Ahold weet drie miljard op te halen ECONOMIE 'Slappe knieën' bedreigen samenwerking in Europa Vissers bereiden Europese actiedag voor 'Concurrentie banken nogal beperkt' Compromis over transitoregels trucks door Oostenrijk 0 Kwartaalomzet gedaald Groot onderhoud bij Six Flags FNV dreigt akkoord via metaal-CAO op te blazen Gijzeling directie Onbemande tankstations rukken op Sfe+'fó&Ax'b&i ER «per nog half r lage BTW tl - Kapper, kleermaker, phersteller en fietsenma- ngen nog tot juli gebruik ii van het lage BTW-tarief. zullen ze hun prijzen zeker verhogen, want ■oeten ze 19 procent BTW M%n. Dat is de uitkomst van ^;]g tussen EU-ministers Tianciën in Brussel. Ne- d leek het lage tarief al li te hebben, omdat de inisters dat unaniem wil- laar eurocommissaris tein, die fel tegen het la- ef is, hield het in zijn een- en met een juridisch truc- woensdag 26 NOVEMBER 2OO3 ndemakers it 'Verkerk' 6 f*"- 11 3 r in/i s F*g 0 Je rei iag - Mandemakers Keu- egt de helpende hand te aan mensen die een n hadden besteld bij het e Hans Verkerk Keukens 29 {en aanbetaling hadden 1 Het bedrijf wil alle ver- ngen uit nog lopende 50 vereenkomsten oveme- (anbetalingen tot 50 pro- an de aankoopprijs, Mandemakers helemaal Dat betekent dat deze 65 {n bij Mandemakers de- of een soortgelijke keu- urnen kopen tegen beta- in het nog resterende be- lij schieten er dus niet bij curator van Verkerk heeft opovereenkomsten over ig gen aan Mandemakers. !öo 00 el bij Aldi in lanbieding 40 - De filialen van prijs- 74 »rAldiinNoord-Duits- lebben deze week bijbels 90 ianbieding. De Groot 99 |s Bijbel in rode kunstle- band is vanaf vandaag 85 lechts 11,99 euro in de 44 Inarkten te krijgen. Aldi 45 aaar eigen zeggen geen 60 idere reden voor de bij- lit in de 2350 filialen. !oo °o inoeid met (heidsdatum ,10 Erpen - Tegen twee Ne- ^64 ders zijn gisteren in Ant- |8 n celstraffen geëist van 25 in drie jaar, omdat ze so h gerommeld met de laarheidsdatum van 64 raren. Ze hadden onder ,50 jiO.OOO 'overrijpe' blikjes a van de vemietigings- |87 gehaald, gewassen en van jeuwe versheidsdatum ;14 ien. De blikjes belandden Iöo |iw in supermarkten en (rinkels. Bij BiFi-worstjes 30 In ze de vacuümverpak- 72 prvangen door een ver- Jg zonder datum. De '20 en kochten de meeste .20 j^aren van een bedrijf dat 55 u verwerken in veevoer. lips sluit grote Idbuisfabriek oven - De beeldbuisfa- ran LG Philips Displays in ;aat dicht. Halverwege ld jaar sluit het bedrijf de in en komen duizend o emers op straat te staan. 2 ide week dinsdag worden itse vakbonden ingelicht. 5 uien het gerucht al lan- 3 aar LG Philips wil het be- iet bevestigen. LG Philips 2 fys heeft fabrieken over de 0 'ereld. Lcd-schermen zijn 0 rild dat klassieke beeld- 0 l een aflopende zaak zijn. 0 1 I wint zaak 4 en Tele2 0 m - Telecombedrijf Tele2 1 binnen acht dagen in een 0 iigrote advertentie een tatie plaatsen voor eerder ikte reclame. Dat heeft de in Arnhem bepaald in ig aangespannen door rechter verbood Tele2 h tv-reclame over bellen aistralië te blijven uitzen- 0 lok mag de onderneming 5 rder geplaatste dagblad- 6 entie niet meer gebrui- 2 p overtreding staat een {som van 25.000 euro per 6 n de reclame vergelijkt 5 rijn beltarieven met die ?N, zonder daarin de 1 pelnummers van KPN 6 I nemen. Dat levert vol- 1e rechter een prijsverge- 5 op die 'onvolledig en n misleidend' is. I Itsers liefst 9 onze kust' 0 Iiendajm - Duitse badgas- 0 ten het liefst aan de Ne- rise kust. Concurrerende 4 the stranden, Deense en 0 Oost- en Noordzeekus- uden vaak duurder zijn, 5 r goed bereikbaar, lelijker 0 lider schoon. Dat blijkt uit iderzoek van Toerisme itie Nederland. Afgelopen werden 567 Duitsers on- agd, die in de afgelopen r de Nederlandse kust iten. De Zeeuwse kust is ïriete kustbestemming. 