CDA: chronisch zieke behoudt koopkracht BINNENLAND 2 Openbare politieke tranen smaken nog bitter J ter ondermijnt ersberg Nederland loopt achteraan in bio-landbouw Kamer morrelt aan bezuinigingen zorg Vloedgolf door Arnhemse binnenstad Nederland levert Turkse vluchteling nog niet uit Veiligheid van operatierobot wetenschappelijk aangetoond Eis: vijf jaar tegen 'spiritusman' Burgemeester verdenkt Poolse seizoenarbeiders van aanslag Nu al onenigheid over contactorgaan moslims Kerstbomentekort Ëudubs tie lost |r kinbraken op De politie heeft een -"V inbraken in kerken in Vg en het zuidoosten van nt opgelost met de arres- ^^kn een 38-jarige man vaste woon- of verblijf- De man stal beelden, laars en andere spullen. i i»p1 verkocht hij op rom- aKK^kten, een ander deel handelaar in kerkelijke Ti in het Groningse Mid- Die heeft de politie de 3 mst van alle gestolen (pgebiecht. De man, die feat voor een ander ver geeft de kerkinbraken lekend. ki||p|CHT - Een aantal grotten l"lqe Sint Pietersberg in Hcht is door langdurig sij- j water ondermijnd. Dat 3 lit onderzoek van het toezicht op de Mijnen. De iite Maastricht gaat nu laast een plan opstellen instabiele grotten vol te (i met dammer, een soort 'die op dezelfde manier len uitzet als mergel. woensdag 26 november 2003 lichting loverboys iG - Alle scholen voor èzet onderwijs moeten ihting gaan geven over de n van prostitutie en lo- Daamaast moet er een jke campagne komen lee prostituees wordt ge- ,nfe@k!op de mogelijkheden uit k' te stappen. Een motie y 0|ctievoorzitter Rouvoet ChristenUnie waarin die 'gelen worden bepleit iteun van CDA, VVD, n SGP. li gif in apntekanaal de - In het water en de rwirl van het Twentekanaal rlanl de brand bij bandenfa- [redestein in Enschede, ;e stoffen aangetroffen s kankerverwekkend enkele gevallen is de leid gif honderd keer an toegestaan, blijkt uit is van Rijkswaterstaat. Ie brand op 24 augustus zich een cocktail van ige stoffen in het ka- let lÜjksinstituut voor ezondheid en Milieu on- kt de risico's voor de izondheid. lie onderzoekt lachte dood ■en - De politie stelt een f oek in naar de dood van ■jarige Nijmegenaar. De ferd vorige week ernstig 11 in een ziekenhuis op- len en overleed afgelo- pdag. De politie ver pat er sprake is van een gezien de verwondin- !i de man. erlander in [ië opgepakt gge - Bij een routinecon- Zeebrugge is in de 'an zaterdag op zondag jarige Nederlander gear- d met in de kofferbak 1 auto 104 kilo cocaïne, eft justitie in Brugge gis- ïd bekendgemaakt. Justi- kt dat de man op weg ar Zeebrugge, om de iver te dragen aan een koerier die de lading ;t Engelse Huil zou bren- man beweerde zelf dat veg van Duinkerken naar lam verdwaald was. traf voor oenenfraude m - Een 61-jarige Volen- 6r is gisteren door de ink in Haarlem tot een veroordeeld wegens een lenfraude met beleggin- rechtbank acht bewe- de man een hoofdrol espeeld in het debacle rieggingskantoor Safe in Purmerend, waar hij dhouder van was. Dat investeerde tussen 1996 I miljoenen van particu- II zeer risicovolle beleg- Bijna 15 miljoen gulden en in een bodemloze wageningen/gpd - De biologische landbouw is het voorbeeld geworden voor het Europese land bouwbeleid. Het is niet meer alleen goed voor een kleine 'elitemarkt', maar veel meer. Dat stel de directeur landbouw Peutz bij de Europese Commissie gisteren op een symposium in Wage- ningen. Nederland sukkelt op biologische gebied achter aan in Europa met een areaal van zo'n 2,2 pro cent van de totale landbouw. De voorlopers zijn Oostenrijk (17 procent) Italië (9 procent). Volgens Peutz is er een grotere vraag dan er aan bod is. Juist daarom vindt ze het belangrijk dat biologische landbouw het ijkpunt is voor het ge meenschappelijk landbouwbeleid. Er zou vol gens haar meer onderzoek naar gedaan moeten worden, maar in wetenschappelijke kring is daar weinig aandacht voor. „Landbouw is ouderwets. Daar hebben onderzoekers niets mee. Alle aan dacht gaat uit naar voedselveiligheid." Voorzitter Beckers van het platform Biologica