KUNST CULTUUR Tk heb toch wel wat bijgeleerd' Het speciale oog van Noordwijker Maarten Plug Den Haag profileert zich als cultuurstad Toegewijd, maar weinig subtiel R5 Amerikaanse componist Steve Reich komt naar Leiden Cultheld Frank Black, vanavond in het LVC, zingt zichzelf in therapie Tsjechen willen Comenius museum in Naarden redden Hoofdrol Etiënne Poeder in Lion King woensdag 26 november 2003 leiden - De Amerikaanse com ponist Steve Reich komt 10 de cember naar Leiden om deel te nemen aan een discussie met de Leidse hoogleraar Frans de Ruiter over de relaties tussen muziek en wetenschap. Van 1 tot 14 december is de componist met videokunstena res Beryl Korot het middelpunt van een studieproject met tien tallen concerten, workshops, dansvoorstellingen, lezingen en multimediale voorstellingen die voornamelijk plaatshebben in Den Haag. Er zijn ook concer ten in Amsterdam, Utrecht, Den Bosch en Maastricht. Een aantal concerten wordt van een toelichting voorzien door de componist zelf. In Leiden gaat Reich, in het LAKtheater, in dis cussie met Frans de Ruiter, hoogleraar aan de faculteit der Kunsten, een samenwerkings verband tussen de Universiteit Leiden en de Haagse Hoge school van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans. Steve Reich (1936) geldt als de meest vooraanstaande repre sentant van de stijl die vooral bekend staat als 'minimal mu sic', de muziek van de herha ling. Samen met Beryl Korot stond hij aan de wieg van de zogeheten video-opera's: baan brekende voorstellingen be doeld om met nieuwe techni sche middelen eeuwenoude verhalen te vertellen. De video opera's waren op festivals in Europa en Amerika een groot succes. Met Beryl Korot schreef Reich onder meer 'Three Tales', een opera over de technologie in de twintigste eeuw, met tekstsamples uit de computer. Niet alleen de invloed van Reich op het hedendaagse componeren is groot, hij inspi reerde ook choreografen en dansers over de hele wereld. Tijdens het festival zullen ook drie dansvoorstellingen plaats vinden op muziek van Reich, onder meer uitgevoerd door het Belgische Dansgezelschap Ro sas van Anne Teresa De Keers- maeker. Voor het project Steve Reich in Den Haag bundelen de Facul teit der Kunsten van de Univer siteit Leiden, het Koninklijk Conservatorium, de Koninklijke Academie, het Residentie Or kest, the Theatre of Voices en Dansgezelschap Rosas hun krachten om Nederland veer tien dagen lang in het brand punt te brengen van de wereld wijde aandacht voor Steve Reich. Door zijn muziek, uitge voerd door het Residentie Or kest en door internationale ge zelschappen en solisten, te pre senteren in samenhang met de componisten die Reich inspi reerden, of zich door Reich hebben laten inspireren, biedt het festival de kans stap voor stap de ontwikkelingen van de componist te volgen. Ook de meeste workshops zijn voor een breed publiek interessant en toegankelijk. Voor het reserveren van kaar ten voor de discussie in het LAKtheater, aan de Cleverin- gaplaats 1 in Leiden: tel. 071- 5271805. Voor meer informa tie: www.steve-reich-in-the- hague.nl I McCartney lids-concert N - Paul McCartney, Peter fel en Cat Stevens zijn drie beroemdheden die za- j in het Zuid-Afrikaanse tad een groot concert ge- jet is bedoeld om Nelson pla te helpen met het bin- llen van geld voor aids- ten. Ter gelegenheid van (ncert is Paul McCartney met Dave Stewart de ingedoken om een spe- ner te schrijven, geti- hole Life'. Peter Gabriel I Stevens zullen samen op ken staan. Eerder werd £nd dat ook Bono, Bey- nastacia, Ms Dynamite :en optreden. liek 'Floris' John Ewbank dl kdam - Componist John vaiik gaat de muziek en de d^ig van de film 'Floris' aa^neren. Ewbank was de ish#en tien jaar verantwoor- hefoor alle grote hits van Marco Borsato en kreeg Dipr een Gouden Harp. componeerde Ewbank onder anderen P ('Kon ik maar