2 brachten volgens TRN miljoen Duitsers 5,7 mil- vernachtingen door aan urk/gpd - Europese vissers voeren 10 de cember actie omdat ze vinden dat het vis serijbeleid in Europa veranderd moet wor den. Ook Nederland doet mee, maar de vis sers zullen beslist geen havens dichtgooien. Nederland knokt die dag voor de platvis quota, andere landen zitten - onder meer - met kabeljauwquota in hun maag. Ben Daalder, voorzitter van de Nederland se Federatie van Visserijverenigingen, is stellig. Waar de Fransen van plan zijn ha vens te blokkeren, houdt Nederland het eerder 'ludiek'. Daalder: ,,We willen niet de belangen van anderen schaden." Wat de Nederlandse vissers gaan doen, kan hij niet zeggen. De sector denkt er nog over na. Het is een jaarlijks ritueel, 'Europa' dat de visquota voor de diverse landen vaststelt. Dat gebeurt in december en tot dan heb ben de betrokken partijen tijd om de me ningen te beïnvloeden. De Nederlandse vissers hebben iets om voor te knokken dit jaar: hun voortbestaan. Want volgens zee biologen zouden de vangsten met 40 pro cent moeten verminderen. En dat is desa streus voor de visserijsector in Nederland, hebben verschillende partijen becijferd. Met de schol gaat het bar slecht, stellen de biologen. Vooral vervelend voor de vissers is dat het 'scholherstelplan' gekoppeld moet worden aan de tongvangst. Voor bei de moet een quotumkorting van 40 procent komen. En het aantal 'zeedagen' moet wor den beperkt, volgens de voorstellen. Daalder is het niet eens met de biologen. De Federatie van Visserijverenigingen vindt dat er een 'roll-over'-jaar moet komen. Een periode dat er niets aan de quota verandert en waarin de Nederlandse vloot op goede plannen kan broeden. Want het gaat niet zo slecht met de platvis als de biologen be weren, zegt Daalder. Nederland moet steun zien te vinden voor haar argumenten bij de andere lidstaten. Noorwegen, Duitsland en Zweden lijken zich echter te scharen achter de zeebiolo gen. En Groot-Brittannië en Denemarken laten hun steun afhangen van de plannen die Nederland bedenkt om bij te dragen aan de verbetering van de schol- en tong stand. amsterdam/anp - De COnCUT- rentie in de financiële sector is nogal beperkt. Banken en ver zekeraars scharen zich ruwweg onder 15 procent van de slechtst presterende branches als het om mededinging gaat. Dat is onder meer te wijten aan het feit dat een handvol banken de markt bestiert. Bank- en verzekeringsbedrijven kennen een 'hoog risico van te kortschietende marktwerking', aldus de kartelwaakhond NMa in de Monitor Financiële Sector 2003. Hierin geeft de NMa haar mening over de concurrentie tussen financiële bedrijven. Het jaarlijkse overzicht is een uit vloeisel van afspraken met mi nister Zalm om het toezicht op deze branche te verscherpen. In bankenland hebben vijf gro te spelers ruim viervijfde van de markt in handen. De markt voor betaalrekeningen wordt gedomineerd door vier banken: ING, ABN Amro, Rabobank en Fortis. Nieuwe bedrijven heb ben de grootste moeite om zich binnen te vechten, mede omdat het klanten