pleitte ook voor meer onderzoek. Zij citeerde uit onderzoek waaruit blijkt dat biologische land bouw zorgt voor een vruchtbaarder bodem met meer organische stoffen, een grotere diversiteit aan planten en dieren en schoner slootwater. Een probleem vormt de voedselveiligheid. Toch geeft onderzoek aan dat al te veel zorgen niet op zijn plaats zijn. De giftige natuurlijke mycotoxi- nen in graan vallen mee en het teveel aan dioxine in kippen die buiten scharrelen blijkt alleen voor te komen in tuintjes van particulieren. den haag/gpd - Chronisch zie ken en gehandicapten lijden vol gend jaar geen koopkrachtver lies door de bezuinigingen in de zorg. Dat zei CDA-Kamerlid Buijs gisteren bij de begrotingsbehan deling Volksgezondheid, onder druk van de oppositiepartijen PvdA, Christenunie, GroenLinks en SP. Minister Hoogervorst van volksgezondheid moet de ko mende vier jaar in totaal 2,3 mil jard euro bezuinigen. Hij doet dat onder meer door het zieken fondspakket te verkleinen. Om chronisch zieken en gehan dicapten te compenseren, komt er een fiscale regeling. De op positie drong er bij het CDA op aan garanties te eisen over vol ledige compensatie voor de zwakken in de samenleving. Maar daar wilde Buijs aanvan kelijk niet aan. Hij liet weten eerst af te willen wachten of de nieuwe regeling werkt. De oppositie nam met deze uit spraak geen genoegen. Chris- tenUnie-ffactieleider Rouvoet noemde Buijs' optreden 'poli tiek niet fatsoenlijk'. „U spreekt met warme gevoelens over chronisch zieken. Maar u ver schaft hen geen enkele duide lijkheid." Na lang aandringen ging het CDA uiteindelijk over stag. De partij wilde wel dat fysiothe rapie voor chronisch zieken volledig vergoed blijft. Hooger vorst wil chronisch zieken de eerste negen behandelingen zelf laten betalen. Ook vinden de christen-democraten dat pa tiënten die langdurig psycho analyse ondergaan, moeten worden ontzien. Hoogervorst wil zittend zieken- vervoer alleen nog vergoeden voor rolstoelers, nierdialysepa- tiënten, kankerpatiënten en blinden. Volgens de WD moet ook het vervoer voor andere chronisch zieken behouden blijven. „Voor een aantal men sen is dit de enige toegang tot zorg", meent kamerlid Schip pers. De liberalen noemen de overige maatregelen 'integer en evenwichtig'. PvdA en SP voelen niets voor het plan van Hoogervorst om de pil alleen te vergoeden voor vrouwen tot 21 jaar. „Ik neem niet aan dat deze minister ver wacht dat vrouwen minder zul len vrijen", aldus PvdA-kamer- lid Smits. „Of wil de minister dat vrouwen hun mannen laten steriliseren?" De PvdA ziet lie ver dat wordt bezuinigd door de geplande premieverlaging van het ziekenfonds terug te draaien. Volgens GroenLinks moet het ministerie juist nu extra geld in de zorg steken om op termijn te kunnen bezuinigen. Kamerlid Tonkens: „Investeren in pre ventie, welzijn en bestrijden van huiselijk geweld." Samen met de PvdA pleitte GroenLinks voor meer en betere medische opleidingen. arnhem - De kraanmachinist had geen weet van de hogedrukwaterleiding onder de grond. Hij groef er gisteren dwars doorheen. Het gevolg was een vloedgolf in de Arnhem se binnenstad. „Allemachtig, het lijkt wel een rivier die buiten de oevers treedt. We moeten weg hier", riep een vrouw die de metershoge golf zag aankomen. Het water spoot uit de hoofdwaterleiding. De water stroom nam kilo's bladeren mee, waardoor de putten verstopt raakten en het water niet weg kon. Bussen en auto's verergerden de schade. Uiteindelijk werd het verkeer stilge legd en het water door de brandweer weg gepompt. Foto: GPD/Jan Wamelink Thuiszorg en tehuizen willen aparte CAO De koepels van de thuiszorg en de verpleeg- en verzor gingstehuizen willen met de vakbonden aparte CAO's af sluiten. Zij zien ervan af om de twee bestaande CAO's in elkaar te schuiven, zoals aan vankelijk de bedoeling was. De onderhandelingen over een nieuwe gezamenlijke CAO liepen begin deze maand vast. Sindsdien organiseren de bonden estafetteacties in het hele land. De werkgevers ho pen de patstelling