SERVICE Buien Cryptogram WOENSDAG 26 NOVEMBEI S' CD VAN DE DAG Genre: jazz Peter Cincotti Peter Cincotti Concord/Challenge CCD 2178-2 Zelf vereert jazzpianist Peter Cincotti Enroll Gamer als een halfgod. Zijn pianospel heeft echter weg van gladde types als Monty Alexander en Peter Nero - ook al maakt hij iets moois van Garner's Spinning Wheel (bekend van Blood, Sweat Tears). Zijn toucher is vol aplomb, elk accent wordt vet neergezet. Acceptabel in de ho tellounge of cocktailclub, waar een snelle riedel in Fats Waller's Ain't Misbehaving er altijd wel ingaat. De charme van de goedo gende Amerikaan ligt dan ook in zijn stemgebruik. Cincotti is na Harry Connick een van de beste jonge crooners van de laatste ja ren; Beiden hebben veel naar Nat King Cole geluisterd. Waar Pe ter's pianospel wel eens subtiliteit ontbeert, is de vocale frasering overigens dik in orde. Zelfs als Cincotti twee draken van liedjes over de geestelijke gehandicapte medemens Nature Boy en Fooi On The Hill) aan elkaar plakt, dan blijf je daar niet onbewogen on der. Dat verklaart dat een oudgediende producer als Phil Ramone tijd besteedt aan deze debutant. Cincotti is bijna net zo goed als Kermit the Frog in Rainbow Connection. BOEK VAN DE DAG ïcrnard FJEilflrs Onderwerp: Amsterdam Betsy Donker en Mariëlle Hageman Bernard F. Eilers, fotograaf van Amsterdam uitg. Thoth Prijs: €8,90 Hoeveel fotoboeken zijn er wel niet aan Amsterdam gewijd? Alleen al bij het Gemeente-archief, initiatiefnemer van de huidige foto expositie van Bernard F. Eilers, verschenen recentelijk aan de hoofdstad gewijde fotoboeken van Jacob Olie en G.H. Breitner. En toch zijn ook de foto's van Eilers weer meer dan de moeite waard. De fotograaf (1878-1951) zocht met zijn camera naar de ziel van de stad, en vond die niet alleen in de binnenstad, maar ook in - veel minder bekende - delen van Oud-Zuid en Betondorp. Eilers legde de statigheid die de grachten toen nog bezaten prachtig vast, en was duidelijk onder de indruk van de overal in Zuid verrijzende huizenblokken in Amsterdamse Schoolstijl. In het boekje van Bet sy Donker en Mariëlle Hageman zijn een paar wandeltochten aan de hand van Eilders' foto's uitgezet. Wie de foto's op groot formaat wil zien, kan tot 1 maart terecht in het Amsterdamse Gemeente-ar chief. KOKKERELLEN Lamsvlees, zoals bij de buren Voor 2 personen Een van onze buurvrouwen, Fatima Chouaibi, komt uit Casablanca (Marokko) en bij haar kom ik graag in de keuken wanneer zij bezig is om de dagelijkse maaltijd klaarte maken. Met Fatima heb ik nog niet eens zo heel erg lang geleden een Marokkaans kookboek samengesteld. Daarin en ook in het re cept voor het gerecht van vandaag speelt een Marok kaans kruidenmengsel met onder andere gedroogde- rozenknoppen, kaneel, nootmuskaat, peper en gember een belangrijke rol. Ras-el-hanaut kunt u even als het in het recept van van daag aangegeven saffraan poeder in Marokkaanse winkels kopen. Vergelijk er ook de prijzen van de meeste specerijen met die zoals ze in de super markten worden gehan teerd. U zult uw ogen niet kunnen geloven. Ingrediënten 250 gram lamslappen, bij voor keur van de achterbout; 1 ui, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 2 theel. ras-el- hanaut; 1 mespunt gemberpoe der; 1 mespunt saffraanpoeder of kurkuma (geelwortel); zout; zwarte peper uit de molen; 50 gram boter; 11/2 eetl. honing; 1 theel. kaneelpoeder; 1 eetl. ver se korianderblaadjes, eventueel fijn gesneden. Bereiding Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in blokken van 11/2-2 centime- ter. Meng in een kom j knoflook, ras-el-ha- naut, gemberpoeder, saffraan of kurkuma, wat zout en (veel) zwar te peper. Roer er 2 eetle pels koud water door. Blijf roeren tot een vrij egale pasta is verkregen. Wrijf het vlees met het mengsel in. Verhit een braad- of stoof- pan met