Liquidatie verijdeld in justitietop Roermond BINNENLAND 1 De Hoop SchefFer neemt klungelend afscheid Kabinet haalt bouwers van het strafbankje Kamer wil dat Remkes politie straat op stuurt Kamp wil commando's naar Irak sturen om soldaten te beveiligen Verdachte zocht ook huurling voor moord op agent Teleurstelling in Kamer na Europese nederlaag Zalm Hoger dan de Dom mag Belediging verkeersofficier kost Almeerder 2000 euro Loondoorbetaling bij ziekte. Nieuwe wet? Ruzie met Veronica over Top duizend Ihovenaar int moord 'en - Politie en justitie de moord op een 27-ja- idhovense te hebben op- Een 18-jarige Eindhove- eeft bekend dat hij de op 2 november in de jening van haar huis loodgeschoten. De man et zijn 18-jarige vrien- iten. Haar 27-jarige zus laejchter de deur open en tde hem binnen te laten, idhovenaar trok een pis- rhoot haar dood en iet ie. nee; irgeschoten pna O t ve||W j cdq n dl*K> - De 48-jarige Zeve- ad j die afgelopen donder- woensdag 26 november 2003 f gestalkt haise cel 'ad j die ira Dinxperlo is neergescho- gevljkt te zijn gestalkt door k-man. Wegens mishan- jvan de vrouw is de man aand veroordeeld tot cel. De politie wil niet De f of de man wordt ver- iestvan de schietpartij. De eeijis inmiddels buiten le- in boete snelle sint =jN - Agenten van de poli- jelstreek hebben gisteren Iphen een opmerkelijk A gedaan. Tijdens een ■lidscontrole werd een au- *de kant gezet omdat de irder 113 kilometer per pd, waar maximaal 80 is laan. Toen de agenten de openden, zagen zij Sint s achter het stuur zitten |le achterbank enkele •vereerde zwarte pieten. Jrklaarde grote haast te a om op tijd bij een fe wachtende kinderen te I werd geen bon uitge- :e hennepkas et Westland viJK - De politie heeft 1 bij een inval in een uwkas op de grens tus- eldijk en Honselersdijk B.000 hennepplanten en :n in beslag genomen. De heeft drie vrouwen (21, 7 jaar) en twee mannen 34) aangehouden toen zij is wilden vluchten. De iten speelden hoogst- lijnlijk geen leidingge- :ol in de kwekerij, meent de. rrestaties bij Iroles Schiphol dl - De Koninklijke Ma- Issee heeft gisteren tij- bgeheten 100-procent- Ées op twee toestellen op lol negentien mensen t. Zestien daarvan wa lletjesslikkers, aldus het aar ministerie in Haar- e andere drie hadden bij zich in hun bagage, 110 Van de bolletjesslikkers e"djrsonen ook nog drugs in ote Iffer hadden verstopt. De haussee heeft 20 kilo co- 'aer beslag genomen. "itpakket door Jaco van Lambalgen den haag - Op de valreep nog een stemming over een motie van wantrouwen om de oren krijgen. Minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) zal zich zijn afscheid van de Tweede Kamer anders hebben voorgesteld. Zijn laatste week in het parlement begon echter met een uitglijer. En nog wel over de belangrijkste kwestie tijdens zijn ministerschap: Irak. Een pijnlijk akkefietje, nu de minister op het punt staat over te stappen naar de NAVO. Oppositiepartij PvdA, die al voortdurend met de minister overhoop ligt over de oorlog in Irak, kwam met de gewraakte motie. PvdA'er Koenders stelde daarin dat de minister de Ka mer onvolledig heeft geïnfor meerd. Dat is één van de zwaarste politieke verwijten die een bewindsman kan krijgen, en zo was het ook bedoeld. „Ik ga er van uit dat de minister op stapt als de motie wordt aange nomen", zei Koenders voor de stemming. Gelukkig voor De Hoop Schef fer haalde de motie het niet. Dat zou een wel heel droevig afscheid van de Nederlandse politiek zijn geweest. De minis ter heeft de zaak onhandig aan gepakt, maar wegsturen gaat te ver, oordeelden coalitiepartijen WD en D66. En daarmee red den ze de bewindsman. Maar behalve zijn eigen CDA zijn alle fracties er van overtuigd dat de minister alle ophef aan zichzelf heeft te wijten. Het begon allemaal met een de bat vorige week. Daar moesten De Hoop Scheffer en minister Verdonk (vreemdelingenzaken) uitleggen