even bij ,1U(| en deejay Ferry Cor- M8:loris' is vanaf 18 novem- lrt p4 te zien in de bioscoop, t te rjazza wint ^terdamprijs ieniDAM - Schrijver Hafid >t vfca is een van de drie win- aktfran de nieuwe Amster- lijs voor de kunsten. De hei twee winnaars zijn het Jnaarsinitiatief W139 en chtjhitectenbureau MVRDV. is <jsterdamprijs is een nieu- e kjüjkse kunstprijs van de at Mad. Het is een bunde- n de achttien afzonderlij- alflere prijzen die tot 2002 d|den, waaronder de Mul- chtfijs, de Herman Gorter- H.N. Werkmanprijs en gaadbergprijs. Elke winnaar °6.000 euro. me k t< door Harry de Jong leiden - 'Show Me Your Tears' heet het nieuwe album van Frank Black en de zanger kan die tekst letterlijk op zichzelf betrekken, want de laatste maanden heeft hij heel wat zie- lenpijn moeten doorstaan. Black heeft net een echtschei ding achter de rug en is onder behandeling van een psycholo ge. Geen wonder dat 'Show Me Your Tears' nauwelijks vrolijke momenten telt. Het album is een aaneenschakeling van lied jes in mineur, waarin stukgelo pen relaties centraal staan. Black roert zuchtend in zijn koffie. „Nou ja, ik heb ten min ste mijn muziek nog. Ook al verlies ik alles in dit leven, mijn muziek nemen ze me nooit af." Het is inmiddels alweer vijftien geleden dat Frank Black in het alternatieve circuit naam maak te met zijn Pbries, een clubje onaangepaste gitaarrockers voor wie speeltechniek onder geschikt was aan muzikale emotie. Nederland was het eer ste land dat de makers van deze rammelpop in de armen sloot en de muzikanten een spring plank gaf om de rest van Euro pa te veroveren. Maar ook na dat Black The Pixies vaarwel zei en verder ging met zijn band The Catholics, bleef hij in ons land de status van cultheld be houden. Tot op de dag van van daag mag de zanger met de kale kop zich in deze contreien nog steeds verheugen in de belang stelling van een kleine, maar trouwe schare fans. Die weten schap geeft hem weer steun in de donkere dagen die hij mo menteel doormaakt. „Mijn vrouw en ik zijn zestien jaar bij elkaar geweest en uit eindelijk heeft zij de knoop doorgehakt en er een punt ach tergezet", vertelt Black. „En toch hebben we altijd een sta biele relatie gehad. Als dat niet zo geweest was, had ik vast niet zoveel platen kunnen maken. Tal van jubilea in de hofstad den haag/anp - Den Haag wil komend jaar de culturele hoofdstad van Nederland zijn onder het motto 'Den Haag 2004 puur cultuur'. Dat ambiti euze plan hebben het gemeen tebestuur en een lange reeks betrokken instellingen gisteren gepresenteerd. De initiatiefnemers spreken van een jubileumjaar, omdat veel instellingen in 2004 een verjaar dag hebben te vieren. Zo be staan het Residentie Orkest en het Museon volgend jaar een eeuw, terwijl de Koninklijke Schouwburg zelfs haar twee honderdste verjaardag beleeft. Samen met een dertigtal andere organisaties en instellingen in de residentie hebben zij een reeks evenementen voorbereid. Daarin komen onder meer lief hebbers van muziek, beeldende kunst, literatuur, dans, historie en toneel aan hun trekken. Stichting Den Haag 2004 ver zorgt de samenstelling van het programma en de samenhang van de evenementen tijdens het jubileumjaar. Ook de promotie van alle activiteiten neemt de stichting voor zijn rekening. Den Haag wil graag het interna tionale karakter van de stad be nadrukken. Veel evenementen zullen dan ook te maken heb ben met Europese thema's. Zo komt er een Hongaars ballet, worden er voorstellingen in buitenlandse talen gehouden en zullen kunstenaars uit ande re Europese landen hun werk tonen. Ook artiesten van eigen bodem zijn vertegenwoordigd, zo komt er een tijdelijk theater op palen in de branding van de Noord zee, en heeft er in de nacht van 19 op 20 juni een 'Midsummer- night' plaats, waarbij op het Korte en Lange Voorhout tal van voorstellingen worden ge