Kopstuk van al-Qaeda in Jemen gepakt BUITENLAND Noord-Ieren zwijgen tot in het stemhokje Amerika heet eigenlijk Vinland Oppositie in Israël wil volledige terugtrekking Stuk Berlijnse Bekentenis in moordzaak Muur geveild twee Britse schoolmeisjes Presidentskandidaat (m, 57) zoekt pittige First Lady Walvissen aangespoeld op St. Maarten Concordes allerlaatste reis insapen staan uitsterven >bi - Om gorilla's, chim- »es en orang-oetangs voor rven te behoeden is op corte termijn ruim 21 mil- euro nodig. Dat hebben de rganisaties Unesco en 5 bekendgemaakt. Volgens J is de chimpansee al ver en in Benin, Gambia en In Ghana leven nog 300 )0 dieren en in Guinee Bis- ijn het er minder dan 200. jver het lot van de berggo- slaan de wetenschappers i. In de hooglanden van da, Rwanda en de Demo- che Republiek Congo le- og slechts 600 gorilla's. woensdag 26 november 2003 Chirac en Leo. Foto: AFP Irac blundert it foto Leo Blair en - De Franse president nes Chirac heeft constema- jroorzaakt in Groot-Brit- jë door de pers een foto te izien van het 3-jarige |tje van de Britse premier [Blair, Leo. Chirac kreeg de jnaandag cadeau tijdens lezoek aan Blair. De Blairs bermen hun kinderen te- eveel aandacht van de iBlairs medewerkers bel- ia de uitglijder van Chirac fceefs - Britse kranten met aag de foto niet te publice- kenkruisen op idse graven I - Op een joodse begraaf- s in het Zuid-Franse Trois- zijn grafzerken beklad met nkruizen en andere natio- socialistische tekens. De je premier Raffarin noem- vernielingen 'een teken nacceptabele en schok- p intolerantie'. De afgelo- fcvee jaar is Frankrijk over- |d door een golf van ge- itegen synagogen en jood- bolen en begraafplaatsen, banslagen worden toege ven aan jonge moslims. zetten li-beul uit liNGTON - Een Amerikaan- hter heeft de deportatie en van een voormalige be- r van het Oostenrijkse na- ncentratiekamp Mauthau- j)e 77-jarige oud-SS'er Jo- Leprich verloor in 1987 nerikaanse staatsburger- Hij verdween naar Ca- maar keerde eerder dit llegaal in de VS terug. Hij in zijn oude huis in Mi- in opgepakt, waar hij zich II hield in een geheime te onder de trap. telj lijsttrekker luit Haagse cel iaag - De Serviër Vojislav j zal lijsttrekker zijn van iadicale Partij tijdens de mentsverkiezingen eind nde maand in Servië. De nationalist zit sinds febru- ist in een cel van het Joe- vië-Tribunaal in Den L Seselj staat bekend om inbehouwen gedrag. Spu rn slaan is hem niet nd. Zijn paramilitaire mili- )k tijdens de oorlog in ië (1992/95) moordend het buurland. igabe niet ir Gemenebest - De omstreden president timbabwe, Robert Muga- niet uitgenodigd voor de an het Britse Gemenebest i december in Nigeria. Het fcnebest is een los verband peer dan vijftig landen met en met het voormalige Rijk. Zimbabwe is vorig (eschorst als lid. Mugabe al jaren bloot aan felle in- tionale kritiek wegens lenrechtenschendingen, onderdrukking van elke van oppositie en wegens ewelddadig verdrijven van :e boeren van hun lande- iwarzenegger tuinigt hard ngeles - De nieuwe gou- !ur van de Amerikaanse Californië, Arnold Schwar- |ger, gaat snoeihard bezui- «■E. Er wordt gekort op pro- 1 die steun bieden aan elijk gehandicapten, blin- n ouderen. Schwarzeneg- il ook minder armen in terking laten komen voor rlielbonnen. Het program- at een beperkte ziektekos- Ézekering biedt aan mini- iejaarden en gehandicap- d ook worden gekort. Stadje Corleone is zijn naam beu corleone/anp-dpa-rtr - Vooraanstraande inwoners van het Siciüaanse stadje Corleone zijn een campagne begonnen om de naam van hun woonplaats te wijzigen. Ze zijn het beu steeds in ver band te worden gebracht met de maffia. Corleone (12.000 inwoners) verwierf haar beruchte imago vooral door de film The Godfather over de maffia-familie Cor leone. Overigens zijn maffia bazen als Toto Riina en Ber nardo Provenzano wel dege lijk geboren Corleonen. In woners vinden Cuor di Leo ne (Leeuwenhart) een veel betere