te doorbre ken door over afzonderlijke CAO's te gaan praten. De bon den eisen een loonsverhoging van 2,5 procent. De werkge vers boden de werknemers in de verzorgings- en verpleeg huizen 1 procent en een bo nus van 0,65 procent. In de thuiszorg willen zij helemaal geen loonsverhoging, alleen een structurele eindejaarsuit kering van 1,65 procent. Nu kent de thuiszorg een inciden tele eindejaarsuitkering van 2 procent. Wat de FNV-bond AbvaKabo betreft gaan de ac ties door, de CNV-bond Pu blieke Zaak weet dat nog niet en Nu '91 wil de acties op schorten. De vakbonden over leggen woensdag met elkaar. haarlem/anp - Nederland le vert een inmiddels erkende Turkse vluchteling voorlopig niet uit aan zijn geboorteland voor vermeende terroristische activiteiten. Dat is gisteren be sloten, aldus een woordvoerster van het openbaar ministerie (OM) in Haarlem. De Turkse autoriteiten hebben de uitlevering van de 50-jarige man gevraagd, omdat hij wordt verdacht van hulp aan een ter roristische organisatie vanuit ons land. Turkije ziet de man als de Europese vertegenwoor diger voor de Turkse Revolutio naire Partij (TDP). Die organi satie zou in de periode tussen 1997 en medio 2000 verant woordelijk zijn geweest voor aanvallen op Turkse militairen en militaire doelen. Hierbij werden vier militairen gedood. De man zou vooral financiële middelen hebben vergaard en doorgestuurd naar de leden van de TDP in Turkije, ter onder steuning van hun gewapende strijd. Hij vluchtte eind 1993 naar Nederland. Minister Donner van justitie had het verzoek doorgestuurd naar het OM, om via justitie de rechtbank in Haarlem te vragen de uitlevering goed te keuren. De vordering om de man uit te leveren is ingetrokken omdat er teveel onduidelijkheden zijn, zegt de zegsvrouw van het OM. Het uitleveringsverzoek komt nu weer bij Donner te liggen. Hij moet kijken wat er nu met het Turkse verzoek gebeurt. Dat het de bedoeling was van Donner om zijn cliënt wel aan de Turkse autoriteiten over te dragen, leidde tot verbazing bij advocaat Koppe: „Dat het nu al zo ver komt dat we een politiek vluchteling uitleveren is eigen lijk ongelooflijk. Ook zijn Ne derlandse paspoort zou geen enkele bescherming meer bie den. Ik ben blij dat het OM dit anders ziet." „Ik heb met deze beschuldigin gen niets te maken", benadrukt de man zelf. „Behalve die ene spijtoptant, hebben de Turkse autoriteiten helemaal geen be vestiging voor mijn betrokken heid gevonden. Ze proberen mij gewoon naar Turkije te krij gen om me daar te kunnen uit schakelen." Hij bevestigt wel, dat hij al sinds halverwege de jaren ze ventig felle politieke activiteiten ontplooit voor de TDP tegen de heersende Turkse autoriteiten. „Ik ben een uitgesproken te genstander van het regime", geeft hij toe. Daarbij distanti eert hij zich niet van het ge bruik van geweld tegen de Turkse overheid. „Er wordt te gen ons geweld gebruikt, daar om worden we gedwongen om ons met geweld te verdedigen. Daar sta ik achter." Hij vreest daarom voor zijn veiligheid als hij wordt uitgeleverd. Hij heeft al eerder in zijn geboorteland vastgezeten wegens 'politieke activiteiten'. „Ik ben toen meer dere malen slachtoffer geweest van vreselijke martelingen." utrecht/gpd - Opereren met een robot is veilig en biedt gro te voordelen. De Utrechtse arts Jelle Ruurda (28) heeft dat voor het eerst in West-Europa met wetenschappelijk onderzoek aangetoond. Daarmee wordt in Nederland de aftrap gegeven voor grootschalige introductie van robotchirurgie. Het Univer sitair Medisch Centrum (UMC) Utrecht is hierin koploper. Zorgverzekeraars willen overleg met het UMC over meer ingre pen met de robotdokter. Wereldwijd wordt de robotchi rurgie slechts sporadisch ge bruikt: in Italië, Duitsland, Amerika, Maastricht en Utrecht. Het UMC Utrecht was in de zomer van 2000 het eerste ziekenhuis in Nederland dat een mens met een robot ope- V reerde. Ruurda volgde de afge lopen drie jaar de operaties die vanuit 'de cockpit' worden uit gevoerd: „Robotchirurgie is een logische