geven. Op 3 januari begint het culture le jaar met een optocht van trommelaars door de stad. Daaraan doet ook drummer Cesar Zuijderwijk van Golden Earring mee. De meest succes volle band uit de Nederlandse popgeschiedenis speelt sowieso een belangrijke rol tijdens het jubileumjaar. Half juni geven de muzikanten een optreden op het strand van Schevenin- gen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de zeeha ven. Met het strandconcert gaat Golden Earring op herhaling. In 1993 en halverwege de jaren tachtig gaf de band ook al eens optredens op dezelfde plek. Destijds trokken de concerten tienduizenden belangstellen den. Frank Black: „Ook al verlies ik alles in dit leven, mijn muziek nemen ze me nooit af." Foto: GPD/PR Zij was erbij vanaf de eerste Pbdes-plaat, ik was toen nog maar 22. Voor mij is het alle maal een beetje zuur, want ik heb nooit geleerd om alleen te zijn. Ik ben in therapie gegaan om uit te vinden waarom het met ons huwelijk mis is gegaan, maar de sessies gaan inmiddels veel verder. De laatste tijd staat mijn eigen persoonlijkheid cen traal en ik moet je zeggen dat ik veel over mezelf leer. Ja, die therapie gaat gewoon door als ik op tournee ben. Om de paar avonden heb ik samen met mijn psychologe een telefoni sche sessie vanuit mijn hotelka mer. Ik sta er soms versteld van hoeveel dingen ik voor het eerst in mijn leven hardop durf te zeggen." Over scheiden gesproken: waarom is Frank Black destijds gekapt met The Pbdes? „Ach, daar waren zoveel redenen voor. Op een dag ben ik ge woon opgestapt. Ik heb er nooit een moment spijt van gehad, al wilden de anderen nog wel een tijdje doorgaan. Alleen met Joey Santiago heb ik contact gehou den, hij speelt zelfs mee op mijn nieuwe plaat. Hij is nog niet mee geweest op tournee, maar dat gebeurt vast nog wel eens. De andere jongens van The Pbdes zie ik nooit meer." „Laatst heb ik wat oude Pixies- liedjes opnieuw opgenomen en kwam ik tot de ontdekking dat ikzelf de zwakke schakel was. De originele muziek was goed, de opnames ook, maar mijn teksten en liedjes deugden niet. Als ik ze alleen met mijn akoes tische gitaar uitvoerde, bleef er niets van over. Het was de band die er iets van maakte. Ik heb daardoor ontdekt dat ik de af gelopen jaren toch wel een beetje heb bijgeleerd." Frank Black The Catholics: vanavond in het LVC, Leiden; 28/11, Melkweg, Amsterdam. naarden - De Tsjechische rege ring is bereid het Comenius- museum in Naarden van de on dergang te redden. Of dat ook echt gebeurt hangt echter af van de gemeente. De Tsjechi sche hulp komt alleen als ook de gemeente deelneemt in het reddingsplan. Het museum dreigt in 2005 te moeten sluiten nu de gemeente de kosten - 80.000 euro per jaar - niet meer wil dragen. De Tsjech Co menius (1592-1670) was filo soof, theoloog en pedagoog en wordt gezien als degene die de basis legde voor het moderne onderwijs. Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor ^fessionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig 'j Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, Ispelen, schilderen, schrijven of fotograferen. Vandaag: rten Plug (83) die in de afgelopen halve eeuw het dorp dwijk in al zijn facetten op de gevoelige plaat vastlegde. b s weg en dat is weg en weg." Maarten Plug gaat ps jn vinger diagonaal door ek 'Van Binnen naar Zee' st schijnbaar willekeurig )'s van huizen, villa's, ren, bollenschuren en jmplete woonwijken, jordwijk is veranderd in ?lopen halve eeuw", zegt [t een zucht. „En zeker reral ten goede." zaak derhalve dat dezer i zijn boek is verschenen, lin elk geval op papier /aard is wat voor goed jlwenen. „De boulevard [vroeger heel anders uit. het Palace Hotel, Hol- De Zeeleeuw en Hotel tee. Verder wat pensions stel villa's. Niks geen 5 van Oranje of hoe al die e appartementencom- i ook mogen heten. Ze allemaal op elkaar. De elboulevard was er ook iet. Daar stonden vooral Allemaal gesloopt. Veel u| is op die manier verlo- ?aan. Aan de andere I je ook niet meer terug tijd dat de wc gewoon ou.