naam. Burgemeester Nicolo Nicolosi vindt het al lemaal maar onzin. „De as sociatie tussen Corleone en de maffia vlak je nu eenmaal niet uit door alleen de naam te wijzigen", vindt hij. Politiek ligt gevoelig na dertig jaar 'Troubles' tussen protestanten en katholieken door onze correspondent Esther Ootink Belfast - Een witte verfbom heeft het logo van de Ulster Unionists, dat tegen de muur van het partijbureau in Holy- wood Road is gespijkerd, net niet geraakt. Vijf, zes dikke klodders druipen over de ra men en de verkiezingsvlag met de tekst 'Stem Ulster Unionists. De toekomst, niet het verleden'. Het is duidelijk dat de spanning voor de verkiezingen in Noord- Ierland de afgelopen dagen is toegenomen. Maar de verfbom- men in Oost-Belfast zijn kinder spel in een 'provincie die 30 jaar lang werd gedomineerd door paramilitaire aanslagen. „Erg kinderachtig", is de reactie van Peter Duffy die het tafereel aanschouwt. „Maar ik denk dat we ons in de handen mogen knijpen met zo'n klein incident. De grootste spanningen waren altijd in het westelijk deel van de stad." Wie om zich heen kijkt, ziet in derdaad een stadsdeel waarvan het beeld niet strookt met de gangbare plaatjes uit Belfast. Geen stoepranden in de kleu ren van de Britse vlag, geen kleurrijke paramilitaire muur schilderingen met odes aan het Ierse Republikeinse Leger IRA, geen 'vredesmuur' afgetopt met prikkeldraad die de haat tussen katholieken en protestanten moet sussen. Integendeel: in oost en zuid zijn de mooiste villa's en duurste restaurants te vinden, rijden Mercedessen rond en parade ren dames in bontmantels met Louis Vuitton-tasjes. Kerstdecoraties overstemmen de politieke plakkaten. Het lijkt erop dat sommigen ondanks The Troubles, of misschien juist wel dankzij, hier goed kunnen toeven. „Er is vroeger veel Brits geld in deze buurten gepompt, de pro testanten waren hier altijd ge vrijwaard van The Troubles", meent buschauffeur Bill. „Maar inmiddels leven protestanten en katholieken in de hele stad - behalve in de omgeving van Shankill en Falls - ongestoord zij aan zij. Ze horen extremisti sche geluiden alleen in de poli tiek en worden net als de rest van de wereld aan de conflicten herinnerd via tv-beelden. Ze leiden een goed leven, en zullen zich dus niet geroepen voelen naar de stembus te gaan." Bill weet nog niet of hij gaat stemmen. Hij is teleurgesteld in de 'Goede Vrijdag-overeen komst' waarin de politieke rela ties zijn vastgelegd, omdat vorig jaar is bewezen dat een parle mentaire afvaardiging in Belfast niet werkte. Aan de andere kant vreest hij voor een grotere op komst van extremisten, wat Ul ster weer terug in de tijd zal slingeren. „Ik hoop maar dat ie dereen inziet dat zij met hun oude fundamentalistische agressie niet het antwoord is op een falende overeenkomst." In Shankill zijn verse bloemen gelegd bij de muurschilderin gen van vermoorde paramilitai ren. Ook aan katholieke zijde wor den de eigen denkbeelden nog openlijk gepropageerd: Ierse vlaggen hangen overal en de posters van unionisten zijn ka pot gereten. Het is dit deel van de stad waar het gros van de in woners wel degelijk bij de stem bussen wordt verwacht. Over de verkiezingen willen ze bij katholieken noch protestan ten praten. „Je zal zelf wel mer ken wat we ervan denken", zegt een jonge vrouw die elke verde re vraag negeert en haar kinder wagen de supermarkt in duwt. In de schappen ligt de gratis krant Shankill Mirror, die pro testanten in schreeuwende koppen oproept vooral te gaan stemmen. Waarom? Zodat de overwegend katholieke omge ving niet weer alle zetels in het district opeist. Berlijn/AP - Wie 75.000 euro of meer over heeft voor een lap grond met een historisch stuk gewapend beton van 29 meter lang erop, kan 11 december meebieden op een veiling waar een overeind gebleven deel van de Berlijnse Muur onder de ha mer komt. Het stuk muur en het 650 vier kante meter grote perceel waar het op staat in hartje