of zij nu wel of niet hadden meegewerkt aan de werving van Irakezen in Neder land om de Amerikanen te hel pen bij de voorbereiding van de oorlog in Irak. Het debat, dat er aanvankelijk vrij simpel uit zag, ontspoorde geheel. Al gauw bleek dat de re gering twee Iraakse asielzoekers had toegezegd dat zij gewoon in de asielprocedure zouden blijven, als zij voor de Amerika nen in Irak gingen werken. Nor maal gesproken verspeelt wie terug gaat naar zijn eigen land het recht op een verblijfsver gunning. De Hoop Scheffer kwam vervol gens in een hoog oplopende discussie terecht over de vraag of Nederland daarmee nou wel of niet had meegewerkt aan het ronselen van asielzoekers voor de VS. Hij vond van niet, een Kamermeerderheid van wel. De PvdA ergerde zich aan de halsstarrige weigering van De Hoop Scheffer om toe te geven dat de regering een rol heeft ge speeld in de werving. „Ik was niet van plan met een motie te komen. Maar gezien het debat kon ik niet anders", aldus Koenders. Behalve de discussie over de oorlog kwam daar voor de PvdA nog bij, dat zij in het hele Irak-dossier al de indruk heeft dat de regering te weinig informatie aan de Kamer geeft. Het kwam echter niet meer goed met de motie, zelfs de stemming verliep klungelig. De Hoop Scheffer zat niet zoals het hoort in de zaal, en zelfs de Ka mervoorzitter wist niet waar hij was. Ongebruikelijk, aldus de geërgerde PvdA. Nonsens, rea geerde de woordvoerder van De Hoop Scheffer woedend. ,,De minister was bij een vergade ring van de Raad van Europa en dat is de Kamer keurig gemeld. Ik kan het niet helpen als zij hun eigen communicatie niet op orde hebben." De Hoop Scheffer bleef gisteren over eind, maar fraai was het niet. De Hoop Scheffer. Foto: ANP roermond/gpd - Met de arres tatie van een 59-jarige man is de liquidatie van officier van justitie Van Hilten bij het parket Roer mond en van de Eindhovense politieman Wijers voorkomen. De gearresteerde Nederlandse man zou vanuit zijn woonplaats in het oosten van Duitsland huurmoordenaars hebben pro beren aan te trekken. Hij werd gisternacht op de A67 bij Venlo opgepakt. Van Hilten is in het arrondisse ment Roermond belast met de bestrijding van zware criminali teit. De Eindhovense politie man is rechercheur bij het poli tiekorps Brabant Zuid-Oost en werkte in het verleden voor de Criminele Inlichtingen Eenheid (CIE). De twee bedreigde func tionarissen zijn al bijna een maand ondergedoken. Van Hil ten handelde in Roermond nog wel enkele strafzaken af. Tij dens die zittingen was het ge rechtsgebouw in Roermond ex tra beveiligd. De bedreigden en hun gezinnen staan al weken onder politiebewaking. De Cri minele Inlichtingen Eenheid (CIE) kreeg eind oktober infor matie dat plannen werden ge smeed om Wijers en Van Hilten uit de weg te laten ruimen. Hoofdofficier Van der Voort van het parket Den Bosch wil in het belang van het onderzoek niet kwijt waar die informatie van daan kwam. „We hebben de mededeling getoetst en dat gaf ons aanleiding die heel serieus te nemen. Het onderzoek wees in de richting van de nu aange houden man." Justitie zegt geen idee te heb ben over een motief voor de ge plande moordaanslagen. Voor zover bekend heeft de man, een oud-inwoner van het Brabantse dorp Zeeland, geen strafblad voor geweldsdelicten. In Duits land, België en Nederland is hij wel herhaalde malen tot cel- en fikse geldstraffen veroordeeld wegens vermogensdelicten. Opsporingsteams volgden sinds eind oktober nauwgezet de gangen van de verdachte, die met grote regelmaat naar Ne derland komt. „Dinsdagnacht deed zich een van de eerste ge legenheden voor om de man in Nederland op te pakken. We wilden de verdachte per se hier aanhouden. Dat heeft diverse redenen: om tijdwinst te boe ken, om het team zo klein mo gelijk te houden, en om de regie in het arrondissement Den Bosch, waar het onderzoek loopt, in eigen hand