rE Nederland kent hoogste babysterfte IETS verl 1 kopc TTJTT sn? De tiran is een goede jongen, zegt zijn moeder 'Moordplan wraakactie van bende' Agressieve passagier moet landing betalen Weinig tests op afwijkingen Joop Doderer onthult Swiebertje 5Beleggen in tulpensoorten is windhandel' Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43398 I os donderdag 27 november 200) SPRINTERS NR. 43398 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 door Peter Groenendijk voorschoten - Waar is de 'tiran van Voorschoten', de Marokkaanse jongen die maandagnacht ontsnapte uit een Amsterdamse gevangenis? De politie heeft geen idee. Zijn beste vriend evenmin. ,,Ik heb al weken geen con tact met hem gehad", zegt de vriend, een zestienjarige jongen uit Voorscho ten. „Ik kan bijna niet geloven dat hij ontsnapt is. Geen flauw idee waar hij uithangt. Misschien komt hij verhaal halen bij de slachtoffers, misschien niet. Ik weet niet waar hij nu toe in staat is, mij heeft hij de afgelopen da gen in elk geval niet gebeld." De politie zegt 'alles op alles' te zetten om de voortvluchtige jongen te vin den. Maar bij het ouderlijk huis van de verdachte, een klein rijtjeshuis in een rustig wijkje in Voorschoten, is geen agent te bekennen. De voortvluchtige dader zou zich rus tig bij zijn familie kunnen vervoegen, zonder dat iemand er acht op slaat. Maar dat heeft hij niet gedaan, bewe ren zijn ouders, twee vriendelijke Ma rokkaanse mensen. „Wij weten niet waar hij is. We zijn erg ongerust", zegt de vader van de jongen kalm. „Hope lijk is er niets ergs met hem gebeurd." De politie is dinsdag nog even langs geweest, vertelt hij. Toen hoorde hij van de ontsnapping. Sindsdien heb ben hij en zijn vrouw niets meer ge hoord. Alle commotie rond de jongen doet pijn, zegt zijn moeder, een kleine, ten gere vrouw. Ze legt haar hand op haar hart. „Hier doet het pijn, de hele dag. We zijn erg ongerust. En het is erg dat er zo slecht over onze jongen gespro ken wordt." Want de vijftienjarige die inmiddels bekendstaat als 'tiran van Voorschoten' is een goed mens, zegt zij. „Mijn zoon heeft niemand gesla gen. Ja, één keer. De rest is niet waar." Maar de tientallen aanklachten we gens bedreiging, waar komen die dan vandaan? .Allemaal grappen", zegt va der. „Hij bedoelt niet wat hij zegt. Hij zegt iets en kinderen denken dat het echt is. Maar hij maakt alleen maar grappen." Stelen en aanranden, zoals talloze aanklachten tegen de jongen luiden, daar kunnen de ouders zich niets bij voorstellen. En zijn jongere broertje, dat zich verlegen achter zijn ouders verschuilt, al helemaal niet. „Hij moet gewoon thuiskomen", zegt hij zachtjes. En als hij thuiskomt, zeggen zijn ou ders, gaat hij niet naar de mensen die een aanklacht tegen hem hebben inge diend, en die nu bang zijn voor wraak. Zijn vader: „Dat zal hij nooit doen. Mensen moeten niet bang zijn voor mijn zoon zijn. Dat is onzin. Het is een goede jongen." den haag/gpd - Het aantal ba by's dat rond de geboorte over lijdt, is in Nederland het hoogst van Europa. Dat blijkt uit een on derzoek van de Europese Unie in vijftien landen. Op de duizend baby's sterven er 7,4 voor de geboorte. In geen enkel ander land zijn dat er zo veel. In België is het 4,5, in Zwe den 3,9 en in Duitsland 3,5. Bij baby's die nog geen 28 weken zijn, scoort Nederland ook het hoogst: 2,8 per duizend. Daarna komen Schotland en Portugal met minder dan twee per dui zend. Ook in de eerste maand na de geboorte overlijden in Nederland veel baby's: vier per duizend. Het Europees gemid delde is drie. Het zogeheten Pe- ristat-onderzoek gaat verder over het aantal meerling-zwan gerschappen, de gezondheid van kraamvrouwen en het aan tal moeders dat overlijdt rond de bevalling. Bij meerlingen sterven in Nederland op twee na de meeste baby's, als het gaat om moeders die de zwan gerschap niet overleven, zitten we in de middenmoot. Prof. J. Nijhuis, die