Berlijn heeft een woon- en winkelbe stemming, maar de nieuwe ei genaar moet wel bedenken dat de muur een monument is. „De eigenaren mogen het niet af breken, schilderen of er wat dan ook mee doen. Ze kunnen er alleen maar naar kijken en zeggen 'Ik bezit 29 meter van de Berlijnse Muur'", aldus veiling directeur Hans Peter Plettner. De muur, in 1961 door de DDR opgericht om te verhinderen dat haar burgers naar West- Duitsland vluchtten, is na de hereniging van Duitsland in 1990 grotendeels afgebroken, maar een stuk of twaalf delen zijn intact gelaten als herinne ring aan het verleden. londen/anp - De man die in Londen terechtstaat op verden king van de moord op de 10-ja- rige Jolly Wells en Jessica Chap man, heeft bekend dat de meis jes alleen met hem in zijn huis waren toen ze als gevolg van een ongeval stierven. Boven dien heeft hij hun lichamen naar de afgelegen plaats ge bracht waar ze bijna twee we ken later werden gevonden. De verdachte blijft ontkennen dat hij de twee meisjes heeft vermoord, zo bleek ook gisteren weer tijdens de rechtszitting. Volgens de advocaat van Ian Huntley ging het om een nood lottig ongeluk. Een van de meisjes had een bloedneus en Huntley had aangeboden het duo te helpen. In zijn huis gin gen ze naar de badkamer. Holly zou vervolgens per onge luk in het bad zijn gevallen waarin een laag water stond voor het baden van de hond van de verdachte, aldus de ad vocaat. Holly zou met haar hoofd tegen de badrand zijn ge slagen en daardoor zijn overle den. Door de val van haar vriendin raakte Jessica volgens de advocaat in paniek. Om haar geschreeuw te stoppen zou Huntley zijn hand op haar mond hebben gelegd. Kort erop gaf ook zij geen teken van leven meer, aldus het betoog. Alle feiten rond de dramatische dood van de twee hartsvrien dinnen uit Soham wijzen al ge ruime tijd in de richting van de conciërge. Zo zijn Huntleys vin gerafdrukken gevonden aan de binnenkant van de zak waarin hun kledingstukken waren ge stopt en die is aangetroffen in een opslagruimte van de school waar Huntley werkte. Haren van de verdachte zijn op de kle dingstukken aangetroffen. De Britse pers staat al weken bol met nieuws over de rechts zaak. De zoektocht naar de twee vermiste meisjes in augus tus vorig jaar en de vondst van hun lijken veroorzaakte grote maatschappelijke onrust. Zelfs bij voetbalwedstrijden werd een minuut stilgestaan ter nage dachtenis aan de meisjes, die fan waren van de club Man chester United. Aanslag in Ryad en Londen verijdeld sanaa/ap - De autoriteiten in Je men hebben een van de vermoe delijke leiders van de Jemeniti- sche tak van het terreurnetwerk al-Oaeda aangehouden. Dat heelt het ministerie van binnen landse zaken gisteren bekendge maakt. De arrestant, Mohammed Hamdi al-Ahdal of Abu Assam al-Makky, zou de hand te heb ben gehad in de aanslagen op het Amerikaanse oorlogsschip USS Cole in 2000 en op de Franse olietanker Limburg in 2002. Ook zou hij vorig jaar be trokken zijn geweest bij een mislukte aanslag op een vijf sterrenhotel waar FBI-agenten verbleven. Al-Ahdal (32) werd na een jarenlange speurtocht aangehouden. Hij gaf zich over nadat de politie zijn schuil plaats ten westen van de hoofd stad Sanaa had omsingeld en waarschuwingsschoten had ge lost. De geboren Saudiër vocht in Bosnië en Tsjetsjenië en ver loor daarbij een been. Hij werd in 1999 in Saudi-Arabië gearres teerd en zat veertien maanden in de gevangenis wegens con tacten met Osama bin Laden. Daarna werd hij naar Jemen uitgewezen. Al-Ahdal zou tot de twintig meestgezochte al- Qaedafiguren behoren. De Saudische politie heeft gis teren in de hoofdstad Riyad twee mannen doodgeschoten die vermoedelijk een aanslag wilden plegen met een auto bom, aldus het ministerie van binnenlandse zaken. Een auto met explosieven die op scherp stonden werd in beslag geno men. Over het mogelijke doel wit van de terroristen zijn geen mededelingen gedaan. In Riyad zijn in de afgelopen