een fiks bedrag kost om van bank te verwisselen. Nieuwkomers hebben het in de gehele financiële sector ook moeilijk wegens de vele com plexe regels. Verder stappen klanten bijna automatisch naar bekende aanbieders met ver trouwde merknamen. Het beperkt aantal aanbieders van bankproducten voor beta lingen leidt tot hogere prijzen. Consumenten en bedrijven be talen dan ook hogere banktarie- ven dan elders in Europa. Ver anderingen van officiële rentes werken bijvoorbeeld beduidend minder door in de vergoeding op spaarrekeningen en in de hypotheekrente. zaandam/anp - Ahold haalt 3 miljard euro op met de uitgifte van nieuwe aandelen. Het super marktconcern uit Zaandam maakte vandaag bekend dat de uitgifte geheel door banken is gegarandeerd. Dat betekent dat Ahold op het geld kan rekenen. Zittende aandeelhouders krij gen voorrang bij de emissie. Zij krijgen voor drie aandelen twee nieuwe stukken aangeboden. Ahold en de banken vragen voor een gewoon aandeel 4,83 euro. Dat is een flinke korting vergeleken met de koers van 8 euro waarop het aandeel van ochtend opende. Ahold geeft ongeveer 621 mil joen gewone aandelen uit. Daarnaast geeft het concern nog eens 172,9 miljoen zogehe ten cumulatief preferente fi nancieringsaandelen uit voor 0,69 euro per stuk. Houders van deze stukken hebben recht op een vast percentage dividend. Ahold maakte vandaag ook cij fers over het derde kwartaal be kend. Die vielen tegen. Het concern boekte een nettoverlies van 122 miljoen euro. Dat kwam door een buitengewoon verlies van 130 miljoen euro op de verkoop van vooral de Chi leense activiteiten. Uit de gewo ne bedrijfsvoering behaalde Ahold 180 miljoen euro winst. Dat was lager dan analisten hadden verwacht. De omzet daalde in vergelijking met een jaar eerder met 7,1 procent naar 13 miljard euro. Daarmee kwam de omzet over de eerste negen maanden 10,5 procent lager uit op 43,3 mil jard euro. Ahold wijt die daling aan de lagere dollar. Het bedrijf haalt veel omzet uit de VS met grote ketens als Stop Shop en Bruno's en de voedseldistribu- teur US Foodservice. Ahold zei dat de winkelverko- pen in de VS met 3,3 procent waren gestegen. In Europa steeg de omzet met 1,3 procent en bij US Foodservice met 1,2 procent. De voedseldistributeur boekte een bedrijfsverlies van 44 miljoen dollar. Over het hele jaar denkt Ahold dat de omzet, exclusief de in vloed van wisselkoersen, zal stijgen. Ook verwacht het con cern een nettowinst over dit jaar. Daarbij tekent de directie wel aan dat de winst kan ver dampen door eventuele af schrijvingen op goodwill in het vierde kwartaal en verliezen op de verkoop van onderdelen. bidding huizen - Duizenden achtbaankar- controleerd en indien nodig gerepareerd. een inspectiebeurt te onderwerpen. Al- retjes, botsauto's en andere losse onder- Het park in Biddinghuizen laat niets aan leen al aan onderhoud van de Goliath- delen als flitslampen worden bij het amu- het toeval over en gebruikt de winterstop treinstellen zit 1400 manuren werk. Elk sementspark Six Flags op dit ogenblik ge- van zes maanden om al het materiaal aan jaar leggen de 182 achtbanen van de 39 Six Flags-parken in Europa en Noord- Amerika ruim 4,5 miljoen kilometer af, of wel 120 keer rond de aarde. Foto: ANP/Vidiphoto utrecht/gpd - FNV Bondgeno ten dreigt een belangrijke af spraak uit het najaarsakkoord op te zeggen. De grootste FNV- bond wil dat de werkgevers in de metaal het