men sen bouwen te veel muren en te weinig bruggen", sprak hij wijs. Het mocht niet baten. Verdriet bij Israëliërs: een soldaat huilt bij de begra fenis van haar vriendin, sergeant Sarit Shneior-Sini- or, die bij het hek werd doodgeschoten door een Pa lestijn. Foto: AP De Israëlische muur is zeker niet de eerste in de geschiedenis. De Romeinen, de Chinezen, de Duitsers gingen Israël voor. Angst was de drijfveer en de uitkomst altijd hetzelfde: een muur helpt even, maar stelt in de eeuwigheid niets voor. door Marten de Jong

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2