voor Neder land aan het onderzoek mee werkte, is geschrokken van de cijfers. De Maastrichtse hoogle raar verloskunde concludeert dat Nederland niet zo goed is als we denken en dat we de laatste jaren „de boel hebben laten versloffen". Hij pleit voor veel meer onderzoek tijdens de zwangerschap. Onderzoekers schrijven de slechte cijfers toe aan het feit dat in Nederland minder wordt gescreend op aangeboren afwij kingen. Om die reden worden er minder zwangerschappen afge broken. Ruim een kwart van de sterfte rond de geboorte is een gevolg van deze afwijkingen. Staatssecretaris Ross verklaarde vorige week nog dat ze tegen stander is van het testen van al le zwangere vrouwen op aange boren afwijkingen. Nijhuis vindt dat dom, omdat Nederland op dit gebied achterloopt op ande re landen. „Ik denk dat hierdoor de hoge prenatale sterfte voor een groot deel is te verklaren." Nijhuis wijst er ook op dat er meer allochtone moeders zijn gekomen en ook meer oudere moeders. „Deze groepen heb ben meer risico op een niet goed verlopende zwangerschap. Maar Duitsland heeft bijvoor beeld ook veel allochtone moe ders en daar ligt het cijfer toch lager." Nijhuis vindt het moei lijk om een verklaring te geven, omdat in Nederland gegevens over zwangerschap niet goed worden geregistreerd. „Zo denk ik dat reageerbuisbevruchting een rol speelt, evenals het feit dat meer vrouwen zijn gaan ro ken. Maar daarover ontbreken vooralsnog harde cijfers." door Richard Mooyman schiphol/faro - Luchtvaart maatschappij Transavia wil de kosten van een gedwongen tus senlanding in Portugal verhalen op een agressieve passagier. Een Boeing 737 met 149 passa giers moest gisteravond een vlucht van Tenerife naar Schip hol onderbreken in Faro om een lastige reiziger uit het vlieg tuig te zetten. De man is over gedragen aan de plaatselijke autoriteiten. Het toestel kwam met twee uur vertraging aan op Schiphol. Transavia wil niet ingaan op de aard van de misdragingen. „De gezagvoerder kan in het belang (advertentie) DE WEKKER MAKELAARDIJ O.G. TeL 0715W (I •www.dtwtklitmukeburdij.nl Baby moet humor van Claus hebben den haag/anp - Eén ding dat de baby van prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima niet mag missen, is de humor van prins Claus. Dat vindt 46 pro cent van de meer dan vijfhon derd deelnemers aan een en quête van Kennisnet, de inter- netorganisatie van het onder wijs. Circa 27 procent vindt dat de ogen van Maxima onmis baar zijn, 16 procent oordeelt dat de spruit de wuifhand van koningin Beatrix niet kan ont beren en ruim 11 procent ziet het liefst de lach van vader Alexander. van de veiligheid besluiten tot een tussenlanding", aldus een woordvoerster. Volgens onbe vestigde berichten zou er een handgemeen zijn ontstaan met andere passagiers. De kosten van de tussenstop kunnen op lopen tot tienduizenden euro's. Vliegtuigbemanningen krijgen volgens bestuurslid M. Hoelscher van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel steeds vaker te maken met agressie aan boord. Volgens Hoelscher spelen bij de toene mende agressie de algehele ver ruwing van de maatschappij, overmatig alcoholgebruik en stress een rol. Ook is het gezag voor uniformen afgenomen. oudewater - De acteur Joop Doderer heeft gistermiddag in Oudewa ter een borstbeeld onthuld van Swiebertje. Doderer vertolkte jaren lang de rol van Swiebertje in de gelijknamige populaire NCRV-jeugd- serie die tussen 1955 en 1975 op de Nederlandse televisie te zien was. Het borstbeeld staat tegenover het stadhuis op de Visbrug in Oude water. Voor die plek is gekozen, omdat veel van de scènes u'rt deze vroegere tv-serie in en om het historische stadhuis van Oudewater zijn opgenomen. Het beeld is ontworpen door kunstenaar K. Vriesekoop en is door het videoproductiebedrijf Bridge Entertain ment Group in september 2002 geschonken aan de gemeente Oude water. Dit gebeurde ter