Militairen suïcidaal na vredesmissie HANDS-OFF 'Tiran van Voorschoten' ontsnapt uit gevangenis in Amsterdam Harry Groen blijft als burgemeester in Noordwijk Leids bedrijf geeft oude satellieten tweede leven Aantal zelfdodingen extreem hoog Drugsvrij HEAO BACHEL0R0PLEIDINGEN ZATERDAG 29 NOVEMBER Pamfletten bij Ajax - Milan tegen uitfluiten van Seedorf Aantal HIV-besmettingen in Nederland blijft stijgen Leidsch Dagblad beste sport ouderen: kstuinieren' .„jrtien Koster at zijn slag met Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43397 los woensdag 26 november 2003 LeidschJl^iJagblad nr. 43397 losse nummers €1,15 zaterdag €1,60 Slachtoffers doodsbang dat vijftienjarige Marokkaanse jongen verhaal komt halen door Peter Groenendijk voorschoten/amsterdam - De vijftienjarige Maiokkaanse jongen uit Voorschoten die maandenlang plaatsgenoten heeft bedreigd, afgeperst en bestolen, is in de nacht van maandag op dinsdag ontsnapt uit het Jonge ren Opvangcentrum in Amsterdam. Tegen de jongen lopen tientallen aanklachten wegens onder meer ernstige bedreiging, sek suele intimidatie, afpersing, aanranding en diefstal. Hij forceerde maandagnacht het raam van zijn cel, klom op het dak van de in richting en wist vervolgens ongemerkt van het terrein af te komen, meldt de directeur van de strafinrichting. Voor het raam zaten geen tralies. Ouders van slachtoffers zijn gis teren door de gemeente Voorschoten telefo nisch op de hoogte gebracht van de ontsnap ping. De jonge Voorschotenaar werd eind septem ber samen met een vriend gearresteerd voor een relatief klein vergrijp. Na de aanhouding stroomden plotseling de aangiften binnen: de twee jongens bleken maandenlang tientallen jongeren in hun woonplaats te hebben geter roriseerd. Bij hun voormalige voetbalclub Voorschoten '97 waren ze vermoedelijk ver antwoordelijk voor vele tientallen diefstallen; nadat ze door die club werden geschorst, be dreigden zij de voorzitter van de club en zijn gezin. Volgens een woordvoerder van justitie is de zoektocht naar de jongen in volle gang. „Zijn naam staat op de telex We doen er alles aan om deze persoon te vinden. We hopen hem zo snel mogelijk op te sporen.'' Burge meester Verver van Voorschoten meldt dat de politie in het dorp 'op alle voor de hand lig gende locaties' zoekt naar de voortvluchtige jongen. In Voorschoten is geschokt gerea geerd op de ontsnapping van de vijftienjarige. Tientallen jongeren zijn doodsbang voor hem. Nadat hij was gearresteerd, werden jon geren die aangifte wilden doen bedreigd door vrienden en broers van de verdachte. Zij zijn bang dat de jongen verhaal komt halen. Pagina R4: Angstvoor wraak regeert in Voorschoten den haac/cpd - Militairen ple gen vaker zelfmoord dan bur gers. Uit onderzoek van het Ken nis- en Onderzoekscentrum van het Veteraneninstituut blijkt dat het aantal zelfdodingen onder militairen die deelnamen aan vredesmissies 65 procent hoger is dan onder gewone burgers. Vooral jonge militairen met een contract voor bepaalde tijd, zo genoemde BBT'ers, beroofden zich van het leven. Jean Debie, voorzitter van de soldatenvak- bond NBM/NOV waar de BBT'ers bij zijn aangesloten, noemt de zaak ernstig. Hij wil verder onderzoek naar de ge volgen van uitzending, temeer daar er steeds meer uitzendin gen komen. Daarmee neemt ook het risico op ernstige psy chische klachten toe. Ook het Veteraneninstituut be pleit verder onderzoek naar de oorzaken van de zelfdodingen en mogelijkheden die te voor komen. Ook wil het instituut uitzoeken hoe het al diegenen vergaat die niet meer in actieve dienst zijn. Van twintig procent van de deelnemers aan vredesmissies is bekend dat ze na afloop psy chische