stap in de ontwikkeling van kijkoperaties. Die hebben het nadeel dat de chirurg erg beperkt is in bewegingen en zicht. De robot heft deze beper kingen goeddeels op." Zorgverzekeraar Agis is zeer ge ïnteresseerd in de robotdokter, zegt een woordvoerster. „Wij praten binnenkort met het UMC over toepassingen." bovenkarspel/gpd - Het her opende politieonderzoek naar de aanslag op burgemeester Haanstra van Stede Broec richt zich op seizoenarbeiders uit Polen en Oekraïne. Op een 'gouden tip' is een beloning van 15.000 euro gezet. Met strooi- folders in het Pools roept de re cherche mogelijke getuigen op informatie te verstrekken. Burgemeester Haanstra werd in de avond van 17 april 2001 op het pad voor zijn huis in Groo tebroek van dichtbij beschoten. Een kogel trof hem in zijn wang. Het eerste onderzoek le verde geen aanhoudingen op. De politie heropende het on derzoek toen er nieuwe aan knopingspunten aan het licht kwamen. Of er aanwijzingen zijn dat Oost-Europese seizoen werkers achter de aanslag zit ten, wil de politie niet zeggen. Haanstra wees eerder zelf al op een mogelijk verband tussen de aanslag en Poolse seizoenswer kers: „Deze mensen zijn in het verleden nogal eens tussen wal en schip terecht gekomen. Mis schien is het iemand geweest die in het gedrang is geweest met Nederlandse regels." arnhem/gpd - Tegen een 35-ja- rige man uit Lelystad is gisteren vijf jaar cel en tbs geëist voor het in brand steken van zijn vriendin. Hij deed dat om haar te straffen omdat ze volgens hem vreemd was gegaan. Als de man zei dat zijn vriendin het oranje snoer moest pakken, dan wist ze hoe laat het was. Dan werd het uiteinde van het elektriciteitssnoer op haar tong gezet en kreeg ze stroomstoten toegediend. Op 6 juli vorig jaar vond de 35-jarige man die ge bruikelijke afstraffing nog niet genoeg. Toen hij dacht dat ze vreemd was gegaan, moest de vrouw zich uitkleden en werd ze overgoten met spiritus en in brand gestoken. Het slachtoffer liep door de ge weldige steekvlam op 29 pro cent van haar lichaam tweede graads verbrandingen op en is voor het leven getekend. „Ze had geen vel meer over, ik ge loofde niet wat ik zag", vertelde de man gisteren voor het ge rechtshof in Arnhem, waar de zaak in hoger beroep werd be handeld. De openbare aankla ger sprak van sadistisch gedrag en eiste vijf jaar cel plus tbs met dwangverpleging. De rechtbank in Zwolle veroordeelde de ver dachte tot dezelfde straf. De advocaat van de man vroeg vrijspraak, omdat er in haar ogen sprake is van twijfel. Het hof doet op 9 december uit spraak. calfven - Kerstbomenkweker J. Jansen in het Noordhollandse Calfven is al druk bezig met op potten. Er zijn al klanten voor de bomen, maar de echte drukte begint op 6 december. Na sinter klaasavond willen veel mensen de boom in huis hebben. Jansen heeft 2500 bomen op voorraad, maar de vraag is zo groot dat hij er al boompjes bij moest kopen. Foto: ANP/Wim van Vossen in meer keuze igen - Ga niet akkoord 'raadplegingscampagne' I Zuiderzeelijn. Die op- bhten de milieufedera- Sroningen, Friesland, ,e en Flevoland aan de :iebestuurders. Zij zijn er in dat de bevolking tij- i raadpleging slechts irianten van de nieuwe ling Groningen-Amster- ijgt voorgelegd: de ein en de hogesnel- n. De intercityvariant n onrechte buiten be zing, menen de federa- den haag/gpd - Huilen in het openbaar in de politiek is sinds 1990 wat uit de ta boesfeer geraakt. Vóór dat jaar liet alleen WD-coryfee Hans Wiegel de tranen de vrije loop. Nadien biggelden de water landers vaker bij politici over de wan gen. Maar echt gewaardeerd wordt het tonen van die emotie nog niet. Vooral bij vrouwelijke politici palet publiek ver driet in de publiciteit meestal slecht uit. „Vrouwen hebben meer last gehad van een publieke huilbui dan mannen", concludeert publiciste Carla van Baaien die voor het gisteren verschenen 'Jaar boek parlementaire geschiedenis 2003' zes openbare snikpartijen tegen het licht hield. Wiegel had in 1981 zoals gezegd de primeur: tv-joumalist Jaap van Meek- ren