gelegenheid van de feestelijke uitreiking van de eerste video en dvd van de serie. Doderer heeft de laatste tijd ge zondheidsklachten. Om die reden moest hij vorige week nog verstek laten gaan bij de uitreiking van de jaarlijkse Swiebertje Award in het TV Toys Museum in Dieren. „Ik ga straks weg, maar dit beeld blijft hier voor altijd staan", sprak hij enigszins emotioneel. Foto: ANP/Robin Utrecht Honderden doden bij ramp veerboot Kinshasa - Bij een bootramp in Congo zijn mogelijk honderden doden gevallen Op het meer Mai Ndombe, ongeveer 400 ki lometer ten noordoosten van hoofdstad Kinshasa. Volgens de minister van gezondheid zijn twee veerboten met elkaar in botsing gekomen. Hij zei dat het ongeluk dinsdag plaatshad en dat nog zeshonderd opva renden van de boten worden vermist. De Britse omroep BBC meldde op gezag van Artsen zonder Grenzen in Congo dat het gaat om één veerboot die in een storm kapseisde. Consument houdt geld vast den haag - De Nederlandse de tailhandel heeft de hoop meer dan ooit gevestigd op de feest maand december, want ook in het derde kwartaal van dit jaar werd weer fors minder besteed dan in dezelfde periode vorig jaar. In totaal gaf de consument 4,7 procent minder uit Kle dingwinkels (min veertien pro cent) en woningzaken (min elf procent) maken moeilijke tij den door. Ook winkels in con sumentenelektronica en doe- het-zelf-artikelen zagen hun omzet achteruit gaan met res pectievelijk 6 en 5 procent. lisse - Zo'n veertig tot tachtig nieuwe tulpensoorten werden er in de tweede helft van de vorige eeuw jaarlijks aangemeld bij de Koninldijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Maar dat aantal groeit en groeit. Vorig jaar waren het er al vier honderd. Maar welke soorten uiteindelijk ook nog enigszins succesvol zijn, valt niet te voor spellen. Wie daarop veel geld zet, heeft blijkbaar geld te veel, zeggen diverse deskundigen. „Je kunt ook naar het casino gaan", is de mening van de Sassen- heimse kweker en gerenom meerde narcissenveredelaar W. Leenen. Nog geen dubbeltje zou hij ste ken in het 'tulpenfonds' Nova- cap Floralis. „Maar als bij mij ie mand op de stoep staat en een miljoen voor een nieuwe narcis biedt, dan zeg ik natuurlijk ook geen nee." De scepsis is groot in de bollen- wereld. Windhandel en tulpo manie zijn de termen die bijna steevast vallen bij navraag bij deskundigen uit de bollenwe- reld, van wie een aantal overi gens uit vrees voor juridische stappen niet met zijn naam in de luant wil. Niemand gelooft dat je een jaar tijd 30 procent winst kunt halen met beleggin gen in nieuwe soorten tulpen, zoals het beleggingsfonds Nova- cap Floralis voorspiegelt. Leenen schetst hoe zijn bedrijf nieuwe soorten ontwikkelt: jaar lijks gaan 10.000 zaden de grond in, waarvan na een jaar of vijf bollen - de zogeheten eenlingen - ontstaan. Dan komt een eerste rigoureuze selectie: wat niet echt ergens op lijkt, gaat meteen weg. „Als gemiddeld één soort per jaar de eindstreep haalt, mo gen we onze handen dichtknij pen", zegt Leenen. Voor tulpen en andere bolgewassen is het verhaal in grote lijnen gelijk. Pagina R5: 'Wij beloven geen winst van 30 procent, maar van maximaal 30 procent' Medewerkers Limburgse justitietop blijven zwaar bewaakt roermond/gpd - Een wraakactie van een Limburgse bende is waarschijnlijk het mo tief voor de geplande liquidatie van officier van justitie P. van Hilten van het parket Roermond en de Eindhovense politieman F. Wijers. Het justitiële onderzoek spitst zich behalve op de dinsdagnacht gearresteerde Harrie D. (59) nu ook toe op de Limburgse onder wereld. De twee bedreigde functionarissen blijven zwaar bewaakt. Dit hebben bron nen binnen het openbaar ministerie beves tigd. De dinsdagnacht op de A67 bij Venlo gear resteerde Harrie D. heeft via zijn handels bedrijf HaDe export en import in Elsterhei- de-Nardt in Oost-Duitsland veel zakelijke contacten met