problemen hebben, vijf procent raakt in een ernstige crisis. In totaal namen 45.000 militai ren deel aan vredesmissies in Bosnië, Afghanistan en Cam bodja. Jos Weerts van het on derzoekscentrum: „Het pro bleem is dat we ze niet kennen en niet weten waar ze nu zijn. Tot nog toe hebben slechts 8000 van hen zich bij de onder zoekers gemeld. Verbaasd is vakbondsman De bie over het feit dat een militair, korporaal Jurgen Nekeman, voor een tweede keer naar Bos nië werd uitgezonden, terwijl hij na de eerste keer al een po ging deed zich van het leven te beroven. Tijdens de tweede missie schoot hij zich in Bosnië een kogel door het hoofd. „Normaal gesproken moet zijn geschiede nis bekend zijn", aldus Debie. „Een sociaal-medisch team be oordeelt iedere soldaat of hij geschikt is voor uitzending." Er moet extra gekeken worden naar mensen die psychische hulp nodig hebben gehad. „Die procedure moet beter!" Bangkok - Een Thaise politieman houdt de wacht bij een container vol met drugs. De Thaise autoriteiten gaan over tot verbranding van alle drugsvangsten ter waarde van 70 miljoen dollar. De kruistocht tegen de drugs heeft tot doel het land te schonen van drugs ter ere van de Thaise koning Bhumibol Adulyadej's. Foto Reuters 1 iw is de politie negatief in euws. Van de 52.000 poli- 'r usen die ons land telt, zou- 0|ich slechts zo'n 13.000 op vertonen, weet de Neder- Politiebond te melden, ilitiek reageert geschokt irger voelt zich nog een nveiliger dan eerder al het 2 was. De suggestie wordt t dat de rest van de politie 3Itoor duimen zit te draai- _nit wanneer de politie zich o al op straat zou vertonen Ct de misdaad wel zou zijn Ee is natuurlijk perti- onzin. Op straat lopen is j t oplossing voor de verloe- 1en de opkomst van de - A»nog ongrijpbare - geor- erde misdaad. De politie- Ipiegelt de burger een iet- ertekend beeld voor en en passant 10.000 agen- tra. \/kelijkheid is dat de poli- de afgelopen jaren tal van - -bij heeft gekregen. Dat de ke waan van de dag in ho- te de prioriteiten van de bepaalt Zo blijven aan- van mishandeling en dief- .ggen, omdat de politiek altijd de taak van de po- ndt om de orde in en rond llstadions te handhaven, ij komt alle extra politic als gevolg van juridische igheidjes van advocaten status van soapster, zoals oszkowiczjes'. Een foutje crimineel ontspringt de ran litie zit dus niet de hele uimen te draaien. Het is /\C wel gerechtvaardigd om ictiviteit van de organisa- I de politie in 26 zelfstan- Drpsen nog eens onder de nemen. Onderzocht zou II worden of niet een cen- jen ïrganisatie veel neventa- als automatisering en be- CSSi specialismen (computer- >arrfaliteït, etc.) van de korp- moeten overnemen. Die a dan veel dichter op de kunnen gaan zitten, dien is de gedachte om idige politietaken uit te Qgen aan particuliere bevei- bedrijven zo gek nog niet. SSeitan de agent tenminste vaarvoor hij of zij op kos- In de belastingbetaler is id: boeven vangen. ^yer (advertentie) door Silvan Schoonhoven leiden - Het Leidse bedrijf Dutch Space gaat een ruimte vaartuig maken dat oude satel lieten kan redden. Dutch Space heeft daartoe gisteren een over eenkomst gesloten met het Britse bedrijf Orbital Recovery. Als alles volgens plan verloopt, gaat het eerste vaartuig -de 'ConeXpress' - in 2007 de ruim te in. Wordt het een succes, dan ontsluiten de beide ruimte- vaartbedrijven een potentiële markt van honderden miljoe nen euro's, verwacht Phil Bra den van Orbital Recovery. In een baan om de aarde cirke len duizenden kunstmanen, waarvan een deel wordt ge bruikt voor telecommunicatie. Elke satelliet doet zijn werk op een hoeveelheid brandstof aan boord. Is de brandstof op, dan