stelde hem een vraag over weduw naar-pensioenen, kort nadat Wiegels' echtgenote was overleden. In vrijwel alle perscommentaren werd gesteld dat Van Meekren die vraag niet aan Wiegel had mogen voorleggen. Jan Pronk was op 25 augustus 1993 de tweede man die zijn emoties niet de baas bleek. Tijdens een Kamerdebat over zijn bezoek aan Somalië schoot hij vol. Ook hier werd het de politicus in kwestie niet aangerekend. Maar volgens Van Baaien lag dat bij Elske ter Veld (4 juni 1993, bij haar aftreden), Karin Adel- mund (23 februari 1995 bij een debat over de WAOo én op 10 november 1999, debat over onderwijs aan allochtone kinderen) en Hanja Maij Weggen (ver hoor enquêtecommissie Bijlmerramp) anders. „Als een huilende politicus een man is wordt zijn man-zijn zelden of nooit in de beschouwingen opgenomen, bij een vrouw wordt het daarentegen in het vol le licht van haar vrouw-zijn geplaatst", aldus Van Baaien. „De teneur van de meeste stukken is als de gelijkenis van de verloren zoon in het nieuwe testa ment: de politica in kwestie was de boze mannenwereld ingegaan maar keert nu, de verloren dochter, door het tonen van tranen terug in de vrouwenwereld". Het goede nieuws, volgens het Centrum voor parlementaire geschiedenis, is dat de vrouwelijke politici zich steeds min der schamen voor het tonen van emo ties. Zo zong Ter Veld op een partijre ceptie: It's my party and I cry if I want to. PvdA-coryfee Prorik, uitgenodigd voor een spreekbeurt bij de overhandiging van het jaarboek, repte met geen woord over zijn plaats in de eregalerij van de tranen. Wel fileerde hij het debacle van twee paarse kabinetten. „Wat gepassio neerd begon, verkeerde aan het eind in het tegendeel: de dood in de pot." den haag/gpd - Het Contactor gaan Moslims en Overheid (CMO) is nog in oprichting, maar nu al is er ruzie. Belang rijkste twistpunt is de samen stelling van het Contactorgaan, dat namens alle moslims in Ne derland moet overleggen met de overheid. Liberale moslimorganisaties vinden dat het Contactorgaan in oprichting wordt gedomi neerd door conservatieve, soennitische moslims. Minder heidsstromingen binnen de is lam als de shi'ieten, aleviten en de ahmadiyya zijn niet verte genwoordigd. De Unie van Lahore Ahmadiyya organisaties Nederland (Ula- mon), een groep van zo'n vijf tienduizend voornamelijk Suri naamse moslims, is vanaf het begin volledig genegeerd door het Contactorgaan. „Wij heb ben nooit een uitnodiging ont vangen om deel te nemen aan het Contactorgaan", vertelt woordvoerder Hikmat Maha- wat Khan. „Ook na brieven en telefoontjes aan voorzitter Mohamed Sini van het Contactorgaan in op richting én de verantwoordelij ke ministers Van Boxtel, Nawijn en Verdonk bleef een uitnodi ging uit." Daarom daagt Ula- mon het Contactorgaan voor de rechter. Mahawat Khan: „Ze hebben ons buiten de deurge houden omdat onze liberale opvattingen hen niet goed uit komen." Mohamed Sini erkent dat be langrijke minderheidsstromin gen vooralsnog niet deelnemen aan het Contactorgaan. „Dat zijn we in de toekomst wel van plan, maar je kunt niet alles te gelijk. Het is zo al ingewikkeld genoeg. De Raad van Kerken heeft er vierhonderd jaar over gedaan. Wij zijn nog maar twee jaar bezig." Sin^?estrijdt dat het ContactorgdB nu alleen door orthodoxe moslims wordt bevolkt. „Het is onzin dat alleen minderheidsgroepen liberaal zouden zijn, ook in de midden moot zitten progressieven." Dat die middenmoot helemaal soennitisch is. moet hij wel toe geven. „Dat is gewoon de grootste groep." Ook minister Verdonk (WD, in tegratie) moet het ontgelden. Hikmat Mahawat Khan, woord voerder namens de ahmadiyya- moslims, neemt het haar kwa lijk dat zij zich niet wat meer heeft ingespannen om van het Contactorgaan een brede af spiegeling van de hele moslim gemeenschap in Nederland te maken. „Ik vind het ook haar verantwoordelijkheid zich een beetje te verdiepen in welke stromingen er allemaal zijn binnen de islam, zo moeilijk is dat niet."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5