zeven maanden verschillende grote terreuraanslagen gepleegd op wooncomplexen voor buiten landers. De Londense politie heeft ge meld dat ze met 'belangrijke' arrestaties aanslagen op de Britse hoofdstad heeft weten te verijdelen. Meer informatie wil de de politie niet kwijt. De be volking kreeg de raad om 'alert te blijven, maar niet gealar meerd'. Ondercommissaris Trotter zei op een persconfe rentie dat de politie scherpe veiligheidsmaatregelen neemt om te voorkomen dat terroris ten van grote evenementen profiteren om aanslagen te ple gen. Hel! zag schutters Een Amerikaanse gevechtshelikopter is zonder ze op te merken over de Iraakse guerrillastrijders heen gevlogen die zaterdag met een luchtdoelraket de vleugel van een DHL-toestel boven Bagdad in brand schoten. Dat blijkt uit een door de strijders zelf gemaakte video-opname van de aanslag, waarop een Franse journalist beslag heeft weten te leggen. Het was de eerste keer dat Iraakse strijders een vliegtuig uit de burgerluchtvaart be schoten. De video-opname toont een groep mannen in een open veld. Vlakbij vliegt op een hoogte van ongeveer honderd meter een Amerikaanse Black Hawk-helikopter voorbij. Vervol gens richt een van de mannen zijn raketwerper op een doel in de lucht, dat niet meteen te zien is, en vuurt een luchtdoelraket af. Na het afvuren van de raket rennen de mannen naar drie na bij geparkeerde auto's en rijden ze weg. Korte tijd later wordt de camera naar boven gericht en is het DHL-toestel met de bran dende vleugel te zien, terwijl het aanstalten maakt de noodlan ding te maken. jeruzalem/anp-dpa-rtr - De oppositionele Israëlische Ar- beidspartij is bij een vredesak koord tussen Israël en de Pales- tijnen bereid tot een volledige terugtrekking uit alle gebieden die sinds 1967 door Israël zijn bezet. Dat blijkt uit een vredes plan dat gisteravond is gepre senteerd. De partij zou ook de deling van Jeruzalem in een joods en Ara bisch deel accepteren, meldde de Israëlische krant Haaretz. De sociaal-democraten willen wel een veiligheidshek langs de offi ciële grens met de buren. De linkse partij presenteerde eer der al een alternatief vredes plan voor het Midden-Oosten. Het voorstel voor een volledige terugtrekking uit de Palestijnse gebieden is maandag aan de or de gesteld in een bijeenkomst van de politieke raad van de Ar- beidspartij. Volgens Haaretz zetten ver scheidene kopstukken binnen de partij op die vergadering kanttekeningen bij enkele pun ten uit het plan. Oud-minister van verkeer Sneh en de voor malige partijleider Ben-Eliezer stelden dat van het ontruimen van de Gazastrook pas sprake kan zijn als het terrorisme en de wapensmokkel in dat gebied zijn uitgebannen. De Verenigde Staten gaan voor 290 miljoen dollar snijden in een pakket gegarandeerde le ningen waarover eerder met Is raël overeenstemming was be reikt. De regering-Bush wil Isra el met de maatregel straffen voor de bouw van een omstre den veiligheidsmuur op de Westelijke Jordaanoever. Door de maatregel kan Israël minder geld lenen bij buitenlandse banken, omdat Amerikaanse garanties zijn weggevallen. washington/gpd - June is 55, niet getrouwd, heeft een achtjarige Oekraïense adop- tiezoon met ADHD en wil dolgraag First Lady van de Verenigde Staten worden. Ju ne is één van de tachtig vrou wen die via een intemetwed- strijd 'dingen' naar de hand van de 57-jarige - overigens kansloos geachte - Democra tische presidentskandidaat Dennis Kucinich Vrijgezel Kucinich beschreef begin no vember tijdens een debat met andere Democratische kandi daten zijn ideale metgezel: een dynamische, rondborsti ge en strijdbare vrouw met dezelfde progressieve ideeën als hij.Als jij dat bent, bel me." Twee internetpagina's funge ren als koppelaar voor Kuci nich: LiberalHearts.com (een bemiddelingsbureau voor wie links én eenzaam is) en PoliticsNh.com, een politiek netwerk in de staat New Hampshire. Toen de inzen ding vorige week sloot, ble