te hou den", verklaart Van der Voort. Verhoren moeten duidelijkheid verschaffen over het motief voor de huurmoorden en de betrokkenheid van anderen. Het is de tweede keer dit jaar dat in Nederland een magi straat met de dood is bedreigd. In september maakte het open baar ministerie bekend dat Ne derlandse criminelen een aan slag hadden beraamd op offi cier van justitie Plooy in Am sterdam. jbroek - Een inwoonster dult Noord-Hollandse zonB Grootebroek voert actie j1 wSderlanders in Thaise ge nlissen een warm kerstge- geven. Ze zamelt spullen 1 in waarmee ze kerst ij1 ^en maakt voor de ne- gedetineerden in Thai- V"1 ot voor kort beperkte zij °1t Pedro Ruyzing uit Enk- e^\, die al sinds 1995 in ,iik gevangen zit wegens !en mokkel. Op haar website ie.s °ze ook aandacht voor de niet! Nederlanders die in het ^j^and zijn veroordeeld tot a nil i jstische leuzen intercom trein - De spoorwegpolitie jisteren op station Weert ngeren gearresteerd die tik maakten van de om- stallatie in een intercity Eindhoven en Maas- De jongeren (15,17,18 aar) wensten in eerste in- alle moslims een fijn 'eest. Daarna volgden be- /'Tkide kreten naar vrouwe- 7§ssagiers en racistische f richting joden. De twee ff verdachten zijn naar ituurd. De twee oudsten 'en nog op een politie- in Weert voor verhoor. (advertentie) utrecht - Neerkijken op de Dom wordt binnen en kele jaren mogelijk in Utrecht. Het college van B en W wil ruimte maken voor kantoortorens tot 140 meter in het stationsgebied en in stadsdeel Leid- sche Rijn. De eeuwenoude Domtoren is voor het stadsbestuur niet langer struikelblok voor ontwer pers met ambitie. Altijd werd de 112 meter van de Dom gezien als de maat waar nieuwbouw niet in de buurt mocht komen. In 1997 veegden bevolking en politiek nog eensgezind het plan voor de 'piek van Riek' van tafel. Dat was een idee van steden bouwkundige Riek Bakker om in het stationsge bied een slanke toren van 140 meter te bouwen als moderne tweelingbroer van de Dom. Diezelfde maat kan nu wel, vindt wethouder Van Kleef. „Na tuurlijk zijn er mensen tegen, omdat Utrecht de stad met de menselijke maat moet blijven. Maar wij zijn ook de stad met de grootste woningnood." Foto: GPD/Peter Arno Broer den haag/gpd - Kabinet en bouwbedrijven zijn aan een grote verzoening begonnen. Bouwbedrijven worden weer van harte uitgenodigd mee te dingen naar overheidsopdrach ten, zo maakten de ministers Peijs (verkeer en waterstaat), Dekker (volkshuisvesting) en Brinkhorst (economische za ken) gisteren bekend. Dekker en Peijs maakten er geen geheim van dat de over heid niet om de bouwbedrijven heen kan. „Ik heb tussen nu en 2010 voor 46 miljard euro aan opdrachten te verdelen", aldus Peijs. „En ik wil dat er tot 2010 tussen de 380.000 en 420.000 nieuwe huizen worden ge bouwd. En de overheid, zoals bekend, bouwt zelf geen hui zen", voegde Dekker toe. De verhoudingen tussen de overheid en de bouwbedrijven waren grondig verstoord na de parlementaire enquête naar de bouwnijverheid. Uit dit onder zoek rees een beeld op van bouwbedrijven die onderling werk verdeelden en vrolijk de prijzen verhoogden. Indien no dig werden ambtenaren die daar gevoelig voor waren gefê teerd of soms zelfs omgekocht. Met dat verleden hebben de bouwers gebroken, verzekerde Brinkman, de voorzitter van het AVBB, de koepelorganisatie van alle bouwbedrijven. ,,Er is een gedragscode opgesteld en we hebben een stichting die er op toeziet dat alle bedrijven zich aan de code houden." Die be lofte ging minister Brinkhorst niet ver genoeg. „Bouwbedrij ven die zich niet aan de code houden, moeten worden ge straft." De nieuwe aanbestedingsregels moeten worden opgesteld door een nieuw te vormen regieraad, waarin ambtenaren, bouwers en externe deskundigen zitting hebben. Duidelijk is in ieder ge val dat de overheid in de toe komst niet meer alleen voor de laagste prijs zal gaan. „De