dikke bodem. Laat de boter smelten en wacht tot het schuim begint weg te trekken. Bak het vlees er, onder voortdurend omschep pen, in ca. 10 minuten aan alle kanten licht bruin in. Strooi er tij dens het bakken de ui over.Schenk er na het bakken 4 deciliter ko kend water bij. Tem per de warmtebron en leg het deksel op de pan. Laat alles 1 uur zachtjes stoven. Voeg na het stoven de honing toe en strooi het ka neelpoeder over het gerecht. Schep alles dan nog enkele ma len om. Presentatie Dien het gerecht op in een voorverwarmde schaal. Strooi er korianderblaadjes over. Geef er couscous of droog gekookte rijst bij. Een frisse komkom mersalade sluit er goed bij aan. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Tevens zal extra worden gecontroleerd op de A27 ter hoogte van omgeving Meerkerk en op de A67 ter hoogte van Bladel. HET WEER door Jan Visser Een frontaal systeem veroorzaakt vanavond regen met een wat buiig karakter ofwel neerslag met een wisselende intensiteit. De vanmiddag aan zee storm achtige zuidenwind ruimt naar zuidwest en neemt af. Komt het frontensysteem met veel bombarie ons land binnen, de oostwaartse verplaatsing verloopt vanwege hogedruk boven het oosten van Europa traag. Pas vrijdag ligt het front echt boven Duitsland. Het weerbeeld kenmerkt zich morgen door vooral in het oosten veel bewolking en enige (mot)regen. Gaat?' het front vertragen dan zitten ook wij nog in de nat tigheid, anders is er kans op wat zonneschijn en hoofdzakelijk in de kustgebieden een buienkans. Met maximaal circa 7 graden is het niet meer zo zacht. Vrijdag bouwt zich een zwakke rug van hoge druk op ('s ochtends kans op lokaal lichte vorst), in het weekeinde krijgen we te maken met nieuwe de pressies. Vooral zondag is de kans op regen weer vrij t groot. Lijkt er in Nederland sedert de temperatuursprong van 1988 een 'nieuw thermisch evenwicht' te zijn ontstaan met betrekking tot de gemiddelde jaartem peraturen; kijken we naar de maandelijkse mondiale afwijkingen dan is enige reserve op zijn plaats. Net als september was oktober wereldwijd recordwarm. Op basis van voorlopig cijfermateriaal was oktober 0,7 graad te warm in vergelijking met het tijdvak 1880-2002. Niet eerder was de temperatuurafwijking zo groot. Over de periode januari tot november neemt 2003 een derde plaats in: alleen 1998 en 2002 was het mondiaal gemiddelde nog een fractie hoger. Grote delen van Europa deden in oktober trouwens niet mee met de mondiale warmte: te warm (zacht) was het alleen op IJsland en in het zuidoosten van Europa. Ook in Alaska, arctisch Canada en op Groenland was oktober veel minder koud dan nor maal. De gemiddelde temperatuur van het Canades^' Eureka bedroeg -18,1, normaal is dat -22,3 graden. In de Amerikaanse staten Nevada en Califomië is oktober nog nooit zo warm geweest. Bron: www,weeroV' STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC (advertentie) Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je Jp 7nnnpHlnPITI® een weekje van je vrije tijd, maar WC £—\J\II ICUIvCI 11 je krijgt er dan ook heel wat voor terug Posidus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl Horizontaal: 4. Wordt opgediend voor de ontvangst op het dak (7); 5. Superieur geworden? Daar sta ik van te kijken! (8); boven in de file voor de laan (4); 9. De manier van doel de post (4); 10. Suf op grote afstand zijn (8). Verticaal: 1. Pikant om ermee te schieten (6); 2. Gelukkig in een i boot? (6); 3. Een paar soezen? (9); 6. Niet zinken doe ji jacht (6); 8. Uitgeslapen door strafwerktuigen (4). Oplossing van dinsdag: trap-tapir-piraat pols-stolp-opstel poes-stoep-poster post-strop-pastor stee-speet-esopet rest-stern-nestor trek-karet-kartel slot-sloot-altoos tres-snert-snater snor-snoer-torsen Gevraagd woord: Poppenkast.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22