kan de satelliet niets anders meer doen dan nutteloos door de ruimte zweven. Het apparaat van Dutch Space moet stilgevallen satellieten een tweede leven geven. De ConEx- press lift mee op een Ariane-ra- ket om bij de kunstmanen te komen. De ConeXpress bena dert de satelliet, steekt een soort lans naar binnen en trekt zich tegen de 'lege' satelliet aan. Dan neemt het de besturing over. De oude satelliet, die an ders zou zijn afgedankt, kan op deze manier nog vijf tot tien jaar langer zijn werk doen. Het redden van een oude satel liet is veel goedkoper dan het lanceren van een nieuwe. Dat komt omdat de satellietenred der zelf heel goedkoop te lance ren is. Het heeft de vorm van het koppelstuk tussen de kop van de raket en de brand stoftank. Dat koppelstuk gaat tijdens normale raketvluchten altijd verloren zodra de raket- kop in een baan rond de aarde is gebracht en wordt afgekop peld van de raket. Door de Con eXpress de vorm te geven van dit 'wegwerp'-onderdeel, lift die als het ware gratis mee met de Ariane. Dutch Space is in Leiden vooral bekend door het enorme raket onderstel dat - goed zichtbaar vanaf de Plesmanlaan - in de tuin staat. Het Leidse bedrijf is een voortzetting van Fokker Space en heeft driehonderd werknemers. WIBAUTSTRAAT 84 10.00-13.00 UUR WWW.HESASD.NL SUCCES BEGINT AAN DE HES HOGESCHOOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM amsterdam/anp - Op initiatief van een groep Ajax-supporters worden vanavond in de Am sterdam ArenA pamfletten uit gedeeld waarin wordt opgeroe pen Clarence Seedorf niet meer uit te fluiten. De speler van AC Milan viel de laatste keren dat hij in Nederland speelde een flink fluitconcert ten deel. Ajax speelt vanavond in de Cham pions League tegen AC Milan. Ook Ajax-coach Ronald Koe man ergert zich aan de fluit concerten tegen Seedorf. „Ik vind dat jammer. Hij heeft hier jarenlang fantastisch gespeeld. Ik had gehoopt dat er meer res pect voor hem zou zijn. Na tuurlijk heeft hij problemen ge had met Oranje. Maar ik vind dat dit soort spelers geen fluit concert verdient", aldus Koe man. Pagina Sport: Ajax is tegen AC Milan tevreden met punt recordhoogte bereikt. Vooral Afrika baren de Verenigde Na ties zorgen. Verstrekking van medicijnen is dringend nodig. Volgens de twee VN-organisaties stierven dit jaar drie miljoen mensen aan aids en raakten vijf miljoen mensen geïnfecteerd. Een op de twaalf volwassen Afrikanen is geïnfecteerd. Het zuiden van Afrika blijft het epi centrum van de aids-epidemie: in zeven landen heeft minstens een op de vijf volwassenen HIV of aids. Tweederde van alle aids-doden en nieuwe infecties dit jaar werden in Afrika geregi streerd. De WHO en UNAids waarschu wen daarnaast voor een snelle toename van aids-infecties in Azië (China, India en Indone sië) en Oost-Europa. In Rusland en de Baltische staten stijgt het aantal besmettingen door vuile drugsnaalden en onveilige seks gestaag. den haag/gpd-anp - Het aantal besmettingen met HIV, het vi rus dat aids kan veroorzaken, neemt in Nederland nog steeds toe. Vooral het aantal geïnfec teerde vrouwen stijgt. De stichting HIV Monitoring verwacht dat steeds meer men sen besmet zullen raken. Het totale aantal HlV-geïnfecteer- den in Nederland wordt op dit moment geschat op 20.000. In tien jaar is het percentage vrou wen onder HIV-besmettingen in Nederland verdubbeld van 15 in '92 tot ruim 30 procent nu. De stichting presenteerde giste ren haar rapport in verband met Wereld Aidsdag, van maan dag. Over de hele wereld zijn naar schatting tussen de 34 en 46 miljoen mensen besmet met HIV, onder wie tussen 2,1 en 2,9 miljoen kinderen onder de vijftien jaar. Dit stellen