salaris van hun werknemers in het tweede ziek tejaar aanvullen tot 100 procent van het laatst verdiende loon. De vakcentrale FNV heeft ech ter met het kabinet en de werk gevers afgesproken dat werkge vers slechts 70 procent hoeven doorbetalen. FNV Bondgenoten wil voor de 300.000 werknemers in de me taal van die afspraak af, omdat gisteren de onderhandelingen zijn mislukt voor een zoge noemd arboconvenant in de sector. In zo'n convenant, dat nu in veel sectoren wordt afge sloten, worden afspraken ge maakt over veilig en gezond werken. FNV Bondgenoten geeft de werkgeversorganisaties (FME-CWM en Metaalunie) de schuld van het mislukken van het overleg. Bestuurder Verhoeven wil daar om dat werkgevers hun werk nemers tijdens het tweede jaar van hun ziekte honderd pro cent van het loon doorbetalen. brussel-manage/anp - In het Belgische Manage, bij Charle roi, is een gijzeling van zeven directieleden van de verffabriek Sigma de tweede dag in gegaan. De bonden blijven eisen dat zij terugkomen op hun besluit om de helft van de 280 personeels leden te ontslaan. Bemiddeling door het ministerie van arbeid had geen resultaat. Na tussen komst van de burgemeester hebben de bonden wel voor het eerst broodjes laten bezorgen bij de directieleden. De burge meester wil vandaag een twee de bemiddelingspoging doen. Hij zegt ook dat hij de politie niet met geweld zal laten ingrij pen. De rechter in Charleroi legde gisteren een dwangsom op voor elke dag dat de directie blijft gegijzeld. Een gerechts deurwaarder kon echter geen bevelschrift afgeven, omdat het onduidelijk was aan wie hij dit moest overhandigen. „Als werkgevers weigeren om concrete afspraken te maken die moeten voorkomen dat werknemers ziek worden, moe ten ze ook maar opdraaien voor het volle loon", zegt hij. Dat FNV Bondgenoten daar mee de afspraak met het kabi net niet nakomt neemt Verhoe ven voor lief. „De overheid moet dan maar meer druk uit oefenen op de werkgevers om toch afspraken te maken over het voorkomen van ziekmeldin gen", zegt hij. FME-CWM wil niet reageren op de 'contractbreuk' van FNV Bondgenoten. Het arboconve nant is volgens de werkgevers vereniging mislukt omdat de vakbond de werkgevers aan al lerlei strenge regels wil binden. „Binnenkort komen we bij el kaar om te praten over een nieuwe CAO. We zien wel met wat voor eisen ze daar aanko men", zegt bestuurder Mudde. Minister De Geus (sociale za ken) zegt rustig af te wachten totdat de vakbonden en de werkgevers hun conflict heb ben bijgelegd. Hij gaat er voor alsnog van uit dat de bonden het akkoord naleven. brussel/anp - Oostenrijk mag toch nog drie jaar een limiet stellen aan het aantal vrachtwa gens dat het land wil doorkrui sen. Wel moeten ze een grotere groep trucks met milieuvrien delijke motoren vrijstellen. Dat blijkt uit een compromis dat gisteravond is bereikt tussen delegaties van het Europees parlement, de Europese Com missie en de Raad van Minis ters in Brussel. Oostenrijk hanteert als enige Europese land een quotum door slechts een beperkt aantal ecopunten te verdelen. Het eu roparlement heeft daar grote bezwaren tegen, omdat het strijdig is met de Europese vrij heid van verkeer. Bij afschaffing dreigde Oostenrijk echter met een reeks nationale maatrege len, zoals rijverboden in het weekeinde en langdurige weg- opbrekingen. In een compromis daalt het aantal ecopunten licht ten op zichte van 2003, maar krijgt wel een