\t in de grond buiten was. vo id je in die ouwe vissers huisjes. Noordwijk-binnen is over het geheel genomen min der veranderd. Daar is nog veel bewaard gebleven." Maarten Plug is van augustus 1920. In zijn 84ste levensjaar. Dus de vergelijking tussen toen en nu mag hij met recht ma ken. Dit te meer omdat hij een speciaal oog had voor de ver anderingen en voor het tijds beeld. Het oog van de camera om precies te zijn. Want waar hij ook ging, zijn Canon Al liet hij nooit thuis. Zelfs al ging hij naar zijn werk. Na een kortstondige carrière als bakkersknecht („voor 2 gul den in de week") vond Maar ten Plug zijn toekomst in de electriciteit. Via omzwervingen langs Leiden, Katwijk en Rijns burg trad hij na de oorlog uit eindelijk bij de gemeente Noordwijk in dienst. Hij kwam daar, met zijn camera, op plaatsen waar een gewone sterveling anders niet snel komt. Bijvoorbeeld boven op de watertoren. Of hangend bij de spits van de kerktoren als het ging om een reparatie aan de klok. De panoramische prenten die dat opleverde, zijn uniek. De eerste foto in het Maarten Plug legde in 'Van Binnen naar Zee' heel Noordwijk vast op de gevoelige plaat. Foto: Dick Hogewoning boek - Maarten Plug zwevend tussen hemel en aarde - ge tuigt daar van. „Maar", zegt hij nu en brengt zijn wijsvinger naar zijn lippen, „niet te veel over uitweiden, hoor. Ik weet niet of dat van de gemeente al lemaal wel mocht." Dat pikken van een paar minu ten van de baas z'n tijd, het zij hem vergeven. Die prenten ge ven een toegevoegde waarde aan al die andere unieke beel den die hij in zijn vrije tijd in en rond Noordwijk schoot. Honderden foto's, zonder uit zondering in zwart en wit. „Ik had boven mijn doka en daar ontwikkelde ik de negatieven zelf. Met kleur ligt dat veel moeilijker. Dat bewaarde ik voor mijn vakantiefoto's in Amerika, Afrika, de Oekraïne, Europa. „Die olifanten daar", wijst hij op de muur, „schoot ik in Sri Lanka. Met de came ra." Het idee om van zijn levens werk een boek te maken kwam van twee kanten. Bij gelegen heid van zijn succesvolle foto- expositie in Museum Oud- Noordwijk schreven diverse bezoekers dat van dit materiaal hoognodig een boek moest verschijnen. De fotograaf Jan Verrijk en Ton Meijer gaven het laatste zetje. Laatstgenoemde zorgde voor de teksten bij de foto's. Het zijn niet alleen huizen en gebouwen die Plug op de ge voelige plaat vastlegde. Ook maakte hij portretten van Noordwijkers. Samen met de panorama's geeft het bij elkaar een mooi beeld van de ge schiedenis van de bollenbad- plaats over de laatste halve eeuw. Wat valt hem zelf daarbij het meeste op? „Het landelijke, dorpse karakter. Dat is verdwe nen. Het is allemaal erg mo dern geworden." Van Binnen naar Zee - foto's Maarten Plug, tekst Ton Meij er. Uitgeverij Zeeraket. Ver krijgbaar bij o.a boekhandel Van der Meer, Noordwijk. Ad van Kaam amsterdam/gpd - Etiënne Poe der kan het nog nauwelijks ge loven. Maandag hoorde de 26- jarige Amsterdammer van Joop van den Ende persoonlijk dat hij volgend jaar de hoofdrol van leeuw Simba in de musical 'The Lion King' gaat spelen. „Het kwam volkomen onver wacht. Ze hebben me voor de gek gehouden. Ik moest me melden voor een mediatrai ning. Maar de trainer kwam niet opdagen. 