laag ste prijs kiezen we alleen als het om standaardwerk gaat", aldus Peijs. „De kwaliteit is minstens zo belangrijk." den haag/gpd - De Tweede Ka mer is woedend en teleurge steld over de manier waarop Duitsland en Frankrijk gisteren zijn ontkomen aan Europese boetes. Die hadden ze wel moe ten krijgen omdat ze een te groot begrotingstekort hebben. Morgen debatteert de Tweede Kamer met premier Balkenende en minister Zalm (financiën) over de gevolgen van het be sluit van de Ecofin, de Europese raad van ministers van financi en, om geen maatregelen te ne men tegen beide landen. „De EU-ministers hebben be wust gekozen voor het overtre den van het Stabiliteitspact", zegt WD-Kamerlid Van Baaien. Het Stabiliteitspact was vooral afgesproken om de waarde van de euro veilig te stellen. Duits land en Frankrijk hebben al drie jaar een financieringstekort van meer dan 3 procent, het maximum dat in het Stabili teitspact is voorgeschreven. De Europese Commissie wilde de twee landen dwingen hun tekort omlaag te brengen op straffe van boetes. Duitsland en Frankrijk lieten echter weten hooguit vrijwillig maatregelen te zullen nemen. Beide landen hebben nu beloofd hun tekor ten in 2005 onder de afgespro ken grens van 3 procent te brengen. Het CDA legt de schuld bij de Europese lidstaten die de twee landen de hand bo ven het hoofd houden. De PvdA verwijt het kabinet zich onvol doende te hebben ingespannen om medestanders te vinden. D66 en LPF willen dat Zalm naar de Europese rechter stapt om alsnog de afspraken uit het pact af te dwingen. Zalm zelf zinspeelde daar eerder ook al op. Ook het CDA wil die optie onderzoeken. De SP wil dat Ne derland de nieuwe Europese grondwet blokkeert, om op die manier alsnog naleving van het pact af te dwingen. De WD wil zover niet gaan, maar wil dat Balkenende 'kei hard onderhandelt' over een nieuwe grondwet. den haag/gpd - Minister van binnenlandse zaken Remkes moet politiekorpsen voortaan kunnen dwingen meer agenten vrij te maken voor straatdienst. Dat vindt een Kamermeerder heid van CDA, PvdA en D66. Nu maken hoofdcommissarissen en burgemeesters zelf uit hoe ze hun werknemers inzetten. De Kamer reageert daarmee op een onderzoek van de Neder landse Politiebond (NPB), waaruit blijkt dat maar een der de van de volledig gekwalifi ceerde agenten voor zijn werk ook 'op straat' komt. Volgens een rapportage van het ministerie lopen er circa 36.000 politiemannen en -vrouwen op straat, maar de NPB telt er maar 13.000. Zo zou het ministerie agenten meetellen die bij de re cherche zitten en dus een an dere rol hebben dan de 'gewo ne agent' in de wijk. Verder rekent het ministerie bij dat aantal ook agenten die tests niet hebben doorstaan en niet alle politieactiviteiten mogen uitvoeren. Volgens bronnen op het minis terie van binnenlandse zaken telt de bond alleen agenten met een schietbevoegdheid mee, terwijl surveillanten, parkeer wachters en verkeersbegelei- ders zich ook bemoeien met de gang van zaken op straat. PvdA-Kamerlid Van Heemst heeft de minister gevraagd in een brief aan de Kamer uit te leggen hoe het nu precies zit met 'blauw op straat'. Hij vindt met D66-Kamerlid Van der Laan en Algra (CDA) dat de mi nister meer invloed moet krij gen op de inzet van politieper soneel. Remkes wil het aantal agenten de komende jaren ver groten met 5.000 tot 57.000 in totaal, inclusief degenen met alleen technische- dan wel bu- reautaken. (advertentie) H DESIGN Voor dealeradressen: 20- 6794633 (tUWNS BURUU-UR£N) «SZWnl Dan weet u het snel lelystad/anp - Voorzitter Frank Jacobs (37) van de pro-auto in ternetsite Tuf Tuf Club moet 2000 euro boete betalen voor belediging van de landelijke verkeersofficier van justitie Spee. Bovendien legde politie rechter Peterzon van de recht bank in Lelystad Jacobs giste ren een voorwaardelijke werk straf van 80 uur op. Jacobs publiceerde een poster, waarop Spee