grotere categorie wagens met schonere motoren een vrij stelling. Wagens die nu vijf of minder ecopunten moeten aanvragen, krijgen een vrijstel ling. Dat is ruim de helft van het transitoverkeer door Oos tenrijk. Duidelijk moet zijn dat het systeem na 2006 eindigt. Een regeling is erg belangrijk voor Nederlandse vervoerders. Zij zijn na Italië en Duitsland de grootste transporteurs door Oostenrijk. Koepelorganisatie TLN reageert redelijk tevreden. „We zijn in principe tegen het systeem, maar we kunnen leven met dit compromis", aldus een woordvoerder. De Nederlandse WD'er Ver meer vindt het akkoord een mooie balans tussen milieu en vrij verkeer. Het parlement liet plannen vallen om het systeem te beperken tot Oostenrijkse Al pen en het te vervangen door een tolsysteem. CDA'er Pex: „Het is misschien niet zo prin cipieel Maar wel pragmatisch. Oostenrijkers mogen hier heel tevreden mee zijn." De Oosten rijkse verkeersminister Gorbach zelf hield grote bezwaren en sluit niet uit alsnog nationale maatregelen te nemen. Transportorganisatie TLN ver wacht niet dat ineens meer vrachtwagens door Oostenrijk gaan rijden. Zeker niet door de kilometerheffing van 27 cent die ze op 1 januari invoeren. Een onbemand Tango-pompstation in Beinsdorp. Foto: United Photos De Boer den haag/anp - Consumenten konden eind vorig jaar bij 484 onbemande pompen goedkoop tanken, eind dit jaar kunnen ze al bij 615 stations terecht. Voor al de ANWB, Tango en Tinq timmeren flink aan de weg. en hebben veel nieuwe locaties ge opend. Uit recente cijfers van onder zoeksbureau Catalist blijkt dat van elke 100 liter brandstof er bijna 9 liter bij onbemande pompen worden gehaald. Eind vorig jaar was dat nog maar 5,5 liter. Nederland telt nu 4272 tankstations vergeleken met de 4187 vorig jaar. De consument profiteert aan zienlijk van het groeiend aantal onbemande tankstations. De benzineprijzen liggen flink la ger dan bij 'normale' pompen. „Door de afwezigheid van per soneel dalen de kosten name lijk 40 tot 50 procent, waardoor de brandstofprijzen verder om laag kunnen", zei E. de Vries van de Branchebehartiging Tankstations (BBT) van Bovag. Tango en Shell-dochter Ting hebben de meeste onbemande tankstations. Vooral Tinq groeit fors. Vorig jaar had deze keten nog maar twaalf stations, maar nu zijn dat er al 55, aldus Cata list. Tango groeide van 26 naar 55 pompen. De ANWB is inmiddels ook de benzinemarkt opgestapt De belangenvereniging met 3,8 miljoen leden heeft zes onbe mande tankstations, maar dat moeten er in 2005 ongeveer honderd zijn. De bedoeling is dat automobilisten bij de ANWB-benzinestations een li- terprijs betalen die 6 eurocent ligt onder het gemiddelde van de pompprijzen van de vijf gro te benzineconcerns (Shell, Texaco, Esso, BP en Total). Ook steeds meer zelfstandige ondernemers maken hun tank stations onbemand. „Voor hen geldt dat personeel meer kost dan dat het oplevert", aldus De Vries. Esso heeft nu drié onbe mande benzinepompen. Dat moeten er zes worden. Ondanks de opmars van de on bemande pompen gaan de meeste automobilisten naar een tankstation omdat het in de buurt ligt. Voor ongeveer 43 procent van de consumenten is de prijs doorslaggevend, zo blijkt uit recent onderzoek van TNS-NIPO. brussel/gpd-anp - Als Frankrijk en Duitsland zich niet aan de re gels hoeven te houden die de euro beschermen, is dat een ge vaar voor de samenwerking en de eenheid in Europa. Het