'Joop van den Ende doet het zelf wel', zeiden ze." Waarop Van den Ende uit legde wat er allemaal kon ge beuren, mocht hij een rol in de musical in de wacht slepen. Poeder: „Ineens zei hij: 'Dit is eigenlijk een flauwekulverhaal. Je bent hier omdat je de hoofd rol hebt gekregen'." Poeder werd ontdekt op een van de audities voor 'The Lion King'. In totaal meldden zich ruim 3500 kandidaten. De uit verkorenen kregen vervolgens een opleiding. „Zang, dans, ac teer- en spraaklessen, je leerde er alle basistechnieken. Zelf dacht ik: 'Ook al wordt het niks, dan heb ik dat in elk geval op zak'." Vanaf het moment dat zijn trainingen intensiever wer den, begon de spanning te stij gen. „Ik wilde er echt zo min mogelijk aan denken. Dat slurpte veel te veel energie op." Poeder mag dan nog niet zo be kend zijn bij het grote publiek, toch heeft hij al de nodige erva ring met optreden en met mu ziek. Hij komt uit een muzikaal gezin. „Mijn moeder is zange res en scoorde een aantal hitjes in Suriname. Als klein jongetje was ik altijd bij haar repetities. Mijn zus zingt ook en samen met mijn broer produceren we soul, funk en hiphop." Aan een echte release zijn ze nog niet toegekomen. „Maar we weten genoeg om een song goed over te laten komen bij producen ten." De aanstaande musicalster volgde ook nog zang- en piano lessen aan de Muziekschool Amsterdam en meldde zich - met succes - aan bij het tv-pro- gramma 'Star Academy'. Ook bij 'Idols' auditeerde hij en be landde bij de laatste vijftig. Nee, de musical heeft hij nog niet gezien. Wel de film. „De re gisseur vindt het nog niet goed dat ik ga kijken. Ik zou er door beïnvloed kunnen worden, ter wijl hij juist wil dat in Simba op mijn eigen manier speel." Op 19 maart 2004 moet Poeder er klaar voor zijn. Dan gaat 'The Lion King' van start in het Cir custheater in Scheveningen. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Janécek Philharmonic Orchestra o.l.v. Theodore Kuchar, m.m.v. Ingrid Filter, piano. Gehoord: 25/11 Stadsgehoorzaal, Leiden. Saai of afgezaagd is de sfeer be paald niet: never a dull moment Het Janécek Philharmonic Or chestra onder leiding van Theo dore Kuchar kiest voor vaart, vi taliteit, strak genomen ritmen, helle tot scherpe klankkleuren. Slechts een enkele keer komt het orkest toe aan ruisende pia- nissimi en gedekt warm colo- riet. Wat dat betreft past de jonge Argentijnse pianiste Ingrid FH- ter naadloos in dit kleurrijke spektakel. In het Tweede Piano concert in f, dat Chopin op jon ge leeftijd schreef, krijgt ze alle ruimte om zich uit te leven: hier blijft het orkest geregeld op de achtergrond, wat ook duidelijk de bedoeling van Chopin is ge weest. Fliter speelt, slaat, krabt en krauwt als een kittige kat. Haar speeltrant is enorm ener giek, waarin soms even plaats is voor poezelig lichte zachtheid. Maar hoe fortissimo of vlinder licht zij ook speelt, de laatste noot van thema of omspeling krijgt nogal eens een vilein naar zich toe trekkend haaltje, waar door menige frasering eindigt in het niets. Fliter speelt hart- veroverend, niettemin komt ze weinig toe aan een delicate, doordachte afwerking. En in wezen lijdt het Janécek Philharmonisch aan eenzelfde euvel. Dvoréks Tsjechische Sui te moet dit orkest uit Tsjechië na aan het hart liggen. De ener verende ritmen van Polka, Sou- sedskd en Furiant dansen snaarstrak in de maat. Strijkers zijn eensgezind in het zoeken naar een gezamenlijk coloriet. Die kleur is de halve tijd pri mair en scherp aangezet; ook de blazers, zoals fluit en hoorn, komen niet tot een echt ronde, fluwelige klank. Maar de Polka swingt sjeuig in een perfecte frasering, en Furiant haast zich door pittige thema's die menig maal door de blazers als echo- effecten gedempt terugkeren. Ook de Zevende Symfonie van Beethoven kenmerkt zich hier door niet aflatende power, door in de puntjes georganiseerd vuurwerk. Vreugdevol krijgen we het Presto assai als een em mer kristallen hagelsteentjes over ons heen geplensd. De blazers, met name de hoorns intoneren jammer genoeg be hoorlijk onzeker. Toch over heerst bewondering voor de enorme discipline, en de wel haast volgzame toewijding aan hun gedreven dirigent. Voor subtiele muzikaliteit is echter wat minder plaats ingeruimd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17