ken maar liefst 80 dames in alle leeftijden beschrijvingen van zichzelf te hebben inge stuurd, veelal met foto. Vol gens de 20-jarige 'zeer vol wassen Nubische prinses' Shira staat in de sterren ge schreven dat zij de ware is, maar ze heeft veel concurren tie van serieuze activisten die dolgraag hun held Kucinich eens willen ontmoeten. Uit eindelijk zullen de top twee dames met elkaar strijden om de hoofdprijs. Een trouwring zit er overigens niet in, maar een etentje met Dennis Kuci nich moet lukken. Hij was zeer gevleid door alle aan dacht en heeft al 'ja' gezegd, aldus PoliticsNH.com. new haven/ap - Decennialang is er al over gediscussieerd: de ruim 500 jaar oude 'Vinland-kaart', een landkaart van Noord- Amerika vóórdat Columbus ernaar op zoek ging. Is hij echt of niet? Deze zomer verklaarden wetenschappers zeker te we ten dat het perkamenten voorwerp in de afgelopen eeuw is gefabriceerd. Maar gis teren beweerde de zoveelste onderzoeker van de kaart weer dat hij authentiek is. Volgens Jacqueline Olin, een gepensio neerde onderzoeker van het Smithsonian instituut in Washington die de kaart het recentst onder de loep nam, is er geen re den om te vermoeden dat de inkt waarmee de kaart is getekend niet uit de Middeleeu wen stamt. „Er is geen bewijs dat het om vervalste ti- taniumdioxide inkt gaat", zei ze. Het is de laatste stap in veertig jaar discussie over de kaart, sinds de filantroop Paul Mellon het ding in de jaren '60 schonk aan de univer siteit Yale. Het omstreden document toont dan ook geen alledaags plaatje. De kaart laat de we reld zien inclusief de Noord-Atlantische De omstreden 'Vinland' kaart. Foto: AP kust van het continent Amerika. Op de kaart staat in Middeleeuws Latijn een le gende waarin beschreven wordt hoe de Noorman Leif Eiriksson het nieuwe land ontdekte rond het jaar 1000 en het "Vin land' noemde. Volgens sommige weten schappers dateert het document uit 1440 en zou het goed kunnen dat Christoffel Columbus het heeft gebruikt bij zijn eerste reis op zoek naar Amerika. Onderzoekers van de universiteit van Lon den stelden afgelopen zomer vast dat de kaart niet ouder dan 500 jaar kan zijn. Tests van de wereldberoemde micro-ana list Walter McCrone, die ook de echtheid van de lijkwade van Turijn betwistte, we zen in de jaren '70 bovendien al uit dat de inkt van de kaart anatase bevatte. Anatase is een vorm van titaniumdioxide die voor komt in inkt geproduceerd na 1920. Mc Crone zei destijds dat anatase weliswaar in de natuur voorkomt, maar dat de kristallen ervan in de inkt van de kaart er te gestruc tureerd uitzagen om natuurlijk te zijn. Olin richtte zich echter op de verschillende metalen die in de inkt voorkomen, waar onder aluminium, koper en zink. Al die metalen zijn volgens haar bijproducten van in de Middeleeuwen gefabriceerde inkt. Het volgende onderzoek naar de kaart richt zich in het bijzonder op het La tijn dat erop geschreven staat. De universi teit Yale, die altijd heeft geweigerd een standpunt over de echtheid van de kaart in te nemen, wacht rustig af. Als de kaart echt is, is de universiteit 20 miljoen dollar rijker, hoewel het bestuur hem waarschijnlijk niet zal verkopen. marigot - Op het Franse deel van Sint Maarten zijn 36 walvissen aangespoeld. Pogingen om ze naar zee terug te duwen mislukten. De dieren, kortvinnige grienden die tot 5 meter lang waren, spoelden aan op een strand langs de Grand Cailles baai, waarvan de monding vele koraalriffen telt. Ze hadden verwondin gen die kennelijk waren veroorzaakt door de riffen. Foto: AP new york - De laatste Concorde die naar New York vloog krijgt een plaatsje in een mu- latie werd genomen, naar het USS Interpid Sea Air Space Museum gebracht. Op de ach- seum. Op een ponton wordt het supersonische vliegtuig, dat vorige maand uit de rou- tergrond het Vrijheidsbeeld dat de monding van de Hudson domineert. Foto: EPA "ï?Ê4

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7