om streden besluit van de ministers van financiën om die landen te ontzien leidt er toe, dat een aan tal landen zich harder zal opstel len en dat de discussie over de Europese grondwet moeilijker wordt. „Nederland moet voort aan keihard zijn", aldus gisteren WD-fractievoorzitter Van Aartsen. Vooral in Nederland, Spanje. Finland en België is de irritatie groot. De Spaanse eurocom missaris Solbes toonde zeer te leurgesteld over de slappe knie- en van de ministers van finan ciën. De Europese Centrale Bank liet gisteren na telefonisch spoedoverleg weten dat het op zij schuiven van het pact ernsti ge gevaren met zich meebrengt voor het vertrouwen in de over heidsfinanciën. President Wel link van De Nederlandsche Bank vindt dat Frankrijk en Duitsland een daad plegen te gen de geest van het Stabili teitspact. De oppositie tegen de euro be reikte in Groot-Brittannië een nieuwe hoogtepunt: 62 procent van de bevolking is tegen in voering van de nieuwe munt, slechts 26 procent is voor. Bo vendien werd gisteren duidelijk dat de Britse regering een veto overweegt tegen de Europese grondwet wanneer Londen tij dens de onderhandelingen niet zijn zin krijgt op belangrijke punten als defensie, sociale ze kerheid en belastingen. Ook WD-leider Van Aartsen speelt hardop met het idee van een veto. „Formeel hebben de discussie over de grondwet en de beslissing om Frankrijk en Duitsland te ontzien niets met elkaar te maken. Maar er zijn zo vaak landen die op deze manier een koppeling leggen, waarom zou Nederland dat niet eens doen?" Volgens de SP moet Ne derland die grondwet zelfs' blokkeren. In het Europees Parlement eis ten de christen-democraten en liberalen gisteren een spoedde bat. De christen-democratische EVP sprak van een 'catastrofaal en schandalig besluit'. De Bel gische minister van financiën Reynderds herinnerde er fijn tjes aan dat de nieuwe grond wet in veel EU-landen per refe rendum aan de bevolking zal worden voorgelegd. „Het wordt een beetje moeilijk om uit te leggen waarom we een nieuw verdrag willen, als we ons niet eens aan het bestaande kunnen houden", aldus Reynders. De Franse socialistische ex-mi- nister Moscovici constateerde dat het besluit verkeerde signa len zendt: „Discipline in de EU werkt niet meer, en sancties werken ook niet meer". Een Belgische diplomaat: „Waarom zouden EU-landen zich nog aan de letter van de wet hou den als Frankrijk en Duitsland dat ook niet hoeven?" De Tweede Kamer houdt mor gen een spoeddebat over de gang van zaken. De PvdA wil dan premier Balkenende ter (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging. 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl verantwoording #epen. Vol gens Kamerlid Crone heeft hij onvoldoende gedaan om steun te verwerven voor de opstelling van zijn minister Zalm. Balke nende, op werkbezoek in Bul garije, ontkende dat en noemde het besluit 'geen goede dag voor Europa'. Werkgeversorganisatie VNO- NCW vreest dat het besluit van de Europese ministers tot een hogere rentestand kan leiden. Volgens MKB-Nederland kan Nederland nu ook het begro tingstekort laten oplopen. De vakcentrale FNV denkt ook dat zoiets mogelijk wordt en er dan geld vrijkomt om de bezuini gingen in de zorg en de sociale zekerheid te verzachten. Het CNV meent dat Nederland zich voortaan minder krampachtig aan de EU-begrotingsregels hoeft te houden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9