de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) en UNAids in hun jaar rapport over de dodelijke ziek te. Aan aids zijn nog nooit zoveel mensen gestorven als dit jaar. Ondanks allerlei inspanningen heeft ook het aantal nieuwe in fecties met 14.000 per dag een WD: Keuze voor test zwangeren den haag - De WD vindt dat alle vrouwen moeten kunnen kiezen of zij hun ongeboren kind laten testen op aandoe ningen als het syndroom van Down en een open ruggetje. Met de opstelling van de WD keert een Kamermeerderheid zich tegen het voorstel van staatssecretaris Ross (Volksge zondheid) om de prenatale test alleen standaard aan te bieden aan vrouwen van 36 en ouder. Pagina Binnenland 2 Staat tegen verhoren Berhard den haag - De Nederlandse Staat verzet zich tegen het ver zoek van de advocaten van prinses Margarita en haar man om prins Bemhard en de vader van Margarita, Carel Hugo de Bourbon de Parme, bij de rechtbank onder ede te horen. De raadslieden willen bewijzen dat de staat onrechtmatig heeft gehandeld tegen het echtpaar. Harry Groen. Foto: Mark Lamers door Jan Preenen noordwijk Harry Groen kan zijn werk in Noordwijk voortzetten. De 59-jarige Am sterdammer werd gisteravond door de ge meenteraad unaniem voorgedragen aan minister Remkes van binnenlandse zaken als nieuwe burgemeester. De WD'er, die op 10 september al werd aangesteld als waarnemend burgemeester, kreeg de voor keur boven 22 andere kandidaten. Van hen staat de Hillegomse PvdA-wethouder van ruimtelijke ordening Mare Witteman als tweede op de voordracht. Verwacht wordt dat Groen met ingang van 2 februari offici eel aan de slag kan in Noordwijk. Daarmee volgt Groen het voorbeeld van zijn voorganger, de naar Maarssen vertrok ken Hans van der Sluijs. Ook hij begon in september 1990 als waarnemer in Noord wijk. In december van dat jaar volgde de officiële benoeming. Desondanks vond Groen het niet vanzelfsprekend dat hij mee solliciteerde. „Ik heb me pas op de laatste dag (18 september, red.) kandidaat gesteld. Voordat ik me aanmeldde, heb ik met een paar mensen overleg gepleegd. Moet ik dit doen?, heb ik hun gevraagd. Het antwoord was volmondig ja." Groen voelt zich 'buitengewoon opgelucht' dat hij als nummer één is voordragen. Hij beschouwt dat 'beslist niet als een pleister op de wonde', nadat hij het eerder in een referendum om het burgemeesterschap van Leiden moest afleggen tegen Henri Lenferink. „Ik was eerst unaniem door de gemeenteraad naar voren geschoven, maar omdat er geen tegenkandidaat was, besliste de minister dat de hele procedure over moest. Vervolgens werd dat referendum gehouden. Daarin was ik van meet af aan kansloos, omdat ik door het Leidsch Dag blad de grond in werd geschreven. Later is dat beeld gecorrigeerd, maar toen was het al te laat. Maar dat doet er al lang niet meer toe. Begrippen als revanche noem ik flau wekul en zijn niet aan de orde. Ik ga hier in Noordwijk met veel plezier aan de slag." De 'nieuwe' burgemeester van Noordwijk kwam in het verleden in opspraak toen hij werd beschuldigd van onnauwkeurig decla ratiegedrag. In 2000 trad hij daarom af als wethouder in Amsterdam. Voor de vertrou wenscommissie, bestaande uit fractievoor zitters van de vijf politieke partijen, is dat nu echter geen aanleiding meer geweest om zijn doopceel te lichten. Pagina R4: Harry Groen houdt een slag om de arm Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Straa! Postcode Plaats Telefoon O »m conlrote natezwgng) Wt gaan zorgwJclg om met peooonsgegevens. In he» cdcfan van de taart trefl u nadere r**ma»e aaa Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 a, autmasche ceta*g s Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1