werd beledigd. De poster moet een opsporingsbe richt voorstellen. De verkeersof ficier wordt 'gezocht' als leider van de flitsinquisitie. Satire, stelde de Almeerder, maar rechter Peterzon vond van niet. Ook de vier politieagenten die in de zomer van 2001 ongewild op de site van de Tuf Tuf Club belandden, zijn beledigd. Auto mobilisten hadden foto's opge stuurd waar deze verkeerscon- troleurs duidelijk herkenbaar te zien zijn. Clubvoorzitter Jacobs plaatste die foto's op de site, voorzien van 'scherpe, spotten de, harde satire', aldus zijn raadsman Anker. Jacobs noem de de agenten doodrijders, ma tennaaiers, gluiperige graaiers en volksverraders in begelei dende teksten bij de foto's. Volgens Jacobs is de 'flitsinqui sitie' van Spee een bende struikrovers, die nietsvermoe dende passanten begluurt, fo tografeert en berooft. De Tuf Tuf Club vindt dat snelheids- overtreders te vaak worden ge flitst op plekken waar dat niet nodig is. Jacobs beriep zich op persvrij heid. Officier van justitie Sarian vond dat persvrijheid geen vrij brief is voor belediging van ambtenaren in functie. (advertentie) door Patrick van den Hurk Hilversum - De Holland Media Groep CHMG) eist dat Radio Veronica uiterlijk vandaag een andere naam kiest voor de eindejaarslijst Top duizend aller tijden. Volgens de eigenaar van radiostation Yorin FM ligt het recht op de merknaam Top honderd al ler tijden bij de HMG, sinds het vroegere Vero nica daar een aantal jaren geleden in op ging. Het huidige Radio Veronica, onderdeel van Sky Radio, is niet van plan de naam te wijzigen, zegt woordvoerder Heijnneman. „De HMG heeft het recht op de naam Top honderd aller tijden, maar wij maken nu de Top duizend aller tijden. Het scheelt weliswaar maar een nul. maar het is echt iets anders." Volgens HMG-woordvoerster Peters is het ver schil tussen honderd en duizend 'niet onder scheidend genoeg'. ,Wij hebben het recht op die naam, en dat heeft onze juridische afdeling aan Veronica laten weten." Mocht Veronica vandaag geen actie ondernemen, dan besluit HMG daarna of ze naar de rechter stappen. den haag/gpd - Minister Kamp (defensie) wil 70 tot 80 com mando's naar Irak sturen om de Nederlandse troepen in het zuiden te beveiligen. Zij zouden mogelijk al op korte termijn naar het gebied gaan, zo is in bronnen rond het kabinet ver nomen. De regering beslist vrij dag over de verlenging van de missie in Irak. Het is de bedoeling dat de com mando's verkenningen gaan uitvoeren in de grensstreek tus sen Irak en Saudi-Arabië. Ver schillende fracties in de Tweede Kamer maken zich zorgen over mogelijke terroristische aansla gen in het lege woestijngebied, nu volgens analyses de situatie ook in het zuiden van het land steeds onveiliger dreigt te wor den. De commando's moeten vroeg tijdig dreigingen in kaart bren gen. Kamp bespreekt hun inzet vrijdag in het kabinet. De extra elitetroepen zouden op heel korte termijn naar Irak kunnen vertrekken. Met het sturen van de com mando's wil Kamp ministers in het kabinet en Kamerleden over de streep trekken, die nu nog twijfelen over de veiligheid van de 1100 Nederlanders in de provincie Al Muthanna. De mi nister gaf gisteren met zijn chef-defensiestaf al een ver trouwelijke briefing over de si tuatie in Irak aan zijn collega ministers. Vorige week vrijdag stelde het kabinet het besluit uit om de missie met nog eens zes maanden te verlengen, om dat verschillende ministers na de recente aanslagen in Irak meer zicht wilden op de veilig heid van de troepen. Premier Balkenende liet afgelopen vrij dag al wel doorschemeren dat de regering ertoe neigt langer in Irak te blijven. Eerder zette Defensie al extra commando's in om de Neder landse militairen die rond de Afghaanse hoofdstad Kabul ge stationeerd waren te bescher men. De missie in Afghanistan liep deze zomer af.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3