criminelen in Limburg. Jus titie houdt er daarom rekening mee dat Harrie D. in opdracht van iemand uit die wereld mensen zocht voor de liquidaties. De advocaat van D. zegt dat zijn cliënt alles ontkent. D. weet niet waarom hij is gearres teerd, zegt de advocaat. Toen Harrie D. bij zijn aanhouding in het holst van de nacht op de A67 bij Venlo hoorde dat hij werd verdacht van uitlok king tot moord en voorbereidingshandelin gen tot moord, was zijn eerste reactie vol gens een getuige: „Zoiets zou ik nooit doen, óok niet in opdracht van anderen." De 59-jarige verdachte heeft sinds 1979 in Nederland, Duitsland en België een reeks veroordelingen achter de rug wegens ver mogensdelicten zoals heling, flessentrekke rij, bedrieglijke bankbreuk en belasting fraude. Zijn naam dook op in de spraakma kende vleesfraudezaak in het Brabantse Oss begin jaren negentig. Voor zover valt na te gaan, is de verdachte nooit veroor deeld voor geweldsdelicten. Ook op grond van dat feit houdt justitie er rekening mee dat hij vanuit Duitsland slechts als tussen persoon voor de beoogde liquidaties heeft gefungeerd. Van D. is bekend dat hij vanaf oude kazer nes en militaire terreinen van de Volksar mee van de voormalige DDR een handels onderneming drijft. Hij zou goede contac ten hebben met oud-medewerkers van de Stasi, de voormalige geheime dienst. Officier van justitie P. van Hilten heeft zich bij het parket in de Roermond de laatste ja ren beziggehouden met zware criminaliteit. Hij liet xtc-laboratoria ontmantelen, be handelde strafdossiers rond mensensmok kel en vrouwenhandel, en boog zich over omvangrijke zwendelzaken en BTW-ffau- dekwesties. Het college van procureurs-generaal, de top van het OM, beschouwt de dreiging te gen de officier uit Roermond en de politie man als een ernstig incident. Na de bedreiging door criminelen van de Amsterdamse officier van justitie K. Plooy zei de justitietop het niet de kunnen tolere ren dat het geweld uit de onderwereld zich nu ook gaat richten tegen de magistratuur. Criminoloog C. Fijnaut zei onlangs dat Ne derland op het gebied van de georganiseer de misdaad opschuift in de richting van landen als Italië en de VS. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Wij gaan zorgwicJg om mei persoonsgegevens. In hel coloton van de krant tred u nadere informatie aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau avtcmatetf» beöÉng e mjn Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leldschdagblad.nl MA"h mxrRieim.'Ri en met koop sdrank din (15) opgepakt over varend laikema is net als he bloemen; het 1 nooi uit, maar ergevaarlijk ENTAAR van alle Euro- de hoogste sterfte rond de geboorte, van vroeggebo- ief hoog. Maar 1 een voldragen in 36 weken of te noemen in Europe- e conclusies zijn opzienbarend te het eerste gezicht lange tijd als het gebied van tap en geboorte en tatie is eigenlijk in I c grabbel gegooid. De n zij het over een i tasten geheel in 3ver de oorzaken, er juist van uit het in Nederland speculatief gezocht in van factoren, hoog aantal al- rouwen, de relatief d waarop Nederland- kinderen krijgen en aantal thuisbevallin- itaat echter geen ze rover, omdat er wei- lal onderzoek in Ne- rdt verricht ngt waarschijnlijk de Engeland bijvoor- intensieve screening etus tot vroegtijdige van aangeboren af- lie in Nederland goed irtig procent van de Engeland wordt een eze ongeborenen ge- In Nederland sterven ;eboorte. De ethische natuurlijk: wie is er itgebreider prenataal lijkt in elk geval een 1 foetus- en kinder- g te dringen en tege- n er achter te komen e het zo slecht doen. jjjk verklaarde staatsse- Jtss uit bezuinigings- 3en zich tegen het tes- zwangeren op aan- Wwijkingen en zij kan imermeerderheid re- lijkt echter het paard wagen spannen. De at terug te komen op k tomen standpunt en "%n alle leeftijden een *test aan te bieden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1